Hef Berner Oberland Ontdek eens de eigen streek ¥ESUG VERKEii Mooi vergezicht Kampen Hanzestad in de IJsseldelta Sneeuwzeker ,Fix-fertig" Smalle steegjes Vrijdag 1 januari 1972 Adelboden ligt op een hoogte van 1350 m, ideaal voor mensen van el ke leeftijd. Sneeuw is er genoeg voor iedereen. Op de Tschenten- alp en Hahnenmoos kan men tot Pasen skiën. Op Engstligenalp zelfs absoluut tot midden mei. Het hoog ste skiliftstation bevindt zich op 2330 m. Binnenkort is de nieuwe zweefbaan naar Engstligenalp klaar. In het zonnige dorp Adelboden zelf, zijn natuur- en kunstijsbanen, een overdekt zwembad, vele bars en nachtclubs in overvloed. De ski- school, die 75.000 lessen van een hal ve dag per seizoen geeft is de grootste van het Berner Oberland. Zij gaat met haar tijd mee, want reeds vanaf 6 leerlingen worden nieuwe klassen of cursussen gefor meerd, zowel voor fans van de mi- niski als voor liefhebbers van Lang lauf. Evenals vele andere plaatsen or ganiseert Adelboden Ski/curling-week- arrangementen van 8 januari tot 6 februari en van 4 tot 26 maart. Het grootste sportevenement is deze win ter de Internationale Adelbodner Ski- tag op 24 januari met twee voor wereld-skiclub tellende reuzensla loms. van Interlaken verwijderd ligt Aeschi (862 m) en met eigen wagen of per bus vanaf het station Spier te berei ken. Als wintersportplaats is Aeschi tamelijk jong: het gaat z'n derde winterseizoen tegemoet en beschikt over 6 middenklasse hotels met 200 bedden. Skiliften voor kinderen en volwassenen. Van Aeschi uit is men bijv. ook in nauwelijks een uur midden in het skigebied van Adelboden of in de Zwitserse hoofdstad Bern. Gelegen op een hoogte van 1550 m, behoort Axalp bij Brienz tot de hooggelegen wintersportplaatsen van het Berner Oberland. Over de sneeuwzekerheid van dit gebied be staat geen enkele twijfel. Axalp, dat in nauwelijks een uur met de post auto van het station Brienz te berei ken is, heeft 2 hotels met totaal 100 bedden, grote z.g. „Massenlager" en 3 skiliften. Gedurende de hele winter zijn er all-in-arrangementen, die werkelijk alles ter plaatse omvatten. Weinig bekend en daarom zeer in teressant voor toeristen, die nieuwe plaatsen zoeken is Diemtigtal. Wat het wintersportverkeer betreft is in het Diemtigtal alles nieuw. Skischool, 3 skiliften en een stoeltjeslift. Een ontsloten skigebied van 700 tot 1800 m. hoogte. IJsbaan. Winterkampeer- terreinen in Oey-Diemtigen, aan het begin van het dal. Alleen de gerie felijke pensions zijn niet nieuw, maar wel gerestaureerd en aan te tijd aan- „Van de skipiste rechtstreeks in 't overdekte zwembad". Dat is het de vies van Beatenberg (1150-1300 m) voor dit winterseizoen. Deze plaats, die bekend is om haar bijzonder zon nige ligging, beschikt namelijk even eens over een overdekt bad met een modem bassin van 8 x 25 m. Alle gasten van Beatenberg kunnen er ge bruik van maken. 4 skiliften, 1 stoel- tjeslift naar de Niederhorn ijs baan met ijshockey- en curlingbanen, alsmede gebaande wandelwegen bie den uitstekende vakantiemogelijkhe den. Wie een zonnebrand moet blussen of 's avonds niet graag vroeg naar bed gaat, neemt deel aan de gezelli ge après-ski of een gemoedelijke fon due- en raclette-party. Voor januari en maart worden goedkope skivakantie-arrangementen aangeboden. Daarbij zijn inbegrepen: 7 dagen halfpension, een 7-daags abonnement voor stoeltjeslift en ski liften, afhankelijk van de hotelklas se, vanaf fr 287.-. Grindelwald biedt van 8 tot 22 ja nuari en van 18 tot 25 maart 'n goed koop ski/curling-arrangement aan. Deze arrangementen omvatten 7 dagen hotelverblijf met volledig of halfpension, 7 dagen onbeperkt ge bruik van de liften en baantjes in dat gebied, 6 dagen ski- en curlingonder- richt. Nieuw zijn hier dit seizoen de Len- te-ski-weken van 8 tot 23 april. Daar bij zijn inbegrepen goedkope hoogge- bergtetouren, in combinatie met een alpenvlucht. Nieuw is ook het over dekte zwembal in Parkhotel Schön- egg. De traditionele Quinzaine Culinai re vindt van 10 tot 22 januari plaats. Met de 40 bergbanen en skiliften in het „witte hoogland" van Gstaad kunnen tussen Zweisimmen en Cha teau d'Oex per uur 21.570 personen de bergen in worden vervoerd. De lengte van al deze vervoermiddelen bij elkaar bedraagt rond 50 km. De hoogteverschillen liggen tussen de 1000 en 3000 m. Van deze vervoermid delen kan men met een algemeen abonnement voor 6,8 en 15 dagen, 1 maand of zelfs voor het hele seizoen gebruik maken. Kinderen van 6 t.m. 15 jaar krijgen reductie op de prijzen. Natuurlijk zijn ook onbeperkte cou ponabonnementen verkrijgbaar. De VVV Gstaad organiseert in de komende winter weer ,,fix-fertig-"ski- weken, waarover een speciale folder bestaat. Nieuw zijn een kunstijs-hal midden in het dorp, overdekte zwem baden in het Palace Hotel en Hotel Alphorn en een aantal schitterende particuliere chalets. Van de manége wordt druk gebruik gemaakt, hier zijn minstens 12 paarden beschik baar. Après-ski en after-curling hebben in Gstaad een speciale betekenis. Met het beroemde Palace Hotel, een do zijn andere uitstekende hotels, institu ten, particuliere luxe-chalets, alle sportmogelijkheden, talrijke bars, dancings en Stüblis heeft Gstaad 'n wintersport-image, dat men in ande re plaatsen niet vindt. Interlaken is het uitgangspunt voor een wintervakantie vol afwisseling in het Jungfraugebied, zij het in Grin delwald, Wengen, Mürren, Beaten berg, Habkern, Kleine Scheidegg of in het hooggebergte op Junfraujoch. Met de trein of met de auto rijdt men in minder dan een uur naar de wintersportcentra. En al die omrin gende skigebieden zijn door bergba- en, zweefbanen, stoeltjesliften, ski liften, funi's goed ontsloten. grimmig middeleeuws karakter fraai bewaard heeft. Hiertegenover was vroeger het veer. Het interieur van dit tentoonstellingscentrum is goed gerestaureerd en eigenlijk is dit niet alleen de oudste maar ook de enige verdedigingspoort van Kampen om dat de andere twee namaak-sierpoor- ten zijn. Een typische rivierstad is Kampen. Als een kleurig lint liggen de huizen langs de brede IJssel en prachtig is 't silhouet van de torens, die het stads beeld beheersen en sieren. Het is misschien wel aardig te weten, dat Kampen de eerste IJsselstad was, die een brug over genoemde rivier bouwde, in 1448. En door deze oeverver binding groeide Kampen zo'n 500 jaar geleden tot een dicht en hecht centrum aan de uit- g| monding van de rivier in de toenmalige Zuiderzee. Vanaf de brug (eigenlijk nog een noodbrug van de bevrijding) trekt on middellijk het oude raadhuis met schepentorentje de aandacht. Dit mo nument (mogen we gerust stellen) stamt uit de middeleeuwen, werd door brand verwoest in 1543, maar weer opgebouwd. Daarna ontstond een bouwkundig juweeltje, dat ken merkend is voor de overgang van de Gothiek naar de Renaissance. Het grappige ui-wormige torentje (zie fo to, op de voorgrond) was de zetel van Kampens stadsbestuur in de glorie dagen van het Hanzeverbond (1250- bol 1500) en is nu een bezienswaardig- heid, waar veel gebruik van wordt, gemaakt. Binnen vindt men 'n. prachtige zand stenen schouw, 'n niet minder mooi schepengestoelte, een echte advoca teprol (enig in West-Europa verze kerde men ons), een bijzonder tonge welf en een ijzeren deur, die gesto len zou zijn van een roofslot en dc verbinding met het bovenste gedee! te (de ui) afsluit. Naast dit oudr stadhuis is op de plek van het vroe gere stadswijnhuis een nieuw Raad huis gebouwd. Opvallend is hier een Bïooie collectie schilderijen en por tretten, o.a. van alle leden van ons Vorstenhuis. (Deze moesten eigenlijk eens geëxposeerd kunnen worden in nel kasteel Braunfels aan de boven- Lahn in Duitsland Daar bevinden zich nl. prachtige schilderijen van de voorvaderen van het Oranjehuis). Iets verder stadinwaarts staat de zogenaamde Nieuwe Toren, die zich verheft boven de belendende winkel panden. Elke zeven minuten voor en zeven minuten na 't volle uur wor den de Kampenaren verkwikt met een leuke melodie van het carillon en ieder kwartier gaat een oude ko peren speeltrommel met vier bas- klokken (voor 1500) spelen. Op de torentrans (op de foto het vierkante gedeelte) heeft men een prachtig panorama van de stad en de omliggende polders. Een mooi staaltje van Renaissancekunst is de poort onder deze toren. Als we er onderdoor lopen komen we via de Botermarkt (daar verhandelden de b e en hun zelf gekarnde boter) bij de Broederkerk, dat eens een onder deel was van een groot klooster, maar na de hervorming ten onder ging. Van de vele geveltjes, die Kam pen bezit, is een oude gevelsteen, voorstellende „Het Paradijs" in een hoekhuis alhier, wel een bijzondere. Over de Burgel, een oude stadsgracht komen we via de voorm.alige kapel van het Zwarte Jufferenklooster (nu Doopsgezinde Kerk) bij de Broeder poort. In deze verbouwde vroegere verdedigingspoort (nu 'n „sierpoort" met zijn vier hoektorens) is het Ste delijk Museum gevestigd. Men ont waart er naast gildezilver vele oude klederdrachten, o.a. van het voorma lige eiland Schokland. Als we onder deze Broederpoort dooi gaan, komen we in een groot plant poen, dat aangelegd is op de oude migszins geëffende verdedigingswal len, de trots van de Kampenaren Rechts staat 't monument met daar achter 'n jeugdhuis en achter 't gro- „e zwembad met idem speelweide staan diverse scholen. De Europa- allee vormt hier de scheiding tussen het oude en nieuwe gedeelte. Linksaf gaan we evenwel naar een 17e-eeuws monument, de Cellebroe- derspoort, waarin de sociëteit van de studenten (Theologie) is gehuisvest. Als we onder de poort door gaan ko men we in de binnen-stad terug (Cel- Jesweg) en over de gracht (Burgel) rechts komen we in de Schoolstraat. Rechts aan de andere kant van het water staat een grote kazerne. Voor- heen was dit een weeshuis en vroe ger een klooster; de kleine poort er voor herinnert nog aan de weeshuis periode. Via de Schoolstraat komen we vervolgens op het Muntplein. Hier stond volgens onze gids de Kamper Munt. aan en er onder liggen hun voorouders begraven. We staan nu voor Kampens imposantste bouwwerk de Sint Nicolaas- of Bovenkerk. In deze N.H. kerk ontwaart men vijf beuken, die voor kenners ongetwijfeld een interessante bouwgeschiedenis verraden. Het prachtige koor ligt in een krans van kapellen. Het interieur bevat stenen priesterbanken (komen in Nederland sporadisch voor) een eikenhouten koorhek met versierd snijwerk, een Gotische zandstenen preekstoel en een prima orgel. De to ren stamt van de 13e eeuw. In ver band met. restauratie-werkzaamheden zal deze kerk nog wel voor bezich tiging gesloten zijn. Maar voor ge- interesseerden kan nog worden ver meld dat sporen van de beeldenstorm uit 1588 hier en daar te ontdekken zijn. Als we onze weg vervolgen be landen we bij de witte Koornmarkts- poort, die aan de rivierzijde haar De WDR (Duitsland I) brengt dinsdag 11 januari om 21 uur een film van Edgar Reitz Vla Stöckl AH Brnstelli„ w n getiteld Das goldene Ding. Op deze mooie foto Christian Reitz a* Jason en Katlin IHypJ^e Tussen de IJssel en de Burgel liggen een vijftal straten en de middelste, de Oudestraat is wel de voornaam ste winkelstraat. Ook hierin verschil lende oude gevels en aardige door kijkjes. Men zal bemerken dat de bin nenstad van Kampen betrekkelijk smal en langgerekt is. Vooral een blokje rond kan men er dwalen door de smalle steegjes (goed onderhou den), bruggen (bijvoorbeeld de Zwa- nenbrug)Geerstraat (bij de Kampe naren beter bekend als „Balkenste- ge," vanwege de stutbalken). De Paterskerk (jammer genoeg niet te bezichtigen) herbergt een triest verleden. Via onderaardse gangen vonden gelovigen er een schuilkerk en ook in de tijd na de Hervorming (toen rooms-katholieken niet of nau welijks geduld werden), konden de paters hier hun godsdienst belijden. Niet alleen winkels en café's zijn hier te vinden, maar naast een gro te uitgeverij is er ook nog een siga ren-fabriek te-vinden. Deze industrie is in Kampen nog steeds belangrijk. Via 'de "twee 'theologische hogescholen leverde Kampen vele predikanten, maar ook artiesten en kunstenaars kwamen van deze Hanzestad. Een doofstomme apothekerszoon, Hendric Avercamp, behoorde met zijn prach tige ijstaferelen tot: de grote Neder landse schilders. Kampen (15 km, ten noord westen van Zwolle) heeft bijna 30.000 inwoners en 170 boerderijen zijn ver deeld over 5000 ha. Toen het in 1230 stadsrechten en in 1495 de titel „Kei zerlijk vrije Rijksstad" kreeg, was het welvarend en zeer machtig. Doordat de IJsselmond begon te vér- zanden en de Scheepvaart verminder de keerde het getij, maar hoewel wel „apart" is Kampen nooit een dode stad geworden. Denk maar eens aan de spot over de „Kamper ui," die ze in de kroegjes (ook bij „De Unie" op de foto) graag met een malse Kam per steur en Kamperfoelie opdissen. In het café-restaurant 'De Hanzestad' op de foto is nu een spaarbank ge huisvest. De inpoldering en drooglegging van het IJsselmeer heeft Kampen nieuwe injecties tot bloei gegeven. Door de polders ligt het thans midden in het land, op een kruispunt van wegen en stedebouwkundig heeft men od de ontwikkelingsmogelijkheden gerekend. door minder „drinkebroers" door de mazen van het controlenet kunnen glippen. Even belangrijk vindt VVN dat het politieoptreden zich niet tot de feestdagen beperkt, maar zal doorgaan tot het voorjaar van 1972. Een welgemeende waarschuwing en „Glaasje op? Laat je Rijden!" een welgemeende raad: Veilig Verkeer Nederland ge alarmeerd door de cijfers van het C.B.S. (Centraal Bureau voor de Sta tistiek) gaat in de komende we ken met extra aandacht de glaasje- op-campagne „Laat je rijden" herha; lën. Hoewel "hel aantal ongevallen met dodelijke afloop (327) waarbij alcoholgebruik werd geconstateerd vrijwel gelijk bleef (329 in 1969) steeg het aantal alcoholmisdrijven schrikbarend en wel van 8.438 tot 8.838. Ook het aantal veroordelingen was in stijgende lijn: van 6.831 tot 6.879. Met de bekende affiches en raam biljetten en een televisiespot, die frequent zal worden uitgezonden, doet Veilig Verkeer Nederland gelijk- tijdig met vele andere landen op nieuw een beroep op alle automobi listen zich als het moet te hou den aan het advies: Laat je rijden! Een beroep dat ook geldt voor de bromfietsers. Vorig jaar werden maar liefst 977 bromfietsers door de rechter veroordeeld wegens het rij den onder invloed van alcohol. Omdat het geven van goede advie zen alleen niet voldoende is en blijkt te zijn, juicht WN het initiatief van de Centrale Politie Verkeers Com missie om de verscherpte politiecon troles regionaal uit te voeren, zeer toe. Het grote voordeel van deze re gionale controles acht VVN, dat veel effectiever te werk kan worden gegaan, dat meer automobilisten ge controleerd kunnen worden en daar- „Een handje helpen" kan voor jong en oud een veiliger over steek betekenen zelfs al is er de bescherming van een zebra pad. Dit wordt tot uitdrukking gebracht op deze fotodie de heer J. Kölner, Dr. Wiardi- Beckmanstraat 7 in Almelo, inzond naar de fotowedstrijd Verkeer in de Waag" van Vei lig Verkeer Nederland, afdeling Almelo.

Holtens Nieuwsblad | 1972 | | pagina 5