Derde christelijke school in plan „De Haar" Legerpredikant sprak voor Plattelandsvrouwen Jaarvergadering Christelijk Historische Kiesvereniging Ds. Adrianus van Apeldoorn VAN HET ERF DER KERK Jaarvergadering chr. kleuterschool Accommodatiegidsen voor de Veluwe Vakantie in het Miinsteriand „LAAT 'M NAKIJKEN" i Ere- en eerste prijzen Trailer ging er vandoor Jaarvergadering CBTB j Jeugddienst Voor de huisvrouw SNIJBLOEMEN LANGER HOUDBAAR Vrijdag 30 maart 1973 3 De leden van de Chr. Kleuter- schoolvereniging kwamen maandag avond in de hal van de oude school met de bijbel „De Schakel" in jaar vergadering (tevens ouderavond) bijeen onder voorzitterschap van de heer A. Groen die deze zeer druk be zochte bijeenkomst opende met gebed na lezing van Timotheus 3: 14-17 en 4: 1-5. Na een woord van welkom, waar bij waarn. voorz. Groen zich in het bijzonder richtte tot de afgevaardig den van de Hervormde Kerkeraad en ds. R. A. Hoogkamp, geref. pred. De heer Groen las hierna de notulen en een uitvoerig jaarverslag waaruit o.m. bleek dat het aantal leerlingen in 1972 met 30 pet. was gestegen. In het afgelopen jaar werden de beide scholen gemiddeld door 120 kleuters bezocht (in 1971 was dit aantal gem. 93). De schoolvereniging telde op 31 de cember j.l. 362 leden. Uit het financieel overzicht van de penningmeester de heer B. J. Brou wers bleek, dat er over 1972 een na delig saldo was van f 472,40 en op de begroting 1973 is een nódelig sal do geraamd van f 1380,—. De oud voorzitter van de school de heer Hij- wege te Twello schonk aan de school f 1000 zijnde een aandeel in de lening die enkele jaren geleden i.v.m. nieuwbouw werd gesloten. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren W. Bosschers en T. Braunius had boeken en be scheiden in orde bevonden. Als leden van de controlecommissie 1973 wer den benoemd de heren Braunius en H. Mooiweer. Bij de gehouden be- mevr. J. Voordes terwijl inplaats van de h.h. H. Schuppert en J. G. A. Geerlings gekozen werden de heren B. Haan en H. Rietman. Een voorstel van het bestuur om het schoolgeld met 1 gulden te ver hogen tot f 6,per maand per kleu- De Christelijk Historische Kiesver eniging te Holten hield j.l. donderdag haar jaarvergadering in de hal van de school „De Schakel", onder lei ding van de voorzitter de heer Pek- keriet. Uit het jaarverslag bleek, dat verschillende activiteiten door de be stuursleden zijn ondernomen in het afgelopen jaar. Vooral hel vormen van een Christelijk Democratische sa menwerking kreeg de volle aandacht. Er werd verslag gedaan over de ver gaderingen die hieromtrent op provin ciaal niveau zijn geweest. Er werd nog lang gediscussieerd over het standpunt van de kiesvereniging in de ze zaak. Unaniem was men van me ning dat het uitgangspunt moet zijn, dat er een volledige fusie tot stand komt tussen de drie partijen. Indien het niet op korte termijn mogelijk blijkt, dan zal een federatie-vorm als overgangsvorm misschien noodza kelijk zijn. Dit standpunt zal aan de kamerkring worden bekend gemaakt. Uit het verslag van de penning meester bleek dat er een voordelig saldo is, maar dat de contribute in het komende jaar geheel zal moeten worden afgedragen aan de landelij- Voor het derde achtereenvolgende jaar zijn de accommodatiegidsen -'oor de Noord- en Midden-Veluwe versche nen. De Camping-, Bungalow- en Va- kantieoordengids bevat een opgave van 736 vakantieadressen en biedt «en grote keuzemogelijkheid aan be drijven, die allen geacht worden in hun prijsklasse goed te zijn. Daar naast bieden de VVV's op de Velu we de zogeheten „bezettingsinforma tiedienst", een service, die de toe rist binnen enkele minut een over zicht geeft van bedrijven, die in de gewenste periode nog plaatsen met name bungalows beschikbaar heb ben. De Hotel- Pension- en Restauratie- gids bevat 691 adressen. Dit jaar voor het eerst is er ook een lijst van ge meubileerde huizen en kamers en van cafetaria's en ijssalons op de Veluwe in opgenomen. Bij klachten over in deze gids genoemde bedrijven kan de toerist een beroep doen op de Streek VVV, die zich er voor zal inzetten om een oplossing te vinden in het ge schil tussen toerist en bedrijf. Beide gidsen verkrijgbaar voor f 1,50 bij vrijwel alle VVV-kantoren in Nederland en natuurlijk bij de Streek VVV, Stationsplein 6, Apel doorn tel. (05760) 12249. Voor toezending portokosten (f 0,60) extra. Het strand lokt weer. Tweka brengt deze zomer een zeer moderne lycra herenzwembroek (model Lars) be drukt met een kleurig bolletjesdessin. Dit model heeft een middenvoorraad. Voor de dames een zeer funktioneel model, speciaal voor de volslanken onder ons. Door de extra zorg die aan de konfektionering is besteed, een slankmakend schootje en een voortreffelijke coupe, maar vooral door het fleurig-jeugdige dessin een badpak dat allerlei onvolkomenheden weet te camoufleren. ke organisatie. Hierdoor zal een con tributieverhoging wel noodzakelijk worden. Het leek de aanwezige leden niet gewenst dit nu al te presente ren. Het zal eerst nog worden aange zien en op de volgende vergadering nogmaals aan de orde komen. Ook werd de vervulling van de nog steeds openstaande plaats in het be stuur aangehouden tot de volgende vergadering. Ook de komende raadsverkiezingen kwamen uitvoerig aan de orde. Er werd over verschillende aspecten hiervan gesproken. Besloten werd, dat met de voorbereidingen hiervan spoedig zal worden begonnen. Hoe men in het Münsterland zijn vrije tijd kan doorbrengen blijkt uit een aldaar uitgegeven brochure. Men heeft de keuze tussen vakanties op boerenhoeven, maneges, logementen, moderne hotels, historische burchten en kampeerterreinen. In de grote steden van het gebied, kan men schouwburgen, musea, tentoonstellin gen en winkelcentra bezoeken. De be nodigde prospectus wordt verstrekt door het Landesverkehrsverband Westfalen, D 46 Dortmund, Balken- strasse 4. Voor verzending hiervan moet een halve Mark worden be taald. Om autorijdend Nederland nog eens duidelijk met de neus op het slechte onderhoud van zijn voertuigen en vooral op de gevolgen daarvan te drukken gaat Veilig Verkeer Neder land in samenwerking met de Centra le Politie Verkeerscommissie in de maanden maart en april een cam pagne voeren onder het motto: „Laat 'm nakijken". Een belangrijk onderdeel van deze campagne is de landelijke controle dag. Op 31 maart stelt Veilig Verkeer Nederland, in overleg met de Bo- vag en de garagebedrijven, alle au tomobilisten in de gelegenheid hun auto gratis te laten controleren. Een service, waarvan zo hoopt een afspraak te maken met één van onderstaande garagebedrijven, die deze campagne gratis ondersteunen. Almelo: Kempers, Haven N.Z. 13; Kleyssen, Bornsestraat 207; Kleyssen Violierstraat 170; Konink, Henr. Ro land Holstlaan 1; Konink, Sluiskade ZZ 153; Muller, Stationsplein 22; Rom- pelman, Bavinkstraat 14; Schiphorst Haven Z.Z. 37. Den Ham: Jansen, Dorpsstraat 31-39 Hellendoorn: Grobbin' Kluversweg 4 Markelo: Arendze, Holterweg 2. Nyverdal: Jac. van Egmond, Grote straat 74-76; Rijnsburger ^Smidsweg 60; Roba, Grotestraat 268. Ommen: Jansen, Haven Oost ou, Karsten, Stationsweg °4; Leerentveld Hammerweg 1, Westerbaan, Schurink- straat 40. Ryssen; Roba, Holterstraatweg 85-87; v. 't Oever en Markvoort, Boomkamp 27. Vriezenvoen: Konink, Westeinde 579. Vroomshoop: Groot-Webbink, Tonnen- dijk 12-14. ter werd met algemene stemmen aangenomen en eveneens ging de ver gadering accoord met het voorstel om gezien de enorme kosten stijging (10 a 12 gulden per kleuter) af te zien van het maken van een school reisje. Er zal inplaats hiervan met de kleuters een buitendag worden ge organiseerd in de Holterberg. NIEUWBOUW Wanneer het aantal kleuters in de naast toekomst blijft stijgen zal over niet al te lange tijd een 3e christelij ke kleuterschool gebouwd worden in het plan „De Haar" waar als depen dance van de school „Repelsteeltje" aan de Schoolstraat een houtennood- lokaal geplaatst zal moeten worden. Op een vraag van mevr. Schelle- vis-Voogd wanneer of aan de school aan de Kolweg de naam „Kleuter- hoek" zal worden aangebracht werd van bestuurszijde meegedeeld dat dit zeer binnenkort zal gebeuren. CAUSERIE MET DIA'S Na gehouden rondvraag werd door de wachtmeester van de rijkspolitie de heer G. Hosmar een causerie gehouden over het onderwerp „Kleu ter in het verkeer". Aan de hand van een aantal dia's liet de heer Hosmar duidelijk zien hoe of het wel en hoe of het niet moet. Vele ouders schieten wat het opvoeden van hun kinderen, wat het verkeer betreft, tekort en geven meer dan eens wanneer ze met hun kinderen op de weg zijn slechte voorbeelden o.a. bij het oversteken. Voorzitter Groen dankte de heer Hosmar hartelijk^, voor z'n gesproken woord en het vertonen van de dia's en hij dankte tevens de heer H. Vogely voor het beschikbaar stellen van de hal van „De Schakel". De gezellige jaarvergadering werd door ds. R. A. Hoogkamp met dank gebed beëindigd na een kort slot woord naar aanleiding van het laat ste van de zeven kruiswoorden „Het is volbracht" (Joh. 19 vers 30). Na de vergadering was er nog gele genheid om werkstukjes te bezichti gen van de kleuters van „Repelsteel tjes-" en „Kleuterhoek" waarvan door het personeel een heel leuke ex- oositie was ingericht. De collecte die tot dekking van het nadelig saldo 1972 werd gehou den bracht f 225,96 op. Het winkelende, jonge volkje kan tegenwoordig goed. gekleed gaan. Tweka brengt onder de naam Rob 't broekje met twee opgezette zakken vóór. Het is voorzien van een opgezette, doorlopende tailleband met werkmansknoopgrote ceintuur lussen voor een forse, stoere riem en heeft een ingezette pas achter. Het broekje wordt gele verd in vier echte jongenskleu- ren in de maten 92 t.m. 134 in polyester. Het tweede jongensbroekje van Tweka (Robor, vijf knalkleu- ren) is gemaakt van polyester, waarin een effektgaren is ver werkt, helemaal behorend tot het huidige tijdbeeld. Het broek je heeft een binnenknoopslui- ting, gulp met rits, twee inge zette zakken vóór, twee schuin opgezette zakken achter, een kunstleren ceintuur en doorge stikte voorvouwen. De kleine winkeljuffrouw draagt een pantalon, die de naam Romas heeft. Deze panta lon - gemaakt uit polyester met effektgaren - heeft een binnen- knoopsluiting, een gulp met rits, grote ceintuurlussen, een forse, kunstleren ceintuur, een inge zette zijzak, doorgestikte voor- vouwen en wordt geleverd in de maten 92 t.m. 146, in vijf ver schillende lentekleuren. Slager Brands hesft op de te Rhe- nen gehouden Paasveetentoonstelling de volgende prachtige successen be haald: Rubriek „vaarzen met 2 brede tan den (niet gewisseld) le prijs. Rubriek „Vaarzen met niet meer dan 2 brede tanden" le prijs. Rubriek „Vaarzen met 4 of meer bre de tanden" Ere prijs en kampioen. Rubriek „Jongvee bestemd voor de mesterij met ten hoogste 2 brede tanden" le prijs. Collectie jongvee (minstens 3 stuks) Ereprijs A. Jan Hendrik Brilman over hem schreef ik in het nummer van 2 mrt. jl werd als predikant van de afge scheidenen in Holten opgevolgd door de heer Adrianus van Apeldoorn. Laatstgenoemde aanschouwde op 1 december 1845 te Heerde op de Ve luwe het levenslicht. Hij was een zoon van de omstreeks 1805 geboren Jo hannes Lodewijk van Apeldoorn, bak ker van beroep, en van Hendrika Be rends. Zijn vrouw heette Hendrika Willemina van Apeldoorn, met wie hij trouwde op 7 november 1872 te De venter. STANDPLAATS ALMELO De heer Van Apeldoorn jr. slaagde in 1872 aan de theologische hoge school te Kampen voor het kandi daatsexamen theologie. Zijn eerste standplaats was Almelo hij werd er bevestigd door ds. W. H. Gispen (1833-1909) te Zwolle welke ge meente hij diende van 1872 tot 1875. Reeds op 22 maart 1873 komt hij voor op een drietal ta Kampen met de he ren D. de Pree (1832-1891) te Goes en L. v. d. Valk (1838-1910) te Delft. Twee dagen later wordt door de kerk van Enschede een beroep uitgebracht op ds. C. S. Boss (1845-1924) te Uit hoorn, die op 22 juli 1883 ds. J. B. van Mechelen (zie het nummer van 2 februari 1973) opvolgde in Vrijhoe- ve-Capelle. Dit besluit werd genomen „onder biddend opzien tot den Heer, na voorafgaande prediking en gebed onder leiding van onzen cosulent ds. Van Apeldoorn". Op 27 oktober 1873 ontving de Alme lose predikant een verzoek over te ko men naar 's Gravenhage op 2 nov. 1873 gevolgd door het Groningse Bu- rum. Maar de correspondent uit Al melo kon 16 november d.o.v. vermel den: „De Heer heeft bij ons welge gaan. Onze geliefde leeraar heeft tot algemeene blijdschap voor de beide roepingen naar Den Haag en Burum bedankt". Van Apeldoorn kan ook geen vrijheid vinden om een op 6 mei en 10 juni 1874 op hem gedaan beroep door Uelsen in de graafschap Bent- heim te aanvaarden. De kerk van Amsterdam slaagt er d.d. 3 juni 1874 evenmin in om hem uit Twenthe naar 's lands hoofdstad over te halen. Van Apeldoorn schijnt de beschikking te hebben gehad over zodanige gaven van hoofd en hart, dat hij een grote gemeente zou hebben kunnen leiden, doch zijn gezondheid vormde daartoe een beletsel. IN BOLSWARD Na in juli en augustus 1874 De Lier en Harlingen te hebben afgewezen, aanvaardt hij op 15 december van dat jaar Bolsward, waar hij op 23 febfuari 1875 werd bevestigd door ds. W. Doom 1836-1908) te Heerenveen met een preek over Jesaja 55:10 en IE 's Avonds had de intrede plaats, waarbij ds. Van Apeldoorn sprak over Handelingen 8:5. NAAR HOLTEN In de lente van 1876 begeeft de ker keraad van Holten zich op het be roepingspad. Op 26 april ontvangt de gereformeerde predikant van Bols ward het verzoek om Holten te die nen voor een jaarlijks traktement van f 650,-, vrije woning, gebruik van tuin en de levering van aardappels De kerkelijke berichtgever uit Bols ward schrijft op 14 mei 1876: „Tot onze innige vreugde heeft onze ge achte leeraar ds. A. van Apeldoorn voor de roeping naar Holten De- dankt". Deze vreugde was evenwel van kor te duur, want op 15 september d.o. v. wordt de lezers van de „Stem men voor waarheid en vrede" mee- Woensdagnamiddag om plm. half vijf had op het terrein bij de Mengunie een ongeval plaats wat nogal wat materiële schade tenge volge had. Een grote met kunstmest geladen trailer die men bezig was te lossen kwam plotseling in beweging en ramde de betonnen pijlers en een polyester buiksilo die kantelde en op de cabine van de truc terecht kwam. De cabine werd dóór het gewicht van de silo (plm. 6 a 7 ton mineralen) in elkaar gedrukt en de silo werd totaal vernield. De chauffeur van de trailer de heer K. uit Elburg deed nog een poging om in de cabine te komen, doch dit lukte niet wat achteraf beke ken z'n geluk is geweest. De totale schade wordt geschat op plm. f 15.000,—. gedeeld: „Tot onze blijdschap heeft ds. Van Apeldoorn te Bolsward onze roeping (die van Holten) aangeno men". Op 31 augustus 1876 heeft de kerkeraad de bezoldiging is dan met f 100,- per jaar verhoogd Van Apeldoorn opnieuw gevraagd, nadat hij op 8 augustus tevoren nog had bedankt voor Grand Rapids in Michi gan (U.S.A.). De bevestiging in Holten vindt plaats op 5 november 1876 door consulent J. Diephuis van Rijssen, die bij deze gelegenheid zijn gehoor bepaalde bij Johannes 21:17b. „De bevestigde aan vaardde de bediening onder ons naar Colossenzen 1:29 ep verv." Tijdens het;verblijf van ds. Van Apel doorn op de tweede zondag van de cember 1877 werd het huidige kerk gebouw voor de dienst des Woords geopend. Volgens het kerkelijk be richt sprak de pastor-loei „een ge past en treffend woord naar aanlei ding van de bede „Uw koninkrijk ko- me". „De naam des Heeren zij ge loofd". BEROEPEN EN BEDANKJES. Nog geen twee jaar in Holten zijnde werd de predikant het was op 27 augustus 1878 uit Amersfoort toe geroepen: „Kom over en help ons" doch hij liet het afweten. Het volgen de beroep kwam op 23 maart 1879 van Pernis, maar: „Tot- onzer aller blijd schap heeft onze geachte leeraar be dankt". Hij moet ongetwijfeld een gewild spreker en een zeer begeerde Verbi Divini Minister zijn geweest, want de vraag van elders was groot. Veenwoudsterwal in Friesland doet op 14 maart 1880 een beroep op hem. Op 8 november van dat jaar wordt hem gevi-aagd naar Bund'e in het Duitse' Oost-Friesland te komen. Ha- zerswoude wenst hem als zijn herder en leraar op 30 december 1880, even als Hilversum op 27 februari 1881. Sneek plaatst- Van Apeldoorn op 6 april d.o.v. op een drietal met de domini J. Bakker (1846-1931) te Sex- bierum en C. Kuijper (1847-1896) te Nieuw-Vennep. Ook in Amsterdam komt hij weer op een aanbevelings lijst voor op 8 december 1881. Op 19 februari 1882 wordt hij met bijna algemene stemmen te 's-Hertogen- bosch beroepen. Ook Almelo (zelfs met algemene stemmen) wil Van Apeldoorn wel als predikant terug. Op 20 februari 1882 wordt daartoe een poging ondernomen. Daarna zet Enschede op 21 maart 1882 zijn kerk deuren voor hem open, gevolgd door Capelle op 1 januari 1883. Opperdoes brengt op 6 mei 1883 een beroep op hem uit. Zijn tegenkandidaat was ds. H. Alting (1850-1930) te St.. Anna Pa rochie. Ruim een jaar later, 18 juni 1884 wordt hij in Vroomshoop geko zen uit een tweetal, waarop ook ds. T. Noordewier (1843-1913) te Meppel is geplaatst. Zes dagen later vraagt de gemeente, voorheen bediend door de bekend geworden ds. H. P. Schol te het Brabantse Genderen hem te komen. Het antwoord naar aanleiding van al deze beroepen is eentonig, nl.: „Tot mijn spijt moet ik u teleurstellen". In de roepende gemeenten werd deze reactie inderdaad als teleurstel lend ervaren. Uit Holten daarente gen kwam steeds de blijde medede ling in de rubriek .Kerknieuws': „On ze beminde leeraar heeft tot o blijdschap voor de roeping naar. bedankt". LINQUENDA Maar dan keert het'getij. Op 15 april 1885 ontvangt ds. Van Apeldoorn beroep van Katendrecht, dat door hem wordt aangenomen, terwijl hij vrijwel gelijktijdig voor Nijmegen be dankt. Ds. Van Apeldoorn nam op 7 juni 1885 afscheid van Holten. Hij sprak daarbij over 1 Johannes 2:28. De in trede in Katendrecht vond plaats op 14 juni d-o.v. met een preek over Han delingen 2:36, na tevoren te zijn be vestigd door zijn ambtgenoot A. van der Zanden (1852-1918) van Bolnes met Openbai-ingen 2:10b. Van Apeldoorn bleef slechts twee jaar in Katendrecht, vervolgens nog vijf jaar zowel in Coevorden als in •Scherpenzeel. waar hem op 1 april 1897 emeritaat werd verleend. In 1910 ontviel hem zijn echtgenote. Op 23 april 1934 overleed ds. Van Apeldoorn op 88-jarige leeftijd in zijn geboorte plaats Heerde. Vier dagen later vond te Amersfoort de begrafenis plaats. Daarbij werd het woord gevoerd door de predikanten H. W. H. van Andel van Katendrecht, J. J. Bouman van Almelo en L. van Loon van Scher penzeel. Ons huis staat niet in deze tijd (Ger hard Tersteegen). HILVERSUM, W. OTTEN. In de woensdagavond in gebouw „Rehoboth" gehouden jaarvergade ring van de plaatselijke afd. van de Chr. Boeren- en Tuindersbond (CBTB) heeft de voorzitter de heer H. Landeweerd na lezing van het schriftgedeelte Psalm 112 en gebed in zijn openingswoord stil gestaan bij het afgelopen jaar dat al met al voor de boer wel een goed jaar is geweest. Er is reden tot grote dankbaarheid je gens God die het tot nog toe Zijn rij ke zegen heeft willen schenken. Na het openingswoord bracht de secreta ris de heer J. W. Hulsman het jaar verslag uit waaruit o.m. bleek dat het ledental gelijk (55) was geble ven. Penningmeester D. J. Bronsvoort boekte over 1972 een batig saldo van f 123,51. De inkomsten en uitgaven bedroegen resp. f 4541,72 en f 4418,51. De commissie voor kascontrole die be stond uit de heren J. Rietberg terwijl in de vacature W. Stam (die niet her kiesbaar was) gekozen werd de heer B. Rietberg. Tijdens de pauze waarin koffie met koek werd gepresenteerd wer den verschillende dingen besproken en werd in principe besloten om ook dit jaar (begin september a.s.) weer te wisselen met een afd. bijv. uit de Gelderse Achterhoek. Door het be stuur werd via het Provinciaal be stuur aan Ged. Staten het verzoek gedaan om de oude eiken aan de Ma- nenschijnsweg aan de westzijde met het oog op de verkeersveiligheid en de landbouwbelangen te kappen. Ir. Knibbe, secretaris van het Prov. be stuur had hierover nog een ge sprek met G.S. doch dit heeft he laas geen enkel resultaat opgeleverd. Na afhandeling van de agenda ver toonde de heer J. L. Eggens te Zwol le. economisch-sociaal voorlichter CBTB in Overijssel het klankbeeld „Ontwikkeling en afwikkeling". De matig bezochte vergadering werd door de heer Eggens met dankgebed be sloten. In de Ned. Herv. Kerk zal zondag om 10.15 uur een jeugddienst worden gehouden met het thema „Twee keer twee is VIJF in Oost- en West-Euro pa". Predikant in d.eze dienst zal zijn mej. H. Kohlbrugge. Na de dienst is er in het gebouw „Irene" gelegen heid voor het drinken van een kopje koffie en het stellen van vragen aan de predikant. De belangstelling voor onze bol- bloemen neemt steeds toe. Vooral de tulp, maar ook de freesia's en ane monen kunnen onze huiskamers zo prachtig versieren. Dank zij de nieuwe vinding Tulpen- Chrysal, kan men thans véél langer van deze mooie bloemen genieten. Deze nieuwe vinding zal zeker bij dragen tot de verdere popularisering van Nederlands nationale bloem. Het is algemeen bekend, dat afge sneden bloemen net zo min als ande re planten van water alleen kunnen leven. Een afgesneden bloem heeft het vermogen zelf organische stof op te bouwen grotendeels verloren, zo dat deze stoffen in gemakkelijk op neembare vorm moeten worden toe gediend. Jammer, dat nog zovelen hieraan geen gevolg geven en nalaten dit zo nodige voedsel aan onze snijbloemen te geven via het water in de vaas. De kosten zijn zó gering, dat 't ge bruik van deze nieuwe vinding voor niemand een bezwaar kan zijn. Snijbloemen zijn hierdoor veel lan ger houdbaar geworden en groeien uit tot prachtige grote bloemen. Een advies om op te volgen! HET OOST-EUROPA-NUMMER VAN „DE CHRISTEN" Voor geïnteresseerden zijn nog exemplaren verkrijgbaar van het spe ciale Oost-Europa-nummer van het baptisten weekblad „De Christen", dat al in ruime kring de verdiende aandacht heeft getrokken. Dit num mer kost f 1,over te maken op postgiro 9260 t.n.v. Unie van Baptis ten, Biltseweg 10 te Bilthoven, met vermelding van: „voor toezending Oost-Europa-nummer". De inhoud bestaat voor een belang rijk deel uit een rapport vanuit een beraad in het seminarie De Vinken- hof te Bilthoven, gewijd aan de bap tisten in Oost-Europa. Aan deze con ferentie met kenners uit eigen waar neming van de toestand ter plaat se, werd deelgenomen door leidingge venden uit de Nederlandse Unie en de Europese Federatie van Baptisten en o.a. dr. J. A. Hebly en de evange list Anne van der Bijl. In kort be stek komt, aangevuld met actuele in formatie en commentaar, de situatie in Tsjechoslowakije, Rusland, Honga rije, Roemenië, de communistische opvatting over godsdienst, enz., aan de orde. (Hervormd Persbureau). BISSCHOP COLLECTEERT VOOR STAKERS Mgr. A. Anoveros, r.k. bisschop van Bilbao, Sp., heeft in zijn bisdom een collecte georganiseerd voor de duizenden arbeiders en hun gezinnen, die betrokken zijn bij de recente sta kingen. Het geld uit de collecte zal worden verdeeld onder de gezinnen van de stakers. In zijn aankondiging van de collecte zegt de bisschop dat het een christenplicht is de behoefti ge naaste te helpen. De onafhankelij ke houding van mgr. Anoveros is in middels door r.k. tegenstanders al als subversieve activiteit veroor deeld. (Hervormd Persbureau). industriepastores VRAGEN BEGRIP VOOR „CENTEN IN PLAATS VAN PCT." „De vakbonden strijden terecht voor een rechtvaardiger verdeling van het rendement van de arbeid, me stakingen op principiële gronden afwijst, zal wel moeten aangeven hoe dan een actie doelmatig gevoerd kan worden voor een betere welvaarts verdeling. Ook dan zal moeten wor den bedacht dat een ontwikkeling naar meer gerechtigheid zich niet zonder prijs en offers voltrekt". Al dus de industriepredikanten W. Bos (geref.) en J. Plasman (herv.) en be- drijfsaalmoezenier J. W. c M. Schuurman in een brief aan predikan ten en pastores hem. rondom Arn- Ook het samenwerkingsverband „Hei- ba" van humanisten, evangelie er industrie en bedrijfsapostolaat in d? Umond heeft begrip gevraagd voor acties ten gunste van „centen ir p.aats van procenten". (Hervormd Persbureau) EEN ZONDAG IN SAINT PAUL'S 1973 P °skamp> Eredienst maart T ^!angSTfaS ik een paar da£en in Londen. De zondagmorgen hebben wij doorgebracht in Saint Paul's Ca thedral, die magnifieke kerk die de duitsers destijds bij hun bombarde menten zorgvuldig gespaard hebben naar men zegt omdat Hitier daar ooit als Fuhrer zijn intrede hoopte te doen. Wie het anglikanisme in zijn edel ste vorm wil leren kennen, moet een dienst in St. Paul's bijwonen verheven ruimte nodigt als het wa re uit tot aanbidding en er wordt een weergaloos mooi engels gespro ken. Maar het hoogtepunt is de zang van het koor. Stel u voor: een zangersgroep van een man of vijftij merendeels jongens vanaf een jaar of 8, allen in een witte superplie. In het volle zicht van de gemeente De afdeling Holten van de Neder landse Bond van Plattelands Vrou wen ontving op haar donderdag j.i. gehouden maandelijkse bijeenkomst ds. Griffioen, legerpredikant te Er- melo- Deze „dominé in uniform" vertel de eerst hoe hij er toe kwam leger predikant te worden. Na de lagere school was hij bakker bij zijn vader. In dienst was hij kok en moest naar Indonesië. Daar kwam hij in contact met de legerpredikant. wiens ambt hem lokte en met wiens hulp hij in zijn vrije tijd ging studeren. Terug in Holland maakte hij vlot zijn studie af en is nu als legerpredikant (al ja ren) in Ermelo werkzaam. Ds. Grif fioen sprak verder enthousiast over zijn werk onder de soldaten. Met dit werk wordt bedoeld de geestelijke verzorging („g.v.") waarbij zijn les sen dagelijks een grote plaats inne men. Op deze lessen wordt niet al leen de bijbel besproken, maar wor den ook allerlei aktuele onderwerpen behandeld, zoals abortus, drugge bruik enz. 't Werd geen saaie op somming van feiten, maar een ver haal vol humor en bewogenheid van een reeks ervaringen met 2500 solda ten, waarvan hij in 18 maanden velen leert kennen, Na zijn inleiding was er gelegenheid tot vragen stellen, waar goed gebruik van werd gemaakt en de spreker meer stof tot vertellen gaf. 't Was een geslaagde avond. De presidente, mevrouw H. Ro- bers-Sprokkereef, dankte ds. Grif fioen hartelijk voor zijn komst en sloot de vergadering. Bij de „mededelingen" was gewe zen op de Provinciale Algemene ver gadering te Zwolle op 12 april a.s. en het jaarlijks reisje op 15 mei a.s. staan zij in lange rijen opgesteld in koorbanken, waarop schemerlampen met oranje kappen branden. Voor hun glasheldere zang ga je zonder meer door de knieën. Het is haast hemels. Je slikt je be zwaar, dat de gemeente er met haar lied nauwelijks aan te pas komt, maar in en je begrijpt in zo'n omgeving die Nederlanders die, moe van de calvinistische woordenbrij, an- glikaans zijn geworden. Het is je he lemaal duidelijk wat één hunner be doelde toen hij me bij gelegenheid vertelde, de anglikaanse ritus te om helzen vanwege „the beauty of holi ness" (de schoonheid van het heilige). Vergis u echter niet in de Engelse vroomheid. Want in die zelfde dienst preekte een bisschop die in het ka der van de evangelieverkondiging keiharde dingen zei over de regimes in Portugal en Griekenland. Bonhoeffer heeft eens gezegd: al leen hij mag gregoriaans zingen, die eerst zijn stem voor de joden ver heven heeft. Zo werd ik weer eens met mijn neus gedrukt op het ver- vand van liturgie en gerechtigheid, van religie en politiek. Mijn wonder lijkste ervaring tijdens deze dienst had ik echter toen één van die zon derlingen, waar Engeland zo rijk aan is, verwilderd over de touwen sprong, die het koor van het schip der kerk scheiden, met de verklaring: You see, I'm from Manchester", aldus de he le dienst verstorend (en dat midden onder het sanctus); ja, zó dacht ik maar ik bleek mij te vergissen. De liturgie verdroeg deze verstoring. Want nog meer dan wij haar dragen draagt de liturgie der Kerk ons. INLEGKUNDE Jetty Waterman, Hadaerech maart 1973. Op 4 januari j.l. presenteerde d« Evangelische Omroep via de t.v. een film genaamd „The Return"! welke film handelde over de terug keer van het joodse volk naar het beloofde land Met niet zo heel veel verwachting ging ik er eens recht voor zitten, want ik was al zo menig maal teleurgesteld over de Israël- visie van de EO. Bijvoorbeeld na het gruwelijke bloedbad in München toen EO's voorzitter ds. Glashouwer debiteerde, dat de joden moeten lij den wegens het niet aannemen van Jezus Christus. Zoals ik enige jaren gelegen in ons blad al meldde: ik noem deze mensen telefoneurs (ze hebben een hot-line met de hemel). Zo was het ook nu weer met boven genoemde film. De aanvang beloofde veel. De profetieën over de terugkeer der joden gingen in vervulling, over de toekomst werden gunstige zaken voor Israël vermeld en zowaar werd gezegd, dat de joden zegenbrengers zijn. Maar al spoedig kwam de verwach te ,,telefoon"-visie. De profeten, met name Jesaja, zouden gezegd hebben dat de joden moeten lijden wegens het verwerpen van de komende Mes sias. Weet u, geachte lezer, waar dit in de bijbel staat? De film verhaalt verder, dat ook Je zus voorspeld zou hebben, dat de jo den moeten lijden wegens het niet aannemen van Zijn Messiasschap. Nu heb ik maar een beperkte bijbel kennis, maar met die beperking durf ik beweren, dat Jezus alleen „maar" weende over Jeruzalem en profeteerde, dat er van Jeruzalem geen steen op de andere zou blijven staan. Na Zijn opstanding profeteert Hij wel het herstel van het Konink rijk voor Israël, maar dat kwam hier niet naar voren. De film eindig de met het Armageddon. Verder niets vermeld over de heerlijke za ken, die dan pas voor Israël en de volkeren hier op aarde zullen aan vangen onder het bestuur van de Messias. Eufemistisch gezegd was dit dus een merkwaardige bijbel-in terpretatie of liever gezegd inleg kunde. Dat juist Israël de test-case is voor de beoordeling van de volkeren staat wél in de bijbel (b.v. Gen. 12: 3: Ik zal zegenen wie u zegent en die u vervloekt zal Ik vervloeken, of Zach. 2: 8: Want wie u aanraakt raakt Zijn oogappel aan) maar omdat het al zo moeilijk is te erkennen dat de gemeente vrijspraak heeft op grond van het Kruis, is Israël als test-ca se nog moeilijker te verteren. Een lieve gereformeerde vriend van mij -zei eens: „Nu ja, Openbaring 20 moet je niet zo letterlijk nemen", waarop ik hem adviseerde dit hoofdstuk dan maar uit zijn bijbel te scheuren. Ik zei hem er wel bij, dat hij dan op den duur alleen dé kaft overhield. Dat is bij velen in de loop der tijden dan ook prompt ge beurd. Ze hebben alleen nog maar de omslag en zijn of telefo neurs of,,liev«" ethici geworden. Om weer tot de film terug te keren: ik vond het zeer stuitend om bij de slogans, dat de joden moeten lijden door het verwerpen van hun Mes sias, plaatjes van de concentratie kampen te vertonen. Dat vond ik nu satanisch en haast pervers. Aan het slot van de film zei men nog eens, dat we Jezus moeten aanne men. Indien deze „roependen" eens op hun blote knieën willen danken, omdat Jezus hén wil aannemen, zou dat van meer eerbied en minder van hoogmoed getuigen. Het is altijd nog Gods zaak om de ogen te openen of te sluiten.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3