bondsspaarbank iiw weckend C.V. SMAKELIJK ETEN Ouderwetse open haard Visgerecht van cs dichter-kok Gevulde kalfsborst Natuurkalender HET GEZELLIGE THEEKRANSJE Metalu Holten B.V. In de Römertopf ruchtbaarheid Ouderzorg Kokoscake mei chocolade Selioenlapperstaa rt toch maar liever 'n spaargirorekening Oranjestraat 31, Holten voor service in geldzaken, gegarandeerd _£poed! KLEIN VELDERMAN B.V. trouwjurk Storing in de centrale verwarming tijdens de Paasdagen melden bij J. Mossink Vryuag 20 april 1973 Er zijn maar weinig dingen in d huisrichting die de laatste jaren zu populair zijn geworden als de open haard. In restaurants en doorzonka mers, in flats en zomerhuizen, over al ziet men tegenwoordig de vrolijk dansende vlammen van een hard- vuur. Maar niet alle kopers of huur ders van een huis zijn bereid die in vestering te doen. ondanks dat met de moderne geprefabriceerde open haarden de inbouwkosten aanzien lijk zijn gedaald. De oplossing ligt voor de hand. Geen inbouwhaard maar een voorzet- haard waarin men niettemin toch een weelderig ope,n vuur kan stoken. Zo'n voorzethaard is er van Bellfi- res. Het is de klapdeurtjeshaard. een haard met dubbel scharnierende deur tjes. Dat hij ouderwets aandoet, is be grijpelijk want hij werd tweehonderd jaar geleden ontworpen door de Ame rikaanse staatsman-uitvinder Benja min Franklin. Zoals ook uit zijn nagelaten ge schriften blijkt, was Franklin bezorgd over het brandgevaar, veroorzaakt door open vuur in de overwegend ho ten huizen van de Amerikanen. De klapdeurtjeshaard kan dan ook steeds worden veranderd van een rustieke open haard in een ouderwetse geslo ten kachel. Hij kan op iedere goed trekkende schoorsteen worden aange sloten. De grootste breedte van de Belli- fres klapdeurtjeshaard is 98 cm.. Ie hoogte 81 cm. en de diepte ongeveer 42 cm. Hij is verkrijgbaar b;i de bouwma- terialenhandel. Dank zij de diepvries wordt er te genwoordig meer vis gegeten. Pro bleemloos zonder graten en goedko per dan een stuk vlees met dezelfde voedingswaarde. Steeds meer jonge gastvrouwen maken een visgerecht klaar voor een feestelijke maaltijd. En dat hoeft echt niet altijd tongfilet in witte wijnsaus te zijn, al hebben we daar natuurlijk weinig legen, be halve de prijzigheid van de tong. Die is blijkbaar bezig al even schaars te worden als zalm. Werumeus Buning, de dichter die zo poëtisch en vakkundig over eten wist te schrijven, was een groot liefheb ber van visgerechten. Een van zijn receptie is met een kleine variatie uitstekend geschikt om in de Römer topf te worden bereid. Het resultaat is zeer geurig en zo stevig van smaak, dat u er gerust een eenvoudige rode wijn bij kunt drin ken. Al doet een witte het er natuur lijk ook uitstekend bij. Bereidingswijze: Benodigdheden voor twee perse nen: 1 pak gefileerde diepvries- vis, 1 grote ui. twee fiinke tomaten, bosje peterselie, zout. peper, tijm. knoflook, geraspte kaas. paneer meel, boter, witte wijn of citroen. Zet de vis-Römertopf een kwartier in het water. Hak onderlussen een grote ui zeer fijn, snijd twee geschil de tomaten in partjes. Knip flink wat peterselie fijn in een beker. Leg in de natgemaakte Römertopf enige klontjes boter en bedek de bodem met een laagje ui. Plaats daarop de (diepgevroren) visfilets, ieg de rest van de ui. de tomaten en de fijnge knipte peterselie erover heen. Krui den met peper. zout. knoflook en tijm. Giet er wat witte wijn of ci troensap over en zet de gesloten schotel een half uur tot 3 kwartier in t n middelmatig warme oven. Strooi er dan wat metpaneermeel yermeng- de geraspte kaas overheen, leg daar op een paar klontjes boter. Nu nog tien minuten zonder dekse' in de oven om een bruin korstje te krijgen. Geef er stokbrood bij om de geuri ge saus mee op te dippen. Heerlijk! Benodigdheden. 1 kg. kalfsborst, teentje knoflook, 200 gr. boter of margarine. 100 gr. bacon 3 hardgekookte eieren, 3 a 4 zure au gurkjes. 1 dl witte wijn. 1 flinke ui, 2 wortels, 1 lepel tomatenpuree, 3 eetlepels peterselie', 1 laurierblad, tijm, evt. enkele gevulde olijven. Bereidingswijze: Vraag de slager de kalfsborst mooi dun uit te slaan. Wrijf het vlees in met zout, peper en het doorgesneden teentje knoflook. Fruit in een klein gedeelte van de boter de in blokje- gesneden baco met wat uisnippers. Pel de eieren en snijd ze in plakken Leg de plakken ei naast elkaar op het vlees, strooi daarover bacon en ui en daarop de fijngehakte augurkjes. Rol dan het vlees op (dat gaat heel handig met behulp van een vel folie) tven pruttelen. Verhit nu het grootste deel van de boter, braad daarin de vleesrol aan alle kanten snel aan. draai dan net vuur wat lager, voeg wat koude bo ter toe, gesnipperd? ui, fijngerasple wortel, tijm en laurier en evt. de fijn gesneden olijven (die geven een heer lijk pittige smaak aan de jus). Laat het vlees zo. met de deksel schuin op de pan, gaarbraden in ruim een uur. waarbij u van tijd lot tijd kleine scheutjes wijn en tomatenpuree toe voegt aan de braadboter. Overgiet hel vlees vaak tijdens het braden en keer het af en toe zónder er in le prikken. Neem het vlees uit de pan. zeef het braadvochl. doe dit weer terug in de pan en maak het op de gewone manier af met een scheu tje water. Eventueel kunt u het wat binden met aangemaakte maïzena. Suggestie. De 2e Paasdag geeft u dit vlees koud in plakken gesneden met rijst ol aardappelpuree, sla en een warme :hampignphsaus. Champignonsaus: Smelt 50 gr. bo ter met v/at spekblokjes en laat hier in 30 gr. bloem bruin worden, voeg er 4 dl. bouillon bij, lepeltje tomaten puree, scheutje sherry of madera en 100 gr. in stukjes gesneden, even aangefruite champignons, en laat dit Het hoeft helemaal niet zo te zijn dat, als in de winter veel exemplaren van een diersoort om het leven zijn. geko men, er in de daarop volgende zo mer ook minder individuen van die soort zullen zijn. Vooral bij insecten zien we' dat de wijfjes soms enorme aantallen eieren leggen. Daar zullen er maar weinig van tot volwassen insekt opgroeien. Maar in een voor- jaar, waarin er maar weinig wijfjes zijn die eieren kunnen leggen, zullen de kansen dat die het tot volwassen insekt brengen meestal groter zijn (door hel. ontbreken van concurrentie) dan in een voorjaar waarin veel wijf jes eieren leggen. Het onderzoek naar de invloed van factoren die' de bevolkingsdichtheid van diersoorten reguleren staat, be trekkelijk, nog in zijn kinderschoe nen.'Maar het lijkt toch al wel vast te staan, dat gunstige overlevings kansen voor het nageslacht belang rijker zijn, dan het. aantal der nako- m el ding en dat wordt voortgebracht. Trouwens, ook bij de mens is de bij na explosieve bevolkingsgroei voor al begonnen, toen men er in slaagde de kindersterfte, die ontstellend groot was, ie verminderen! .Va geslacht Ook in de zorg voor het nageslacht zien we in de natuur een oneindige variatie. Vooral bij de Zgn. hogere dieren is er meestal sprake van een grote mate van zorg. De jongen van bijv. zoogdieren en vogels worden meestal weken-, vaak zelfs maanden lang met veel zorgen omringd. Zij worden 'gevoed en beschermd, er wor den speciale holen gegraven of nes ten gebouwd en bij vogelsoorten als zwanen en ganzen blijft het gezin meestal zelfs nog de hele winter bij een. Pas als de ouders opnieuw naar de broedplaatsen trekken, worden de banden met de jongen van het voor afgaande jaar verbroken. Bij water hoentjes, die vaak twee of zelfs drie broedsels per jaar grootbrengen, heeft men herhaaldelijk kunnen waar nemen, dat de al flink uit de kluiten gewassen jongen van het eerste broedsel helpen hun broertjes en zus jes van het derde broedsel te voeren. Zo'n gezinnetje blijft daarna vaak nog een groot deel van de winter bijeen. Maar er zijn ook. vooral klei ne vogelsoorten die hun jongen al na enkele weken verjagen. Die jongen zijn al na een week of twee even groot als hun ouders en na nog eens een week. kunnen ze al helemaal voor zichzelf O Bij de zgn. lagere diersoorten kun je vaak helemaal niet van zorg voor bet nageslacht spreken (de uitzonderingen buiten beschouwing gelaten). De eni ge zorg die een vlinderwijfje aan haar nakroost wijdt is gewoonlijk Het uit kiezen van een. plan. boom of struik, waarop de eitjes (word en gelegd. Want meestal zien we dat vlinderrupsen uit sluitend bladeren v.an écn bepaalde plantesoort eten. Zouden die niet be schikbaar zijn, dan verhongeren ze domweg. Ook ïvls ze op een plante soort zitten waar de rupsen van een andere soort heel smakelijk van eten. -Maar die keuze van de voedselplant fs'dart'oók wel de enige zorg, die het vlindei'wijfj.e. wéét op te brengen. De 'eitjes worcfen "niet' bebroed, de jongen niet beschermd! Die moeten zichzelf maar redden. Dat gaat dan meestal ten koste van 'n enorme ..kindersterf te, maar het aantal eitjes dat wordt gelegd is meestal zo groot, dat ze toch nog we! enkele volwassen insek- ten opleveren. Daarmee is dari het voortbestaan van de soort verzekerd en daarom draait het tenslotte uitsluitend in de natuur. Individuen tellen meestal nauwelijks mee. Alles draait om de instand houding van de soort. De wijze waar op dit gebeurt is oneindig gevarieerd, hoewel er per soort meestal sprake is van een onverbiddelijke starheid. Tweka houdt terdege reke ning met de duidelijk waar neembare ontwikkeling die zich bij het jeugdige publiek afte kent: jongensbroeken worden niet meer alléén door jongens gekocht en gedragen. Aldus ont stond een doelgerichte serie die de benaming Junior Pantalons kreeg, geheel afgestemd op bei de groepen consumenten. Het jongetje (links) draagt een fijne juniorpantalon van polyes ter met effectgaren, die in vijf sprekende kleuren wordt gele verd. Dit model (Urias) met een gulp met rits, twee steekzakken, echter nog twee opgestikte rech te zakken extrakunstleren riem en doorgestikte vouwen is verkrijgbaar in de maten 92 t/m 167. De juniorpantalon die het meis je draagt is van Helanca-jeans, in zes kleuren verkrijgbaar en alle kleuren hebben hun eigen, contrast-sier stiksels. - Deze. mei twee opgezette zakken vóór, gulp met rils en grote ceintuur lussen voor knotsriem, pantalon in eveneens verkrijgbaar in de maten 92 t/m 167 (Model Ur ban). Voor een gezellig theekransje is het gemakkelijk genoeg om naar de banketbakker le gaan. Leu ker is het om zelf iets te bakken. De fijne smaak van luchtig ko kosgebak is in kombinatie met een kopje geurige thee een de licatesse'. Na de kokoscake een receptje voor een ouderwetse schoenlapperstaartdie zeker bij de kinderen sukses zal heb ben. Kenoriigdheden- 3 eieren, J50 gram zeer fijne tafel suiker, 150 gram bloem: 1 theelepel bakpoe der: 150 gram boter; 75 gram gerasp te kokos; 2 eetlepel cacao; 2 eetle pels water; 200 gram poedersuiker; 50 gram geraspte kokos; wat franse vruchtjes. De eieren dik schuimig kloppen met de suiker. De boter smelten. De bloem en het bakpoeder zeven en af wisselend met de gesmolten bo'.er door de geklopte massa scheppen. Nu de kokos erdoor mengen en 't ge heel in een tevoren ingevette en met bloem bestoven bakvorm overdoen. Zet de kokoscake in het midden van een voorverwarmde oven en bak hem bij matige warmte en 3 4 a l uur. De poedersuiker samen met de ca cao zeven. Het water erbij doen en roeren tot een dik glanzend glazuur. Bestrijk de afgekoelde cake met dit glazuur en strooi er de 50 gram ge raspte kokos overheen. Leg er wat franse vruchtjes op. Benodigdheiden. 1 liter dikke appelmoes; 10 beschui ten, wat zout: 2 theelepels kaneel; 75 gram rozijnen; 25 gram gesneden gember; 100 gram boter: 150 gram kristalsuiker; 4 eieren; 50 gram poe dersuiker; wat paneermeel. Een vuurvaste vorm invetten en moes vermengen met de fijngemaak- met paneermeel bestrooien, De appel moes vermengen met de fijngemaak te beschuiten, zout, kaneel, rozijnen, gember, gesmolten boter, suiker en de eierdooiers; De eiwitten stijfklop- pen en door 't mengsel spatelen. De massa overdoen in de vorm en de „Shoenlapper goudbruin bakken bij een temperatuur van 150 graden Celcius (matig hete oven) geduren de ongeveer 1 uur. Na het afkoelen de taart bestuiven met de poedersuiker. Serveer de taart pas na enkele uren. PRINS CLAUS in Bijeen: „Ik be* in augustus nog tien dagen in Afrika geweest, We hebben toen veel te ma ken gehad met Afrikanen die spullen voor ons droegen. Ze waren ontzetten gauw uitgeput. Een van de Nederlan ders die bij ons was zei: „Maar die kerels zijn ook zo lui; ze zittén maar te slapen." Ik heb daar toen óp ge antwoord: Stel je voor dat we die mannen meenamen naar een vèn dé prachtige academische ziekenhuizén van Nederland- Ik weet helemaal niets van die man maar ik garandeer je dat hij de komende twee jaar niet uit het ziekenhuis mag. Ze zullen Al lerlei kwalen bij hem vinden. Maar zo'n man leeft gewoon door. Hij zégt niet: Ik ben ziek. Hij wéét gewoon niet beter. Dat gebeurt veel bij clié mensen. Ze zijn chronisch ziék. Öoor slechte voeding en andere oorzaken zoals malaria. Ze zijn er nooit voor behandeld, laat staan van genezen. Ze slepen er hun hele leven mee en als zè veertig zijn gaan ze dóód. Naar onze begrippen lopen die ménsen vaak doodziek over Straat. Maar toch worden ze door ons beoordeeld alsof ze zo gezond zijn als wij. Hier zou zo iemand in een ziekenhuis liggen maar in zijn land sjouwt hij met der- lig kilo op zijn nek rond. eMnsen dié zeggen dat zo'n Afrikaan lui is. wé ten niets af van zijn gèzondheidstoé- ~tand". SLAAN VAN KINDEREN élé ..werkzaam" middel bij de ópvoedïnf is toch nog niet helemaal uit de mo de: Ron Groenewoud. coach van FC Groningen in Vrij Nederland: „Ik bén erg hard opgevoed en daar ben ik zonder meer blij om. Ik ben met d* knoet opgevoed. Het Spaanse riétjé stond in de hoek. Ais ik hët brak stond ér de volgende dag een niéuw. Ook werd iw soms in een kast óf één hok opgesloten. Achteraf heb ik er vrede mee. Ik heb het karakter va* mijn vader. Daarmee regelt u geldzaken op de vlotste manier. Betalen per pen en per cheque. De bondsspaarbank houdt u op de hoogte van elke betaling. Zo weet u steeds hoe uw rekening ervoor staat. Mapjes, cheques, en betaalpas kosteloos beschikbaar. Uw salaris op 'n spaargiro: het beste begin! Voel U vrij in Uw eigen weekend en draag zo'n hypersportief jack met een moderne pantalon. Kom gauw even passen! Kolweg 76 - Telefoon 1332 Te koop: g.o.h. Volkswagen 1500 Ponton Bj." 1965 - kleur zwart Telefoon 05483 - 1823 1 Te koop mét korte mouw. mt.. 4042 met toebehoren én ELEKTR. KRULSET (Philips) Noordenbergstr. 5, Holten Keurslagerijen Kalfstermah Eigen gemaakte nasi en bami KLEDINGHUIS SPECIAAL ZAAK VOOR HEREN EN JONGENS A. J. GOLDSTEINSTRAAT 21

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 6