Wat u verwachten kunt van het Groene Kruis te Holten Nationale Reclasseringsactie 17 24 september GEBR. SCHUPPERT Gebr. Z0ETBR00D Deventer huisvuil gaat naar Wij ster In augustus lichte daling werkloosheid Benraad ziet de winter van de zonnige kant Verpleging en gezondheidszorg Lijfspreuk ..Door allen voor allen Deskundige hulp van drie verpleeg kundigen VoorKOMEN is beter dan VOORkomen Kleutercursus Kantelende aanhanger blokkeerde ruim vier uur het verkeer Terrein Dissevelt deze. MoDEueoes hen! zy wezeN MEr 6RAP&T& 6CJS of zMuzr N.V. ALGEM. NED. BEGRAFENISVERZORGING VERZEKERINGERIJ. 'ANBV' afdeling Holten Bathmen - SVIarkelc BT 260 Capaciteit: 7.250 kcal/u netto. Afmetingen: hxbrxd 745x970x335 mm. Kleur: Incagrijs. een goede Benraad convector is niet duur bij: KLEIN MELDERMAN Dit is het blad voor al m familie berichten boerderijtje of villaatje Zondag 17 september CRiëNTERIMGSRIT Texslse stamboek ram Pedicure Steunzolen Elastieken kousen 4 Vrijdag 15 september 1972 5 Zoals in bijna alle plaatsen is ook in Holten een plaatselijke vereniging van het „Groene Kruis". Een vereniging, werkzaam op het terrein van de sociale gezondheidszorg. Een plaatselijke vereni ging is zelfstandig, vandaar dat van plaats tot plaats de werkwijze verschillend kan zijn. Het leek ons nuttig eens precies te vertellen hoe het Groene Kruis hier in Holten werkt, zodat vooral ook de nieuw ingekome- nen en de jonge gezinnen op de hoogte zijn van de mogelijkheden, die het Groene Kruis biedt. Bij de vereniging zijn drie ver pleegkundigen werkzaam, ieder zorg dragend voor een eigen gedeelte van het dorp, zodat men bij het aanvra gen van hulp en advies terecht kan bij de verpleegkundige van de eigen wijk. Weet U nog niet tot welke wijk U behoort, dan kunt U altijd terecht in het Groene Kruis gebouw, tussen 1 en 2.30 uur op de werkdagen. U kunt er dan zeker van zijn dat dan een van hen aanwezig is. Immers zij hébben hun werk grotendeels buitens huis, zodat zij overdag minder goed te bereiken zijn. U kunt het ook al tijd via de telefoon proberen. Verpleging De oorspronkelijke taak van het Groene Kruis was deskundige hulp te bieden, bij de verpleging van zie ken thuis. Ook nu is dat nog een belangrijk onderdeel van het werk. Via Uw huisarts kunt U de hulp van de verpleegkundige aanvragen, voor verpleging van familieleden. Zij zal U helpen bij de verpleging en ad viezen geven voor de verzorging van de zieke. Laatste hulp wordt alleen gegeven wanneer de verpleegkundige de zie ke ook heeft verpleegd. Was dit niet het geval, dan kunt U de hulp inroe pen van de plaatselijke begrafenis onderneming. Zuigelingen- en Kleuterzorg Het Groene Kruis vervult ook een belangrijke taak op het gebied van de zuigelingen- en kleuterzorg. Zij organiseert zuigelingen- en kleuter- consultatiébureau's in het Groene Kruis gebouw. Het zuigelingénconsul- tatiebureau staat onder leiding van de bureauarts, die gespecialiseerd is op het terrein van de preventieve ge- zondheidszorg. Deze arts leidt samen met eeri andere arts nët kreutei'cön- sultatièbureau. De zorg voor de aanstaande moeder valt eveneens onder deze taak, zodat U adviezen en voorlichting kunt v gen bij de verpleegkundigen. Kraamhulp De verenigingen van enkele plaatsen hebben zich voor de kraamhulp sa mengevoegd in een kraamcentrum van waaruit kraamverzorgsters hulp bieden bij de bevalling en gedurende 10 dagen van het kraambed. Holten valt onder het kraamcentrum Deven ter. Daar het tegenwoordig meer en meer voorkomt, dat de a;s. moeder de hulp inroept van een particulier verpleeg ster, wat ook een prettige en goede wijze van kraamhulp is, maar welke hulp niet altijd op tijd bij de beval ling kan zijn, loopt men het. risico, juist bij dit belangrijke gebeuren de besproken hulp te moeten missen. In deze gevallen zal het wenselijk zijn dat er van te voren iemand be sproken wordt voor geval van nood. Bij de wijkverpleegsters kunt U wel advies vragen. Zij helpen echter niet dan in uiterste noodgevallen. Het verdient trouwens aanbeveling, dat indien er een baby verwacht wordt dit even aan Uw wijkverpleegster wordt doorgegeven, zodat zij U over meer mogelijkheden kan inlichten. Andere takken Andere takken van de sociale ge zondheidszorg zijn de: rheumatiekbe- strijding, tuberculosebestrijding, kan kerbestrijding, revalidatie, bejaar denzorg, geestelijke volksgezondheid. Ook op dit terrein zijn de verpleeg kundigen werkzaam met adviezen en voorlichting, bijgestaan door districts verpleegsters. Het Groene Kmisgebouw Het Groene Kruisgebouw, Gaar denstraat 31 is destijds tot stand ge komen door inzet van de leden om gelden bij elkaar te krijgen. Het is een modern gebouw, waar pas een uitbreiding heeft plaatsgehad, zodat ook de physio-therapeut, de heer Kraay een prettige werkruimte heeft. Magazijn In dit gebouw is ook een maga- zijn ingericht van verplegingsartike- len, die men op advies van de huis arts of verpleegkundige kan lenen, indien men lid is van de vereniging. Uitlenen geschiedt alleen op vertoon van een lidmaatschapskaart of beta lingsbewijs van bank of giro. Cursussen In het gebouw worden ook de cursussen gegeven voor de a.s. en jonge moeder (daarnaast nog kleu tercursussen voor de moeders met kleuters). De cursussen worden ge geven in de vorm van gespreksgroep- jes en staan onder leiding van de districtsverpleegster van de kinder- hygiëne. Bij voldoende deelname worden er o.l.v. een heilgymnaste-masseuse zwangerschapsgymnastiekgroepjes ge vormd. Ook hiervoor verdient het aanbeveling dat men zich tijdig op geeft, indien men hier belangstel ling voor heeft, zodat de wijkver pleegkundigen tijdig nieuwe groep jes kunnen vormen. Soms kan de cursus niet doorgaan, omdat er te weinig deelname is en de wijkver pleegster niet de adressen weet van de gegadigden. Ook wordt er aan groepjes bejaar den aangepaste gymnastiek gegeven wat zeer in de smaak valt bij de deelnemers. Op gezette tijden kunnen er ook cur sussen gegeven worden op voedings- gebied. Deze cursussen worden gege ven door een diëtiste. Hoewel in sommige plaatsen de ge zinszorg ook door het Groene Kruis verzorgd wordt, is dit hier niet het geval. In Holten wordt de gezins- en bejaardenhulp georganiseerd door de Algemene Stichting van Maat schappelijk werk. Vakantiegasten Vakantiegasten in Holten kunnen rekenen op de hulp van het Groene Kruis, indien zij in hun woonplaats lid zijn van een van de drie kruis verenigingen. Voor hulp dienen zij wel een brief van de eigen huisarts of wijkverpleegster mee te nemen, (en lidmaatschapskaart) Het maga zijn heeft ook een rolstoel beschik baar, welke voor het verblijf hier ge huurd kan worden. Trombose-dienst De trombosedienst van het Rode Kruis houdt eenmaal in de week spreekuur in het Groene Kruis ge bouw. Lidmaatschap U begrijpt dat al dit werk niet gra tis kan gebeuren. Voor uitlenen van artikelen en hulp bij de verpleging is het lidmaatschap noodzakelijk evenals voor de aanvraag kraamhulp bij het kraamcentrum. Voor alle andere takken is het lidmaatschap gewenst. De lijfspreuk van het Groene Kruis is „Door allen. Voor allen," wat be tekent, dat indien iedereen lid ia er zoveel mogelijk hulp en voorlich ting gegeven kan worden. Tijden en openstellingen van de di verse activiteiten in het gebouw, spreekuur wijkverpleegkundigent werkdagen van 13.30-14.30 uur. uitlenen van verplegingsartikelem werkdagen van 13.30-14.30 uur, kleuterconsultatiebureau: op al- spraak. Zuigelingenconsultatiebureau: maandags van 13.45-16 uur. spreekuur kraamcentrum: eerste en 3de donderdag v.d. maand 2-3 uur. spreekuur trombosedienst: iedere don derdag van 9.30-10 uur. In de week-enden raadplege men het Holtens Nieuwsblad. Groene Kruisgebouw Gaardenstraat 31 tel.: 1436. De geregistreerde arbeidsreserve aan mannen in augustus in het ge west Deventer is gedaald van 800 (3.2 procent) tot 672 (2.7 procent). Vooral in le bedry'fsklassen bouw en metaal is het aantal werkzoekenden aanzienlijk minder, namelijk respec tievelijk 52 en 36. In andere bedryfs klassen is ook een lichte daling ge weest. Vorig jaar was er nog een lichte staging van de arbeidsreser ve van juli op augustus. Het zou er dus op kunnen lyken, dat er na de vakantie een lichte opleving is. De conclusie moet voorzichtig ge steld worden, omdat blijkt, dat de vraag naar mannelijk personeel is gedaald van 159 (0.6 procent) tot 139 (0.6 procent). Hieruit blijkt geen ver betering van de werkgelegenheid. Al moet hieraan worden toegevoegd, dat in het begin van een oplossing eerst de aanwezige vraag wordt vol daan. Veel gedrag dat door de wetgever via het Wetboek van strafrecht als crimineel wordt bestempeld, vloeit voort uit een combinatie van uiter- .- -lijke omstandigheden, en innerlijke spanningen. Er leven miljoenen men sen op aarde onder erbarmelijke omstandigheden zonder, dat zij zich crimineel gaan gedragen. Ook zijn er miljoenen tensen die in een vroeger of later stadium van hun le ven bewust of onbewust lijden of hebben geleden onder tekorten in zuiver persoonlijke relaties. Maar ook zij glijden niet alleen af naar de cri- menele sfeer. Toch blijkt telkens weer dat uiterlijke omstandigheden gepaard aan problemen in de per soonlijke sfeer in belangrijke mate kunnen bijdragen tot een ontwikke ling in criminele zin. Daarvan uit gaande en overwegende dat de ge volgen van crimineel gedrag voor geen van de betrokkenen aantrekke lijk kunnen zijn, heeft het zin na te gaan in hoeverre het mogelijk is te voorkomen, dat iemand in de crimi nele sfeer terecht komt. Het is helaas maar al te waar dat slechte verhoudingen in het gezin, een jarenlang verblijf in kinderte huizen (tengevolge van welke om standigheden ook), slechte woontoe standen of werkloosheid in het le ven van veel reclassenten een door slaggevende ongunstige rol hebben gespeeld. Hoe is dit te voorKOMEN? En wie kan dat? Eigenlijk kan iedei-een zijn of haar steentje bijdragen. Denk bijv. aan de volgende mogelijkheid: In een bepaalde wijk van een stad staat een tehuis voor werkende jon gens of meisjes. De directie plaatst in een huis-aan-huis verspreid blad een advertentie waarin zij gastgezin nen vraagt voor de jongeren van haar huis die in het week-einde niemand hebben waar zij eens naar toe kunnen gaan. Is dat zo belangrijk? Ja, want dikwijls voelen de bewo ners van tehuizen zich in een buurt apart gezet. Ze hebben het gevoel er niet bij te horen en soms zelfs argwanend bekeken te worden. Dat kan verbittering teweeg brengen of het verlangen oproepen te bewijzen dat zij er wel bijhoren. Dat is dan bijv. mogelijk door agressief op treden en vandaar naar crimineel gedrag is maar een stap. Niet goed te praten, maar wel te begrijpen èn het zou wellicht te voorKOMEN zijn geweest. In- het- algemeen gesproken kan- de ene mens de andere, de ene groep de andere tot crimineel gedrag drij ven door de betrokkene (n) het ge voel te geven er niet bij te horen. De vrouw van een gedetineerde kan zich door haar buurt of familie uit gestoten voelen. Hetzelfde kan gel den voor oudere kinderen van gede tineerden of ex-gedetineerdep. Te veel verboden of geboden, te weinig bemoeienis. Jeugdige ex-gedetineerden die op grond van hun verleden bij SQllicita- ties telkens hun hoofd stoten, wor den ontmoedigd, later verbitterd, in een nog later stadium agressief en vervallen dientengevolge licht tot recidive. Ook zij gaan zich uitgesto ten voelen. In veel gevallen had dit kunnen worden voorKOMEN. Er is dikwijls verband tussen drugverslaving en crimineel ge drag. De verslaafde kan niet meer zonder verdovende middelen en aar zelt niet zich onrechtmatig geld toe te eigenen om ze te kopen of in apotheken in te breken en ze daar weg te halen. Het kwaad is dan al geschied maar misschien had de verslaving voorKOMEN kunnen wor den wanneer in de geestelijke nood die er meestal aan ten grondslag ligt, tijdig hulp was geboden. Ook het verband tussen een slechte behuizing en crimineel gedrag is dikwijls duidelijk aantoonbaar. In een gezin met opgroeiende kinderen, on dergebracht in drie kamers, liggen de aanleidingen voor crimineel gedrag voor het grijpen. De oorzaak ligt meestal niet alleen bij de mensen maar zeker niet minder bij het ge brek aan leefruimte en dat zou mis schien te voorKOMEN zijn geweest bij een beter huisvestingsbeleid. Het bovenstaande bevat niet meer dan enkele voorbeelden uit een reeks van vele. Wanneer iedere Ne derlander attent zou zijn op wat zich in zijn naaste omgeving afspeelt, dreigende gevaren zou signaleren en de vraag „ben ik mijns broeders hoeder" 1 bevestigend zou beant woorden, zou ongetwijfeld veel leed kunnen worden voorKOMEN. I. M. A. R. De vrouwelijke arbeidsreserve is iets gedaald van 174 (1.8 procent) tot 169 (1.7 procent). De vraag is niet onaanzienlijk gestegen, namelijk van 110 (1,1 procent) tot 146 (1,5 procent) Beide standcijfers zouden kunnen wijzen op een lichte verbetering van de werkgelegenheid. Het aanbod van jeugdigen beneden 19 jaar blijft groot. Gelukkig daalt het aantal iedere maand behoorlijk. Toch lijkt het nog een hele opgave ge zien de geringe vraag naar jeugdi gen, om vooral de schoolverlaters aan een passende baan te helpen. Om vooral de schoolverlatende meis jes aan werk te helpen zal het aan tal aanvragen aanzienlijk moeten stijgen. Verdeeld over de gemeenten in het gewest bedroeg de geregistreer de arbeidsreserve aan mannen: Bath- men 9 (1.8 procent), Deventer 521 (3,1 procent), Diepenveen 23 (1,2 pro cent), Holten 25 (2,5 procent), Olst 35 (1,7 procent) en Raalte 59 (2,1 pro cent) Het ligt in de bedoeling, bij voldoen de deelname een kleutercursus te or ganiseren, voor moeders van kleu ters vanaf IV2 jaar. Tijdens de cursus, die uit acht bij eenkomsten zal bestaan, wordt de ontwikkeling van de kleuter bespro ken. In de vorm van een gespreks groep je onder leiding van mejuf frouw zuster J. H. Smits, districts verpleegster van de kinderhygiëne, worden de diverse zaken gezamen lijk behandeld. De cursus begint 10 oktober, des avwrös om 19:45 uur in hét Groèné Kruisgebouw, Gaardenstraat 31. De kosten bedragen f 5.voor le den en f 7,50 voor niet-leden, folders inbegrepen. Opgave voor zaterdag 30 septem ber a.s. bij een van de wijkverpleeg sters, liefst tussen 1 en 2.30 uur, tele foon 1436. Donderdagnacht om half een is van een vrachtwagencombinatie trek ker met aanhanger bestuurd door A. B. uit Hengelo en geladen met schroot bestaande uit samengeperste autowrakken, de aanhanger door on bekende oorzaak omgeslagen juist toen deze het viaduct in Holten pas seerde. De weg was volkomen ge blokkeerd, zodat er zelfs geen fietser langs kon. Met de takelwagen van de Fa. A. Muller en Zn. is de aanhan ger weer overeind gezet, terwijl met een bulldozer van de Fa. Wevers het schroot naar de zuidkant van de weg werd geschoven. De politie heeft tot plm. vijf uur het verkeer omgeleid. Personenauto's door de westelijke rijwiel- en voetgangerstunnel en het zwaardere verkeer via Laren (Gld.). Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De vrachtwagencombinatie was op weg naar Rotterdam. Het industrieterrein in het bestemmingsplan De Haar, dat de gemeente aan de heer W. C. Dis sevelt heeft verkocht zal in verband met wyziging van het tracé van een aldaar geprojecteerde weg iets in westelyke richting worden verlegd. Hiermee heeft de heer Dissevelt in gestemd. Het dan nog aan de heer Dissevelt te verkopen bouwterrein is echter nog niet geheel in het bezit van de ge meente. Z-iJhl DAN o OP EN TOP MOD& VOOIZ AuS BASIS- KLEUR OMDAT WETEN Hoe CHftRMW DAT felMBlNEeST" MET ROop. WEL.ZWfeKlö en joyeus MET WgpE RUó, zyn ZB Bi) ONS T£ V/N DEN. ELK VOOR MODEHUIS Dorpsstraat 31 Telefoon 1223 Holten SLAATJE SLAATJE ELKE DAG VERSE VOORJAARSGROENTEN Hagelwitte bloemkoolslaandijvie, spinazie, witlof, spruitjes, enz., enz. EXTRA ZATERDAG AANBIEDING: Een hagelwitte bloemkool 125 Een kilo boontjes149 Een zak gesneden rode kool 19 VOLOP HANDAPPELEN EN HANDPEREN EXTRA WEEK AANBIEDING: Maandag, een zak witte kool, gesn. 15 Dinsdag, een kilo andijvie gesn. 65 Woensdag, een kilo gesn. prei 95 Donderdag, een zak gesn. rode kool 15 Vrijdag, een kilo worteltjes, geschr. 59 Stationsstraat 11 - Telefoon 1216 GEVESTIGD TE ENSCHEDE Verzorging van begrafenissen en crematies voor leden en niet-leden. We beschikken over geheel nieuw materiaal. Alle begrafenissen worden op de meest correcte wijze verzorgd en geregeld. Sterfgevallen kunnen worden gemeld bij onze aanspreker: de heer H. Koopman, Deventer- weg 4. Telefoon 1920. KOLWEG 7B, TELEFOON 1332 Particulier vraagt te koop per medio 1973, Brieven onder nr. 159A aan dit blad (Holterberg 13). In de komende herfst en winter in conditie blijven Dan éénmaal par week naar de Finse BLokhut- sauna „ASGARD" Fraai gelegen in natuurgebied op de Holterberg. Voor een afspraak: Tel. 05483- 1494 M.A.C. „De Holterberg" VOOR MOTORRIJTUIGEN Start: 14.00 uur bij clublokaal café „De Biestar", Stationsstraat. Staat ter dekking Bekroond met le prijs te Laren (G). Inscharing na 1 oktober a.s. H. W. AALTINK KEVELAM by Nijland, Neerdorp 81. jLarenseweg 37 - Tel. 1926 De directeur-generaal van het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, ir. W. C. Rey, heeft woensdagmiddag het nieuwe Deven ter overlaadstation voor de afvoer van huisvuil officieel in gebruik gesteld. Het huisvuil van Deventer wordt voortaan via dit overlaadsta tion per spoor afgevoerd naar de V.A.M. te Wijster (Dr.). Hier wordt het vuil gecomposteerd, waarna het weer een nuttige bestemming kan krijgen. Het gemeentelijk composte- ringsbedrijf is inmiddels opgeheven; de stortplaats voor reststoffen kon worden gesloten en wordt met bos beplant. Als eerste gemeente in Ne derland neemt Deventer tevens een door de eigen reinigingsdienst ont wikkelde installatie voor het scheu ren van plastic zakken in gebruik. Hier wordt voldaan aan de eis, dat 't te composteren vuil bij de verwer king in aanraking komt met open lucht en water, hetgeen voor een goede compostering noodzakelijk is. De capaciteit van het overlaadsta tion stelt ook de gemeenten in de regio in staat hiervan gebruik te gaan maken. Een belangrijke bijdra ge voor een blijvende verbetering van het milieu is hiermee geleverd.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 5