Ontdek uw eigen streek MUSEA ■Hij l m IJSLAND: EEN GROTE VULKAAN Overvoeding ook üw probleem EVEN DIT 1 1 'ii 1 1 j Toeristische evenementen Natuurkalender -Wf P en Oudheidkamers in onze provincie IJs en vuur Nieuwe attractie de overvloed vermageringskuur doeltreffend Bedreigde diersoort Leven zonder tijgers Tijgers in de sneeuw februari M>en hoeft heus geen archeo loog te zijn om verstand van de mulheid of inzicht daarin te webben. Hoewel er ongetwijfeld nog vele herinneringen aan onze voorouders en de oudheid 'm onze bodem aanwezig zullen zfjn, vallen deze moeilijk te vin den. De laatste jaren ontdekt men nogal eens wat bij zand winning en andere afgravingen, zoals voor ruim een jaar gele den de prehistorische vondsten te Holten. Gelukkig hebben ve len hun vondsten van archeolo gische waarde afgestaan aan de musea, waardoor iedereen ze met eigen ogen kan en mag aan schouwen. Niet alleen door deze interesse maar ook uit natuur historisch oogpunt hebben de musea en oudheidkamers hun nut bewezen. Om het bezoeken ook voor de jeugd van deze verzamel plaatsen te stimuleren meenden we er goed aan te doen om een hjst hiervan van onze provincie in alfabetische plaatsnaamvolg orde te publiceren. Allicht zul len er bij zijn die we'in deze rubriek al eens vermeld hebben of nog eens uitvoeriger onder de loep gaan nemen. In verband met de ruimte zullen we deze in twee gedeelten publiceren; de volgende week dus de rest van de provincie. Over het algemeen is de en treeprijs laag, gemiddeld van een gulden tot 25 cent en spe ciaal voor hen, die hun beurs zondags thuis plegen te laten, zijn de vrije toegangen vermeld. Het blijkt dat er lezers zijn die deze rubriek uitknippen en be waren voor een later bezoek'en daarbij mag een lijst van Over ijsselse musea en oudheidka mers niet ontbreken. BORNE Bussemakershuis, Ennekerdijk 11, linnen fabrikeurshuis, gebouwd in 1779 door Jan Bussemaker. 18e- en 19e-eeuws interieur, gedeeltelijk te bezichtigen op woensdag en zaterdag van 14-17 uur. DENEKAMP Museum ..Natura Docet"; Oldenzaal- sestraat 27-29 Denekamp. Tel. 05413- 325. Geopend: van 10-13 en 14-17 uur; 's zondags v.m. gesloten. Rondlei ding mogelijk bij minstens 20 perso nen. Nederlands oudste streekmuse um bevat 4 zalen geologie en een fluorietenkamer; 4 zalen biologie en een bibliotheek. Er is b.v. een volle dige collectie zwerfstenen en fossie len daarin gevonden: gas-olie en zoutwinning. Pracht verzameling Ne derlandse vogels en zoogdieren. DEVENTER Gemeentemusea De Waag en De Drie Haringen. De gebouwen, resp. daterend uit 1528 en 1575, zijn gele gen aan de Brink, tel. 05700-14556. Inhoud: De Waag: voorwerpen be treffende de geschiedenis van Deven ter en omgeving. De Drie Haringen: stijlkamers, antiek speelgoed, cos' tuums. Geopend: 10-12, 14-17 uur; 's zondags: 14-17 uur. Gesloten: le en 3e zondag van de maand, eerste zon dag van dubbele feestdagen en Nieuwjaarsdag. Museum voor Tropische Landbouw en Volkenkunde, Brinkgreverweg 184. Bezoek na aanvrage; toegang gratis. Het museum bevat collecties voorwerpen op het. gebied van tropi sche landbouw; voornamelijk Indone sië. Daarnaast voorwerpen op het gebied van de Volkenkunde. ENSCHEDE Rijksmuseum Twenthe, Lasondersin- gel 129, tel. 05420-15672. Geopend: al le werkdagen van 10-13 en van 14-17 uur. 's zondags en op feestdagen van 14-17 u. 's Maandags gesloten. Be langrijke verzameling kerkelijke handschriften, sculpturen en schilde rijen uit de Middeleeuwen; 17e-eeuw- se gobelins; portretten, landschappen en stillevens 16e en 18e eeuw, o.a. van Hans Holbein, Joos v. Cleve, Lucas Cranach, de Momper, Jan en Pieter Breughel d. J., v. Ostade, v. Goyen, v.d. Neer, Ruysdael, Hobbe- ma. Steen, Cuyp, v.d. Capelle, Ver- spronck, v.d. Heyden; Franse im pressionisten, o.a. Gorot, Gourbet, Daubigny, Dupré, Descamps. Fantin Latour, Isaby, Renoir, Rousseau Sis- ley; Duitse impressionisten, o.a. Tho- mantici en impressionisten, o.a. Koe koek. Leickert. Schelfhout, Bosboom Jongkind, Poggenbeek. Maris. Mau ve. Een aparte groep vormen de .schilderijen van dieren o.a. door: Rungius. Friese, Kuhnert, Liljefors en Van der Hem. Oudheidkamer „Twente" adres en openingsuren als Rijksmuseum Twen- the. De oudheidkamer bezit een gro te verzameling van voorwerpen uit steen-, brons- en ijzertijd. Munten en penningen, w.o. speciaal die der We derdopers te Munster. Portretten van historische figuren, interieurs. In de buitentuin staat een „Lös Hoes", een fraai voorbeeld van oude landelijke bouwkunst. Natuurhistorisch museum en Vivari um, M. H. Tromplaan 19, tel. 05420- De ingang van het Rijks museum Twente te Enschede is echt in stijl opgetrokken. 23409. Geopend: werkdagen van 10-12 en van 14-17 uur. 's zondags van 14- 17 uur, 's maandags gesloten. Rond leiding na aanvraag gratis. Diora ma's van planten en dieren in hun natuurlijke omgeving. Maquettes van steenkolen-, aardolie- en zoutwinning; mineralen, ertsen en edelstenen; ge steenten en fossielen uit Overijssel, o.a. van de wolharige neushoorn. Ir. het vivarium: levende vissen, reptie len en insecten. Aquaria met een to taal-inhoud van 12,000 liter. Twents-Gelders Textielmuseum, Es- poortstraat 182, tel. 05420-19093. Ge opend: van dinsdag t-m. zaterdag van 10-12 en van 14-17 uur, op zon dag van 14-17 uur. Het museum geeft een beeld van de ontwikkeling van dc textielnijverheid in Twente en Oost- Gelderland van het handbedrijf tot aan de mechanische periode. Oudex*- wetse kantwinkel. Voorts een over zicht van het moderne proces in d. spinnerij, de weverij en het verede- lingsbedrijf. Wisselende tentoonstel lingen. GRAMSBERGEN Oudheidkamer, ondergebracht in het Gemeentehuis, tel- 05246-241. Ge opend: werkdagsn van 9-12 uur en verder na afspraak rok van 14-17 uur. Toegang gratis. Verzameling voorwerpen, waaronder gulden spoor opgegraven in het slagveld bij Ane, waar in 1227 de bisschop van Utrecht Otto II door Rudolf van Coevorden en de Drenten verslagen en gedood werd. Verder collectie beeldhouw werk van het kasteel Gramsbergen, prehistorische voorwerpen als vuur stenen messen, stenen, bijlen enz. HARDENBERG Oudheidkamer te Heemse, in Huize Welgelegen, Scholtensdijk. tel. 05232- 2204. Geopend: alle werkdagen (mel den bij de inwonende conciërge), 's Zondags gesloten. Het draagt een regionaal karakter met o.m. collecties fossielen, munten, wa penen, stenen gebruiksvoorwerpen, oude papieren en unica. Het natuur-historisch museum aan de M. H. Trompstraat te Enschede is iets geheel anders. VERLEIDER. Interview met Het Parool met bisschop Gijsen: ,.Op 15 november heeft paus Paulus tijdens een audiëntie gezegd: „De duivel is verleider nummer één, de verleider bij uitstek. Wij weten dat dit duiste re en verwarrende wezen werkelijk bestaat en nog steeds met dodelijke ■luwheid aan het werk is. Hij is de verborgen vijand die dwalingen en ongeluk in de wereld zaait. Is u het hiermee eens?" Dr. Gijsen- „Volle dig". „Wilt u in het bijzonder voor niet-fcatholieken, uiteenzetten wat be doeld wordt met „weten" en „wer kelijk bestaat?" Dr. Gijsen: „Ik denk dat .men onder „wezen" moet ver staan een aanduiding zoals we die normaal ook gebruiken wanneer wij in de verte iets zien lopen en dan niet weten of het èen mens of een dier is. Dan zeggen we: wat is dat voor wezen. Dus iets dat een eigen bestaan heeft, dat zelfstandig heid heeft. En of het nu zintuigelijk waarneembaar is of niet, het kan toch realiteit zijn. We kunnen de wind ook niet zien en toch is de wind werkelijkheid". „Is het mogelijk dat de duivel van tijd tot tijd uw leven beïnvloedt?" Dr. Gijsen: „Ik ben er van overtuigd dat de duivel ieders le ven beïnvloedt, althans probeert. Je moet er voortdurend voor zorgen dat er voldoende tegenkrachten zijn. En dat is Gods genade. Daarvoor moet je voortdurend openstaan". De recente uitbarsting van de vulkaan Helgafjell op het 12 km voor de zuidkust van IJsland gelegen eilandje Heimaey (6 Ion lang, 3 km breed, ruim 5000 in woners) heeft de hele wereld weer eens geconfronteerd met één van die merkwaardige en tevens vrij zeldzame natuur verschijnselen, waaraan IJsland onder meer zijn grote faam heeft te danken. IJsland is in feite één grote vul kaan, want nergens ter wereld vindt men op zo'n betrekkelijk klein ge bied (bijna driemaal groter dan Ne derland) zoveel vulkanen bijeen. Het zijn er in totaal 200, alle daterend uit de late ijstijd. Sinds de ontdek king van IJsland (795) laten 30 IJs landse vulkanen nog wel eens iets van zich horen en zien. Die 30 vul kanen tezamen leverden de laatste 500 jaar 'n derde deel van de wereld- lavaprodukie. Geen wonder dat rond 10 pet. van het IJslandse grondgebied bedekt is met lavavelden. De eerste vulkaanuitbarsting op IJsland dateert uit 1783 (westelijk van de Vatnajökull)Zij resulteer de in de grootste lavastroom die ooit in de wereld werd gereigstreerd. Rond 20 pet. van de veestapel kwam om in de kokende lava. IJsland wordt wel eens „land van ijs en vuur" genoemd, maar tóch worden de vulkaanuitbarstingen steed zeldzamer» Vóór de plotselinge uitbarsting van de Helgafjell werd de laatste grote vulka nische explosie op IJsland geregis treerd op 14 november 1963 vlakbij de Westmaneilanden, waarvan Hei maey met de nu vuurspugende vul kaan Helgafjell deel uitmaakt. De Westmaneilanden vormden tot 1963 een eilandengroep van 12 eilan den, waarvan alleen Heimaey be woond is. De vulkaanuitbarsting van 1963 leverde drie nieuwe eilanden op, Lavaformaties bij Thingvellir. waarvan Surtsey nu op de landkaart wordt vermeld. Daardoor bestaan de Westmaneilan den nu uit 15 eilanden. De eilan dengroep dankt zijn naam aan Ierse slaven, die door hun „meesters" uit het westen naar IJsland werden mee gebracht. Heimaey is gedurende de winter maanden (januari-april) het belang rijkste visseroord van IJsland. De rijke visgronden blijven toegankelijk, omdat het water rond het eiland een voor deze breedtegrqad „milde" tem peratuur heeft. Het gras van de wei landen blijft er zelfs de hele winter groen. De vulkaanuitbarsting op Heimaey heeft de ruim 5000 eilandbewoners voorlopig verdreven. Hoe lang de vul kaan vuur blijft spugen is niet voor spelbaar. De vulkaan, die o.m. het BUURSE. Wandelingen op eigen gelegenheid, aangegeven met VVV- schildjes. Vertrek Café Beekzicht, Broekheurnerweg; Café de Boom gaard, Broekheurnerweg; Café De Kruisboer, Alsteedsweweg. Duur wan delingen ca. 1 Va u. DENEKAMP. Elke di. v.a. 19 u. bezichtiging Volgstation voor kunst manen, tevens diavertoning maanlan dingen en zonnestelsels. Entree vrije gift. Voor groepen afspreken met eigenaar, Mekkelhoi-sterstraat 45. Elke wo. van 11-12 u. rondleiding op een stoeterij aan de „Mors" in Tilligte; entree f 0,50. Elke za. van 9-12 u. bezichtiging klompenmakex-ij en het maken van midwinterhoorns. Julianaplein 4, De nekamp, entree gratis. HAAKSBERGEN. Wandelingen op eigen gelegenheid aangegeven door VVV-schildjes vertr. Veddersbrug; Watermolen. Duur wandelingen 1V= a 2 u. OOTMARSUM. Wandelpuzzeltocht op zo. 25 febr. afst. plm. 10 km. In- schr. van 13-14 u. bij de VVV (Ge meentehuis) Na afloop boerenkool maaltijd in div. restaurants in Oot- marsum. Inschrijfgeld f 4,50; zonder maaltijd f 1,Vor goede oplos singen puzzel leuke prijsjes beschik baar, WEERSELO. Twentse Boeren- markt (rommel- en antiekmarkt) Bornsestraat 30, tel. 05416-285. El ke eerste za. van de maand van 8- 18 u. nieuwe eiland Surtsey creëerde, werkte maar liefst twee jaar. Eén ding weten de IJslanders zeker: elke vulkaanuitbarsting levert nieuwe land schappelijke attracties op. En is IJsland met al die vulkanen nu gevaarlijker dan bijv. Neder land? Weineen, want wat de water snoodrampen voor 'Nederland zijn, zijn vulkanen op IJsland. Bovendien zijn alle grote vulkanen gelegen in onbewoonde gebieden: 60 pet. v. IJs land .is onbewoond gebied! Eens in de zoveel tijd zijn ze maar gevaarlijk, net als het water voor de dijken in Nederland. Het vanaf Heimaey zichtbare nieu we eiland Surtsey leverde een stroom toeristen op en zo zal er ongetwijfeld óók veel belangstelling uit de hele wereld zijn voor de nieuwe vorm, die Heimaey heeft gekregen als de Hel gafjell zijn vernietigende en land- hervormende werk heeft verricht. IJsland staat klaar deze toeristen te ontvangen en Scanialux, Wetering schans 73, Amsterdam (tel. 020- 25481) kan ze er misschien heen brengen, hoewel in 't reisprogramma van dit gespecialiseerde reisbureau voor dit jaar Heimaey nog niet was opgenomen. Maar aangezien IJsland als nieuw va kantieland 'n toerisme-a-la-carte wil bieden, behoort zo'n reisje-naar-de- pas-uitgewerkte-vulkaan niet tot de onmogelijkheden. De schoonheid van de natuur valt ook in dit jaargetijde waar U nemen. Overvoeding is een probleem, waar we bijna allemaal mee te maken hebben. Want vrijwel iedereen eet al jarenlang nét Tets meer dan eigen lijk nodig is. Op den duur betekent dat, dat de hoeveelheid vet in ons lichaam en daarmee het lichaamsge wicht toeneemt. Voor wie de 40 ge passeerd is, kan bij een voor zijn lengte normaal gewicht nogal eens een te grote vetmassa hebben. De weegschaal laat dat extra vet niet zien en lengte- en gewichtstabellen geven het niet nauwkeurig aan. Weliswaar kan men de vetmassa tegenwoordig meten, o.a. met 'n huid plooimeter, maar die valt niet binnen ons bereik. Het wordt dan een zaak van de arts, die overigens nog land niet altijd over zo'n apparaat be schikt. Ons leven van alledag eisf minder lichamelijke arbeid dan vroeger. De techniek neemt een groot deel van de spierarbeid over. Auto of brommer zijn een garantie voor zittend vervoer. Liften en roltrappen vervangen de gewone trap. Machines nemen huis houdelijk werk over, denkt u maar aan wasmachines, mixars en stofzui gers. Al het materiaal is bovendien lichter van gewicht: de zinken em mers en teilen zijn nu van plastic, on ze meubels wegen minder, enz. We doen en tillen niet alleen min der, maar we vermaken ons ook an ders: „kastje kijken" bijvoorbeeld ge beurt nu eenmaal zittend en vraagt dus bijzonder weinig activiteit. Het is dus niet eens nodig om méér te eten om dikker te worden: min der doen veroorzaakt ook al een ho ger lichaamsgewicht. We zijn trou wens wel rneer gaan eten. Door de grotere koopkracht en het ruime aan bod is de verleiding steeds groter ge worden en de reclame voor voe ding loopt uit de hand. De gelegen heid en mogelijkheid om voedsel en lekkernijen te kopen neemt nog steeds toe (snackbars, supermarkten en automaten). De samenstelling van de voeding is bovendien „ouderwets" gebleven, dat wil zeggen, rijk aan zichtbaar en onzichtbaar vet en rijk aan suiker Redenen genoeg om er nu eens wat aan te gaan doen. Als overvoeding een nationaal pro bleem is, moeten we het nationaal aanpakken. Maar toch zal ieder vooi zich moeten bepalen of een vermage ringskuur nodig is. Als de weegschaal geen „teveel" aangeeft, moeten we z.jker na ons 40e :aar. toch rekening houden met wat meer vet dan goed voor ons is. Een arts en een huid plooimeter zijn dikwijls niet nodig om dat te constateren. Eén blik in de spiegel kan voldoende zijn: vetrol letjes en -kussentjes spreken een dui delijke taal. Wie dat constateert zal moeten ma tigen. Bij een verhoogd lichaamsge wicht zult u moeten vermageren. Is die gewichtsverhoging klein, dan is een streng dieet meestal niet nodig. Soms kan een kleine wijziging in het dagelijks voedingspatroon al kilo's schelen. Voor zo'n „dieet" hoeft u uw huisarts niet lastig te vallen. U kunt het zelf samenstellen. Wie iedere dag de volgende voe ding in de genoemde hoeveelheden ge bruikt krijgt voldoend van alle be langrijke stoffen die fit en gezond houden liter melk, karnemelk of yo ghurt 1 plak kaas 75 -100 g vlees en vleeswaren, of vxs, of peulvruchten"* 2 a 3 eiren per week 250 g. groente 1 vrucht of 100 g fruit 250 g aardappelen 50 g boter, margarine of dieetmar- garine 4 -6 sneden bruin brood of rogge brood. Neem niet meer dan twee biscuits per dag bij koffie en thee, en maai één schepje suiker per kopje in plaats van twee. Trakteer uzelf niet meer dan éénmaal per week op een harti ge of zoete lekkernij (gebakje, zakje frites, of iets dergelijks). Drink niet meer dan één glas frisdrank per dag. Probeer wat extra beweging in de dagelijkse arbeid in te bouwen. Bent u na een maand niets afgeval len, vervang dan gewone melk door halfvette of magere melk, karnemelk of magere yoghurt. Smeer halvari- ne op uw brood in plaats van boter, margarine of dieetmargarine. Ge bruik magere kaas of 20 plus kaas. Neem mager vlees, magere vis, ma gere vleeswaren. Laat suiker weg uit koffie en thee (neem desnoods zoet stof). Gebruik in plaats van gewone frisdrank één glas calorie-arme fris drank. Dit is een compleet en boven dien gezond en doeltreffend vermage- ringsdieet. Wie het juiste lichaamsgewicht heeft bereikt en de vetkussentjes heeft zien slinken moet niet vervallen in de oude fouten, maar het aangege ven voedingspatroon blijven volgen, zodat dit een gewoonte wordt. Als al le Nederlanders hieraan zouden mee doen zouden zij slanker, actiever en beslist gezonder worden. Nog geen halve eeuw geleden wa ren er alleen al in India zeker een veertigduizend koningstijgers. Zelfs in 1970 kon dr. A. C. V. van Bom mel in zijn uiterst boeiende boek „Een moderne ark van Noach" nop schrijven: „De Bengaalse tijger, het geografische ras van het schiereiland India, loopt nog niet veel gevaar....", al voegde hij daar meteen aan toe: „....hoewel we daarvan niet te zeker moeten zijn". Terecht, want; toen men in de zomer van 1972 in India een telling organiseerde, kwam men tot een aantal van.... 1827! Een ver bijsterende teruggang, die het ergste doet vrezen. Gelukkig zijn de regerin gen van de landen waar nog Bengaal se tijgers leven ervan overtuigd, dat er iets moet worden gedaan om deze tijger te redden. Mevrouw Indira Gandhi heeft een plan voor behoud van de tijger aangekondigd en, wat nog belangrijker is, toegezegd daar aanzienlijke bedragen voor beschik baar te zullen stellen. Sheik Muji- bar Rahman van Bangladesh heeft de tijger zelfs tot nationaal symbool van zijn land verheven. de tijger, als diersoort, een enorm aanpassingsvermogen moet hebben. Althans wat betreft het klimaat en zijn daardoor beinvloede natuurlijke omgeving. Maar in veel van deze stre ken is nu juist die natuurlijke omge ving. Maar in veel van deze streken is nu juist die natuurlijke omgeving sterk door de mens aangetast. De enorme groei van de bevolking op b.v. Java en Bali heeft de tijgers van laatstgenoemd eiland zelfs volkomen doen verdwijnen en op Java erg schaars doen worden. Men neemt aan dat er thans op de hele wereld nog maar een vijfduizend tijgers in het wild voorkomen! We zijn altijd geneigd bij tijgers aan tropische oerwouden te denken. Maar er komen ook nog tijgers voor (heel fraaie zelfs) in Korea, in Mantsjoe- rije en zelfs in het uitéx'Ste oosten van Siberië, waar strenge winters heersen. Verder huizen er nog tij gers in China, in Indo-China, in Thai land en Birma op Malakka, op Su matra, misschien nog enkele exem plaren op Java, maar stellig al niet meer op Bali, waar ze ooxspronkelijk ook voor kwamen. Het gaat dus om een enorm verspreidingsgebied en daaruit kunnen we ook afleiden dat Menigeen zal zich afvragen of het nu wel zo'n ramp zou zijn als de tij ger, als diersoort, van de aardbol zou verdwijnen. Of (terecht) zeggen dat er in Indo-China (bomtapijten) en in India en Bangladesh (hongers nood voor de bevolking) wel erger problemen zijn. Wij zullen de laatsten zijn, om dit te bestrijden. Maar we moeten daarbij toch wel bedenken dat een diersoort die wordt uitgeroeid nooit terug te fokken is. (Men heeft o.a. in Duitsland, wel oerossen en wilde paarden teruggefokt, maar die lijken alleen uiterlijk op hun uitge storven vooroudei-s)Natuurlijk zul len, als het om een werkelijke keuze zou gaan tussen mens en tijger, de mensen voorrang moeten hebben. Maar als inderdaad het uiterste wordt gedaan om in landen als India en Bangladesh te verhinderen dat er mensen de hongerdood sterven en men kan tevens de laatste tijgers redden, dan verdient ook dit laatste stellig steun en sympathie. Het We reld Natuui-fonds bex-eid nu een actie voor behoud van de tijgers voor, waarvoor een miljoen dollar nodig is.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 4