Gemeente Holten heeft sluitende begroting een KERSTMIDDAG Bejaardensociëteit Open-Deur Kerstnaelit- Samenkoraien Holten in kerstsfeer m iptg :g a® Raadsvergadering 1 Belastingverhoging voor en welzijnszorg sport B. J. Meijer 25 jaar hij de PTT Waar is de Koning der loden, die geboren is ONZE AGENDA Kerkdiensten Medische Dienst Dijkerhoekse plattelandsvrouwen hielden hun Kerstbijeenkomst in 't Bonte Paard Spreekuur ruil verkavelingscommissie REE SPRONG IN SLAAPKAMER Weekenddienst Tandartsen Dierenartsen Gezinsverzorging Burgerlijke Stand Storin««s<ïieust GEB AAN ONZE ADVERTEERDERS EN BERICHTGEVERS Gevonden en verloren voorwerpen Geslaagd Wachtdienst Slachthuis Brandmelding HOLTENS NIEUWSBLAD Advertentieprijs 14 cent per mm (bij contract lager) Abonnementsprijs f 5,per half jaar, f 10,per jaar december 1971 23ste jaargang - no. 52 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur W. Beyers Telefoon 05483 - 1234 Administratie: Gaardenstraat 17, tel. 1533 Redacteur en plv. hoofdred. J. Wigger* Betaling op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten, t.g.v, Holtens Nieuwsblad Vrijdag 24 december 22.00 en 23.45 uur: Open Deur- Kerstnachtsamenkomsten in de Ned. Herv. Kerk (zie bericht). Zondag 26 december (2e Kerstdag) 19.30 uur: Dansen in Bar-Dancing Boode te Bathmen (zie adv.). Dinsdag 28 december 19.30 uur: Openbare raadsvergade ring ten gemeentehuize (zie de agenda). Dinsdag 11 januari 20.00 uur: Jaarvergadering chr. gem. zangvereniging „Soli Deo Gloria" in gebouw Rehoboth. 20.00 uur: Nieuwjaarsvisite van de afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in café „Het Bonte Paard". HOLTEN. Ned. Herv. Kerk: vrijdag: 22.00 en 23.45 u. Open Deur-Kerstnachtsamen komsten. Hulppred. A. Schellevis. Ie KERSTDAG Ned. Herv. Kerk: 9.00 uur en 10.30 uur ds. C. C. Addink met medewer king van het kerkkoor. Oppasdienst: mevr. Koopman, Mieniek Meesterbe- rends en Alie Nijereees. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. S. G. Bloem van Ommen. 15.00 uur zangdienst m.m.v. de Holtense Muziekvereniging. Tijdens de kerstdagen is de ene col lecte voor de zending. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst: (vrijdag op zater dag) 24.00 uur Nachtmis in het ge bouw Irene met medewerking van het dameskoor uit Rijssen. NIEUW HEETEX. R.K. Kerk: 24.00 uur Nachtmis. Voor middag 7.30 uur Kindernachtmis, idem 10.00 uur Hoog Mis. DIJKERHOEK. Bethanië: 10.00 uur Hulppr. A. Schel levis. Extra collecte voor: Kerk Wereld. OKXENBROEK. Ned. Herv. Kerk: Vrijdag: 22.30 uur ds W. P. J. Osinga. Kerstnachtdienst m.m.v. de „Christian Sounds" uit Bathmen. 10.00 uur ds. W. P. J. Osin ga Extra collecte voor Kerk en We reld; 2.30 uur Kerstfeest Zondags school (voor groot en klein). 2e KERSTDAG: HOLTEN. Ned. JHerv. Kerk: 10.00 uur ds. Ste- houwer uit Nijverdal. In alle kerk diensten extra collecte voor Kerk en Wereld. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Haverkamp van Nijkerk. 15.00 uur ds. S. G. Bloem van Ommen. R.K. Kerkdienst: 9.30 uur H. mis in hel gebouw Irene. NIEUW HEETEN. R-K. Kerk: 8.00 uur en 10.00 uur H Mis. DIJKERHOEK. Bethanië: 10.00 uur ds. Addink. Extra collecte: Kerk en Wereld. OKKENBROEK. Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur ds. Pol- huijs van Colmschate. Extra collec te: voor Kerk en Wereld. Zaterdag en zondag (le en 2e Kerst dag) tot maandagmorgen 8.00 uur J- F. Sijtsema, Pastoriestraat 50, te- lef. 1870 (alleen voor spoedgevallen). Dienst wijkverpleging: zaterdag, 25 december en zondag, 26 december: zr. J. E. Duncan, Groene Kruisge- bouw, telef 14.36, 's zondags tussen 12.00 en 14.00 uur. Ambulancevervoer: telef. 1338 (Joh. Aanstoot) bgg'telef. 1320 (fa. A. Muller en Zn). De kerstbijeenkomst van de afde ling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen werd maandag avond gehouden in café „Het Bonte Paard". Na eeen welkomstwoord be sprak de voorzitster, mevrouw A. Kroon-Pasman, eerst enige afdelings zaken. Daarna werd het proevamma verzorgd door een viertal leden n.l. de dames D. I-Iuzen-Brinks, D. M. Kiein Lankhorst-Pinkert, J. Nikkels- Kers en R. Weijers-Grave. Het Kerst- vangelie werd gelezen, evenals een kerstgedicht, afgewisseld met het zin gen van kerstliedeeren. Daai-na volg de een vertelling van Pearl Buck, ge titeld „Het mooiste kerstverhaal". De talrijk opgekomen dames luisterden vol belangstelling. Mevr. Kroon kon dan ook aan het slot van de bijeen komst namens alleen de vier dames hartelijk bedanken voor de moeite, die zij zich voor deze avond hadden getroost. Zij wenste iedereen goede feestdagen toe en sprak de hoop uit allen op de Nieuwjaarsvisitie van 11 januari 1972 weer te zien. De gemeente Holten heeft voor 1972 een sluitende begroting. „Dit voordeel is hoofdzakelijk ontstaan door rekening te houden met een snelle afwikkeling binnen de daarvoor gestelde termijn van het bestemmingsplan „De Haar", aldus B. en W„ in hun aan biedingsbrief aan de raad. Door de bouw van 301 woningwetwonin gen zal de verkoop van de beschikbare grond in een sneller tempo plaats vinden dan oorspronkelijk was geraamd. Reeds thans is de gunning van 75 woningen in dit plan afgegeven, terwijl verwacht mag worden, dat begin 1972 de gunning van nogmaals 150 wonin gen zal worden verleend. Hierdoor is het thans in de begroting op genomen investeringstekort hoger dan verwacht mag worden. Óp grond hiervan is voorshands op hoofdstuk XII van de gewone dienst van 1972 (kasvoorzieningen) een voordelig saldo van f 94.016,79 (rentebesparing red.) geraamd. Daarenboven is het mo gelijk gebleken om nog een overschot van f 37.903,14 op de post voor onvoorziene uitgaven te ramen, waarop n.l. een bedrag prijkt van f 131.919,93. Deze voor de gemeente Holten gunstige ontwik keling, is onder meer veroorzaakt door het gunstig effect van de in werking getreden zogenaamde wet tot verruiming van het plaat selijk belastinggebied. Ook voor het jaar 1972 zijn door de minister van binnenlandse zaken richtlijnen gegeven terzake van de minimum heffing van belastingen en retributies voor gemeeten, wier be groting een nadelig saldo aangeeft. Hcewel de uiteindelijke uitkomst van de begroting 1972 een gunstig resul taat te zien geeft, zijn B. en W. toch van mening, dat het gewenst is, waar mogelijk, de tarieven van een aan tal belastingen te verhogen. Door de tarieven per jaar of ma ximaal per twee jaar bij te stellen wordt voorkomen, dat de belasting betalers op een zeker moment met een forse verhoging geconfronteerd worden. Een voordeel van deze bij stelling is volgens het college tevens, dat jaarlijks iets meer gedaan kan worden aan het uitvoeren van nood zakelijkheden in de kapitaalsfeer c.q. uitgaven in de exploitatie sfeer. Te denken valt hierbij aan de onderde ler. sport etc. en de algemene wel zijnszorg. Op grond van deze motie ven achten B. en W. het gewenst de volgende verhogingen door te voeren. a. Straatbelasting: verhoging van het percentage van de kadastrale opbrengst voor gebouwde eigendom men van 22' tot 24, met handhaving van het percentage van 12 pet. voor ongebouwde eigendommen. b. Rioolheffingen: In verband met de instelling van het zuiveringsschap „West-Overijssel", zal, vooruitlopen de op de overname van de rioolwa terzuiveringsinstallaties, over 't jaar 1971 reeds in bescheiden mate wor den begonnen met een omslagheffing van alle gebouwde eigendommen op basis van 4 pet. van de kadastrale opbrengst. Deze heffing zal, onder aftrek van de perceptiekosten, als bij drage in de kosten van de rioolwa terzuiveringsinstallaties aan de ge meenten worden afgedragen. Voor 1972 zullen de exploitatiekos ten (rente en afschrijving, kosten van bediening, energievoorziening en onderhoud) in afwachting van een eventuele overneming, volledig wor den vergoed, onder voorwaarde, dat door de gemeenten geen aanslagen meer worden opgelegd terzake van de zuivering van afvalwater. De ri oolbelasting zal uiteraard wel in stand moeten blijven ten behoeve van de dekking van de kosten van het transport van het afvalwater met gemeentelijke i-ioleringen naar de installaties, ook in de toekomst. c. Reinigingsrechten: De gemeente raad heeft, in zijn maandagavond gehouden vergadering, de volgende tarieven per aansluiting vastgesteld: Dom en omgeving: vast bedrag f24 plus kosten 70 zakken a 20 is 14,- to taal per jaar f 38. Hiervan komt ten bate van de geme»rd° F24 en 70 x 6 et. is 4 20. totaal f 28.20. Buitengebied: Fokten voor de bewo ners f 19 00 frecht voor d° gemeente f 14.10b Zomerhuisiesterrein: Een recht van f 24 per jaar. d. Personele belasting: De opcen ten op de personele belasting te ver hogen van 230 tot 245 opcenten. e, Hondenbelasting: Bij de wet tot wijziging van de plaatselijke belas tingen is het verschil in tariefstelling voor een bedrijfs- of waakhond en een luxe hond komen te vervallen. Deze heffing bedraagt thans resp. f 12 en f 15. De belasting ware vast te stellen op f 15 per jaar. B. en W. achten het verder ge wenst de secrctarieleges en rechten burgerlijke stand, alsmede de tarie ven van de bad- en zweminrichting, allen laatstelijk vastgesteld in 1969. met 15 tot 20 pet. te verhogen, mede in verband met het voornemen om voor het seizoen 1972 een verwar- mmgsinstallatie aan te leggen. Ook van de begrafenisrechten, laatstelijk gewijzigd in 1964, achten zij het drin gend gewenst deze aan de huidige si tuatie aan te passen. Voorstellen daaromtrent zullen de raad nog wor den aangeboden. Omtrent de meerop brengst kan het college nog weinig positiefs zeggen, omdat het omtrent tal van heffingen nog in het onzeke re, verkeert. Met betrekkingtot het hiervoren- genoemde Zuiveringsschap ,,W.-Over- ijssel" deelt het college van B. en W. nog mede, dat door dit zuiverings schap een onderzoek zal worden in gesteld inzake het verplaatsen van de thans bestaande rioolwaterzuive ringsinstallatie naar de omgeving van de Schipbeek. De gedachten gaan hierbij uit naar één installatie voor de gemeenten Holten en Markelo. De Plaatselijke Commissie voor de ruilverkaveling Holten-Markelo ver zoekt ons mede te delen, dat er op woensdag 29 december en op woens dag, 12 januari a.s. geen spreekuur zal worden gehouden. Zaterdag werd bij een drijfjacht in de buurtschap Espelo een ree zo ver schrikt, dat het dier bij de familie G. J. Boode door het slaapkamerraam vloog. De jagers hebben de gewonde ee. die het beddegoed en de kamer met bloed besmeurd had, uit de slaapkamer gehaald en in het vrije veld weer losgelaten. Het bestuur van de Holtense Be- jaardensocieteit had zaterdagnamid dag de bejaarden uitgenodigd voor de jaarlijkse kerstmiddag in gebouw .Irene" een uitnodiging waaraan plm. 40 van hen gehoor gaven. De leiding van deze bijeenkomst berustte bij de presidente mevr. C. P. K. En klaar-Van Andel die een hartelijk woord van welkom sprak. De kerst liturgie die in deze kerstmiddag werd uitgevoerd opende met het gezamen lijk zingen van het bekende kerstge zang „Hoe zal ik U ontvangen" waar na mevr. Hoeve het kerstevangelie las uit Lucas 2. Verder werden nog, bijbelgedeelten gelezen door mevr. Span en m Zaterdag, 25 december en zondag, 26 december: H. F. Steunenberg, Pastoriestraat 42, Holten, tel. 1433 van 18.00-19.00 uur (alleen voor spoed gevallen). Zaterdag, 25 december en zondag, 26 december: W. C. C. Wamelink, Chur- chillstraat 107, telef. 2004. Elke morgen, behalve zaterdags, van 9.00-11.00 uur bij mevr. C. Knijff-Dek- ker, b.g.g. telef. 1799 mevrouw Belt man-Aanstoot. Geboren: Margaretha Johanna dv. J. Meijerink en H. Hasewinkel, Hoffes- straat 18. Evert Hermannes Alber- tus dv. W. G. Tijhof en B W H Bruil Hoffesstraat 21. Johanna Lo- dewika Masina dv. W. Beijers en J. H. Eibers, Schepenenstraat 3 mone Caroline dv. R. V/. j p0ts en M. de Visser, Larenseweg 29 (geb. te Deventer). Gehuwd: K. Spijksma oud 22 jaar Leeuwarden en T. T. Aanstoot, oud 18 jaar, Diessenplasstraat 20 N de Goijer, oud 25 jaar, Goor en A. de Vries, oud 22 jaar, Neerdorp 23. G. Reinink, oud 22 jaar, Gaardenstraat a en A. G. Kooiman, oud 24 jaar, En schede. C. Broersma, oud 50'jaar, Stationsstraat 6 en T. Stielstra oud 39 jaar, Stationsstr. 6. J. F. Hen driks, oud 21 jaar, Almelo en J. B. \Rikkink, oud 17 jaar, Schoutenstraat BEVOLKING. Ingekomen: H. J. Mengerink van Ei bergen naar Churchillstraat 21, me vr. H. Veldhuis-Willems van den Ham naar Smidsstraat 5. G. J. Dollen en gez. van Wierden naar Rijssenseweg 14. A. de Boer en gez. van Deven ter naar Postweg 97. Vertrokken: Mevr. J. B. Hendriks- Vukkink van Schoutenstraat 24 naar Almelo'. G. Reinink van Gaardenstr. 5 naar Enschede, mevr. T. T. Spijks- ma-Aanstoot van Diessenplasstr. 20 naar Leeuwarden. J. W. J. T. van Beurden en gez. van Neerdorp 31 naar Epe. Zalerdag, 25 december tem vrijdag 3! december buiten de diensturen - Flcct-a: H. Huisman. Kolveg 42 telef. 1^98. Gas: -T. Bosschers, Beuse- berg 129. telef 1945. In verband met Nieuwjaarsdag, zaterdag 1 januari, za] ons blad een dag eerder bezorgd moeten worden. In verband hiermede moeten advertenties en eventuele berichten uiterlijk woensdagavond binnen zjjn. Vij verzoeken u dringend hieraan wel uw medewerking te willen ver lenen, waarvoor bij voorbaat dank. Redactie en Administratie Holtens Nieuwsblad Langenbarg die werden afgewisseld met declamatie door de dames Koop man-Hartsuiker en Wiggers-Aan- stoot en het zingen van de bekende kerstliederen Ere zij God, Nu zijt wellecome, Stille nacht, heilige nacht, Komt allen tezamen en Hoor, de eng'len zingen d'eer, van den nieuw geboren Heer. Na ó'e pauze werd door een tonee1- groepje van de Geref. Jeugdvereni ging opgevoerd het spel „Ontheem den" van Ben Heuer. Gerard Beid- man als „Igor Kovalsky", Henk Aan stoot als „Tibor Madis", Henny Lan- deweerd als „Wanja Warinka", Ben- ny Lubberdink als „Stanislaus Ko- j sinsky", Anneke Aanstoot als „Olga Kosinsky" en Riky Bosschers als „Helena Murova" brachten het stuk dat speelt in een vluchtelingen kamp zeer verdienstelijk voor het voetlicht j en ze kregen van de bejaarden een verdiend applaus. Mevrouw Enklaar sprak een hartelijk woord van dank tot de tonelisten en offreerde een en velop met inhoud. De zang van de verschillende liederen werd op het I orgel begeleid door de heer D. J. Schuppert. Het dorp Holten verkeert al helemaal in de kerstsfeer. Door gemeentewerken zijn op verschillende plaatsen prachtig verlichte kerstbomen geplant, terwijl dit ook door particulieren is gedaan onder andere op het plein voor de gebouwen van het wegenbouw- en aannemingsbedrijf van de firma J. Krekel en Zoon en bij de openbare lagere Kolschool, De foto toont de prachtige boom bij het VVV-kantoor in de Gaardenstraat. De gemeenteraad komt dinsdag, 28 december a.s., des avonds 7.30 uur in openbare vergadering ten ge meentehuize bijeen, ter behandeling van de volgende AGENDA 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot verkoop van bouwter reinen in het villaterrein „Look' a. de heer D. van der Torre, Pijn- acker; b. de heer P. T. van Heeren, Zeist Gevonden: 1 grolse want, voetbal schoen. Verloren: Groene handschoen (1), Sierring koplamp, dameshorloge, handschoen wit plastik, Groene hand schoenen (2). Blauw trainingsjack, 1 handschoen bl-zw„ 1 portemonnaie, 1 wieldop. De heer R. Vukkmk, adjunct-com mies A bij de gemeentebedrijven slaagde voor het eerste gedeelte van het S.P.D.-examen. de heer D. C. Hoving, Badhoe- vedorp; W. Grofsmit, Am- de heer H. sterdam. 3. Voorstel tot het accepteren van geldleningen van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage in het jaar 1972. 4. Voorstel tot het verlenen van een éénmalige subsidie aan de Holten se muziekvereniging. 5. Oudejaarsrede burgemeester. Vrijdag, 24 december t.e.m. zondag, 26 december: keurmeester buiten de diensturen - B. Groot Obbink. Ko- zakkenstraat 2, telef, 1526. Maandag, 27 december t.e.m. zondag, 2 jan*tri II W. Goorman, Kolv/eg 52, telef. 1513. Op de le en 2e Kerstdag geen aangifte en ophalen van gestorven diere- o Overdag: telef. 1352 (Politiebureau), 's Nachts: telef. 1224 (G. W. Knapen) b.g.g. telef. 1325 (G. ter Harmsel). Traditiegetrouw worden er ook dit jaar weer door de Open Deur- groep 2 Kerstnachtsamenkomstcn belegd op vrijdag 24 dec. a.s. in de Hervormde kerk alhier. De eerste vangt aan om 22-00 uur en de 2e om 23.45 uur. Ongeveer een kwartier vóór de aanvang is er gelegenheid tot het gemeen schappelijk zingen van Kerstliede ren. In de eerste bijeenkomst is me dewerking van de Holtense Mu ziekvereniging „H.M.V.". In de samenkomst van 23.45 uur zal het Chr. Gemengd ZANGKOOR „Soli Deo Gloria" medewerking verle nen. Spreker in beide samenkom sten is de Hervormde Hulppredi ker (tevens voorzitter v.d. Open Deur-groep) A. Schellevis. Zijn toespraak js getiteld; „Hij.... Dei- Schepselen Heer!" Met het oog op de zeer grote belangstelling is de Open Deur- groep wel gedwongen om 2 sa menkomsten te houden. Helaas gaat de zin van de Kerstnacht viering bij de eerste samenkomst wel wat verloren. Rand- en bui tenkerkelijken, die niét gewend zijn om kerkdiensten of godsdien stige samenkomsten te bezoeken wordt het weer erg gemakkelijk gemaakt. Iedere bezoeker ont vangt een volledig Programma, dat hem bij het binnenkomen gra tis ter hand wordt gesteld. Op de gereserveerde plaatsen voor koor en Open Deur-groepsle den na, zijn alle andere plaatsen vrij. Er wordt geen entree geheven. Wel wordt aan de uitgang een collecte gehouden deels voor het Open Deur-werk, deels voor de in terkerkelijke Adventsactie „Soli- daridad". De bijeenkomsten zijn bedoeld als een zinvolle voorbereiding op het Kerstfeest. De Open Deur- groep nodigt iedereen dan ook uit om samen met haar, deze voor bereiding mee te vieren. IIIIIIIIIIIIIIIIIIB De heer B. J. Meyer, besteller der PTT herdacht de vorige week vrijdag dat hij voor 25 jaar in dienst trad van de posterijen. In Hotel Holterman werd hij in tegenwoordigheid van zijn familie, het personeel der PTT enkele oud-collega's en hun dames met dit zilveren jubileum gehuldigd. De directeur van het PTT-kantoor te Deventer, de her G. C. Kamp horst, schilderde zijn loopbaan en vertelde hoe de jubilaris na zieken fondsbode en kuiper te zijn geweest op 17 december 1946 in functie trad als hulpbesteller. Hij noemde hem niet alleen een accuraat maar ook een zeer beminnelijk mens, die altijd opgewekt zijn werk deed o.a. ook als plaatsvervangend voorman besteller. De heer Meijer, die vanaf Pinksteren met ziekteverlof is, had juist van de specialist toestemming gekregen om weer kalm aan te beginnen. De heer Kamphorst wenste de jubi laris niet alleen geluk met zijn diènst- jubileum maar ook met zijn herstel en bood hem een envelop met inhoud aan, terwijl hij mevrouw Meijer bloe men aanbood. Hij speldde de heer Meijer de zilveren PTT-speld op de rever. De chef van de jubilaris, de heer H. Dekker, wenste de heer Meijer na- mns het PTT-personeel eveneens ge- Op de foto: Directeur Kamphorst uit Deventer speldt de heer Meijer- de zilveren PTT-speld op de rever. luk met zijn jubileum en met zijn her stel. Men heeft allemaal veel waar dering voor de jubilaris ook voor zijn aandeel in de prettige sfeer, die op het kantoor in Holten heerst. Namens het PTT-personeel en de oud-colle ga's bood hij hem een prachtig horlo ge aan, terwijl mevrouw Meijer in de hulde van haar man deelde door de aanbieding van een boeket bloemen De heer Meijer heeft de beide SDre^- kers bedankt voor hun waarderende woorden en cadeaus. Tijdens de gezellige bijeenkomst heeft de heer J. Oosterkamp het ge zelschap vermaakt met z'n bekende voordrachten. Dat is de vraag, waarmee de wijzen uit het Oosten aankomen bij het paleis van koning Herodes in Jeruzalem en, zo zegt een oud Kerstliedje: „Herodes, de koning kwam zelves veur". Door hun ar geloze vraag brengen de wijzen uit het Oosten het Kerstgebeuren direct in de politieke sfeer. En koning Herodes mag dan zelf niet weten waar de Koning der Joden geboren is, hij weet wél dat deze Koning, die Israël verwacht als de grote Koning Israëls, de konings heerschappij zal verwerkelijken van de God Israëls, die een God van steile gerechtigdheid is. Van zulk een Koning heeft Hero des te duchten. Hij is niet alleen een gevaar voor de troon van He rodes, maar Hij zal Herodes ook straffen voor zijn wandaden en moorden. Dat deze Koning der Joden gekomen is om ook zijn schuld te dragen en om ook zijn verloren leven te stellen in het licht van Gods Liefde, daarvan heeft Herodes niet het flauwste vermoeden. Dat is onvoorstel baar, want hij denkt alléén in macht en geld, in invloed en aan- Daarom verbergt Herodes zijn ont steltenis en vrees onder talloze vriendelijke woorden, maar hij smoort zijn angst en vrees tenslot te in de moord op de onschuldige kinderen van Bethlehem. Dat was zijns inziens politieke noodzaak. Wanneer Herodes in zijn vriende lijke voorkomendheid jegens de wijzen uit het Oosten de Joodse schriftgeleerden te hulp roept en hun de vraag voorlegt: „Waar de Christus geboren zal worden?", dan blijken zij er allen van te we ten en antwoorden eenparig: „Te Bethlehem in Judea", maar nie mand van deze schriftgeleerden heeft er behoefte aan om „de Ko ning der Joden, die geboren is", met de wijzen uit het Oosten te gaan zoeken. Stel je voor, samen met een stelletje heidenen op pad, dat zou wel het laatste wezen voor Pharizeeërs en schriftgel ;er- den. Vandaag „Kerstfeest 1971", vor- den wij geconfronteerd met de vraag van de wijzen uit het Oos ten „Waar is de Koning der Jo den, die geboren is?". En wanneer wij deze vraag ern stig nemen, en wanneer de heer sers dezer wereld deze vraag ern stig nemen, dan is het Kerstfeest niet alleen een persoonlijke maar ook een politieke aangelegenheid. Dan kunnen wij als persoon en als volken, die elk ander in een verdwaasde bewapeningswedloop naar het leven staan, deze Koning der gerechtigheid alleen maar zien als een bedreiging van onze macht en invloed en als een be straffen van de moord, die wij door ons economisch en politiek han delen op miljoenen in de der de wereld bedrijven. Want dat deze Koning der Joden gekomen zou zijn om ons leven te vernieu wen door onze schuld te dragen, dat is voor ons mensen, die den ken in macht en geld, in invloed en aanzien toch onvoorstelbaar? Maar wij weten onze angst wel te sussen op moderne wijze. Wij zeggen of denken „God is dood". Maar het is een voze troost, want je kunt even dwaas zeggen: „wa ter is droog" of „vuur is koud". En ook al weten de machtheb bers en invloedrijken in onze we reld van vandaag geen antwoord op de vraag „Waar is de Koning der Joden die geboren is?", de kerk weet dat toch wél. O zeker, de schriftgeleerden van onze tijd zullen u verwijzen naar Mattheüs 25 31-46: „Wanneer ^an de Zoon des mensen komt in heerlijkheid en al de engelen met Hem, dan zal Hij plaats nemen op den troon Zijner heerlijkheid. En al de volken zullen voor Hem verzameld worden en Hij zal ze van elkander scheiden, zoals een herder de schapen scheidt van de bokken en Hij zal de schapen zet ten aan Zijn rechterhand en de brokken aan zijn linkerhand. Dan zal de Koning tot hen, die aan Zijn rechterhand zijn, zeggen: „Komt gij gezegenden mijns Vaders, be ërft het Koninkrijk, dat u bereid is van de grondlegging der we reld af. Want Ik heb honger ge leden en gij hebt Mij te eten ge geven. Ik heb dorst geleden en gij hebt Mij te drinken gegeven. Ik ben een vreemdeling geweest en gij hebt Mij geherbergdin de gevangenis en gij hebt Mij be zocht Dan zullen de rechtvaardigen antwoorden: Heer, wanneer?? En de Koning zal hun antwoor den: in zoverre gij dit aan één van deze mijn minste broeders hebt gedaan, hebt gij het Mij ge daan. Ja de schriftgeleerden en de kerkmensen in onze tijd zij wéten, net als de schriftgeleerden in Je ruzalem het antwoord op de vraag: „Wéér is de Koning der Joden, die geboren is?", maar de vraag ^-an heden is: Zijn de schriftgeleerden en kerkmensen van vandaag wel bereid om mee te gaan met die wijzen uit het Oosten, met die hei denen, die Zijn „ster" zégen? C. C. A.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 1