Braderie Programma achttiende Holtense De folkloristische dansgroep „Wiej schotst vedan'' Vrijwilligers gevraagd INTERKERKELIJK RECREATIEWERK I UÜ „De Schakel on Iving leerlingen Feuterspeelwerk werd een succes de nieuwe Eerste bescheiden aanzet voor ontplooiing van t gewest Deventer Vastgelopen remblok veroorzaakte taluutbrand Inbrekers hadden de benen genomen Kin der ei reus tijdens de braderie trouwboekjes voor gratis SPAR KOFFIE V.V.V.-vakantieprogramma -*Vrijdag 30 juni 1972 cKampioen koffie is SPAR koffie druk-" iseUe Men schrijft ons: Van 2429 juli wil de Stichting voor Sociaal-kultureel Werk vakantie-aktiviteiten voor de Holtense jeugd organiseren WIE WIL ONS DAARBIJ KOMEN HELPEN. We zijn van plan zowel aan de ene kant als de andere kant van Holten (weerskanten van de E8) dezelfde aktiviteiten, (b.v. kinderspelen, handenarbeid e.d.) te houden. U kunt inlichtingen vragen of u opgeven bij: Christine Kouwenberg, jeugdleidster, Klubhuis 't Kolnus" Hoffesstraat la, Holten, telefoon 2463 bereikbaar woensdag t/m vrijdag Bij geen gehoor: Mevr. N. Vogt, Stationsstraat 6. Holten telefoon 1203. haarsveld" (nadere bijzonderheden elders in dit blad). mansweide gehou den zal worden. ooocxxx3ooooQoocoacoocxxxxooooexxx20ooooocxxxxxxxxx)ooooooooooocxxxxxxxxxxxxxxxx» De gezamenlijke kerken van Hol ten zullen evenals voorgaande jaren in de tent die aan de Borkeldweg in de weide van de heer H. W. Vene klaas (erve ..Harwich") is geplaatst weer hun diensten bewijzen aan de vele vakantiegasten die de komende zes weken in Holten zullen verblijven. Het werk gaat uit van de Recreatie commissie die financieel wordt ge steund door de kerken. De commis sie wil proberen de gezinnen te helpen de vakantie prettig en zinvol te hou den, onder andere door het organise ren van kampdiensten op zondag en allerlei activiteiten voor kinderen, grotere jeugd en volwassenen. Het team voor de eerste week bestaat uit een zestal jongelui t.w. M. v. d. Schuit, M. Wijmenga, Ria Brinkman, Annét Bulsink en de jongemannen C. Aarsen en T. Aarsen. Het programma voor de eerste week (2-7 juli) luidt: Zondagmorgen: Kerkdienst. Maandagavond: Spookspel. Dinsdagmiddag: Speurtocht (bij slecht weer Instuif). Woensdag: Picknick 11.00 - 14.00 uur (brood meebrengen). Donderdagmiddag: Atletiek-sport. Vrijdagmorgen: Songfestival voor de kinderen. Vrijdagavond: Speurtocht (bij slecht weer: Bingo). Verder elke morgen: Kindermorgen van 10 - 12.00 uur. Maandagmorgen om 10.00 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een taluudbrand langs de spoordijk. Van de Dikkesteensweg tot de Rietweg stond het taluud op drie plaatsen in brand. Waar de brandweer met de tankwagen kon komen werd het vuur met de nevelspuit gebluist, op andere plaatsen werd het met schoppen en ander materiaal gedoofd. De oorzaak was een vastgelopen remblok waar de vonken vanaf spatten. Hieruit bleek dat de ruigte langs de spoorlijn toch wel behoorlijk droog was. X*xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx3oryxyxxyyyxxxxxxxxxxxxxxx Holtens oude Dorpstoren baadt 's avonds al in het licht van de schijnwerpers en op Kalfstermansweide is een enorme tent opgericht, die zondag al gebruikt wordt voor de eerste interkerkelijke bijeenkomst onder het motto „Twee avonden van bezinning". Het zijn beide echter symptomen van de naderende achttiende Holtense brade rie, die de volgende week gehouden wordt. Met een voor programma en een afsluiting in de vorm van een groot Popfestival in diezelfde tent, waaraan twee bekende Pop groepen hun medewerking verlenen. Het programma staat nu in grote lijnen vast en ziet er als volgt uit: Zaterdag 1 juli: 20.00 uur: Groot popfestival met medewerking van ,,The Mental Bats" in de grote tent in Kalfstermans weide. :ker De bibliotheek is geopend van 9-10.30 uur en van 12 - 12.30 uur. Voor nade re informatie (o.a. aanvangstijden) raadplege men het publicatiebord bij de tent en de raambiljetten bij de verschillende winkeliers en het VW- bureau, Gaardenstr. 59 (hoek Dorps straat) tel. 1533. De recreatiecommis sie en de teams rekenen weer even als voorgaande jaren op de belang stelling van zeer velen. Maandag 3 juli: 19.00 uur: Optreden van de folkloristische dansgroep „Wiej schotst vedan" uit Barchem op de mu ziekkoepel in Kalfstermansweide. 19.30 uur: Verkiezing braderiekoningin door een jury uit de zomergasten en rondgang in een open auto door het dorp. 20.00 uur: Groot. Koninginnebal in de tent m.m.v. „De Musketiers". Dinsdag 4 juli: 14.30 uur: Officiële opening van de braderie door de bur gemeester, mr. W. H. Enklaar, op de hoek van de Kerkstraat en Oranjestraat. 19.30 uur-: WATERFEEST in het naturbad „Twenhaars- veld" georganiseerd door de zwemclub „Twen- bruikte materiaal was uitgestald. Het is nog een begin, maar de ouders waren allen enthousiast over al dat nieuwe wat er te zien was. „Het moet voor de kinderen zo wel een plezier zijn om naar school te gaan", was het antwoord van een der vaders, die nog eens beschreef hoe hij zijn eerste schooljaar had beleefd. Weer terug in de hal van de school kregen de aanwezigen de gelegen heid nog vragen te stellen, waarvan door verschillende mensen dankbaar gebruik werd gemaakt. De heer Vo- gely beloofde dat er in september weer een moedermiddag zal worden georganiseerd, waar de moeders zelf kunnen zien hoe of er in de eerste klassen wordt gewerkt. Het voornaamste voordeel is wel dat op deze manier de overschake ling van de kleuterschool naar de ba sisschool voor het kind veel soepe ler verloopt. De heer Vogely vond 't dan ook zeer prettig dat er zo'n goed contact tussen de dames leidsters van de kleuterscholen en het onderwij zend personeel van „De Schakel" be staat. HOLTEN In de nacht van don derdag op vrijdag is op twee plaat sen ingebroken. Nadat de politie twee uur patrouille gereden had en om goed twee uur weer thuis was, werd zij door de centrale te Zwolle gealar meerd, dat bij de Mengunie ingebro ken werd. De heer J. Wansink had de politie gealarmeerd, terwijl zijn vrouw het achter zijn pand gelegen kantoor van de Mengunie in het oog hield tot de politiemensen die nog in de kle ren waren arriveerden. Er was echter niemand te vinden. Wel was een geldkistje met plm. f 150,wis selgeld verdwenen en een half kistje sigaren, dat bij de Machinefabriek Universal teruggevonden werd, want na de inbraak bij de Mengunie aan de Dorpsstraat, werd een bezoek ge bracht aan de kantoren van genoem de fabriek aan de Industriestraat, waar kasten en laden werd openge broken en alles overhoop gehaald. Hier werd melk gedronken uit de koelkast, maar geen buit behaald. Wel is nog geprobeerd om de brand kast te kraken, hetgeen echter niet gelukte. In beide gevallen heeft men zich toegang verschaft door een ruitje in te drukken. Bij de Mengunie is men waarschijnlijk gewaarschuwd doordat bij het telefoneren in het aangrenzend kantoor een rood lampje is gaan branden. Het kindercircus „Pinkeltje", dat op woensdag, 5 juli, optreedt in het programma van de 18e Holtense Bra derie is afkomstig uif Hoogeveen, in welke omgeving het grote bekendheid geniet. Beschermheer is de heer D. Laan, schrijver van de bekende „Pin- keltje's" serie en andere jeugdboe ken. Het brengt 's middags om 3.00 uur een uitgebreid programma in de feesttent op Kalfstermansweide. Een korte greep uit het 25 nummers tel lende programma: 1 Openingsparade; 4. Openingsdans door de „klompen dansers"; 6. Saskia met haar ondeu gende apen; 9. Mr. Mysterio met zijn verdwijnkist; 11. „De vier jumpings" vaardigheid op de kangeroesticks; 16. „De Fratselini's, dolle en dwaze stre ken met hun paard „Fratsi"; 17. Has san met zijn spijkerbed: 22. Miss An- kino met haar 6 volbloed paarden en aan het slot „De grote Finale" met afscheid van alle medewerkenden. Toegangsbewijzen zijn de voorverkoop verkrijgbaar bij Kledinghuis Beltman en Supermarkt Gebr. Wansink. staat uit een met fraai kant bewerkt zwart jak met schoot, zwarte rok, kleurig knupdoekske om de hals en de witte gesteven plooimuts. Vroe ger droegen de vrouwen bij hun zwar te kleed een fraai zwart of gekleurd zijden schortje. Deze schortjes zijn niet meer te verwezenlijken, van daar dat de vrouwen nu een bonte schort dragen wat (het geheel tevens fleuriger maakt. De- mannen zijn ge kleed in zwart laken kostuums be staande uit broek, vest en slipjas, 'n zwart zijden bef en uiteraard de zwart zijden hoge pet. De groep is authentiek in dans en kleding. Dansen De te demonstreren dansen werden in bovengenoemde tijd gedanst ter De peuterspeelzaal van de Stich ting voor Sociaal-Cultureel Werk heeft het seizoen afgesloten met een feestelijke ochtend voor de kleintjes. Begin mei van dit jaar is men met het peuterschoolwerk gestart en na twee maanden kan men wel zeggen, dat het een succes is. Na de vakantie begint voor de peuters het nieuwe speelseizoen in september. Er blijven voorlopig twee groepen op woensdag en vrijdagochtend. Het ziet er helaas wel naar uit, dat er voor september meer peuters worden opgegeven dan er geplaatst kunnen worden. Mocht de toeloop erg groot zijn dan kan in de toekomst misschien het aantal speelmorgens uitgebreid worden. Op de foto zijn de peuters heerlijk aaa het kliederen met waterverf. De Tilburg se popformatie Men tal Bats, die zaterdag 1 juli het grote popfestival zal opluisteren in de grote tent op Kalfster mansweide als voorprogramma van de 18e Holtense Braderie. Deze popgroep is momenteel volop in de running. De groep, die nu al weer zo'n vier jaartjes in het vader landse popwereldje meedraait en in die tijd steeds voor voortreffelijke muzikale verrichtingen heeft gezorgd, is de laatste maanden extra in de be langstelling van het uitgaande volkje gekomen. Als er voor deze oplaaien de belangstelling een reden aange voerd moet worden, dan kan deze wellicht gevonden worden in het feit, dat de groep dankzij serieus en fre quent repeteren zeer positief aan het technisch kunnen heeft geschaafd. De Mental Btats, bestaande uit Lex Teur- lings, Carl van Heeswijk, Frank van Grinsven en Cees Linkels, hebben een rijk geschakeerd en met zorg samen gesteld repertoire, dat voortdurend kritisch wordt bekeken en bewerkt. Aan alles is te merken, dat de groep geladen is en nog dit seizoen wil door stoten naiar de hogere regionen van 't hitwezen, 't Ziet er wel degelijk naar uit dat dit de Mental Bats helemaal gaat lukken. Kwaliteit is in ieder ge val in ruime mate aanwezig. Woensdag 5 juli: 14.30 uur: Ballonwedstrijd voor kinderen in Kalfstermans weide (aanvang verkoop om 14.00 uur a 25 ct per stuk). 15.00 uur: Optreden van het bekende kindercircus „Pin keltje" in de feesttent. 19.00 uur: AUTO-RALLY-CROSS van de M.A.C. „De Hol- terberg" op het terrein bij het EEG-Slachthuis. Holten tegen Bathmen met o.a. 18 vrouwelijke coureurs uit Holten. 21.00 uur: Prijsuitreiking en Auto-Rally-Cross-Bal in de feesttent met medewerking van het orkest van Bartje Wieldraaijer. Donderdag 6 juli: BRADERIE IN DE DORPSKERN. Vrijdag 7 juli: BRADERIIE IN DE DORPSKERN. 14.30-18.00 uur: Samen met de wekelijkse warenmarkt. 21.00 uur: Jennekesmarkt rond de oude Dorpstoren met prijzen van 50, 25, 15 en 10 gulden. Zaterdag 8 juli: 20.00 uur: Ter afsluiting van de Braderie GROOT POP FESTIVAL in de feesttent op Kalfstermans weide met medewerking van de Popgroep „Jump". De braderiecommissie organiseert dit dorpsfeest met de slogan „OOK U BENT HARTELIJK WELKOM IN FEESTVIEREND HOLTEN". Woensdag jl. was het voor de kleu ters die in augustus de .grote school' „De Schakel" zullen gaan bezoeken een grote dag. Waren de jufs van de toekomstige eerste klassen, te weten de dames Kruithof en Habers ai eer der op de verschillende kleuterscho len op bezoek geweest, om met de kinderen kennis te maken, deze keer kwamen de kleuters naar hun aan staande omgeving kijken. De kinderen werden in de verschil lende lokalen ontvangen, terwijl de moeders gelijktijdig in de hal van de school onder het genot van een kop je thee door het hoofd van de school op enige praktische zaken van de eerste klas werden gewezen. 's Avonds kwamen de ouders van deze kinderen weer naar de school. Eerst werd door de heer Vogely een korte uiteenzetting gegeven van de werkmethode in de eerste klassen. Hij vertelde dat sedert het vorig jaar was overgeschakeld op het systeem van de zgn. „Speel-Leer-klas". In heta begin is dit altijd een zoeken als men overschakelt op een geheel an dere methode, maar, vooral door het feit dat de beide dames die dit jaar deze klassen hebben geleid, zo voor treffelijk in onderlinge samenwer king al hun krachten er aan hebben gegeven kunnen we nu nog even en thousiast, zo niet nog enthousiaster zijn dan vorig jaar toen we er mee begonnen, aldus de heer Vogely. De resultaten zijn zeer goed te noe men. Vooral nu de zwakste kinderen beter tot hun recht kunnen komen, is het aantal kinderen dat achter is ge bleven aanzienlijk minder dan an ders. Was er in het begin een angst dat met name het schrijfonderwijs er onder zou lijden, het is gebleken dat hiervan geenszins sprake is ge weest. Hierna gingen de ouders naar de verschillende klassen, waar het ge- Deze dansgroep zal optred&n tijdens de verkiezing van de Braderiekonin gin 1972, maandag 3 juli op Kalfster mansweide en tij dens de Jennekes markt op vrijdag 7 juli, het grote evenement voor de jongelui rond de dorpsloren in het flootlight. „Wiej Schotst Vedan" betekent „wij dansen door". De dansgroep heeft haar domicilie in Barchem, gemeen te Lochem. Haar doel is: het in stand houden van de folklore door het demonstre ren van de oude gebruiken, kledex-- drachten, muziek en dansen van de boeren-bevolking uit deze omgeving: „De Gelderse Achterhoek" van om streeks het jaar 1900. Kleding De dansgroep is gekleed in de boe renkleding zoals deze door de bevol king van het platteland in deze streek aan het eind der vorige eeuw werd gedragen en is gezien de religieuze inslag sober. Welstand kwam tot uitting door de brede Zwitserse kant aan de muts en het dragen van sie- faden. De kleding der vrouwen be- De groep wordt muzikaal begeleid door één of meer spölleluu (harmo nicaspelers). De dansgroep verleent haar medewerking aan folkloristi sche festivals en optochten in binnen- en buitenland, op bruiloften en ande re festiviteiten. Tevens wordt op ver zoek door haar opgevoerd een echte ouderwetse boeren-bruiloft met bruidspaar, wederzijdse ouders en ambtenaar van de burgerijlke stand uit die tijd. Zij treedt belangeloos op in bejaar den- en revalidatiecentra. Er waren de afgelopen paar weken al heel wat toeristen in Holten, al merkte men dat niet zo zeer in het straatbeeld, echter wel in de winkels want daar komen ze allemaal terecht. Dit weekend zal de grote stroom echter loskomen in verband met de fabrieks- en bouwvakvakanties. Dan wordt het niet alleen in de hotels, pensions en bungalowkampen, maar vooral op de kampeerterrei nen „zo vol als een potje met pieren". De VVV heeft daarop gerekend met haar vakantieprograma. Het bevat ook nu nog geen grote evenementen maar wel van die kleine trips, welke zoals in de praktijk gebleken is bij het pu bliek zeer gewild zijn. Het is zoals de Fransen zeggen de „couleur locale", die het hem doet. Het programma ziet er als volgt uit: Maandag 3 juli, 14.00-16.00 uur: Bezichtiging Manege Beltman, Markeloseweg L. 8. Men kan een kijkje nemen in de stallen en de manége. Tevens is er een foyer waar consumpties verkrijgbaar zijn. De toegang is gratis. Dinsdag 4 juli, 14.30 uur: Bezichtiging van de kaasboerderij van de familie Cats, met uitleg en een proefje kaas. Kosten f 1,per persoon. Buurt schap Beuseberg, oude weg Holten-Laren volgen tot bord „Kaasboer derij". Men moet op tijd aanwezig zijn. Woensdag 5 juli, 14.00 en 15.00 uur: Bezichtiging en rondleiding pluimveebe- drijf Barveling, Borkeld 80, aan de Potweg. Men ziet de ontwikkeling van ééndagskuiken tot de produktie van eieren. Er wordt een kleine vergoeding gevraagd. Donderdag 6 juli, v.m. 6.00 uur: Ochtendwandeling onder het motto „Zwerven door de Holterberg". Vertrek vanaf het VVV-kantoor. Deelname f 1,25 per persoon. Er wordt een kofiepauze gehouden op de helft van de tocht. Een mooie wandeling voor jong en oud. Opgave tot woensdagavond 17.30 uur. Donderdag 6 juli, v.m. 6.00 uur: Ochtendwandeling onder het motto „Zwerven Vrydag 7 juli, 14.30-18.00 uur: Warenmarkt aan de Kerkstraat in het centrum van het dorp. 20.00 uur: Rondleiding en natuurfilm in het museum „Piet Bos" op de Holterberg. De eigenaar Kees Bos is een gezellig causeur, die veel weet te vertellen over de fauna van de omgeving. Het dansorkest 'De Musketiers' zal zijn medewerking ver lenen aan het Ko ninginebal, dat na de verkiezing van de Braderiekonin gin op maandag 3 juli in de grote tent op Kalfster- Het dagelijks bestuur van het Gewest Deventer in oprichting kwam maandagmiddag voor de eerste maal in vergadering bijeen ten gemeentehuize van Diepenveen te Schalkhaar. Het dagelijks bestuur bestaat uit de burgemeesters van de ge meenten Bathmen, Deventer, Diepenveen, Gorssel, Holten, Olst en Raalte en de Deventer wethouders, Mr. J. A. Heemstra en W. H. A. Vrielink, die echter deze middag niet aanwezig waren. De burgemeester van Deventer, Mr. N. Bolkestein, werd tot voorzitter gekozen, Hij wees er tijdens de persconferentie na af loop van de vergadering op, dat slechts voorlopige besluiten kun nen worden genomen, zolang de gemeenschappelijke regeling nog niet de koninklijke goedkeuring heeft verkregen of de bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediende „Gewestwet" niet in werking is getreden. Voor 't voorbereidingswerk is 'n twee hoofdig voorlopig secretariaat inge steld bestaande uit de secretaris van de gemeente Raalte, de heer T. W. Luiten, en mr. H. J. Ribbink van het bureau juridische zaken van het ge meentehuis .van Deventer. Een „com missie van gedelegeerden" zal hen bij hun werkzaamheden begeleiden. Deze commissie bestaat uit mr. S. Crommelin, burgemeester van Die penveen, mr. J. O. Thate, burgemees ter van Gorssel en de burgemeester van Deventer, mr. N. Bolkestein. Besproken werd een intiatief-voorstel van de Burgemeesterskring Deventer om te komen tot de oprichting van een sociaal-economisch adviesraad, waarmede in hoofdzaak bedoeld is een regionale raad voor de arbeids markt, zoals die in Overijssel reeds bestaat, in het gewest Zwolle en in Twente. Daarmede zouden dan drie subcom missies gevormd zijn van de regiona le commissie voor de arbeidsvoorzie ning in Overijssel. Deze regionale raad voor de arbeids markt zal bestaan uit 2 vertegen woordigers van de gemeentebesturen t.w. de burgemeester van Deventer en de burgemeester van Raalte. drs. W. M. Zuidwijk 2 vertegenwoordigers van de werkgevers, 2 van de werk nemers, 1 vertegenwoordiger van het gewestelijk arbeidsbureau, het ETIO de landbouwende Kamer van Koop handel. Structuurschets Een van dé eerste taken van het voor lopige secretariaat zal zijn een aan tal vraagpunten op te stellen in ver band met de Structuurschets voor de bestuurlijke indeling van de provin cie Overijssel om daarmede te pro beren een opinie te vormen omtrent de bestuurlijke indeling van de pro vincie. Omdat het gewest Deventer bij de huidige opzet een grensover schrijdend gewest zal worden, zal ook de structuurschets van de provin cie Gelderland aan de orde komen. De gemeentebesturen moeten vóór 15 oktober hun advies omtrent de struc tuurschets bij Ged. Staten indienen, want de zienswijze van G.S. moet vóór 1 januari 1973 bij de minister van binnenlandse zaken zijn inge diend. Men hoopt als gewest tot een zo eenstemmig mogelijk advies te ko men. Het kan uiteraard geen bindend advies zijn, verklaarde burgemeester Bolkstein. Op woensdag, 23 augustus, zal door het provinciaal bestuur om 9.30 uur een openbare hoorzitting worden ge houden in de Schouwburg te Deven ter over de structuurschets. Het voorlopig dagelijks bestuur van het gewest zal in augustus opnieuw bijeen komen. Zijn vergaderingen zijn niet openbaar. Gevraagd naar de drie alternatieve indelingen van de provincie, welke de provinciale ambtelijke commissie, die het rapport omtrent de structuur schets samenstelde, heeft opgesteld, zei mr. Bolkestein, dat de kans er in zit dat het gewest groter of kleiner wordt dan het nu is ingesteld. Taken Met deze eerste vergadering van het dagelijks bestuur is een beschei den aanzet gegeven voor de ontplooi ing van een definitief Gewest Deven ter. Het is moeilijk om nu al een volledig beeld te geven van de taken, welke de gewesten zullen hebben te vervullen. Wel is volgens de structuur schets de veronderstelling gewettigd dat de taken welke uiteindelijk door de gewesten vervuld zullen worden, gelegen zullen zijn op 'n aantal van de navolgende terreinen. integrale planning, resulterend in een ontwikkelingsprogramma; ruimtelijke ordening; werkgelegenheid en economische ontwikkeling; woningbouw en woonmilieudifferen- tiatie; milieubeheer; gezondheidszorg; openluchtrecreatie; verkeer en vervoer; openbare nutsvoorzieningen; politie, brandweer en rampen bestrijding; Voordat het in het gewest Deventer zover is, zal er nog heel wat water door de IJssel moeten stromen. gelegenheid van oogstfeesten, brui loften en andere festiviteiten. Enkele van deze dansen zijn o.a.: de Drie kusman, Riepe-riepe garste, Noar Hoaksebarge, Berliner-polka, Alme- lose-Kermis, Spaanse-Wals, Klap- dans, Hakke-hakke-Toone en nog ve le andere dansen en polka's.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3