Raadsvergadering Fundament middeleeuws kasteel Waardenborch blootgelegd lp" mm Uil I E11 j NI LIWW jlDELBmmJÊ NORMEN ALGEMENE BIJSTANDSWET Bestuurswisseling bij afdeling Roode Kruis Wees zuinig met het leven, want hoe lang nog? Brandmelding Burgerlijke Stand ONZE AGENDA Officiële publikatie Bloedafname-actie Roode Kruis Vrijdag 6 oktober 1972 UAITEIIC IIIEIIlAfCDI Ah IjjjjpiÉS f§||j jj|i| wllll f||f PjJllI'^ IfjjÉ» H ëÈwÈÊr lÈgÊSp Administratie: Gaardenstraat 17, tel. 1533 ™aai™ IIH Redacteur en plv. hoofdred. J. Wiggers Advertentieprijs Ut cent per mm (bij contract lager) Abonnementsprijs 6,per half jaar, f 12,per jaar Betaling op giro 875587 van de Raiffeisen bank te Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad lijk) werd bloot gelegd. In de twin tiger jaren wij zijn er zelf getuige van geweest heeft de toenmalige eigenaar van de grond, wijlen de heer H. J. ten Velde, al eens een on derzoek naar de fundamenten inge steld. Er kwam toen een enorme dik ke muur bloot. Onder deskundige leiding van heer Van Pemis die er dag en nacht voor in de weer is, heeft men de zaak nu beter kunnen aanpakken. Mede met behulp van scholieren heeft men uit de voormalige slot gracht potjes en schervenmateriaal tevoorschijn gehaald. De bodem van die slotgracht be stond uit leem om er water in te kun nen houden, want op deze hoog gele gen plek zou men er tevergeefs wa ter in gehouden hebben. Toch zit, volgens de heer Van Pernis, het grondwater in een aangrenzende wei de dicht aan de oppervlakte, zodat er wellicht een waterkerende leemlaag in de bodem zit. Restauratie Als het fundament en de slot gracht ongeveer in hun oorspronkelij ke staat hersteld zullen worden, zo als men schijnbaar voornemens is, dan zal deze brok historie een belang rijke toeristische trekpleister wor den voor Holten. Uiterst belangrijke vondst De afgraving is tot stand gekomen in verband met de nieuwe verkeerssi tuatie, welke door Rijkswaterstaat wordt aanbesteed voor de aanleg van een nieuwe aansluiting van de Rijs- sensevveg op de Markeloseweg, ten oosten van de Waardenborch, waar door volgens de archeoloog, drs. Ver linde, een uiterst belangrijke vondst is gedaan. De geplande nieuwe ver keerssituatie behoeft om deze vondst geen wijziging te ondergaan. Het nieuws over de opgraving is tot woensdag buiten de publiciteit ge houden om te voorkomen, dat men niet in alle rust kon werken en het werk niet door nieuwsgierigen zou worden vertrapt. Toch is er in strijd met een uitdrukkelijke afspraak nog te vroeg publiciteit aan gegeven, om dat er woensdagmiddag aanstaande door de betrokken archeologen ter plaatse een persconferentie zou wor den gehouden, waarin nadere mede delingen zullen worden gedaan. Natuurbehoud is zeker een van de voornaamste punten in het kader van de milieubescherming. Leven en laten leven" is een oud gezegde wat nog steeds zal gelden. Dood niet onnodig leven, want ieder diertje heeft zijn funktie in de grote keten waar ons leven ook deel van uit maakt. Ook de zeer snel vervuilende atmosfeer en sterke afname van energie bronnen is een bedreiging voor onze gezondheid. Of er nog lang „leven" op deze aarde is zal van onze manier van leven afhangen. We zullen allen zuinig moeten zijn. Zuinig met grond stoffen, zuinig met water, zuinig met de zuivere lucht en zuinig met de natuur. DUS Wees niet te royaal met elektriciteit. Het koelwater van de centrales wordt warm geloosd op sloten, meren en rivieren. Planten en dieren gaan dood in warm water. Wees zuinig met water, men weet toch al niet waar men het voor ons vandaan moet halen. Wees zuinig op de natuur. Hak niet onnodig bomen en struiken; pluk geen wilde bloemen, geen paddestoelen. Help mee om het natuurlijk evenwicht niet nog verder te verstoren. Durf eens een stukje van uw tuin te laten verwilderen. Milieugroep Holten secretariaat: J. v. d. Bovenkamp-Wiersema Gaardenstraat 28 M. M. W. Vehof-Venrooy Noordenbergstraat 3 Op woensdag 27 september jl. hield de afdeling Holten van het Ne derlandse Rode Kruis haar leden vergadering, speciaal belegd in ver band met bestuursverkiezingen. Zo werd in de eerste plaats afscheid genomen van dr. Rietdijk, die zes tien jaar voorzitter van de afdeling is geweest. In zijn plaats is met al- De gjmeenteraad komt dinsdag, 10 oktober 1972 des avonds 7.30 uur in openbare vergadering ten gemeente huize bijeen ter behandeling van de volgende agenda: 1) Notulen van de vergadering van 13 september 1972. 2) a) Ingekomen stukken, b) Mededelingen. 3) Voorstel inzake structuurschets, bestuurlijke indeling. 4) Voorstel tot vaststelling huur van het perceel Boschkamps- straat 1. 5) Voorstel tot verkoop van een bouwterrein aan: a) de heer U. de Jong, Benne- broek. tty Voorstel tot wijziging van de ver ordening op -de keur en slacht huisrechten. 7) Voorstel tot het verlenen van een onderhandse opdracht voor de aanleg van elektricitieswerken i.v.m. bouw reinwaterkelder slachthuis. 8) Voorstel tot wijziging van de le- gesvcrordening. 9) Voorstel tot wijziging van de bouwverordening. 10) Voorstel met betrekking tot het adres van het comité Beuseberg inzake de ruimtelijke ontwikke ling van de gemeente. 11) Voorstel tot wijziging van de ge meente begroting 1972 (parkeer terrein sportvelden). 12) Beantwoording eventueel ingeko men schriftelijke vragen. gemene stemmen gekozen de heer A. H. van Pijpen- Reden voor zijn vrouw, mevrouw C. J. van Pijpen-Blonk, om af te treden als bestuurslid. In haar plaats is gekozen mevrouw G. H. J. Schoolen-Aanstoot. Daarna werd •afscheid genomen van de secretares se, mevrouw J. L. van den Berg- Mulder, die na vijf jaar de gelede ren gaat verlaten. Haar taak wordt overgenomen door het bestuurslid mevrouw J. H. Nekkers-Wolterink. Van de scheidende bestuursleden is vervolgens afscheid genomen en hen is dank gebracht voor hun werk. De postzegelaktie is een succes beworden. De opbrengst is f 2.856.25, hetgeen een toeslag voor de afde ling betekent van f 518.25. De penningmeester is bezig de in ning der contributie met acceptgi rokaarten te laten geschieden. De eerste maal een gigantische taak, waar men met elkaar de schouders onder moet zetten, evenals onder de op handen zijn bloedplasma-avond. Overdag: telef. 1352 Politiebureau), 's Nachts: telef. 1224 (G. W. Kna pen) b.g.g. telef. 1325 (G. ter Harm- selj. Geboren: Bernd Alexander zv J. Ool- bekkink en B. H. Willemsen. Bri gitte dv P. Varwijk en M Koop man. Sabine Marloes dv F. van der Veen en I. A. W. Weil. Me rel dv K. van der Sloot en E. I. Han sen (Geb. te Deventer). Overleden: J. Aaftink-Bosman, oud 77 jaar. Getrouwd: H. Poesse, 22 jr, Bath- men en J. B. Kettelarij, 24 jr, Hol ten. Ondertrouwd: B. Ebrecht, oud 44 jr., Hólten en J. Brands, 16 jr, Marke- lo. 'J. H. C. Wiersma, 31 jr. Hol ten en G. Suske, 31 jr, München. BEVOLKING. Ingekomen: P. Wijnmaalen van 's-Gravenhage G. J. Garsen van Duitsland J. v. d. Meer en gez. van Amsterdam. H. A. Hoogka mer en gez. van Sassenheim. Mej. A. M. T. G. van Deelen van Nijme gen. J. W. Middelink van Terschel ling. B. J. Zwijnenherg en gez. van Deventer. J. T. Blom en gez. van Hellendoorn. A. W. B. Kappert en gez. van Goor. R. R. Terborg en gez. van Deventer. H. B. Dek kers en gez. van Rotterdam. Mej. E. B. Rietman van Nijmegen. Vertrokken: Mevr. M. J. Kok-Ulf- man naar Voorst. Mej. J. W. Tulier naar Nijmegen. P. Honde link en gez. naar Steenderen. G. A. M. Willemsen en gez. naar Tub- bergen. Mej. W. Schöppers naar Rijssen. Mevr. W. Schöppers-Beld- man en gez. naar Vroomshoop. Zaterdag 7 oktober 20.00 uur: Feestavond met prijsuit reiking van de Vereniging „Holba- theo" in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Maandag 9 oktober 20 uur: Ouderavond O.L. Kolschool in de zaal van hotel Vosman. Dinsdag 10 oktober 19.30 uur: Raadsvergadering ten ge meentehuize. 19.45 uur: Ledenvergadering afde ling Espelo Ned. Bond van Platte landsvrouwen in „Het Trefpunt". 20.00 uur: Propaganda - avond -film avond EHBO in zaal Vosman. 20.00 uur: Bijeenkomst Herv. Vrou wengroep Dijkerhoek in gebouw Bethanië. Spreekster mevrouw R. Aaltink-Kevelam, pedicure. Woensdag 11 oktober 20.00 uur: Vergadering Braderiecom missie in café Kalfsterman. Vrijdag 13 oktober 20.00 uur: Openbare vergadering van de VVD in café rest. „De Engel" van de afdeling Delden. Spreker mr H. van Riel, lid Eerste Kamer der Staten-Generaal over Algemene Po litieke zaken. Grote verkoopactie van speculaas door de ponyclub „Bergruitertjes" (zie adv. en ber.). Donderdag 19 oktober 20.00 uur: Gezamenlijke bijeenkomst afdeling OLM en Plattelandsvrou wen in zaal „Vosman" (zie bericht over verkeersproblematiek) Vrijdag 27 oktober en zaterdag 28 oktober Bazaar ZVV „Blauw Wit '66" in ge bouw Rehobotn. Nadat daaraan ongeveer een maand is gewerkt, is thans door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (R.O.B.) onder leiding van de provinciaal archeoloog voor Overijssel, drs. A. D. Verlinde, op de hoek van de Markeloseweg en de Rijssense- weg, het fundament van het middeleeuws kasteel „Waardenborch" ook wel het Huis te Holten, bloot gelegd. In de historische kronjeken is over deze vroegere sterkte weinig- bekend. Men zal er b.v. zowel de uitgebreide als de nieuwe uit gave „Overijssel" te vergeefs op naslaan. In Holten heeft de naam „Waardenborch" een zeer bekende klank. De gemeente heeft er in het Kolcom.plex een straat naar ge noemd en de Holten-se padvinders noemen zich „De Waarden- borchgroep". De meeste informatie over het voormalige kasteel verschafte de auteur J. de Graaf, in 1918 secretaris van Gorssel, in zijn boekje „Uit het archief der Marke van Holten". Deze doet de geschie denis vrij uitvoerig uit de doeken. Historische bronnen „Ten Noord-Oosten van Holten, al waar de wegen van Rijssen en Mar- kelo samenkomen, lag het kasteel Waardenborch, ook wel het huis te Holten geheten, dal strekte tot bewa ring van Salland. Onder Floris van Wevelikhoven werd het door Hendrik Solmiss.e in brand gestoken. Het ge bouw moet toen niet geheel verwoest of kort daarna vernieuwd zijn, want in 1382 aanvaardde "n burger uit De venter het kasteleinschap uit handen van den Bisschop en van de steden Deventer en Zwolle, onder belofte het met 3 mannen te zullen bewaren en. desgevorderd. het binnen drie dagen wederom over te leveren. Het vol gend jaar kreeg Deventer het voor recht, dat de kastelein een burger dier stad moest zijn en aan deze en den Bisschop de eed zou afleggen. Met toestemming van het Utrecht-, sche Domkapittel verpachtte Fredrik van Blankenheim in 1401 het kaste leinschap met het richterambt van Holten en andere daarbij behorende rechten aan Gerrit Borre voor de tijd van 32 jaren en tegen betaling van 70 Sallandse ponden 's jaars. Borre genoot deze gunsten uit hoof de van de groote diensten, welke hij aan 't Sticht had bewezen door het Met behulp van scholieren is de heer Van Pernis bezig om uit de gevonden put (beerput of drinkwaterput?) oud vaatwerk op te halen. verbeteren van dit kasteel, het huis van Arkelstein (onder Bathmen) en 't slot te Vollenhove. In verval Het eerste de Waardenborch bleef intussen in zeer onvolkomen toe stand. In de desbetreffende Bisschop- pelijken brief wordt er namelijk van gezegd: „hebben wij b-sonnen. dat die landweer en dat huis te Holten om groeten moet onss lande van Zalland gemaeckt sijn, ende dat die by onsen tiden markelic tot groten sta- den ende orbar sijn gecomen, ende dat bedacht ende aengesien, dat onse huis te Holten also starke niet en is, noch sulke vesten heeft, dat men eenige swaer last van volke, die daar onversiens mochten comen, weder- staen mach". Daarom werd in de voorwaarden van vexpachtingen opgenomen, dat de kastelein nog 1000 oude schilden tot verdere verbetering mocht besteden. Op eigen kosten moest hij het huis bewaren met „drie weeral'tige man mit hernassche ende w.eren als dair- toe behoert". De Bisschop bleef ver plicht. de overige bezetting, die de omstandigheden mochten vorderen, te betalen. Onder bisschop Rudolf van Diepholt geraakte het huis in zóó'n slechte staat, dat Deventer hem moest bij staan om het te her stellen. In 1444 bekwam Deventer het kas teel met den tol en 't gericht in pand voor 1500 oude. schilden. Drie jaar la ter verpachtte deze stad het huis met twee daarbij behorende erven aan ha ren burger Hendrik ter Bruggen, on der voorwaax'de onder andere dat hij als schout de oude rechten der inge zetenen zou handhaven, dat hij twee paarden met tenminste één knecht en een wachter of portier zou hou den. Lange jaren bleef het pand- schap-in de familie Ter Bruggen. In 1436 werd vastgesteld, dat het kasteel drie waren (erven) in de marke van Holten had". De Arkestein (of Arkelstein?) was een kasteel nabij Bathmen, gesticht in 1358 door Jan van Arkel, bisschop van Utrecht. Van dit huis is thans niets meer over. Reeds in 1539 was de wal geheel geslecht en in 1576 was het zelfs zóó vervallen, dat de Dx'ost het niet meer bewonen kon. In de 18e eeuw is het door de Staten verkocht. Tot zover J. de Graaf in zijn „Bij- dragé tot de geschiedenis van het platteland zoals de ondertitel van zijn boekje luidt. Het hoofd van de Dorpsschool, de heer B. H. Brouwer, die grote interes se heeft voor oudheidkundige zaken, heeft over de Waardenborch een boekje geschreven (technische verzorging G. J. van '1 Hulst) „De sa ge van de Waerdenborch". waarin hij enkele historische bronnen noemt en waarbij hij ook geput heeft uit het boekje van De Graaf. Holten nog klein Holten betekende in de Middeleeu wen zeer weinig. Volgens „Verslagen en mededelingen Overijssels Recht en geschiedenis" stonden er in 1429 nog maar 37 huizen in de marke. In 1470 was dit aantal gestegen tot 70. Deventer telde toen 224 huizen en Zwolle 308 huizen. Keurmeester, wijlen J. Aanstoot, heeft hem verteld, dat in het begin van deze eeuw de jongens nog in de droge grachten speelden. Hij kon niet over de rand kijken om de weg te zien, zo diep was de gracht nog. Stichtingsjaar Als enkele historische jaartallen vermeldt de heer Brouwer, na niéuwe naspeuringen: 1340. Na 1340 worden de Sallandse landweren (wal len en grachten) gegraven van De venter tot Holten, met de daarbij ver sterkte huizen. 1348: Enige Deventer burgers gaan naar Holten om daar een huis te bouwen. Aangenomen moet worden, dat hiermede de' Waar denborch bedoeld werd. Hoe en wan neer het kasteel ten onder is gegaan is niet bekend. Het is trouwens niet voor de eerste keer' dat het fundament (gedeelte- Uit de middeleeuwse drink waterput van 't kasteel „Waar denborch" werd vaatwerk uit die tijd opgehaald. Bovenstaande luchtfoto - in opdracht van 't Deventer Dag blad gemaakt door Tiemen Brouwer (Aerophoto Teuge) - geeft een duidelijk beeld van de plaats wair het kasteel „Waardenborch" gestaan heeft, n.l. aan de invalswegen van Rijssen (rechts) en Markelo (links). Op de achtergrond een kijkje op het dorp Holten met links de Oranjestraat. Op maandag, 30 oktober, zal in de Scholengemeenschap weer een bloedafname-avond worden georga niseerd vanwege de afdeling Holten van Het Ned. Roode Kruis, als er tenminste voldoende enthousiasme onder de bevolking bestaat, om zich als donor op te geven. Het gaat nu eens niet om geld, maar alleen om nog geen halve liter bloed. Iedereen tussen 18 en 65 jaar, die gezond is, kan dit gemakkelijk missen daar bin nen korte tijd de hoeveelheid afge staan bloed in het lichaam weer wordt bijgemaakt. Zoals men weet is de normale hoeveelheid bloed van 'n volwassene ongeveer 5 liter. Vanwe ge de plaatselijke afdeling zijn per post huis aan huis kaartjes ver spreid waarop men zich voor deelna me aan' deze actie kan opgeven. Vrijwilligers van het Roode Kruis komen deze kaartjes ophalen. Men kan ze ook, indien ingevuld, per post aan mevr. Lowes, wier naam op de adreszijde vermeld staat te rugzenden. indien men niet wenst deel te nemen, moet men geen blan co kaartjes terugzenden, dat geeft verwarring. Wat het enthousiasme betreft behoeven de organisatoren zich geen zorgen te maken. Vorige jaar waren er 567 donors en had men de gehele avond handen vol werk om op tijd gereed te komen. Ook nu rekent men op een enorme deelname. De normen voor periodieke bijstand ingevolge de Algemene Bijstandswet zijn ingaande 1 januari 1972 door het college van burgemeester en wethouders nader vastgesteld als volgt: alleenstaande f 77,70 voor een kostwinner zonder kinderen f 111, idem met 1 kind f 112,95 idem met 2 kinderen f 114,75 idem met 3 kinderen f 116,60 idem met 4 kinderen f 117,80 idem met 5 kinderen f 119,15 idem met 6 kinderen f 122,40 Bovenstaande basisnormen dienen te worden vermeerderd met de wettelijke lfinderbijslagen, premie ziekenfonds en de woninghuur c.q. de lasten van eigen woning en te worden verminderd, indien één der echtgenoten ontbreekt, met f 16,65 per week. Alleenstaande die niet zelfstandig een huishouding voert, woonkosten inbegrepen f 92,65 Thuiswonenden a. jonger dan 18 jaar f 34,95 b. van 18 tot en met 20 jaar f 51,80 Volledigheidshalve wordt nog meegedeeld, dat exemplaren van de richt lijnen ter inzage liggen op de afdeling sociale zakera- Voorts zijn aldaar de richtlijnen verkrijgbaar tegen de prijs van f 6,per stuk. Burgemeester en wethouders voornoemd: W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg, secretaris Holten, 6 oktober 1972.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 1