Ontdek ook eens uw eigen streek Zorg voor behoud van natuurgebied De geschiedenis Opleving en bloei van de hanscstad DEVENTER VVV (fiets)-nieuws Stort u ook 10 gulden? Driemaal belegerd Het Overijsselsch l Landschap ijverl voor een leefbare provincie 1 nu en straks Vrijdag 6 april 1973 Op verschillende punten in Deventer lijkt de tijd te hebben stilgestaan, zo natuurgetrouw zijn (dank zij het initiatief van de Deventer VVV) verschillende gebouwen gerestaureerd Op de voorgrond de nieuwe markt en de spoo rbrug over de IJssel op de achtergrond. De welvaart hield echter geen ge lijke tred. De stad was verarmd ach tergebleven. Toch bereikte Deventer in 1830 weer het bevolkingsgetal uit 1645. In 1867 had Deventer 18.000 in woners en was de stad weer bezig om uit haar keurslijf van vestingmu ren te groeien. In 1874 werd de ves ting Deventer opgeheven. Sedert die datum heeft de stad zich snel naar oostelijke en noordelijke richting uit gebreid. Geprobeerd is de stad ook westelijk uit te breiden om de mid deleeuwse kern centraal te houden. Doch dit is mislukt. Er was beweging in Deventer ge komen dank zij de verfijning van de industrie en de uitbreidingen namen hand over hand toe. De huizen op het Bergkwartier, voor de tweede wereld oorlog al in een niet al te beste staat liepen na de tweede wereldoorlog leeg en verkrotten. Ook bombardementen hebben daartoe bijgedragen* Er werd al aan een algehele sloop gedacht, toen de VVV voor het Bergkwartier in de bres sprong en de stad deed inzien, dat slechts een halt aan de verkrotting toe te roepen was door aktieve restauratie. In de zestiger jaren van deze eeuw is men voorzichtig begonnen met de renovatie van dit stadsdeel. De zeer goede samenwerking van de gemeen te met de NV Bergkwartier, maat schappij tot Stadsherstel te Deventer werpt nu, na luttele jaren, vruchten af in de vorm van goed bewoonbare en gerestaureerde panden in dit stads deel, waarvan wij enige tijd gele den reeds ruime aandacht schonken Ook in het Noordenbergkwartier. waar de tand des t ij cl s grote wonden sloeg, zal het waardevolle worden ge restaureerd. Een {tegin werd gemaakt in de Papenstraat, de Noordenberg straat en Het Klooster. Speciaal de restauratie in het Kloos ter van het voormalige Buiskenkloos- ter moet nog genoemd worden. Hier in is voorlopig gevestigd de Deven ter Stadsbibliotheek- Deze boekverza meling is ontstaan in 1560 door de aankoop van de boekerij van de pas toor van de stad, later aangevuld met in beslag genomen boeken en aankopen. Het is de verdienste van de huidige bibliothecaris, dat de boe kerij een grote faam heeft gekregen. Ook het pand Noordenbergstraat nr .9 is geheel gerenoveerd en bevat nu één der aantrekkelijkste musea van de stad, te weten een verzameling van mechanisch speelgoed. Het „weer" heeft weer parten gespeeld en binnen een tijdsbe stek van nog geen half jaar is de Nederlandse natuur geteis terd door twee stormen die vele honderd-duizenden bomen vel den. De vorige maand in deze rubriek beschreven Hoge Velu- we was de ramp van 13 novem ber nog niet helemaal teboven. toen maandagavond 2 april weer vele hectaren bos in dat prachtige park vernikld werd. En overal in ons land kan men de sporen van beide stormen vinden en ook in onze eigen provincie, op de Overijsselse heuvelrug bijvoorbeeld. Staats bosbeheer en andere hulpinstan ties komen werkkrachten en tijd tekort om de gesneuvelde woudreuzen op te ruimen. Meer dan ooit tevoren is hulp en.... steun nodig. Vanzelfsprekend kan dit op verschillende manieren gebeu ren. In het voorjaarsnummer van de Streek VVV Overijsselse Heuvelrug en Salland wordt men opgewekt om contribuant te worden van de Stichting „Het Overijsselsch Landschap"Men vervult daarmee niet alleen eev goede en mooie daad maar te vens een morele plicht als men inwoner van deze provincie is en van de natuur en of daar vaak vertoeft. Nog hebben we een provincie met een grote rijkdom en afwisseling aan natuur- en landschapsschoon, met een grote verscheidenheid van interessan te planten, dieren en vogels. Nog kan Overijssel haar bewoners en toeris ten volop mogelijkheden tot re creatie bieden. Maar ook hier zijn na tuurterreinen ernstig gehavend en worden gave landschappen steeds meer gedreigd door menselijke acti viteiten. verkeerswegen en... vervui ling van water en lucht. Als natuurbeschermingsorganisatie staat de stichting „Het Overijsselsch Landschap" sinds 1932, dus al veer tig jaar, op de bres voor het behoud van natuur- en landschapsschoon in Overijssel, in het belang van ons al len en van ons nageslacht. Mede met steun van de overheid heeft men ruim 1600 hec. natuurgebied In verschil- Onder het motto „Fiets U fit" 1973 vele activiteiten ontplooien. Onlangs is er een map met fietstoch ten verschenen, waarin 7 tochtjes zijn beschreven, allen in de omgeving van Holten. De lengtes variëren van 18 km tot 45 km. De prijs is f 1.00. Ook ?al er dit jaar, na een beschei den begin in 1972 jn de maanden juni, juli en augustus, iedere woensdagmor gen een fietstocht onder leiding wor den gehouden. Via de mooie Zuurberg en Friezenbcrg wordt een koffiepau ze gehouden in een boerenherberg (boordevol antiek) waarna wordt te- ruggefietst door het laagge legen wèi- degebicd. waar veel weidei /ogels zijn te bespieden. Een viertal verhuur- bedrijven met totaal 400 fie tsen staan de gasten ten dienste. De mi ogelijkheid om per uur, dag of week e en fiets te huren, is dus volop aanwe zig. Tevens zijn de boekjes met 14 ANWB fietstochten bij ons VVV ka ntoor ver- krijgbaar. alsmede het boe kje met 8 fietstochten van de Sticht ing Fiets. U ziet een groot scala met gegevens over alles wat met de fiets te maken heeft. Tevens delen wij u rr tee dat de fietsstickers, welke het da gblad Tu- bantia uitgeeft, ook op het VVV kan toor verkrijgbaar zijn. lende landschapstypen veilig gesteld. Het gebied van Beerzerveld, Beerzer- belten, delen van de Archemer- en Lemelerberg bijvoorbeeld en het mooie wandelgebied Numendal bij Holten met de heide- en bosgebieden op de hellingen van de Holterberg niet te vergeten. Nu en in de toe komst hopen we daar toch nog vaak te vertoeven en van te genieten, is het niet? Er zijn evenwel nog vele andere ge bieden die bedreigd worden en in vei- iigheid gesteld dienen te worden. Ook daarbij is onze steun van groot be lang. Met al ons geschrijf en gepraat •ver milieu-beheer kunnen we een den van de Stichting „Het Overijs selsch Landschap Waterstaat 79r83 te Zwolle, telefoon 05200-19753. Schrif telijk of telefonisch dan wel door een storting van minimaal f 10,op giro 904938 t.n.v. de penningmeester van de Stichting ..Het Overijsselsch Land schap" te Enschede. Voor een leefbaar Overijssel, nu en straks ijvert d< stichting; ze stelt be dreigd natuurg bied veilig door aan koop en beh' i «n deze, waarvoor reeds vier reserv. -'-opzichters in dienst zijn. Natuurgebieden worden door ge markeerde wandelroutes ontsloten. In de zomermaanden worden wekelijks wandelingen onder leiding georgani seerd in de reservaten alsmede ex cursies voor geïnteresseerde groepen. De contribuant en krijgen toegang tot afgesloten terreinen van de Provin ciale Landschappen in Nederland, als mede een geïllustreerd verslag en mededelingbladen. mooie Holtense berg na de rampzalige storm van maandag j.l. Na onze reportage vorige herfst over het Berg kwartier te Deventer, hoorden we enkele opmerke lijke reacties. Dit was voor ons een redenom voor de geschiedenis van de Overijsselse koekstad nog eens wat dieper in de historie te duiken. Lezers van deze rubriek, die historische en archeologische interesse hebben, zullen dat ongetwijfeld waarderen. In samen werking met de Deventer VVV zullen we de geschie denis van deze Hanzestad eens nader onder de loep nemen en bij de laatste restauraties en opgravingen in de oude binnenstad zijn resten van het vroegere leven tevoorschijn gekomen, die ons op streek helpen om de vroege middeleeuwen te reconstrueren. Want het is thans gebleken, dat de oude Deventer binnen stad ongeveer vijfenzeventig centimeter lager heeft gelegen. Niet zo verwonderlijk lijkt dit, als men be denkt dat vroeger geen vuilophaaldienst bestond en het afval enz. maar langs de huizen en op straat werd gestrooid. De wegen of straten waren nog niet geplaveid en als bij broeierig weer de stank in de smalle straten en gangen te erg werd, strooide men er een laag aarde of zand over. En de archeologen zijn met dit feit erg verheugd, want uit de vuil-afval- lagen (nu vrij van ziektekiemen) komen de bewijzen uit die tijd naar boven en de reconstructie ervan draagt ertoe bij om de geschiedenis uit de vroegste tijden duidelijk te maken. Aangetrokken door de gunstig gele gen nederzetting aan de overkant van de rivier en gevolg gevend aan zijn opdracht de Saksers het geloof bij ie brengen, stak Liafwin in of omstreeks het jaar 765 over en bouwde hetzelf de jaar een kleine houten kerk, een zogenaamde palenkerk. Jammer voor de geschiedschrijver van Deventer dat hiervan niets gevonden is. Geen kerk, en geen resten van een mili tair steunpunt. Met een aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid neemt men aan dat de kern van de oudste nederzetting in de buurt van de Grote Kerk ligt wellicht ten noord oosten hiervan. Men denkt aan het vierkant gevormd door de Broederen straat, de Engestraat, de Strom ark t, de Grote en de Kleine Poot, en de Vleeshouwerstraat. Tijdens de regering van Lodewijk Dat Deventer al vroeg een voor die tijden zeer belangrijke plaats gewor den was, komt tot uiting in het feit dat in 881 toen het niet met een muur omsloten deel van de nederzet- ting, de. Heegst ofBerg door de Noor- mannen geplundercT w.erd, cle bisschop van Utrecht in de stad resideerde. ï*Hn de tijd van 834-837 werd. Dorestadr door de. plunderene Noormannen ge heel verwoest en de bisschop vond kennelijk Deventer beter verdedigd dan zijn eigen stad Utrecht. Bisschop Adalbold van Utrecht kwam in 866 en bisschop Balderik van Utrecht ging in 918 weer terug. In de 10e eeuw begint de grote op leving van de handel voor Deventer en zet zich door tot ver in de middel eeuwen. In die tijd gaf het lidmaat schap van de Hanze veel handelsvoor delen aan de nederzetting. De handel op Bergen vooral was voordelig. De stokvis word daar gehaald door De venter schippers en Deventer fun geerde tevens als transitohaven. Het verkeer met Keulen o.a. was een voordelige zaak. Uil Keulen en om trek kwam b.v. veel aardewerk en daar zijn wij nu nog dankbaar voor, want hierdoor kon men bepalen, waai en hoe groot de oude nederzetting ge weest is. Mede dank zij de gebroken potten en kannen in de straat en in de oude waterputten. En zo kunnen wij redelijk de stadsuitbreidingen vol gen. In 1040, nadat er enige andere kerk jes geweest zullen zijn, begon men onder bisschop Bcrnold van Utrecht te bouwen aan de grote Kerk. Deze Sint Lebuïnus kerk is een mooi spe cimen van de overgang van Ottoonse naar de Salische kunst. Ongeveer te gelijkertijd ving men aan met de bouw van de bisschopspalts (1951 en het volgende jaar blootgelegd), maar nog iets ouder zullen de resten van een wat vermoedelijk eens een kei zerlijk tolhuis geweest is, in de Pol straat zijn. Nog voor de 12e eeuw raakte men verstikt in de beklemming van de ou de muur en begon men aan het bou wen van een nieuwere muur. Ook de Berg raakte meer bevolkt, de Berg kerk werd omstreeks 1180 gebouwd en in 1206 ingezegend en zowel kerk als bevolking moesten beschermd worden door een muur. Wanneer in 1334 de stad, althans een groot deel (men spreekt in oude bescheiden over tweederde deel) in vlammen opgaat, is dit een are ramp. Nadien organiseert de stedelij ke overheid een grootscheepse aktie om de herbouw van de huizen zoveel mogelijk in steen te doen geschieden. Men kreeg_ zelfs bouwpremies! Teven worden de smederijen 'in één deel van de stad zóveel mogelijk gëcon- -i cefntreerd. De grote brand zou namBv. lijk in een smederij uitgebroken zijn. Heden ten dage heet deze straat nog de Smedenstraat. Na het midden van de 14e eeuw zien wij, wellicht onder invloed van de geschriften van Ruusbroec. in De venter een religieuze beweging ont staan met als initiator Geert Grote (1340-1384), bijgestaan door Floris Ra- dewijnsz. Deze Moderne Devotie, zo als men de beweging veelal noemt, heeft een zeer grote invloed gehad op het denken en het onderwijs in noordwest-Europa. Aangelokt door de wetenschappelijke bloei in Deventer verschenen aan het einde van deze eeuw de eerste drukkers in Deven ter. Het drukkersvak in deze bespro ken oude stad is heden ten dage nog een bloeiend restant van het zeer grote aantal uit de middeleeuwen. De stad groeide in last en getal en in het laatste kwart van de 15e eeuw zal de stad wel volgebouwd zijn ge weest en werd gewerkt aan een nieu we, jongere omwalling. In de 16e eeuw is deze ommuring voltooid. In het begin van zijn ontstaan heeft de stad geleefd op een enigszins pas sieve wijze. Vijf jaarmarkten lokten later de mensen naar Deventer, het geen uitgroeide tot aktieve deelne ming aan de westeuropese handel. Tevens kwam er schot in het bedrijfs leven door het ontstaan van de gilden en de bloei van het handwei'k. In die drukke en voorspoedige tijden ont stond de mooie Gotische kerkenwand op het Grote Kerkhof, en volgde de voortzetting van de torenbouw. Ook de koopmanswoningen werden zwaar der en imposanter van bouw. Duide lijk is dit nu te zien aan de huizen Vogelsang (alias de Olde Munte) en Kronenberg, respectievelijk gelegen Boterstraat 3 en Brink 47 en beide huizen daterend uit 1495. De bouw van een prachtige gotische Waag uit 1528 doet bewijzen dat ook toen handel en nijverheid nog niet verlopen waren. De economische bloei van Deven ter duurde tot na het midden van de 16e eeuw onverminderd voort; bewij zen hiervan zijn te zien in de magni fieke gevel van de ziekenzaal van het Grote Gasthuis (1542); in het huis „Wesel", Assenstraat 10. Ja zelfs aan het Spaanse Hof werden in 1560 nog plannen gemaakt om in Deven ter een tweede universiteit in de ge- ~wésten te stichten! Dan gaat het vlak voor het jaar 1570 bergafwaarts. Oorlogen en woe lingen zijn de oorzaak. De onveilig heid op de wegen èn de belastingen nemen toe. Tussen de jaren 1578 en 1591 verwisselt de stad driemaal van bezetting. Met als gevolg branden en ruïnering van vele huizen. Nadat in 1597 de wegen naar het oosten waren gezuiverd en de koopman weer onbe lemmerd kon trekken, kwam de han del toch slechts langzaam op gang. Pas in 1608, vlak voor het Bestand, kreeg men weer wat meer armslag, hoewel in 1614 nog werd geklaagd over vervallen huizen aan de Brink. In de 16e eeuw had Deventer nog een markt en haven voor een uitge strekt oostelijk achterland. Nu kwam de welvaart uit Holland en Deventer verloor zijn onafhankelijke positie. Na 1648 moest de stad afstand doen van haar rol, een feitelijke hoofdstad van de provincie te zijn. De jaarmarkten verliepen geleidelijk door gebrek aan belangstelling. De bevolking liep te rug in de jaren 1645 tot 1785 van 13.000 inwoners naar ongeveer 7.000 inwoners. Daarna nam de groei weer toe tot wat handwerkindust'rie. •H »H Troosteloze beelden van onze Al sinds jaren is er gegraven in de bodem van de stad Deventer en tel kens kwam er weer een brokstukje van het verleden tevoorschijn. In de vijftiger jaren werd er een opgraving op of liever in de grond van de Stromarkt verricht. Men zocht naar de oudste kek van Deventer. De zo vurig begeerde resten kwamen een- ter niet te voorschijn. Wel een gaaf bewaarde en duidelijk afgetekende hutkom uit de Karolingische tijd; de negende eeuw. Zulke vondsten klop pen dan weer met de chronologie van d stad. Het ontstaan v.d. latere stad Deventer valt, zo leert ons de geschiedenis, samen met de opma's van Karei de Grote naar het noord oosten van zijn rijk. Daarbij komt d- begeleidende, of wellicht iets oudci zending van de Angolsaks Liafw.i Verlatiniseerd tot de waarschijnlijk beter bekende naam van Lebuïnus Toch moet er, vóór Liafwin naar Deventer kwam, reeds een Saksische nederzetting geweest zijn! Het waren misschien geen echte Saksers die ir. de gouw Hamalan.l woonden, denk baar was het wellicht een mengel moes van bevolkingsresten, van Cha- maven, wat Saksers, misschien ook Herulen of Warnen. In elk geval was er eeri oerbewoning, volgens vroeg middeleeuwse begrippen, rijp voor de christianisering. Liafwin had in het begin zijn standplaats in Huelpa. het tegenwoordige dorp Wilp. Als het finan cieel allemaal ver wezenlijkt kan worden zullen de gerestaureerd e wijken mettertijd de stad aan de IJssel een gezellig sfeervol uiterlijk geven, waardoor zij ongetwijfeld weer in aanzien zal stijgen. Deze foto werd geno men op het Berg kerkplein. de Vrome (814-840) zou Deventer een definitieve aansluiting krijgen op de grote handelsbewegingen in deze ge westen. De nederzetting (het is nog te vroeg om van een stad te spreken) wordt dan langzamerhand een be langrijk knooppunt van handelswe gen en het duurt niet lang of Deven ter (Daventry-Daventre-Deventer) is een stad van een zekere importantie. De nederzetting heeft, in het eerst schuchtere, later stevige handelsbe trekkingen aangeknoopt met steden als Kiel, Lübeck, Keulen en vormde met hen het als hanzeverbond bekend geworden steden-belangenschap.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 5