WIJ LAZEN forum is zeer teleurstellend Teveel van bewoners buiten SWï# Sl lip I FORUMAVOND VAKCENTRALES Ér 1 Geen woningen op het voormalig industrie terrein in Kolcomplex Bejaardencentrum in juli open Bestemmingsplanforum voelt weinig voor recreatie woningen in Espelo Eigenaren gronden Espelo: Voor velen is Holten alleen slaapplaats GROTE JAARLIJKSE COLLECTE VOOR INTERNATIONALE HULPVERLENING (28 januari -11 februari) Liever dagjes mensen ONZE AGENDA Mening van forum: MEDISCHE DIENSTEN Vondsten uit de steentijd van Holten Vrydag 2 februari 1973 3 Het plan om in de buurtschap Es pelo een terrein van plm. 40 hectare te bestemmen voor 200 z.g. recreatie- woonverblyven compleet met speel- en zonneweiden, restaurant, vijver party en midgetgolfbaan werd op de byeenkomst van het bestemmings planforum maandagavond niet on verdeeld gunstig ontvangen. Integen deel, het forum bestaande uit 22 per sonen stemde cigenlyk unaniem te gen de huidige opzet. De meerderheid van het forum wil de op deze plek wel recreatie maar dan voor dagjesmensen. Enkele leden van het forum wilden het terrein in de huidige staat laten omdat ze vreesden dat waardevol natuurschoon verloren ging. Ook werd uitvoerig ge discussieerd over de exploitatie van het recreatiegebied. Uit het antwoord van burgemeester mr. W. H. Enklaar bleek dat het gemeentebestuur over leg pleegt met belangstellenden die het terrein willen inrichten met de woonverblijven. Met makelaar Vin cent heeft men hierover een gesprek gehad. De forumleden vreesden dat het recreatieplan Espelo op deze wij ze een exclusieve zaak zou worden. En de heer Vegter stelde duidelijk dat- dit een uitbreiding betekent, van het aantal itweede woningen in Hol ten! Hèt plan vervult géénenkele functie voor de sociale recreatie, zei hij. Burgemeester Enklaar zei dat men met dit plan de bedoeling heeft om de constante druk op het Holterberg- massief te verminderen. En ir. Ha- jema deelde mee dat niet in een be stemmingsplan kan worden geregeld wie of welke instantie een bepaald terrein exploiteert. Men moet in de omgeving van de Holterberg niet streven naar meer dagrecreatie, zei ir. Hajema. V.eel westelijker dan Es pelo is een groot steunpunt, voor dag-' recreatie gepland maar in Espelo is dat niet mogelijk. De heer Vegter stelde vast dat het feitelijk ging om tweede woningen voor een uitgelezen publiek. En de heer B. H. Brouwer vond het jammer deze mooie streek te ontsluiten, het is er rustig en fijn, amen kan gauw zo'n omgeving ver nielen, vond hij. De heren Stegeman Vrijdag, 2 februari 20.00 uur: Ringavond C.J.V. ring Holten in gebouw „Irene". Spreker dokter Kortenoever van Markelo. Onderwerp „Voorbehoedsmiddelen en geslachtszieken". Ieder is welkom. 4-11 februari: Grote Jaarlijkse collecte voor Inter nationale Hulpverlening. Zaterdag, 3 februari 20.00 uur: Feestavond M.A.C. „De Holterberg" in zaal „Vosman". Zondag, 4 februari 19.30 uur: Dansavond in Dancing-Bar „Boode" te Bathmen (zie adv.). Maandag, 5 februari 13.30 uur: Leden- en leveranciersver gadering Coveco afd. Holten in ho tel Holterman. Dinsdag, 6 februari 14.00 uur: Voorlichtingsvergadering Coberco Zuivelbedrijf „De Vrij heid" in café „De Wippert". Donderdag, 8 februari 19.45 uur: Bijeenkomst Geref. Vrou wenvereniging en Herv. Vrouwen groepen Holten en Dijkerhoek in gebouw „Irene". Zaterdag, 9 februari 20.00 uur: Voorlichtingsvergadering Coberco Zuivelbedrijf „De Vrij heid" in hotel „Miiller, Deventer- weg. 19.30 uur: DISCO-SHOW ten bate van het Instrumentenfonds van het Jeugdorkest van „H.M.V." in ge bouw „Irene". Zaterdag, 10 februari 20.00 uur: Feestavond afd. Holten van het NVV in „Amicitia". Maandag, 12 februari 20.00 uur: Ruilavond „H.P.C." in hotel „Vosman". 20.00 uur: Discussie-avond afdeling O.L.M. in café „Kalfsterman". On derwerp „Rundveehouderij in be weging". Dinsdag, 13 februari 20.00 uur Vergadering afd. Dijker- hoek Plattelandsvrouwen in café „Het Bonte Paard". Demonstratie pottenbakken door mevr. Gijbeis te Bathmen. Donderdag, 15 en vrydag 16 februari: 19.30 uur: Jaarfeest C.J.V. „De Bou wers" te Espelo in „Trefpunt". Vrydag, 16 februari 20.00 uur: Vergadering Bedrijfsver eniging „Holten", afd. OLM en CBTB in zaal „Vosman". Spreker de heer Van Ittersum. Woensdag, 21 februari 19.45 uur: Jaarvergadering (met dia vertoning) afd. Espelo Plattelands vrouwen in „Trefpunt". Donderdag, 22 februari 19.45 uur: Vergadering Chr. Platte landsvrouwen. Discussie-avond over „Het gezin". Vrijdag, 23 februari 20.00 uur: Concert „H.M.V." en de drie plaatselijke zangkoren in de Ned. Herv. Kerk. en Meyerman wilden zekerheden voor de agrariërs in het gebied die nogal last zullen ondervinden van de re creanten. „Laten we geen voorzie ning maken waar een kleine groep elite van profiteert, zei de heer H. Ch. Vogely, waarop burgemeester Enklaar opmerkte dat het gemeente bestuur „voor gans het volk wat. doet" dus ook voor de beter gesitu eerden." 't Is een geweldig verlies voor de buurtschap omdat een heel bos verloren gaat meende de heer H. Post. En op een vraag of de huizen verhuurd of verkocht worden zei mr. Enklaar dat de toekomstige eigenaar dat gaat uitmaken. Wij, als gemeen te hebben geen geld om de hele lap In de aula van de Scholenge meenschap werd door B. en W. en de commissie „Ruimtelijke Ordening" een openbare verga dering belegd met het Bestem- mingsplanforum. te kopen en als vakantieterrein in te richten. Dat die eigenaar die vrijheid zou krijgen zat enkele forumleden danig dwars. Verkoop het terrein liever aan het NVV die kan daar dan vakantiehui zen voor eigen leden opzetten, werd opgemerkt. Bij de stembepaling bleek niemand van het forum het met de voorge stelde plannen eens te zijn. Men wil de liever dagrecreatie in Espelo om dat daarmee grotere groepen recre anten gediend zouden ziin. Over het uitbreiden van het recreatieterrein „De Prins" werden weinig opmer kingen gemaakt. Hiermee ging het forum akkoord, mits op het terrein een goede riolering wordt aangelegd en het belang van de aangrenzende landerijen in het oog wordt gehou den. Het gemeentebestuur heeft het plan om op het voormalige industrieter rein van Universal op de Kol een zesklassige christelykc school te bou wen, een gymnastieklokaal en boven dien een speelweide aan te leggen ter vervanging van de speeltuin „De Kol" achter de voormalige fabriek ter Horst. Maar ook zouden aan de Hoffesstraat een zevental kleine bun galows gebouwd moeten worden. Hiertegen had de meerderheid van het bestemmingsplanforum bezwaar. Ir. R. Hajema, de stedebouwkundi- ge zei dat het de bedoeling was om de woonwijk De Kol verkeersstructu- reel te herzien. Er zijn teveel kruis punten en uitmondingen op de vrij drukke Kohveg. Dat aantal wordt verminderd. Er komt nu ook wat meer groen en speelruimte voor de jeugd. De heer H. Post daarentegen had een heel andere mening. Hij constateerde in de Kol een gebrek aan plantsoenen en kinderspeelplaat sen. De leefbaarheid van De Kol is in het geding, zei hij. Daarom moe ten die woningen niet gepland wor den, maar de mogelijkheden voor de jeugd worden uitgebreid. Burge meester Enklaar zei dat de bouw var de huizen voornamelijk een financië le kwestie was. Met de berekening van de grondprijzen in het hele plan netje moet nog een bedrag van ruin- een ton op tafel komen teneinde de scholenbouw annex gymnastieklokaal en speelweide te kunnen financieren. Het plan moet zichzelf kunnen be druipen, zei mr. Enklaar. Ondanks deze uitleg bleven de leden van het forum van mening dat de huizen er niet moesten komen. De heer H. Post zei dat de klok op „De Kol" toch al Doktoren-dienst DOKTOREN; Zaterdagmorgen van af 9.00 uur dokter C. H. Rietdijk, Molenbelterweg 15, tel. 1280 (alleen voor spoedgevallen). Gaarne bood schappen voor 9.00 uur bij eigen huis- DIENSTWIJKVERPLEGING: Za terdag 3 en zondag 4 februari: zuster H. Strijker, Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat, Holten tel. 05483- 1436 (b.g.g. 12'-). AMBULANCEVERVOER: J. Aan stoot, telef. 1338 (b.g.g. A. Müller, te- lef. 13201 TANDARTSEN: Zaterdag 3 en zon dag 4 febr. A. G. Hoekstra, Scher- penzeelseweg 8, Goor, tel. 05470- DIERENARTSEN: Spreekuur 18.00- 19.00 u. (alleen voor spoedgevallen)! Zaterdag en zondag: W. C. C. Wa- melink. Churchilsstr 107. tel 2004. GEZINSVERZORGING: Alle werk dagen behalve zaterdags van 9-10 u. bij mevr. C. Knijff-Dekker, tel. 1438, b.g.g. tel. 1779. mevr. Beid-Aanstoot. STORINGSDIENST GE B.: Zater dag 3 febr - vrijdag 9 febr. (buiten de diensturen). Electra: H. Huisman. Kolweg 42, tel. 1498. Gas: H. J. Kolkman,' Diessenplasstr. 32, tel. 2012. WACHTDIENST SLACHTHUIS; Tot en met zondag 4 febr. J. Hof. Sche- penenstr. 18, tel. 1697. 5-11 febr. C. Dijkstra. Schoolstr. 5, tel. 1833. Aangifte gestorven dieren op zaterdag van 9.00-10.00 uur aan het slachthuis tel. 1"18. BRANDMELDING: Overdag: telc- 'foon 1352 (politiebureau). 's Nachts: tel. 1224 (G W. Knapen), b.g.g. tel. 1325 'G. ter Harmsel). achter liep. Laten we dit financiële nadeel op de koop toe nemen in het belang van de jeugd die anders de dupe wordt doordat ze op een veel te kleine ruimte worden gedrongen, zei de heer Post. Maar de burge meester bleef erbij dat het financieel niet haalbaar zou zijn de huizen uit het plan te halen. Waarop enkele forumleden erop aandrongen in het vervolg te mogen beschikken over exploitatiecijfers zodat ze het zelf zouden kunnen berekenen. Op deze manier valt er voor ons weinig te overleggen, we hebben geen informa tie en staan nu voor een voldongen feit, zei de heer Vegter. Burgemees ter Enklaar zei dat het forum geen farce was maar wel degelijk als ad viesorgaan wordt erkend. De burgemeester was niet bereid het tekort op het plan bij Universal uit andere bronnen te halen, zoals een der forumleden suggereerde. Die woningen zijn beslist nodig om het gat dat dreigt te ontstaan weer te dichten zei mr. Enklaar. Waarop in het forum werd gemompeld: „Het geld gaat dus vóór de kinderen". De gemeenteraad zal nu uiteindelijk over het plan moeien beslissen. Het fo rum komt op maandag 26 februari weer bijeen en praat dan over het komplan. Vooral in de komende week van 4 tot 11 februari zullen de 94 mede werkers van de Gemeentelijke Diaco nale Commissie van Internationale Hulpverlening de Hervormde Gezin nen in ons dorp bezoeken om hen een gave te vragen van het werelddiaco- naat, want na de grote actie „Kom over de Brug", waarop wij in dank baarheid mogen terugzien, zal het toch iedereen duidelijk zijn dat óók het gewone werk van het werelddia- conaat móet doorgaan. De projecten van het gewone werk van het werelddiaconaat vindt u uitvoerig vermeld in het nummer van „Globaal", dat enige tijd geleden huis aan huis in onze gemeente werd verspreid dat als motto heeft „God is een God van overvloed". Van de ze periode noemen wij u: Medisch centrum in Bangladesh. Scholen op Madagascar, Landbouwvoorlichtings- werk in Ghana, Wederopbouw en verzoeningswerk in Vietnam, Steun Chr. Instituut voor Zuidelijk Afrika, Bewustwordingswerk in Latijns Amerika temidden van wrange maatschappelijke verhoudingen. Stu diebeurzen voor buitenlandse studen ten, Vluchtelingenhulp. Terwille van deze belangrijke pro jecten vragen wy u met vrijmoedig heid: Helpt allen door uw royale ga ve mee aan de voortgang van het gewone werk van het werelddiaco naat. Laat alle verdienende gezinsleden bijdragen in het offerrekje, dat u zal worden aangeboden. U kunt uw gave ook overmaken op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten, op rekening „Werelddiaco naat". Drink wat minder, eet wat minder: je wordt er meer door. Je kan kiezen insekt in je andijvie of -icide in je lijfie. Onze longen krijgen een grauwsluier. Doe meer met minder zeep. Witter dan wit wordt lijkwit. Milieugroep Holten. Door het overlegorgaan van de vak centrales werd maandagavond in zaal „Vosman" een forumavond ge houden die onder leiding stond van de voorzitter van de plaatselijke afd. van het N.V.V. de heer Tijhof. Hij sprak een woord van welkom en gaf hierna het woord aan de heer J. C. Moolekamp. districtsbestuurder van de vakcentrale te Almelo die een korte inleiding hield over het onder werp ,,De taken van de vakbeweging nu en in de naaste toekomst". Hij wees op de samenwerking tussen de drie vakbonden die samen op weg zijn naar een bepaald doel. Over het doel dat bereikt moet worden is men het veelal wel eens maar hoe of het bereikt moet worden en welke wegen of bewandeld moeten worden daar over bestaat nog al eens verschil van mening. In Nederland het enige HOLTEN „Wij zijn van mening dat de argumenten waarmee het bestemmingsplan forum maandagavond het recre atieplan Espelo meende te be strijden, wel enige aanvulling behoeven. De beslissing van het forum, namelijk dat men meer geporteerd is voor dagrecreatie in het geplande recreatiegebied, wordt door ons als zeer teleur stellend ervaren". Dit zeggen de eigenaars van de grond in Espelo, de heren E. en G. Vin cent. Enkele landbouwers in het forum zijn bang, dat de agrariërs in deze streek overlast zullen ondervinden, indien in dit gebied een centrum voor verblijfsrecreatie zou komen. Deze vrees kunnen wij beslist niet beamen, omdat in de buurt maar vier agrariërs wonen, van wie er twee al door sanering hun bedrijf hebben beëindigd. Verder heeft het forum niet onderkend dat het treffende gebied in Espelo in meer- Dr. G. S. E. VEGTER voldongen feit Vijf leden van het bestemmings planforum te weten de heren G. Njj land, H. Post, G. S. E. Vegter, J Warrink en mevrouw de Wit, hebben b. en w. een brief gestuurd waarin zij haast verontrusting uitspreken over de in gang gezette ontwikkeling inzake de woningbouw en de vesti ging van zeer veel mensen van bui ten Holten. Men vroeg hel gemeen tebestuur om uitvoerige informaties over het aantal woningzoekenden en de situatie waarin deze verkeert in verband met de economische gebon denheid aan de gemeente. De heer Werrink lichtte in de maandagavond gehouden vergadering van het forum de brief toe. „Alle voorzieningen in Holten zijn de laat ste jaren in het slop geraakt evenals de planologie. Men heeft wel wonin gen gebouwd en scholen maar daar hield het dan ook mee op, aldus de heer Warrink. Bovendien groeide Holten veel t.e hard. Is het langza merhand niet de tijd om die groei af te stoppen en weer enigszins tot rust te komen? Laten we het beleid eens verleggen naar voorzieningen zoals sportaccomodaties, een nieuw gemeentehuis en politiebureau. Een uitbeiding zoals in „De Haar" is ge realiseerd is geen oplossing voor de Holtense woningzoekenden. De mensen die daar wonen hebben Holten alleen maar als slaapplaats, een groot deel van de dag verkeren ze elders. Het dorpskarakter gaat door een dergelijke ontwikkeling ver loren, meende de heer Warrink. Bur gemeester mr. W. H. Enklaar gaf antwoord. Hij deelde al direct mee dat de plannen voor een woonterras aan de voet van de Holterberg waar schijnlijk geen doorgang zouden vin den, omdat het veel te duur zou wor den. De burgemeester zei dat de heer Warrink het grensgebied van de be voegdheden van het forum betrad, dat namelijk over problemen van ruimtelijke ordening adviezen geeft aan b. en w. Het praten over het tot stand komen van gebouwen is aan de gemeenteraad voorbehouden, aldus mr. Enklaar. Over de bevolkings prognoses voor de toekomst zei de burgemeester dat de woningbouw sa men met Deventer een eenmalige zaak was. Dat wij in 1975 pas 8000 inwoners zouden mogen hebben een aantal dat nu al is bereikt is nooit concreet gezegd. Wel heeft ir. R. Hajema de stedebouwkundige ver klaard dat Holten als een klein regio naal centrum zou mogen uitgroeien tot 12.000 inwoners, een getal dat in 2000 bereikt zou zijn. De bevolkings groei zal dan ook wat worden inge damd. We zullen wel weer teruggaan tot de jaarlijkse 25 woningwetwonin gen en 60 particuliere woningen, zei mr. Enklaar. Het. forumlid G. Nijland merkte op dat het slap was in de bouwwereld. Hij was bang voor moeilijke tijden °n zou daarom zat meer huizen wil len bouwen. De burgemeester wilde de planologie hierop niet afstemmen omdat dan door de economische schommelingen geen afgerond beeld wordt verkregen. Op een vraag van de heer H. Post zei de heer Enklaar ■'at de belangstelling voor huizen in „De Haar" bij de autochtone Holte naren zakte toen de huurprijzen een aanmerkelijke stijging vertoonden. Toen de heer Post bleef aandringen op exacte cijfers van Holtenaren die in ..De Haar" gingen wonen zei de burgemeester dat het forum geen schaduwgemeenteraad is maar een adviesgevend orgaan, waarop de hr. Vegter repliceerde dat de commissa ris der koningin in Overijssel had verklaard het overleg tussen burger en overheid zeer noodzakelijk te vin den. ,.U wordt ook van stan tot stap door ons geïnformeerd" zei mr. En- klaar. aere recreatienot'a's de bestemming voor verblijfsrecreatie kreeg, o. a. in het onlangs verschenen basisre- creatieplan van het recreatieschap Salland. Het gebied heeft dus als goedgekeurde bestemming de ver blijfsrecreatie. Bovendien heeft de gemeenschap van Holten in een twee jaar geleden openbare bijeenkomst deze recreatiebestemming ook goedge keurd. En nu opeens komt het be stemmingsplanforum met e'en afwij zend advies, waarvan wij de merites niet kunnen begrijpen. De gemeente Holten wordt namelijk door de hogere overheidsinstanties bestempeld als recreatiegemeente En wanneer dan een recreatieplan wordt opgezet, geheel in de lijn van deze ontwikkeling, komt er een afwij zend advies. Dat Holten recreatiege bied is, betekent ook dat de Holtena ren een grootse taak hebben, name lijk ervoor te zorgen dat de stede ling, die in een bijna ondraaglijk milieu vertoeft, zich in een rustige omgeving kan ontspannen". Naar de mening van de heren Vincent is Es pelo daarvoor uitermate geschikt. Er is water, zand, bos en rust en de ze elementen zijn de basis voor een goede recreatie. SOCIAAL ASPECT „In wezen is het dus een sociale plicht voor de Holtenaren -grote groepen stedelingen de kans te ge ven te recreëeren. In het forum werd opgemerkt* dat alleen „de elitegroe pen" van deze wooneenheden zouden kunnen profiteren. Dat willen wij ten stelligste ontkennen. Wij hebben het plan zo opgezet dat het mogelijk zal zijn de huizen in erfpacht uit t.e ge ven, waardoor de eventuele huurprijs sterk wordt gedrukt. In deze sector zijn al recreatiewoonverblijven te bou wen voor bedragen in de orde van grootte variërend van f 25.000,— tot f 40.000,— Een argument van ons is dat de eiè genaar van zo'n woonverblijf zijn ei gendom gedurende driekwart van hetr seizoen kan verhuren, waardoor hij wellicht een lagere prijs zal rekenen dan specifieke huisjesverhuurbedrij ven. Een dergelijke verhuur vindt in andere recreatiegebieden reeds plaats voor zeker 50 procent. De man met de smallere beurs is dus zeker ge diend door deze wijze van exploitatie" Het forum maakt° volgens de here Vincent een vergigging. toen men meende dat dagrecreatie betekent dat iemand zijn tent of caravan van 's nachts op het terrein in ge bruik heeft. „Een terrein voor dag recreatie, zoals die bestaat in Har- denberg en Staphorst, is ook alleen maar voor de dag bedoeld, dus tot zes uur 's avonds. Dat men zich hier over uitspreekt betekent dat de man in zijn tent of caravan ook niet aan zijn trekken komt. Bovendien zijn in het basisrecreatieplan enkele ge bieden voor dagrecreatie genoemd, namelijk bij de Poppe, Nieuw Hee- ten en bij Bathmen. Men wilde deze voorzieningen niet zo dicht bij hef Holterbergmassief. Vandaar dat Es pelo werd aangewezen als verblijfsre- creatiecentrum". „Wij willen aan alle sociale lagen in de maatschappij tegemoet ko men", aldus de heren Vincent. „Bo vendien willen wij duidelijk stellen, dat de gronden al jarenlang eigendom van onze familie zijn en dat wij er voor passen om eventuele milieuver vuiling of andere calamiteiten toe te staan. Wij willen er iets fijns van ma ken. Het moet bij ons goed zijn of an ders maar helemaal niets". Behoef te aan verblijfsrecreatie is bijzonder groot. Elke week krijgt de heer Vin cent zeker 4 tot 5 aanvragen voor een z.g. tweede woning in Holten. „Er blijkt een latente behoefte te zijn. Mensen uit de Holtense bouw wereld hebben gesteld dat men de werkgelegenheid in de toekomst niet optimistisch beoordeelde. Welnu, met de bouw van 200 recreatie woonverblijven is er toch weer enig soulaas, zouden we willen opmer ken. Tenslotte zal, indien de recreatie huizen eenmaal zijn bewoond, de ge meente Holten aan *de toekomstige bewoners een bedrag van f 300,per jaar aan woonforensenbelasting kun nen opleggen, hetgeen een totaal be drag van f 60.000,in de gemeente kas doet vloeien. Van dit geld zou men een eerste aanzet kunnen geven aan de bouw van een sporthal, ge meentehuis, en politiebureau. Als we elke ontwikkeling in Holten afrem men komt de dood in de pot. Er zijn nog veel wensen op allerlei gebied. De gemeente zal haar middelen moe ten halen uit de eerste industrie, na melijk het toerisme. Gebeurt dat niet, dan is Holten een arme gemeen te, waar weinig initiatieven kunnen worden ontplooid. Dat het bestemmingsplanforum koos voor dagrecreatie in plan Espelo is niet in het belang van Holten. Deze dagrecreatie is door de PPD in Over ijssel en het recreatieschap Salland op iets ruimere afstand van de Hol terberg gepland. Op zeer ruime schaal zelfs. Reden waarom wij op het plan Espelo, dat overigens al enkele ja ren in de pen is en reeds is doorge sproken met de gemeenschap op een hearing en met de commissie ruim telijke ordening' in de gemeenteraad, hebben ingehaakt. En wij hopen dat het plan ook wordt uitgevoerd" al dus de heren Vincent. land in Europa en mogelijk wel in de hele wereld waar men een mini mum loon kent gaat de onaange pastheid zich steeds duidelijker de monstreren. Onaangepast d.w.z. on vrede m:-t de huidige gevoerde maat schappelijke politiek. Helaas zijn er een aantal werknemers die deze on aangepastheid om de een of ande re reden niet meer voelt. De 3 werknemersbonden zullen moe ten blijven streven naar onderwijsher vorming, rechtvaardige inkomensver deling. en democratisering van het bedrijfsleven. We zullen, zo zeispreker, toe moe ten groeien naar internationale vak bewegingen. De -/erknemers zullen hun krachten internationaal moeten bundelen en als Nederlandse werk nemers niet uit 3 monden moeten pra ten. In de industriële sector zal als ge volg van automatisering het aantal arbeidsplaatsen zeker nog verder da len. Automatisering mag niet gaan ten koste van de werknemers. De werkloosheid moet worden bestreden door langere studie (minder gauw in het bedrijfsleven, langere vakanties, minder uren werken en eerder met pensioen). De loon en arbeidsvoorwaarden zijn hoogstbelangrijk maar het gaat ook om de vraag of de mens op deze aar de in zijn eigen leefmilieu zijn ver antwoordelijkheid kan dragen. Na de pauze was er gelegenheid om aan het forum dat bestond uit de heer Moolekamp en de heren J. Groenen, te Hengelo en J. Barkhuis te Zwolle resp. Districtsbestuurder N.K.V. en C.N.V. vragen te stellen, waarbij o.a. nog aan de orde kwamen het loon- en prijsbeleid, fusie van bedrijven, au tomatisering en mechanisering, be drijfssluitingen zonder vooroverleg met de werknemers, minder in het loonzakje door verfioging van belas ting en sociale lasten en onvoldoende looncompensatie enz. enz. De vrij goed bezochte bijeenkomst werd met een dankwoord van voor zitter Tijhof tot de forumleden en de vragenstellers besloten. In de Dorpsschoolserie is nr. 13 ver schenen, een bijdrage voor de plaat selijke geschiedenis. Het heet „Vond sten en Volken uit de Voortijd" en is geschreven door de heer B. H. Brou wer, onze plaatsgenoot. De technische .verzorging <en.,de- opmaak van het omslag zijn wan de heer G. J. van 't Holt, eveneens Holtenaar. Het ge heel telt 3(? bladzijden getypt "err1 is in cahierformaat uitgevoerd. Het boekje is geschreven voor de zesde klas van de basisschool en „om de kost niet al te droog te serveren, is er iets over het leven van de oude bewoners om de gegevens heen ge weven," vermeldt het „Woord voor af". Het is een vervolg op „Spo ren van mensen uit de voortijd". Met dit deeltje is de geschiedenis van de prehistorie afgerond. Er staan veel tekeningen in het werkje. Ste nen bijlen, alle gevonden te Holten, de stenen ploeg van Espelo, de klok beker van de Borkeld, umscherven van de Zuurberg, kaartjes van het grafheuvelterrein en het urnenveld. Tevens komen de boerderij „Jan van Battem" en de raatakkers voor het voetlicht. Er zijn voorts medede lingen ingelast over het Donauvolk, het Trechterbekervolk. het Stand- voetbekervolk, het Vlaardingerbolk, het Klokbekervolk, de Bronshande laren en de Umenveldvolken. terwil le van het verkijgen van inzicht van de bewoning van ons gehele land van het prille begin af. Voor zeer ge- interesseerden liggen er zaterdag morgen een beperkt aantal exem plaren van dit geschriftje bij de plaatselijke boekhandel, verkrijgbaar tegen de prijs van f 3,per stuk. ?r jij tAjSJlr®^ Het voor bouwwerkzaamheden gun stige winterweer heeft de bouw van net' Bejaardencentrum „Diessen plas" ook goede vorderingen ge bracht. Aangenomen mag worden dat in de loop van de maand juli tot in gebruik neming kan worden over gegaan. Het bestuur van de „Diessenplas" wil er onze plaatsgenoten met de meeste nadruk op wijzen, dat het nu tijd is om zich nog op te geven als men er over denkt om in de na bije toekomst een plaats in het cen trum te vinden. De ervaring heeft geleerd, dat er een neiging is om eerst eens te -zien hoe anderen het be valt om dan tenslotte toch nog te ko men. En dan moet er op gerekend worden, dat men lang zal moeten wachten, want dan zijn de plaatsen voor een deel door niet-Holtenaren in genomen, daar het gehele huis direct vol bezet moet worden. Zoals bekend mag zijn, hebben Holtenaren voor keur maar dan moet men zich mel den. Dit verplicht voorlopig nog tot niets; in de komende maanden wor den de aanvragen onderzocht, daar na volgt dan de definitieve beslis sing. Over enkele weken zal een mo delkamer in het tehuis gereed zijn en deze zal dan kunnen worden bezich tigd. Het is de bedoeling dat de toe komstige bewoners voor hun kamer zoveel mogelijk hun eigen meubels en stoffering meebrengen; ook de vloerbedekking brengt men zelf aan. De kamers worden n.l. zonder vloer bedekking ter beschikking gesteld. De bedden worden door de „Diessen plas" geplaatst en geleverd. Zolang het tehuis nog in aanbouw is, kan de pensionprijs (verzorging en huisvesting) nog niet nauwkeurig worden vastgesteld. Waarschijnlijk zal deze prijs voor een éénpersoons kamer tussen f 1025,en f 1050, per maand komen te liggen en zal deze voor een tweepersoonskamer f 1870 per maand gaan bedragen. Hierbij kan er op worden gewezen, dat ingevolge de Algemene Bijstands wet bijdragen kunnen worden ver leend, die de opneming in de „Dies- -enplas" mogelijk maakt, rekening houdend met de persoonlijke omstan digheden van betrokkenen. Zodra de modelkamer kan worden bezichtigd, zal dat in Holtens Nieuws blad worden bekend gemaakt. Ook verdere bijzonderheden zullen t.z.t. in dit blad worden medegedeeld. Het adres van het Bejaardencentrum ..Diessenplas" is: Pannenbakkers straat 14 te Holten, secretaress» mevrouw Veenstra-Keukenkamp.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3