Geslaagd concert H.M.V. en plaatselijke koren Carnavalsavond Levo Jongeren praten over hervormd-gereformeerd Carnavals voetbal V ergadering Christelijke Plattelandsvrouwen -Bato 1-3 Resultaten en programma jeugd S.V. Holten Ds. Jan Hendrik Brilman Voor Groesbeekse Tehuizen Gevonden - Verloren GEZONDE PAARDEN Filmmiddag voor schooljeugd Programma BI. Wit Selectie BI. Wit 1 Volleybal senioren Indoorlouwtrek- toernööi in Battimen Bato 2 - Cnraco 5 Einshprg 1 B nto3 Derde veldloop „HATRIC" Schaakafdeling van start B. Brinkman: Hoogste score Autoveiligheid Vrftdag 2 meert WK De Ned. Herv. kerk was vrijdagavond beneden bijna geheel bezet voor het concert dat door de Holtense muziekvereniging „H.M.V." en de drie plaatselijke zangkoren werd gegeven. Na een kort woord van welkom door de voorzitter van „H.G.K.", de heer D. J. Aaftink, zong het Hervormd Kerkkoor, met orgelbegeleiding van Anton Koopman, o.l.v. dirigent Jan op den Dries te Nijverdal Psalm 84 1, 2 en 6 naar een bewerking met orgel van B. de Vries en het bekende „Agnus Dei" van G. F. Handel. „Holtens Gemengd Koor" zong o.l.v. dirigent Jan K. Warmink uit Goor het „Exultate Deo" van Alessandro Scarlatti en „Verleih uns frieden genadeglich" van Heinrich Schütsz. De chr. gem. zangvereniging „Soli Deo Gloria" bracht onder directie van Frans Visser uit Goor Psalm 25 (in een vierstemmige bewerking van Claude Goudimel), „Nu is de dag ten einde" (gezang uit de 102 gezangen) van Heinrich Isaac, „Geh aus mein Herz und suche Freud" van Michael Preatorius en „Sommerruf" van Grimpe Bresgen. De beide laatste nummers waren van lichter genre. „H.M.V.'s" bijdrage aan dit stijlvolle concert waren „Trumpet Tune" van Purcell, Suite uit de „Torenmuziek" van Pezel Van Lijnschoten en „A Rustic Holiday" van Rimmer/Ham. Dirigent Henny J. Fransen leidde zijn musici weer rustig en bekwaam en de drie nummers werden uitstekend vertolkt. Het concert werd besloten met een gezamenlijk optreden van koren en orkest in „Die Deutsche Messe" van Franz Schubert. Henny Fransen voerde zeer bekwaam de directie. Een machtig slot dat door de plm. 400 bezoekers met een staande ovatie werd beloond. In zijn totaliteit een concert waarop alle medewerkenden met voldoening mogen terugzien. 3 De vraag van velen „Zou dit niet elk jaar kunnen? geven we graag aan de koren en „H.M.V."' door. De muziekmedewerker van het De venter Dagblad schreef: Met dit ge zamenlijk concert werd het bewijs geleverd van een respectabele mu ziekcultuur, zowel op vocaal als op instrumentaal gebied, terwijl de Hol- tengren niet aileen door hun talrijke opkomst maar ook door hun veelvul dige bijvalsbetuigingen blijk hebben gegeven de activiteiten van hun plaatsgenoten op prijs te stellen. Achtereenvolgens hebben we geluis terd naar het Hervormd Kerkkoor, geleid door Jan op den Dries uit Nij verdal en begeleid door de organist Anton Koopman, naar het door Jan Warmink uit Goor geleide Holtens Gemengde Koor en naar Soli Deo Gloria, waarvoor Frans Visser, even eens in Goor woonachtig, de dirigent is. De twee laatstgenoemde koren be- (Op verzoek plaatsen wij het volgen de). Maandagavond 26 februari jl. is er in gebouw Rehoboth een gezamenlij ke vergadering gehouden van gerefor meerde en hervormde jongeren. Het doel van deze bijeenkomst en v. de discussie-avonden die we nog van plan zijn te organiseren, is, de ver schillen en overeenkomsten tussen gereformeerd en hervormd te leren kennen en om dan te komen tot sa menwerking op verschillende punten. Aan het begin van de avond zijn ge spreksgroepen van een man of vijf gevormd en die hebben gepraat aan de hand van verschillende punten die tevoren waren opgesteld. We zullen proberen samen te vat ten wat er zoal uit de groepen kwam en daarbij de verschillende punten als uitgangspunt aanhouden. Waarom samenwerken. Er kwamen drie argumenten naar vo ren. te weten de geloofsbelijdenis, verschillende bijbelteksten en het verval waaraan de kerk in het alge meen onderhevig is. Traditionele Verschillen. Men was het er over eens dat dat de kwesties waren van tucht en leervrij- heid en de daaruit voortvloeiende hechtere gemeenschap bij de gere formeerden. Huidige problemen by samenwer king. Over dit punt werd weinig gespro ken maar bij de volgende discussie avond gaan we hier nader op in. Samcnwerkings mogelijkheden. Het ondernemen van gezamenlijke acties t.b.v. bejaarden, milieu etc. Ook werden genoemd discussiegroe- De collecte die ten bate van de Groesbeekse Tehuizen werden ge houden in de week van 12-17 febr. heeft f 949.48 opgebracht. Het plaat selijk comité zegt allen die gaven en hen die met de collectebus rondgin gen hartelijk .dank. GEVONDEN: herenpolshorloge, ge voerde bruine nylon handschoen, speelgoedgeweer, kindei-want, hanger (gouden hart), jongenshorloge. VERLOREN: turnpakje, blauw das, 2 groenendalers (honden), zwarte damesfiets, pr. bruine handschoenen, witte poes, wieldop van fiat 850. oefenen op bekwame wijze de a cap- pella zang. Als instrumentaal koor verleende de muziekvereniging H.M.V.van welk niet minder dan vijftig leden tellende fanfarekorps de Houtenaar Henny Fransen de aanvoerder is. De bla zers ontwikkelden een zo imponerend klankvolume, dat het soms haast te luid was voor de beschikbare ruim te. Wat ons bijzonder aangenaam heeft getroffen, was niet alleen de fraaie weergave van de talrijke nummers, maar meer nog het hoge niveau, waarop de ten gehore gebrachte muziek stond Interessant was, dat een keuze was gedaan uit een aan tal oude meesters, wier werken niet zo regelmatig uitgevoerd worden. Daartoe reken ik Alessandro Scarlat ti (de vader van Domenico), Pur cell, Pezel, Goudimel. Isaac en Prae- torius. Van aanzienlijke recenter da- pen en op langere termijn misschien een jeugddienst. In het algemeen was iedereen er over eens dat de eerste vereiste voor samenwerking verdraagzaamheid is en het zich realiseren dat men staat voor de zelfd^e zaak. Mensen die belangstelling hebben zijn van harte welkom op vrijdag 19 mvt. melden bij: Annie Scheperboer, Beu- a.s. in gebouw Irene of kunnen zich seberg 118 tel. 2013 of bij Ina Klein Nagelvoorl, A. J. Goldstein- straat: 9 tel. 1555. Op de in café Jansen gehouden le denvergadering van het Onderling Paardenfonds „Hollen" sprak voor zitter J. Aaltink in zijn openingswoord van een gezonde vereniging en gezon de beste paarden. Dit bleek ook uil het jaarverslag van de secretaris de heer -T. H. Sprokkereef die mee deelde dat er in het afgelopen jaar slechts 2 paaiden overgenomen moes ten worden waarvan er een was ge storven en uit het financieel overzicht van boekhouder I-I. Vosman die '72 af kon sluiten met een batig saldo van f 1317,81. De pre'mieheffing over '72 bedroeg 2 pet. De kascontrole com missie die bestond uit de h.h. Joh. Bekkernens en H. W. Jansen, had boeken en bescheiden in orde bevon den. Als leden van de controlecom missie 1973 werden benoemd de h.h. Joh. Bekkernens en J. B. Veneklaas. Van 90 leden waren 119 paarden ver zekerd voor een totaal van f 137.925. Het maximaal verzekerd Bedrag is thans f 3000,lnplaats van de heer J. Lubbersen die zich wegens gevor derde leeftijd niet herkiesbaar stelde werd als bestuurslid gekozen de heer G. H. Volkerink. Voorzitter Aaltink sprak een hartelijk woord van dank tol de heer Lubbersen voor het sinds 1946 gedane vele werk en hij bood 'n attentie aan. De aftredende taxa teur de heer J. H. Aanstoot werd met bijna algemene stemmen her kozen. Door het: bestuur werd bij de rondvraag nog medegedeeld dat de paarden ook verzekerd zijn tegen brand. turn waren de werkjes van Rimmer en Bresgen. De bekendste namen, die op het pro gramma prijkten, waren Handel en Schubert. Het monumentale slot-num- mer, waaraan alle zangers en zange ressen en een beperkt aantal koper blazers meewerkten, bestond uit een zestal delen uit Die Deutsche Messe van Schubert, waarvan Zum Sactus de meest bekendheid heeft verwor ven. Hoewel dit werk in 1827, een jaar voor de dood van de componist, ont stond, vinden we in deze weinig per soonlijke muziek niet veel terug van de bijzondere kwaliteiten, waaraan Schubert de roem, een der grootste meesters geweest te zijn, te danken heeft. Ik neem aan, dat hij gedwongen is geweest al te zeer rekening te hou den met de beperkte capaciteiten v.d. leerlingen van de polytechnische school, voor wie het werk bestemd was. Deze mis op een tekst van J. Ph. Neumann leent zich niet voor een uitvoering in liturgisch verband, zoals de zes missen op Latijnse tekst, die we aan Schubert te danken heb ben. 'Niet te ontkennen valt, dat mede dank zij de aan Henny Fransen toe vertrouwde, volkomen verantwoorde leiding de klanken van Schuberts muziek door de toeschouwers hoog gewaardeerd en met hartelijke toe juichingen beloond werden. Zondagmiddag 2.30 uur speelt een elftal uit de Raad van Elf bijgestaan door Prins en Prinsengarde en een elftal uit de medewerkers van het carnavalsgebeuren een voetbalwed strijd in het Sportdal. Leuk is het ook te weten dat in het eerstgenoem de elftal ook meespeelt Frits Paule. Deze bekende speler was onder meer een van de steunpilaren van Holten I toen het naar de KNVB pro moveerde. De toegang voor deze wedstrijd is gratis. Verder programma: Zondagavond brengen de Fienpreu- vers een bezoek aan hotel Boode in Bathmen waar de Prins en de Raad van Elf er een gezellige avond van maken. De leden van de plaatselijke al'd. van de Chr. Plattelandsvrouwen Rond (C-P.B.) kwamen bijeen onder leiding van mevr. van Ipei'en-Esse- boom. Zij ging voor in gebed, las hierna uit Marcus 7: 8-13 en Johannes 19: 25-27. Waarna werd gezongen psalm 133 vers 3. Na lezing der notulen vertelde mevr. De Wil aan de hand van een plattegrond iets over het „Komplan". Mevr. Span deed namens de Be jaarden Sociëteit een hartelijk be roep op de leden die over vrije tijd beschinkken, zich beschikbaar te stel len voor het bejaai'denwerk dat met het oog op het over enkele maanden te openen Bejaardenhuis „De Dies- senplas" belangrijk zal worden uit gebreid. Nadat mevr. Van Iperen de dames had opgewekt om de Werelds gebedsdag (2 maart in gebouw „Re hoboth") te bezoeken hield mevr. van Engbrink-Ramaker een lezing over het onderwerp „Het Gezin". Wat verstaan wij onder een gezin?" We kunnen hiervan een begrensde of een zeer ruime beschrijving ge ven. Vroeger kenden we de patriar chale gezinsvorm, nu het twee-gene ratie gezin. Hoe staan wij tegen over de alternatieve leefvormen zo als kommunes project, centraal wo nen, de homofiele relatie? Deze leef vormen eisen ook onze aandacht en verdraagzaamheid. Wij leven steeds dichter op elkaar maar niet dichter Voor de carnavalsavond die zater dag 3 maart in „Amicitia" wordt ge houden zijn nog een i beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Muziek: de HMV hofkapel (15 personen) en Sa- turnus-kwartet. Op woensdag 28 februari werd in Amicitia een filmvoorstelling gege ven voor de leerlingen der klassen 3,4,5 en 6 van de Dorpsschool en de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (V.O.O.), afdeling Holten. De eerste voorstelling was gepland voor de kin deren van de Dorpsschool, beginnend om half twee en de volgende om drie uur voor die van de Kolschool. De kleurenfilm „Spaar onze vogels" was een bijzonder fraaie natuurfilm over het behoud van onze gevederde vrien den. die zo'n belangrijke rol spelen in de insektenbestrijding. De tedere zorg van de vogelouders voor hun kroost werd onder grote stilte gade geslagen. Van zeer nabij zag men al les in en rondom de nestjes met de oude en de jonge vogels. Deze film werd voorafgegaan door een levendige tekenfilm, die ook bij zonder gewaardeerd werd. Tenslotte de film „Het verlaten eiland", een nieuw verhaal met Jacky en Hermi ne, waarbij zij als Robinsons op een verlaten eiland wonen, met een hond, een aap en een papegaai. Ze bouwen een echte hut en versterken die door het aanbrengen van stevige palissaden. De groteren hadden wel graag iets meer spanning gezien. Voor hen was deze film misschien iets te zoet, maar het vlot. de zee. de branding, het strand en de wilder nis... alles was bijzonder romantisch en vol kleur. Een fijne voorstelling. De voorzitter van V.O.O., de heer G. S. E. Vegter richtte zich met enkele hartelijke woorden tot de kinderen en bedankte de begeleiders voor hun me dewerking. De vorige woensdag had V.O.O. voor stellingen gegeven voor de beide open bare kleuterscholen, 'aangevuld met de laatste klassen van de Dorps school en de Kolschool. Toen was het programma ook afgestemd op de leeftijd. Blauw Wit speelt thuis legen Bos winkel I (Enschede). De uitwedstrijd werd indertijd met 2-1 verloren en een op revanche belust Blauw Wit moet in staat zijn om de Enschede- ers te kloppen. De wedstrijd te leiden door scheidsrechter Albersen begint om 2.30 uur. Het tweede zal om kans op de titel te behouden in Aadorp moeten winnen van koploper ASV 5. Aanvang 12.30 uur. Blauw Wit 4 speelt om half drie -'Ui Enter tegen Enter Vooruit 6. De hunioren B 1 gaan naar Nijverdal jwaar scheids rechter Huizing om ki'art over vier het beginsignaal zal geven van de wedstrijd tegen D.E.S,[b 1. Vertrek: 3.30 uur. We houden 't op een bescheiden over- winnin^Bf5(l, -1(1 Het elftal dat thuis zal spelen tegen Boswinkel zal uit de volgende selec tie worden gekozen: F van Gennep, doel, C. P. Beukenkamp, J. Thalen, H. Hovenkamp, G. Dikkers, J. W. Beldman. .J. W. Manenschijn, H. Aan stoot Sr.. E. Beldman, A. Jansen, H. Aanstoot Jr. en A. Fockema Andreae SELECTIE BLAUW WIT II P. T. Dijkstra, doel. J. Pullen, A. 'Nijenhuis, J. Rietberg. H. Wiersma, .1. Stam, R. G. Veldhuis, W. Dik kers, II. Paalman, J. Kolkman, G. Kolkman, Hobert en B. Rietberg. Pupillen: Blauw Wit rE4—MVV E2, 11.00 uur. Het bestuur van dc S.V. „BATO" heeft het voornemen om een heren senioren volleyclub op te richten. Er zal indien zich een voldoend aantal heren opgeeft als lid donderdags avonds worden gespeeld van half tien tot half elf. Opgave nieuwe le den bij mevr. Eggink, Korte Diessen- plasstraat 1, tel. 2000. Het spel dat maandagavond in de sporthal in Nyverdal tussen de ploe gen van LEVO en BATO te zien was, was zeer afwisselend. In het begin van de eerste set leek het erop dat deze wedstryd de Holtense spelers niet veel moeite zou geven. Al snel werd een voorsprong van enkele punten opgebouwd, maar de ze voorsprong was men weer snel bij ellcaar. Tal van -igezinsfunkties. zijn nu overgedragen. Scholen ne men voor een groot deel de ontwik keling en opvoeding van het kind over. De kinderen krijgen zelf meer verantwoordelijkheid te dragen. Het gezag is niet meer zo hoog in aan zien, normen zijn veranderd. Er zal een brug moeten worden geslagen, maar de totaal aiidere belevingswe reld van de jongere generatie zon der dat alles wordt toegestaan of goedgekeurd. Wij moeten werkelijk luisteren! naar onze kinderen, en niet meteen klaar staan met. ons oordeel en vooroordeel. Huwelijk en gezin hebben nog nooit zoveel kansen gehad als tegenwoor dig, maar het vraagt veel meer voor bereiding en voorlichting. Het gezin is naar bijbelse visie geen doel in zichzelf, maar een middel tot vor ming van mensen met open ogen en een open hart voor de naaste. God wil het gezin gebruiken ten dienste van het heil van de mensheid. Zo besloot mevr. v. Engbrink haar mooie en leerzame lezing. Na de pauze druk gediscussieerd ook onder leiding van mevr. v. Eng brink. Mevr. v. Iperen was de tolk van allen toen ze mevr. v. Engbrink dankte voor de mooie lezing. Ze of freerde haar een bloemstukje. Mevr. v. Engbrink besloot met dankgebed na het zingen van .Dankt, dankt nu allen God. Zaterdag j.l. was in Goor de fina le van het zaalvoetbalprogramma tussen Enter Dl en Holten Dl. On danks het betere spel van Holten wist Enter reeds in de beginfase het doel te vinden en 't duurde daarna gerui me tijd eer Holten gelijk kon ma ken (1-1). Deze stand bleef tot het laatste fluit signaal op het scorebord en zodoen de moesen er penalties genomen wor. den. Enter Dl had iets meer geluk dan Holten Dl zodat de eerste plaats ondanks uitstekend spel niet bereikt werd. Finalewedstrijden ClTwenthe Cl—Hector Cl 1-0, Holten Cl—Hector Cl 2-2. Holten Cl—Twenthe Cl 5-0. Door deze uitslagen werd Holten Cl ongeslagen kampioen. Een zeer goe de prestatie met vooral in de 2e wedstrijd uitstekend spel. Dit houdt in dat Holten Cl na afloop van de veldcompetitie naar Enschede gaat voor de provinciale kampioenschap pen. Voor a.s. zaterdag staan er de vol gende competitiewedstrijden op het programma Voorwaarts AlHolten Al aanvang 3.00 uur, vertrek 2.00 uur; Holten BI SWN BI aanvang 3.00 uur Meer manskamp: RKSV BI Holten B2 aanvang 3 u., vertrek 2.15 u.: Hol ten E3Haarle E3 aanvang 10.00 uur Meermanskamp: Holten E4Haarle E4 aanvang 11.00 uur Meermans kamp: SDOL E4—Holten E5 aan vang 10.00 uur, vertrek 9.15 uur; SDOL E5Holten E6 aanvang 11.00 uur. vertrek 10.15 uur: Holten Dl GFC D 1 aanvang 1.30 uur Sport dal. Junioren vertrek Meermanskamp Op zaterdagavond 10 maart orga niseren de touwtrekverenigingen „Hollen", en „Bathmen" het 4e in- doortouwtrektoemooi in de manege „Het Ruiterkamp" te Bathmen, aan vang 20 uur. De belangstelling van de zijde der deelnemende ploegen is zeer groot. Er hebben zich al 30 ploe gen opgegeven voor dit grote evene ment. Verheugend is wel dat de open bare tribune geheel verwamd is. Dit is vergeleken met het vorige jaar voor onze vaste supporters(sters) goed nieuws. Het bestuur van de t.t.v. „O.K.LA." uit Holten heeft ge meend alle verenigingen die een sport beoefenen voor dit evenement uit te nodigen dit in verband met de nog te geringe bekendheid der touw- treksport in Holten. De standen van de tot nu toe getrok ken wedstrijden. 720 B Klasse: 1. Noordijk en Eiber gen 11 p. 3. Buurse 10 p. 4. Holten en Beltrum 4 p., 5. Eerbeek Op. 640 A Klasse 1. Vorden 13 p.. 2. Bathmen 11 p.. 3. Eibergen 10 p., 4. Holten 6 p.. 5. Rekveld 6 p.. 6. Noor- dijk 3 p., 7. Enter 0 p. kwijt. Door het onrustige spel van BATO. wisten de LEVO-spelers door een sterke aanval enkele punten te veroveren. In de hele wedstrijd was zeer duidelijk dat beide ploegen niet constant speelden. De ene keer was LEVO sterker, en dan was het. BATO weer die de leiding nam. In de tweede set kwam LEVO op een voorsprong van 6-0, die echter door de Holtense spelers werd inge haald. De derde set kwam op naam van LEVO. In de vierde set, die nu de beslissing moest brengen, bleek dat de LEVO ploeg conditioneel de mindere was. Hierdoor kon de BATO-ploeg ook de ze set in haar voordeel beslissen. Setstanden: 12-15. 10-15, 15-12. 5-15. DAMES In deze wedstrijd was het spel van de beide ploegen onrustig. Het aan- valsspel der BATO-dames was ech ter beter verzorgd. Waar bij de da mes nog wel op gelet moet worden, is de verdediging. Deze liet namelijk bij deze wedstrijd nogal eens te wen sen over. De eerste set werd met een ruime voorsprong gewonnen, en ook de tweede set. zij het met meer moei te. kwam op naam van de BATO- ploeg. In de derde set kwamen de Holtense dames op een achterstand van 10-3. Dit was de dames te bont en door een enorm slotoffensief werd deze set toch nog gewonnen. Setstanden: 15-5. 15-7, 16-14. Het goed draaiende team van Evers*- berg had weinig moeite met het der de damesteam van BATO. In de eerste set gaven de Holtense speelsters nog aardig partij. De over winning was echter voor F.versberg. De tweede set werd ook door deze ploeg gewonnen. Het spelpeil in de ze set was duidelijk minder dan in de eerste. De aanval liet nog weieens te wensen over. en ook de verdedi ging was niet waterdicht. In de derde s-et kwamen de dames nog even sterk opzetten, en het leek er op dat zij nog een set zouden win nen. De Eversbergse dames gaven de voorsprong echter niet uit handen. Setstanden: 15-5, 15-7, 15-13. Pupillen vertrek Scholengemeen schap. Holten E3 en E4 naar Go Ahead Eagles Holten E3 en Holten E4 krijgen woensdagmiddag 7 maart de gele genheid de training van een van Ne derlands beste verenigingen uit het betaalde voetbal Go Ahead Eagles onder leiding van Barry Hughes bij te wonen. Het vertrek is om 1.30 uur vanaf de Scholengemeenschap. Ontvangst in de kantine van Go Ahead Eagles door assistent trainer Van Brussel. Er is dan tevens gelegenheid de catacom ben van de Adelaarshorst te bezich tigen. De Holtense Atletiek en trimculb „Hatric" organiseert op zaterdag 17 maart haar derde veldloop, dit maal om het sportveldencomplex ..Meer manskamp." Er zijn wedstrijden van- af 4 jaar. Daarmee zijn prachtige prijzen te winnen, waaronder enkele wisselbekers, zoals o.a. de „Univer sal wisselbeker en de wisselbeker van Vaesen en Schoenmaker en Co. Verder is er voor iedere deelnemer die de wedstrijden of prestatielopen uitloopt een prachtig herinnerings lintje te verdienen. Aan deze wedstrijden kunnen KNAU en niet KNAU-leden deelnemen. In lichtingen kan men verkrijgen op het VVV kantoor of op het inschrijfadres F. J. Kramer, Schoutenstr. 9 te Hol ten. Door de leden van „Hatric" zijn op verschillende wedstrijcjgn mooie pxjjr. zen gewonnen. Ze. zijnde bezichtigen in de etalage van Kledingmagazijn Beltman in de Dorpssl?aat. Over deze predikant, die o.a. de ge reformeerde kerk van Holten heeft gediend, wil ik in dit artikel een en ander vertellen. Jan Hendrik Brilman werd geboren op 16' juni 1833 te Enter in de ge meente Wierden. Hij was een zoon van Hendrik Jan Brilman en Gees- ken Kruimer of Nijhuis, beiden ge boren omstreeks 1802. Het echtpaar Brilman woonde op de boerderij Dorp Enter 132. Vader Brilman begaf zich in gezelschap van twee getuigen naar het bureau van de burgerlijke stand. Tot 1884 was het gemeentehuis van Wierderi gevestigd op het Leijerweerd in Exoo, aan de linkerzijde van de weg van Wierden naar Enter. De eerste getuige was de 57-jarige schipper Willem Waanders. Enter was vanouds een land van schippers, ganzendrijvers en klompenmakers. De schippers Enter telde in de 18e eeuw rond 100 schuitevaarders voe ren met hun z.g. zompen, geladen met klompen en houtskolen zelfs naar Friesland en Groningen. Mede door hun bemiddeling werden in Salland en Twenthe vele Friese klokken ge leverd. In 1300 was de Regge al be vaarbaar tot Almelo. Dp tweede man, die landbouwer Brilman assisteerde bij de geboorte-aangifte, was de 47- jarige boer Hermanus Lammertink, In 1862 werd Jan Hendrik Brilman beroepen door de Afgescheidenen in Rijssen. Als zijn woonplaats vond ik Holten vermeld. Volgens sommigen zou Brilman op het erve „Den Bril" op de Rijssense Borkeld hebben ge woond en behalve landbouwer ook le rend ouderling in Holten zijn geweest. In de beroepingsbrief van Rijssen werd Brilman naast een tractement ook toegezegd, dat hij de petroleum- restanten uit de lampjes van het ca techisatielokaal voor eigen gebruik mocht aanwenden. Niet elke gemeen te was zo rijk. als die van de her vormden te Stellendam, waar op 16 september 1873 aan kandidaten of predikanten van niel-moderne richting behalve een traktement van f 1000,- 's jaars, ook nog een vrije woning (netjes en goed onderhouden), vrije gordijnen, en een prachtige tuin met bosje, circa een halve bunder groot, werden geboden. Daarbij kwam nog de verzekering, dat de fondsen van kerk en diaconie voldoende waren. Brilman nam het op hem uitgebrach te beroep naar Rijssen aan. De ker- keraad van het stadje Rijssen oor deelde het billijk, dat Brilman op grond van zijn „singuliere gaven" ex artikel 8 van de Dordtse kerken-or- dening tot het predikambt zou wor den toegelaten. Blijkens de notulen van de op 18 en 19 juni 1862 te Gou da gehouden algemene vergadering der gereformeerde kerken onder het kruis verzocht Jan Hendrik Bril man, lerend ouderling te Rijssen, te mogen worden geëxamineerd. Beslo ten werd, dat Brilman nog eerst een jaartje moest „oefenen". In 1864 werd hij, na onderricht te zijn door ds. Engelbert van Zutphen tot de evangelie-bediening toegelaten zij het dan alleen voor Overijssel. Hij bleef tol 1869 in Rijssen. Eerst in 1867 werd hij beroepbaar gesteld Uit een brief d.d. 3 november 1864 van mejuffrouw D. Wolterink te Den Ilaag aan haar ouderlijk huis in Rijssen blijkt, dat ds. J, C. Plug. toen in Amsterdam, de heer Brilman te Rijssen in het ambt heeft bevestigd Plug overleed op 1 februari 1869 in 's lands hoofdstad. Omstreeks 1869 komt Brilman in con flict met zijn kerkverband, omdat hij naar Ameria wil vertrekken in de hoop. dat hij daar na aankomst wel zal worden beroepen. De kerkelijke attestatie wordt hem evenwel gewei- Als onderdeel van de s.v. Holten werd maandagavond in het ontmoe tingscentrum ..Meermanskamp'' een schaakafdeling opgericht. Er bicken ongeveer een twintig personen be langstelling te hebben. Voorlopig zal er elke maandagavond gespeeld wor den in een onderlinge competitie. In deze periode zal er met de Twentse nomen over het deelnemen met een team aan dc wedstrijdcompetitie welke in het najaar van start gaat. De heer A. Brands werd tot voorlo pig wedstrijdcommissaris benoemd. Na deze vergadering speelden ver schillende leden enkele oefenpartijtje Er is op elke maandagavond gelegen heid zich als lid op te geven in het ontmoetingscentrum Uitslagen onderlinge competitie. Schaakclub S.V. Holten. J. W. MiddelinkH. G. A. Jansen 1-0, J. SchepermanH. van Beek 0-1. A. J. C. Brands—E. Mol 1-0, W. G. BeitzF. Flantua 1-0, W. Klein VeldermanW. van Beek 0-1, G. .1. SnippertW. van Beek 0-1. G. BrinkmanW. Klein Velderman 1-0, E. MolT Scheperman 1-0, G. Brink man—A. J. C. Brands 0-1. H. G. A. JansenW. Klein Velderman 1-0. J. W. MiddelinkG. Brinkman 1-0, H. van Beek—E. Mol 1-0, H. H. J. Stuk- ker—T. Braunius Vs-'/e Bij de in zaal „Vosman" door de Schietvereniging „De Eendracht" om het clubkampioenschap ^gehouden wedstrijden werden de volgende re sultaten behaald: GROEP A: 1. B. Brinkman 131 p., 2. J. van Asselt 124 p.. 3. G. Koop man 118 p. 4. II. Paalman 117 p.. 5. G. J. Schuppert 108 p. GROEP B: 1. G. A. Haverslag 112 p.. 2. J. Sluiter 109 p., 3. D. J. Nij- endijk 107 p., 4. D. Jansen 103 p. GROEP C: 1. E. J. Denekamp 109 s p. (2^x 10); G. Schöppers 109 p. (1 x 10). 3. A. Bieleman 101 p.. 4. H.J. Bekkernens, 93 p., p. J. Louws; renburg 78 p. gerd. Dr. H. Beets schrijft in „Ge schiedenis van de Christian Reformed Church in America": „Eene poging om in het zuiden voet aan wa] te krijgen scheen te zullen gelukken in 1869, toen op de september classis werd gerapporteerd omtrent perso nen die woonachtig zèijn te Amelia staat Virginia, alwaar zij zich geves tigd hebben en voornemens zijn om zich tot eene gemeente te organi- seeren; dat zij aldaar eenen leeraar, nl. J. Brilman van Rijssen, provin cie Overijssel, Nederland hadden beroepen, die de roeping had aan genomen. doch nog niet aanwezig was. Doch reeds in het volgende jaar zag de classis Michigan zich geroepen deze lieden wegens „diepe armoe de" uit het zuiden weg te helpen". Van 1869 tot 1871 verbleef hij in Vroomshoop en vervolgens tot 1873 in Wïlsum (graafschap Bentheim), waar na zijn vertrek tevergeefs een beroep werd gedaan op ds G. Brune- meijer te Nieuwleusen, die ook in april 1877 nogmaals bedankte, op 24 november 1881 nam Brunemeijer een beroep naar Enter aan. waar hij ook reeds had gestaan van 1856-1861. De Aitreformierte Kirchen i.d. graaf schap Bentheim zijn thans ter syno de van de gereformeerde kerken in Nederland vertegenwoordigd door de Nederlander drs. A. M. van er Zanden te Emlichheim (Emmel- kamp) bij Coevorden. Ds. Brilman werd op 4 mei 1873 te Holten bevestigd door de consulent ds. Jan Diephuis van Rijssen. „Des nademiddags aanvaardde onzen lee raar zijne bediening. Eene groote schare woonde deze plechtigheid bij. De Heer stelle hem ten uitgebreiden zegen", aldus het kerkelijke persbe richt. Ds. Diephuis was in 1871 in Rijssen gekomen. Op drie boerenwa gens werd zijn hele hebben en hou den van 't Veluwse Putten naar Rijs sen vervoerd. Na nog de kerk van Huizen in het Gooi te hebben gediend, nam hij eind 1886 'n beroep aan naar Wordendijlte (Noord-Amerika) Brilman ontving op 15 maart 1875 een beroep van Cnllendoorn in de Noord- amerikaanse staat Michigan. Twee weken later bedankte hij hiervoor. Ds. Brilman overleed d.d. 21 novem ber 1875 op 42-jarige leeftijd Ie Holten, Nog geen 2V* jaar heeft hij in Holten zijn ambtswerk kunnen uit oefenen. De aangifte van overlijden werd gedaan door de 38-jarige land bouwers Hendrik Oolbekkink en Hen- drikus Steunenberg. Brilman is ge huwd geweest met Aleida Johanna Goossen. HILVERSUM, w. OTTEN. De Europese Com >iss laat twee studies uitvoeren op het gebied van de veiligheid van motorvoertuigen. De ene heeft betr. k' ing op de z.g. biomechanica, in het bijzonder de belasting die het menselijk organis me kan verdragen bij botsingen. De tweede gaat over d actieve en pas sieve veilighe van auto's (wegge drag, stabiliteit bij een ongeval, ver vormingen van de carrosserie, e.d. De studies zullen oo'" een inventa ris bevatten van research die op Europese auto-industrie, onafhanke lijke organisaties en universitaire in stellingen hebben verricht. Doel is gegevens te verkrijgen die de grondslag kunnen vormen voor een gemeenschappelijke aanpak van de autoveiligheid, o.m. door het op stellen van communautaire normen. In de Ned. Hervormde kerk gaven de Holtense muziekvereniging H.M.V." en de drie plaatselijke zangkoren vrijdagavond een geslaagd concert, waarvoor flinke belangstelling bestond. „H.M.V." speelde onder leiding van Henny J. Fransen onder andere „A Rustic Holiday" van Rimmer Ham.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3