UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT Gontractteelt snijmais van Gouden bruidspaar Emigratie naar Zuid-Afrika Geslaagde Disco-avond van H.M.V.-jongeren Kerkelijke berichten uit Over- en Neder sticht Oude eiken aan Maneschijnsweg gevaar voor verkeer Noodkleuterschool in „De Haar" prijzig geval. Geen renteloos voorschot voor SV „Holten" INGEZONDEN Vrijdag 16 f«»3>ruari W3 Een op het oog heel .onschuldige" agenda heeft maandagavond de raad toch nog meer dan 2 uur bezig ge houden en een belangrijk deel hier van werd besteed aan de volgens burgemeester mr. Enklaar meer dan 100 jaar oude eiken aan welks wortels het zwaard van Damocles ligt. Reeds meer dan eens waren de ze eiken het onderwerp van gesprek en maandagavond werd hierover vrij langdurig gepraat naar aanleiding van een brief van mevr. R. Jansen- Bronsvoort die wees op de gevaarlij ke situatie die nog groter zal worden als door 't sparen van eiken een zgn. „flessenhals" ontstaat in deze weg die in het kader van de Ruilverkave ling Holten-Markelo zal worden ver breed. Mr. Enklaar die het ..dood zonde" zou vinden als een deel van deze eiken zou sneuvelen", verzocht Ged. Staten om het plan van de Ruil verkavelingscommissie niet goed te keuren en hij verklaarde nogmaals dat hij tegen kappen was. Er wordt hiermee geen enkel landbouwbelang gediend en verhalen over de onvei ligheid van bomen langs deze weg (bijna uitsluitend voor plaatselijk verkeer) geloofde hij niet en hij zal zich blijven verzetten tegen het kap pen. Bij de discussie bleek al gauw dat. de raad het hiermee niet eens was en werd het voorstel van de heer J. H. Bosschers (CHU) om Ged. Sta ten te verzoeken om accoord te gaan met het plan van de Ruilver kavelingscommissie de eiken aan een kant van deze weg (vanaf de rijksweg de linkerkant) te kappen aangenomen met elf stemmen voor en 2 tegen. Tegenstemmers waren wethouder W. ten Berge en de heer L. Kaan. Voordat tot stemming werd overgegaan hadden wethouder Riet bergen en de heren H. J. Westerik en H. Rietberg ook gewezen op de gevaarlijke verkeerssituatie die ont staat. wanneer aan beide kanten de eiken blijven staan. De wethouder noemde de hele zaak sterk overtrokken. Er blijven ter plaatse nog genoeg bomen staan en de natuur wordt met het kappen beslist geen geweld aangedaan. De heer H. Rietberg betreurde het dat mevr. Jansen-Bronsvoort haar brief niet eerder had geschreven. Moge lijk heeft zij met vele anderen ver trouwen gehad in de Ruilverkave lingscommissie die zoals mr. Enklaar reeds zei geen enkele blaam treft. Noodlokaal te duur De heer J. van der Harst (PvdA) vond het noodlokaal voor de openba re Kleuterschool in „De Haar" veel te duur. Het „schooltje" dat eerst een directiekeet is geweest is eigen lijk niet meer dan een „opberghok" voor kinderen waarvoor bijna f 16000 op tafel moet komen. Ook zou de heer Van der Harst een afdakje wil len aanbrengen waaronder de ouders bij het afhalen van de kinderen zo nodig even kunnen schuilen. Het is zo zei mr. Enklaar een noodoplossing die nogal wat geld kost maar toch goedkoper is dan andere voorzienin gen. Als het met het weer niet tegen zit hoopt men na de grote vacantie de nieuwe kleuterschool klaar te heb ben. Dit stemde de hele raad tot te vredenheid en tot het voteren van het bedrag van f 15850, Zonder enige discussie ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. om geen renteloos voorschot te verlenen aan de S.V. „Holten". De S. V. „Holten" had gevraagd om f 25000 af te lossen in 10 gelijke jaarlijkse termijnen. Inwilliging van het verzoek zou betekenen dat voor 1973 alsnog een uitgaaf van 8 procent van f 25000,is f 2000,aan rente geraamd moest worden. Zoals bekend bedraagt de totaal geraamde bijdra ge in het exploitatietekort van het sportveldencomplex .Meermans kamp" over 1973 rond f 145000,en in verband met het realiseren van nog enkele voorzieningen zal me* een verdere stijging van dit bedrag in de komende jaren nog rekening moeten worden gehouden. Dit in ogenschouw genomen zijn B. en W. van mening dat het in dit stadium niet verantwoord zou zijn verdere uitbreiding van het ver lenen van subsidie ten behoeve van de sport in overweging te nemen. Geen bezwaar had de raad tegen het voorstel van. het college om met de Stichting Sportbelangen een reke ning-courantovereenkomst aan te gaan met een maximum te verstek ken krediet van f 75000,Dit houdt in, dat thans alle betalingen en ont vangsten zullen plaats vinden via de kas c.q. de girorekeningen van de gemeente. Overweg gevaarlijk Bij het doornemen van het rapport betreffende de correspondentie die indertijd met de NS werd gevoerd over de kosten van een tunnel en-of ahobs in de spoorwegovergang in de Dikkesteensweg, vroeg de heer H. Rietberg (CHU) of het weggetje, dat' ten noorden van de spoorbaan pa rallel loopt aan de spoorlijn gemeen tegrond is. Het zou wenselijk zijn dit zandweggetje vanaf de beveiligde overweg bij het station tot aan het sportpark te verharden. De heer Kaan (PvdA) en Nijkamp (AR) wezen ook op de gevaarlijke situatie bij de Dik- kesteensoverweg die beveiligd is met knipperlichten en een bel. Na afloop van de voetbalwedstrijden maken o.a. vele auto's (bumper aan bumper rij dend) gebruik van deze overweg, waarvan de beveiliging onvoldoende is. Na enige discussie zegde burge meester Enklaar toe, dat de com missie Gemeentewerken zich over de ze kwestie nog eens nader zal bera den. Eveneens zal deze commissie eens bekijken of er bij het gebouw „Bethanie" ruimte is voor uitbrei ding van parkeerruimte. De heer W Vlogtman zag hiervoor mogelijkhe den. Geen verkoop aan GED O De raad ging zonder discussie accoord met het terugnemen door B. en W. van het voorstel tot wijziging van 't raadsbesluit tot verkoop grond aan de Dorpsstraat aan de Bouw- en Ontwikkelingsgroep „G.E.D.O." NV te Holten. De verkoop wordt op dit moment niet opportuun geacht. Met voorstel tot wijziging vap de Veror dening geldelijke steun doorstroming en krotopruiming liep het eveneens vlot. De heer A. J. Nijkamp (AR) zou de doorstromingscluasule die thans luidt: A. „dat de huurder zich verbindt de gehuurde woning te zullen ontruimen binnen 2 jaar, nadat zijn inkomen over enig jaar eventueel vermeer derd met dat van zijn echtgenote meer is gaan bedragen dan tienmaal de huurprijs van het gehuurde" willen uitbreiden met „Huurder is verplicht om ter controle of zijn inkomen over enig jaar voldoet aan het gestelde on der A, binnen één maand na aan vraag, aan verhuurster over te leg gen, een verklaring van de Inspecteur der Dir. Belastingen betreffende zijn laatst bekende inkomen". Burgemees ter Enklaar zal de suggestie van de heer Nijkamp nader bekijken. Goedkope woningen De heer D. J. Wansink (Gem. Belang) had B. en W. schriftelijk vragen gesteld ("dit n.a.v. een T.V. uitzending van enkele weken geleden) of er ook in Holten (evenals in Goir- le) niet goedkoper gebouwd kan wor den. Op de beeldbuis werden knappe huizen getoond die een huurprijs doen van maar f 155,per maand. Er werd n.a.v de vraag van dc heer Wansink door de directeur van Gemeente Werken de heer Prak een rapport uitgebracht waarin o.m. te le zen staat „de huizen in Goirle zijn wel goed maar ze voldoen aan minimale eisen wat de afwerking betreft.. De be woners stellen weinig eisen omdat ze aan een krot gewend waren. De lage huurprijs is ireëel en kon tot stand komen doordat men verschillende „foefjes" toepaste. Of er in Holten nog woningwetwonin gen gebouwd zullén wórden is een' vraag. In de nabije ToMcomst zal zo" ...ze.i.mr. Enklaar een vrome .wens blij-, ven, want er is op dit moment geen enkel bouwterrein meer beschikbaar. Parkeerproblemen Eveneens op een schriftelijke vraag van de heer Wansink deelde mr. En klaar mede dat er in het. plan „De Haar" meer parkeerruimte zal ko men. Eerst moet de woningbouw af gewerkt worden wat gezien het tem po van vandaag niet lang meer zal duren. Wij zijn bijna aan het eind van de rit. De aannemer van de wegen is van goede willen en werkt zo hard hij kan. In antwoord op een vraag van de heer H. J. Westerik (CHU) over het uitbreidingsplan" van het vakantie centrum „De Prins" zei mr. Enklaar dat de normale procedure wordt ge- Donderdag 22 februari hopen de heer H. W. Schippers (71) en mevr. B. Schippers-Broekhuis (69) hun gou den bruiloft te vieren. De bruidegom „oefende" reeds op 15-jarige leef tijd het oer-Holtense beroep van var kenshandelaar uit. Bijna vijftig jaar woonde het gouden echtpaar aan de „Grintweg", de tegenwoordige Laren- seweg. Sinds kort bewoont het een van de fraaie bejaardenwoningen aan de Churchillstraat 41 „De Haar". Het echtpaar dat nog een goede gezond heid geniet, heeft 3 kinderen en 6 kleinkinderen. In Hotel Holterman vergaderde op initiatief van de Ver. voor Bedrijfs voorlichting een flink aantal landbou wers welke belangstelling hadden voor de teelt van snijmais op con tract. De voorzitter, de heer A. v. d. Brink, opende de vergadering met een in leidend woord omtrent het doel van deze bijeenkomst. Hierna kwam de bedrijfsvoorlichtèr, de heer J. W. Lubbersen aan het woord. Hij ging eerst nader in op de kosten en mo gelijke opbrengsten van snijmais in vergelijking met granen. De conclu sie was hierbij dat bij goede op brengsten het saldo van de snijmais belangrijk hoger is dan van de gra nen. Tevens ging de heer Lubbersen na der in op de mogelijkheden voor de veehouder die op basis van aankoop snijmais zijn veestapel wil uitbreiden. Bij de huidige prijszetting van pl.m. 35 ct per kg zetmeel voor de snij mais is nog een saldo van pLm. 600 gulden per koe te behalen bij een melkproduktie van 4500 kg melk per In „Holtens nieuwsblad" van 9 fe bruari jl. heb ik met belangstelling het uit „Hervormd Utrecht" overge nomen artikel „Een jammerlijk stuk' van ds. M. Groenenbsrg gelezen. Het artikel is gericht tegen een ingezon den stuk, getiteld „Emigratie naa: Zuid-Afrika", dat was geplaatst in ,,De Waarheidsvriend", van 23.11 1972, het officieel orgaan van de g; reformeerde bond in de Nederlandse herv. kerk. Ds. Groenenberg ver meldt in zijn reactie alleen de naam van de bij hem heel hoog aangeschre ven staande ds. W. L. Tukker, her vormd predikant te Groot-Ammers voorzitter van genoemde bond. Het komt mij voor, dat de lezers van uw blad beter kunnen oordelen over het artikel van ds. Groenenberg als zij het cloor „De Waarheidsvriend' geaccepteerde stuk eveneens hebben gelezen. Daarom verzoek ik u ook het onderstaande door ds. Groenenberg als „Een jammerlijk stuk" betiteld produkt in uw blad op te nemen. Hilversum, 11 februari 1973. W. OTTEN, Er is in onze tijd geen land ter reld, dat zo sterk in de internationale belangstelling staat als ons stam verwante volk in het Zuiden van Afri ka. Is dit e,en wonder? Absoluut niet, Zuid-Afrika heeft een sleutelpositie, welke uniek is in deze tijd. Gibral tar was eens de sleutel tot de Middel landse Zee, daarom heeft Engeland deze stad in bezit genomen. Kaap stad is de sleutel van de Oceanen, r di^om,j^p Zuidpunt van Afrika stro; m'.ark.Suid-Afrika is van machtige be tekenis voor de vrijheid en veiligheid "VSfT'Aöé'ti'^lië en Nieuw-Zeelarid. Een groot en sterk Zuid-Afrika is ook onmisbaar voor de veiligheid van ons avondland Europa. Daarom is emi- volgd: behandeling in de commissie Ruimtelijke Ordening, forum en daar na in de raad. Blijkens een schrijven van de direc teur van Gemeente Werken n.a.v. een vraag van de heer Weste rik zijn er bij 't Mortuarium aan de Reillinksweg geen parkeerproblemen Men kan parkeren in de straten vlak bij het mortuarium. Mocht er later gebrek aan parkeerruimte komen dan kan de gemeente van de eigenaar van het mortuarium eisen om op het terrein dat in optie is gegeven par- keerx-uimte aan te leggen. Op vrijdagavond, 9 februari j.l. organiseerde een groep jongeren van de muziekvereniging H. M. V. een disco-avond om aan geld te komen. Met de afdracht van dit geld aan de penningmeester van H. M. V. willen zij een steentje bijdragen in de kos ten, die de vereniging heeft te maken voor hun overgang van het jeugd- korps naar het 'grote' korps. Dinsdag avond, tijdens de repetitie van het korps, kwam promotor Johan Meijer, slagwerkey bij de jeugd, bij de seni oren en bij de drumband, met een blij gezicht vertellen, dat het was gelukt. Omringd door zijn helpsters en helpers bracht hij verslag uit van de organisatie en van het resultaat. Dank werd gebracht aan de kerk voogdij van de hervormde gemeente en aan het gemeentebestuur voor de medewerking, aan alle jongelui die hadden meegewerkt en aan de jeugd van Holten, die met haar aanwezig heid op de disco-avond het geld bij een had gebracht. Met het afrollen van een rol behangselpapier, wa. op het bedrag cijfer voor cijfer naar voren kwam. werd de bij de senior op de lippen brandende vraag 'hoe veel zou het zijn' beantwoord. Fan tastisch. 517.30 netto. Spontaan werd de jongelui het 'lang zullen ze leven' toegeblazen. Voorzitter West* rik toonde zich in zijn dankwoord zeer verheugd over dit prachtige re sultaat. Hij bedankte Johan Meijer alle jongelui voor hun inzet bij d( organisatie en de uitvoering van d> disco-avond. Hij bedankte ook de jeugd van Holten, die door hun aan wezigheid op die avond H. M. V. zo prachtig hebben gesteund. 'Dit is het ware idee van 't amateurisme en ik hoop dat jullie nog vele jaren voor onze mooie vereniging H. M. V. op de bres mogen staan', zo besloot voorzitter Westerik. ratie voor Nederlanders, Engelsen en Vlamingen naar Zuid-Afrika absoluut nodig voor de veiligheid en vrijheid van West-Europa. Wanneer Zuid-Afri ka bewoond wordt door mensen uit Engeland. Holland, Vlaanderen en Frankrijk zullen de volken der we reld zeker rekening moeten houden met de regering van Kaapstad. De bodemschatten van Transvaal zijn enorm, daarom zijn de leiders van ve le landen jaloers op Zuid-Afrika, Het Calvinistische geloof van het Zuid- Afrikaanse volk is ook niet naar de zin van de mens van deze tijd. Engeland en Nederland zijn landen, die bijzonder lijden aan het euvel van de overbevolking en waar de conomi- sche moeilijkheden feiten zijn gewor den. De enige radicale oplossing van de overbevolking is emigratie op grote schaal naar landen, die lijden aan on derbevolking. Dit is zuiver logica, die door de leiders van de landen ter har te genomen moet worden, waar over bevolking heerst. Wanneer men het probleem der overbevolking niet tij dig oplost za] dit vroeg of laat 'n cha os verwekken en een geweldige eco nomische crisis. Het Zuiden van Afrika, Rhodesia, An gola en speciaal Zuid-Afrika zijn goe de emigratielanden voor de volken van W.-Europa. Vooral uit Engeland emigreren er de laatste jaren duizen den naar Rhodesia en speciaal Zuid- Afrika. Wat is voor Nederlanders van Gere formeerde gezindte het beste emigra- tieland? Dat is ongetwijfeld Zuid-Afri ka. Waarom? Wel, omdat er geen volk ter wereld is dat meer verwant schap met Nederland heeft dan de in woners - van Zuid-Afrika- -- Hoeveel er daar niet dat de Nederlanders her innert aan eigen vok, eigen taal en, eigen gewoonten. De republiek Z.-Afri ka heeft in staatsinrichting, staats recht en zeer veel andere dingen veel verwantschap met deoude Re publiek der Zeven Provinciën. Neem als voorbeeld de namen van duizend Zuid-Afrikaners, zijn ze niet specifiek Nederlands? Weet u dat tegenwoor dig de Engelse immigranten een bij zondere voorkeur hebben voor Zuid- Afrika? Onwillekeurig denkt men: „Hoe is dit mogelijk terwijl de En gelse pers niet gunstig over de rege ring van de Republiek oordeelt?" Wel, de Engelsen zijn realisten, ze laten zich heus niet door wat sen- satieberichten in de wereldpers be driegen, integendeel, ze vormen hun eigen oordeel. Ze weten dat Zuid- Afrika een prima emigratieland is en daarom kiezen ze het op nuchtere En gelse wijze tot hun nieuwe vaderland. Weet u dat er ieder jaar ongeveer 20.000 Engelsen naar Zuid-Afrika emi greren? De regering van de Republiek is nu in de handen van de nationalisten dat is speciaal het Hollands-Afrikaanse volksdeel. Dit is een verheugend feit wat ons als Nederlandse volk nu in staat stelt om de enorme grote voor raad bodemschatten te exploiteren en te verwerken. Tegenwoordig maakt Zuid-Afrika een grote economische bloei mee en handhaaft ze 'n groei- koers van 57' pet., die fenome naal is in de geschiedenis der volk ken. Wat heeft de volkswelvaart en de economische bloei sterk bevorderd? Dat het Zuidafrikaanse volk door het uittreden uit het Britse Gemene best van Naties en het uitroepen van de Republiek volkomen onafhanke lijk is geworden van Engeland. Het zou inderdaad voor Nederland een verlichting zijn wanneer er hon derdduizenden zouden emigreren. Het is het beste middel om het va derland te ontlasten van de overbe volking. Welke keus is voor de Ne derlandse emigrant het meest natuur lijk? Dat hij Zuid-Afrika kiest als het land van zijn toekomst, omdat daar zijn eigen volk woont. Mensen van goede Gereformeerde huize zullen zich spoedig thuisvoelen in Zuid- Afrika omdat Gods Woord er het Richtsnoer is voor leer en leven. De geestelijke rijkdom van het Zuid afrikaanse volk is het geloof in God en de vreze des Heeren. De Repu bliek is een voorbeeld van orde en welvaart voor heel Afrika en even eens voor Europa en Amerika. Zuid-Afrika is het beste emigratie- land voor bijbel-getrouwe mensen met een Christelijke levenswandel. Engeland geeft in onze tijd een zeer grote bijdrage om door emigranten uit haar land het Zuidafrikaanse volk te versterken. Het zou voor Ne derland grote dwaasheid zijn om een volk van eigen stam te vergeten en daarmee zichzelf onnoemelijke scha de te berokkenen. Transvaal en de Oranje Vrijstaat, Kaapland en Natal hebben plaats voor duizende immi granten met oud-Hollands bloed in de aderen. Verschillende emigratie commissies zijn in staat en bereid om de gewenste inlichtingen te ge ven. Er is in Zuid-Adrika plaats voor velen, bij voorkeur jonge men sen en jonge gezinnen, die met God en met eer door het leven willen. De inlichtingen zijn behalve bij de of ficiële instanties en de ondergeteken den speciaal te krijgen bij: Ds. A. N. Helberg, Herenweg 240, Wilnis, te- lef. 02979-5347. Deze Zuidafrikaanse predikant uit Pretoria, die momen teel in Nederland woont is van har te bereid om a.s. emigranten met raad en daad tex-zijde te staan. Het Interkerkelijk Comité. P. den Butter, Chr. Geref. pred.. Bunschotc-n. P. Homburg, Geref. pred. Middel burg. Prof. dr. ir. H. van Riessen, A'dam. W. L. Tukker, Ned. Herv. pred.. Groot-Ammers. G. A. Zijderveld, Geref. Gem. pred. Middelburg. Uit „De Waarheidsvriend" van 23 november 1972. De WDR brengt zondag 18 februari om 20.15 uur de eerste aflevering van een familieserie „Acht Stunden sind kein Tag". Op deze foto Wolf (Wolfried Lier) en de moeder van Maria (Brigitta Mira). koe. Bij een hogere melkproduktie is een hoger saldo mogelijk. De heer Lubbersen zette verder uiteen dat dc afgelopen jaren ook reeds op bescheiden schaal contrac ten voor de snijmaisteelt zijn afge sloten en de verwachting is dat dit de komende jaren zal toenemen. Tot nu toe zijn bij de vaststelling van de opbrengst, de landbouwvoor lichting en monsternemer bedrijfs- laboratorium boCnulpzaam geweest. Bij toenemende contractteelt is dit niet meer nodig. De gedachten gaan uit naar een taxatiecommissie om de opbrengstbepaling op het veld vast te stellen. In Nrd.-Brabant en ook in de Gelderse Achterhoek ge beurt dit reeds. De vergadering was van mening dat de opbrengstbepaling in het ver leden goed gewerkt heeft. Men was van mening dat in de toekomst wel naar vereenvoudiging gezocht moest worden. De vaststelling van de voe- derwaarde middels monstername vond men wel belangrijk Daarnaast mogelijk taxatie op het veld. Een model-contract dat in de toe komst dienst kan doen bij de con tractteelt. werd in de vergadering behandeld. Uit de vergadering kwam tevens naar voren dat het belangrijk is, zo wel voor boer als loonwerker dat men vroegtijdig opgeeft welke op pervlakte snijmais men wil laten zaaien. Dit vooral in verband met zaaizaadvoorziening. Door de vergadering werd beslo ten om te trachten een commissie te vormen welke in de toekomst de teelt van snijmais en in het bijzonder de contractteelt, kan begeleiden. Daarom ook de oproep aan iedere landbouwer en/of veehouder in Hol ten die snijmais denkt te telen voor de verkoop of snijmais wil aankopen en in principe er voor voelt de op brengstbepaling door een taxatie commissie te laten verrichten, dit binnen een week, dus uiterlijk zater dag 24 februari, op te geven bij de bedrijfsvoorlichtèr, de heer J. W. Lubbersen, Noteboomstraat 21. Bath- men, telef. 05704-1438 of bij de heer D. Aanstoot B 65 te Holten, telefoon 05483-1689. Voor deze groep zal dan een ver gadering belegd worden en zullen de zaken nader doorgesproken worden en de benoeming van enkele commis sieleden aan de orde komen. Namens de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, J. W. Lubbersen. Door de plaatselijke, afd. van de Overijsselse Landbouw Maatschap pij (O.L.M.) was maandagavond in café Kalfsterman een discussieavond belegd waarvoor een redelijke be langstelling bestond. Helaas waren er weinig jonge agrariërs en dit werd door de voorzitter de heer A. Meijerman betreurd. Hij meende te mogen stellen dat gezien het onder werp dat ter discussie werd gesteld „Rundveehouderij in beweging" de jongeren wat meer belangstelling hadden moeten tonen. Zij hadden vanavond de gelegen heid om ook hun visie te geven. On danks hun afwezigheid werd het toch een levendige discussie. Om zoveel mogelijk een juist beeld weer te ge ven ging men uit van een overwegend gezinsbedrijf. Het blijkt n.l. nog steeds dat dit bedrüfstype in de om geving de overhand heeft. Als eerste vraag kwam aan de orde „Kan men de intensieve melkveehouderij als de bedrijfsvoering van de toe komst zien?" Men kwam tot de conclusie dat men afhankelijk van inzicht, fian- ciële kracht en sociale kwetsbaarheid er toch niet aan ontkomen kan, dat mede door de technologische ont wikkeling het verschil in bedrijfstype groter en specifieker wordt. Wat de voor en/ of nadelen betreft bij een dergelijke ontwikkeling, deze zijn weer toe te schrijven aan de bo vengenoemde afhankelijkheid en ook hier spreekt de mentaliteit een woordje mee. De gezins hoedanigheid heeft ook veel invloed op een derge lijke ontwikkeling. Op de vraag of men in Overijssel over zou gaan naar specialisatie in de rundveehou derij waren de meningen noga! ver deeld. Het betreft hier meer de inten sieve melkveebedrijven, kalveropfok- bedrijven en ruwvoederbedrijven. Volgens de heer Lubbersen, van de Landbouwvoorlichtingsdienst is het aanbod kalveren te plaatsen op een fokbedrijf groter dan de vraag. Men vraagt zich af of hier de zelfstandig heid in het geding komt. De belang stelling voor ruwvoederverbouw door derden voor gespecialiseerde bedrij ven is voor deze omgeving slechts van toepassing op ver van het be drijf gelegen gronden en of gronden welke onrendabel liggen t.o.v. het bedrijf. Het gaat hier veelal om de snijmaisverbouw. Dit gewas, steeds meer in trek, geeft een hoge op brengst en is een uitstekend voer om de rundveehouderij in beweging te zetten. Verder werd er nog van ge dachten gewisseld over de ruwvoer- bank (een schakel tussen akkerbou wers en rundveehouders) en de on derlinge kavelruil waarmee men in Holten niet mee te maken heeft aan gezien een wettelijke ruilverkaveling in uitvoerig is. Wel werd de opmer king gemaakt dat voor enkele aan wezigen kavelruil mogelijk verbete ring in de bedrijfssituatie kon brengen, maar suggesties werden er omtrent de betreffende streek niet gedaan. Voorzitter Meijerman sprak zo rond half elf een kort slotwoord en wenst allen wel thuis. Laat ik conform het opschrift met het Ovei-sticht beginnen, nl. met Bathmen. Het toenmalige college van kerkvoogden en notabe len aldaar heeft in het voorjaar van 1973 de gemeente verblijd door de bekostiging van een geheel nieuw avondsmaalsservies van Engels tin, welk servies op 6 april van dat jaar in gebruik werd genomen. De schenk kan, vier bekers, twee grote en twee kleine broodschotels, alsmede twee offerbussen zijn vervaardigd door de firma A. van den Sigtenhox-st en zoon te Deventer. Deze firma, aldus de berichtgever, heeft zich van de haar opgedragen taak gekweten op 'n wij ze, welke, wat goede smaak, fraaie bewerking, billijke prijs en spoedige uitvoering betreft, haar ten hoogste aanbeveelt. De hervormde gemeente van Bath men had drie jaar eerder over een bijna geheel vernieuwd, sierlijk en doeltreffend, kerkgebouw met aan grenzende consistorie- en cathechisa- tiekamers de beschikking gekregen. Aan een en ander wordt door de correspondent de volgende wens ver bonden: „Moge onze gemeente van haar vernieuwd kerkgebouw en van het nieuwe avondmaalssevies ge trouw gebruik maken, zich gunstig blijven onderscheiden door bijwoning van de openbare godsdienstoefeningen en viering van het avondmaal, en ook daardaar meer toenemen in christelijke zin en christelijk leven." Van Bathmen ga ik over naar het aangrenzende Colmschate. waar de gemeente het genoegen had in de avonddienst van 11 april 1879 een tweede, fraaie bewerkte. zilveren avondmaalsbeker in gebruik te ne men, welke zij ten geschenke had ontvangen van iemand, die gewoon was de zomermaanden daar door te brengen. Op 28 mei 1883 overleed de heer J. A. de Vuiler, oud-burgemeester van Gorssel. Deze was tevens de laatste burgemeester geweest van de ge meente Dorth, welke krachtens wet van 15 juni 1831 met ingang van 1 ju li d.o.v. werd gevoegd bij de ge meente Gorssel, vroeger Gerstlo. Ghorstlo en Gorstelo geheten. De heerlijkheid Dorth. vroeger Durrete of Dorrete. behoorde tot de graaf schap Zutphen. De laatste predikant. Adolf Mark, die de kerk van Dorth afzonderlijk diende, leefde nog in 1652. Op 20 juni 1883 maakte de dia conie der hervormde gemeente van Gorssel met dankbaarheid melding van een legaat netto f 500,van wij len de heer De Vuiler. Kerkvoogden en notabelen van Holten berichten op 3 december 1872. dat zij het traktement van de predi kant J. G. P. Müller hebben ver hoogd met f 100,en hebben ge bracht op f 925,per jaar. De her vormde diaconie van Holten doelt me de. dat zij in de op 15 iuni 1873 ge houden morgendienst de som van f 100,ter ondersteuning van de armen heeft ontvangen. „Den edelen gever zij daarvoor onze dank toe gebracht." Op 22 oktober 1883 boekten de dia kenen van Gelders Laren ik heb de grens van het Oversticht even ovei-schreden de „aanzienlijke gift van f 500,haar "geschonken door den heer mr. J. E. H. baron van Na- gell van Ampsen, ter voldoening aan <en wensch van zijn onlangs overle den vader J. A. C. baron van Na- gell van Ampsen." In Markelo werd de diaconie op 10 april 1874 een bedrag van f 100,ge schonken door de ei-fgenamen van B. J. eengs aldaar. De Markelose cor respondent schrijft in „Stemmen voor waarheid en vx-ede" van 1878: „Wer den diakenen voor eenigen tijd ver blijd door een legaat, groot f 100,, van wijlen H. Matthijsen en iets latei- door een legaat, groot f 150,van wijlen T. Breukink, thans mogten zij tot hunne blijdschap weder ene gift van f 100,ontvangen van de kinde ren van wijlen de weduwe G. J. Zwiei-s, geboren Hoestink, en op haar verlangen aan diakenen uitge reikt." Op 11 maart 1883 wordt vanuit Tex-wolde (gemeente Voox-st) gemeld, dat, hoewel liet kerkelijk leven in het algemeen kwijnende is, in die ge meente ook blijk wordt gegeven van 'n betei-e geest. De heer H. J. Schök- kenkamp schonk de som van f 800. aan de „pastorie". De rente daarvan moest dienen voor het betalen van grond- en polderlasten. De opbrengst van de zitplaatsen in de kei-k steeg bij een openbare verhuring van f 228,— tot f 431,— Ook bracht de gemeente f 1100,bijeen voor het herstel van de pastorie, terwijl de kerk in het najaar van 1882 van een lid der gemeente een fraai stel tafellinnen ten geschenke kreeg, van twee onbekende gevers een keurige toga en nog drie schotels ter comple tering van het avondsmaalszilver. Tot besluit naar het Nedersticht. Op 28 februari 1883 overleed te Maarssen mr. E. Huydecoper, am bachtsheer van Nigtevecht. Hij had de kapitale som van f 65.000,ver maakt tot verder herstel v.d. Dom kerk in Utrecht. Door de milde gift van deze vroegere kerkvoogd was de restauratie verzekerd. Voorts lega- teex-de hij aan de diaconie en de kerk voogdij te Nigtevecht respectievelijk f 1000. en f 10.000,—. HILVERSUM W. OTTEN.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3