VROEGE LENTEBODEN PJ.G.O. kampt met moeilijkheden Kwaliteit van de melk moet in betere banen Uitvoering „HMV" Raadsvergadering Geef aan basis- bemesting de voorkeur De Bos.sehooi voorlopig behouden Zes bijeenkomsten van ..De Vrijheid In het financieel belang van de boer .ONZE AGENDA Kerkdiensten Medische Dienst Weekenddienst Tandartsen Dierenartsen Burgerlijke Stand J. A. Meijerman in bestemmin gsplan - forum Gezinsverzorging Storingsdienst GEB Wachtdienst Slachthuis Brandmelding -v - HOLTEN GROEIDE SNEL IN 1972 Officiële publikatie HONDEN BELASTING AANGIFTE HONDEN BELASTING Twintig jaar varken sf okvereni ging Openbare Kerkeraads- vergadering Herv. Kerk Landbouw Protest tegen de bombardementen op Noord-Yietnam moet worden voortgezet OLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 12 januari 1973 25ste jaargang - no. 2 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur W. Bevers Telefoon 05483- 1234 Adm.: Gaardenstraat 17, tel. 1533 Redacteur en plv. hoofdredacteur J. Wiggers, telefoon 1350 Advertentieprijs 15 cent per mm (bij contract lager) Abonnementsprijs f 7,per half jaar, 14,per jaar Betaling op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad Vrijdag 12 januari 20.00 uur: Filmavond motorsport en motorshow M.A.C. ,De Holterberg' in Amicitia. 20.00 uur: Jaarlijkse uitvoering van H.M.V. en Jeugdorkest in de Geref. Kerk (Zie adv. en ber.). Zaterdag 13 januari 10.00 uur v.m.: Kennismakingsoch- den Hockeyclub .Holten' in het Sportdal. (zie ber.). 14.00 uur: Kindermiddag Afdeling Holten van het N.V.V. in hotel Vos man. Zondag 14 januari 11.00 uur: Speeltijd Hockey Club Hol ten op 't terrein aan de Rijssense- weg. 19.30 uur: Dansen in Bar-Dancing Boode te Bathmen (zie adv.). Maandag 15 januari 19.00 uur: Openbare raadsvergade ring ten gemeentehuizen (zie agen da). 1-9.45 uur: Feestavond Varkensfok- vereniging „Holten e.o." in zaal 't Bonte Paard (zie ber.). Dinsdag 16 januari 14.00 uur: Ledenvergadering Vee fonds „ons Belang" in Hotel Hol- terman. 14.00 uur: Voorlichtingsvergadering Coberco Fabriek „De Vrijheid" in „Het Trefpunt" te Espelo (zie adv.). 14.00 uur: Openbare raadsvergade ring ten gemeentehuize (zie agen da). Woensdag 17 januari 20.00 uur: Jaarvergadering en nieuw jaarsvisite afd. Dijkerhoek Ned Bond van Plattelandsvrouwen in 't Bonte Paard. 20.00 uur: Openbare Kerkeraadsver- gadering Herv. Kerk in de Consis toriekamer (zie ber.). Wonrïink N.V., Fa. J. W. Dollekamp, Schoenhandel Gebr. Steunenberg de gehele dag gesloten (zie adv.). Donderdag 18 januari 8.00 uur: Opruiming in diverse zaken (zie de advertenties) Maandag 22 januari 20.00 uur: Voorlichtingsbijeenkomst Coberco Fabriek „De Vrijheid" in café „De Poppe" (zie adv.) Dinsdag 23 januari 19.45 uur: Nieuwjaarsvisite voor le den en echtgenoten afd. ESPELO. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in „Het Trefpunt". Donderdag 25 januari 14,00 uur: Voorlichtingsbijeenkomst Coberco Fabriek „De Vrijheid" in café „De Wind" (zie adv.). 19.30 uur: Jaarvergadering Onderl. Veefonds Holten in café Kalfster- man. 29.45 uur: Jaarvergadering afd. Hol ten Chr. Plattelandsvrouwen in Rehoboth, Vrijdag 26 januari Dropping Z.V.V. „Blauw Wit '66'. Maandag 29 januari 20,00 uur: Forumavond voor leden van het N.K.V., C.N.V. en N.V.V. in zaal Hotel Vosman. HOLTEN Ned. Herv. kerk: 9 en 10.30 u. ds C. C. Addink. Extra collecte „Nieuw Ruimzicht". Oppasdienst: Mevr. Ad miraal, Jansje Boode en Ali Mark voort. 10.00 u. Jongerendienst in Irene. Geref. kerk: 8.30 u. 10 u. en 15 u. ds. R. A. Hoogkamp (Bed. H.A. en na- betr.). In alle diensten is de ene collecte voor de kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw Tijdens de dienst van 10.00 u. kinder oppas in gebouw Rehoboth (Dinie Koordes en Janny Klein Nagelvoort). R.K. Kerkdienst: 9.30 H. Mis in het gebouw Irene. NIEUW HEETEN R.K. Kerk: Zaterdagavond 7 u. zon dagmorgen 8 u. en 10 u. DIJKERHOEK Bethanië: 10 u. Hulppred. A. Schelle- vis. Extra collecte „Ruim Zicht". OKKENBROEK Ned. Herv. kerk: 10 u. ds. Knor van Diepenveen (Bed. H. Doop). Zaterdagmorgen vanaf 9 u. tot en met maandagmorgen 8 u. J. H. A. Bruins. Mr. G. Vixseboxsestraat 11. praktijkadres: Pastoriestraat 50 telef. 1870 (alleen voor spoedgevallen). Gaarne boodschappen voor 9.00 u. bij eigen huisarts. Dienst wijkverpleging: Zaterdag 13 jan. en zondag 14 jan. zuster P. T. van der Zwaag, Groene Kruisgebouw, Markelo, Prinses Irenestraat 7, telef. 05476-1285. Ambulancevervoer: tel, 1320 (Fa. A. Muller en Zn.) b.g.g. tel. 1338 Joh. Aanstoot. Zaterdag 13 jan. en zondag 14 jan. L. G. Dekker. Marcus Samuelplein 3 Enter tel. 05478-653 van 18-19 u. (al leen voor spoedgevallen). Zaterdag, 13 jan. en zondag 13 jan. Th A Oostenbrug. DiessenDlasstraat 5 tel. 1515. Het gaat de afdeling Holten van de P.J.G.O. de laatste tijd niet voor de wind. De belangstelling van de le den is tanende. In verband hiermede zal op dinsdag 16 januari, in het Sta tionskoffiehuis van de heer M. Kalf- sterman 'n ledenvergadering worden gehouden, welke door twee afgevaar digden van het hoofdbestuur t.w. de heren Harm Brouwer en Jan Rotman bezocht zal worden. Het overgebleven bestuur hoopt, dat er voor deze ver gadering zoveel belangstelling zal be staan, dat de problemen rond de af deling besproken en eventueel opge lost kunnen worden." Mocht blijken, dat de opkomst der leden minimaal Dit zijn drie van de vijf vroege lenteboden, die de heer J. Reinaardus maandagmorgen om 5.00 uur ontving. Een van zijn ooien wierp drie lammeren de andere twee, waarvan één 't wel niet zal halen en bij het verschijnen van deze foto misschien reeds gestorven is. Het is een mooi. maar ook wat teer goedje in te winterse tijd. De Coberco Zuivelfabriek „De Vrijheid" te- Holten gaat wat doen aan de verbetering van de kwaliteit van de melk. Het bestuur van de melk- leveranciersvereniging en de direktie van de fabriek zijn van oordeel, dat de gemiddelde kwaliteit van de door de melkveehouders aangevoerde melk, ondanks de in het verleden geregeld gedane pogingen om daarin verbetering te brengen, tot schade van hen zelf, nog niet voldoende is. Op de achtergrond staat daarbij de wetenschap, dat binnen afzienbare tijd de kwaliteitsbeoordeling en uitbetaling op een wat rigoureuzer wijze zal worden aangepakt, zodat het in het belang van de melkveehouders zelf is zich nu reeds daarop te bezinnen. In een zestal algemene voor lichtingsbijeenkomsten zal de melkwinningsdeskundige van de Gelderse- Overijsselse Zuivelbond (G.O.Z.), de heer A. J. Diepman te Zutphen, de leden en leveranciers inlichten over de oorzaken van een afwijkende re- ductaseproef, reiniging en desinfeetie van melkmachines en het aantal cellen in de melk. Verder zal hij alle voorlichting geven waaraan de be zoekers der bijeenkomsten behoefte zullen hebben. Een.van de problemen bij het be houd van de kwaliteit van de melk is de uierontsteking (mastitis), wel ke een groot productieverlies kan betekenen. In verband hiermede zul len de dierenartsen, de heren Th. A. Oostenbrug en W. C. C, Wamelink spreken over de mastitisbestrijding en de preventie. Zowel in de middag als avondbijeenkomsten zal gelegen heid zijn tot discussie over de be sproken onderwerpen onder leiding van de directeur de heer H. H. G. Vogt. „Laten wh de kwaliteitsgelden Geboren: Eilard Arjen, zv J. H. A. Bruins en R. E. Robaard geb. te De venter. Overleden: G. J. Hoeve, 69 jaar. J. Slettenhaar-Koetsier 80 jaar. P. Kooiman-Roos 81 jaar overled. te De venter. BEVOLKING Ingekomen: H. P. G. Krikke van Zaandam. - M. Krikke-Geertsma van Utrecht. M'. Aaftink-Kooistra van Hilversum. T. Teusink en gez. Hengelo. H. A. Koers en ge^. van Deventer. H. de Geus en gez. van Arnhem. R. Verhoeve en gez. van Arnhem. M. den Heijer en gez. van Amersfoort. B. J. IJspeerd en gez. van Deventer. G. Hidma en gez. van Deventer. J. Verweij en gez. van Groningen. Mevr. G. G. Klooster-Wessels van Rijssen. Vertrokken: naar Lochem. H, de Vries naar Lochem. G. J. Haar man en gez, naar Goor. A. Aan stoot naar Markelo. J. Schuppert naar Amsterdam. - J. H. Stroink naar Enschede. - E. F. Warries naar Gors- sel. J. H. C. Wiersma naar Zoe- termeer. Mevr. C. D. Paus-Oplaat naar Borne. Mevr. H. Poorte-Bek- kernens naar Hellendoorn. In de vorige raadsvergadering is terloops reeds gesproken over het voortbestaan van de school te Espe lo. B. en W. zeggen thans: „Het aan tal leerlingen dat de openbare lagere school Espelo bezocht op de drie teldata van 1972 (16 januari, 16 mei en 16 september) bedroeg respectie velijk 51, 52 en 46, gemiddeld dus 249 2/3. Het door de wet vereiste aantal voor de instandhouding van een school is 50. Het vorenstaande houdt derhalve in dat tot de opheffing van de school moeten worden overgegaan. Artikel 22 bis, 2e lid van de Lager- onderwijs 1920 opent evenwel de mo gelijkheid de school in stand te hou den. In dit artikel is nl. bepaald dat het besluit tot opheffing niet geno men behoeft te worden, indien inge volge artikel 19 der Lager-onderwijs- wet 1920 de instandhouding van de school wordt gevorderd. De gemeen teraad dient vóór 1 februari te beslis sen of dit geval zich voordoet. Dit besluit, dat voor een termijn van drie jaar geldt, is onderworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten. Wij zijn van mening dat de school voor de komende drie jaar nog n stand gehouden dient te worden, aan gezien de school thans nog in een behoefte voorziet. Voorts zijn de woningen van vrijwel alle leerlingen op vrij grote afstand (ongeveer drie tot zes kilometer) ge legen van de dichtstbijzijnde openba re lagere scholen te Holten en Dij kerhoek, De vertrek- en aankomsttijden van bussen, die via Espelo rijden, zijn zo danig dat de leerlingen hiervan geen gebruik kunnen maken. Bij schrijven van 18 december 1972 heeft de Schoolraad geadviseerd de school in stand te houden. Wij stellen u dan ook voor te beslui ten, dat instandhouding van de open bare lagere school te Espelo ingevol ge artikel 19 van de Lager-ondei-wijs 1920 wordt gevorderd". in eigen huis houden", zegt de di rectie in haar uitnodiging aan de le den en leveranciers zowel dames als heren waarin de kwaliteitspro- blemen worden aangesneden. Ge zien het belan-- van de beide onder werpen worden zij met klem uitge nodigd één van de bijeenkomsten te bezoeken. Deze bijeenkomsten zijn gepland op dinsdagmiddag, 16 januari in „Het Trefpunt" te Espelo. maandag, 22 ja nuari, 's avonds, in café ,,De Pop pe", donderdagmiddag. 25 januari, in café „De Wind" op de Lichten berg, donderdagmiddag, 1 februari in café „Het Bonte Paard", dinsdag middag in café De Wippert" en vrijdagavond 9 februari in hotel Muller (Deventerwe'g). Gezien de financiële belangen aan een goede melkwinning verbonden, verwacht men alle leden en leveran ciers op een van de bijeenkomsten. Doordat de vertegenwoordiger van de buurtvereniging Dijkerhoek in het be stemmingsplan-forum, de heer W. Vlogtman, lid van de raad, geworden is, en raadsleden geen lid van dit fo rum kunnen zijn, hebben B. en W. de buurtvereniging verzocht een nieuwe kandidaat voor te dragen. De buurtvereniging heeft voorgedragen de heer J. A. Meijerman, Dijkerhoek 73. Het college stelt nu de raad voor de heer Meijerman als zodanig te be noemen. Alle werkdagen, behalve zaterdag, bij mevrouw C. Knijff-Dekker, van 9- 10 u. b.g.g. tel 1779 mevr. Beldman- Aanstoot. Zaterdag. 13 jan. t.e.m. vrijdag 19 jan. buiten de diensturen Elec tra: J. Kolkman, Gaardenstraat 13, tel. 1368. Gas: H. J. Kolkman, Dies- senplasstraat 32 tel. 2012. Vrijdag, 12 jan. t.e.m. zondag 14 jan. keurmeesters buiten de diensturen C. Meindertsma, Bergmanstraat 12 tel. 2190. Maandag 15 jan. t.m. zondag 21 jan.: B. Groot Obbink, Ko- zakkenstraat 2 tel. 1526. Aangifte gestorven dieren op zaterdag van 9-11 uur aan het Slachthuis tel. 1318. Overdag: tel. 1352 (Politiebureau), 's Nachts: tel. 1224 (G. W. Knapen) b.g.g. tel. 1325 (G. ter Harmsel). is, dan kon dit jaar tevens wel eens het laatste verenigingsjaar zijn van de eens zo actieve P.J.G.O. „Jong Holten", aldus de oproep van het be stuur. 't Vraagt daarom de nog aan wezige leden belangstelling te tonen. Ook niet-leden zijn van harte wel kom. Voor de crossloop-competitie heb ben zich al enkele leden opgegeven en opgave bij de secretaris is nog mo gelijk, ook voor niet-leden. De data der wedstrijden zijn 24 februari, 17 maart, 7 april en 21 april. De afstan den zijn 4 en 8 k m. De kosten bedra gen voor leden f 1,50. voor niet-leden f 2,50. De Holtense Muziekvereniging „H.M.V." en het Jeugdorkest van H.M.V. geven vrijdagavond 19 janu ari (heden) voor donateurs de jaar lijkse uitvoering in de Geref. kerk. Mede door de steun van het Jeugd orkest is het mogelijk de avond te vullen met muziek, voor elk wat wils. Door het Jeugdorkest zullen een vijf tal nummers worden gespeeld terwijl na de pauze door „H.M.V." een 8-tal werken w.o. enkele marsen ten ge hore gebracht zullen worden. Tijdens de pauze in gebouw „Rehoboth" zal ter dekking van de onkosten een verloting worden gehouden. Er be stond de laatste jaren een zeer gro te belangstelling voor het concert van onze Holtense musici en ongetwijfeld zal dit vanavond weer het geval zijn. De uitvoering begint om 8.00 uur (kerk open: half acht). De gemeenteraad komt maandag, 15 januari a.s. 's avonds 7.00 uur in openbare vergadering ten gemeente huize bijeen ter behandeling van de volgende agenda. 1. Notulen van de vergadering van 19 december 1972 en 28 december 1972. 2. Ingekomenstukken. 3. Voorstel tot vaststelling van 't ma ximum bedrag der op te nemen kas gelden in 1973. 4. Voorstel tot 't machtigen van Bur gemeester en Wethouders tot het cepteren van geldleningen van de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te 's Gravenhage voor het jaar 1973. 5. Voorstel tot het benoemen van een lid van het bestemmingsplan forum. 6. Voorstel tot het vorderen van de instandhouding van de openbare la gere school in Espelo. 7. Voorstel tot wijziging van de be- 'g@, s J:wti Lf Hoewel de winter nog geen maand oud is lokt de temperatuur al weer naar buitenwaar onze fotograaf deze knotwilg schoot, die staat te wachten op een nieuw ontluiken. groting '72 (aank. meubilair G.E.B. 8. Eehandeling van de begroting voor 't dienstjaar 1973 (algemene beschou wingen). De vergadering wordt voortgezet op dinsdag 16 januari a.s. 's middags om 2 uur met de volgende agenda: 1. Voortzetting van de behandeling van de begrotingen voor 't dienstjaar 1973 met de daarbij behorende aan wijzingen. 2. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling voor de openbare scholen voor basisonderwijs, als be doeld in artikel 55 bis der Lager On derwijswet 1920, van 't jaar 1973. 3. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van een woonforensenbelasting. 4. Voorstal tot wijziging van de veror dening op de heffing en invordering van een wegen- en rioolbelasting. 5. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personele belas ting. 6. Voorstel inzake toekenning van subsidies over 1972. De bevolking van Holten is het afge- loppen jaar met 596 zielen toegeno men t.w. 289 mannelijke en 307 vrou welijke inwoners. Het zielental bedroeg aan het begin van het jaar 3824 mannen en 3691 vrouwen, totaal 7515. Geboren werden 50 m. en 54 vr. is 104. Er overleden 27 m. en 25 vr. is 52, al dus een geboorteoverschot van 23 m. en 29 vr. is 52. Er vestigden zich 371 m. en 405 vr. is 776, terwijl de be volking door vertrek verminderde met 105 m. en 127 vr. is 232 personen, aldus een vestigingsoverschot van 266 m. en 278 vr. is totaal 544 personen zodat het aantal inwoners op 1 jan. 1973 bedroeg 4113 mannen en 3993 vrouwen of totaal 8111 inwoners. Er werden 65 huwelijken gesloten en 3 huwelijken door echtscheiding ont bonden. Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat de houders van één of meer honden aan wie voor 1972 een aanslag hondenbelasting werd opgelegd, ook voor '73 voor het zelfde aantal honden zullen worden aangeslagen, tenzij voor 31 januari a.s. kenbaar is gemaakt dat het aan tel honden waarover voor 1972 de be lasting werd berekend, wijziging heeft ondergaan. Burgemeester en wethouders voor noemd, W. H. Enklaar, burgemeester. G. J. Langenbarg, secretaris. Burgemeesters en wethouders van Holten maken bekend, dat de perso nen aan wie voor 1972 geen aanslag hondenbelasting werd opgelegd, doch op 1 januari 1973 in het bezit zijn van één of meer honden hiervan schriftelijk aangifte moeten doen bij hun college vóór 31 januari 1973. Burgemeester en wethouders voor noemd, W. H. Enklaar, burgemeester. G. J. Langenbarg, secretaris. In verband met haar 20-jang be staan houdt de Varkensfokvereniging „Holten en omstreken" op maandag 15 januari a.s. in de zaal van café „Het Bonte Paard" een feestavond. De toneelclub „O.C.H." uit Holten zal dan opvoeren de klucht in drie bedrijven ..De onbekende wereld" van de auteur Jan Blaaser. Het feest begint om 19.45 uur. Op woensdag 17 januari wordt in de Consistoriekamer der Hervormde Kerk een openbare kerkeaadsverga- dering gehouden. De vergadering be gint om 20.00 uur. Op de agenda staan drie punten t.w. 1. Commissie vormingswerk 2. Verslag recreatie- werk en 3. Politiek en prediking. In onze dagelijks leven hebben vele „zaken" voorrang. Dit is in diverse gevallen door de wet geregeld (denk hier maar eens aan het verkeer), maar in andere gevallen is dit gebasseerd op het feit dat ze zo belangrijk zijn. Een van die belangrijke zaken is de basis be. mesting van fosforzuur en kali. Vooral de laatste jaren is de belang stelling voor de basisbemesting weer sterk naar voren gekomen. Hier bij spelen nieuwe ontwikkelingen een grote rol. We doelen hierbij op het beschikbaar komen na vele geslaagde proefnemingen, van het gekorrelde produkt Thomasmeelkali. Dit pro- dukt is samengesteld uit 't vertrouw de Thomasmeel en kalizout. Hierdoor is het dus naast fosforzuur en kali rijk aan kalk, magnesium en een hele reeks sporenelementen. Hieraan heeft het produkt zijn speciale werking te danken en maakt het zo gevraagd Van het produkt zijn verschillende verhoudingen verkrijgbaar; afhanke lijk van de toe te dienen hoeveelheid fosforzuur en kali kan men zijn keuze maken. Gezien echter de grote belangstelling voor het produkt gekorreld Thomas- meel-kali in de voorgaande jaren, is een snel contact met de kunstmestle- verancier wenselijk. Alleen dan is men er zeker van dat één van de belangrijke peilers waar op het bedrijf rust, de basisbemesting tijdig kan worden uitgevoerd. Het is in uw eigen belang om aan deze basisbemesting voorrang te ver lenen! Men schrijft ons Gehoorgevend aan de oproep van het vormde kerk en van de Raad van moderamen van de synode der Her- Kerken in Nederland om door een handtekeningen-actie zich aan te slui ten bij het vlammend protest van de Raad van kerken in de Verenigde Staten van Amerika tegen meedogen loze bombardementen op Noord-Viet- nam, is ook bij de uitgang van de kerstdiensten der Hervormde Gem. gelegenheid gegeven om bovenge noemd vlammend protest mede te ondertekenen. Door te weinig tijd en ruimte bij de Kerstdiensten in de kerk te Holten waren toch velen niet in de gelegen heid hun handtekening te plaatsen. In Dijkerhoek in Bethanië, waar vol doende ruimte was, plaatsten prak tisch alle volwassen kerkgangers hun handtekening. In totaal werden 240 handtekeningen verzonden uit onze gemeente. Na de grote nationale protest-demon stratie van zaterdag 6 januari jl. in Utrecht is er een affiche uitgekomen met het opschrift „Nixon teken nu", die óók in Holten voor het raam be hoort te hangen tot op de dag dat president Nixon getekend heeft. De prijs van deze affiche bedraagt f 2,-. De meer-opbrengst komt ten goede aan de slachtoffers in Viet nam. Deze affiches zijn op de volgende adressen verkrijgbaar: G. W. Kna pen, Larenseweg 3; E. K. Pronk, Boskampstraat 21; W. G. Tijhof, Hof- festraat 21. Haalt allen een affiche! Doet allen mee aan dit doorlopend protest. Helpt daardoor tevens de geteisterde be volking van Vietnam. Bovendien zijn bij de Amerikaanse ambassadeur in 's-Gravenhage reeds vele honderden protestbrieven binnengekomen. Ook op deze wijze kunt u de regering van de Verenig de Staten duidelijk maken dat hun bondgenoten deze moorddadige poli. tiek van geweld niet langer nemen. Doet wat u kunt doen! Doe het nu! C. C. Addink, P. Lugtigheid.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 1