Ontdek eens uw eigen streek Tirol is één groot wintersportgebied EVEN DIT DAGEN FEEST VOOR DE HUISMOEDERS!!! N.V. GEBR. SCHUPPERT Aandacht voor de Twentse watermolens Gp goederen buiten de opruming 5 procent korting Ontstaan der Gereformeerde Kerk te Holten Een grandioos koopjesfestijn PITZTAL TUXERTAL Trftdag' 12 januari 1973 Bij het hespreken van de ha- vezathe Singraven hij Dene kamp hehhen we speciale aan dacht hesteed aan de dubbele molen hij het kasteel. Zowel ko ren- als olie werd er gemalen, terwijl er daar naast een schoe penrad zorgde voor aandrij ving van de houtmolen. Bij het vermelden van historische fei ten rond de molen van Singra ven uit de 15e eeuw, meenden we goed te doen om ook de an- molen van 1223 gewerkt. Bij het wa tervalletje achter het op instorten staande gebouw (waar wacht monu mentenzorg eigenlijk op?) staat een gerestaureerd vierkant stenen ge bouwtje, echter zonder scheprad of molensteen. Als eigenaar wordt ge noemd Jhr. mr. E. v. Bönninghau- sen. Een dergelijke molen genaamd ,,De Noortmeule" staat in het bos van het landgoed Twickei onder de buurtschap Azelo, daar waar de Twickelervaart en Azelerbeek op en kele tientallen meters van elkaar stromen. Deze olie- en korenmolen (meermalen gerestaureerd) krijgt bopenlijk dit jaar weer een origineel scheprad, zodat ook een leek kan zien dat het vierkante stenen gebouw tje een oude molen herbergt. De stichting Twickei mag zich eigenaar noemen. Aan de Twickeler beek (ten zuiden van het Twente-kanaal, onder Hengelo), in de buurtschap Oele (rechts van de weg Hengelo-Beckum) staat de zwaar in verval geraakte ..De olde meule". Hopenlijk slaagt de Stichting De Overijsselse Molen er alsnog in om ook deze molen weer wat op te tuigen. Aan de Molenbeek (zijriviertje van de Schipbeek) ligt aan de weg Diepepheim-Hengevelde een typische molenkast op palen uit de 13e eeuw. Deze waterkorenmolen De Haller is voornamelijk uit hout geconstrueerd, alleen het onderstuk bestaat uit steen. Tegenover deze hoge ,,kast" staat een theeschenkerïj en de eigenaresse, de gemeente Die- penheim, heeft in deze sfeerrijke om geving voor voldoende parkeergele genheid gezorgd. Ten zuiden van Haaksbergen aan de Buurser beek tenslotte staat de waterkoren- en olie molen „Oostendorpermolen". Even als die van Singraven is dit een dub bele watermolen, maar dan met drie ,,onder"-slagraderen. Deze in zeer goede staat verkerende uit 1548 date rende molen is eigendom van de ge meente Haaksbergen en het boven stuk is een stuk vakwerk. dere nog aanwezige watermo lens in onze provincie onder de aandacht van de lezers te bren gen. Hoewel de kastelen en havezathen door onze gehele provincie verspreid liggen, bevinden de watermolens zich practisch alleen in Twente. De mees te zijn te vinden in de gemeente Tub- bergen onder de rook van Vasse. Als men komende van Tubbergen na de kerk te Vasse links afslaat en daarna de niet doorgaande verharde weg in slaat ziet men links in het dal de watermolen van Bels, waar men pannenkoeken kan eten van daar ge malen meel. Deze molen is goed ge restaureerd en onderhouden, zodat men een goede indruk kan krijgen hoe het malen in zijn werk gaat. Als curiositeit van deze dubbele watermo len met een zogenaamde bovenslag- rad uit het begin van de vorige eeuw, moet worden vermeld, dat deze mo len ook cigorei (aroma voor de kof fie) maalde. Iets verder naar de Gal- genberg aan de Duitse grens staat te genover genoemde ,,Bels" de water korenmolen van „Frans". Dit is ook een bovenslagradmolen, werd hon derd jaar geleden vernieuwd en de al gehele restauratie zal langzamerhand wel voltooid zijn Beide genoemde molens zijn het eigendom van resp. Stichting De Overijsselse Molen en Stichting Het Overijssels Landschap. Nog een dergelijke molen bevindt zich aan de weg naar Ootmarsum, rechts in het dal, met aan de andere kant van de weg het waterreservoir. Een echte „molenkast" is de 13e eeuwse waterkorenmolen „De Haller" even huiten het stedeke Diepenheim. Deze in 1943 gerestaureerde boven slagradmolen ,,De Mast" genoemd, is eigendom van de gemeente Tubber gen. Bij de oude vervallen havezate „Herinckhave" (links van de weg van Fleringen naar Tubbergen, aan vankelijk oude weg volgen en dan oversteken) heeft een onderslagrad- DONDERDAG 18 - VRIJDAG 19 EN ZATERDAG 20 JANUARI IN GEBOUW „REHOBOTH" AAN DE STATIONSSTRAAT KINDERTRUIEN en PULLOVERS - HERENPULLOVERS en JONGENS PANTALONS nu voor HALVE PRIJZEN. Zeer voordelige STOF voor japon of blouse - nu voor 4,98 per meter 3 paar NYLON PANTY'S voor 5,50 Tafels en rekken vol koopjes Voor elk wat wils. Voor iedereen wat - Kom kijken en kopen voor prijzen, die u precies passen. En om het feest helemaal compleet te maken: Tirol, dat iedere winter als het wa ge één groot wintersportstation wordt verrast zyn gasten elk jaar weer met nieuwe ski-afdalingen. Lie 11 z in Oost-Tirol beschikt reeds over een prachtig skigebied op het Zettersfeld; dit jaar opent het een tweede ski-dorado op de Hochstein. Er loopt een stoeltjeslift van de stad- rand naar de Venëdigerwarte (1000 m) en vandaar een dubbele stoeltjes- lift naar de Leisachter Alm (1500 m). De Hochsteinhütte (2023 m) bereikt men dan met een 1700 m lange sleep lift. Men heeft talrijke ski-afdalin gen aangelegd die een totale lengte van meer dan 6 km hebben en over een hoogteverschil van 1300 m het dal bereiken. Nieuwe restaurants, hotels en Gasthöfe maken van het stadje Lienz een echte wintersportplaats. In het Tannheimer Hochtal, een zij- dal van het Lechtal, werden in de laatste twee jaar allerlei wintersport installaties gebouwd. Op het ogenblik zijn er 14 liften, die verdeeld zijn over de plaatsen Nesselwangle, Gran, Tannheim, Zöblen en Schattwald. De ze winter wordt naast de bestaande stoeltjeslift op de Windblösse bij Tann heim een tweede sectie geopend op de Neunerkopf (1800 m) en een ski lift op de hellingen van de Gundalm die steeds uitstekende sneeuw heb- hen. reeks nieuwe installaties beschikken. Ellmau en 't naburige plaatsje Going zijn in het totaal 12 ski-liften, 1 Zij.» in uci tviaai 1^. ona-iiiicu, i stoelt jéslft,1 hët neuwe kabelspoor en talrijke goed vérzorgde pisten. afdaling aangèlëgd van "Ybergstatiori van de Scheidegglifti..(2030 m) naar Gemais (1400 m). Binnenkort komt de skilift „Pfistereben" klaar, die van Gemais naar het dalstation van de Lattenalmlift loopt en de verbin ding vormt met het net van bestaan de ski-afdalingen. Ilintertux beschikt op het ogenblik over 3 stoeltjesliften en 4 sleepliften. Het bouwt nu 'n circulatiekabelspoor naar de Sommerbergalm (2080 m) en een stoeltjeslift van de Sommerberg alm naar 't Tuxerjochhaus (2330 m). Natuurlijk heeft men ook allé ski afdelingen aanmerkelijk verbeterd en uitgebreid. Voor vrienden van ski- crosscountry legt men een 6 km lang traject aan van Vorderlanersbach naar Hintertux. Tijdens het seizoen 1972-73 kan hel Tuxertal met de plaatsen Vorderla nersbach, Lanersbach, Juns, Madseit en Hinterbach, Lanersbach. Juns. Madseit en Hintertux over 'n hele In het centrale Pitztal heeft men door de bouw van 'n stoeltjeslift van Mandarfen (1680 m) naar de Riffl- see (2300 m) een hooggelegen skige bied ontsloten. Rondom de Rifflsee ontstaat 'n krans van liften tot 'n bij zonder genoegen maken. Binnen- en in dit zonnige gebied tot een bij- kort wordt de eerste lift geopend- Ellmau, dat aan de uitlopers van de Wilder Kaiser en de Kitzbüheler Alpen ligt, heeft zich met het nieu we kabelspoor in het Hartkaiserge- bied een plaats veroverd onder de vooruitstrevende wintersportplaatsen. In de onmiddellijke omgeving van GLAASJE OP, LAAT JE RIJ DEN is een Nederlandse campagne die tracht alcohol bij snelverkeer in voorzichtige banen te leiden zoals bij de nu achter ons liggende fc Adagen weer is gebleken. In Engeland waar de periode rond Kerst en Nieuwjaar eveneens levensgevaarlijk is in het verkeer gaat men veel grondiger en harder te werk zo weet de Volkskrant te vertellen. Tegelijk met de kerst ballen verschijnen er in Londen reu ze aanplakbiljetten met foto's van de meest gruwelijke verwondingen ver oorzaakt door het verkeer. Gewon den vermorzeld tussen auto's die el kaar hebben verpletterd; ook affiches van doodskisten met daarop 'n rouw krans van...mistletoe. De tekst on der de tekening luidde: „Gelukkig Kerstmis, het ligt aan u!" Op ge vaarlijke kruispunten werden levens echte doodskisten geplaatst. De tele visie gaat naar de ziekenhuizen en daar worden gewonden stevig onder vraagd; „Was udronken toen het on geluk gebeurde? En '.oeveel had u op? U leeft nog, maar die en die zijn dood. Had u zich Kerstmis zo voor gesteld?" De boerenzoon uit de buurtschap Oolde in Gelders Laren, meester Hendrik Willem Heuvel, schrijft er gens, dat het een sohandelijke ge schiedenis is. „En 't waren toch toch meest zulke brave en ernstige menschen, misschien niet altijd vrij van geeestelijken hoogmoed, maar stellig in de verste verte geen op roermakers". Eerst onder koning Willem II heeft de regering haar houding tegenover de Afgescheidenen herzien. Een alge mene maatregel van bestuur d.d. 9 januari 1841 geeft blijk van een meer tolerante instelling dan voor gaande decisies. Eén der overwegin gen luidt; „Willende doen ophouden nde klagten over de toepas sing van het koninklijk besluit van 5 juli 1836". Het request van de Holtense afgescheidenen voldeed aan "de eisen, 'welke koning Willem II had gesteld. Laten wij nu de procedure der behan deling van het adres aan de koning eens op de voet volgen. Dit stuk werd door de kerkeraad met een begeleidend schrijven gericht tot d. gouverneur (thans commissaris) des konings in Overijssel. Daarbij wordt vermeld, dat een aantal ingezetenen van de gemeente Markelo, ook tot de Afgescheiden gemeente behorend'2, niet heeft kunnen tekenen, omdat bur gemeester Jan Vincent van Holten hun handtekeningen niet kon legali seren. Ook ontbraken op het „smeek schrift" nog enkele handtekeningen van personen, die verhinderd waren om naar het bureau van het gemeen tebestuur te komen. In verband met de legalisatie zal het geschrift ter se cretarie ondertekend zijn. Burgemees ter Vincent wilde de handtekeningen van 4 vrouwen niet ambtelijk waar merken, omdat deze waren geplaatst zonder assistentie van hun respectie ve echtgenoten. De op 26 oktober 1784 in het Stam- huys op de Rijsserjse Borkeld gebo ren Gerrit Stam, later gehuwd met Maria Stroek, is ook met de Afschei ding meegegaan. Op de deel van het erve Stam zijn omstreeks 1850 regel matig godsdienstoefeningen gehouden waarin predikanten van de Afschei ding voorgingen o.a. de in 1824 te Noordwijk geboren J. C. Plug, die daar sprak over Jesaja 40:31. In 1841 kocht Gerrit Stam een huis in het Hangerad (later Parkstraat ge heten) te Rijssen voor ds. K. Wilde- boer de eerste predikant van de chris telijke afgescheiden gemeente van Rijssen. Wildeboer had tevens de geestelijke verzorging op zich geno men van de uitgetreden in Geeste- ren-Gelselaar en Lochem. De Rijs- sense dissidenten hielden soms dien sten in het „Köstershoes", eveneens staande in het Hangerad (aldus ge noemd naar een herberg, waar reeds in 1648 een rad aan de voorgevel was bevestigd). Jan Vincent wordt op Oudejaarsdag 1842 opnieuw geconfronteerd met de formele gevolgen -an de scheiding. In prachtig handschrift certificeert hij, dat de woning Dorp 59 van Jan Schuppert (kadastraal bekend sectie F nr 334) geschikt is tot de uitoefe ning van de openbare eredienst en dat uit 't verlangde geen hinder voor andere godsdienstige "ezindheden of stoornis der publieke orde en veilig heid te duchten is. De ontvanger der belastingen te De venter had evenmin als Jan Vincent .,een^vrije dag„ Op de laatste dag van 1842 registreert hij de stukken en berekent daarvoor de somma van f l.lO'/t. De gouverneur des konings, J. D. Graaf van Rechteren stuurt de ont vangen paperassen vergezeld van zijn gunstig advies, op 11 januari 1843 aan de minister van staat, belast met de generale directie voor de zaken der hervormde kerk. Alleen maakt hij de minister erop attent, dat het aantal ondertekenaren aan de lage kant is. Genoemde minister, mr, H. baron van Zuyten van Nijevelt, legt het ver zoek met bijlagen op 14 februari 1843 voor aan de minister van justitie, mr. F. A. van Hall (later in de adel stand verheven). Beiden geven de ko ning in overweping gunstig op het adres te beschikken. Op 3 maart 1843 schrijft de secreta ris van staat, vice-president van de raad van state, zijnde mr. H. J. ba ron van Doom van Westcapelle, aan de koning, dat de raad de hem toe gezonden stukken nauwkeurig heeft derzocht, dat hij (de raad) zich met de zienswijze van beide ministers kan verenigen en dat het Uwe Majes teit zoude kunnen behagen het hem voorgelegde ontwerp-besluit te be krachtigen". Een dag later reeds tekent Willem II bij de gratie Gods, koning der Neder landen, prins van Oranje-Nassau, groothertog van Luxemburg enz. enz. enz. het besluit tot toelating van een christelijke afgescheiden gemeen te te Holten. De bes „hikking is ge- eontrasigneerd door minister van Zuyen van Nijevelt. Ds. Brummelkamp heeft de kleine groep van uitgetreden en in Holten bijstand verleend. Deze predikant, later hoogleraar a.d. thologische ho geschool te Kampen, leefde van 1811- 1888 HILVERSUM, W. OTTEN. Zoals ik in mijn eerste artikel over dit onderwerp schreef, richtten de Afgescheidenen hun verzoek van 31 december 1842, om toelating van hun gemeente, tot koning Willem II, Diens vader, koning Willem I, stond volgens L. Als tri no in zijn boek „Drie Koningen van Nederland" niet zeer verzoenend en dit is een zwakke uitdrukking tegenover de Afschei- "dihg'sbeweging. Gróót rumoer ont- 'stOnü in Oktober 1834 toen'de kefk'e- raden van Ulrum (Gr.) en Doeveren (N. Br.) zich achter hun voorgangers, respectievelijk ds. Hendrik de Cock en ds. H. P. Scholte, plaatsten en de Acte van Afscheiding (van de herv. kerk) ondertekenden. De eerste Wlem-koning was van me ning, dat de gemeenten van de Af gescheidenen niet het recht hadden zich kerkgenootschap te noemen, daar zij niet tot de in de grondwet ge noemde gemeenten behoorden. Gedu rende enkele jaren hebben de Afge scheidenen dan ook aan ware dwang maatregelen van de zijde der regs- ring blootgestaan. Voor mij ligt een besluit d.d. 5 juli 1836, uitgevaardigd door koning Wil lem I, betreffende onwettig bestaande godsdienstige verenigingen en bijeen komsten. Daarbuit blijkt dat de ko ning heeft ontvangen een adres van ds. A. Brummelkamp c.s. zich noe- meende „afgevaardigden van hunne geloofsgenoten in de onderscheidene provinciën onzes vaderlands". Bij be schikking van 11 december 1835 had de minister van staat, belast met de generale directie voor de zaken der hervormde kerk, aan —7 de late re professor Brumm,elkamp cum suis te kennen gegeven; „dat indien zij mogten volharden in hun voorne men om afzonderlijke nieuwe genoot schappen te vormen. Wij aan hen geene toelating en grondwettige be scherming kunnen verleenen, dan na dat ons zal zijn gebleken, dat de openbare orde en veiligheid daardoor niet gestood kan worden; dat wij dus zullen afwachten de nadere daar toe in te dienen adressen, welke ver- zelfd zullen moeten zijn van hunne reglementen en statuten, ten einde daarop finaal te beschikken, nadat een en ander, in het belang eener goede politie zal zijn onderzocht, en daarin niets gevonden, dat de publie ke orde en rust zoude kunnen sto- .ren, met de goede zeden strijden, of eenige inbreuk maken op de bezittin gen, inkomsten, regten of titels, van de gevestigde hervormde (gerefor meerde) kerk of eenig ander in dit „rijk bestaande kerk genootschap, als welke Wij, volgens de grondwet, verpligt zijn te beschermen; dan dat inmiddels zoolang zoodanige toelating door Ons niet zal zijn verleend, de adressanten geene aanspraak 'kun nen maken op de vrijheid van gods dienstoefening en de bescherming al leen aan de bestaande kerkgenoot schappen bij de grondwet verzekerd, en dat, mitsdien voor loopig de door hen zonder verkregene toelating, fei telijke opgerigte gemeenten, als on wettig, niet kunnen worden geduld". In 's konings besluit van 5 juli 1836 wordt ook de klacht geuit, dat Brum melkamp en de zijnen zich niet aan genoemde beschikking hebben gehou den en verder zijn gegaan in hun on rust len verwarring veroorzakende on wettige handelingen, en niet alleen voortdurend ongeoorloofde kerkdien sten hebben gehouden, maar ook ou derlingen en diakenen aangesteld, predikanten beroepen en ingezegend een dank-, vast- en bededag uitge schreven en zonder toestemming een afzonderlijk kerkgenootschap hebben opgericht onder het bestuur van de synode der christelijke gereformeer de kerk, onder het kruis, in Neder land. Verder wordt overwogen, dat hoe gering ook het getal hunner aanhan gers is in vergelijking met het aan tal der hervormden in Nederland zij zich bij uitsluiting durven aanma tigen de naam van ware gereformeer de kerk. Door deze aanmatiging werd naar 's konings oordeel inbreuk gemaakt op verkregen rechten, welke door de kroon moesten worden be schermd. „Dat zoodanige wederstrevingen van het wettig gezag, met aanranding van eene gevestig de en erkende kerk, en het kweeken van openbare onrust en verwarring, niet verder kunnen worden gedoogd", aldus de considerans van het konin klijk besluit. bergen is de „Oostendorper molen" een echte trekpleis- heetje sneeuw val komt de amateur-foto graaf echt aan zijn trekken in die omgeving (achterkant) Voor de ge meente Haaks-

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 5