W oningmarkt-onderzoek bracht voor Holten weinig nieuws aan het licht Geslaagde sportdag Holter scholen voor basisonderwijs Geslaagde sport- en wedstrijdendag P.J.G.O. Braderie in Staphorst Bescherming planten tegen insecten langs biologische weg Haai een trouw boekje voor gratis SPAR KOFFIE Ruim 450 kinderen legden proeven af INGEZONDEN Ondemocratisch optreden kan gemeenschap benadelen Meeting 0 0 1 SI ar Geslaagd en benoemd Uitstapje kinderen vervoerspersoneel Puzzeltocht Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen Burgerlijke Stand O.L.M.-piade- wisselbeker LAND- EN TUINBOUW Vrijdag t juni 197Z De vraag naar en het aanbod van woningen zullen in de jaren 1.972 tot en met 1974 in de gemeente Holten vrijwel in evenwicht zijn. Dat leiden wij af uit onderstaand staatje voorkomende in de samenvatting van het woningmarktonderzoek in de regio Deventer. Het rapport, dat plm. 400 pagina's omvat, is onlangs gereed geko men en donderdagmiddag op het stadhuis in Deventer door de vertegenwoordigers der deelnemende gemeenten in de openbaar heid gebracht en nader toegelicht. De gemeenteraden van Batlimen, Deventer, Diepenveen, Gorssel, Holten, Olst- en Raalte hebben in 1971 besloten tot het gezamenlijk doen instellen van een Regionaal Woningmarktonderzoek". Het doel van dit onderzoek, dat werd opgedragen aan „Bouwcentrum" in Rotterdam, is een zo goed mogelijke afstemming van de nieuw bouw op de sterk gedifferentieerde woonbehoeften, waarbij het onderzoek primair gezien moet worden in het kader van de meer- jarenprogrammering van de nieuwbouw op lokaal en regionaal niveau. Het uitvoeren van een dergelijk woningmarktonderzoek hangt samen met een verandering in het systeem van rijkssteun, waarin de programmering van de nieuwbouw over drie jaren, gebaseerd op aangetoonde behoeften en aanwezige realisatie mogelijkheden, het belangrijkste element vormt. VRAAG EN AANBOD Aantallen benodigde en geplande woningen op basis van verschillende bereke ningen voor de komende drie jaren (1972, 1973 en 1974) op basis van de bevolkings prognose (deel I) op basis van het vraagonderzoek (deel 3) op basis van de aanwezige plannen (deel 2) Totaal waarvan gevraagd in de huur klasse 2000 p.j. Totaal waarvan in „akkoord" woningbouw t.b.v. Deventer 1 .2 3 4 5 Bathmen 228 89 73 456 126 Deventer 2478 3151 2399 687 Diepenveen 344 278 205 1486 Gorssel 555 777 689 512 1120 Holten 270 246 130 421 150 Olst 229 324 121 301 p.m. Raalte 701 796 487 1192 320 Regio 4806 5661 4104 5055 1716 In de plannen van Deventer is geen rekening gehouden met verwe zenlijking van het plan Steenbrugge, afhankelijk is van een grenscor rectie met Diepenveen. Vergelijking van de uitkomsten op basis van de bevolkingsprognose (deel 1) en het vraagonderzoek (deel 3) laten zien dat-de regio als geheel aantrekkelijk is alsx vestigingsgebied. De bevol kingsprognose is berekend op basis van een geconstateerde trend van 1960-1970. De uitkomsten van deel 3 berusten naast een vraag van „binnenuit" op een berekening van het aantal „zich vestigenden van buiten de regio". Deze iaatsten zijn weer berekend op basis van de mi gratiestatistieken van de jaren 1900- 1.970. Dit impliceert dat bijvoorbeeld met name Bathmen een relatief klei ne vraag te zien geeft, daar de groei van Bathmen vooral de laatste jaren heeft plaatsgevonden. Naast de tota le vraag is vermeld dat deel van de vraag wat betrekking heeft op wo ningen met een huurprijs van 2000 gulden per jaar of meer. Zoals uit het vervolg zal blijken mag dit tot een vraag gerekend worden waar aan door middel van nieuwbouw is te voldoen. In algemene zin dient men zich bewust te zijn van het feit dat de uitkomsten van deel 3 gecorrigeer de wensuitkomsten zijn die realiteit kunnen worden. Wel is reeds een selectie gemaakt, naar „actief-koop- krachtige verhuizers", de vraag blijft echter toch in hoeverre deze wensen gerealiseerd worden. Verder dient niet vergeten te worden dat de uitkomsten van deel 3 berusten op een steekproef, met andere woor den onderhevig zijn aan een marge van onzekerheid. Enigszins gestv- leerd komt men uiteindelijk aan de volgende aantallen benodigde wo ningen voor 1972, 1973 en 1974. Bathmen: 100 - 225; Deventer: 2500 - 3150: Diepenveen 300 - 350; Gorssel: 550 - 800; Holten: 250; Olst.: 225 - 300; Raalte: 700 - 800: Regio: 4800 - 5700. Het blijkt verder dat de plannen, zeker die van Deventer niet toerei kend zijn om de vraag naar wonin gen op te vangen. Doorstroming en nieuwbouw In het onderzoek is een zoge naamd „doorstromingsmodel" opge nomen. Met doorstroming wordt in feite het volgende bedoeld. Een aan tal mensen in de regio hebben te kennen gegeven te willen gaan ver huizen. De meerderheid van deze mensen laten bij varhuizing een wo ning achter (nl. allen behalve de in- wonenden). De „achtergelaten wo ningen" vormen het aanbod op de markt. Bijvoorbeeld huishouden x wil verhuizen en laat een 5-kamer- woningen achter van f 175,per maand. In het gehanteerde doorstro mingsmodel wordt de aangeboden woning van huishouden x bezet dooi de vrager y naar deze woning. Wan neer men dit voor de gehele regio doet blijkt er in de eerste plaats meer vraag dan aanbod te zijn en in d etweede plaats sprake te zijn van een (klein) overschot aan wo ningen waar naar geen vraag is. Wanneer men aanneemt dat de overschotten, die voornamelijk in de lagere huurklassen liggen, overeen komen met de te saneren woningen, dan kan men de tekorten berekenen, die het gevolg zijn van een grotere vraag dan aanbod op de woning markt. vraag van regiobewoners vraag van buiten de regio vraag van te saneren wonin gen to.tale vraag in de regio aanbod in de regio tekort in de regio De getallen tussen haakjes slaan op de overschotten aan woningen. Dus die woningen die als aanbod op de markt komen en waarnaar geen vraag is. Als men aanneemt dat deze woningen voor sanering in aan merking komen dan betekent dit in het geval van Bathmen 5 woningen. Een van de algemene „aannames" is geweest dat alle slecht bevonden woningen (588 voor de regio) voor sa nering in aanmerking zouden ko men. In het geval Bathmen betekent dit dus nog additioneel 14 woningen. Deze zijn niet nader gespecificeerd naar huurklasse. Men ziet dat Deventer niet alle overschotten in de klasse tot f 1000 mag saneren als men bovenstaande redenering aanhoudt. Aan woning helpen Er van uitgaande dat het mogelijk zal^ zijn om vanaf de huurklasse f 2500 - f 3000 nieuwbouw te plegen kan men 2530 woningvragers recht streeks aan een woning helpen. Ge zien de patronen vanuit het recente verleden is het waarschijnlijk dat de vragers naar woningen in de huurklasse f 2000 - f 2500 meer voor de door hun gewenste woning willen betalen en dus ook tot nieuwbouw willen overgaan. Dit betekent dat van de totale vraag 4104 woningen in nieuwbouw gerealiseerd kan worden. Problematisch blijven de overige 1557. Tegenover deze vraag staat geen vrijwillig aanbod. Er liggen binnen de regio in zo verre nog mogelijkheden dat een deel van de woningen bewoond wordt op een huurquote van minder dan 10 procent. Dit geldt echter voor namelijk voor de huurklassen f 1000- f 1500 (3668 woningen). Gerichte actie op deze „te goed koop wönenden" kan wellicht een aantal van hen bewegen een duur dere (nieuwbouw) woning te aanvaar den. Het rapport bevat onder andere in teressante bijzonderheden over de huurprijs, die men wenst te betalen en over het kopen en huren van wo ningen. De kosten van het onderzoek be-1 dragen f 194.675.—, exclusief BTW. I Ter gelegenheid van het gereed komen van een enorme produktie- hal (4500 m2) van Brink Lucht- verwarming N.V. zal in deze hal op zaterdag 17 juni in Staphorst een braderie, annex kunst- en an tiekmarkt worden gehouden. Aan de ze manifestatie die duurde van 's morgens 7 u. tot 's avonds 6 u. wordt deelgenomen door bijna al le Staphorster bedrijven en midden standers en door een aantal kunste naars en antiquairs uit Noord-West Overijssel. Ook de oude ambachten zullen zijn vertegenwoordigd. In totaal zijn er bijna honderd deelnemers. In de hal is tevens een controle post gevestigd van de A.V.R.O. Rally die op deze dag wordt ver reden en waarbij ca. 1500 mensen Staphorst aandoen. 's Avonds zal de wielerronde van Staphorst worden verreden, waar aan vele bekende cracks o.a. Jan Bols meedoen. Een unieke gelegenheid om Stap horst in al haar facetten eens van een andere kant te zien. Vergeet uw camera niet! Ondej- het motto „Kringmeeting" werd zaterdag in Dijkerhoek door Kring II van de P.J.G.O., waartoe behoren de afdelingen Bathmen, Die- penheim. Enter, Goor, Holten, Har- kelo en Rjjssen, een sport- en wed strijdendag gehouden, waarvan de or ganisatie berustte b(j de afdeling Hol ten. Het programma bestond uit z.g. technische wedstrijden als bloem schikken voor de dames, kookwed- strijden voor dames en heren, trek- kersbehandigheidswedstrjjd voor de heren, veebeoordeling, sport- en atle tiekwedstrijden. Vooral voor de sport en atletiekwedstrijden had zich een groot aantal deelnemers opgegeven. Na ontvangst met koffie van de juryleden en deelnemers in café „Het Bonte Paard", werd in verband met 't uitgebreide programma op tijd be gonnen met de technische wedstrij den. Bij de dames stonden bloemschik ken en koken zeer in de belangstel ling, bij de heren de trekkersbehen digheid, rundvee- (MRIJ) varkensbe- oordelen en koken. De technische wedstrijden werden in „Het Bonte Paard" gehouden, de atletiekwed strijden op de terreinen bij deze uit spanning. De volleybalwedstrijden werden gehouden in de manege te Bathmen, de voetbalwedstrijden op 't terrein van de s.v. „Holten" aan de Rijssenseweg. Als juryleden traden op: voor het bloemschikken, de heer Chr. Ulfman, van bloemenmagazijn „Marjo", voor het koken de heer P. H. Cammeraat, directeur van de Holtense Huishoudschool, voor 't vee- beoordelen de heren Joh. van Schoo- ten uit Bathmen en M. L. Vrielink uit Laren (Gld). voor het varkensbe- oordelen de heer H. Hinseveld te Al melo. De rundveebeoordeling vond plaats op de bedrijven van de fami lies Veneklaas en Toorneman, de var- kensbeoordeing op het bedrijf van de heer H. Rietberg. Als scheidsrechters bij de volleybalwedstrijden traden op de heren M. Slomp uit Markelo en H. Beltman uit Holten en bij de voet bal de heren W. Dijkslag en G. Ban- nink te Holten. SPORTVROUW EN SPORTMAN Na een sportieve wedstrijd werden als sportvrouw en sportman van de dag uitgeroepen mej. D. Bouwmees ter uit Diepenheim en de heer Wessels uit Markelo. Sportstad werd Diepenheim, omdat daar de meeste deelnemers met de beste prestaties vandaan kwamen, 's Avonds vond in Dijkerhoekse jeugdsociëteit „Club 53" de prijsuitreiking plaats en bleef 3715 5045 588 9348 3687 5661 Ingedeeld naar gemeente en huurklasse geeft dit het volgende beeld: Huur S 9 >n u? O t-5 fi (waarde) g g g g o o e a 12 5 8 s O ir. o o Bathmen (5)* 2 17 6 50 14* 89 Deventer (4-297) 123 658 1231 575 593 —29 3151 Diepenveen 4 (5) 11 78 34 93 58 278 Gorssel (63) (11) 68 30 43 616 20 777 Holten 18 33 45 9 36 85 20 246 Olst (10) 98 41 39 33 49 64 324 Raalte (49) 3 305 170 105 212 1 796 Regio-tekorten 22 257 1130 1574 832 1698 148 5661 overschotten (421) (19) Een behendigheidsoefening tij dens de sportdag van de Holten- se basisscholen. Meester Knijff kijkt met spanning toe. Op vrijdag 2 juni j.I. werd op de speelweide van het zwembad „Twenhaarsveld" de jaarlijkse sportdag van de Holter scholen voor basisonderwijs gehouden. De klassen vier. vijf en zes van de Kolschool, De Schakel, de Dorpsschool en de scholen uit Espelo en D kerhoek namen aan deze sportdag deel. Het ochtendprogramma bestond uit het afwerken vspi de indivi duele nummers hardlopen, verspringen, vergooien met grote bal en een behendigheidsproef voor het behalen van een sportdiploma en het houden van een estafetteloop, 's Middags werden er team wedstrijden gehouden. De organisatie berustte dit jaar bij de Dorpsschool. De heer B. H. Brouwer had de algemene leiding, de heer H. iVrendshorst nam de veldleiding in handen, terwijl de ad ministratie leiding berustte bij de heer G. J. van 't Holt. Begunstigd door het. mooie weer begonnen om kwart over acht kinderen aan de individuele num mers. De dertig personeelsleden dei- basisscholen en een zestal vrijwilli gers zorgden ervoor dat alle num mers zonder veel vertraging werden afgewerkt en het eindresul taat voor elk kind werd berekend. Van de 457 deelnemende kinderen behaalden 25 een A-diploma, 122 een B-diploma, 219 een C-diploma, 86 een D-diploma en 1 een E-diplo- ma. Het E-diploma werd uitgereikt aan Ria Schooien (Kolschool), die daarmee bewees een hoge graad van geoefendheid te bezitten. De ei sen voor een E-diploma zijn niet ge ring: hardlopen 60 m 9,6 s. (j) en 9,8 s. (m), verspringen 7.70 m (j) en 3.45 m. (m), vergooien met bal 22 m (j) en 17 m (m), terwijl bij de behendigheidsproef alle onderde len met succes moesten worden af gelegd. 'Deze behendigheidsproef be stond' uit twee evenwichtsoefeningen op de Zweedse bank, twee gooi en vang oefeningen met grote en kleine bal en het slaan van een kastiebal met plankje ov.er een afstand van 20 rp voor de jongens en 15 m voor de meisjes. Deze onderdelen waren van te voren niet bekend, zodat ze niet geoefend konden worden. Op de idnividuele nummers werden kam pioen van de Holter basisscholen 1972: meisjes: hardlopen: Ria Schoo ien en Mieke Schuppert. beide Kol school 9.2 sec. Verspringen: Karen Pennewaard. Kolschool. 4.17 meter; balgooien: Everdien Kolkman, De Schakel, 24,80 meter. Jongens: hard lopen: Henk Calkhoven, Kolschool, 9,2 sec.: verspringen: Erik Mark voort, Kolschool, 4,00 meter; bal gooien: Anton Bulsink, Dorps- sthool 27.90 mtr. Deze kampioenen ontvingen een extra diploma, ont worpen door de heer G. J. van 't Holt. Schoolprestaties Wanneer voor een A'-diploma 1 punt, voor een B-diploma 2 punten, enz. wordt toegekend, dan is de uit slag voor de scholen afzonderlijk: 1. Kolschool 103 leerlingen 5 A 26 B 45 c 26 D 1 E gem. 2,92; 2. Dorpsschool 112 leerlingen 6 A 25 B 55 c 26 D 0 E gem. 2,90; 3. Espelo 26 leerlingen 0A 10 B 10 C 6D 0E gem. 2, 84; 4. De Schakel 170 leerlingen 9 a 50 B 89 C 22 D 0E gem. 2,71; 5. Dijkerhoek 46 leerlin gen 5A-UB-24C-6D- 0 E gem. 2.54. Estafette Om 12 uur werd het startsein ge geven voor de estafette tussen de vijf scholen. Elke school kwam uit met een ploeg van vier jongens en vier meisjes. Met een ruime voor sprong flitste de laatste loper van de Kolschool door de finish gevolgd door de springers van de Dorps school (2), de school uit Espel (3), de Schakel (4) en de school uit Dijkerhoek (5). Groot was het ent housiasme toen de Kolschóolploeg uit handen van de heer B. H. Brou wer de ereplaquette ontving. De ove rige scholen kregen resp. een gou den, een goud-zilveren, een zilveren en een bronzen medaille. Na de prijsuitreiking bracht de heer B. H. Brouwer dank aan de 6 vrijwilligers, de dames Ophof en Schrijvers en Ineke ter Doest., Gunnar Gijbeis en Jan Wegstapel. Teamwedstrijden Om half twee 's middags werd een begin gemaakt met de handbal en voetbalwedstrijden. De scholen uit Dijkerhoek en Espelo kwamen met een gecombineej-d voetbalelftal en hapdbalzevental uit onder de naam Dijkerlo. Het werden spannen de en sportieve wedstrijden, waar van de toeschouwers genoten. Werd de spanning te groot, dan kon men een duik nemen in het. bad om daarna de eigen ploeg weer aan te moedigen. Handbal De handbalcompetitie had een spannend verloop. Tot en met de laatste wedstrijd was het nog onze ker wie er kampioen zou worden. Na het laatste fluitsignaal van de uitstekend leidende scheidsrechter F. ter Hoeven kwam aan die onze kerheid een einde. Juichend spron gen de speelsters en supporters uit Dijkerhoek en Espelo op. Zij waren de kampioenen 1972, dank zij een be ter doelgemiddelde. De uitslagen wa ren als volgt: Dijkerlo Kolschool 3-1: Dorpschool De Schakel 4-2; Dijkerlo Dorpsschool 1-2; Kol school De Schakel 5-5; Dorps school Kolschool 1-5; De Schakel Dijkerlo 1-7. De eindstand was (wedstr.-p. doelgem.): 1. Dijkerlo 4 11-4: ereplaquette; 2. Dorpsschool 7-8: gouden medaille; 3. Kolschool 3 11-9: zilveren medaille; 4. De Scha kel 1 8-16: bronzen medaille. Voetbal Veel enerverende momenten wa ren er ook bij de voetbalwedstrijden. De Europacupspelers van de toe- komts streden om de hoogst moge lijke eer. Het elftal van de Schakel toonde zich echter takticsh en tech nisch als de beste en zonder een verliespunt konden zij met terechte trots de ereplaquette meenemen voor de prijzenkast. De uitslagen waren: Dorpsschool De Schakel 1-2; Dij kerlo Kolschool 0-1; Kolschool De Schakel 0-2; Dijkerlo Dorp; school 0-3; De Schakel Dijkerlo 7- 1; Dorpsschool Kolschool 2-2. De ■eindstand was (wedstr.p, doelgem.) 1. De Schakel 6 11-2: ereplaquette: 2. Dorpsschool 3 6-4: gouden me daille: 3. Kolschool 3 3-4: zilveren medaille; 4. Dijkerlo 0 1-11: bron zen medaille. Prijsuitreiking De prijzen werden wederom uitge reikt door de heer B. H. Brouwer, die de jonge sportmensen zijn gro te waardering uitsprak voor het sportieve gedrag en de vriendschap pelijkheid van allen. „Zo kan een sportdag geslaagd heten, hoe ook de uitslag is", aldus de heer Brou wer. Tot slot van de middag dankte de heer Brouwer de volgende in stanties en personen die hadden meegewerkt aan het slagen van de ze sportdag: Het Gemeecntebestuur voor het beschikbaar stellen van het terrein, de heer Boele en zjjn men sen van Gemeentewerken voor het verzorgen van het terrein, de heer Van Lemel voor zijn medewerking, de heer Ter Harmsel voor het ver zorgen van de geluidsinstallatie, de men nog geruime tijd gezellig bijeen bij muziek van dis-jockey Gerrit Vlogtman. De uitslagen waren: Bloemschikken: 1. Mevr. Reurink- Weenk, Diepenheim, 2. Mej. Harbers, Rijssen, 3. mevr. Vruwink-Banema, Rijssen. Kookwedstrijd dames en heren: 1. mej. Joh. Bussink, Markelo, 2. de heer H. Klein Bleumink, Diepenheim. Trekkersbehendigheid: 1. J. Roelof- sen, Rijssen, 2. H. Kolhoop, Goor en 3. J. H. Vedders, Diepenheim. Rundveebeoordcling (M.R.IJ.) 1. G Kolkman, Markelo. 2. .1. Roelofsen Rijssen, 3. G. Krabbenbos, Markelo. Varkensbeoordelen: 1. J. Hofstee Goor, 2. J. A. Eggerink, Rijssen, 3. G. Kolkman, Markelo. Volleybal: 1. Diepenheim, 2. Goor. 3. Markelo I. Voetbal: 1. Bathmen, 2. Markelo, 3 Holten. 100 m. hardlopen heren: 1. H. Wol- berink, Markelo. 2. J. Wessels, Mar kelo, 3. W. Hekkert, Bathmen. Dames: 1. D. Bouwmeester, Diepen heim, 2. G. Lusink, Diepenheim en 3. Joh. Ulfman, Holten. 800 mhardlopen heren: 1. J. Wes sels, Markelo, 2. H. Schottink, Marke lo, 3. Lubberdink, Goor. Verspringen heren: 1. G. v.d. Hoe ven, Enter. 2. II. Wolberink. Marke lo, 3. H. Schottink, Markelo. Dames: G. Lusink, Diepenheim, 2. B. Tjoonk, Diepenheim, 3. J. ten Brink, Enter. Hoogspringen heren: 1. J. Hofstee, Goor, 2. H. Klaasses, Holten, 3. J. Lubberdink. Goor. Dames: 1. D. Bouwmeester, Diepen heim, 2. R. Tjoonk, Diepenheim, 3. J. ten Brink, Enter. 400 m. hardlopen Dames: 1. D. Bouw meester, Diepenheim, 2. R. Tjoonk, Diepenheim, 3. J. Holshorst Bathmen. Serveerwedstrijden (3 heren. 1 dame) 1. Diepenheim, 2. Goor, 3. Enter. Estafette heren: 1. Bathmen, 2. Mar kelo. 3. Diepenheim. Touwtrekken heren: 1. Holten, 2. Bath men, 3. Diepenheim. Willemien Tulier, Kolweg 11 die dezer dagen aan de Pedagogische Academie te Deventer slaagde voor het eindexamen „Volledig bevoegd onderwijzeres" is met ingang van 15 augustus a.s. als onderwijzeres be noemd aan de o.l. basisschool „Men- no ter Braak" te Eibergen. y Mej. Ria Meijer slaagde aan de chr. Pedagogische Academie te Almelo voor de akte „volledig bevoegde on derwijzeres". Zij is met ingang van 1 juli a.s. benoemd aan de chr. ba sisschool te Marle (Hellendoorn). Veertig kinderen van leden van de afdelingen Holten en Rijssen van de Vervoersbond (N.B.V.) maakten za terdag met enkele begeleiders een uit stapje naar het Shetland Pony Park te Slagharen. Na een frisse dronk do ken om tien uur de kinderen de speel tuin in. Om twaalf uur werd een bo terham gegeten, waarna ze weer vol op konden genieten van de pony's, au toscooters, botsboten, monrails, als mede van de verschillende kermis- en speeltuinattracties. Alleen 't zwem bad had niet veel belangstelling. Het water was te koud. Om vier uur trok men moe, maar met hele fijne herin neringen weer huiswaarts. Onderweg werden de kinderen nog getracteerd op limonade en een sinaasappel. Het weer had een zonnig karakter en deed deze dag dan ook bijzonder slagen. Aan het slot van de reis werd chauf feur Teun Wilmink bedankt voor zijn goede zorgen en werd hem een klei ne attentie aangeboden. Om kwart over zes stond het gezelschap weer op het dorpsplein de Smidsbelt te Hol ten. Zaterdagavond 3 juni hield de af deling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen weer een puzzeltocht voor haar leden Om half zeven werd gestart vanaf hotel Mul ler aan de Deventerweg. Deze keer ging de tocht door de Beuseberg en het Holterbroek. Niet alle deelneem sters konden de aanwijgingspunten evengoed vinden, zodat er nog al eens verkeerde weggetjes werden In geslagen. Het eindpunt was bij café Het Bonte Paard, waar de volgende dames als winnares arriveerden: 1 mevr. Klaasses 1 Boode, mevr. Jan sen Manenschijn-Paalman 12 str.p.; 2 mevr. Sluiter-Welbergen mevrouw Broekhuis-Haverslag 16 str.p. en 3 mevr. Huzen-Koeleman mevr. Broek huis-Haverslag 16 str.p. De poedelprijs met 144 strafpunten was voor de dames: Wagenvoort- Nijenhuis, Sluiter-Bolle en Wechsta- pel-Beltman. Geboren: Elisabeth Henrieëtte dv G. J. Muller en E. H. G. Wissink. Gerrit Jan Willem zv J. W. Rensen en J .A. Paalman Hendrika Jo hanna dv H. F. Oolbekkink en H. Elbersen (geb. te Deventer). Overleden: Mej. M. A. Verhaar, oud 56 jaar. Mevr. M. Bosman- Aanstood. oud 79 jaar. Gehuwd: A. Westerik, oud 65 jaar en A. E. Koomen, oud 66 jaar. J. W. Beldman, oud 22 jaar en M. G. Rietberg, oud 18 jaar. BEVOLKING. Ingekomen: J. Kieftenbelt en gez. van Deventer. Mevr. J. A. Gerrit sen van Amsterdam. mevr. A. J. Leroux-Dieleman van Temeuzen. A. C. de Vries en gez. van Leider dorp. A. H. Jansen van Galen van Amsterdam. mevr. J. Griese-van der Plaats van Amsterdam. Vertrokken; J. J. Keddeman naar Duitsland. H. J. Stoevenbelt naar Raalte. mej. A. Tiekink naar De venter. J. van der Harst en gez. naar Duitsland. W. J. Heemskerk en gez. naar Gorssel. G. de Boer en gez. naar Goor. M. J. Korstan- je en gez. naar Rijssen. R. P. van Wijk en gez. naar Rijssen. J. A. de Jong naar Gaasterland, Donderdag 1 juni was voor alle huis houdscholen van de OLM een histo rische dag. Voor het eerst werd er n.l. een sportdag gehouden in OLM- verband, „de O.L.M.-piade". Aange zien het initiatief uitging van de huishoudschool te Holten, werd de sportdag daar gehouden. De organi satie was in handen van de heren Nijland en Bokma, resp. leraren lichamelijke opvoeding te Holten en te Heino-Ommen. Omdat de accom modatie te Holten (nog) niet toerei kend was om het grote aantal deel nemers op te vangen, moest uitge weken worden naar Heeten (atle tiek) en Markelo (zwemmen). In Holten werd in de beide gymnastiek zalen een basketball-toernooi gt^iou- den, terwijl in het gebouw Reho- both getafeltennist werd. Dankzij de uitstekende organisatie werden pre cies op tijd en onder een laaiend enthousiasme de prijzen uitgereikt door mevrouw Mcyer-Boonkamp, uit Markelo lid van de Commissie voor Huishoudonderwijs van de O.L.M. Ze zei ondermeer te hopen, dat de ze eerste O.L.M.-piade uit zou groei en tot een traditie. Holten won de O.L.M.-wisselbeker- De uitslagen waren. Atletiek: 1, Heino; 2. Ommen. Tafeltennis: 1. Nijverdal; 2. Holten. Basketball: 1. Nijverdal; 2. Olst; Zwemmen: 1. Steenwijk; 2. Holten. O.L.M.-wisselbeker: Holten. Het onderzoek naar nieuwe moge lijkheden ter bescherming van onze planten is geen eenvoudige zaak. Toch is men cr thans in geslaagd een middel tegen insekten, genaamd Dipel, te ontwikkelen op basis van Bacillus thuringiensis, een bacterie die een dodelijke ziekte teweegbrengt bij vele insekten, met name bij tal rijke rupsen. Dit middel, een spuitpoeder, bevat per gram een ontelbare hoeveelheid sporen (25 miljard) van deze bacte rie alsmede de afscheidingsproduk- ten ervan. scheidsrechters voor het beschik baar stellen van hun tijd en de toe wijding, waarmee de wedstrijden werden geleid en het personeel van alle basisscholen voor hun inzet. Het is het meest actieve prepraat van deze groep, dat tot nu toe op de wereld ontdekt is. DIPEL is niet giftig voor warm bloedige dieren en ook niet voor de mens. Het is eveneens onschadelijk voor vogels, vissen, bijen of andere nuttige insekten, kortom, benadeelt 't milieu nergens; het is dus 'n ideaal middel om een verstoord evenwicht in de natuur bij het optreden van een rupsenlaag weer te herstellen. De te bestrijden inseken moet het middel door vraat binnen krijgen, al le plantendelen moeten dus goed met de spuitvloeistof bedekt wor den. Men gaat spuiten zodra vreterij wordt waargenomen. Vooral in be plantingen, sierteelt, fruitteelt en groenteteelt kan dit middel veel scha de voorkomen. Naar aanleiding van het verslag van het bestemmingsplan-forum van maandagavond, 5 juni j.I. in het De venter Dagblad en veronderstellénde dat een soortgelijk verslag zal wor den opgenomen in Holtens Nieuws blad, wil ik graag ter verduidelijking het volgende opmerken. Onder „pressiegroep" versta ik - en dat heb ik er ook mee bedoeld toen ik dit woord bezigde in de hier voor genoemde vergadering - een minderheid, die .overigens volkomen legaal en met bij de wet toegestane middelen, tegen de spelregels van onze „ware" democratie in probeert haar gedachten en haar wil door te zetten, en die daarmee de gemeen schap „kan" benadelen. En als hel „Comité Beuseberg" uit voering zal geven aan de door de heer Vegter naar voren ge brachte stelling, dan wordt naar mijn mening en ik vind het alleen maar jammer dat ik na de vergadering en niet in de vergadering vernam dat dit niet alleen mijn mening is de gemeenschap benadeeld. Het is een koud kunstje om de uit voering van een bestemmingsplan op t% houden, waardoor de gemeente Holten voor jaren verstoken kan blij ven van bouwrijpe grond. U moet zich maar eens trachtén in te den ken, wat dit voor Holten zou beteke- Ook vind ik dat dan de werking van onze „ware" democratie geweld wordt aangedaan en onze bestuur ders (gemeenteraad en burgemees ter en wethouders) onrecht. Het „Comité Beuseberg" heeft op zich, al was het alleen maar om dat mede door zijn optreden het be stemmingsplan-forum is ingesteld, z"n bestaansrecht wel bewezen. Het moet echter, nu het gemeente bestuur naar de moderne zienswijze van de democratie heeft gehandeld in deze, zijn verantwoordelijkheid wel kennen. Ik heb in de vergadering gezegd, dat ik dit laatste „hoop". Het is in vele opzichten in onze sa menleving noodzakelijk en onafwend baar, dat er collectieve en persoonlij ke koffers worden gebracht. Dit spreekt vooral ook bij de stads en dorpsuitbreidingen. En nu behoeft er tegen mij niemand te zeggen van „hij heeft gemakkelijk praten", want ik heb het aan den lijve ondervonden. Ik woonde eerst met mijn ouders en later met mijn gezin heerlijk vrij aan de rand het oude dorp in een in prima staat verkerende boerderij. Op de plaats waar nu het gymnastieklo kaal van de scholengemeenschap staat, waarin wellicht ook uw kinde ren nu hun zo nodige lichamelijke op voeding ontvangen. En ook heb ik persoonlijk onder vonden (en dat zal ik straks goed merken in mijn portemonnaie) hoe je benadeeld kunt worden, wanneer voor de uitvoering van een bestemmings plan het gemeentebestuur allerlei hindernissen, als onteigening en be zwaarschriften procedures, moet ne men. Ik heb namelijk enige jaren moe ten wachten op het in principe aan mij toegewezen bouwterrein in de Haar, in verband met een onteige- nigings-procedure. Velen van u zul len wel weten wat enige jaren later bouwen gaat kosten. De gemeenschap van Holten zij ge waarschuwd en vooral ook tegen de jongere generatie zou ik willen zeg gen „let op uw saeck". J. Schippers, Haarstraat 17. Naschrift van d eredactie: Wij zijn 't geheel met de heer Schipper eens. Zijn reactie ontheft ons het commen taar te schrijven, dat wij in de pen hadden. Het zou een onvoorstelbare daad zijn, wanneer mensen, die bij herhaling verklaard hebben het zo goed met Holten voor te hebben door bepaalde handelingen, die Hol tense gemeenschap grote schade zou den gaan berokkenen.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3