LOSSER NOG EVEN DIT: uw eigen streek Ontdek Vakantietochten in West-Duitsland iet land van de Dinkel Berghotel „De Dieken5 wordt pension Lit het jaarverslag 1971 Landelijk centrum huwelijks- contacten vervult een onmisbare functie Oude gebruiken Drielandenpunt Unieke Arboretum Programma bedrijfsvoetbal 508 ingeschrevenen in één jaar getrouwd 'Voet bal programma Overzicht en voorbescho uwi ng „Holten"-jeugd NOOIT DCOa Ongetwijfeld zal de bruin- bonte vlaamse gaai (ook wel genoemd de veldwach ter van het woud) uw aan wezigheid verraden en fazanten uw wandelweg kruisen. Terwijl de zwalu wen over u heen scheren en de leeuweriken hoog in de lucht een .aria" ten bes te geven, zal de roep van de koekoek aan de lente herinneren. En ook u zult dan ontdekken dat de na tuur daar aan de Dinkel met zijn grillige oevers volledig is ontwaakt. lag 12 mei 1972 fc bekende Twents - Saltandse jrukking is: „Ik komme oet |cr en weet van niks". Als L er dan dieper op ingaat, -het men al ras dat hij inder- niets weet, over Losser (ans niet. Redenen voor ons eens meer aandacht aan die ats en streek te besteden. I met de komende feest ien voor de boeg, dachten we ir onze natuurliefhebbers een tig en gastvrij oord te moe- opzoeken. Ten oosten van lenzaal en Enschede tegen de itse grens aan in het land van grillige rivier de Dinkel, dt de wandelaar een gevari- ■de natuur met zandheuvels, inen, naaldbossen en jenever sstruiken. Overal rond Losser de kerkdorpen zijn nog lwerkhuizen en fraaie Tw ent- boerderijen. Ook oude Saksi- jhe boerderijen, overschaduwd lelal door machtige bomen, jen zich aaneen in dit voor \len nog onbekende gebied met jn. vriendelijke bevolking. aast de fris groene weiden, bar de paardebloem en andere wrjaarsbloemen reeds pron- >n, vindt men er zandverstui- mgen, bossen en zachtglooien- essen. |De gemeente Losser telt zo'n 9.000 inwoners, verdeeld over de brpen Losser, Overdinkel, De Lutte, leuningen en Glane. In het kerkdorp e Lutte met een zeer karakteristie- e bosrijke omgeving zijn een aantal oede hotels en pensions, die in dit largetijde nog niet volgeboekt zijn. !t natuur-historisch museum „Na- ira Docet" in Denekamp (noorde- jk hiervan) kan men eventueel ken- is nemen van de gesteenten en fos- ielen, die deze Twentse streek heeft oortgebracht. In Overdinkel onldek- we camping ,,Tiekehook" en een ezellige kegelbaan. Het monument Losser ter nagedachtenis aan de eoloog Staring en de aanwezige roeve trekt veel bekijks. Ook kan van daaruit interessante dag- ochtjes maken naar de Duitse grens- ilaatjes. Het dorp Losser ligt plm. 8 kilome- er ten n.o. van de textielstad En schede. Middelpunt van dit oude dorp s het marktpleintje met de oude Martinustoren, restant van een in de 'ijftiende eeuw gebouwde kerk. Kerk en toren, alsmede een groot deel van het dorp gingen in 1665 in vlammen op als gevolg van de inval van de Münsterse vorst-bisschop van Galen. De in 1666 herbouwde toren kreeg toen uit zuinigheidsoverwegingen een zadeldak. Inteerssant is ook het uit 1672 stammende „Teylers- huis" en de geschiedenis van dit ver moedelijk aan de Haarlemse Teylers vei-wante geslacht. Dit huis staat op de Monumentenlijst. Een voorbeeld van de vroegere dorpshuizen is het ,Aleida Leurinkhuis" (oorspronkelijk üe UmkeL is met overat even breed, zoals bijvoorbeeld hier bij Glane aan de Duitse grens. Bekhoes) dat omstreeks het begin van de achttiende eeuw werd ge bouwd. De oude Dorpsbleek met het Bleekwachtershuisje (1774), het Herv. zaalkerkje en het z.g. „Froonshoes" zijn eveneens bezienswaardige objec ten. In de r.k. Maria-kerk bevindt zich een groep handgesneden Apos telfiguren van zeer oude datum. Veel oude gebruiken bleven gehand haafd zoals Sint Maartensrondgang. Midwinterhoornblazen, Palmpasenop tocht, ,,Eierkuuln" enz. Een plaatse lijke lekkernij is het Losserse Anies- beschütke. Het kerkdorp Overdinkel ligt pal aan de Duitse grens en heeft een of ficiële douanepost. Vroeger kende men dit deel van de gemeente Los ser als 't „Overdinkelse Veld." Rond het kerkdorp vindt men nog enkele zeer oude boerderijen waarvan en kele al genoemd werden in de twaalf de en dertiende eeuw. Met de uit breiding van de vlak aan Overdinkel grenzende Duitse textielstad óronau, vestigden zich hier veel gezinnen uit het noordelijke provincie en de kop van Overijssel. Bezienswaardig is on getwijfeld het zeer oude boerenerf „Beernink". De tot dit erf behoren de boerderij is in vakwerk uitgevoerd naar saksische trant. Interessant is ook het restant van het soldatenkamp van vorst-bisschop van Galen die hier in 1665 zijn legerkamp had. Vlak voor de inval in Nederland inspecteerde de vorst-bisschop zijn troepen in het nabijgelegen Ruhenbergerbos. De „Invalsweg" herinnert nog aan de ze opmars. Verder heeft Overdinkel een bijzondere grenssteen (een der t óü&ste in de o.rng.-yjrjg) rnot d? wa pens van di ie .landen wiëns grepzen hier vroeger* lui elkaar kwamen. Ook nu spreekt men nog van „Drielan denpunt Een moderne camping biedt toeristen mogelijkheden" voor goedkope overnachtingen terwijl een goed geoutilleerd kegelhuis en een aantal uitstekende cafe-restaurants de rust zoekende vakantieganger ter beschikking staan. Het kerkdorpje Glane is het klein ste van de woongemeenschappen die deel uitmaken van de gemeente Los ser- Het lig aan de Glanerbeek en op enkele kilometers afstand van het Duitse stadje Gronau. Er is een dou anepost. Het fraaie Twentse dorp Lutte ligt enkele kilometers van de Duitse grens verwijderd. Eens was De Lut te een der machtigste marleen in Oost-Twenle. De Lutter Markenrich ter sprak het laatste woord in alle geschillen. Rond het karakteristieke dorp vindt men prachtige bossen, zacht-glooiende heuvels (o.a. de „Tan- kenberg") en tot wandelen nodende voetpaden. Het aan natuurschoon bij zonder rijke Lutterzand strekt zich uit over een .lengte van enkele kilo meters langs het grillig kronkelen de riviertje De Dinkel. Temidden hiervan ligt het aantrekkelijke vakan tieoord „Florilympha." In het Arbo retum, gelegen aan de straatweg De Lutte-Losser, vindt men een unieke verzameling binnen- en buitenlandse bomen en heesters. Circa 2500 soor ten en vormen van houtachtige ge wassen zijn genummerd en v. naam- schildjes voorzien. Stichter van deze unieke tuin is de heer H. H. Gelder man. Rond De Lutte bevinden zich nog verschillende zeer oude erven en saksische boerderijen. Toeristisch is De Lutte een gezocht oord met een flink aantal gastvrije hotels, pen sions, zomerhuisjes en goed geoutil- Losser heeft 'n mooi centrum gekregen en het oude is beioaard gebleven. vrouwen, verdeeld over diverse leef- tijds- en milieukategoriën. In midden standskringen en intellectuele milieus is er een duidelijk tekort aan man nen, vooral in de leeftijd van 30-50 jaar (633 mannen tegenover 1346 vrouwen). Voorzover met zekerheid bekend is (niet iedereen stuurt een bevesti ging) zijn er in 1971 via het Lande lijk Centrum voor Huwelijkscontacten 508 ingeschrevenen getrouwd. Hel aantal is wellicht hoger want in 1971 beëindigden 335 mannen en 326 vrou wen hun deelname, omdat zij via het Landelijk Centrum v. Huwelijkscon tacten een partner leerden kennen. In percentages betekent dit 28.7 pet. voor de vrouwen en 44 pet. voor de mannen. BELEID. De inhoudelijke kant van het werk der stichting kreeg ook in 1971 weer veel aandacht van bestuur en me dewerkers. Daarbij ging het niet al leen om het aanbrengen van verbe teringen in de gehanteerde correspon dentiemethode, maar ook om de bestudering van eventuele andere methoden van dienstverlening. In de huizige werkwijze staat de vrijheid van keuze, eigen initiatief (er wordt niet gekoppeld) en geheimhouding voorop. De indruk bestaat dat de werkwijze nog te weinig bekend is, omdat vaak ten onrechte weerstan den bestaan tegen deze nieuwe aan gepaste vorm van contacten leggen. Is men eenmaal ingeschreven, dan wordt de deelname ook intensief be nut (bijna 70.000 brieven wisselden in 1971 de ingeschrevenen met el kaar, naar aanleiding van persoons beschrijvingen, die men van elkaar ontvangt.) Het blijft overigens de vraag in hoeverre eventuele invoering van an dere methoden zou leiden tot een groter aantal inschrijvingen c.q. tot een groter aantal huwelijken. De in druk bestaat dat het probleem van de ongewild ongehuwde medemens in onze samenleving vooral zijn oplos sing zal moeten vinden in een ver andering van de mentaliteit bij de ongehuwden zelf. Een passieve hou ding, zeker wanneer deze wordt ver oorzaakt door gevoelens van teleur stelling en eenzaamheid, draagt wei nig bij tot verandering in de levens situatie van de ongewild ongehuwden. Vooral de gevestigde opvattingen over „natuurlijke" en „gebruikelij ke" ontmoetingsmogelijkheden zullen mede door de ongehuwden zelf moe ten worden doorbroken; dit kan het beste geschieden door een aktieve houding, voortkomend uit een posi tieve levensinstelling, zowel ten aan zien van het ongehuwd zijn alsook ten aanzien van nieuwe contactmo gelijkheden. waarvan het Landelijk Centrum voor Huwelijkscontacten er een is. Het jaar 1971 bracht ook de ver wachte erkenning van de stichting door de Raad van Toezicht op de Dienstverlening voor Huwelijkscon tacten. Met het invoeren van een er kenningssysteem heeft de Raad van Toezicht, in 1970 ingesteld door de toenmalige* .Staatssecretaris van y'dultyur, Réêrèatg en MgBschappe- "Ifjk "Werk ("eefP eerste^ranfer ge geven tot de sanering van de huwe lijksbemiddeling in ons land. Bevor dering van de kwaliteit en van de doorzichtigheid van deze vorm van dienstverlening, die door haar com merciële mogelijkheden helaas nog steeds aantrekkelijk is voor de niet professioneel werkende bureaus, maakt een verdergaande sanering noodzakelijk. Een toespitsing van de erkenningsvoorwaarden o.a. op de methodische kanten van de dienst- - verlening acht het Landelijk Cen trum gewenst. Het programma voor de komende dagen ziet er als volgt uit: vrijdag 12 mei, 18.45 uur: H.A.C.Enkoop, zaterdag 13 mei, 9.00 uur: Udema 1 Universal 2, 11 uur: Vüko-De Halm.' V.S. en Co. 2, 14.00 uur. Mulpie- Universal 1. maandag, 19.00 uur: Enkoop-MU V.S. en Co. 2, dinsdag 19.00 uur: V.S. en Co. 1-Coberco, woensdag, 19.00 uur: Lampa-Univer- sal 2, donderdag, 19.00 uur: De Halm' Udema 2-MU'V.S. en Co. 2 en vrij dag, 19 uur: Mulpie-Coberco. dinsdag 16 mei 18.00-18.30 RONO-RADIOJOURNAAL. Nieuws en informatie uit stad, streek c-n gewest in noord- en oost- Nederland. 19.30-19.45 LICHTE MUZIEK. 19.45-20.00 LANDBOUWJOURNAAL. woensdag 17 mei 18.00-18.30 RONO-RADIO JOURNAAL. Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in noord- en oost- Nederland. 18.30-19.30 GELDERS OVERIJSSELS PROGRAMMA (18.30-19.00 niet via FM 88,60 mHz kanaal 5). EUREGIO 19.30-20.00 KLASSIEKE MUZIEK UIT DE RONO-FONOTHEEK. Orgelvoordracht door Piet Post, op het orgel in de Grote Kerk te Leeu warden. Programma: Bernhard van den Sig- tenhorst-Meyer - Passacaglia en Fu ga Piet Post - Variaties over: All my heart this night rejoices Jaap Dragt Psalm 103. donderdag 18 mei 18.00-18.30 RONO-RADIO JOURNAAL. Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in noord- en oost-Neder land. 19.30-19.45 LICHTE MUZIEK. 19,45-20.00 DIER EN PLANT IN RO- NO-LAND. Dr. Fop. 1. Brouwer spreekt over mei op 't Wad. vrijdag 19 mei 18 00-18.30 RONO-RADIO JOURNAAL. Nieuws en informatie uit stad. streek en gewest in noord- en oost-Neder land. 18.30-29.00 OVERIJSSELS PRO GRAMMA (niet via FM 88,60 mHz kanaal 5) Live-programma. 19.30-19.55 LICHTE MUZIEK. 19.55-20.00 VEE EN VLEES. Over zicht van markt en handel, zaterdag 20 mei 18.00-18.30 RONO-RADIO JOURNAAL. Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in noord- en oost-Neder land. 19.30-19.45 LICHTE MUZIEK. IS.45-20.00 SPORT VOOR SPORT. Een brochure, uitgegeven door het Verband Deutscher Gebirgs- und Wandervereine (Adres: 7 Stuttgart 1. Hospitalstrasse 21 B) bevat een pro gramma van georganiseerde wandel tochten, voornamelijk in het Duitse Middengebergte. Deze tochten zijn eind april begonnen en duren tot in oktober. Men zal dan, bijvoorbeeld, van 1 tot 10 oktober nog een herfsttocht over hoge wegen door het Zwarte Woud kunnen onder nemen. Daar het aantal deelnemers doorgaans beperkt wordt, is het raadzaam zich bijtijds aan te melden. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer Oberbergisches Land organi seert deze zomer tochten met een vol gens historisch model gebouwde post koets. Tweemaal in de week worden hiermede tochten ondernomen over het aantrekkelijke traject Wiehl-Hol- steinsmühle - Homburg Brol, Nüm- brecht, Schloss Homburg, Tropfstein- höhle.. Wiehl (van Nümbrecht af in omgekeei'de richting. 'De uit 22 schepen bestaande vloot die tochten op de Oostzee onder neemt, zal op 15 juni a.s. met het tot nu toe grootste schip worden uitge breid. Op drie dekken van het 50 me ter lange onzinkbare schip kunnen meer dan 700 passagiers plaats vin den. Zij beschikken voorts over twee salons, waarin ook kan worden ge danst. Met de vloot van Heiligenha- fen kan men hengelen op zee. nach telijke lampionstochten en tochten naar Denemarken ondernemen. Voor '73 is reeds een volgend schip besteld De Köln-Düsseldorfer Deutsche RheinschilTahrt (KDR) en de Deut sche Bundesbahn (Spoorwegen) bie den gecombineerde tochten aan. Op een luxe schip kunnen vier of zes da gen worden doorgebracht. De heen- en terugreis kan per trein worden ge maakt. De reis van vier dagen Ba- zel-Keulen kan uit alle grote steden in Noord- en W. Duitsland worden ondernomen. Prijs vanaf 535 D. Mark. De zesdaagse bootreis Rotterdam- Bazel wordt in steden van Zuid-Duits- land ondernomen voor een prijs van af 770 D. Mark. In een aantal steden worden door de KDR tochten door de sted-an en uitstapjes (o.a. een nachtelijke verstrooiing in de Düsseldorper Alt- stadt) georganiseerd. De schepen be schikken over behagelijke cabines, zwembaden, zonnige terrassen en en danszalen. Dagelijks worden vijf maaltijden aan geboden. zondag 14 mei 18.00-18.15 LITERAIR KWARTIER. 1. J. Pop bespreekt G. K. van het Reve „De taal der liefde"' (uitg. Ath. Polak en Van Gennep, Amster dam). 2. Jan F. de Zanger bespreekt Jan Wolkers „Groeten van Rottumer plaat" (uitg. Elsevier, Amsterdam). 18.15-18.30 LICHTE MUZIEK. 18.30-19.15 SPORT VOOR SPORT. 19.15-20.00 KLASSIEKE MUZIEK UIT DE RONO-FONOTHEEK. „Grote klassieken uit het Orkestre pertoire'". 1. Weber-Ouverture Frei- schulz. 2 Schumann Symfonie no. I in Bes (Fruhlingssymphonie) maandag 15 mei 18.00-18.30 RONO-RADIO JOURNAAL. Nieuws en en informatie uit stad, streek en gewest in noord- en oost- Nederland. 18.30-19.00 OVERIJSSELS PROGRAM MA (niet via FM 88,60 mHz kanaal 5). Overijssel streek voor streek; Van ABC en THT. 19,30-20.00 KERK EN SAMENLE VING. met onder meer Suriname-pro- ject in Noord-Nederland en studieda gen Theologie- en maatschappijkri tiek. 508 INGESCHREVENEN Het jaarverslag over 1971 van de Stichting Landelijk Centrum voor Huwelijkscontacten, Prinsenlaan 1, De Bilt, tel. 030-760630 per 1 ja nuari 1970 voortgekomen uit een fu sie van de katholieke, gereformeer de, hervormde en humanistische in stellingen op dit terrein laat dui delijk zien dat dit centrum een be langrijke funktie vervult in onze sa menleving. Het aantal ingeschreve nen is sinds de beginperiode verdub beld en wel tot 1026 mannen en 2006 leerde camping. Kortom De Lutte is een ideaal oord voor de mens die rust zoekt. Het dorpje Beuningen heeft veel te bieden op gebied van natuurschoon. Vooral het fraaie „Sterrebos" en de Dinkeloevers zijn een bezoek ten vol le waard. Het dorp ligt vlak bij De nekamp. Beuningen telt veel oude boerenerven. Om zuinigheidsredenen heeft de grote kerk te Losser een za deldak gekregen. 1 In Lutterzand kijnnen de kin deren heerlijk spelen en zondags is het een ware mierenhoop van dagjesmensen. o Het rustieke hotel-café-restaurant „I)e Dieken" op de Holterberg is van eigenaar veranderd. De eigenaar, de heer G. A. Mulder, heeft het ver kocht aan de heer H. W. Dijkgraaf, oud-ingezetene van Holten, die thans in de gemeente Wierden woont. Zijn vrouw zal het gaan exploiteren als pension vertelde de heer Dijkgraaf ons gistermorgen, maar dat zal pas begin 1973 worden, want er zal nog het een en ander aan verbouwd moe ten worden. Tot 1 september 1972 zal de familie Mulder het hotel nog behoren, zodat reeds besproken boe kingen niet. in het gedrang zullen ko men. Doordat alleen logies en ontbijt verstrekt zullen worden, gaat een stuk hotelaccomodatie op de Holter berg verloren. Het hotel is prachtig gelegen aan de westzijde van de Hol terberg met prachtig uitzicht over het Neerdorp. Het grenst aan een bos- en heide terrein, dat eigendom is van het Overijssels Landschap. De heer en mevrouw Mulder, die beiden 78 jaar zijn hebben tot de verkoop besloten, in verband met hun hoge leeftijd en hun gezondheidstoestand. Zij hebber één dochter, die echter elders woont, en het bedrijf niet ambieerde. Het hotel was oorspronkelijk een vil la, die toebehoorde aan de familie Oushoorn in Alkmaar. Nadat de fa milie Mulder er eigenaar van ge worden was, heeft zij het successie velijk tot hotel verbouwd, zodat het nu over dertig bedden beschikt. De heer en mevrouw Mulder heb ben trouwens een zeer verdienstelij ke staat van dienst in de Horecasec- tor. Zij beheerden voordat zij „De Dieken" kochten vanaf omstreeks '25 tot 1932 hotel „De Holterberg". dat toen nog „Het Theehuis" genoemd ZATERDAG: Holten bl-ON bi 4.15 uur (Sportdal), Holten b2-Excelsior b3 2.30 uur (Sportdal), Holten dl-GFC dl 13.00 uur (Sportdal)- Holten d2-Vesos dl 2.00 uur (Rijssenseweg), Blauw Wit el-Holten e2 11.00 uur. La Première al-Holten al 4.15 uur. ZONDAG: Holten 8-Hector 6 10.00 uur (Rijssen seweg) Hector 7-Holten 7 10.00 uur, Holten 6-RKSV 4 10.00 uur (Sportdal) Salandia 1-Holten 1 2.30 uur, Salan- dia 2-Holten 2 2.30 uur (Vertrek om kwart voor twee met auto's vanaf de Midsbelt), Holten bl-Holten b2 14.00 uur (Sportdal). Het B2 elftal heeft het niet kunnen redden tegen plaatsgenoot Blauw-Wit Bl en verloor volkomen verdiend met 3-0, waardoor de Blauw Witters kampioen van deze afdeling zijn ge worden. Aan de wedstrijd was dui delijk te zien, dat de spelers van bei de partijen veel last hadden van de zenuwen en dat het spelpeil niet erg hoog was. Vlak voor rust nam Blauw Wit de leiding hetgeen daarvoor reeds enige keren had kunnen geschieden, gezien de vele kansen welke de ploeg heeft gehad, doch met kunst en vliegwerk wist de Holten-achter- hede zich slechts één keer te laten passeren. Na x-ust kwam er iets meer spel in en drukte Blauw Wit haar overmacht in twee doelpunten uit en de overwinning en felicitaties kwa men hen tenvolle toe. Als troostprijs voor Holten mag worden gememo reerd, dat zij de kampioenen de enigste nederlaag hebben toegebracht en de spanning in deze afdeling tot een hoogtepunt hebben gebracht. Bl speelde in een rommelige wed strijd met 1-1 gelijk tegen Voorwaarts Bl en de bezoekers hebben geen prettige indruk achtergelaten. De krachtverhoudingen liepen niet ver uitéén en de uitslag geeft dit ook wel aan. Bijzonder spijtig is, dat van bei de ploegen een speler uit het veld werd gestuurd, hetgeen de jongens en behoorlijke straf zal opleveren. Het A-eiftal speelt zaterdag haar laatste wedstijd tegen La Première A in Almelo. Gezien de stand op de ranglijst zal de zege bij de thuisclub moeten blijven en waarschijnlijk zul len zij bij een overwinning kampioen in deze hoofdklasse worden. Wij zijn zeer benieuwd naar de uitslag van deze ontmoeting! Bl speelt haar laatste wedstrijd thuis tegen Oranje-Nassau Bl en het moet voor hen mogelijk zijn de com petitie af te sluiten met een overwin ning. B2 krijgt een sterke tegenstan der op bezoek, n.l. Excelsior B3 en nu de spanning in deze afdeling is verdwenen, kan dit een mooie wed strijd worden, waarbij de uitslag niet ver van een gelijk spel zal liggen. Holten Dl speelt een belangrijke wedstrijd thuis tegen G.F C Dl. waarbij de Holtenaren deze wedstrijd heslist moeten winnen om haar plaats in de Hoofdklasse te behou den. D2 speelt thus tegen V.E SO.S. Dl en dit wordt een zeer lastige op gave, waarbij wij de meeste winst kansen toeschrijven aan de bezoe kers. Ter afsluiting van het seizoen vindt a.s. zondag om 2 uur in het Sportdal de grote striid Holten Bl- Holten B2 plaats om het onderlinge kampioenschap van de B-groep. werd. Het had een leuke uitkijkto ren, met een prachtig uitzicht op Hol ten en de Holterenk. Het werd enke le dagen voor de bevrijding van Hol ten (8 april 1945) door de geallieerden in brand gebombardeerd, omdat zij dachten dat Generaal Blaskowitz c-r met zijn staf in zat. Na enkele ja ren in Hellendoorn te hebben ge woond, kwam de familie Mulder in 1935 op Hotel „In den Swarten Ruy- ter" aan de Toeristenweg. In het tweede oorlogsjaar „1941" kochten zij „De Dieken", waarin zij tot 1 au gustus van dit jaar nog het hotelbe- drijf zullen uitoefenen. Over hun ver dere toekomst verkeren zij nog in het onzekere. (Dit bericht moest vorige week he laas blijven overstaan. Red.) LUIS is weer in opmars in Ne derland volgens dr. J. Huisman hoofd van de afdeling infectieziekten en quarantaine van de GG en GD te Rotterdam. Een van de oorzaken is dat de lichamelijke hygiëne in som mige kringen achteruit gaat. In vuil en onverzorgd (lang) haar verme nigvuldigt de luis ,zJch nu ,e£pma<?l. 'érg vfi/T ïn de jaren' 1950-1960 wa ren xer" zo weinig luizen in Neder land dat de meeste jonge moeders dit „hoofdonrein" niet uit eigen aan schouwing kenden, Doktoren en ver pleegsters kwamen het fenomeen nooit meer tegen. Bij de bestrijding lette men voor al op de neten. Vooral in lange ha ren voelen die zich bijzonder happy. Het beste zijn ze te pakken te krij gen door te kammen met een z.g. stofkam. Zich vSak wassen of dage lijks douchen is nog beter om de luis uit huis te houden. Als eenvoudige bestrijdingsmiddelen niet helpen dan moet men beslist wel naar de dokter geen, zo meent Sperekuur Thuis, die dan wel het sterkwerkende middel malathion zal voorschrijven. 9 AMSTERDAMS Rembrandtsplein is volgens dè Telegraaf een rotplein ge worden waar je 's avonds alleen vei lig kunt rondlopen als je een mes en geld bij je hebt. Mannelijke prostitu tie. diefstal, roof, geweld, handel in drugs en gestolen waar zijn aan de orde van de dag (nacht). Hoofdin specteur Vrijburg van de Amster damse politie: „Het probleem geldt niet alleen voor dit plein. We trek ken nu eenmaal figuren aan die we niet willen. Het uitschot concentreert zich hier. De hele situatie in Amster dam beklemt me zo dat ik blij ben dat ik in augustus met pensioen ga. Of het nu door de criminaliteit, de vervuiling of de verkrotting gebeurt: deze stad gaat naar de bliksem." O GOED NIEUWS voor smalfilmers. 8 mm. films en camera's zullen straks voor een prikje te koop zijn als het sprookjesverhaal over de Ve- ravision videorecorder een ingenieuze vinding van een Hilversumse elektro technicus, werkelijkheid wordt zo voorspelt Cineshot. Het unieke sy steem gaat uit van een geheel nieu we opname- en weergavetechniek waarbij beeld en geluid punt voor punt op de band worden gezet. Er is sprake van geluidsbanden met tien tallen kanalen en grammofoonplaten van dertig c.m. die een speelduur krijgen van een uur per kant. Richt prijs voor camera en recorder f 1400. RUZIE De Roermondse bisschop Gijsen is er in geslaagd binnen da kortste keren ruzie te krijgen met iedereen zo schrijft de van huis- uit r.-k. Nieuwe Linie. Ruzie met de theologische hogeschool in zijn bisdom, met de jeugd, met de voorzitter van de KVP De Zeeuw, met Piet Steenkamp, met zijn kapit tel, met. zijn medebisschop Bluyssen van Den Bosch, met de katholieke kranten en met katholieke kamerle den van VVD tot KVP. Er komt geen einde aan. Dat moet ook niet want bisschop Gijsens pretenties zijn over duidelijk. In ieder geval de katholie ken, maar liefst het hele land moe ten (weer) onder het juk van het re- actionaier Rome worden gebracht."

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 5