achterlicht ziet u wel! Met de hand vervaardigde klompen zijn erg in trek In het veen geconserveerd: man xmn Tollund Ontdek uw eigen streek Belgische kastelen NOG EVEN HHH Goedkope vakantie in het ëregenzerwald „Enter hef de boor wier schaarp Offerande Gaaf Philippino Cocktail 2000 jaar oud maar nog volkomen gaaf Klein Watersport rondom de Flevo-polders Sportvisserij I Vrijdag 28 juli 1972. - voor 4 personen 200 g gekookte (Noorse) garnalen 100 g In stukjes gesneden asperges 100 g in dunne plakjes gesneden komkommer 1 In stukjes gesneden peer (vers of uit blik) 4 eet!. 1000 Islands dressing (saus) Meng alle ingrediënten Verdeel het gerecht over 4 glazen coupes of schaaltjes en garneer het geheel met wat paprika poeder. Geef bij dit voorgerecht b.v. toast of geroosterd brood. «fcüicfér "hét "moïto "Vakantie in de drielandenhoek" nodit het Bregenzer- wald in Vorarlberg (O'rijk) uit voor ontspannende en afwisselende vakan tiedagen. De 20 dorpen van dit 550 km2 grote bergland hebben 15000 bed den voor gasten, waarvan er 5000 in hotels en Gasthöfe zijn. In dit wandelgebied bieden 6 open luchtzwembaden gelegenheid tot zwe men. Hiervan zijn er 5 verwarmd en 6 zwembaden zijn het eigendom van 'n hotel; hiervan zijn er 3 voor het publiek toegankelijk. Verder bie den een modderbad, een sport-kuur- inrichting en een Kneippbad gelegen heid tot bijzondere gezondheidszorg. Twee kabelsporen met cabines, 3 dub bele stoeltjesliften en 5 enkele stoel- tjesliften ontsluiten bergen met een mooi uitzicht. Het Bodenmeer en de naburige landen maken het mogelijk om tal loze interessante uitstapjes in de verdere omgeving te maken. Een an dere attractie vormen de Bregenzer Festspiele (20.7-20.8) met veel con certen, operettes en theatervoorstel lingen. Gasten van 't Gregenzerwald kunnen ook hiervan genieten. Volle dig pension in hotels kost tussen de 90.en 300.sch., privé-kamer met ontbijt tussen de 35.— en 70. sch. èn vakantiewoningen voor 5 per sonen tussen de 200— en 300.— sch. is opvallend klein, ongeveer zo groot als dat van een jongen van tien jaar. En deze man moet ongeveer 40 jaar oud zyn geweest toen zyn lichaam aan het moeras werd toevertrouwd Een blik in de vitrine in het Voor historisch Museum by Aarhus, waar in het lichaam van de Grauballeman rust, bevestigt de indruk, dat de ge stalten van de voorhistorische men sen aanzienlyk kleiner waren. Bij het beroemd geworden veen- lijk van Tollund werden gevonden een om de kleren gebonden lederen riempje en een lederen hoofdkapje, genaaid uit acht stukjes leer, dat met een kinbandje werd vastgehou den. De gebroeders Hojgaard deden hun wonderbaarlijke vondst op een diepte van ongeveer twee meter. Het lijk lag op de rechterzij, met opge trokken knieën en de handen ge vouwen voor de borst. Om de hals droeg de man een van leer gevlochten koord: hij was door wurging om het leven gebracht! Was hij dan een misdadiger? ,,Neen," heb ben de geleerden van het Nationaal Museum, waar het lijk aan een uit voerig onderzoek en conserverings- proccs werd onderworpen, met grote stelligheid geantwoord. Het is weliswaar juist, dat de Ger manen de misdadigers, die tegen de wetten van hun gemeenschap had den gezondigd, aan het verzwelgen de moeras toevertrouwden, doch wanneer de zgn. dingvergadering het hogere rechtscollege van de Germanen een dergelijk vonnis had geveld, werden bovendien de haren van de misdadiger uitgerukt, de kleren verscheurd en de schedel en het gelaat met een knots inge slagen. Enkele andere in Jutland ge vonden lijken vertonen naast de strop om de hals deze verminkingen. Men heeft hieruit geconcludeerd, dat onder de Germanen alleen het geloof in de zgn. „orgaanziel" heeft bestaan. Dat de „man van Tollund" deze mishandelingen niet heeft on dergaan, zou er volgens geleerden op kunnen duiden, dat men te doen heeft met een man van zeer hoge rang, die door de Germanen is ge offerd. Dat de „Man van Tollund" geen misdadiger is geweest, zou volgens de deskundigen ook blijken uit de bijzetting van het lijk, die met gro te plechtigheid moet zijn geschied. Een ploeg en met vrouwenharen om wonden wagenwielen, ter ere van Moeder Aarde, zijn mee het graf in gegaan. 'Hart, longen, lever en ingewan den van de „man van Tollund" zijn volkomen intact gebleven. Röntgen foto's hebben bovendien aangetoond, dat 's mans hersenen nog groten deels gaaf zijn. De resten van zijn laatste* maaltijd zijn in het darmka naal aangetroffen. Het galgenmaal heeft vermoedelijk bestaan uit een soort brij. De hoofdbestanddelen van de etensresten waren gerst, lynzaad, een ander onbekend soort zaad en een peulsoort. Dierlijk vlees bevond Er is een nieuwe folder uitgekomen over de Belgische Kastelen. In de fol der vindt men een overzicht van alle kastelen die voor 't publiek zijn open gesteld in 't kader van de actie „Kas telenjaar". Op de achterkant van de folder „Feest op het Kasteel" treft men de agenda aan waarin de speciale culturele manifestaties in en rond de kastelen zijn vermeld. De folders zijn gratis en staan ter beschikking van iedereen. Nadere inlichtingen betref fende kastelen in België verstrekt hët Nationaal Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 7 te Amsterdam teltf. 020-251251. AMBTELIJKE MOLENS malen dikwijls zeer langhaam en soms staan ze volkomen stil zoals moge blijken uit de behandeling van het ANWB-voorstel ter herziening van de huidige vrij gebrekkige kenteken regeling voor auto's. Naar uit De Kampioen blijkt, heeft de ANWB de minister van Verkeer en Waterstaat voorgesteld in plaats van het hui dige kentekenbewijs een driedelig in te voeren waarbij deel I de vorm krijgt van een vignet. Dit vignet dat gegevens bevat van het voertuig als mede het kentekennummer komt aan de binnenzijde van de voorruit en blijft gedurende het gehele bestaan van de auto aan die wagen verbon den. Het kan ook als controlemiddel voor het betalen van motorrijtuigen belasting dienen. Die controle zou door zo'n vignet al bijzonder gemak kelijk worden. In het buitenland heeft men het belang van zo'n vig net al sedert lang ingezien, maar bij ons wil men er kennelijk niet aan. Op het ANWB voorstel gedaan in februari 1970 is inmiddels gereageerd en wel door de directeur van de Rijksdienst voor Wegverkeer in een interview: „Dit voorstel gaat niet door. Een vignet zou slechts weinig nut hebben." De ANWB heeft het uit de krant moeten vernemen. Er is in derdaad een keer een bespreking geweest waarop de ANWB-deskundi- gen welwillend werden aangehoord. Dat en het kranteverhaaltje is alles wat de ANWB sinds 1970 aan „ant woord" heeft ontvangen. In de jaren vijftig zijn in de veenbo- dom van 't Deense schiereiland Jut land zeven in tact gebleven ilijken gevonden van mensen, die vóór of om streeks het begin van onze jaartel ling hebben geleefd. In het Borre- mosemoeras werden drie mannen en een vrouw gevonden, by Tollund een man en een vrouw en by Grauballe een man. De mannen van Tollund en Grauballe zyn hiervan wel de be- langwekkendsten. Hun lichamen zijn namclyk byzondcr goed bewaard ge bleven, terwijl de overige veenlyken ernstig zijn verminkt. De „Man van Tollund" (zie de fo to) is sedert de deskundigen uitvoe rige mededelingen hebben gedaan over de resultaten van het zeer uit voerige onderzoek, wereldberoemd geworden. Uit d,e hele wereld zijn de mensen der wetenschap naar Siike- borg in Denemarken gekomen om het lichaam te aanschouwen en ook de Grauballeman trekt jaarlijks en kele tienduizenden mensen naar het Voorhistorisch Museum bij Aarhus. Voor deze grote belangstelling be staat trouwens ook alle aanleiding. Het gelaat van de „Man van Tol lund" (het lichaam werd na het on derzoekingswerk vernietigd) toont een wonderlijke gaafheid en rust, een slaap, die zelfs na 2000 jaar op een toekomstig ontwaken zou kunnen dui den. Vredig en ongeschonden zijn de trekken in zijn gelaat, een uitdruk king die iedereen, die een blik werpt in de glazen vitrine in het museum in Silkeborg, waarin het hoofd rust, een moment van overpeinzing en langdurige ontroering bezorgt. Is dit nu een mens? Zo'n klein- fcoofd? Het is haast niet tc geloven. Inderdaad, het hoofd van de man ENTER „Hel klompen ma ken met de hand ia een uitster vend beroep. Het aal nog wel even duren, voordat het helemaal is uitgestorven, maar lang zal het toch niet m*er doorlopen". De 78-jarige heer J. W. ten Hove, de nestor van de Enterse klom penmakers is niet erg optimis tisch. Hij is bUna a(Jn hele le ven klompenmaker geweest. Htf heeft »Un bedrijf, b(j gebrek aan een opvolger, twee jaar geleden van de hand gedaan, maar kan h«t niet laten de mensen af en toe nog te laten zien hoe klom pen met de hand worden vervaar digd. Dinsdagmiddag was hij bij het dorpshuis het Schöpke in de Dorpsstraat in Enter aanwezig. Iedere dinsdag- en vrijdagmiddag (tot 4 augustus) wordt, er zoals de laatste jaren gebruikelijk een demonstratie klompenmaken gege ven. Dat gebeurt onder het mot to „Enter hef de boors wier schaarp". De toeristen en de inwo ners van Enter verdrongen zich gistermiddaag rond dë klompen makers. Vol bewondering staar den Jong en oud hoe de heer Ten Hove en zijn medewerkers met snelle en vaardige hand uit een stuk hout een klomp „fabriceer den". De spaanders vlogen gedu rende een aantal uren in het rond. Ieder uur werd er één klomp af geleverd. Vele mensen schoten dan ook verschillende plaatjes van de werkende klompenmakers. VAKMAN De heer Ten Hove geeeft deze demonstraties, die in samenwer king met. de VVV Enter worden georganiseerd, al vele jaren. Hij is dan ook een vakman. „Toen ik nog in dienst sat heb ik eens een keer een klompenmaker in Vrie zen veen geholpen. In 1910 heb ik de militaire dienBt verlaten en heb me op het met de hand maken van klompen toegelegd. Later ben ik zelf met een klompenmakers zaak begonnen. Twee jaar gele den ben Ik er mee gestopt. Mijn Slechts de vaargeul van het ondiepe Vossemeer, 365 ha groot, maakt dit gebied voor kielboten toegankelijk. De watersportliefhebber ontmoet hier een rijk vogelleven. Ook het Drontei- meer is ondiep en smal. Er heerst echter wel bedrijvigheid langs dit 600 ha grote meer. Bij Roggebotsluis en Elburg zijn jachthavens en op een van de drie eilandjes is aanleg - ge legenheid. Het water (3200 ha) gelegen tussen Elburg en Harderwijk, draagt de al om bekend naam Veluwemeer. Tus sen Bremerberg en Harderwijk, is het meer 10 km lang en 2'h a 3 km In een groot deel van het meer staat meer dan lVt meter wa ter, zodat de meeste boottypen er te recht kunnen. De watersporter kan op dit meer gebruik maken van de VRIJE BEROEPEN en hun on bekende dikwijls naar men mag aan nemen zeer hoge inkomen zijn mo menteel wel in discussie. G. K. Vun- derink, secretaris van het CNV in het Algemeen Dagblad: „Als een ziekenhuis in een grote stad een ge neesheer-directeur vraagt dan moet de gemeente vier honderduizend gul den salaris neertellen. Dat zegt toch wel genoeg al heeft niet iedere spe cialist zo'n inkomen, maar ze beho ren niet tot de laagstbetaalden. Na tuurlijk is een arts een hele dag in gespannen bezig met heel moeilijke problemen vaak, maar daarvoor heeft hij ook een hoger inkomen. Maar de werktijd? Als ik om vijf over zes mijn dokter bel dan krijg ik het antwoordapparaat. Predikanten staan in inkomen gelijk met leraren middelbaar onderwijs. Ik zou zeggen tussen f 30.000 en f 35.000 gulden, maar om de top te halen daarover doen ze wel een twintig jaar. Als we een schatting maken zou ik zeggen dat tegenover een vrij besteedbaar inkomen daar zijn dus de belas tingen en sociale premies af van f 12.000 voor de werknemers er een gemiddeld vrij besteedbaar inkomen voor de vrije beroepen staat van f 54.000. zoon voelde er niet veel voor het bedrijf voort te zetten. Veel moei te heb ik er ook niet voor ge daan om hem over te halen," al dus de heer Ten Hove. De Enter- naar heeft in de loop der jaren een behoorlijke reputatie opge bouwd. Hij gaf in 1951 onder an dere een demonstratie in Ameri ka. Enkele jaren later gaf hij ook demonstraties in Engeland Voor het maken van een model heeft de heer Ten Hove twintig tot dertig minuten nodig. Daarbij komt dan nog de afwerking. In to taal zijn er in Enter ongeveer tien mensen, die een klomp met de hand kunnen maken. Daarbij komt dat er nog wel vijftig mensen zijn, die een deel van zo'n klomp kunnen maken, bijvoorbeeld het alleen maar uithollen van het ge maakte model. In een werkdag van ongeveer acht uur, maakt de heer Ten Hove acht paar klom pen. Daar tegenover staat het aantal paren, dat in de drie fabrieken in Enter wordt gemaakt. De groot ste klompenfabriek produceert ge middeld 1000 tot 1100 paar. Maar daar gaat bijna alles machinaal. Alleen het opschilderen van de klompen gaat met de hand. Het is zelfs de bedoeling, dat er vol automatische machines komen. Men werkt op het ogenblik nog met machines van 25 jaar gele den. De drie klompenfabrieken in Enter vinden hun afzet voor het grootste deel in Gelderland Fries land en Drenthe. Ook leveren zij een bijdrage aan de export, vooral naar Duitsland, Amerikïf en Ca nada. Ook Japan schijnt de laat ste tijd steeds meer belangstelling te krijgen voor de Nederlandse klompen. De heer Ten Hove: „De bevolking is de laatste jarer sterk toegenomen. Het aantal ver kochte klompen daartegenover niet. We blijven op hetzelfde peil staan. Dat duurt nu al ongeveer mij vragen, dan zou ik er nog vier jaar. Volgens mij is er voor twee knechts bij nodig hebben, klompen toch nog wel een markt. Volgens mij loopt het nog wel Vooral nu er de laatste tijd een even door. Maar de mensen ko- rage is op klompen, maar dan op men toch voornamelijk voor de met de hand gemaakte. Als ik op met de hand gemaakte klom- dit moment zou maken, wat ze pen". De klompenmakers bij het Schöpke in Enter druk bezig met het maken van klompen. De heer Ten Hove midden keurt" een bewerkte klomp. De reeks van randmeren, die lijn ontstaan door de inpolde ring van het IJsselmeer, vormen 'n waardevol watersportgebied, iet water van het 3000 ha grote Ketelmeer is voldoende diep voor alle boottypen. Bij Ketel haven is een grote jachthaven waar ca. 270 ligplaatsen zijn. Bij ieze jachthaven is ook het scheepsarcheologisch museum van de R.1J.P. gevestigd en een café-restaurant op de punt van de pier in het Ketelmeer, van waar men van een prachtig uit licht kan genieten. fraai gelegen aanloophaven „De Klink" (met café-restaurant) en de grote jachthaven bij Bremerberg. Een strook, parallel lopend met de Harderdijk, is vrijgegeven voor het varen van snellemotorboten. Door de Nederlandse Waterski Bond wordt ter plaatse een boten-te-water-laat-plaats en een starthaven voor speedboten en waterskiërs beheerd. Het meer telt een aantal eilandjes, waarvan een met vluchthaven en strand en een an der ingericht als aquacamping. Bij Lelystad zijn een tweetal jachthavens in voorbereiding. Langs de randmeren in Zuidelijk Flevoland zijn aan de polderzijde nog geen watersportvoorzieningen. Aan de „oude land zijde" bevindt zich in Harderwijk een grote jachthaven. Verder zijn langs deze zijde nog en kele jachthavens aangelegd. Het Gooi meer (800 ha) ligt tussen het Gooi en het zuidelijk deel van het stede lijk gebied van Zuidelijk Flevoland. Het IJmeer ligt op een kruispunt van waterwegen. Behalve het eiland Pampus ligt in dit meer een gordel van eilandjes, die naast een recrea tieve betekenis de kleine zeiljachten op de route Hollands merengebied- Fries merengebied bij ruw weer be schutting geven. Oostelijk Flevoland heeft op het ge bied van de hengelsport een goede naam. Vele liefhebers komen hier graag 'n dagje vissen. Door de Rijks dienst voor de IJsselmeerpolders zijn op vele plaatsen speciale visplaat- sen aangelegd met de vereiste voor ziening en zoals boten - te water - laat-plaatsen, vissteigers, aanlegstei gers en parkeerruimte voor auto's. Ook zijn er visplaatsen met speelter reinen, beschuttingen en gelegenheid om een tent op te zetten. Zo'n vis- plaats kan voor de visser, die zijn gezin meeneemt, het ideaal beteke- Gedurende de zomermaanden, wan neer het Silkeborg 'Museum voor het publiek is geopend, komen de be langstellenden uit alle oorden van de wereld naar deze middelgrote Deen se gemeente om het gelaat van de dode, te aanschouwen. Het toont een overgave en vastbe slotenheid, waardoor men ook nu nog in hem de mens ziet. De huid is diep-bruin, bijna zwart en, evenals bij de Grauballeman (minder fraai, omdat het gelaat van deze man van pijn is overtrokken en bij de wor ging enigszins is geschonden), is de baardgroei nog duidelijk waarneem baar. nen! Speciale visplaatsen zijn aan gelegd voor minder valide vissers. De visplaatsen in de polder zijn door spe ciale borden aangegeven nl. een bord met een ,,P" voor parkeren met on der de „P" een visser. Voor het vissen in binnendijkse polderwateren en voor het vissen vanaf meerdijken bestaan de volgende regelingen: In de polder op de visplaatsen a) Voor één gewone hengel: 1) Uitsluitend bijdage-bewijs zonder verdere vergunnin gen. b) Voor twee gewone hengels of één speciale hengel: 1) Kleine visacte; 2) Vergunning, verkrijgbaar bij een hengelsportvereniging in Oostelijk Flevoland (zeer beperkt) Vanaf de meerdijken a) Voor één gewone hengel: 1) Bijdrage bewijs. 2) Meerdijk vergunning. Meer dijkvergunningen voor 'n ge heel jaar zijn uitsluitend ver krijgbaar door storting of overmaking van f 5,op postrekening no. 86.98.47 ten name van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders te Zwolle onder vermelding van „jaarvergunning". Deze ver gunning geldt voor de IJs- selmeerdijk, de Ketelmeerdijk en de dijk tussen Roggebot sluis en Harderwijk. Sluis wachters van de Dienst der Zuiderzeewerken kunnen week vergunningen verstrekken f 2,50. B) Voor twee gewone hengels of één speciale hengel: 1) Kleine visacte. 2) Vergunning, verkrijgbaar bij de Rijksdienst voor de IJs selmeerpolders te Zwolle, voor de randmeren van Rog gebotsluis tot Harderwijk. 3) Vergunning, verkrijgbaar bij de Dienst der Domeinen te Haarlem, Kenaupark 20, voor het IJsselmeer bij Lelystad. N.B. Vergunningen voor het Vosse meer en het Ketelmeer zyn niet ver- krybaar. sich niet in de resten. De man heeft de maaltyd genuttigd tussen de 12 en 24 uur vóór het intreden van de dood, aldus heeft men tydens het la boratorium-onderzoek kunnen vast stellen. Nadat het onderzoekingswerk was voltooid, vroegen de geleerden zich af of het Wellicht mogelijk zou zijn de „man van Tollund" voor het na geslacht te beware Het hoofd (het lichaam achtte men voor tentoon stelling niet geschikt) werd van de romp verwijderd en aan een ge compliceerd, volkomen nieuw looipro- ces onderworpen. Dit heeft een jaar in beslag genomen.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 5