Avontuur op de eerste schooldag Hoofdbestuur O.L.M. besprak belangrijke Dinsdag centrale voorlichtingsdag rundveehouderij Situatie en toekomst van zuid-west Overijssel Toneel uitvoering „C.O.C." Over het geslacht Boissevam Ascot introduceert nieuwe suède reinigingssysteem Kampioenschappen londententoonstelling Zaterdagavond uitx'oeping nieuwe Prins Carnaval Ledenvergadering van touwtrekkers- vereniging „O.K.I.A." Opening nieuwe orgel school Volkers Muziel in Nijverdal valt samen met 35-jarig bestaan Erkend waterfitter Openbax-e. verkiezingsbijeenkomst „Open Middag" Padvinders W aardexxbox'clxgroep Collecte bracht nxeer op Angstige uren bij de giraffe J. Kruimelaar (72) verongelukt Vrijdag 10 november 1972 Martijn en Mieke woonden naast el kaar in dezelfde flat. Heel toevallig waren ze ook op dezelfde dag jarig en dus moesten ze haast wel goede vriendjes zijn. Ze waren dan ook bij na altijd bij elkaar, ze haalden sa men kattekwaad uit en ze gingen sa men naar school. Omdat ze op dezelfde dag jarig waren en dit jaar nog wel op de eer ste schooldag na de vakantie, had den ze iets leuks bedacht: ze zouden allebei een rode trui en een blauwe lange broek voor hun verjaardag vra gen, dan was het net alsof ze twee ling waren Zo gezegd, zo gedaan, Martijn vroeg aan zijn moeder om een rode trui een een blauwe broek en Mieke deet hetzelfde. Tien wilden ze natuurlijk ook graag wehn of allebei hun moeders de trui en ie broek zouden kopen,- maar je wee hoe het met verjaardagen gaat: dan mag je nooit van te voren weten walje krijgt. Bi dus hielden de moeders van Mcftijn pn Mieke stijf hun mond diat en de kast ging op slot, zodat ze liet stilletjes even konden kijken of;r soms in twee kastjes hetzelfde paje lag. ündelijk was het dan zover. De va- katie was voorbij en het was de eeste schooldag. 5 Morgens om zes uur stonden Mke en Martijn al naast hun bed, wnt dat hadden ze afgesproken. Stil le es slopen ze, elk in hun eigen hs natuurlijk, naar de huiskamer o te kijken of er misschien pakjes tafel lagen. Ja, daar zagen ze vut,: Mieke Zag een rood pakje met «ex blauw lint en Martijn zag een luw pakje met een rood lint erom, aar dat wisten ze van elkaar jtuurlijk niet. Mieke dacht? ik hoop maar dat 'p de 83e internationale hondenten- jonstelling van de Koninklijke Neder landse Ke^melclub „Cynophilia", .Winner 1972" te Amsterdam, behaal- le de Engelse Bulldog „Baytor Ris- ;ing Star" van de heer J. van den Berg, Industriestraat 12 het kam pioenschap bij de teven (Winster) en het 'predicaat beste van het ras". De Hovewart ,,Dorle van de Witte Berken" van mevr. J. M. Nieuwen- huyzen, I-Iolterberg 47, behaalde het .reserve-kampioenschap in de open Martijn ook zo'n pakje heeft en Mar tijn dacht: ik hoop maar dat Mieke ook zo'n pakje heeft. Toen gingen ze toch nog maar even terug naar bed, want het was nog lang geen tijd om op te staan. Om half acht kwamen hun moe ders hun roepen, er werd heel hard ,,lang zullen ze leven" gezongen in allebei de huizen en toen werden de pakjes uitgepakt. Martijn en en Mie ke pakten alle twee eerst het pakje met het lint erom en ja hoor zat een prachtige felrode draion trui in met een blauwe lange broek. ,,Veel plezier ermee" zeiden de moeders (die natuurlijk met elkaar hadden afgesproken dat ze allebei hetzelfde zouden geven, dat begrijp je wel). „En nu vlug naar school", zeiden de vaders, „want het is de hoogste tijd". Martijn en Mieke hadden nau welijks tijd om hun andere cadeau tjes uit te pakken, want ze wilden zich natuurlijk ook nog gauw even omkleden. Op een holletje draafden ze toen weg. In de school was het natuurlijk een reuze drukte. Er waren allemaaj nieuwe kinderen die naar de eer ste klas gingen. Martijn en Mieke vonden die kinde ren nog maar klein en ze voelden zichzelf erg gewichtig, omdat ze al naar de derde klas gingen en vandaag nog een jaar ouder ook! In de dei-de klas was een nieuwe juf en die liet de kinderen zelf hun plaats kiezen. Martijn en* Mieke gingen natuur lijk vlak bij elkaar zitten! Achter Mieke. ging een. jongetje zitten dat in de vakantie jarig was geweest en voor zijn vex-jaardag een nieuwe vul pen had gekregen. Een echte vulpen was het, dat zou hij wel eens even laten zien! Toen de juf zich even om draaide kwam er een potje inkt uit zijn tas, hij schroefde het deksel er af, stak zijn nieuwe vulpen in de. inkt en .Walter, wat doe je daai-"? vroeg de juf boos. Walter schi-ok zich een hoedje en wilde vlug zijn pen uit het potje halen. Maar natuui-lijk ging dat veel te onvoorzichtig en de inktpot viel ondei-steboven. De inkt stroomde over de bank en droop zomaar op Mieke's nieuwe rode trui. Martijn zag het. „O Mieke, een grote vlek op de nieuwe rode trui!" riep hij. Mieke werd helemaal bleek. Een vlek, hoe kon dat? „Achter op je i*ug!" riepen de andere kinderen nu ook, want ieder- In oktober en november 1970 zijn in een viertal plaatsen in Zuid-West O- veryssel, omvattende de gemeenten Deventer, Diepe"heim, Bathmen, Hol ten, Kaalte, Olst en Wij he, ge- spreksavonden gehouden vanwege de drie vakcentrales in Overijssel t.w. NVV, NKV en CNV, over werkgele genheid, onderwijs en Sociale- en me dische voorzieningen. De visie van deze gespreksgroepen is in een nota samengevat en ter discussie gesteld op 'n forumbijeenkomst in Deventer op 4 maart 1971. Alhoewel in deze nota een aantal duidelijke conclusies werden getrokken, werd 't wenselijk geoordeeld in samenwerking met de landelijke vakcentrales iets uitvoeri ger in te gaan op de problematiek van deze regio. Dit heeft geleid tot een nieuw rapport, dat op écu geza menlijke vergadering van alle ge spreksgroepen op 26 september tc Deventer is vastgesteld. Het rapport gaat wat uitvoeriger in op de hierboven geschetste aspecten dan in het eerste rappoi-t en komt t_ slotte tot de volgende conclusies: a. De woningbouw De woningbouwpxoblematiek in de re gio kan in de komende jaren alleen worden opgelost indien de bestaande plannen voor nieuwbouw geheel wor den gerealiseerd in het kader van een intergemeentelijke samenwerking. De woningnood onder de laagste inko mensgroepen vex-eist daax-naast een zeer krachtig doox-stx-omingsbelid, uit breiding van de individuele huursub- s.idies en experimenten met goedko pere bouwmethoden. Tevens moet grote aandacht worden besteed aan de verbetering en vernieuwing van oude woningen (renovatie). b. Het onderwijs De ondex*wijsmogelijkhjden in de x*e- gio zijn zeer rijk geschakeerd. Zoals ovex-al in ons land is de deelneming van kindex-en uit bepaalde bevolkings groepen relatief gei'ing. Vooral aen deze groepen moet gxote aandacht wox-den besteed. Peutex-speelzalen kun nen m.b.t. deze kindex-en een belang rijke positieve invloed uitoefenen. Teneinde de noodzakelijke onderwijs vernieuwingen te stimuleren is een op alle ondex-wijsrichtingen stoelen de x-egionale schoolbegeleidingsdienst noodzakelijk. c. Sociale, culturele en medische voorzieningen. De op dit terrein gesignaleerde, te- kortekomingen vloexen gedeeltelijk voort uit gebrek aan capaciteit en voor een deel uit personeelsgebrek. Door 'n gx-otere regionale samenwer king kunnen een deel van deze pro blemen worden opgelost. d. De werkgelegenheid De werkgelegenheid is in deze regio naar hoeveelheid gemeten altijd vol doende geweest. De kwaliteit van de werkgelegenheid laat echter veel te wensen ovex*, zoals blijkt uit de op- leidingscijfex's van de werkzame be volking en de daarrqee samenhan gende inkomencijfers in de stxeek. Deze liggen bijna 7 pet. onder 't Ne derlandse gemiddelde. In de industi'ie en in de diensten sector zullen meer hoger gekwalifL ceerde arbeidsplaatsen moeten wor den geschapen. Regionale industiie- parken zijn gewenst voor de zo nood zakelijke concentratie van de indus triële activiteiten. Tevens moet worden opgemex-kt dat induétriële werkgelegenheid in hoge mate is geconcentx*eerd in enkele be- drijfstakken. Voor structurele proble- men in deze sectoren zal de x*egio zeer gevoelig zijn. e. De toekomstige positie van hel gebied. De regio Z.W.-Overijssel zal een be langrijke rol kunnen spelen samen met Apeldoorn en Zutfen in de zo ge wenste betere bevolkingsspreiding in Nederland. Bij hel opstellen van deze conclusies vallen twee feiten op, die hier niet onvermeld mogen blijven. In de 1ste plaats blijkt dat veel pro blemen alleen kunnen worden opgelost in het kader van de intergemeente lijke samenwerking. Daar l.et bedrijfsleven 'n belangx*ijke rol moet spelen bij de oplossing van veel problemen is een „Sociaal Eco nomische Advies Raad" van gioot belang. In deze Raad kan het be drijfsleven de ovei-heden van ad vies dienen. In de tweede plaats valt het op dat de lagere inkomensgx-oepen dikwijls meer te lijden hebben van bepaalde tekortkomingen in het beleid. Duide lijk geldt dit voor de woning- en on derwijsproblemen. Bij 't vast te stel len beleid zal pi'ioriteit moeten wor den gegeven aan de problemen van de zwakke groepen in de samenle ving. Een gecoördineerde aanpak van des kundigen op 't gebied van onderwijs, woningbouw, opbouwwerk en maat schappelijk werk is dringend gebo den. een zag opeens de grote blauwe vlek op de prachtige rode trui. Mieke's lip begon te trillen en de juf kwam er snel bij, ,Moet dat al zo beginnen op de eerste schooldag?" riep ze boos teten Walter. Én tegen Mieke zei ze: „laat me die vlek eens zien, zou die er nog uit gaan?" Mieke zei met dikke tranen in haar ogen: ,.ik weet het niet. mijn moeder zei dat het een draion ti*ui is". „O, dan valt het wel mee", zei de juf, „we krijgen de vlek er dan wel uit. Kom maar even mee naar de kraan, dan proberen we hem er meteen uit te spoelen". En ja hoor, het lukte. De inkt ver dween als sneeuw voor de zon, alleen had Mieke natuurlijk we een poosje een natte koude plek op haar rug. Maar toen ze na schooltijd naar huis gingen was de plek gedroogd en van de inkt was gelukkig niets meer te zien. Zo zie je maar dat je op school nooit dingen achter de rug van de juf moet doen, want dat kan altijd mis gaan. En als je dan een vlek maakt in een ti*ui die daar niet tegen kan 'en die vlek gaat er niet meer uit nou dan zwaait er wat thuis! De Chr. Ontspanningsclub „C.O.C." zal zatei'dagavond in gebouw „Reho- both" voor het voetlicht brengen het beoiende spel „Nacht zonder dage raad" in drie bedrijven door Victor Boni en Thomas Rex in een Neder landse bewerking van A. B. M. Lam- boo. „Nacht zonder dageraad" een spannend spel over vluchtelingen van oost naar west, speelt in de tegen woordige tijd, ex-gens in Midden-Eu ropa aan "deze zijde "van de grens tussen Oost en West. Zatex*dagavond „de elfde van de elfde" om 11 minuten over elf zal in de voorzaal van dorpshotel Holterman de heeisende Prins Johan Frans van de Noordenberg zijn opvolger be kend maken. De feestavond begint om 9 uur en er is vrije toegang. Prins Johan Frans zal zeker voor zijn Fienpreuversonderdanen een tref fende afscheidsspeech gereed heb ben. Verder wordt er voor muzikale omlijsting gezorgd. Tussen het dan sen door zal de voorzitter van de Raad van Elf E. D. Vincent het vex*- dere carnavalsprogramma medede len. Waar is de boe* aan toe in buitengeboed? De Overijsselse landbouw moet in al zijn geledingen tot een eenslui dend standpunt komen over ruimtelijke grenzen waarbinnen veredelingslandbouw in landschappe lijk waardevolle landbouwgebieden zich vrijelijk dient te kunnen ont wikkelen. Dit is de mening van het O L.M.-hoofdbestuur, tot uiting ge bracht bij de behandeling van een verslag van de laatstgehouden gadering van de Prinviale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling. De Raad heeft in een gedachtenwisse- ling met het Landbouwschap er ambtenaren van de Provinciale ,P1?\ nologische Dienst (P.P.D.) cle vol gende punten duidelijk gesteld: in de bestemmingsplannen bui tengebied moeten bij de verschil lende bestemmingen duidelijk de consequenties voor de landbouw worden aangegeven; een uniforme redactie voor de omschrijving van bepaalde be stemmingen wordt noodzakelijk geacht (er heerst nu nog spraak- verwarring in de naamgeving van bestemmingen); er bestaat behoefte aan nauwkeuriger schatting van de oppervlakte cultuurgrond die de landbouw voor een gezonde be drijfsontwikkeling nodig heeft, alsmede de oppervlaktes die in de studies over de ruimtelijke ordening aan de landbouw wor den toegedacht; een nadere studie betreffende de omvang van open ruimten voor landbouwkundig gebruik is ge wenst; met betrekking tot de specialisa tie in de landbouw wordt ge steld, dat ook in de landbouwge bieden met landschappelijke waarde, in de gemengde bedrij ven in principe een vrije ont wikkeling moet kunnen plaats hebben. H.B.-lid G. ten Kate, die zitting heeft in de Raad, deelde nog mee, dat het gesprek met de P.P.D. te zijner tijd vervolgd zal worden. Ingenieur Jepma vindt: Ook varkenshouder y moet investeren De ontwikkeling van de Overijs selse varkenshouderij blijft achter bij diè in andere provincies, met na me Brabant en Limburg. De var kenshouderij dreigt uit het ge zichtsveld te raken, nu alle aan dacht gericht wordt op de rentesub sidie voor rundveehouderij en akker bouw. Maar we hebben in Overijs sel met onze gemengde bedrijven rundveehouderij en varkenshouderij nodig. Ook voor die laatste tak moet u propaganda maken. Deze waai-schuwende opwekking kwam tij dens de laatst gehouden hoofdbe- stuursvergadering uit de mond van adviserend H.B.-lid ir. J. Jepma, hoofdingenieur-directeur van bedrijfs ontwikkeling. Hij plaatste deze kant tekening bij de aan de leden verzon den nieuwsbrief waarin aangedron gen wordt om zoveel mogelijk ge bruik te maken van de komende x*entesubsidie. O.L.M.-voorzitter D. J. Jonkhans was het met Jepma eens, dat de varkenshouderij in on ze provincie uitbreiding behoeft. Tot nu toe zijn investeringen in de ze sektor rendabel gebleken. Niette min was hij er beducht voor de var- kensproduktie door middel van EEG-rentesubsidie te doen groeien. Hoewel, als de andere EEG-landen zouden subsidiëren, zou Nederland ook niets anders overblijven. Bij die gelegenheid kan er opnieuw een nieuwsbrief naar de leden, vond ad viserend H.B.-lid Roerink. Advise rend H.B.-lid Slotman zette een vraagteken bij de stimulering van de varkensproduktie. Hoe worden straks de prijzen, vroeg hij zich af. Ir Jepma wilde zelfs niet wachten op eventuele rentesubsidie voor de var kenshouderij. Hij vond, dat de var kenshouder niet meer kan wachten met het plegen van diepte-investe ringen. Bijdrage voor boer die landschap onderhoudt Eindelijk een officiële' eik dat de boer een belangrijke taak verricht voor de instandhouding van het landschap. Dat was de reactie van hoofdbestuurslid Kolhoop op de mededeling van ir. Y. v.d. Wal, dat in de ruilverkaveling Agelo-Reutum principiële overeenstemming is be reikt tussen de plaatselijke commis sie en de directie landinrichting over een bijdrageregeling voor land- schapsonderhoud. Het hoofdbestuur was het volmon dig eens. Voorzitter Jonkhans ver bond er de conclusie aan. dat daar mee een precedent was geschapen voor andere landschappelijk gevoeli ge gebieden. De bijdrageregeling kan een mooi onderwerp van ge sprek vormen in de contacten tus sen de verschillende ruilverkave lingscommissies in de provincies. Een contact dat Kolhoop graag op nieuw gelegd zou willen zien is een vergadering van ruilverkavelings commissies in drie P.L.O.-verband. Een uitwisseling van ervaringen kan heel nuttig zijn. meende hij. Voor zitter Jonkhans beloofde dit voorstel aan te kaarten. Geen aparte verzekering zelfstandigen Bij de behandeling van de KNL.C- agenda heeft H.B.-lid Veerenhuis er op aangedrongen, dat de O.L.M. in KNLC-verband krachtig zijn teleur stelling uitspreekt over het uitblij ven van 'n volksverzekering arbeids ongeschiktheid om budgettaire rede nen. De georganiseerde landbouw moet zeker niet meewerken aan een aparte verzekering voor zelfstandi gen, waarop de regering thans stu deert. Veerenhuis kon wat het O.L.M.-standpunt betreft gerust zijn. Adviserend H.B.-lid Roerink ver klaarde in de commissie agrarisch- sociale aangelegenheden (A.S.A) van het KNLC te hebben vastgehou den aan de volksverzekering over eenkomstig het SER-advies. De A.S.A.-commissie heeft dat O.L.M.- standpunt overgenomen. Het O.L.M.-hoofdbestuur is van mening, dat de Stichting Public Re lations Land- en Tuinbouw uitste kend werk verricht in de gunstige beïnvloeding van de mening van bui tenstaanders over agrarisch Neder land. Bij het KNLC-voorstel tot vaststelling -van de subsidie voor 1973 voor de Stichting merkte OLM-algemeen secretaris Van der Wal op, dat de landbouworganisaties een ruimer standpunt moeten inne men bij de subsidiëring van deze bij zonder belangrijke taak. De Stich ting zou wat meer armslag moeten hebben om met name de dagblad- koers effectiever te kunnen benade ren. Het ministeriële voornemen om de dierziekten-bestrijding financieel te beknotten door subsidieverminde ring stuit ixij de OLM op grote be zwaren. Van der Wal beloofde daar van het een en ander te zeggen tij dens de KNLC-vergadering. Uitvoe ring van de plannen van de minister gaat de boer heel wat geld kosten, aldus de algemeen secretaris van de OLM. Adviserend H.B.-lid Roerink had bij de behandeling van de KNLC- agenda grote bezwaren tegen de mi nisteriële voorwaarden zoals die ge zonden zijn aan de inspecteurs mi lieuhygiëne in de provincies als ba sis voor hun adviesbeleid t.a.v. hin derwetvergunningen voor veehoude- rijbedraven. Die voorwaarden gaan volgens Roerink veel verder dan het zgn. „rode boekje". Zo wil men bij voorbeeld tijdelijke mestopslag bij bouwland verbieden en het mest uitrijden aan tijdstippen binden. OLM-secretaris Kreulen noemde het een kwalijke zaak dat de minis ter het doet voorkomen als of de sub sidie-afbouw en uiteindelijke ophef fing van de agrarisch-sociale voor lichting in overleg zou zijn ge schied met de betrokken a.s.v.-ers. Er is vanuit het ministerie van C.R.M. nog nooit officieel aan de provinciale landbouworganisaties aangekondigd, wat er staat te gebeu ren, aldus Kreulen. Zoals bekend is het ministerie van Landbouw bereid het verlies van de 47 A.S.V.-plaatsen te „verzoeten" met de subsidiëring van tien nieuwe E.S.V.-plaatsen, te verdelen onder de diverse land bouworganisaties. Blijkens een in KNLC-verband voorgestelde herinde ling ziet het er naar uit, dat de O.L.M. twee voorlichtersplaatsen za! verliezen. Op maandagavond 30 oktober hield de touwtrekkersver. OKIA haar le denvergadering bij café Kalfsterman De voorzitter dhr. D. J. A. Podt heet te ieder welkom en deelde mee dat de trainingen zullen worden voort gezet in de manege „het Ruiter kamp" te Eathmen. Als trainer is aangesteld dhr. Knoef uit Vorden, de kosten zijn f 15, per avond, welke sa men met afdeling Bathmen betaald zullen worden. De feestavond zal volgend jaar plaats vinden op 24 februari ook weer ge zamenlijk met afd. Bathmen. Ook werd voorgesteld een dropping te organiseren. Als data werden voor lopig 24 of 25 november aangehou den. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de heren D. J. A. Podt en G. Paalman. Kandidaten: dhr. E. Struik, H. Klaasses, A. Podt, A. Lug- genhart, H. Klein Velderman en G. Boode. Het resultaat was: dat de heren E. Struik en H. Klein Velderman het be stuur zullen vernieuwen per ingang van 1 jan. 1973. Tijdens de rondvraag vroeg dhr. E Haverslag of er nog iemand meer be schikbaar was voor het leiden en coachen van de ploegen. Voorgesteld werd om de heer F. KI. Velderman dit te vragen. De heer Klein Velder man moest om gezondheidsredenen het touwtrekken opgeven. Precies 35 jaar geleden begon R. Volkers in de voor kamer van zijn vader (in Holten vooral bij de ou deren bekende J- Volkers sr.)Kaair de Joncheerelaan enkele door hem. zelf opgeknapte harmoniums te veri kopen. Uit dit prille begin is dood hard werken en %'akmanschap heff huidige Volkers Muziek gegroeid dat zich in het hele rayon en ook daai? buiten een goede naam he'oft ver* worven en daar in de toekom?t ze ker nog een schepje bovenop zal doen. Verplaatst Volkers muziek vorig jaar het grootste gedeelte van haar bedrijf naar het centrum van Nijverdal nu een jaar later is het geheel voltooid en is na weer een flinke uitbreiding, de nieuwe orgelschool (in het jaar van het 35 jarig bestaan) samenge voegd tot één geheel. Door de jaren heen zijn de 2 zoons van R. Volkers ook in het bedrijf op genomen. die zich door een strikte taakverdeling uitstekend presenteren in de speciaalzaak op het gebied van orgels, grammofoonplaten etc. Zaterdagmiddag is er van 3 tot 5 uur gelegenheid voor belangste)!er.rten om de nieuwe orgelschool van VoUterfc Muziek te bezichtigen. Op 20 april 1968 overleed te Hen gelo (Ov.) de heer Ursul Philip Bois- sevain (varianten op deze naam zijn Bouissavy en Boissevin), geboren op 8 augustus 1889 te Muiderberg (ge meente Muiden). Vele jaren woonde hij in de Holtense buurtschap Dijker- hoek, waar zijn naam door verschil lende buurtbewoners als Booisjevan werd uitgesproken. In dit artikel wil ik eens met u de gangen volgen van een aantal leden van het geslacht, waarvan ook de gewezen Dijkerhoekse Boissevain deel uitmaakte. Daartoe neem ik u mee naar ten oosten van Bordeaux gelegen plaats Bergerac, van waar uit de aldaar geboren protestantse voorvader Lucas Bouissavy (1) Frank rijk verliet na de opheffing van het edict van Nantes (1685) en zich ves tigde te Amsterdam. In 1700 trouw de deze met Marthe Roux, eveneens geboortig uit Bergerac. Vijf jaar la ter overleed hij in 's lands hoofdstad. Jeremie Boissevain (2), een zoon van Lucas Bouissavy. is geboren in 1702 te Amsterdam. Hij was gehuwd met Marie Charlotte Duchesne, ge boren 1705 te Londen. Jeremie was boekhouder en vader, van het Walen- weeshuis te Amsterdam. Uit het hu welijk Bois&evain-Duchesne werd in 1741 een zoon Gedeon Jeremie (3) ge boren, die evenals zijn vader boek houder werd en later in de handel werkzaam was. Zijn vrouw was de in Amsterdam ter wereld gekomen Mar quérite Quien. Tot de vierde generatie behoort Da niël Boissevain. koopman, lid van de firma Retemeyer en Boissevain, lid van de kamer en rechtbank van koophandel te Amsterdam, waar hij in 1772 werd geboren en in 1834 stierf. Zijn echtgenote was de Am sterdamse Johanna Maria Rete meyer. Via Henri Jean Arnoud Boissevain, geboren in 1813, lid van dé firma Boissevain, komen we bij het zesde geslacht, waarvan ik noem Louis Da niël Boissevain, geboren in 1852 te Amsterdam, e.veneens lid der firma H. J. A. Boissevain, in assurantiën. De heer A. Sappema slaagde te Den Haag voor het diploma „Landelijk erkend waterfitter". Naar wij vernemen heeft het che misch reinigingsbedrijf ASCOT (185 filialen in midden, zuid en oost Ne derland) onlangs de licentie verwor ven van een geheel nieuw Ameri kaans systeem voor suède- en leer- reiniging. Dit systeem bekend onder de naam „Suède-Life" is door het in- tei*nationaal bekende research labo ratorium ..Institute of Dry Cleaning" in de Verenigde Staten aan een kri tisch onderzoek onderworpen. In ver gelijking met door het Instituut zelf voorgeschreven x*einigingsmethoden. bleek het Suède-Life-systeem ver su perieur te zijn. Door een Suède-Life reiniging blijft een maximum van de natuurlijke vetten in het suède- of leerartikel be houden. Hierdoor wordt bereikt dat de natuurlijke zacnte greep van de suède, als ook de warme kleuren na een reinigingsbeurt volledig behouden blijven. Suède- en lederkledingstukken win nen in de mode meer en meer ter rein. Dikwijls wordt deze kleding te lang en daardoor te vuil gedra gen, simpelweg omdat de gebruik- ster of gebruiker zijn kostbare suède- kleding slechts met schroom afgeeft aan de stomerij. Met de introductie van het suède- Life systeem door Ascot is iedere schroom om een suède-artikel tijdig te laten i*einigen overbodig. Diverse vooraanstaande -Amerikaanse fabri kanten van suède zijn er reeds toe overgegaan het suède-Life systeem voor de reiniging van de door hen verkochte produkten aan te beve len. Ascot past Suède-Life met volledi ge garantie voor het reinigingsresul taat toe. Iedere suède- of leren kle dingstuk dat door Ascot op deze wij ze is gereinigd, wordt van een suède- Life garantie-label voorzien. Door dit nieuwe systeem kunnen de vele ge- bruikstex*s en gebruikex-s van suède- en lederkledingstukken meer en lan ger plezier van hun kostbare kleding hebben. De federatie van verenigingen en commissies voor landbouwvoorlich ting in Oost-Overijssel heeft in over leg met het consulentschap voor de rundveehouderij te Hengelo besloten gezamenlijk een centrale voorlich tingsdag voor de rundveehouderij te organiseren. Aanleiding hiervoor zijn de ontwikkelingen, welke zich in de bedrijfstak rundveehouderij voltrek ken. Veel veehouders zijn reeds overge gaan tot meer of minder ingrijpen de veranderingen van hun bedrijf, tci-wijl velen met plannen hiervoor rondlopen. Voor beide groepen vee houders is het van grote betekenis goed op de hoogte te zijn met de economische vooruitzichten en tech nische mogelijkheden in deze be drijfstak. Voor het belichten van de economi sche perspectieven in de E.E.G. is een terzake goed georiënteerde spre ker, n.l. de heer P. Westra ing, se cretaris van de hoofdafdeling Veehou derij van het Landbouwschap, be reid gevonden hierop zijn visie te ge ven. Daar het rendement, van de rund veehouderij zeer sterk afhankelijk is van een goede voedei-winning, bewei ding en voeding zullen ook deze on derwerpen aan de orde worden ge steld. De inleiders, die hierover zullen spreken, zijn door hun werkzaamhe den op de hoogte van de nieuwste ontwikkelingen. Het zijn ir. D. Oos tendorp, wetenschappelijk medewer ker van het Landbouwkundig bureau der Nederlandse stikstofmeststoffen- industrie te Den Haa.g, die zal spre ken over Nieuwe inzichten op het gebied van de voedex-winning en be weidingstechnieken, en ir. Y. Tj. Bak ker, directeur van „De Schothorst," die spreekt over ..Aktuele ontwikke lingen bij de voeding van het rund vee". De Centrale voorlichtingsdag voor de Rundveehouderij wordt gehou- Door de besturen van de plaatse lijke afdelingen van de CHU en de ARP wordt op maandagavond 13 november 20.00 uur een openbare verkiezingsbijeenkomst gehouden in zaal „Amicitia". Op deze avond die voor ieder vrij toegankelijk is zullen als sprekers optreden de heren H. Wisselink uit Bathmen, Tweede kamerlid voor de CHU en E. Wiersema te Zwolle, A.R. candi- daat bij de komende verkiezingen op 29 november a.s. Ieder is van har te welkom! den op dinsdag, 14 november, in ..Het Anker" te Wierden en begint om 9.45 uur met de opening door de heer W. B. van Dragt voorzitter van de in de aanhef genoemde federa tie. Ing. P. Westra, spreekt om 10.00 uur. Ir. Oostendorp en Ir. Bakker resp. om 11.30 uur en 13.30 uur. De bijeenkomst sluit plm. 15.00 uur. Men schrijft ons: Hierbij nodigt de leiding der welpen en verkenners der Waardenborch- groep te Holten u uit voor het bijwo nen van een „open middag", die ge houden zal worden op zaterdagmid dag 18 november in het groepshuis in de Beuseberg. Aanvang 14.00 uur. Een open middag houdt in dat ou ders en belangstellenden, vooral ook de jeugd, een zo'n uitgebreid moge lijk beeld wordt gegeven van die ac tiviteiten die een padvindersver eniging de jeugd biedt. Tenten wor den opgezet, keukens worden gebouwd er wordt gepionierd. Er zal een welp worden geïnstalleerd. Tevens zullen er dia's worden vertoond van het afgelopen zomerkamp 1972. Voor de jeugd bestaat er de moge lijkheid om aan verschillende spel elementen deel te nemen* De ouders worden getrakteerd op een kop kof fie, terwijl voor de jongeren limona de aanwezig is. Wij rekenen op een grote opkomst. Inlichtingen worden u gaarna verstrekt door akela Admi raal, Schoutenstraat 5, tel. 1848, of door de leiding op de middag zelf. De collecte voor het geestelijk ge handicapte kind heeft f 27844,44 (v.j. f 2530.26) opgebracht. Dit is f 57.50 meer dan onze opgave van de vori ge week. Een aantal zakjes van de Borkeld zijn nog nagekomen. Allen zeer hartelijk dank voor deze mooie uitkomst. Deze werd de echtgenoot van de in 1857 te Batavia geboren Cornelia Jo hanna Suzanna Feitkamp. Uit dit hu welijk stamt de in de aanhef genoem de Ursul Philip. Tot het geslacht Boissevain behoor den ook: 1. Jean Henry Guillaume (1317-1870. 2. Jan (1836-1904). 3. Charles (1842-1927). 4. Ursul Philip (1855-1930). Ad 1. Jean H. G. promoveerde in 1840 te Leiden in de rechten en werd vervolgens advocaat te Arnhem, re dacteur van de Arnhemse courant, secretaris van de kamer van koop handel en van 1860-1870 lid der pro vinciale staten van Gelderland. Hij was bevriend met de grote staats man mr. J. R. Thorbecke. Ad 2. Jan wordt gekenschetst als een groot-koopman en een der voornaam ste handels- en scheepvaartmagnaten van het 19e eeuwse Amsterdam. Hij werd de stuwende kracht bij de op- ji richting van stoomvaartmaatschap pij „Nederland" in 1870 en de Ko ninklijke Paketvaartmaatschappij in 1888. Hij was lid van de hoofdstede lijke gemeenteraad en van de pro vinciale staten van Noord-Holland. In de politiek verdedigde hij de libera le beginselen. Ad. 3. Charles was journalist, hoofd redacteur en later directeur van het Algemeen Handelsblad. Jarenlang was hij de populairste dagbladschrij ver in Nederland. Zijn polemieken met dr. Abraham Kuyper zijn be roemd geworden. In de Kuyper-bibliografie schrijft ds. J. C. Rullman, dat Charles B. niet moede werd telkens weer het gebeurde (de z.g. paneelzagerij te Amsterdam; Doleantie 1886) in een vals licht te stellen. Bij het stembus debat van 1887 bracht Boissevain Kuypers naam we.»ïT 'vn verband met 1886. Dr. Kuyper vorde de, dat Char les B. zijn beschuldigingen ri'feP'*? zou formuleren, dat het oorcfeel van de rechter erover kon wordeh-, inge roepen. Boissevain', heeft d.ï* V>*n*- baar niet aangedurfd. Niettemin schreef KuypeiV 2000e nummer van De Groe*_ weekblad voor Nederland „L, sterdammer") van 14 april 1 v, r- in zeer lovende bewoordingen get.vld artikel over Charles B. De laatste zin luidt: „Zijn herkomst uil Frank rijk heeft hij practisch nooit verloo chend. Alleen dat in hem het oud- Fransche Calvinisme te loor was ge gaan, heb ik zelf als Calvinist i'an hem ondervonden". Ad. 4 Ursul Philip promoveerde te leiden tot doctor in de letteren. Hij was hoogleraar in de oude geschie denis en Romeinse antiquiteiten te Groningen en later aan de stedelijke universiteit van Amsterdam. Het wapen van het protestantse ge slacht Boissevain wordt omschreven- als volgt: „In zilver 3 groene pijn bomen, naast elkander op een gras grond. Helmteken: pijnboom: dek kleden: zilver en groen". De wapen spreuk luidt: „Ni regret du passé, ni peur de l'avenir" (Geen spijt over het verleden, geen vrees voor de toe komst). Aangezien ik niet de beschikking had over de publikaties van Charles Boissevain (Onze voortrekkers) en B. H. Boissevain (Stamboek der Boisse- vains), heb ik voor de samenstelling van dit artikel alleen gebruik ge maakt van „Gens Nostra" 1966, „Ne derlands Patriciaat" 1910 en de Wink ler Prins encyclopedie. HILVERSUM W. OTT EN De hele staf van Ouwehands Die renpark te Rhenen heeft spannende uren beleefd bij de geboorte van de eerste giraffe op de Grebbeberg. Al reeds drie weken sliepen om beurten Ouwehand jr. en de giraffenverzor- ger Derksen bij de giraffen om bij de te verwachte blijde gebeurtenis aanwezig te zijn en te kunnen alar meren cn assistéren zo dit nodig was. En zondagmorgen 5 uur was het zover. Bij de eerste tekenen van onrust werd Derksen wakker en be merkte dat de weëen begonnen wa ren. Hij alarmeerde de dierenarts en de heren Ouwehand en allen waren getuigen van het verschijnen van de voorpootjes en de kop. Maar daar bleef het bij. Drie uur lang hield de ze spanning aan. Juist toen men be sloten had de geboorte te helpen be vorderen door de boreling te „ha len" kwam het jong met een flinke val op de wereld. Ieder schrok van de hoge val en de harde klap. Met een zucht van verlichting consta teerde men dat alles goed was afge lopen. Spontaan kreeg de jonge gi raffe de naam Kees, genoemd naar de oppasser, die zoveel nachten aan het kraambed had gezeten. Maandagmorgen omstreeks tien uur vond op de Rijssenseweg ter hoog te van caférestaurant „De Prins" een ongeval plaats, waarhij de 72- jarige J. Kruimelaar uit Holten om het leven is gekomen. De heer Kruimelaar reed. komen de uit de Geskesdijk, waarschijnlijk zonder nauwkeurig op het verkeer te letten, op zijn fiets de rijksweg op toen er een auto naderde, bestuurd door de heer P. M. uit Lochem. De ze kon een aanrijding niet meer vermijden. De getroffene overleed ter plaatse aan zijn verwondingen.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3