Graag uw aandacht voor Bangladesj Nogmaals: „De Waardenborch" VEEL VRAGEN OP DE LEDENVERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID HENNY WIBBELINK één van de acht WAAR GAAN WE HEEN? Stieren werden hooggewaardeerd „Onze buurt J Vryuag 2okluoer litiü 8 Hilversum, 26 september 1972 r In het nummer van 6 oktober jl. wijdde de hoofdredactie een artikel aan het middeleeuwse kasteel „De Waardenborch", gevolgd door nadere berichten in het blad van 13 oktober 1972. Daarin' wordt o.m. gesteld, dat in de kronieken weinig over deze vroegere sterkte te vinden is. Aangezien ik voor de historie van het Huis te Holten wel geïnteresseerd ben, heb ik nog eens een poging gewaagd om wat meer gewaar te worden dan hetgeen J. de Graaf in zijn „Uit het archief der marke van Holten" in navolging van de oorspronkelijk in de 18e eeuw bij de Amsterdamse uitgever Isaak Tirion verschenen „Tegenwoordige Staat der Vereenigde Nederlanden" al heeft gepubliceerd. De moeite, welke ik mij daar voor heb getroost, is niet geheel onbeloond gebleven. De lezer oordele zelf. Brochure A. J. Goldstein. Velen in Holten zullen zich herin- sneren, dat de toenmalige gemeente- teecretaris, de heer A. J. Goldstein, fin 1929 in „Salland", het nieuws- 'on advertentieblad voor Deventer en omstreken, een aantal artikelen schreef over „Holten voor omstreeks honderd jaar". Deze opstellen zijn later gebundeld uitgegeven bij N.V. AE. E. Kluwer te Deventer. In de ze uitstekende publikatie, die (her)le zing alleszins waard is, wordt ver meld, dat het kasteel in 1380 al be stond de heer B. H. Brouwer meent omstreeks 1340 en dat de plaats, waar het heeft gestaan, het begin is van de buurtschap Look. welke naam vertaald als „uitzicht" met de versterking verband kan hou den. Historische schetsen van W. J. C. van Wijngaarden. Voorts heb ik geraadpleegd het boek „Met 'n oaln maester biej 'n heard" van W. J. C. van Wijngaar den, geboren in 1818 te Rijssen en al daar overleden in 1882. Hij was in zijn geboorteplaats „boaven-meis- ter" en koster-voorzanger in de kerk. Van Wijngaarden verhaalt over de gevangenneming in het voorjaar van 1387 te Goor van de bisschop Floris van Wevelickhoven (1378-1393; overleden te Harden- berg), onder wie het Huis te Holten door Hendrik van Solmisse in brand zou zijn gestoken. De bisschop kocht zich vrij voor 1500 oude schilden (f 4500,waarvoor hij het Huis te Holten en de Weggestapel bij Balh- men verpandde. Boek van H. W. Heuvel. Ook Heuvel vermeldt in zijn in 1903 bij J. H. Scheen te Lochem verschenen „Geschiedenis van het land van Berkel en Schipbeek" de mededeling door Van Wijngaarden, oorspronkelijk opgenomen in „Bato" van 1874. In zijn boek wijdt Heuvel zelf ook nog enkele passages aan het sterke grensslot „De Waardenborch". Volgens hem heeft de bisschop in 3382 in overleg met de steden De venter, Kampen en Zwolle een bur ger uit eerstgenoemde stad tot kas telein of slotvoogd benoemd. Deze moest het kasteel met drie mannen bewaken. Heuvel zegt, dat Gerrit Borre het kasteleinschap en het richterambt pachtte voor de tijd van 32 jaar tegen betaling van 70 Sal- landse ponden. Het slot werd duch tig versterkt en bxzet met drie ge harnaste, weerbare mannen. Aardrijkskundig wo>rdenbock. A. J. van der Aaeen bekend ■auteur uit de 19e eaw zegt, dat het Huis te Holten een voormalig adellijk huis was in lalland. In het midden van de 15e euw verleende Rudolf van Diepholt, de 53e bis schop van Utrecht (144-1455) L. A. Stroink telt hem in Stad en land van Twenthe" als de 52e „aan die van Deventer, het luis te Hol ten met het geregt en et weggeld in pandschap, alzoo zij ie pennin gen verstrekt hadden, omeen en an der van de erfgenamen an Gerrit Borne (Borre), aan wien het door Frederik van Blankenhein de 50e (51e) bisschop van Utreqt. (1393- 1423: overleden te Vollenhve) ver- •aad was, in te lossen en ht huis in betere staat te brengen". Schepenen en raad van Deventer stelden toen voor Holten een tollenaar aan (deze had zijn woning binnen de ringmu ren), en een schout, die het slot moest bewaren en aan wie de daar onder behorende drie erven in pacht werden gegeven. De buurtbewoners spreken nog over „den heerboer zie- ne weide". In 1844 waren de gron den, ter oppervlakte van bijna 3 hec tare, eigendom van de landbouwers Aaftink, Kei-kemeijer, Manenschijn en Stegeman. De Nederlandse Leeuw. Onlangs nam ik kennis van een nummer van de lopende jaargang, waarin het geslacht Van Hövell (tot Westerflier enz.) werd besproken. Daarbij bleek mij, dat Hendrik van Zolmysse identiek is met Henric van Solms, heer van Ottenstein, wel ke plaats gelegen is tussen Ahaus en Vreden in Westfalen. In 1402 wordt Gheret Borre genoemd als schulte (schout) van Vollenhove. In 1456 en 1477 komen daar voor Frede ric en Engbert Borre. De familie Borre had als wapen drie wielen en een effen schildhoofd. Johan Borre was in 1474 en 1477 schepen van De venter (zie ,,De Nederlandse Leeuw" van september 1947). Bisschopsrekeningen. Ook in de rekeningen over het we reldlijk gezag van de Stichtse bis schoppen in 't Oversticht vinden wij bevestigd, dat er een Huis te Holten is geweest. Vermeld wordt, dat Ja cob van Ittersum (de Van Ittersums waren later heer en meester op de Rijssense havezathe „De Ooster- hof"), rentmeester in Twenthe, in 1495 toen David van Bourgondië bis schop van Utrecht was, uitgaven heeft gedaan voor het slot te Holten. Deze gelden zijn betaald „vanwegen des rentampts ende shuses 't Lage". Stad en land van Twenthe. In dit grote werk schrijft L. A. Stroink, dat het slot te Lage voor het eerst wordt genoemd op 20 de cember 1266. Het is waarschijnlijk tussen 1323 en 1340 overgedragen aan Herman van Lage van Saterslo. In 1346 heeft bisschop Jan van Ar- kel het kasteel Lage teruggekocht. Van 1354 tot 1450 was Lage ver pand aan de heren Van Coeverden, wier namen in de geschiedenis van Twenthe vaak worden aangehaald. Het dorp Lage ligt thans in Duits land. ter hoogte van het Twentse stadje Ootmarsum. In 1626, na de val van Oldenzaal, werd Lage opge blazen en niet herbouwd. In 1380, zo las ik in het bijblad van „De Navor- scher" van 1855, werd het kasteel Lage door Floris van Wevelickho ven belegerd en in brand gestoken. Terug naar de bisschopsrekeningen. De uitgaven, die Van Ittersum deed „ut bevele mijns heren gena de" (bisschop David van Bourgon dië) betroffen het „doen afnemen der gotenstene van den huse 't Hol ten, die anders entwe solden hebn gevallen, voor 3 R.g. (Rijns gulden) cr. (cromstairt?), maken 7 Arnoldus- gulden en 3 k (kronen?). In 1499 wordt verantwoord: Item ontfangen van den tollen ende huyse to Holten bij Jacob van Yttersym 25 olde sc. (schilden), facit 75 gulden'5. Varia. Als rentmeester van Salland en ,,,,kagtgiein,..;y/an.Holten...vond ik jn een boek van mr. Bloys van Tres long Prins nog vermeld Willem, zoon van Engelberf van Doetinchem, heer van den Hogenhof, begraven in de Grote of Lebuïnuskerk te Deven ter. XXX In het boekje „De geschiedenis van het Doeschot bij Goor en van de familie Ten Doeschate", geschreven door dr. A. en later bewerkt door zijn broer dr. G. ten Doesschate, las ik, dat 24 bomen waren gekapt op het erve Doeschot onder Goor, waarvan „één tot de bode van Hol- tens verbrande huys". Dit werd ge constateerd op 29 juni 1674. Het zou kunnen zijn, dat hier wordt gedoeld op „De Waardenborch", maar het is ook mogelijk, dat het een huis be treft van een bode, die van Holten heette. Hoe het ook zij, voorzichtig heid is geboden. xxx In de bisschopsrekeningen kwam ik ook „De Weerdenborch" tegen. Mijn hoop bleek ijdel. Het betrof een sterkte onder Werkhoven in het Nedersticht. De in het begin gememoreerde „Tegenwoordige Staat der Ver eenigde Nederlanden" zegt: „En wetenvan dit huis, waarvan thans niets meer bestaat, geen ver der berigt te geven". Willen wij over het Huis te Holten meer te we ten komen, dan moeten wij dat zin netje uit de „Tegenwoordige Staat enz.", maar als niet gelezen beschou wen. HILVERSUM W. OTTEN. DEVENTER DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof, tel 11500, Vrijdag 20 oktober aanvang 20 uur: Tóte a Ted, cabaretprogramma met de Ted de Braak e.a. Maandag, 23 oktober aanvang 20 uur, beneden foyer: Bijeenkost mij. tot nut van het algemeen, een lezing over J. Pzn. Sweelinck. Dinsdag 24 oktober, aanvang 20 uur: Wim Kan alleen. Donderdag 26 oktober aanvang 20 uur: Wim Kan alleen. Vrijdag, 27 oktober aanvang 20 uur: Wim Kan alleen. E.ip.B. THEATER, Smedenstraat, tel. 13615. Donderdag 19 t.e.m. woensdag 25 ok tober: Betti- Betti (n)- Bet (uit), 18 jaar. Vrijdag 20 en zaterdag 21 oktober nachtvst.: De bloed-kelder 18 jr. Vrijdag, 20, zaterdag, 21, zondag 22, woensdag 25 oktober: matinee: De avonturen van Pietje Bell a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 uur vrij. 14 - 21 - 23.30 uur/za. 14 - 18.30 - 21 - 23.30 uur/zo. 14 - 16 - 18.30 21 uur. wo. 14-20 uur. CINEMA, Lange Bisschopstraat, tel. 1100. Donderdag 19 t.e.m. woensdag 25 ok tober: Veel liefs uit Moskou 14 jaar. Vrijdag, 20 en zaterdag 21 oktober, nachtvst.: De brug bij Remagen, 18 jaar. Donderdag 19, vrijdag 20, zaterdag 21, zondag 22, wo. 23 okt.: matinee: Lucky Luke. 2e week a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 uur. do. 14 - 20 uur/vrij. 14 - 20 - 24 uur/za. 14 - 18.45 - 21.15 - 24 uur/zo. 14 -16 18.45 21.15 uur. LUXOR, Brink, tel. 18662. Donderdag 19 oktober, cyclusvoor stelling: Tristana, 14 jr. Vrijdag 20 t.e.m. woensdag 25 okto ber: Porgy and Bess, 14 jr. Zondag 22 oktober: matinee: High noon a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 uur/zo. 14 - 16 - 20 uur. OPENBARE LEESZAAL, Brink, tel. 13506. Tot en met 29 oktober: Willem Ro- mijn, tekeningen. Openingstijden: dagelijks 10-17 en 19- 21 uur zaterdagavond, zondag en maandag gesloten. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, Assenstraat 4, tel. 11848. Tot en met 22 november, Kees Oos- terbaan, tekeningen. Openingstijden: dagelijks 14-18 uur/ vrijdag 14-18 en 19-21 uur/zondag ge sloten. JAZZ-CAFE, Brink 30 tel. 11637. Elke vrijdagavond van 19.30-23.30 u. kosten f 2,50 p.p. Op 4 oktober werd door onze oud plaatsgenoot de heer G. G. van Rooij- en te Almelo met twee volbloedstie ren deelgenomen aan de Friese Na jaarskeuring in Leeuwarden. Hij kreeg op. beide stieren de hoog ste waardering en een IA prijs. De oudste stier „Gurbe" haalde ook dit voorjaar op een keuring reeds een IA prijs. Het Fries Landbouwblad schreef over deze stier „Alleen de leeftijd had „Gurbe" tegen, anders had hij zeer hoge punten gehaald voor het kampioenschap. Voor het kampioen schap zat hij bij de laatste vijf". „Gurbe" is door de heer Van Rooijen verkocht aan de K.I. Hellen- doorn, waaronder wat de zwart-bon- ten betreft ook Holten valt. Een goede gelegenheid voor de Holter boeren, die zwartbonten heb ben, om de melkproduktie door de ze stier op te voeren. Een volle broer van „Gurbe" staat reeds bij de K.I. te Lichtenvoorde. Op de foto de bekroonde stier met van links naar rechts de beide be- drijfsboeren, fokker van Roogen en onze oud-plaatsgenoot de heer P. G. Dijkstra, die altijd nog met gro te belangstelling en interesse de gang van zaken op de boerderij van de heer Van Rooijen volgt en waar devolle adviezen geeft. Afstamming en produktie van „Gurbe's" moeder en moeders-moe der: GURBE No. 71347, geboren 26 maart 1970. V. Blitsaerd Setske's Keimpe No. 60137 Pref. 2e Klas NRS. Jan's Hinke 36 No. 420213, geb. 4-6-'61. V. Haubois Anna's Adema No. 44162 Pref. B. M. Jan's Hinke 18 No. 312118, geb. 16-3->-56. Fokker-eigenaar G. G. van Rooyen te Warga. M. 2.4 4536 4.72 214 373 12.16 7.9 6961 4.75 331 291 23.92 3.60 8.9 7857 4.61 362 296 26.54 3.53 9.9 8421 4.39 370 306 27.52 3.60 M.M. 3.1 4255 4.21 179 319 13.34 3.42 4.- 5635 4.21 237 382 14.75 3.43 7.11 8362 4.20 351 522 16.02 9.6 8381 4.27 358 453 18.50 In de vrijdagavond in hotel Vosman, onder voorzitterschap van de heer E. K. Pronk, gehouden ledenvergadering van de afdeling Holten van de Partij van de Arbeid, die goed bezocht was en in het teken stond van de aanstaande verkiezingen, was er ook gelegenheid om van gedachten te wisselen of vragen te stellen aan de raadsfractie. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Een van de vragen was of de geruchten juist zijn, dat de gemeente van plan is haar slachthuis te verkopen en als dit zo is, waarom of er dan nu nog zulke belangrijke verbouwingen plaatsvinden. De fractievoorzitter, de heer Kaan, antwoordde onder meer, dat de plannen tot het bouwen van een reinwaterkelder en de uitbreiding van het kantoorgebouw al van het vorige jaar dateren. Door de stijging van de personeelslasten en de wa- terzuiveringslasten, die door het zui veringsschap worden opgelegd zul len belangrijke verliezen ontstaan, die zich over 1971 ook al heben voorgedaan. De gemeenteraad heeft juist deze week de tarieven daar voor verhoogd. Er zijn stemmen op gegaan of er iets met het slachthuis moet gebeuren. In verband met de huidige situatie van het slachthuis heeft de burgemeester een bespre king gehad met het personeel waar bij verschillende mogelijkheden zijn belicht. Indien er eventuele plannen tot verkoop zouden ontstaan, dan zullen de bonden van overheidsper soneel tijdig worden inge licht, omdat dit personeelsaf- vloeïng ten gevolge zou kun- aan het hebben van een gemeente- nog op, dat de hygiënische toestan den zo zijn verbeterd, dat het mo tief „zorg voor de volksgezondheid" aan het heben van een gemeente lijk slachthuis is ontvallen. Er zijn echter nog geen concrete plannen om tot verkoop over te gaan. Een andere vraag luidde „wat ge beurt er of komt er op het braaklig gend terrein voor het slachthuis, dat de gemeente van de heer Klein Vel- derman heeft teruggekocht". De heer Meerman zette uiteen, dat de ze zaak nog niet voor een openbare bespreking vatbaar is, maar dat be kend is, dat er in het Kolcomplex een bijzondere basisschool zal wor den gebouwd en dat een urgentie verklaring is afgegeven voor een gymnastieklokaal, aldaar. Er zal echter eerst nog een wijziging van het bestemmingsplan moeten plaats vinden. Door de vergadering werd er bü de fractie sterk op aangedron gen om alles te doen. dat op dit terrein een speelplaats voor de jeugd komt en zoveel mogelijk groen wordt aangelegd. Op een vraag naar de aardgasuit breiding naar Dijkerhoek, Neerdorp en de Borkeld zei de heer Van der Harst, dat bet plan voor de uitbrei ding naar de Borkeld al twee jaar oud is. De boringen onder de spoor- GESLAAGD Te Meppel is voor het diploma „Gezel-schilderen" geslaagd de heer J. H. Gervedink Nijhuis. Hij werd opgeleid aan de LTS te Deventer. baan daar zijn erg tegengevallen en als men het bestelt, dan heeft men ook direct het materiaal nog niet. Dijkerhoek zal in 1973 waarschijnlijk in orde komen. In verband met de woningbouw is ook de personeelsbe zetting bij het gasbedrijf niet zo eenvoudig. De woningbouw voor Deventer was een eenmalige zaak, het plan Schut, om Deventer uit de nood te helpen. De fractie heeft het plan Beuseberg verdedigd, omdat dit so ciaal het best verantwoord was, deelden de heren Meerman en Kaan mede. Bij uitbreiding naar het wes ten zou meer huur betaald moeten worden, omdat de grond (bouwrijp maken) veel meer kost. Er zouden dan geen goedkope woningen kunnen worden gebouwd. In zijn openingswoord had voorzit ter Pronk gezegd, dat de verkie zingsstrijd zeer hard kan worden. Zij wordt gevoerd tussen drie blokken, de confessionele partijen, de pro gressieve drie en V.V.D. met DS '70. Bij de algemene beschou wingen is wel gebleken, dat KVP en ARP lonken naar de progressieve drie. In de partij zijn stemmen op gegaan: als men voor 29 november geen behoefte heeft om met ons te praten, dan ook niet na 29 november a.s. Plannen werden be raamd voor deze verkiezingen. Op 9 november spreken de partijvoorzit ters André van der Louw (wegens ziekte misschien een andere voor aanstaande PvdA-man, Rubi van der Scheer (D'66) en Dolf Coppes (PPR) in Zwolle. Afgevaardigden werden aangewezen naar de verga dering .van de gewestelijke campag necommissie op maandag, 16 okto ber, in het Reggehuis te Ommen. Aanvragen om te stemmen bij vol macht is mogelijk tot uiterlijk 15 no vember. Tot uiterlijk 24 november is het mogelijk wanneer de kiezer met degene, die hij de volmacht wil verlenen, zich ten gemeentehuize ver voegt. Dan is bloedverwachtschap of huisgenoot zijn geen voorwaarde, wat het in het eerste geval wel is. Besloten werd, dat men zich voor het aanvragen van volmachten kan wenden tot de heren Van der Harst (tel. 1927) Kaan (tel. 1491). Knapen (tel. 1224)', Pronk (tel. 2166) en W. G. Tijhof. Na de verkiezingen zal verder worden gesproken over een ombudsman voor woningbouw, socia le zaken en onderwijs, enz. waar voor zich in een vorige vergadering beschikbaar hadden gesteld de heren Kaan, Foks en Van Geel, maar waarvan de uitwerking nog niet had plaats gevonden. Beste Henny. „In de eerste plaats hartelijk bedankt voor het inzenden van je opstel over „Onze buurt". Je hebt misschien al verschillende ochtenden naar de brievenbus gelopen om te kijken of er al een brief lag van de K.R.O. Nou, hier is hij dan. Het doet ons plezier, dat we je kunnen ver tellen dat jouw opstel één van de acht beste opstellen is. Je weet wat dat betekent: Je mag samen met je vader en moeder naar Hil versum komen om je verhaal zelf voor de microfoon te vertellen". gezelligste vind ik de „Nieuwjaars dag" (1 januari). Dan gaan we met groepen kinderen van boerderij tot boerderij, want we wonen buiten. We hebben plastic klappertjespisto len bij ons. En de kleintjes hebben sterretjes. De groteren hebben een klein soort vuurwerk dat ze rotjes noemen. De groten hebben natuurlijk ook lucifers bij zich. Bij de boeren krijgen we „borreltjes", een soort kinderdrank. Ook de volwassenen doen hun ronde. Maar die gaan meestal 's middags of 's avonds. Bij hen duurt het ook veel langer. Zij doen er bijvoorbeeld twee of drie avonden over. Terwijl de kinderen 10 huizen in één mor gen doen. Als er iemand jarig is, ko men vriendinnen of vrienden, nicht jes en neefjes op de verjaarsdag. Vo rig jaar nog was dat anders. Toen kwamen ook buurmeisjes en buur jongens op je verjaarsdag. Dat doen we nu niet meer. Waar om weet ik ook niet. Er is wel veel veranderd. Want nu loopt er een eindje verder de E-8, waar we over moeten als we naar school gaan. Ook het naar school gaan is veran derd. Eerst gingen we met een hele grote groep kinderen tegelijk, ter wijl de groten op de kleintjes pasten. Nu gaan we allemaal in kleine groepjes. Wel nemen we de kleintjes nog mee naar de kleuterschool. Zo ga ik bijvoorbeeld met Dini, mijn vriendin, het broertje van Dini, en mijn zusje. De laatste tijd gaat er ook nog een ander meisje mee. Ook pasen en Palmpasen zijn erg leuk. Met Palmpasen is er in het dorp een wedstrijd: „Wie het haantje van brood het mooist kan versieren. Maar daar doen er uit onze buurt niet veel mee. Haast niemand!! Palmpasen kuilen we ook eieren. Je krijgt dan een gehaakt netje met daarin een hele grote sinaasappel, chocolade-eieren en hardgekookte ge verfde eieren. Ook pronksn we dan met opgesierde haantjes van brood. Ook Pasen is iets bijzonders. Bij het avondeten worden er een paar schalen met eieren op tafel gezet. Je mag dan zoveel eieren eten als je zelf wilt. Later op de avond kunnen er een aantal paasvuren bewon derd worden. Een jaar of twee, drie geleden hebben wij zo'n paasvuur voor ons huis gehad. Want wij had den toen een kachel gekregen waar je hoofdzakelijk kolen in stook te. Wij hadden dus een heleboel brandhout over. Toen werd het idee bedacht dat als paasvuur te gebrui ken. Het was erg mooi. Ook onze buren hebben een een paasvuur ge maakt. Laatst was mijn opa jarig. Het feest werd bij ons op de deel gevierd. Daar werden lange tafels neergezet en een heleboel stoelen. Het was een mooie verjaarsdag. Alle buren zijn er geweest. En dat waren er zo'n veertig. Je begrijpt natuurlijk wel dat wij dan een grote deel moeten hebben. Zo, nu weet je zo ongeveer hoe het er in onze buurt toegaat. Einde Henny Wibbelink, Beuseberg 115, Holten (O.). Na verschillende natuurrampen, na de terreur van de onderdrukking, na de droevige uittocht van ruim tien miljoen vluchtelingen (van wie er een miljoen onderweg stierven), na de korte, maar bloedige oorlog van december 1971 is de jonge staat Bangla Desj zich langazam aan het herstellen. Met veel buitenlandse steun. Onder meer van Nederland. Maar dat herstel kan nooit tot optimale resultaten leiden zolang 80 procent van de bevolking (en dat betekent ruim 60 miljoen mensen) niet kan lezen en schrijven. Eigenlijk dus niet kan functioneren. Om het volk van Bangla Desj uit dit analfabetisch isolement te verlossen is er door de regering in Dacca een ambitieus plan ontworpen: binnen tien jaar tijds moet het analfabetisme tot het verleden behoren. Dat kan. Met uiterste inspanning. En met veel geld. Berekend is dat men in Bangla Desj voor een bedrag van duizend gulden de totale bevolking van een dorp kan leren lezen en schrijven. Als u nagaat dat er vele duizenden dorpjes zijn, begrijpt u welke bedragen hiermee zijn gemoeid. De Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp voelt het als een morele verplichting het Bengaalse volk te blijven helpen door financieel bij te dragen aan de verwezenlijking van het tienjarenplan, dat voor een groot gedeelte door hulporganisaties in Bangla Desj zelf uitgevoerd zal worden. Lezen en schrijven betekent geen honger meer. Daarom zal er tussen 15 en 22 oktober a.s. een actie worden gevoerd. Motto is giro 999 voor 1000 gulden. Met als ondertitel „lezen en schrijven betekent geen honger meer!" De actie wordt begeleid door radio- en televisiespots. De scholen zijn benaderd met het verzoek bijgaand affiche op te hangen en zelf het initiatief voor kleinere acties te nemen. Op zondag 22 oktober a.s. zal de NOS om 20.20 uur via Nederland 2 in het programma Panoramiek naar aanleiding van enkele honderden kindertekenin gen de gebeurtenissen van de afgelopen jaren in Bangla Desj nogmaals belichten. De tekeningen zijn gemaakt door kinderen van 4 tot 16 jaar. Zij werden op vier verschillende scholen in Bangla Desj verzameld door NOS-prtugram mamakers Almar Tjepkema en Henk Teeuw. Volgens hen vormen deze tekeningen (u treft hiei'bij enkele reprodukties aan) èn de uitleg die de kinderen hier zelf bij gaven*een schokkend document, dat zonder twijfel ook dit keer weer het Nederlandse volk overtuigt van de noodzaak Bangla Desj te blijven helpen. Dit briefje ontving de 10-jarige Hennie Wibbelink, Beuseberg 115, (leerling vijde klas Schopl met de bijbel ,De Schakel') die meedeed aan een door de KRO gehouden „Opstel wedstrijd". Het briefje was een com plete verrassing. Henny had op niks gerekend want er doen aan zo'n wed strijd zoveel kinderen mee uit het he le land. Misschien nog wel meer dan honderd. En als je dan toch be richt krijgt en nog wel dat je bij een van de acht besten behoort dan sta je wel evèn raar te kijken. Blij Geweldig! Stel je voor met vader en moeder naar Hilversum om je opstel voor te lezen dat later door de radio zal wor den uitgezonden. Zaterdag 30 sep tember gingen de heer en mevrouw Wibbelink-Toelvink met hun dochter tje Henny naar de KRO-studio in Hilversum, waar het opstel op de band werd opgenomen voor uitzen ding op Hilversum 2, op vrijdag 20 oktober 's middags tussen half drie en vyf uur in het programma „In terlokaal op vrijdag". Verschillende Holtenaren zijn hiermee op de hoog te doch voor hen die de uitzending hebben gemist volgt hier Henny's op stel. Wij wonen in een hele gezellige buurt. Er zijn een heleboel leuke din gen om over te vertellen. Maar het

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3