Ontdek uw eigen streek Paasvuren Gezondheidszorg thuis bezorgd Draag ik een rode bril? UIT HOLTENS HISTORIE De inwijding van een kerkorgel in Holten Tips rond de Paasdagen R O N O grootser dan andere jaren Van het erf der kerk (Ingezonden) Geachte redactie De diëtiste Specialisten Spotkoopje Vrijdag 20 april 1973 T Op zeer veel plaatsen in het oosten van ons land zullen ir, het komende weekend de paas vuren Iveer hoog oplaaien. Ón danks het feit, dat de echte paas-herdenking helemaal niet vrolijk gJeQpq<ihd .mag worden,, lijken het wef^vy^gdev.uren die iedere keer weer vele kijkers naar huiten lokken. Overal zag men de laatste tijd verzamel plaatsen van brandbaar mate riaal en de komende dagen zul len deze ongetwijfeld grote hoogten hereiken. Door de heer sende schoolvakanties zouden de leerlingen mede ingescha keld kunnen worden om het kleine spul uit onze bossen te vergaren. Zij houden daarmee niet alleen een oeroude traditie in ere, maar bevorderen de mi lieu-hygiene en raken nog meer vertrouwd met de natuur. Op enkele plaatsen, o.a. te Holten, heeft men er aardige prijzen aan verbonden. Ongetijfeld zul len aan de vooravond van en de paas-avonden de hemel in het oosten rood kleuren door de ve le paasvuren. Dit nog steeds in ere gehouden oer oud gebruik, vindt z'n oorsprong in de Germaanse tijd. Hoewel het latei- een groot schouwspel werd voor de jeugd, is er een tijd geweest dat het voor de ouderen nog een andere bete kenis had, n.l. een soort volksgericht: een ingezetene, die in onvoldoende mate rekening had gehouden met de volksgewoonten, moest 't bij 't Paas vuur zwaar ontgelden. Er werd een stropop gemaakt, die de schuldige moest, uitbeelden. Onder allerlei uit roepen en scheldwoorden wierp men die pop in de hoog oplaaiende vlam men. Voor de omstanders was het meestal wel duidelijk wie de pop moest voorstellen en anders kwam men wel op de hoogte door de kreten van de vuurstokers. Evenals voorgaande jaren zullen ook dit voorjaar weer voor de drie groot ste paasvuren die in en rond Holten worden gebouwd" flinke geldprijzen beschikbaar worden gesteld. De jongelui die met slepen reeds en kele weken druk bezig zijn moeten bedenken dat „.grootste" iets heel an ders is dan „hoogste". De prijzen zul len worden toegekend aan die groe pen die het meeste hout en ander brandbaar materiaal bij elkaar heb- "bii gebracht. Wel is er ook deze keer weer een extra prijs beschikbaar voor het mooiste paasvuur. Wanneer men wil meedingen naar een der prijzen (hoofdprijs minstens f 60,-) moet. men dit opgeven voor zaterdag 21 april bij secretaris van de VVV ..Holtens Belang" de heer J. Wiggers Kolweg 14, tel. 1356. Op de hoek Rijssenssweg-Markelo verrijst een symbolische ..Waerden- borgh" in het centrum (Kolcomplex) is de Holtense jeugd extra actief, maar ook bij ..Haar-jöd'n" en Sche perman in de Waterhoek, aldaar zal burgemeester Enklaar zondagavond de vuren mogen aansteken. Op 2e Paasdag. 23 april a.s., zal naar oeroude traditie ook in Ede weer een imposant paasvuur worden ont stoken. Dit vindt plaats op de Gin- kelse heide, op een terrein aan de Koeweg, bij de kruising met dc Hes senweg, 's avonds om ongeveer 21 uur. Er is ook een tijd geweest dat het Paasvuur in Ede werd ontstoken op de Het jaar 1814 zinkt in der tijden nacht. De Holtense jongens en meis jes- maken zich op voor de viering van de jaarwisseling. In de loop van de avond gaan ze vrolijk gestemd naar 't huis van de nachtwacht. Ze vergezellen de man bij 't afroepen v. de tijd. Als het twaalf uur is, begint de rondedans met de nachtwaker in het midden, echter niet dan na wal alcohol naar binnen te hebben ge werkt. Dht isT de pret van-de Oude jaarsavond. Inmiddels is het 1 januari 1815 ge worden, Deze eerste dag van het nieuwe jaar is voor de hervormde gemeente van Holten een blijde en heuglijke dag. „Éen geheel nieuw welluidend orgel wordt aan God en Zijnen dienst toegewijd". De gods dienstoefening staat onder leiding van ds. Gerlach van Gen(d)t. Hij bepaalt zijn gehoor bij do woorden van psalm 100. een lofzang waarin ook voorkomt de tekst: „Dient don Heere met blijd schap; komt voor Zijn aanschijn met vrolijk gezang." Ds. Van Gen(d)t ook aan hem hoop ik eerlang een ar tikel te wijden geeft een beknonte verklaring van de tekst aan de hand van een drietal gedachten: 1. de verplichting van de christenen om de Allerhoogste door het godsdienstig gezang te verheer lijken; 2. de vereisten voor een God ver heerlijkend gezang: 3. de nuttigheid van de orgelmuziek bij het kerkgezang .jNa het afhandelen van ieder stuk wfjrden oren en harten .door het zin- gep van geschikte psalmen en gezan gen aangenaam gestreeld. Eindelijk werd deze plechtigheid met doelma tige aanspraken besloten". Ongetwij- feld heeft ds. Van Gen(d)t ook hoi bestuur der marke van Holten dank gebracht voor een subsidie van f 800.- waartoe op 29 oktober 1810 was be sloten op voorstel van de heer .T. A. Wansink, die op 13 mei 1819 in plaats van mr. H, G. Kronenberg tot mar kerichter werd gekozen. Het orgel vervaardigd door de or gelbouwer Meere uit Utrecht, werd bespeeld door de heer B, W. Ebbink, ,,die hetzelve in allen deelen volko men en regelmatig bevonden, en daarvan het, uitmuntends! getuigenis heeft afgelegd". Ebbink was in 1807 „beroepen" tot organist te Steende ren. Hij was een leerling van de or ganist L. Hageman te Winterswijk. Kennelijk heeft Ebbink, komende van Steenderen. een benoeming in Holten /aanvaard. Een voortreffelijk speeltu; moet ook worden bespeeld of, anders gezegd, zoals ik eens las bij prof. mr. P, J. Oud: „Wo dü nicht bist, Herr Organist, da schweigen alle Töne". Berend Willem Ebbink was geboren op 22 januari 1785 te Winterswijk, waar zijn ouders Abraham Ebbink en Berendina Kotten een kruideniers zaak dreven. Hij trad op 13 mei 1816 in Holten in het huwelijk met Gesi- na ten Brinke uit Hasselt en wonen de te Almelo, waar haar moeder ver loskundige was. De koster en school meester Derk .lan Helderman en de op 27 april 1780 te Holten geboren ontvaneer der belastingen Jan Wil lem Helderman, op 24 juni 1804 ge huwd met Maria Dikkers, waren o.m. getuigen. Gesina ten Brinke overleed een jaar of vier later. Ebbink her trouwde op 7 augustus 1823 met Jen- neken Huijskes. dochter van Gerrit Huijskes en Hermina Flipsbcrg ie Markelo. Voor hen. die daarin belang stel len, volgt hieronder de dispositie van het orgel. praestant 8 voet fluit travers 8 Voet discant holpijp 8 voet: octaaf 4 voet spxauialter 2 sterk discant sexquialter 2 sterk bast. fluit 4 voet octaaf 2 voet mixtuur 4 en 5 sterk discant mixtuur 3 en 4 sterk discant trompet 8 voet discant trompet 8 voet bast. een tremulant een ventiel. HILVERSUM W. OTTEN. De VVV „Holten" heeft voor paasdagen een programma uitgege ven onder het motto „Tips rond de paasdagen". Deze tips zijn verkrijg baar aan het VVV kantoor, en wij kunnen onze lezers deze natuurlijk niet onthouden. Wij hopen met U dat de weersomstandigheden wat verbe teren, zodat U van deze suggesties een nuttig gebruik kunt maken. Mocht de zon de paasdagen volop schijnen, dan kunnen wij U een tochtje langs de hier en daar reeds bloeiende kren tenstruiken ook aanbevelen. Deze kunt U vinden langs de Oude Deven- terweg, buurtschap Heihuizen, Neer dorp, Zuurberg en Borkeld. Natuur Historisch Museum: Ligging op de Holterberg aan de Toeristen- weg. In de Paasvakantie geopend. Toegangsprijs volw. f 1,50. kinderen f 1,—. Mid get golfbanenMidgetgolfbaan .De Holterberg', tegenover hotel ,,'t Los se Hoes". In de Paasvakantie ge opend, en tijdens de weekends. Midgetgolfbaan op het Recreatieoord ..De Haspel", in de paasvakantie ge opend, ligging weg Holten-Markelo, plm. 3 km. vanaf Holten. Paasvuren: Zondag 22 april om plm. 20.30 uur, ontsteken van 8-paasvuren in de buurtschappen van de gemeen te Holten. Indien U er meerdere wilt zien kunt U het beste met de auto rond rijden. De VVV heeft evenals het vorige jaar een wedstrijd uitgeschreven on der het motto „Welke buurt of buurt schap heeft het grootste paasvuur". Het grootste paasvuur krijgt de prijs van f 100. Eieren eten: Door de inwoners van Holten vooral voor hen welke er ge boren zijn, behoort het als traditie om op de avond van de le paasdag eieren te eten. Ook in de hotels en pensions krijgt U als gast deze tra ditie voorgeschoteld. Wandelsuggesties: De VVV heeft een tweetal rondwandelingen uitge zet en bewegwijzerd. Beginpunt: Toeristenweg-hoek Spar- renweg hoek Enkweg, Dit is 500 meter verder als de oprit Holterberg, dus ongeveer 500 meter vanaf het Oad busstation bij het spoorweg viaduct). Wandeling aangegeven met een stip plm. 3 km. wandeling aangegeven met een plusteken plm. 4 km. Door het Staatsbosbeheer zijn in de omgeving van de picknickplaatsen op de Holterberg en de Nijverdalseberg 'n 9-tal wandelingen uitgezet en aan gegeven door paaltjes met gekleurde koppen. De wandeltijd is van een half tot één uur. De voetspoorkaart nr. 11 is bij het VVV-kantoor verkrijgbaar. Verdere suggesties: Kinderspeeltui nen treft U aan bij de 't Cafe-restau- rant „De Poppe" aan de weg Holten- Markelo (net over het viaduct van de nieuwe E_8) Café-restaurant „Het Bonte Paard' aan de weg Holten-Deventer. hier serveert men als specialiteit panne koeken. Met Uw kinderen kunt U gebruik ma ken van de dagcamping op de Hol terberg, aan de Toeristenweg (rechts vanaf Holten). U kunt hier vrij wandelen en diver se balspelen beoefenen, tuimelrekken en evenwichtsbalken zijn aanwezig. Zwemmen: Het gemeentelijk zwem bad „Twenhaarsveld" aan de weg Holten-Rijssen gaat op zaterdag 21 april opc-n. Het bad ligt geheel te midden van de bossen, en is verwarmd tot plm. 24 graden. Op de achterzijde van deze circulai re treft U verschillende tips uit de verdere omgeving aan o.a. uit de plaatsen Raalte, Ommen, Ootmar- sum en Denekamp. Voor verdere bezienswaardigheden etc. verwijzen wij U naar de agenda van de Streek-VVV welke verkrijg baar is aan het VVV-kantoor. Luilekkcrlanilroutes: Dit zijn 3 routes samen in een map, uitgegeven door de Streek VVV en VVV's in dit ge bied. U kunt deze routes rijden naar eigen inzicht, met eigen tempo, zij voeren U langs zeer vele mooie plekjes, en er is tevens wat te bezichtigen of te smullen. Bij alle VVV kantoren verkrijgbaar voor f 1,per map. Ook wij wensen u een prettige Paas vakantie. Deventer-Almelo: Voor bioscopen en schouwburgen te Deventer en Alme lo, verwijzen wij U naar de agenda's op het raam van het VVV kantoor. Ommen: 23 april 2e paasdag op het Kerkplein het z.g. eierentikken. Aanvqng 11 uur. (gekookte eieren- te koop). Raalte: 30 april RAM Auto-Rally cross. Denekamp: 22 april, aanvang 13 uur Paasstaakslepen vanaf het dorp naar het landgoed „Singraven". 14 uur omhakken van de paasstaak (boom) en daarna slepen naar het dorp, aan komst 15 uur. Daarna kerkdienst en gang naar het paasterrein. 20 uur ontsteken van het paasvuur en teerton. Ootmarsum: 21 april om 13 uur ver trek van de wagens voor het halen van het paashout vanaf de markt. Zondag 22 april le Paasdag 18.00-19 no Kerk en Samenleving 19.00-20.00 Klassieke muziek uil de RONO-fonotheek maandag 23 april 2e paasdag 18.00-19.00 Sport voor sport 19.0JJ-19.30 Overijssels Programma, (niet via FM 88,60 mHz kanaal 5) Paasprogramma 19.00-19.30 Fryske Utsjuring (alleen via FM 88.60 mHz kanaal 5). 19.30-20.00 Extra aflevering van As- pekten. dinsdag 24 april 18.00-18.30 RONO Radio Journaal Nieuws en informatie uit stad. streek en gewest in Noord- en Oost-Neder land. 18.30-19.00 Drents Programma (niet via FM 88,60 mHz kanaal 5). 18.30-i9.00 Fryske Utstjuring (alleen via FM 88.60 mHz kanaal 5:. 19.00-19.30 Groninger Programma. 19.30-19.45 Lichte Muziek 19.45-20.00 Landbouwjournaal woensdag 25 april 18.00-18.30 RONO Radio Journaal. Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in Noord- en Oost-Neder land. 18.30-19.00 Gelders Programma (niet via FM 88,60 mHz kanaal 5). Een half uur na zonsondergang ko men deze weer het stadje binnen, be laden met dennenhout, waarna het hout op de paasweide wordt opge stapeld. 22 april 17 uur vlöggeln. Van af de paasweide trekt de bevolking hand in hand onder het zingen van paasliederen door het stadje, door di verse en om de stiepels van de deu ren. 20 uur ontsteken van het paas vuur op de paasweide. 23 april 17.30 uur vlöggeln (zie pro gramma van zondag 22 april). Haaksbergen: 15 april ANWB-wande- ling. Afstanden 6-12-18 km. Vertrek tussen 9 en 14.30 uur bij Camping Twente. Almelo: 23 april (2e paasdag) om 12 uur eierentikken op het plein voor het museum „De Waag". Denekamp: bezichtiging kasteel „Singraven", op 16-20-23-25 en 27 april. Alleen voor personen boven de 15 jaar. Toegangsprijs f 1.50 p.p. Holten: Op 13 april en vervolgens ie dere vrijdagmiddag seizoen waren markt van 14 tot 18 uur. Kerkstraat in omgeving. Faasberg; men beweert dat daarbij misdadigers werden terechtgesteld. Begrijpelijk is dat het houtgewas voor de Paasdagen enorm te lijden had door dit oude gebruik. Dit had tot ge volg dat de Paasvuren in 1797 werden verboden tijdens een zitting van de buurt Ede-Veldhuizen, de zgn. Buurt- spraak, die ook nog in de hedendaag se tijd haar jaarlijkse zitting houdt. Maar in later jaren is de traditie van het Paasvuur in ere hersteld. Dus ook de computermens van het jaar 1973 zal het schouwspel weer kunnen mee maken. Torenhoge stapels hout en ander (Buiten verantwoording van de redactie) In „Holtens nieuwsblad" van 13 april j.l. schreef ik een artikel over ds. Gerrit Goris. Buiten mijn schuld werd dit geplaatst in de rubriek „Van het erf der kerk".Naar ik van u vernam heeft drs. C. C. Addink, Her vormd predikant te Holten, „octrooi" op deze afdeling, welke doorgaans wordt gevuld met berichten, ver strekt door het persbureau de^ Ne derlandse hervormde kerk .te 's-Gra- venhage. De rubriek zou 'dan ook beter tot opschrift, kunnen hebben: „Berichten van het hervormd pers bureau", met ondertitel: „Geselec teerd door drs. C. C. Addink','. De eerlijkheid gebiedt mij aan de lezers van uw blad bij deze bekend te maken, dat het artikel van dr. W. Aalders over „Karl Barth en h'et ge tuigenis" mijnerzijds aan u tér over neming uit het „Kelkblaadje" een uitgave van de kring van vrienden van Kohlbrugge werd aangeboden. De bedoeling daarvan was de lèzers te laten zien. dat er op het erf der- Nederlandse hervormde kerk ook nog wel wat and .rs valt te lezen dan de berichten van genoemd persbureau. Een telefonische reactie uwerzijds naar aanleiding van mijn toezending van Aalders' artikel, dat „Holtens nieuwsblad" geen kerkblad is. on derschrijf ik geheel. Ik heb lang ge noeg in de omgeving van u, geachte redactie, verkeerd om te weten, dat u in uw krant nieuws uit en over Holten wilt brengen, waartoe ook be hoort het plaatselijk kerknieuws, dat ik gedurende mijn verblijf te Holten vele malen op uw verzoek heb ver zorgd. De rubriek „Van het erf der kerk" draagt geen lokaal karakter. Daar om behoort zij naar mijn mening in uw blad niet thuis. Wanneer u haar evenwel denkt te kunnen handhaven, loopt u de kans. dal „Holtens Nieuws blad" een theologisch discussieblad wordt Bovendien kunt u cr dan niet langer onder uit het erf ook open te stellen voor publikaties van andere kerken en personen. Voor de plaatsing van dit stuk ben ik u zeer erkentelijk. Hilversum, 16 april 1.973. Hoogachtend, W. Otten. brandbaar materiaal worden op de .avond van 2e Paasdag ontstoken op de Ginkelse hei. Door de beide stormen is de voor raad bijna onbeperkt geworden en on getwijfeld zal dit jaar de paasvu ren ten goede komen. Een goede raad: perneer de auto piel te dicht bij*de terremen, want anders komt men er niet .meer uit. Bekende figuren uit t.v.-series CORONATION STREET Dóris Speed ah Annie Walker, Ken Barrington als Billy Wal ker. Natuurlijk kent u uw kruis vereniging en misschien kent u ook de wijkverpleegster of zie- kenverzorgster in uw eigen wijk. Maar we zijn er van over tuigd, dat u niet precies weet wat die kruisvereniging voor u en uw gezin betekent, wat zij Tot nu toe draag ik geen bril. Vol gens sommigen draag ik er wel een. gen rode. Die kan je blijkbaar niet eens afzetten. Het bijzondere van zo'n bril is, dat.je hem dag en nacht draagt.. Je bent er zo een mee, dat je niet eens in de gaten hebt dat je hem draagt. Je denkt dat je met je doodgewone, menselijke ogen alle dingen bekijkt, soms ironisch, soms érg bij 'n zaak betrokken, maar an deren roepen: maak dat de kat wijs, je draagt een rode bril en wij hebben dat bijna wekelijks in de gaten! Nu ga ik me maar niet begeven in het spelletje van nietes-welles, want dat is volledig onvruchtbaar. Wel maak ik er wat opmerkingen rondom heen. De eerste is, dat degenen, die dat verwijtend zeggen, menen, dat ze zelf geen bril op hebben. Ze zijn in ge- moede overtuigd, dat ik 'n bril draag en zij niet. Zij zien de zaken zoals ze zijn. ongekleurd. Het ergert ze als ik dezelfde zaken anders zie. Daar zit dan bij mij 'n zekere kwaadwilligheid in. Kom. kerel, wees niet zo onmo gelijk eigenwijs, zet die bril af en dan zie je de zaken net als wij, n.l. zonder gekleurde bril. Maar het komt voor. dat dat een vergissing is. Ze dragen zelf ook een bril. Ik zal de kleur ervan niet bepalen De kleur van een conservatieve op stelling is zwart Maar zwart is de kleur van de somberheid. Toch zijn ze niet somber. Ze zien de tegenwoor dige wereld juist optimistischer dan ik. Gek, maar je moet zeggen: ze dragen een wat rose gekleurde bril, terwijl ik op zo'n moment geneigd ben te zeggen: ik zet hier maar een zwar te bril op. Eigenlijk hebben we alle maal een heel stel brillen, die we beurtelings hanteren bij het bekijken van de zaken. Er zijn ook mensen, die zodra het over Zuid-Afrika gaat een rose bril opzetten: het is er allemaal goed en prachtig, het land is mooi en ruim, de lucht is er veel zuiverder dan bij ons, je verdient er goed en kunt in een aardig huis wonen, ter wijl het vinden van huishoudelijk hulp geen probleem is. En als je kerke lijk bent voeg je er aan toe: hoeveel sterker is de plaats van de kerk daar dan in ons land. Je vindt er een vroomheid en een kerksheid, die hier veel sporadischer is. De bijbel gaat in talloze gezinnen en vergaderingen open. Als het avondmaal is, stroomt men toe. Zoiets, moet men meemaken. En wat doet me niet aan werk on der de Bantoes, de gekleurde bevol king, die de blanken zes maal over treft. Ze hebben hun eigen kerkgebou wen en voorgangers, en de blanke kerken helpen daarbij. En dan houdt het rose verhaal op. De rest valt er buiten. Dan zet ik een andere bril op, een zwarte, en praat veel somberder: van gekleurden, die een derde verdie nen van wat de blanken verdienen, die hetzelfde werk doen, van uiteenge rukte gezinnen, waarvan de man in de stad werkt voor een heel laag loon, gescheiden van zijn gezin, van de gruwelijke „thuislanden", waar heen de gekleurden worden gebracht en waar ze leven op de grens van honger en dood. Dan zie ik de onmo gelijke rassenscheiding. Nogmaals: daaraan is niet met één handomdraai een eind te maken, maar er moet wel een begin gemaakt worden. Ik zie door mijn donkere bril de toekomst ook zwart. Wat gaat er gebeuren als deze gekleurde overwel digende meerderheid in beweging komt en denkt, waar moet het op uitlopen, als deze zich haar macht bewust wordt? En dat gaat onherroe pelijk komen. Dan zou je willen, dat je dat ande ren ook duidelijk kon maken. Maar die ander zegt: jij hebt de verkeer de bril op, zet hem toch af! En kijk gewoon als wij!! Dan zie je dat het leven daar vaak een prachtig plaa tje is. En dan zitten we weer in de zelfde redenering. We moesten eigen lijk maar besluiten niet meer over brillen te spreken, en zeker niet net te doen, alsof alleen een ander een bril op heeft. Laten wegewoon zeg gen: laten we proberen de dingen te zien, zoals ze zim n>"« ontko-- n. wat niet ontkend kan worden. We voor u kan doen, wanneer u hulp hard nodig hebt. U weet dat een kruisvereniging wijkverpleegsters en soms zie- kenverzorgsters in dienst heeft en dat zij beschikt over een uit leenmagazijn van verplegings- artikelen. U weet misschien ook dat er een consultatiebureau is voor zuigelingen en zo mogelijk voor kleuters, waar u belang rijke adviezen krijgt voor de verzorging van uw kinderen, om ze zo gezond mogelijk te houden. Maar een wijkverpleegster is er met alleen om bij thuisliggende zieken wonden te verbinden, injecties toe te dienen en langdurige zieken wasbeur ten te geven. Een wijkverpleegster is na haar ziekenhuisopleiding nog eens extra opgeleid om mensen thuis te helpen met problemen rond ziekte gezondheid. Er heeft niet persé -e- mand bij u ziek te zijn om de hulp van de wijkverpleegster in te roepen. Wanneer u vragen of problemen hebt die met de gezondheid in uw ge zin te maken hebben, kunt u altijd de wijkverpleegster om advies vra gen, Ook als u in de ingewikkelde gezondheidszorg van ons land de weg niet weet, kan zij voor u als een des kundige wegwijzer fungeren. En hebt u vragen waarmee u niet meteen naar uw eigen huisarts wilt of durft stappen, is de wijkverpleegster de juiste persoon om u te helpen. Wanneer het gaat om aanpassingen in de woning ten behoeve van be jaarden of gehandicapten, als het gaat om juist medicijngebruik, net toepassen van een diëet, 't volgen van een door 'n arts voorgeschreven leef regel, het thuis maken van voorge schreven revalidatie-oefeningen, kort om, wanneer u vragen hebt rond uw gezondheid, staat de wijkverpleeg ster voor u klaar. Behalve wijkverpleegsters hebben kruisverenigingen nog andere deskun digen in dienst. In tal van plaatsen ir. ons land houden diëtisten van de kruisvereniging spreekuren in wijk- gebouwen. Wanneer een arts u een dieet heeft voorgeschreven en u suk- hebben meestal geen brillen op van welke kleur dan ook, maar doodge woon oogkleppen voor, die ons alleen maar 'n stuk of stukje van de werke lijkheid doen zien. Dan zeggen we: ik zie niets van al die dingen die u zo somber opnoemt. Nee dat zal dan wel. Want we hebben oogkleppen voor. Ik dan niet? Ik hoop dat ik gevoelig blijf voor ieder, die me meer laat zien, dan ik zie. DS. M. Gronenberg. Hervormd Utrecht, 30 maart 1973. kelt met het toepassen van dit dieet, mei 't smakelijk maken van de dieet- maaltijden of wat dan ook. kunt u al tijd een afspraak met de diëtiste ma ken. Dat kost niets voorleden van een kruisvereniging. Ook als u iets wilt weten over een nieuw dieet-pro- dukt. of dit %'oor een bepaalde pa tiënt gebruikt mag worden, etc. kunt u bij de diëtiste terecht. Uw wijkverpleegsters weten erg veel. maar zij kunnen natuurlijk niet alles weten. Daarom hebben de kruisverenigingen gespecialiseerde districtsverpleegsters in dienst, die bij de hulp aan een bepaalde zieke de wijkverpleegster adviseren, opdat die zieke zo deskundig mogelijk hulp krijgt. Zo zijn er districtsverpleeg sters voor moederschapszorg en kin- derhygiëne (enkele moeders hebben daar kennis mee gemaakt tijdens moeder- en kleutercursussen), dis trictsverpleegsters voor kanker-, reu ma-, astma- en tbc-bestrijding. Daarnaast hebben de kruisvereni gingen arttsen in ditnst, psychologen, socialogen en nog vele andere spe- cialisten. Zij komen zelf bijna nooit met patiënten in aanraking, maar verzorgen de deskundige achtergrond voor de wijkverpleegster, opdat u zo goed mogelijk geholpen wordt. Wanneer u alles bij elkaar optelt, Is het lidmaatschap van uw kruisver eniging een spotkoopje, zelfs al zou de contributie vijftig gulden per jaar bedragen. Maar zoveel is het niet. Voor twintig gulden staat de kruis vereniging een heel jaar ter beschik king van u en uw gezin. Wanneer u verzekerd bent voor het aanvullings fonds van het AZA ontvangt u een reductie van negen gulden per jaar. Zij die uitsluitend AOW-uitkering ontvan gen, betalen evenals de laatste jaren zes gulden. Natuurlijk is ook de contributie van de kruisver. de laatste jaren ge stegen zoals alles duurder is gewor den. Bovendien dreigt 1973 een zorge lijk jaar te worden voor de kruisver eniging omdat het scheidende parle ment op de derde dinsdag van sep tember de kruisvereniging stevig be snoeid heeft op de subsidies. En min der subsisdies betekent een hogere contributie want net als bij u thuis moeten de rekeningen ergens van be taald worden. Maar desondanks vindt u nergens ter wereld een organisatie die voor zo weinig geld zoveel voor uw gezin betekent. En als u nog nooit de hulp van de kruisverenigingen hebt nodig gehad kunt u uw I dmaatschap be schouwen als de goedkoopste verzeke ring voor verpleegkundige hulp in ge val van nood. die u waar dan ook kunt afsluiten. Het is een veilig idee lid te zijn van een kruisvereniging. Voor die paar tientjes per jaar weet u uw he le gezin verzekerd van hulp. wan neer u die hulp hard nodig hebt.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 7