Oudejaarsrede burgemeester mr. W. H. Enk laar Vrgdag 29 december 1972 O mensen, kont ge wikken en wegen uw getij, dat nimmer weer zal keren, gij zoudt de tijd waarderen. Vondel Mijne heren leden v; en gij allen, die met zijt. de Raad, hier bijeen De laatste bijeenkomst in het jaar van de Raad van Holten, voorheen gehouden in 's Raadsvergaderzaal, dit jaar voor het eerst buiten de oude vertrouwde omgeving, heeft immer in het teken gestaan van een bezin ning op datgene, wat was, op een voorzichtig in de toekomst schouwen en een aftasten van hetgeen mogelijk te verwachten is. Ik ben in de zin van Vondels woorden, h'erboven aange haald, mijn jaarlijkse verslaggeving aan u steeds opgevat. Ik heb daarbij getracht, tezamen met u te wikken en ons getij te wegen, er mij met u bij bepalende, dat ons getij niet weer zal keren, opdat wij tezamen ook de tijd zouden waarde ren, waarin wij moeten en mogen le ven. Zo wil ik het ook gaarne hedenavond weer proberen, samen met u trach tende een pas op de plaats te maken, tot ons de zin van ons leven en wer ken te laten doordringen. Wij beleven wederom onze gemeen telijke oudejaarsavond. Ik verheug mij erover, dat wij als bestuurders met hen. die ons in ons gemeente'"i- bestel nastaan en aan ons beleid mede gestalte geven, bijeen zijn. Samen te zijn. zoals wij thans sa men zijn, verwarmt het hart, ver sterkt ook ons saamhorigheidsgevoel. Het is voor ons allen, in welke hoe danigheid wij hier ook zijn. een goede gedachte, te weten, bij elkaar te be horen. te beseffen dat de één zonder de ander zijn taak niet kan volbren gen. maar dat wij tezamen zij het met vallen en opstaan de ons op gedragen taak het beste kunnen vol brengen en in de vervulling daarvan de zin van ons leven kunnen herken nen. Niet het woord, dat ik jaariiiks tot i> spreek, is belangrijk, maar het feit dat wij als mensen, die op elkaar zijn aangewezen, staande voor één en dezelfde opdracht, bijeen zijn. geeft waarde aan deze bijeenkomst. waar van ik mij in bijzondere mate bewust ben. Einde 1972 brengt ons hedenmiddag wederom bijeen in die milde sfeer van het stervende jaar, waarin het zakelijke element duidelijk verwe ven is met het persoonlijke. Dat kan in onze goede gemeente, waar in wij zo nauw bij elkaar be trokken zijn en ons in onze eigen ge meenschap zo zeer geborgen weten. Tezamen terugziende od het jaar on- zes Heren 1972, moet ik conclude ren, dat wij ook dit. jaar de storm achtige algemene ontwikkelingsten- denzen welke onze na-oorlogse tijd in steeds sterker mate eigen is, hebben ervaren. Ik heb u daarover reeds bij vorige gelegenheden gesproken. daarom thans terug naar het gemeentelijk erf. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft onlangs een open brief aan de kabinets-formateur gepubi'- ceerd. getiteld: ,.de Gemeenten in de tang". Hierin doet onze vereniging 'n beroep om de instandhouding eft ver sterking van ons gedecentraliseerd bestuur niet alleen met de niond te belijden maar ook met de daad te be vorderen. Onze vereniging wijst er daarbij op. hoe de aantasting van ons gedecen traliseerde bestuurstelsel voortgaat, hoe betutteling en bemoeizucht bii d"' hogere bestuursorganen hoogtij vieren en hoe de neiging tot centralisatie steeds meer de reële beleidsruimte en wezenlijke verantwoordelijkheid voor de lokale gemeenschap weg neemt. Terecht is de verzuchting van de V.N.G.. er op wijzend hoe d" wet.vo- ving der laatste jaren steeds duide lijker dit centralisme ademt, wat dan nog de zin van een loka'e vqlVcve>-~ tegenwoordiging is. als er op lokaal gebied niets meer te beslissen vali Reeds sedert jaar en dag heeft dit beleid ook in TTw Raad donvcmi^innkon Einde 1972 klinkt het weer en nog. Ik betuig aan deze duidelijke stel lingneming van' onze Ver em" ving van Nederlandse Gemeenten H-n ook gaarne adhaesie, omdat ook wij ons met de andere gemeenlen bii 't voe ren van ons beleid duideliik en pijn lijk in de tang voelen zitten ^'tian ejön Tk kan kort zijn. omdat de aanbie dingsbrief. behorenc ting 1973, die u onlan een uitvoerig m-, plannen en mo""11'''-' p-rnnde i a a r Met 'n enkel enfer r om u daarmede een van de bedragen gemeentelijke huishoudir staan. Dc totale leninesschidd ri 1973 bedraagt rond 9R den. Het totale budget bedro f 12.400.non.-- 'O'?'' 1973 8 F 13 300 000.-. Een vergeliilong dezer aan dat ons budget de telkens met ongeveer 3 r meerde rd. Wii ontvingen in hel afgelonen iaar f 900.000. aan financieringsmiddelen de begrn- iving. repels ive'ke i' 15 ooo non- mt.ste ioen is Voll-s-h. i:i>f.till» gang ge- 246 De bouwnijverheid in het Haar" is in 1972 goed op komen. Hulde zij gebracht aan een iede daarin zijn aandeel heeft: geliS' Gereed gekomen woningen in Woningwetwoningen particuliere premiewoningen vriie sector woningen beiaarden woningen Tezamen aantal woningen Tn 1971 werden slecht* 75 woningen opgeleverd. Opgemerkt zij. dat deze ongekende bouwactiviteiten zun veroorzaakt dooi de woningbouw, d>e wii in het kader van het convenant Schut voor Deven ter bouwen en derhalve slechts een incidenteel karakter dragen, te^wiil levens het feit. dat door de trage grondverwerving, de woningbouw voor .eigen behoefte, een aantal jaren op een laag oit.ie heeft gestaan Het i* dan ook geenszins de bedoe ling deze explosieve uitbreiding van onze gemeente in hetzelfde tempo te doen voortgaan. On 31 aucrnctnk 1971 kon de vla" gehesen worden op het hoogsté punt van het beiaardencentrum. Tn het komende iaar mag verwacht worden, dat de vlag weer wordt uit gestoken ter gelegenheid van de inge bruikneming van dit centrum. Het woningmarkt onderzoek, dat bii de bepaling omtrent het te voeren woningbouwbeleid van belang kan worden geacht, kwam gereed. 6oor de gemeente Holten aangespan nen onteigeningsprocedures. Het stemt tot voldoening, dat de Rechtbank ten aanzien van de door de gemeente aangeboden aankoopprij zen nagenoeg identiek ooi-deelde. De schaduwzijde van deze, dus in feite overbodige, procedure is, dat tijd en geld onnodig verloren gingen, hetgeen op de huurprijzen een op waartse druk gaf. Met zorg vervult mij de hoogte van de huren der gebouwde woningwet woningen. welke voor hen, die tot de laag bezoldigden behoren, moeilijk zijn op te brengen. Het loit. dat de lijst van woningzoe kenden, ondanks het groot aantal ge reed gekomen woningen nog steeds groter wordt 350 (vorig jaar 293) geeft een aanwijzing, dat huizen bouw, welke tot de huidige huren leidt, de woningnood, althans in Hol ten. niet opheft. Met wijsheid en beleid vervulde de woonruimte commissie ook dit jaar weer haar niet eenvoudige taak. Ik moge haar daarvoor danken en haar mijn waardering betuigen. Ruimtelijke Ordening Hoe meer onze bevolking groeit, des te meer worden wij er bij bepaald, dat d< ruimte, welke wij ter be schikking hebben, niet mede groeit, des te meer ook klemt de noodzaak om bij de ordening en indeling van ons grondgebied de belangen die in het geding zijn. nauwgezet tegen el kaar af te wegen. In het klein schalige land, waarin wij leven en werken, is de taak van de gemeente op het gebied van de ruimtelijke ordening er één, die bij zondere verantwoordelijkheden op de schouders van haar bestuurders legt. Ik acht hel een voorrecht, dat het gemeentebestuur bij de vervulling van deze taak mag steunen op de deskundige inbreng van zijn adviseurs ir. R. Hajema en diens partners. In het afgelopen jaar hebben wij on ze planologische arbeid in een wat breder kader gezet. De Raadscommissie R.O. heeft van den beginne af met ons rond de tafel gezeten en mede gedacht over de problematiek, die zich aan ons voor deed. Het bestemmingsplanforum een doorsnede uit onze burgerij werd op 2 maart 1972 geinstalleerd. Het werd geraadpleegd over de le en 2e fase van de Structuur-schets, als mede over het bestemmingsplan Beu- seberg. Gedeputeerde Staten keurden het be stem mmgsplan Buitengebied goed. terwijl zij hun goedkeuring onthiel den aan het plan tot uitbreiding van het zg. zomerhuisjesterrein (herzie ning plan Borkeld). De Raad stelde vast: Plan tot wijzi ging van het bestemmingsplan ,,de Haar". Vooroverleg met gedeputeerde Sta ten is geopend ten aanzien van Re creatieplan Espelo. Bestemmingsplan Beuseberg. Ter behandeh'ng door het forum lig gen gereed: Recreatieplannen (Espe- o. Twenhaarsveld, de Prins); Kom- plan Holten. Bespoediging van de tot. standko- ming van 't komplan zal met kracht worden nagestreeft. Gemeentewerken De "dienst, van gemeentewerken is één van de'service aitparfiteh Véh de gemeente. Het timmert als zodanig menigmaal aan de weg, zich daardoor blootstel lend aan kritiek, ook vanavond aan mijn kritiek, die echter positief is ge laden. met waardering voor de hulp vaardigheid en de bereidheid zijn taak zo goed mogelijk te vervullen. De commissie gemeentewerken uit uw Raad vervult daarbij een nuttige taak. Zij werkt er aan mede, dat in de beleidssfeer de uitvoerende taak van Gemeentewerken wordt verstaan dat aan de andere kant bij het uit voerend orgaan rekening wordt: ge houden met datgene wat uit beleids overwegingen geboden is. De heer G. van der Broek kwam. als adjunct-directeur van gemeente werken de gelederen versterken, zoals de heren Groleboer en Nijland deden, toen zij het korps van gemeentewerk lieden kwamen aanvullen. Helaas verliet B. W. Sehöppers ons met vervroegd pensioen, omdat zijn gezondheidstoestand te wensen over liet. Hem zij dank gebracht voor zijn toegewijze arbeid. De ruilverkavelingswerken ontlasten ons van tal van klachten over slécht begaanbare wegen. Laten wij eerlijk zijn. het zou ons als gemeente in geen tientallen jaren mogeliik zijn geweest om te voldoen aan de gerechtvaardigde verlangens van onze boerenbevolking, zoals thans in ruilverkavelingsverbnnd geschiedt. De kosten van onderhoud en beheer vallen weliswaar terug op onze ge meente. laat ons daarbij echter be denken. dat ook ve'e anderen dan on ze boeren de vreugde mogen beleven "an het goede wegennet, dat over on- De huisvuiloohaaldiensf. nieuwe stijl in februari 1972 van start gegaan met plastic zakken, beantwoordt aan vedel'ik te stellen eisen. De tegenzin tegen de plastic makelij van deze zakken is onterecht., omdat gebleken is. dat de plastic, waarvan deze zakken' zijn gemaakt, vernietig- be-n- als deze zijn. in het licht van jnii. ^.iivgiëne nog het best aan- vao'-'ihaar is. beter dan papier en knr+on. Tn dit verband moge ik met vreugde constateren, dat bii één der super- p-,- "POflVPIl oude flessen in te leveren. Tweeërlei nut wordt hierbij bereikt, namelijk 't glas wordt weer «rhruikt. de op brengst is voor de Waddenzee. Ook in de buitengebieden hebben wij in het achter ons liggende jaar 'n eerste aanzet gegeven, om de be woners daarvan, van hel overtollige afval vuil te verlossen. Zoals u bekend, wordt er in het ko mende iaar naar gestreefd de afvoer van vuil en grofvuil verder te vervol maken. SnvA'-nnrt ovpr vu'l. kan ik er niet aan voorbij gaan te vermelden dat het in de bedoeling ligt tezamen met Mnrke- lo in hot kader van het Zuivering schap Overijssel een riool zuiverings installatie te stichten, die ons geza- menliik vuil zal zuiveren. De belangen van Holten-Markelo ik noem slechts de Ruilverkave ling de Zuivering van afvalwater, eenzelfde benadering van het vrije kamperen, brengen onze gemeenten hoe langer hoe dichter bijeen en geven een stimulans te meer om de rijen te sluiten en te beseffen, dat wij, waar onze problemen z.o zeer syn chroon lopen, op elkaar zijn aange wezen. geen dit verkeer in winkels en hore ca bcd.ijven achterliet. Holten heeft mijns inziens aan zijn strategische ligging aan hoofdwegen en spoorweg zijn bloei te danken. Inwoners werden tot ondernemings lust opgewekt, ondernemende lieden werden naar Holten gelokt, om al daar hun energie te ontplooien. Op den duur. toen het verkeer een last begon te worden, ging de wet van de verminderde meeropbrengst gelden. Het verkeer werd zo intensief, dat het verwijlen in Holten zo niet on mogelijk dan toch wel bijzonder on aangenaam werd. De vprkeersenngesties. die we had den te verwerken, waren zodanig, dat wij met een zucht van verlichting in november het grote verkeer langs de randen van onze gemeente za gen wegtrekken. Holten is daardoor weer leefbaar ge worden. dat neemt niet weg. dat thans afgevraagd moet worden, wat het toeristische verkeer zal doen. Holten is nl. op de stoep van Am- s'""dam 'romen te liggen Verwacht kan worden, dat het dagreereatieve verkeer in versterkte mate naar ons toe zal komen met de mogelijkheid van nieuwe verkeers congesties. Re den te meer om te hopen, dat de provincie voortgang zal maken met de afbouw van de Provinciale weg S 14. die het van de autosnelweg 1 af komende verkeer naar de oud E8 moet voeren. Onze zorgen voor de wegen bepaal den zich met name tot het nemen van maatregelen ter consolidering van reeds bestaande verharde wegen. Dikke Steensweg, Pannenweg en Duistere Steeg werden aan het be stand van verharde wegen toege voegd. Het toeristische rijwielpad Holten- Nijverdal zal in hot komende jaar in een groeiende behoefte voorzien. De fiets is in opmars, welnu Holten en Hellendoorn zijn te dezen paraat. De fiets en voetgangerstunnels onder de spoorbaan kwamen tot stand- Een lcnao uitgevoerd werk waardoor de veiligheid van velen werd gediend. Onderwijs Onderwijs is 'n overheidstaak, waar van do vruchten eerst in de toekomst zullen blijken. Zij, die daarmede bezig zijn. vervul len de boeiende opdracht om de jon ge mens toe te rusten voor de taak. die eerlang op hun schouders komt te rusten. Het medegeven van voldoende para te kennis, die men in het leven nu eenmaal nodig heeft, het aanbevelen van een kritische zin. een basis leg gen voor een verdere ontwikkeling van de leerlingen in die richting waar voor de/e verstandelijke en naar diensaard. het beste geschikt is. is de taak welke rust op de schouders van het onderwijzend personeel. Een ver antwoordelijke opdracht, die. mits goed volbracht, niet alleen voor het kind maar pok voor onze gehele sa menleving van het hoogste belang is. De basis leggen voor een zelfstandig denkend mensenkind, dat met ver gaarde kennis zelf zijn weg door het leven mo«t zoeken is voorwaar een uitdaging, die appelleert aan ver antwoordelijkheids besef en gewe tensvolheid. Gelukkig, dat ik er bij voortduring .van mag getuigen, dat >:ii- die tot onclerwijzing yan onze kin- déren'geroepen zfih, zich hiervan bewust blijken te zijn. De snelle groei van onze gemeente vond zijn neerslag in ons scholenbe stand. Nieuwe wiiken betekenen nieuwe scho len. De planning daarvan betekent in zekere zin een beetje een slag in de lucht. Sleutels, tot nu toe gehanteerd, pas sen niet mer>r. omdat de gohoorte- cijfers sterk dalen, omdat ook geen pijl is te trekken op de gezinssamen stelling van zich nieuw vestigende gezinnen. Voorzichtigheid is daarom geboden, terwijl anderzijds slagvaardigheid is vereist, om paraat te zijn om het vergrote aanbod van leerlingen te kunnen opvangen. het voortbestaan van deze school zal moeten vorderen. Ernstig dient in de toekomst te wor den overwogen in hoeverre het ver der voortbestaan van de school nog wel in het belang van de deze school bezoekende leerlingen kan worden ge acht. In de komende jaren zal dit vraag stuk met de ouders der leerlingen onder ogen moeten worden gezien. Dc scholengemeenschap mist nog steeds haar voltooiing, te weten het Atheneum. De rechtmatigheid van onze claim op deze vorm van onderwijs staat zon der meer vast. Het morele recht op honorering van deze, onze aanspraak, is zo mogelijk nog sterker. Onze kleine gemeenschap heeft an no 1965 voldaan aan het beroep op haar gedaan, om. anticiperend" on de inwerking treding van de Mam moetwet, daarmede te experimente ren. Wij hebben ten koste van veel in spanning en vrije tijd van leerkrach ten. ten koste ook van veel kosten, die wij als gemeente voor onze reke ning namen, daarbij andere taken, die op ons afkwamen, ter zijde stel lende, de op ons afkomende taak Mr. W. H. ENKLAAR KLEUTERONDERWIJS Gezien onze bevolkingsaanwas, was het noodzakelijk de capaciteit der kleuterscholen daaraan aan te pas sen. KOLKLEUTERSCHOOL Na lange tijd tijdelijk te zijn gehuis vest, kon deze school onderdak vin den in een permanente K.B. school. Inmiddels bleek hel aanbod van kleu ters zo groot te zijn. mede ten gevol ge van de verlaging van de leerlin- genschaa] dat 'n vierde leidster dien- de te worden benoemd en wederom provisorisch in het onderdak diende te worden voorzien. KLEUTERSCHOOL TUINSTRAAT Ten gevolge van de woningbouw in de wijk ..de Haar" was ook bij deze school een groot aanbod van kleu ters merkbaar. Ten e.inde de druk op deze school te verminderen wordt in ..de Tiaar" 'n zelfstandige kleuterschool gesticht en zullen de schoolgrenzen nader worden geregeld. In de loop van het komende iaar za'l in ,,de Haar" een nieuwe kleu- terbasisschool worden gebouwd. De christelijke kleuterscholen in de Boschkamp en op de Kol naderen hun verzadigingsgraad Eerlang zal een christelijke kleuterschool in de Haar luchf moeten geven. BASISONDERWIJS Ten aanzien van deze scholen Wpofpn en Verkeer De jaren door hebben wij in Holten in de aanvang het voorrecht na derhand de overlast genoten, dat een grote verkeersader door ons dorp leidde. Ik dacht, dat onze gemeente daaraan zijn karakter heeft, ontleend, zijnde goed bij de tijd, snabbelende van het- lanzien van deze scholen nood zaakt: de bevolkingsgroei tot herka veling vsin schoolgebieden Het: is duidelijk, dat de groei van de Kolschool dient te worden afgeremd, hetgeen wellicht mogeliik zal worden, zodra de basisschool in de Haar haar poorten zal openen en de tiid de ge legenheid zal schenken een wat exac ter zicht te krijgen op het leerlingen aanbod. Wij hopen in het komende jaar de bouw van een gymnastieklokaal op de Kol tegemoet te kunnen zien even als van een bijzondere school voor basisonderwijs. De Dorpsschool, de oudste school in onze gemeente handhaafde de goede roep die er immer van deze school is uitgegaan. Bii de school mei de Bijbel, de Scha kel genaamd, namen de dames Bal en Maat afscheid. Vele jaren dienden zij het onderwijs daarmede zeer velen aan zich ver plichtend. zelf de voldoening sma kend zich te mogen verheugen in de dankbaarheid en sympatie. die naav hen uitgaan. De basisschool Dijkerhoek handhaaf de haar bestaansrecht, gezien het aantal leerlingen, dat aldaar onder wijs ontvangt. Tn het moderne schoolgebouw moet het goede onderwijs, met toewijding gegeven, wel tot zijn recht komen. De bestaanszekerheid van de basis school in Espelo begint aan een zij den draad te hangen. Het leerlingen aantal is minimaal, zodat Uw Raad voor de tweede maal aanvaard en tezamen een scholen gemeenschap in het leven geroepen, die in Nederland model kan staan. Het is mij een raadsel, waarom de Staatssecretaris het zo moeilijk vindt, om de ere schuld, die hij ten onzen opzichte onweerlegbaar heeft, te ho noreren. De constructie van een scholenge meenschap werd in 5 gemeenten in Nederland, o.a. in Holten, gepro beerd. Deze constructie, althans naar het Hollens model, is wel bevonden, en daarnaar is in den lande verder gebouwd. Laat ons thans ook in Holten verder bouwen en geeft ons de mogelijkheid onze onderwijsconstructie af te bou wen met een atheneum, zo is mijn beroep, op de Staatssecretaris. Deze heeft ons in 1965 tot de op bouw van een scholengemeenschap geroepen, welaan, hij mag ons thans niet in de steek laten nog afgezien van het feit. dat wij rechtens aan spraak mogen maken op zijn mede werk ins. Wij hebben de opdracht om met een scholengemeenschap te experimente ren mijns inziens naar behoren ver vuld. het antwoord is thans aan hem om loon naar werken te geven. Nog een enkel cijfer: leerlingen aan tal 839; leraren aantal 45; overige personeelsbestand 6. De voorbereiding voor een defini tieve huisvesting van deze scholen gemeenschap vordert. Het bouwplan is thans ingediend bij de Rijksgebou wendienst. De heer W Ras. één der leraren van het eerste uur. die mede vorm gaf aan de ontwikkeling van ULO school tot scholengemeenschap legde zijn taak neer. terugziende op een welbesteed ambtelijk leven. D"k'er Naselhnut' verhaalde ziin war me gevoelens jegens de gemeenschap, die hij jarenlang als medicus dien de, op zinvolle wijze door aan de scholengemeenschap een kostbare sterrenkiiker aan te bieden, aldus de mogelijkheid openende voor nieu we activiteiten in en buiten school verband. Het beroepsonderwijs in onze gemeen te vindt sedert jaren gestalte in de Huishoudschool der O.L.M. Zii voorziet in de behoefte van velen. De kwaliteit, van het aldaar gege ven onderwijs opent aantrekkeliïke mogelijkheden voor de toekomst der leerljngen. Ppcvpatir1 Tppvïmrnp Het Recreatieschap Sallnnd stelde het basis recreatieolan vast. aldus in gemeen overleg een visie gevend op welke wijze in onze regio aan de be hoefte aan recreatie kan worden vol daan. Aan de gemeentebesturen thans de taak deze visie in hun bestemmines- n'annen te vertalen. In overeenstemming met het gevoe len van het recreafieschaD meen ik. dat liet vriie kamperen bii de boer uit een oogpunt van landschaosbe- sch^rming. milieubeheersing en i-uim- teliik" ordening een kwaliike zaak zal zijn. De trek van toeristen naar Hol ten vertoonde een stijgende li in. Het aantal vakantiegasten steeg met rond 400(1. het aantal overnachtingen met 9500. hef aantal dagtoeristen met 2500 personen. Het jaar 1972 kenmerkte zich door »en rustig voorseizoen, oen good hoofdseizoen en een zeer goed nasei zoen t-Voi de Dieken" werd he laas gesloten. Het Zwem had ..Twen'mavsve'd" hed een matig bezoek, ondanks verhoging der tarieven bleven de inkomsten na- De verwarming van het zwemwater kon helaas door technische moeilijk heden pas laat in het seizoen lot «tand komen. De Algemene Rank Nederland schonk haar noodgebouw aan het zwembad, waardoor in 'n goede kantine accom modatie kon worden voorzien. •snort Eindelijk mag ik gewag maken .van het: feit, dat de sportvelden-accom modatie van Holten erop begint te lijken. De eerste sportvelden werden in gebruik genomen, clubgebouw en kleedkamers zijn in aanbouw. Uw Raad garandeerde in het afgelo pen jaar een lening van de sport stichting ad. J" 625,000.-. Met toewijding spande de sportstich ting zich in. om het sportvelden com plex tot stand te brengen. Veel werk werd door de bestuursle den van deze Stichting verricht. Zij ontvingen loon naar werken, te weten een uitnemend sportcomplex, dat de uitvoerder, de N.V. Grontmij eveneens tot eer strekt. De voetbalvereniging Holten vierde haar gouden jubileum. Cultureel leven In het culturele en maatschappelijke leven onzer gemeente viel een gezon de activiteit te constateren. Muziek- zang- en toneelverenigingen mogen terugzien op een goed vereni gingsleven. H.M.V ons aller muziekvereniging, die in de plaatselijke sympathie hoog genoteerd staat, mag wel op bijzon dere prestaties bogen. Haar drum band werd kampioen van Nederland terwijl het jeugdkorps het ..zoals de oijri'- von°en. mepen de jongen" in praktijk bracht door een eerste prijs mede te nemen van het nationaal Federatief Muziekconcours in Losser. Het blootleggen van de fundamenten van het kasteel De Waardenborg, be paalde ons bij het verre verleden. De Rijksoudheidkudige dienst die in sa menwerking met Rijks Waterstaat het blootleggen van de fundamenten leidde, ondervond hierbii grote steun van onze plaatsgenoot B H. Brou wer. d«? bereidwilligheid in dezen van de eigenaar van de grond, de heer H. J. J. ten Velde dient met erken telijkheid te worden vermeld. De film over Holten, waaraan lange tijd met grote energie is gewerkt, waarvan ook al weer de heer Brou wer de stuwende kracht is geweest, en welke werd opgenomen door de hr. Molendiik Sr., beleefde haar pre mière. Velen hebben aan deze film hun vreugde beleefd. H.G.K. weet bijkans jaarlijks in de prijzen te vallen. Een eerste prijs met lof van de jury in de superieure afdeling is h°t dit jaar weer waardig gekeurd. Dokter Nagelhout bleef actief op het gebied van de beeldende kunst, waar bij hij veler belangstelling bepaal de. Maatschappelijk leven De stichting voor sociaal en cultu reel werk. tegen de stroom inroeien- de bij gebreke van een rijkssubsidie, mag daardoor des te meer tevreden zijn over de wijze waarop zij niet te min haar activiteiten ont%vikkelde. In de voormalige christelijke kleu terschool, thans Kolros genoemd, kwam haar jeugdwerk van de grond- Het werk voor peuters in Holten en Dijkerhoek voorziet in een behoefte. Wanneer straks het pand Beuseberg 63 ter beschikking komt. en hét rijks subsidie 1973 wordt toegekend, zal deze stichting haar vleugels verder kunnen uitslaan en een nog breder terrein kunnen gaan bewerken. De Algemene stichting voor Maat schappelijk werk ging op in een gro ter regionaal verband, waardoor men zich van de hulp van een maatschap pelijk werker kon verzekeren. Gezondheidszorg Het groene kruisgebouw werd in het afgelopen jaar uitgebreid, waardoor dit meer nog dan voorheen op het gebied van de gezondheidszorg, zijn taak kan vervullen. Met, vreugde vermeld ik het feit. dat de zorg voor de gezondheid, thans bij drie artsen is komen te berusten. Dokter Bruins, die zich in associatie met dokter Sijtsema in Holten ves tigde zij het welzijn van onze Holler bevolking gaarne aanbevolen. Uw raad benoemde hem tot waarne mend gemeentearts. Het rode kniis nam afscheid van zijn voorzitter, C. H. Rietdijk en zijn se cretaresse mevr. J. L. van den Berg- Mulder. Hun verdiensten werden respectieve lijk met plaquette, en kruis van ver dienste gehonoreerd. De jaarlijkse bloedplasma actie was als steeds weer een succes. Handel en Niiverheid Wij hebben wel eens jaren meege maakt, waarin duidelijker bleek, dat het onze Middenstand goed ging. dat zij althans meer vertrouwen had in de toekomst. Dit vertrouwen immers blijkt veelal uit opening of modernisering van za- kenpanden. Wij zien in de laatste jaren hoe lan ger hoe meer, dat het voor kleine za ken moeilijk is zich te handhaven. Het kooppatroon van het publiek is duidelijk veranderd, ook hieruit blijkt de schaalvergroting, die op alle ge bieden des levens merkbaar is. Het is een verschijnsel, dat wij in de gewijzigde economische omstandighe den hebben te aanvaarden, doch dit neemt niet weg. dat ik niet te min besef, dal het voor menige kleine zelfstandige, een moeilijke opgave is om zijn zaak te moeten sluiten. Hierin schuilt een stuk menselijke tragiek, waarbij ik in dit jaarover zicht toch even wil stilstaan. Terugkerende tot de feiten, moge ik releveren, dat de heer II. Koopman, al verhuizende van de Larenseweg. via Dorpsstraat no. 16 thans zijn za ken doet in de Spar Supermarkt aan diezelfde straat. 1-Iet is een zaak geworden, Holten waardig, die wij te zamen met de opening van de Algemene Bank Ne derland (op 13 juni van dit jaar) in de ware zin des woords vierden. Een gift van f 1.900,zij dankbaar gere leveerd. Beide panden betekenen, tezamen met de nog niet in gebruik genomen win kel een aanwinst voor ons dorp. Mevrouw de Wed. Baltes bleef in het zuiden van het dorp niet achter om haar buurtgenoten op een moderne wijze het winkelen mogelijk te ma ken. Tk zou haast zeggen de smid van de Kol is weer terug op zijn basis, wan neer ik de opening van Klein Velder- man's Installatiebedrijf B.V. aan de Kolweg 76 vermeld. De sluiting van de juteweverij ter Horst en Co. welke voor de aldaar werkzame werknemers geen onaan gename repercussies had. betekende voor Universal de mogelijkheid tot reeds lang gewenste uitbreiding van produktie gelegenheid. Gemeentebedrijven Het is U bekend, dat wij ons afvra gen of wij, gezien de ontwikkeling van de tijd, een aantal bedrijven nog wel kunnen handhaven en of cfe ge meentelijke taken die daarin tot nu toe zijn vervuld, nog wel op onze weg liggen, dan wel. in het kader van de schaalvergroting, kunnen blij ven vervullen. Ten aanzien van het woningbedrijf liggen de kaarten duidelijk op tafel en zijn wij het er in principe over eens, dat onze taak als zodanig door de woningbouw vereniging ..Onze Wo ning" te Deventer dient te worden overgenomen. Ten aanzien van het keurings- waag- en slachthuisbedrijf is eveneens dui delijk, dat de overheidstaak ten aan zien van het exploiteren van slacht huizen is komen te vervallen en dat deze veel beter kan worden overge laten aan de particulier, die het bo vendien goedkoper kan doen dan de overheid. Voorts en dat dient een zeer zwaar-wegende overweging te zijn is een slachthuisbedrijf, zoals door ons wordt geëxploiteerd, zeer con junctuurgevoelig. De overheid, werkende met geld van de gemeenschap, mag en kan zich geen grote risico's permitteren, wan neer de taak. welke zij behartigt niet specifiek der overheid is. Dit zo zijnde, hebben wij de grote gebruikers van ons slachthuis mede gedeeld, dat wij genegen zijn ons slachthuis af te stoten. In dit verband moge ik er op wijzen dat hel gemeentebestuur zich daarbij bewust is van zijn verantwoor delijkheid ten opzichte van onze ge meentelijke medewerkers, die aldaar hun taak vervullen. Hun belangen zullen bij de beslissin gen die in dit opzicht worden geno men. nauwlettend in het oog worden gehouden, waarbij ,,het over U en zonder U" niet in ons woordenboek voorkomt. Ook ten aanzien van ons gemeente lijk energie bedrijf is de vraag gere zen ik sprak U daarover ook reeds het vorig jaar of handhaving daarvan tot de reële mogelijkheden behoort. De situatie ten aanzien van het GEB is minder duidelijk dan ten aanzien van het KWSB. Met betrekking tot het slachthuisbe drijf is zonder meer duidelijk, dat er in feite geen overheidstaak ten de zen meer aanwezig is. I-Iet is niet voor niets, dat c-r in Ne derland geen slachthuis meer is, dat niet te koop is. Ten aanzien van de electricileits- en gasvoorziening is het aan geen twij fel onderhevig, dat de energie voor ziening een overheidstaak blijft. Het punt is slechts of het de gemeen te of de provincie is, die deze ener^ gie distributie moet verzorgen. Ten aanzien van deze gemeente, waar deze energie distributie tot nu toe met bekwaamheid en volledige in zet van allen op lofwaardige wijze geschiedt valt op dit ogenblik nog niet te zeggen in welke richting een beslissing zal moeten uitvallen. In afwachting van een rapport van twee externe adviseurs, wil noch kan ik thans nog enigerlei voorspel ling doen. Ik versta maar al te zeer, hoezeer onze medewerkers bij GEB en KWSB onder spanning verkeren. Tk begrijp met name zeer wel, dat de situatie, waarin wij op het ogenblik verkeren, frustrerend kan werken. Het GEB staat op het ogenblik voor een taak, die groter is dan ooit te vo ren. De expansie van de gemeente zoals die zich in de Haar voordoet en de in uitvoering zijnde ruilverkaveling vragen het uiterste van hen die het GEB en zijn administratie beman nen. Juist op dit moment, waarop eerder gedacht zou kunnen worden aan uit breiding van personeel worden wij voor de vraag gesteld of wij dit be drijf op den duur nog zelf zullen kun nen blijven exploiteren, dan wel of het beter zou kunnen opgaan in een groter geheel. Zo lang deze vraag nog niet beant woord is. is er niet aan te ontkomen om zich t.a.v. personeelsuitbreiding bijzonder voorzichtig op te stellen. Dit neemt niet weg. dat met name de staf van het GEB versterkt moet worden, zij het dan wellicht met tij delijk aan te trekken hulp. In overleg met de direkteur zal on derzocht moeten worden in hoeverre op korte termijn de noodzakelijke ver sterking kan worden aangetrokken. Het gemeentebestuur zou met mij gaarne zo spoedig mogeliik wat meer duidelijkheid willen geven in de/e si tuatie. Er zijn voor het personeel van be'de bedrijven, en voor de gemeente te grote belangen in het geding om door overhaasting t.ot onberaden be slissingen te komen. Over Uw hoofden heen. Heren raads leden. moge ik een beroep doen op onze medewerkers bii de bedriiven begrip te willen hebben voor hetgeen er thans gaande i*. en vertrouwen te willen houden, dat met hun he'an- gen terdege rekening wordt gehou den. Thans nog enige ciifers. waarin de gang van ^aken bii de bedrijven kan worden vertaald. G.F.B. afdeling elektriciteit. Jaarafname 1971 16.519 (179 kWh; Jaarafname 1972 ca. 19.099 999 i-wh. toename ten opzichte van 1971 is 2.489.999 kWh is ca. 15 pet. Uitgevoerde werken 1972 Transformatorhuisje gebouwd en in gericht Haarplan no. 3; 2 Transformatorhuisjes gebouwd en ingerichl T-Taarplan no. 5; Transformatorhuisje genlaatst en in gericht Ruilverkaveling Holterbroek: Transformatorhuisie genlaatst en in gericht Waterleiding Mij. in Esnelo: Soanningsver-beierino Wolferbr Sta- tionsweg-Scholm ansdi fk Soanningsverbetering Espelo langs Helhuizerweg: Hoog- en laagspannings kabelnet ge legd en gemonteerd Haarplan no. 3; T-Toog- en laagspannings kabelnet ge legd en gemonteerd Haarplan no. 5; Aanleg en montage verlichting voet gangerstunnels N.S. verplicht en 'n voorbeeld van plichts betrachting gegeven. K.W.S.B. De slachtingen liepen in het afge lopen jaar terug. Per 1 januari 1973 zullen in verband met de stijgende kosten van het slachthuis de tarieven worden ver hoogd. ik Idde het omtrent het voortbestaan slachthuis kan ik kort zijn Wij vertrouwen, dat de besprekingen met de heren Udema en Hogeslag in hot begin van het komende jaar tot resultaten zullen leiden daarbij de belangen van 't slachthuis nersoneel de volle aandaeht schenkende. Op dit ogenblik is hef ook ten aanzien van het K.W S B. niet mogelijk con creter te ziin hoezeer het ook ten aanzien van het aldaar werkende per soneel wenselijk zou zijn. dat dit wel zou geschieden. De besprekingen verkeren thans ech ter nog in een te oril stadium. Dank z.ü gebracht aan hen. die in het K.W S B. werkzaam zijn. voor het werk. dat zii onder soms moeilijke omstandigheden vervullen. Gri siersslaehtin enshal: '79: 100 kg: '72 10 1P.9 009 kg; *71: 10.142.000 kg. 9QQ nno kg; '71 .507.300 kg. '79- 193 600 kg; 72: 192.400 kg. 2 282.000 ke: '72 Diverse gebruikc '71: 184.100 kg; Herdenkingen. Der gewoonte getrouw organiseerde de oudstrifders organisatie m Holten op de avond van 4 m»i wederom "en herdenkingssamenkomst bii het mo nument aan do Molenb""erweg. waar wii fezamen onz" gedachten lieten gaan naar hen. die voor onze vrij- Hoogkamn dracht, d'e De schoolie ds R. A. op- bepaalden bii deze aehterlietei jgd begon de Koninginne dag met r-en zinvolle aubade Op h"t Canadese lOrkhof waren wij met leden van de laatste Canadese pelgrimage ter hod^nking bijeen. noron De verjaardag van H M. de Koningin was aanleiding om een aantal Holter- naren te doen bliiken hoezeer hun toe wijding aan het werk. waarvoor de ze gesteld zijn, waardering verdient. Het Opperwachtmeester H. Meyer, die. op grond van ziin u'foemende staat van dienst, werd hegifiïgd met de zil veren eremedaille verbonden aan de orde van Ornnie Nassau. E. de Wit. sedert enige iaren inwoner onzer gemeente, werd on grond van diens verdiensten als direkteur van de Ceheco benoemd tof officier in de orde van Oranje Nassau. Mein££rouw A. Kolkman, veertig ja ren lang trouw en kundig bij het ver vullen ran haar werk bij de N.V. rtehr Schiinnert ontving de ereme- daille verbonden aan dc orde van Oranic Nassau in brons. Tk moge. teneinde dit overzicht volle die te maken, vermelden, dat uw bur- - gemeester in .zün kwaliteit van voor van 't Nederland* Oorlogsgra ven Co cier in ri' Ds r té. erri bevorderd tot Offi- e van Oranje Nassau. TV, •k Addnk herdacht on 2 maart bet feitdat Hii 95 iaren verbi divinl Minister dienaar Hes goddeliiken woord* ic geweest Velen hehben hem doen bliiken met hem te willen medeleven met dit voor hem en zijn pe-/in zo gedenkwaardig oeenhlik. Svmnatbie en waardering zijn in de jubilerende pas tor 1 Wereld dia. aan. A ddïnk •efnrm iT-ed'ka' maat en zending moeh- de feestgave, welke Ds. de orpmeente ontving, ■■erde kerk beriep een nred:kant ïn de persoon van Twillert 1. .T Bal. vroeger Ned Herv. It a'hie.- bereikte op 1 me! 1 1. zün honderdste veriaardag, Belaas ie bii deze maand na een wei- bedeed leven waarin hii tol hef laat ste top de fricbeid v"n gepsi hePft mogen behouden uit de kring der zij nen weggenomen. fovoll-inff De bevolking derer gemeente groef de nrl S/IQ On v-i'dag R december 1.1. werd Ru- hen BeMroan. als ionggeborene. als j 8909-cte inwoner gemeente ingeschre- On 9i decpmhei- tofnnl inwonertal p.nsd De grotp hevoll-inocv lonen iaar werd vorm gereed ko' ningen. wt ook voor van de de dag. waarop 'oot bedroeg het =i in bef afge- 'aakf door bet "erste 909 wo- nvenant Schut •den gebouwd. der be Thans nog in uitvoering: Spanningsverbetering Espelo bij Pas- mansweg; Spanningsverbetering Holterbroek bij Kortedijk en Populierendijk: Spanningsverbeterïng Borkeld bij Bor- keldsweg: Spanningsverbetering Vagevuursweg (Nieuw Heeten) Spanningsverbetering Poggebeld (Nw. Heeten) Spanningsverbetering Espelo bij Ha- versla gsweg; Transformatorbuisje plaatsen en inrichten ten behoeven van Sportcom plex Meermanskamp; In 1972 werden ca. 310 stuks (in 1971 145 stuks) percelen op het elektri citeitsnet aangesloten. Gasbedrijf Jaarafname 1971; 4.554.412 m3; Jaarafname 1972: plm 5.990.090 m3 toename ten opzichte van 1971 is: 1.435.000 m.3 is plm. 31' pet. Uitgevoerde werken 1972 Lage- en hogedruk gasnet aangelegd in Haarplan no. 3: Lagedruk gasnet aangelegd in Haar plan no. 5; Lagedruk gasnet aangelegd naar zwembad; Lagedruk gasnet aangelegd naar Lan- duwerweg en deel Borkeldsweg. In 1972 werden ca. 335 stuks (160 st. in 1971) percelen op het gasnet aan gesloten. Ik wil in dit jaaroverzicht uitdrukke lijk en met grote waardering memo reren. hoezeer na de storm van 12 op 13 november 1.1. de mensen van het G.E.B. tot diep in de nacht in de weer zijn geweest om het verniel de net te repareren. Zij hebben daardoor velen aan zich 31 december 1971 gehoorton 1079- overledenen 1979- geboor'e overschot vestigingen vertrekken nositief mieraüe Totaal aantal Uvnnrï 498 8964 per 21-12-1972. Twaalf maal jaar uitgerukt, worden, da* d 51 afbrandde ink en W. .T weer ic rle brandweer dit Niet kon voorkomen e boerderij Diikerhoek De heren J W. Blue- Eshuïs werden bevor derd tot onderbrandmeester. Het corps zii dank gehrach' voor zijn paraafheid en deskundigheid van optreden. Politie De taak van de politie wordt met het jaar zwaarder, de bezetting van het politie aoparaat hier en plders houdt daarmede geen gelijke tred. Het stemt tot voldoening dat he* politie corps van Holten zijn mannetje blijkt te staan. Met opmerkelijk succes heeft het corps zich in het afgelopen jaar van zijn taak gekweten, waarbij moedie optreden aan hen niet kan worden ontzegd, waarvoor ik hen gaarne hulde wil brengen. De wacht meesters Veerbeek. Kamperman en ITensens verlieten de groep. Wacht meester Beuwer werd definitief bij de groep ingedeeld. De bouw van een nieuw politiebureau bleef helaas in het kader van de bezuinigingen nog tot de vrome wensen behoren. Begrip voor noodzakelijke bezuinigingen is alleszins aanwezig, begrip voor deze maatregel kan onmogelijk worden op gebracht. (VERVOLG OP PAGINA 7)

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3