Zondagdiensten Kerkdiensten Jaarvergadering varkensfokkers Meester Brouwer geridderd DE „KOL" HAD GROOTSTE PAASVUUR Ernstig verkeersongeval kruispunt Dorper dijk Bij het vertrek van dokter Rietdijk JAARVERGADERING SOLI DEO GLORIA" Vrijdag 27 april 1973 Openbare kerkeraad Traditie in ere houden Enorme drukte PROGRAMMA KONINGINNEDAG BROMFIETSER ERNSTIG GEWOND ALGEMENE OPROEP aan de gang naar het monument der gevallen strijders Burgerlijke Stand Gevonden - verloren Be j aardensociëteit gaat dagje uit Officiële publikatie UITLOTING Uitstapje Diekerhoekse Plattelandsvrouwen HOLTENS NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 cent per mm (bij contract lager) Abonnementsprijs f 7,— per half jaar, f 14,— per jaar Betaling op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad 25ste jaargang - No. 18 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur W. Beyers Telefoon 05483 - 1234 Adm.: Gaardenstraat 17, tel. 1533 Redacteur en plv. hoofdredacteur J. Wiggers, telefoon 1356 Burgemeester mr. W. H. En klaar ontsteekt het grote paas vuur van de Kol. Artsen Vrijdagmiddag 2.00 u. t.e.m. dins dagmorgen 8 u. dokter J. F. Sijtse- ma. Pastoriestraat 50. tel. 1870 (alleen voor spoedgevallen). Bood schappen graag voor 9.00 u. bij eigen huisarts. Wijkverpleging Zuster A. Kijlstra, Groene Kruisge- bouw Markelo, Prinses Irenestraat 11, tel. 05476-1285. Ambulance vervoer J. Aanstoot, tel. 1338 (b.g.g. A. Mül- Ler, tel. 1320). Maatschappelijk werk Elke werkdag van 9-10.30 u. in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat. 's Maandagsavonds van 7-8 u. Tandartsen H. F. Steunenberg. Pastoriestraat 42, Holten, tel. 05483-1433 (Voor spoedgevallen 6-7 u. nam.). Gezinsverzorging Alle werkdagen (Behalve zater dags) van 9-10 u. bij mevr. C. Knijff- Dekker, tel. 1438. b.g.g. tel 1799 (mevr. Beldman-Aanstoot). Dierenartsen W C. C. Wamelink. Churchillstraat 107. tel. 2004. Wachtdienst Slachthuis T.e.m. zondag 29 april B. Groot Ob- bink, Kozakkenstraat 2, tel. 1526. Maandag 30 april t.e.m. zondag 6 mei H. W. Goorman, Kolweg 52, tel. 1513. Aangifte gestorven dieren op za terdag van 9-11 u. aan het slacht huis, tel. 1318. Storingsdienst Zaterdag t.e.m. vrijdag 4 mei: Elec- tra: H. Huisman, Kolweg 42, tel. 1498. Gas: H. J. Kolkman. Diessenplasstr 32, tel. 2012. Brandmelding Overdag tel. 1352 (Politiebureau), 's Nachts tel. 1224 (G. W. Knapen) b.g.g. tel. 1325 (G. ter Harmsel). In de consistoriekamer van de kerk zal dinsdagavond 3 mei om 20.00 uur weer een openbare vergadering van de kerkeraad der Herv. Gemeen te worden gehouden. De volgende punten komen in behan deling: I. Verslag Jeugdraad. 2. Verslag Hervormd Kerkkoor. Onder enorme belangstelling er waren naar schatting 2500 a 3000 mensen heeft burgemeester mr. W. H. Enklaar zondag avond even over half negen het grootste paasvuur in Holten ont stoken. Deze „baoke" was gebouwd door de bewoners van het Kolcomplex bij het gemeentelijk slachthuis. De Kolbewoners had den op dit (nog) braakliggend terrein van ruim 1 hectare een mammoet-brandstapel bijeengesleept, die in de door de VVV - „Holtens Belang" met financiële medewerking van een aantal bedrijven voor het grootste deel uit de logiesverstrekkende sector uitgeschreven wedstrijd,' dè eerste prijs was toegekend. De jury die bestond uit de heren W. Beijers, G. J. Langenbarg, P. B. Müller en J. Wiggers stond deze keer voor een bijzonder zware taak want er was in grootte tussen de „baokens" die resp. de le en 2e prijs kregen een vrij gering verschil. De eex-ste prijs groot 60 gulden was door een Holtenaar verdubbeld zodat de ,,Kolbouwers" f 120,ontvingen. ,,De Noordenbarg" (vorig jaar het grootste paasvuur) kreeg de tweede prijs van f 6'0,— en de derde prijs groot f40,- was voor de „Haarjöd'n" een gröep bouwers uit ,,De Haar". Evenals het vorig jaar was ook deze keer de „schoonheidsprijs" (f 25, weer voor deze groep. Deze „bao- ken" werd aangestoken door het oud ste lid van de buurtvereniging „De Haar" de heer A. Aanstoot. De bouwers uit het Neerdorp (Oude Deventerweg achter boerderij Kolk man) en die uit de Dijkerhoek (bao- ken bij Scheperman) vielen buiten de eigenlijke prijzen maar kregen als „aanmoedigingsprijs" elk f 25, Voordat burgemeester Enklaar met een in olie gedrenkte fakkel de ge weldige houtstapel in de fik stak wens'te hij de Kolbewoners geluk met de eerste prijs en hij dankte alle Hol- tense paasvuurbouwers die met het bouwen van de „baokens" een tra ditie handhaven, een traditie die waard is om in ere te houden. Waarschijnlijk zal de „bouwplaats" op de Kol een volgend jaar niet meer beschikbaar zijn maar hopelijk vin den de Kolbewoners dan elders een plaats om een „baoken" neer te zet ten. Buremeester en mevr. Enklaar werden welkom geheten door de „schout" van de Kol de heer Mans Pasop. Hij dankte de burgemeester voor dc bereidheid om de „baoken" in vlam te zetten en bood een rokertje •;an Aan mevrouw Enklaar werden l>,nemen aangeboden. Het was de eerste Paasdag 's avonds in en rond Holten enorm druk. Een stroom van auto's bewoog zich een paar uur lang over de wegen die van en naar het dorp leidden en zonder de hulp van de plaatselijke politie zou het ongetwijfeld op een grote ver keerschaos uitgelopen zijn. Nu bleef het bij opstoppingen op de hoek bij Rouwenhorst. Bij het paasvuur van de „Haar- jöod'n" in een weiland bij de ijsbaan was voor een gedeelte van de Laren- seweg een tijdelijk stopverbod inge- steld. Ook voor die paasvuren die niet meededen aan de wedstrijd bestond veel belangstelling. Dit waren de „baokens" bij Tuitert in het Holter- broek, bij Haverslag in Espelo en ir de weide bij het erve „Harwich" in de Look. Holten, dat in de loop der jaren naam heeft gemaakt wat dit folklo ristisch gebeuren betreft heeft die naam ook dit voorjaar weer hoogge houden en vele duizenden (waaronder een groot aantal gasten) iets geboden dat zeer gewaardeerd werd. Ned. Herv. Kerk: 8.30 u. en 10.15 u. ds. C. A. Addink (Bed. Heilige Doop). Extra collecte Ned. Bijbel Genoot schap. Oppasdienst: Mevr. Schelle- vis, Geeske Rosman en Alie Ebrecht. Geref. Kerk: 9.30 en 3.00 u. ds. H. van Twillert. In beide diensten is de ene collecte voor de kerk. Bij de uit gang collecte voor .Eigen Kerkbouw'. R.K. Kerk: 8.30 u. Heilige Mis in ge bouw „Irene" (Boschkampsstraat) DIJKERHOEK: 10.00 u. ds. P. Lug- tigheid. Collecte Ned. Bijbel Genoot schap. OKKENBROEK: 10.00 u. wel. heer H. J. Ooftgiesen van Groningen. Ex tra collecte voor de kerkvoogdij. NIEUW HEETEN: R.K. Kerk zater dag 19.00 u., zondagmorgen 8 en 10 Het programma van Koninginnedag (maandag 30 april) ziet er als volgt uit: 9.00 uur: Aubade yan de leerlingen der basisscholen in het dorp voor het bordes van het gemeentehuis met me dewerking van de Holtense Muziek vereniging „H.M.V." Daai-na gaan de kinderen naar de verschillende za len. De klassen 1 en 2 naar zaal „Amicitia" waar een toneelgroep uit Deventer een blijspel zal opvoeren. In „Irene" worden films vertoond voor de klassen 3 en 4 en de klassen 5 en 6 gaan van mooie films genie ten in het gebouw „Rehoboth". De kinderen zullen tussen de bedrijven door royaal worden getrakteerd. Bij het organiseren van het feest voor de jeugd wordt door de Chr. Oranje vereniging en de Holtense Oranjever eniging samengewerkt. De speeltuin vereniging „De Kol" organiseert 's avonds een lampionoptocht, waarvan de start om 20 uur plaats heeft op 't terrein bij het gemeentelijk slacht huis. De route is als volgt: Lageweg Kolweg Industriestraat We versstraat Pannenbakkersstraat Lageweg Slachthuisweg. Aan de optocht verleent „H.M.V." medewer king. Op de Raalterweg heeft zondagmid dag om plm. 14.30 u. een verkeerson geval plaats gehad, waarbij de heer G. W. Nijland, Neerdorp 81, zo ern stig aan het hoofd werd gewond, dat hij in vrij ernstige toestand naar het St. Geertruidenziekenhuis te De venter moest wordenovergebracht.-N. kwam per brommer vanaf de boerde rij de Raalterweg oprijden, waarbij hij gegrepen werd door een luxe au to bestuurd door R. A. uit Eorculo. Deze trachtte door krachtig remmen een botsing te voorkomen, maar dit lukte niet. t Op maandag, 30 april, hoopt H.M. Koningin J Juliana haar 64ste geboortedag te herdenken (foto Max van Koot) Twee gewonden, auto's totalloss. Op het gevaarlijke kruispunt Dor- perdijk-Stationsvveg op de grens van Bathmen en Holten, heeft vrijdag avond om plm. 23.00 uur een ver keersongeval plaats gehad, waarbij mevr. Leemkuil-Ziggers en haar man de heer R. Leemkuil, Holterbroek 52 te Holten werden gewond. Mevr. L. werd eerst nog naar haar woning vervoerd, maar in de loop van de nacht liet haar toestand zich minder gunstig aanzien en werd zij overgebracht naar het St. Geer truidenziekenhuis te Deventer, waar men constateerde dat zij een vrij zware hersenschudding, enkele gebro ken ribben en wonden aan het hoofd had opgelopen. De heer Leemkuil raakte aan het hoofd gewond. Het ongeluk ontstond doordat L. geen voorrang verleende aan de au to van de heer A. Pekkeriet Jr. uit de Beuseberg, die van Loo-Bath- men kwam. Beide auto's sloegen over de kop en kwamen in de bermsloot terecht en werden totaal vernield. Wonder boven wonder liepen de heer Pekkeriet en zijn vrouw geen enkel letsel op. Plm. een half jaar geleden had op dit kruispunt waar het uitzicht door struikgewas en bomen zeer slecht is een dodelijk ongeval plaats. De leden van de Varkensfokver- eniging kwamen in jaarvergadering bijeen in café „Kalfsterman" onder voorzitterschap van de heer J. Nij land die zich in z'n openingswoord in het bijzonder richtte tot de heer Van Leusen, alg. Kernvoorlichtinr en de heer Hinseveld, inspecteur Varkens- stamboek. De heer Nijland zei in z'n openings woord o.a. dat de resulttaten in het afgelopen jaar goed waren geweest, en dat de vooruitzichten voor de var kenshouderij goed zijn. De secretaris de heer H. Bosman las hierna de notulen en het jaarverslag waarin o.a. met voldoening werd ver meld dat aan 5 van de 9 beren, waar van in het afgelopen jaar afstam Dokter Rietdijk verzoekt ons het volgende op te nemen: „Bij het naderende vertrek iiït Holten gevoel ik de behoefte U in enkele woorden dank te heten voor het in mij gestelde vertrouwen. Hierdoor toch stelde U mij in staat met genoegen onder U te werken. Met vele dingen in het leven loopt hei anders, dan men zich aanvankelijk heeft vbórgesteld. Zo ook met mijn op volging t.a.v. de. geneeskundige verzorging. Ik vertrouw er echter op, dat deze bij dokter Bruins, in samenwerking met de Heren Sijt.sema en Van Couwelaar in goede handen is. Ten slotte wil ik U, mede namens mijn Vrouw en Kinderen, danken voor de sympathie, die ons in de moeilijke laatste maanden zo vaak duidelijk werd betoond. Onze beste wensen vergezellen U in Uw mooie gemeente". C. H. RIETDIJK (Naschrift: Uit het bovenstaande blijkt, dat dokter Rietdijk niet offi ciéél afscheid zal nemen van zijn patiënten en de gemeentenaren. Dat zal door velen worden betreurd, maar wij hebben ons daarbij neer te leggen. Wat anders zeker in het openbaar gezegd zou zijn, maar nu ongezegd zal blijven, zouden wij met enkele woorden tot uitdrukking willen bren gen: „Dokter Rietdijk en zijn echtgenote komt veel dank toe voor alles wat zij voor hun patiënten hebben gedaan en zijn geweest. Maar bovendien is de Holtense gemeenschap dokter Rietdijk veel dank ver schuldigd voor zijn vele werk op maatschappelijk terrein. Wij denken daarbij o.m. aan zijn voorzitterschap van de Vereniging „Het Groene Kruis", van de afdeling Holten van het Ned. Rode Kruis, aan de vroe gere E.H.B.O.-cursussen en aan zijn voorzitterschap van de afdeling Holten van de V.V.D. Welke weg zij ook zullen gaan. Holten vergezelt hen met de beste wensen"). REDACTIE HOLTENS NIEUWSBLAD. Alle oud-strijders en alle ingezetenen worden hierbij opgeroepen om deel te nemen aan de Molenbelterweg op vrijdag 4 mei. Verza melen om 19.30 uur bij de Herv. Kerk. De burgers worden verzocht zich onderweg bij de stoet aan te sluiten. ■Bij het monument vindt een korte herdenking plaats onder leiding van ds. P. Lugtigheid. Mogen wij allen verzoeken aan deze her denking deel te nemen? De Bond van Oud-Strijders, Indonesië- Strijders en de B.S. ln de dinsdagavond in gebouw „Ke- hoboth" gehouden jaarvergadering van de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" werd inplaats van de heer Hs. Landeweerd die als be stuurslid bedankte gekozen de heer Js. Schuppert. De heer Landeweerd was meer dar 25 jaar lid van de vereniging en ve le jaren lid van het bestuur. Voor het vele en belangrijke werk dat hij voor „Soli" deed werd hem door voorzitter J. Wiggers hartelijk dank gezegd Hij dankte tevens de do nateurs voor hun bijdrage, de kerke raad van de Geref. Kerk voor het be schikbaarstellen van het gebouw „Re- hoboth", voor 't houden van de we kelijkse repetities en mevr. R. Schuppert-Berkenbos die elke week zorgt voor een kopje koffie tijdens de pauze. Haar werd als blijk van waar dering een doos bonbons aangeboden. Uit het jaarverslag van de secreta resse mevr. Span bleek o.a. dat het ledental was gedaald. Het bedroeg op 31 december j.l. 39. Blijkens het financieel verslag van penningmees ter J. W. Aanstoot was er over '72 een nadelig saldo van f 102,28. De com missie voor kascontrole, die bestond uit de dames Bouwhuis-Rietberg en Kruidhof-Kruimelaar had de beschei den in orde bevonden. Als leden van de controlecommissie 1973 werden be noemd de dames Bouwhuis-Rietberg en Nijenhuis-Brinks. Een voorstel van het bestuur om de contributie met in gang van 1 mei a.s. met f 1— te ver hogen tot f 6,per maand werd met algemene stemmen aangenomen. De goed bezochte jaarvergadering werd door de heer W. A. Aanstoot met dankgebed beëindigd. mingskeuring werden gehouden het werd toegekend. Het aantal aanbevo len fokberen is momenteel voldoen de, het is echter jammer dat de „Groot York's" wat aan de „gewo ne" kant zijn wat deze jonge fokke rij niet ten goede komt. Uit het financiële verslag van de pen ningmeester de heer E. Jansen bleek dat 1972 een klein nadelig saldo had gebracht. De commissie voor kascon trole had boeken en bescheiden keu rig in orde bevonden. Bij de gehou den bestuursverkiezing werd inplaats van de heer W. Rensen, die niet her kiesbaar was gekozen de heer G. H. Wissink. Voorzitter Nijland sprak een harte lijk woord van dank tot de heer Ren sen, die bijna 20 jaar het secretari aat heeft waargenomen. Hij liet zijn woord van dank vergezeld gaan van een fraaie vulpen. Oud-voorzitter H. Markvoort sprak een persoonlijk woord tot de heer Rensen. In z'n afscheidswoord zei de heer Rensen o.m. er is een tijd van ko men en een tijd van gaan en hij acht te de tijd van gaan voor hem thans aangebroken. De heer Nijland werd als voorzitter hei-kozen. Door de heer Hinseveld werd in de ze vergadering een toelichting gege ven op ontwikkeling in de varkens houderij. In 't bijzonder over de K.I. beren en de heer van Leusen schonk uitvoerig aandacht aan de stallen- bouw. Geboren: Michèlle, dv J. C. Ram- bonnet en J. J. ter Stege. Frede- nk Willem Wolter Hendrik, zv F. W. W. H. van Coeverden en H. Schottink. Dirk Bernardus, zv B. J. Reijlink en H. Krikkink. Meike Charlotte, dv J. G. L. Leuring en M. L. H. T. Wagenmans. Ondertrouwd: A. Schippers. 33 jr, Holten en E Waanders, 32 jr. Apel doorn. BEVOLKING. Ingekomen: A. Prins en gez. van Kampen. L. R. de Vries en gez. van Rotterdam. Mevr. A. van Dam de Laat en gez. van Rotterdam. J. Groeneveld en gez. van Barneveld. J. W. Bongertman en gez. van Diepenveen. Vertrokken: F. A. Rietman naar Duitsland. GEVONDEN: groene jagersjas plus portemonnee met f 35,zwarte portemonne met f 8,en enkele pa pieren; zwarte tas met haken inh.: grijze regenjas en een witte plastic zak, 1 teddybeertje, zwarte hond, Rot- weiler, sleutelhanger met 2 sl. (1 sim- ca autosleutel)goudkleurige scha kelarmband; trui rood met zwarte balk in plastic zak; duitse herder (reu); hamer met bruine steel. VERLORENoranje stoffen porte monnee inh. f 2,50: zwarte porte monnee inh.: f 70,1 groene rech ter handschoen: 1 bruine heren porte monnee inh. f 35,lichtbruine da meshandschoenen (glacé's); 1 auto ped (rood). Het jaarlijks reisje van de bejaar- densocieteit zal dit jaar zijn naar Amsterdam, op donderdag 10 mei ek. De vertrektijd is gesteld op 8.15 u. vm. vanaf gebouw Irene. Per bus zal de reis gaan over de nieuwe E8. Bij Amersfoort wordt koffie gedron ken, terwijl de tocht, wordt vervolgd langs paleis Soestdijk en „Draken- steyn". Na de warme maaltijd volgt een rondvaart door de grachten van Amsterdam. De kosten bedragen f 30 per persoon, alles inbegrepen. Opga ve vóór 3 mei bij de heer Kers, VVV- kantoor, tel. 1533. Terug plm. 7 uur en rentebetaling obligatielening 1952, groot f 60.000.-. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend dat in een op 17 april 1973 gehouden opbenbare ver gadering van hun college zijn uitgeloot de obligatie nummers 43 en 58 van de obligatielening 1952, oorspronkelijk groot f 60.000, Het bedrag dezer obligaties is op 1 mei betaalbaar gesteld bij de gemeen te-ontvanger tegen inwisseling van de uitgelote obligaties. De rente van deze lening is op 1 mei a.s. betaalbaar gesteld tegen inwisseling van ren te-coupon nummer 21. Holten, 24 april 1973. Burgemeester en wethouders voor noemd, W. H. Enklaar, burgmeester. G. J. Langenbarg, secretaris. Woensdag 25 april hielden de Plat telandsvrouwen uit Dijkerhoek weer hun reisje. Om plm. 8 uur werd ver trokken vanaf het „Bonte Paard" en ging het via Deventer - Apeldoorn - Garderen - Nijkerk naar Hoevelaken waar werd gestopt voor een kopje koffie met gebak. Daarna ging het in één keer door naar de KRO-studio in Hilversum waar we werden ontvan gen met een kopje koffie. Om 5 voor 12 mochten we studio 2 binnen vanwaar 't programma „Van twaalf tot twee" wordt uitgezonden, dat werd bijgewoond- Het was een leuke belevenis om dit eens- van dicht bij mee te maken. Van Hilversum ging het via de Loos- drechtse plassen, waar nog even werd gestopt voor een verfrissing, naar Utrecht naar het museum „Van speeldoos tot pierement". Vooral de kleine speeldozen met bewegende vo gels en watervallen kregen de be langstelling van de dames maar ook het grote kermisorgel was erg in trek. Toen was de tijd aangebroken om nog even te winkelen. En daarna ging het via de nieuwe E 8 naar Dijkerhoek waar men om 8 uur arriveerde en er bij „Het Bonte Paard" nog een di- r.ertje was als afsluiting van deze ge slaagde dag. Ter gelegenheid van haar verjaardag heeft Hare Majesteit de Koningin de heer B. H. Brouwer, hoofd van de Dorpsschool benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Brouwer begon zijn loopbaan bij het onderwijs op 1 septem ber 1930 als onderwijzer aan de Openbare School te Boelenslaan (gem. Achtkarspelen)Op 9 juni 1939 werd de heer Brouwer hoofd van de Openbare School te Erica (gem. Emmen). Op 1 april 1950 volgde hij de heer H. J. A. Koldewey op als hoofd van de Dorpsschool te Holten. Op 1 september 1970 werd met grote luister het feit herdacht, dat de heer Brouwer 40 jaar het onderwijs diende. In de Holter jaren van de heer Brouwer heeft deze zich doen kennen als een voortreffelijk didact en pedagoog, als een uitnemend leider ook van de school, die aan zijn zorgen was toevertrouwd. De heer Brouwer legde in al de jaren dat hij in Holten was een onnavolgbare ijver aan de dag bij het tot bloei brengen van zijn school. Niets was hem te veel, wan. neer het er om ging om het onderwijs aan zijn school en de belangen van zijn leerlingen te dienen. Als een voortreffelijk organisator en man met frisse en originele ideeën heeft hij ook buiten zijn school van zich doen spreken. Herinnerd moge slechts worden aan zijn met toewijding vervuld secre tariaat van de Vereniging van Christen onderwijzers bij het openbaar onderwijs. De Zondagsschool bracht hij tot nieuwe bloei en leidde hij vele jaren. De Naaischool mocht zich al evenzeer in zijn belangstelling verheugen en redde hij van de ondergang. De Ned. Herv. Kerk diende hij als ouderling. Met anderen gaf hij de stoot tot de oprichting van een ULO-school die later uitgroeide tot onze Holter Scholengemeenschap met 800 leerlingen. Schrijver van tal van schoolboekjes, niet te vergeten ook zijn boekjes voor het categetisch onderwijs, verraden al zijn onver moeibare geest en zijn liefde voor het kind. Als amateur archeoloog be zit de heer Brouwer ook in vakkringen een goede naam. De bijzondere man, die meester Brouwer is, is vandaag terecht geeerd, de koninklijke erkenning van zijn verdiensten zal hem veel voldoening schenken, verheugt vele Holtenaren. Bene meritus (wel verdiend) meester Brouwer! ln september 1970 was de heer Brouwer veertig jaar bij het onderwijs, ter gelegenheid waarvan het echtpaar in de bloemetjes werd gezet. Er wort gelegenheid gegeven de heer B. H. Brouwer met zijn Koninklij ke onderscheiding te feliciteren op vrijdagmiddag 27 april van 17.00 18.00 uur in de hal van de Dorpsschool, Tuinstraat 15, In verband met huiselijke omstandigheden geen bezoek aan huis.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 1