Blauw Wit-junioren kampioen Blauw Wit won van Daarle! Goorse bejaarden zongen voor bejaardensoos Markelose en Holtense duiven in wedvlucht Gebr. Will eins eerste vanaf Roermond Vrijdag 12 mei 1972 De Postduivenvereniging ,,De Snel le Wieken" uit Markelo, waarbij ook duivensportliefhebbers uit Holten zijn aangesloten nam zondag deel aan de wedvlucht vanaf Hasselt (België), afstand 166 km. De duiven werden gelost om 8.00 uur. Aankomst eer ste duif van M. Pullen te Markelo 10.07.41 uur. De overige negen uit slagen waren 2 en 3 H. Voortman resp. 10.10.58 en 10.11.03 uur en 4 J. Maatkamp 10.11.31 uur, 5. J. Hassink 10.12.23 uur, 6 en 7 H. Voortman, resp. 10.12.40 uur en 10.14.20 uur. H. Bekkernens, Holten 10.14.20 uur, 9. J. Scholte in 't Hof 10.34.53 uur en Joh. Paalman, Holten 10.14.58 uur. De junioren BI van de ZVV .Blauw Wit '66" hebben za terdagmiddag het kampioenschap behaald in de hoofd klasse B. In een sportieve wedstrijd klopten ze de junio ren B2 van de S.V. „Holten" die moesten winnen om tot een beslissingswedstrijd te komen. Er bestond voor deze plaatselijke derby in het „Sportdal" een flinke belang stelling. De roodzwarten boden aan de Blauw Witte kam pioenen bloemen aan. Op de foto staande van links naar rechts: Henk Aanstoot, Bets Pasop, Jan Verveda, Wim Beldman (trainer), Johan Bolink, Bert Schipper, Gerrit Jan Stam, Gerard Koopman en A. Schipper, leider. Onder van links naar rechts: Richard Beldman, doelman Gerrit Paalman, Jan Kolkman, Henk Bronsvoort, Henk Veltkamp en Nico Rensen. Blauw Wit BI is zaterdag met goed voetbal, in een zeer sportieve wedstrijd met een uitstekend leiden de scheidsrechter Smit kampioen van hun afdeling geworden. De voorlaatste wedstrijd moest tegen nummer 2 van de ranglyst, Holten B2 gespeeld worden. Blauw Wit moest op z'n minst gelyk spelen om de kans op de titel te behouden. Blauw Wit beheerste de strijd volko men en doelman Den Heijer kreeg volop kans om z'n kwaliteiten te to nen wat hij dan ook deed met tal van uitstekende reddingen. Kort voor het eindsignaal bracht Henk Aanstoot uit een pass van Henk Bronsvoort de stand op 0-3. Een verdiende overwin ning. De kampioenen scoorden in de ze bijna afgelopen competite 92 doel punten (grootste overwinning op 23 oktober tegn VESOS B2 21-0) en er werd 1 keer verloren en wel op 26 februari toen Holten B2 aan de Via- enweg met 3-1 won. Blauw Wit heeft de competitie af gesloten met een overwinning (3-2) op het bezoekende Sportclub Daarle. (De zege had „sprekender" moe- len zijn. Er werden door de Blauw witte aanvallers een aantal zeer goe de kansen onbenut gelaten deels door dat men te onbeheerst te werk ging. Blafuw Wit startte met een fel offen sief en na 5 minuten werd het 1-0 door Ep Beldman. Blauw Wit bleef De WDR brengt zondag 14 mei om 20.15 uur het zesde deel („De nieuwe man") van de tv- serie Die rote Kapelle. Op de foto Kent, de Petit Chef' Geor ges Claisse) die met zijn liefje Margarete Barcza (Rada Rassi- mov) van Marseille naar Parijs gebracht wordt. Het radiospel met Moskou ontwikkelt zich nu langzamerhand op de manier zoals de Gestapo zich dat wenst.. na deze eerste treffer komen en de inmiddels versterkte Daarle achter hoede kwam onder zware druk te staan. Tien minuten voor de rust gaf Ep Beldman uit een voorzet van Dik kers de Daarle doelman voor de twee de keer het nakijken. Rust 2-0. Na de thee ging Blauw Wit het wat kalmer aan doen en dit betekende meer werk voor doelman Pieter Dijkstra. Hij stompte enkele harde schoten over tie lat doch moest na plm. een kwartier zwichten voor een schot van Manen- schijn. Deze treffer was voor Blauw Wit het sein om er weer wat meer aan te doen en na plm. een half uur schoot Ep Beldman na een mooie een-twee combinatie met Henk Aan stoot voor de derde maal raak. Jaap Thalen kwam vlak daarna nog heel dicht bij een doelpunt (z'n kopbal ging rakelings over) en een schuiver van Henk Hovenkamp ging enkele centimeters naast. Een mi nuut voor het eindsignaal van de goed leidende scheidsrechter Nijen Twilhaar liepen de gasten door Hof- meijer nog in tot 3-2. Blauw Wit 2 verloor thuis met 4-2 van Kampioen SVZW 5 (Wierden). Wim Schöppers en Jan Rietberg zorg den voor de beide tegenpuntjes. Het derde werd in Rijssen met 13-2 door Excelsior 10 onder de voet gelopen. De junioren BI die in het „Sportdal" tegen mede kampioenskandidaat Hol ten B2 aan eeen gelijkspel voldoen de hadden voor de titel wonnen ver diend met 3-0. PROGRAMMA Bauw Wit 2 gaat voor het spelen van de laatste wedstrijd naar Enter Vooruit 6. We houden het op een be scheiden zege. Aanvang: 16.15 uur. Vertrek vanaf de Vianenweg: half vier. Blauw Wit 3 speelt in ,,Na-competi- tie" om 2.00 uur thuis tegen Enter Vooruit 7. De kampioenen junioren BI spe len thuis hun laatste wedstrijd tegen Enter Vooruit B2. Welgteld scoorden de kampioenen in deze competitie tot nog toe 92 doel punten. Maken ze in deze laatste wed strijd de honderd vol? Aanvang: 4.15 uur. Scheidsrechter: J. Smit. De beide elftallen kwamen in vol le sterkte binnen de lijnen. De eer ste helft begon met 'n overwicht van de roodzwarten doch de Blauw Wit te defensie niet helemaal vrij van zenuwen wist doelpunten te voor komen en was met enkele uitvallen zeer gevaarlijk. Zo kwam na plm. 10 minuten spelen Henk Aanstoot, door goed voorbereidend werk Richard Beldman alleen voor keeper Den Heijer, maar deze redde zeer fraai. Vijf minuten later was het Henk Veltkamp, die na een solo van af het middenveld, alleen voor keeper kwam maar z'n schot had on voldoende kracht en de bal werd zon der moeite gepakt. Kort voor de rust was het Henk Aanstoot, die uit een mooie voorzet van Jan Verveda hard en zuiver inkogelde. Deze 0-1 bete kende ook de ruststand. Na de thee ging Holten er meteen fiks tegen aa doch de Blauw Witte achterhoede, met als grote uitblinkers Bert Schip per en Gerhard Koopman gaf geen krimp. Door het verre opdringen vie len er in de Holten verdediging ga ten en hiervan profiteerde Henk Bronsvoort na een kwartier spelen (0-2). Deze tweede treffer ontnam de rood zwarten blijkbaar elke hoop op een gelijkspel. Het liep niet meer in de roodzwarte gelederen en tot goede combinaties kwam men niet meer. In de laatste bijeenkomst in dit seizoen van de Bejaardensociëteit heeft de Bejaarden Zanggroep uit Goor onder leiding van de 74-jarige dirigent de heer Landeweer vele ma len een welverdiend applaus geoogst van de bejaarde Holtense dames en heren. Het koor ne ook de zangsolis ten werden op accordeon begeleid door mevrouw I. Schöppers-Lande- weer te Holten. Tenor Henk Zomer uit Groor (te vens kunstfluiter) zong op heel ver dienstelijke wijze een aantal bekende liederen. De dames Kappert uit Goor zongen op sublieme wijze onder an dere het bekende Wolga lied (met op de achtergrond kunstfluiter Henk Zomer). Het bejaardenkoor „De Nachte gaaltjes" zong onder meer „Olleke Bolleke", „Op de levenszee", „Zee manshart" en „Teddybeer". De presidente van de Holtense Be jaardensoos mevrouw C. P. K. En klaar-van Andel sprak een woord van hartelijke dank tot allen die meewerkten aan het welslagen van de fijne middag. Mevrouw Schöp- pers-Landeweerd werd bloemen aan geboden en voor het koor was er een enveloppe met inhoud. De Postduivenvereniging „De Berg- vliegers" nam met 224 duiven deel aan de wedvlucht vanaf Roermond (123 km). De duiven werden gelost om 7.20 uur. Aankomst eerste duif van Gebr. Willems 8.43.29 uur, laatste duif 9.59.36. De aankomst van de tien eerste duiven was: 1, 4, 9 Gebr. Wil lems, 2, 3, 6 Joh. Veldhuis. 5. A. te Dam I, 7, 10 H. van Beek en 8. J. Kruimelaar. ziet sterke groei Zilveren Polaroid graferen op dia's en bij steeds meer mensen worden de vakantie-foto's op de muur geprojecteerd. In 1968 toonde dr. Land tijdens de aandeelhoudersvergadering van Po laroid een kant-en-klaar kleurendia. De foto werd genomen, het negatief ontwikkeld, en even later zagen de verbaasde aandeelhouders de enkele minuten geleden genomen foto boven hun hoofden geprojecteerd. Maar daar blijft het niet bij. De researchmensen van het Ame rikaanse concern zijn er nu zelfs ln geslaagd om instant-cinematografJe te ontwikkelen, waarbij de film (8 en 16 mm) door een ontwikkelappa- raat wordt getrokken en onmiddel lijk erna kan worden vertoond. Vorig jaar toonde Dr. Land het eerste, werkende model van een complete portefeuillecamera. Wanneer de nieuwe vindingen op de markt zullen worden gebracht, is nog niet bekend. Dit ligt uitsluitend en alleen in de macht van de onbe perkt alleenheerser in Polaroid- Rijk, dr. Land. Op diens beslissingen heeft eigenlijk niemand van de meer dan tienduizend medewerkers enige invloed. Maar ook al is het onzeker wanneer u dia's of film onmiddellijk na de opname kunt bewonderen, in ieder geval heeft Polaroid met deze spec taculaire vindingen twee ijzers in het vuur van de fotomarkt. waar door de toekomst van het concern nog voor lange tijd is veilig gesteld. Het zou overigens een vergissing zijn, te menen dat Polaroid uitslui- Hetfolü-identificatie-systeem van Polaroid is een groot succes geworden. Onlangs hebben alle Rotterdamse bejaarden een dergelijk paspoortgekregen. ne verwachte gunstige ontwikkeling van de afzet van Polaroid- camera's is van bijzonder belang voor Enschede, waar sinds 1965 (naast een bedryf in Schotland) de enige buiten de Verenigde Staten gelegen produktie-eenheid van Polaroid is ge vestigd. De malaise in de textielindustrie, die vroeg om vervangende werkgelegenheid en de bijzondere commerciële banden die Polaroid sinds lang met ons land heeft, hebben er voor gezorgd dat deze vestiging in Twente kwam. Op dit moment werken in Enschede ongeveer 650 mensen in het oude Van Heek-pand aan de produktie van kant-en-klaar- films en zonnebrillen en aan de assemblage van camera's. Het ligt in de verwachting dat deze activiteiten zich met de groeien de markt van Polaroid-produkten zullen intensiveren. Daarnaast is Enschede het distributie-centrum van alle pro- dukten die buiten de V.S. en het Britse Gemenebest worden ver handeld; in totaal meer dan 200 landen tot in het Verre Oosten toe. Op dit moment is Polaroid-Enschede bezig met nieuwbouw ter waarde van zo'n 17 miljoen gulden. Het personeelsbestand zal in de loop der tijd eveneens worden uitgebreid, temeer omdat Polaroid in de naaste toekomst een sterke omzetvergroting op het vasteland verwacht. tend op de markt van de massa-fo tografie opereert. Minstens even be langrijk zijn de toepassingen op het gebied van wetenschap en techniek, waartoe het unieke systeem in staat stelt. Zo zijn er camera's die inge steld kunnen worden op een micro scoop en die onmiddellijk het beeld daaronder kunnen reproduceren. Vooral is dit van belang in het on derwijs, maar ook op andere weten schappelijke gebieden is het direct ter beschikking hebben van afbeel dingen wel zo prettig. Een groot succes heeft Polaroid mei het systeem van identificatie plaatjes. Het draagbare systeem le* vert kleine kleurenfotootjès van de persoon op een kaartje, waarbij te gelijkertijd de gewenste persoonsge gevens worden afgedrukt. Binnen enkele minuten is het ge heel, opgeborgen in een dichtgelast plastic hoesje, ter beschikking van de belanghebbende. Dergelijke iden tificatieplaatjes hebben bijvoorbeeld alle Rotterdamse bejaarden gekre gen. Bovenstaande toepassingen van kant-en-klaar fotografie zijn slechts een klein deel van het grote assorti ment, dat Polaroid in de loop van de laatste 25 jaar heeft opgebouwd. Daarmee is Polaroid uitgegroeid van een op foto-gebied vrijwel onbekend bedrijf (eerder was het al wel be kend door de polariserende zonne brillen: eveneens een vinding van mr. Land) tot een machtig concert met vertakkingen over de gehele we reld. (Van een onzer verslaggevers) Kiekjes. Een woord uit grootmoeders tijd. Maar op dit ogenblik tegelijkertijd de basis van een wereldconcern dat onder leiding staat van_de uitvinder n het kant-en-klaar-procédé op fotogebied, dr. Edwin Land. Nog altijd heeft het nu „zilveren" Polaroid het mono polie op het gebied van „instant-fotografie": de mogelijkheid om binnen enkele seconden de resultaten te zien van een foto-opname. Het is een vinding die vooral in de Verenigde Staten geweldig succes heeft gehad, maar die onverbiddelijk ook op de Europese en andere markten aan een geweldige opmars begint. Vooral nu allerlei kinderziekten te boven zijn gekomen en het Polaroid-systeem (inmiddels meer een soortnaam dat een merknaam) volwassen is geworden. En zeker ook, omdat de gigantische be dragen die aan research zijn besteed, hebben geleid tot een aantal vindingen die Polaroid tot een ernstige concurrent van de traditionele foto-markt hebben gemaakt. klaar camera. Maar hij gebruikt zo'n toestel misschien wel, om snel te kunnen zien of een bepaalde op stelling of belichting juist is. Omge keerd zal het een volstrekt ondes kundige op fotogebied een zorg zijn of zijn kiekje wel haarscherp is. Voor hem is het gemak waarmee de camera is te hanteren en het direct zichtbare resultaat van veel groter belang. Het is die laatste categorie klan ten, waarop Polaroid zich bij zijn massa-produktie vooral richt. De mensen die op een feestje een foto nem$n van die rare ome Piet en hem onmiddellijk kunnen laten zien, hoe gek hij wel deed. De bejaarden die een dagje uit zijn of de tieners op het strand, die een gloeiende he kel hebben aan ingewikkelde appara tuur met afstandsmeters, belichtings tijden en de hele rompslomp daar omheen. Dit ,,fun-element", het plezier van het simpele, is in Amerika van het begin af aangeslagen, veel sterker dan in Nederland en Europa. Maar zoals met zoveel dingen ziet het er naar uit dat op den duur ook deze uiting van de „American Way of Li fe" hierheen zal overwaaien. Daar komt bij dat de markt van traditio nele camera's enigszins lijkt te zijn verzadigd en dat het verlangen naar een „tweede toestel" veld wint. Daarbij gooit Polaroid met zijn in stant-camera's hoge ogen. En de Ne derlandse afdeling van Polaroid koestert dan ook de optimistische verwachting, dat dit jaar van elke tien verkochte fototoestellen er één van Polaroid zal zijn. Het verschil tussen de eerste, nog zeer onvolmaakte instant-camera en de laatste modellen is vanzelfspre kend niet zo naar uit de lucht komen vallen. Er zijn jaren van intensieve research aan besteed. Niet voor niets geeft Polaroid jaarlijks maar liefst vijftien procent van de omzet uit aan onderzoek en ontwikkeling, verbetering en vernieuwing. Dit heeft er toe geleid dat op elk Polaroid-toestel en op elke film een onvoorstelbaar aantal patenten ligt. En dat maakt het voor de concur rentie juist zo moeilijk om op de kant-cn-klaar-fotomarkt door te drin gen. Tot nu toe is w geen enkele Hnaa De mogelijkheid om onmiddellijk het resultaat van de opname te kunnen zien heeft Polaroid tot het één na grootste foto-concern ter wereld gemaakt. geweest die met een dergelijk sys teem is gekomen. De verwachting is overigens wel dat dit op vrij korte termijn zal gebeuren. Vooral Kodak schijnt er intensief mee bezig te zijn. Dat mededingers zolang zijn uitge bleven, is overigens wel verwonder lijk, temeer omdat het oorspronke lijk Polaroidpatent al ongeveer vijf jaar is verlopen. Maar het zijn juist alle verbeteringen die in de loop van de 25 jaar zijn aangebracht die het oorspronkelijke patent op dit mo ment vrijwel waardeloos maken. Op het gebied van de amateurfoto grafie is Polaroid met de tijd mee gegaan, omdat op dit moment een groot deel van de produktie uit kleu renfilms bestaat. Dat is echter niet voldoende. Zoals men weet is er een groeiende ontwikkeling van het foto- Dit jaar Is het een kwart eeuw ge leden, dat de Amerikaan Edwin H. Land de „kant-en-klaar-fotografie" uitvond. Naar men zegt doordat zijn dochtertje hem eens had gevraagd: „Waar Is het plaatje nu?", toen hij haar had gefotografeerd. Een jaar later lag de eerste Pola roid-camera in een warenhuis te Boston te koop. Een onmogelijk zwaar apparaat, dat ongeveer twee kilo woog, waarvoor zo'n duizend gulden moest worden neergeteld en waarvan de resultaten dan nog zeer matig waren. Maar het was het be gin van een spectaculaire ontwikke ling van het Land-imperium, dat in 25 jaar tijd de omzet wist op te voe ren van anderhalf miljoen tot 540 miljoen dollar (ongeveer 1,6 miljard gulden) en dat thans op de twee plaats staat op de wereldranglijst van foto-industrieën. Zoals onlangs is aangekondigd, zal -nu dit voorjaar een instant-camera op de markt worden gebracht die mider dan vyftig gulden gaat kos te;:. En die volgens de Polaroid-voor- spell.ingen ook in Nederland een ern stige concurrent zal gaan vormen voor de traditionele fototoestellen. Tot nu toe heeft de Nederlandse amateur-fotograaf zich nogal gere serveerd tegen de nieuwe vinding opgesteld. Hoewel drie-kwart van de gezinnen in het bezit van een came ra is, wat neerkomt op zo'n drie mil joen toestellen, zijn in totaal (nog maar) 150 000 Polaroid-camera's ver kocht. De oorzaak van dit geringe succes ligt waarschijnlijk in het feit dat de toestellen in vergelijking met de nor male, nogal onhandzaam zijn, dat de prijs van de films tot voor kort veel hoger lag dan van de traditionele rolfilm, dat het vrijwel onmogelijk was om aan meerdere exemplaren of aan vergrotingen van de kant-en- Iklaar foto's te komen, en tenslotte •dat de resultaten in veler ogen toch eigenlijk onder de maat bleven. Een groot aantal van deze bezwa ren is inmiddels verdwenen of telt niet meer zo zwaar. Het nieuwste, goedkope toestel is weliswaar nog pi- tijd veel groter dan een moderne kleinbeeldcamera, maar het is zeer Echt in gewicht (500 gram) doordat •ijna uitsluitend plastic als mate riaal is gebruikt. •fc Dr. Edwin H. Land. Hij is de uitvinder van het „kant-en-klaar"- foto-procedè en de onverbiddelijke alleenheerser van het Polaroid-im- perium. De prijs van de films is vorig jaar aanzienlijk verlaagd, waardoor het bedrag dat de consument uiteinde lijk voor de foto betaalt, dicht in de buurt van normale foto's komt te liggen. Daarnaast heeft Polaroid overal servicecenters ingericht, waar vergrotingen worden gemaakt en nabestellingen kunnen worden ge daan. Over de kwaliteit van de foto's tenslotte valt te twisten. Maar het is de vraag of een dergelijke discussie zin heeft. Nog afgezien van de prijs gaat het immers bij de aanschaf van een camera om het doel dat je er aan stelt. En dan heeft elk van de twee systemen zijn voor- en nadelen. Een professionele fotograaf zal waarschijnlijk nooit tevreden zijn met de kwaliteit van een kant-en-

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 3