Holtense muziek vereniging Meld jaarvergadering I Internationale uitwisseling of deelname aan buitenlands festival? Ouderavond ols Dijkerhoek stond in het teken van het kind Open Deur-samenkomst in Dijkerhoek Jan Trekop met „Allegro5" in actie in cross-country te Oud Lensden Drumband naar concours Bejaardensociëteit bezocht De Diessenplas KERKDIENSTEN WEEKEND DIENSTEN Vergadering bestemmings plan-forum Waterzuivering O m b u d s w e r k P.v.d.A., afd. Holten Gevonden - Verloren Stormachtige ontwikkeling van deze tijd Wijziging levenspatroon Ons kind groeit op Gezond klimaat scheppen Onze agenda Natuur wordt leeggeroofd HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 23 maart 1973 52ste jaargang No. 12 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur W. Beyers Telefoon 05483 - 1234 Adm.: Gaardenstraat 17, tel. 1533 Redacteur en plv. hoofdredacteur J. Wiggers, telefoon 1356 Advertentieprijs 15 cent per mm (bij contract lager) Abonnementsprijs 7,per half jaar14,per jaar Betaling op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad In de maandagavond in café „Kalfsterman" onder voorzitter schap van de heer A. Westerik gehouden jaarvergadering van de Holtense Muziekvereniging „H.M.V." heeft het bestuur verant woording afgelegd over zijn beleid in het afgelopen jaar en werd tevens een uitgebreid programma vastgesteld van de in dit jaar te ontplooien activiteiten. Op 30 april (Koninginnedag) zal worden meegewerkt aan de aubade van de schooljeugd voor het gemeentehuis en aan de lam- piontocht die 's avonds wordt gehouden door de Speeltuinvereni ging „De Kol". Voor de vakantie (tussen 1.5 mei en 15 juni) zal in de nieuw bouwwijken De Kol en in De Haar verschillende avonden mars muziek worden gehouden. Ook zal medewerking worden verleend aan de feesten die ter gelegenheid van het 25-jarig regerings jubileum van koningin Juliana georganiseerd zullen worden, en er zal een concert worden gegeven. Een voorstel van v>oorzitter Weste rik om op.zaterdagavond 26 mei aansluiting aan het die dag op het Sportpark Meermanskamp" door de Kon. Ned. Federatie (KNF) gehou den Topconcours voor Drumbands, in het dorp een grote taptoe te ge ven zal nog nader worden bekeken maar de kans hierop is niet groot aangezién de I-IMV Drumband zal -deelnemen aan een concours wat ex tra voorbereiding vraagt vppr de kampioen van Nederland le divisie- sectie A. Een suggestie om deze zomer te ko men tot, een z.g.n. uitwisseling met Ned. Herv. kerk: 8 uur en 10.15 uur ds. C. C. Addink (Bed. Heilige Doop) Extra collecte Bouwfonds Irene". Oppas: mevr. Bannink, Jannie Ren- sen en Gerrie ter Brake. 10.00 uur Jongerendienst in „Irene". Geref. kerk: 9.30 en 3.00 uur ds. R. A. Hoogkamp. In beide diensten is de ene collecte voor de kei-k. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerk bouw". R.K. kerk: 9.3( •bouw „Irene" u. Heilige Mis in ge- (Bosc'hkampsstraat) DIJKERHOEK: 10.00 u. hulppredi ker A. Schellevis. Extra collecte Bouwfonds „Bethanië". 19.15 u. Open Deur-samenkomst in „Het Bonte Paard" m.m.v. zondagsschoolkoortje. OKKENBROEK: 10.00 u. ds. Grim van Wijhe m.m.v. enkele jongeren Extra collecte Kerkvoogdij. NIEUW HEETEN: terdagavond 7.00 u 9 en 10 u. R.K. kerk: za- zondagmorgen Artsen Artsen: zaterdagmorgen vanaf 9 u. t.e.m. maandagmorgen 8,00 u. J. F. Sijtsema, Pastoriestr. 50 tel. 1870 (al leen voor spoedgevallen). Gaarne boodschappen voor 9.00 u. bij eigen huisarts. Wijkverpleging Zaterdag 24 en zondag 25 maart zus ter A. Kijlstra, Groene Kruisgebouw Mark"'o. telefoon 05476 - 1285. Ambulance-vervoer A. Muller,tel. 1320 (b.g.g. J. Aan stoot tel. T838) Maatschappelijkwe» k Elke werkdag van.9.0.0-10.30 u. in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstr. Maandagsavonds van 7-8.00 u. Tandartsen Zaterdag 24 en zondag 25 maart J. van der Enk, Burg. v.d. Bergplein 33, Wierden, tel. 05496-1634. (Voor spoedgevallen 6-7 u. nam.). Dierenartsen W. C. C. Wamelink, Churchillstraat 107, telefoon 2004. Gezinsverzorging Alle werkdagen (behalve zaterdags) van 9-10 u. bij mevr. Knijff-Dek ker tel. 1438 b.b.g. tel. 1779 (mevr. Bel dm an-Aanstoot) Wachtdienst Slachthuis Tot en met zondag 25 maart C. Dijk stra, Schoolstr, 5, tel. 1833. Maandag t.e.m. zondag 1 april J. Hof, Schepe- nenstr. 16 tel. 1697. Aangifte gestor ven dieren op zaterdag van 9-11 uur aan het slachthuis, tel. 1318. Storingsdienst Zaterdag t.e.m. vrijdag 30 maart: Electra: H. J. Wansink, Look 13, tel. 1368. Gas: W. C. v.d. Weerthof, Voors- boersstr. 2, tel. 1793. 1352 ,eem corps uit Duitsland (Vreden, Schüttdorf of Nórdhorn) zal door de commissie van Bruggen, Haan, Reg- tei'schót en Voordes worden bekeken. Mocht uitwisseling niet mogelijk zijn dan zou men kunnen inschrijven voor deelname aan een festival of show in een van deze plaatsen. Prachtige successen In zijn jaarverslag 'herinnerde se cretaris J. Schipper aan cle talrijke actiyiteiten die in hel afgelopen jaar werden ontplooit en aan de prachti ge successen die werden behaald. De drumband behaalde op het Top-con- cours in Apeldoorn (13 mei) een grandioos succes: kampioen" van Ne derland „eerste divisie-sectie A en het Jeugdkorps van HMV behaalde op het Nationaal Fed. Muziekcon cours in Losser met 290 punten een zeer royale eerste prijs. Op Pinkster maandag werd onder auspiciën van de KNF een Nationaal Muziekcon cours gehouden in „Kalfstermanswei- de". Er was een flinke deelname, veel belangstelling en het evehè- ment slaagde prima. Een aantal jeugdleden ging in het afgelopen jaar over naar het „grote" korps dat momenteel 57 leden telt. De drumband heeft 17 leden en 4 leer lingen. De jeugd heeft nog steeds grote interesse voor muziek en het kost totaal geen moeite om de open gevallen plaatsen weer bezet te krij gen. Blijkens het financieel verslag van penningmeester F. J, Schuppert was 1972 een goed jaar. Er kwamen nog al wat extraat'jes binnen. De inkom sten en uitgaven b: droegen resp. f 15.285 en f 13298,— Wel hangt de vereniging op korte termijn een grote uitgave boven het hoofd want er zal plm. f 7000 op tafel moeten komen voor nieuwe in strumenten. Penningmeester Schuppert bfa'cht in z'n verslag dank aan het gemeen tebestuur voor de ontvangen subsi die en aan het Bestuur voor de Raif feisenbank Holten voor de royale gift i.v.m. het stijgen van de spaar gelden tot 35 miljoen. Ook de dona teurs werd dank gezegd voor de jaar lijkse bijdrage. De commissie voor kascontrole die bestond uit de mevr. T. Ongena-Haan en de heer H. Regterschot had boe ken en bescheiden in orde bevonden. Als leden van de controlecommissie 1973 werden benoemd de h.h. H. Reg terschot en S. C. Meinsma. Bij de gehouden bestuursverkiezing w.erd herkozen de heer J. W. Pinkert terwijl inplaats van de heer W. van Geenhuizen gekozen werd mevr. T. Ongena-Haan. Voor 'het vele werk dat de heer van Geenhuizen gedurende een aantal ja ren verrichte werd hem door voorzit ter Westerik hartelijk dank gezegd. Besloten werd de jaarlijkse lompen inzamelingsactie te houden op vrij dagavond 13 april (dorp met naaste omgeving) en vrijdagavond 18 mei (buurtschappen) In het gebouw .Irene' zal maan dagavond 26 maart om 19.30 uur weel een openbare vergadering worden gehouden1 in verbhfrd' Vriët''het Kbm- plan. Burgemeester en wethouders hebben voor deze vergadering uitge nodigd de leden van de raad, het be stemmingsplan-forum en de commis sie voor de Ruimtelijke Ordening. In de maandagavond in café „Kalf sterman" te houden jaarvergadering van plaatselijke afd. van de Overijs selse Landbouw Maatschappij (OLM) zal na afhandeling van de agenda de heer Viehoff, watergraaf van het Zui veringsschap „West-Overijssel" spre ken over het onderwerp „Functie, taak en werkwijze van het Zuivering schap". Het doel van het Zuiveringschap het nemen van maatregelen en het bestrijden en voorkomen van de ver ontreiniging van het oppervlakte ter in zijn gebied voorzover dit geen rijkstaak is. Daar het onderwerp zeer actueel is rekent het OLM bestuur op een flinke belangstelling. De afdeling Holten van de Partij van de Arbeid heeft besloten plaatse lijk wat te doen aan het ombudswerk, zij hebben diverse leden bereid ge vonden zich hiervoor in te zetten. Een ieder die met bepaalde proble men of vragen zit kan een briefje sturen naar Postbus 5, Holten. En uw vragen of problemen worden in behandeling genomen door deze le den, en voorzover mogelijk beant woord. Dit kunnen zijn vragen betreffende de sociale wetten, huur-probüemen, belastingen, vragen aan de raads fractie enz. enz. Dat uw vragen of problemen discreet behandeld zullen worden spreekt vanzelf. Verloren: buskaart OAD, buskaart O AD, buskaart OAD, hond, tekkel, reu. Gevonden: 1 groene handschoen, linker, gebr. gouden ketting plastik schopje met. lange steel, huissleutel. De bejaarden van de Bejaardenso- cieteit hebben dinsdagmiddag een bezoek gebracht aan het Bejaarden centrum „De Diessenplas" in de nieuwe woonwijk „De Haar". Ze werden in het prachtige moderne gebouw (105 plaatsen en op het ter rein achttien flatjes) rondgeleid door de hoofdopzichter en de leden van 't stichtingsbestuur de dames Veenstra-i Keukenkamp en Rietberg-Tiessink. I Er zijn inmiddels in het gebouw door de plaatselijke zakenmensen rëéds enkele kamers ingericht en deze hadden de bijzondere belang stelling van het gezelschap. Enkele van hen zullen mogelijk in Donderdagavond sprak de Burgemeester van Holten Mr. W. H. Enklaar in de o.l.s. met de ouders over hun kinderen. Hij schetste hierbij de stormachtige ontwikkeling van onze tijd, de wijziging van ons levenspatroon, het kind dat moet,opgroeien in een nieuwe tijd es dat hierbij geholpen moet worden. De Burgemeester kreeg het woord nadat de voorzitter van de oudercommissie, de heer J. Veneklaas, de avond had geopend. Iedere tijd is onderhevig aan ver anderingen. Onze ouders zullen hun Zondag 25 maart a-s. belegt de Open Deur-groep weer een bijeen komst voor kei'kelijken en niet-ker- kelijken in de grote zaal van cafe- restaurant „Het Bonte Paard" te Dij kerhoek. Hulpprediker Schellevis van de Hervormde gemeente alhier die te vens voorzitter is van de Open Deur- groep, hoopt te spreken. Het onder werp luidt: „Ik bid niet veur bi'une bonen". Eén en ander n.a.v. het boek van Anne de Vries en de televisie- uitzendingen over „Bartje". Medewerking wordt verleend door de Zondagsschool van Dijkerhoek. Enkele leden van het Zondagsschool- personeel zullen 'kinderen' 'een ko met. enkele schets spelen. die' bedoeld is als een inleiding op de toespraak. Voorts zullen kinderen declameren en zingen. Zoals gebruikelijk in Open Deur samenkomsten krijgt elke bezoeker een volledig Programma, zodat al les gemakkelijk te volgen is. Entree wordt niet geheven, maar er wordt altijd wel een collecte gehouden voor het Open Deurwerk. De aanvangstijd is gesteld op 19.15 uur. Vóór die tijd is er gelegenheid voor het gemeenschappelijk zingen. Naar wij vernemen was de belang stelling voor de Open Deur-samen komst die eerder in Espelo werd ge houden, f.q gro.ot,dat„Hef .Trefpunt' overvol was. Ongetwijfeld zullen ook velen in Dijkerhoek deze O.D.-samen- komst willen bijwonen. ouders ook wel hebben verbaasd met hun moderne gedachten en handelen. Heden ten dage zijn de veranderin gen echter in een sti-oomversnelling gekomen: Het paard is verdrongen door de tractor, het handmelken door de melkmachine, enz. Het „Sik kels blinken, sikkels klinken" is niet meer. De exploitatie v. boerenbedrij ven dient anders te geschieden. De kleine onrendabele bedrijven ver dwijnen, omdat men er het zout in de pap niet meer kan verdienen. De boer nu moet goed onderlegd zijn, moet econoom zijn, moet kun nen organiseren, inzicht hebben, vak bladen kunnen lezen. De EEG, de Gemeenschappelijke Markt laat niet toe dat we ondoelmatig werken. Nu Overdag: Brandmelding: (Politiebureau), 's Nachts: tel. 1224 (G. W. Knapen) b.g.g. tel. 1325 (G. ter I-Iarmsel). Op de zondag jl. gehouden uithoudingsproef (cross country) te Oud Leusden, die gold als'öpënina XSSfe uaTySelZ0T' T/6 Vlmf.Sm°ot Jan Trekop tot een goede prestatie gekomen door als derde te eindigen m het veld van pim. 50 deelnemers. Hij reed het 3500 meter lange parcours met 16 hindernissen van de middelzware klasse waarin de vijver die als eerste hindernis genomen moot wordm, al voor 20 deelnemers het einde van de cross betekende met zijn felle in goede conditie verkerende „Allegro' met slechts één -weigering in een fraaie stijl rond Deze wedstrijd was voor Trekop een voorbereiding op de komende nationale military op 31 maart te 4erdenhout waar de gehele nationale top waaronder enkele Olympische combinaties zullen starten ftn ïrekop me?A JgroT' *lfpm met "Grey Horse"> 2 P«°r Dik°> ^eren met „Sophie", Ook het levenspatroon wijzigt. Ver gelijk deze tijd maar eens met de tijd die beschreven wordt door mees ter Heuvel in zijn „Oud Achterhoeks Boerenleven". Wat een rust. wat een evenwichtigheid ademt deze tijd: De mens gevoelde zich geborgen in de gemeenschap, waarin hij leefde. Het gedragspatroon werd dikwijls be paald door de buurman. Radio en t.v. brengen heden ten da ge een gedachtenwereld in onze huis kamer waarmee u en ik worden ge ïndoctrineerd, waardoor ons denken wordt beinvloed. Zekerheden en normen, waar aan we ons tot voor kort vasthiel den, vallen weg. Nu is evolutie ir ons denken en handelen van alle tij den geweest. Maar het gevaar van deze tijd is dat de evolutie zo vnel en zo ingrijpend is, dat we geen tijd meer hebben om ons te bezinnen óp wat wel en wat niet. moet worden los gelaten. Er zijn en blijven ten allen tilde waarden in het leven, waar voor we pal moeten blijven staan. terug naar de kinderen na de la gere school: Uw kinderen groeien naar de volwassenheid in een tijd waarin het er op aankomt om tegen spel te geven tegen de gevaren die onze tijd in zich bergt. Onze kinde ren groeien op in een moeilijke tijd We hebben mensen nodig die karak ter tonen. Nu ben ik daar. waar ik op mijn en uw taak zou willen in gaan. Onze taak is het kind geeste lijk weerbaar te maken t.o.v. de ge varen die op hem zullen afkomen. Ik w dat- het k'nd tamelijk onbe schermd in die maatschappij wordt geplaatst wanneer we hem niet wa penen met de wapens des geestes. Uw kinderen zullen nl, in meerder heid niet in Dijkerhoek kunnen blij ven, maar zullen in een hun vreem de maatschappij hun plaats moeten vinden. Vroeger was er plaats op de ouderlijke boerderij of er werd een boerderij afgesplitst. Een ieder kreeg zo zijn deel. Dit kan niet meer. U kunt. geen onrendabele boerderij ach terlaten aan al uw kinderen. U kunt echter wel een andere erfenis achter laten: die der opvoeding. Opvoeding wil niet alleen zeggen groot brengen en liefde geven, maar ook inhoud en gestalte geven aan uw liefde voor het kind. Opvoeden be tekent ook neen te kunnen zeggen te gen uw kind en het in een richting te leiden die u verstandig ëordeelt. Opvoeden is ook het kind te laten le ren om zo mogelijkheden te schep pen voor de toekomst. Het leren kan op uitstekende scholen gebeuren: de Scholengemeenschap voor MAVO. en HAVO in Holten, de huishoudschool, de lagere landbouw school, Middelbare landbouwschool, de Technische School, Atheneum, Gymnasöum enz. U moet niet denken, mijn jongen of meisje leert het wel uit de praktijk, ze hoeven niet zo „geleerd" te wor den, maar bedenk dan wel dat de omstandigheden waaronder u groot werd geheel anders waren. Wees ook niet bang dat -ze u boven het hoofd groeien nu ze misschien meer weten dan uzelf. U hoeft er geen minder waardigheidscomplex aan over te hou den, want het leven heeft u gevormd. Het verder leren geldt ook voor de meisjes. Het gezegde „Het is maar een meisje" moet verdwijnen. Vroe ger ging een meisje met moeite en pijn naar de huishoudschool, maar het derde jaar was er al niet meer bij, het was immers maar een meis je. Het kon zich thuis of in 'n dienst- je beter nuttig maken. Stuur uw meis je ook naar de Scholengemeenschap of laat haar na de Huishoudschool doorleren. Er ligt op het platteland veel intel lect braak. Dat is jammer, want het karakter van het plattelandskind is degelijk en goed. U moet het kind echter de kans geven. Heeft het moeite met leren, m is het handig, stuur het naar l.t.s., landbouwschool of huishoud school. Kan het goed meekomen, stuur het naar MAVO of hoger. Maar met het sturen naar een vervolgopleiding bent u er niet! U moet een klimaat schep pen, waarin het kind verder kan le ren: 1. Hulp bij het huiswerk. U kunt dit, want u weet veel meer dan toen u de school verliet. Het leven was uw leerschool. i. Praat met uw kind over zijn pro blemen. Uw levenswijsheid is hierbij van belang. Geef het kind een eigen kamer om te leren. Begrijp dat het kind gespannen is bij de eerste stap naar een nieuwe school, bij een proefwerk Vang het op. Weet dat studie voorgaat voor huishoudelijke klusjes. Maar pas ook op dat ze deze studie niet misbruiken om aan karweitjes te ontkomen. Aanvaard de verder leren. Laat de kinderen meedoen aan het schoolleven, voetballen, hoc keyen, tennissen enz. Zorg er echter voor dat u maat houdt. Op de foto van links naar rechts: mevr. Nijland, mevr. Poliste, mevr. C. P. K. Enklaar- van Andel, presidente van de Bejaardensoosmevr. Schup- pert-Ebrecht en mevr. Bos- schers-Brinkman. juli a.s. tot de eerste bewoners be horen. Holtenaren hebben, zo mag bekend worden geacht voorrang bij de toe wijzing van een van de 105 plaatsen maar dan zal men zich nu definitief moeten opgeven. Zaterdag 24 maart 20.00 u. Opening Discobar en Disco bal in café „De Wippert" (zie adv) Zondag 25 maart 19.30 u. Dansen in Bar-Dancing „Boo- de" te Bathmen (zie adv.). Maandag 26 maart 19.30 u. Openbare vergadering B. en W' Bestemmingsplanforum en Com. Ruimtelijke Ordening in gebouw „Irene". 19.45 u. Jaarvergadering Ouderavond Chr. Kleuterschool in „De Schakel". 19,45 u. Jaarvergadering O.L.M. in café „Kalfsterman" Spr. de heer Vie hoff Onderwerp „Functie, taak en werkwijze van het zuiveringsschap (zie bericht). Woensdag 28 maart 20.00 u. Jaarvergadering afd. Holten van de Chr. Boeren- en Tuindersbond in gebouw „Rehoboth". Donderdag 29 maart 19.45 u. Vergadering Chr. Platte- landsvrowen in gebouw „Rehoboth". Vrijdag 30 maart 19.30 u. Jaarfeest C.J.V. „De Tref fers" en de „Lenteklokjes" in „Tref punt" te Espelo. 19.30 u. Afscheid van mej. Wolters, onderwijzeres aan de o.l. Kolschool in gebouw „Irene". Maandag 2 april 20.00 u. Jaarvergadering VVV „Hol tens Belang" in hotel „Holterman". Woensdag 4 april 20.00 u. Jaarvergadering Chr. Oran jevereniging in „De Schakel". Vrijdag 6 april 14.30 18.00 u. SEIZOENWAREN MARKT in de Kerkstraat. 20.00 u. Jaarvergadering NW-afd. Holten in café Jansen. 20.00 u. Ruilavond H.P.C. in hotel „Vosman Vrijdag 13 april 18.00 u. Inzameling van lompen in het dorp t.b.v. „H.M.V." consequenties van 1. Het kind moet op tijd naar bed. 3. Houdt het zakgeld m toom. 3. Blijf baas over de t.v. 4. Wees voorzichtig met het ongenu anceerde beeld dat het kind van de leraar geeft. o. Ynie tijd, zorg dat het goed wordt besteed. Denk aan zwemmen, voetballen gymnastiek e.d. Ga er samen met de kinderen op uit. Zolang het kind, kind blijft, of liever gezegd zich kind voelt, des te beter. Het blijft dan ontvankelijk voor on ze goede bedoelingen. Het zal willen blijven luisteren naar hetgeen we hem als ons kind hebben mee te ge ven. Daarom is het nodig dat we een sfeer van vertrouwen scheppen. In dat vertrouwen trachten we voor hen een toekomst te verwerven, waarin ze gelukkig zijn. Daarom niet op goed geluk aan de toekomst werken, maar weten dat de Dijkerhoekse kinderen evenveel recht hebben op perspectief in het leven. Als u dat wilt, dan betekent dat dat u uw kinderen met belangstelling moet begeleiden. Dat u uw belan gen ondergeschikt moet maken aan die van uw kinderen, maar dat dit nooit mag leiden tot toegeeflijkheid, omdat dit de weg van de minste weer stand is. Nadat nog enkele vragen door de Burgemeester waren beantwoord, be dankte de voorzitter de Burgemee ster en overhandigde hem een ca deaubon en bloemen voor zijn echt genote. Voordat de avond besloten werd las de heer J. Prins, secr.-penn. van de Schoolfeestcommissie zijn optimis tisch verslag voor. Maar omen Veel dingen die ETAOIN SHRDLU xzeao... en XZea w ~pen, hebben we niet echt nodig Maaï om F f dan g°0ien we ze als waardeloze prullen wee MILIEUGROEP HOLTEN

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 1