w Belgisch-Luxemburg zit vol afwisseling Attractief in zomer en In Denemarken is het platteland „in" Veluwe-gids Rinderhorn ontsloten Ontdek eens de eigen streek VVV ALS OMBUDSMAN Informatiedienst Folkloren Vol historie Monumenten Logies Buurland Vestingstad Coevorden Arrangementen Iedereen heeft wel eens gehoord van mensen, die dachten een vorste lijke bungalow te huren, maar die bij lankomst moesten ervaren, dat het Jm een verbouwd kippenhok ging. ^oor wat de Veluwe betreft, gaan lergelijke verhalen nauwelijks meer) op. Maar, zo zou een kriti- che vakantieganger kunnen denken, 'at heb ik daaraan als mijn vakan- ie uiteindelijk toch op een terleur- telling uitloopt. Op wie kan ik mij ©roepen, de Streek VVV Noord en bidden Veluw.e stelt dat alle in cle flds voorkomende bedrijven geacht vorden in hun prijsklasse goed te ijn. Wie tijdens of na zijn vakantie Zojuist is van de persen gekomen en zestig pagina's tellende gids met Idressen van vakantie-bungalows, ampings en vakantieoorden op de 'eluwe. Wie zijn vakantie of vrije lagen op de Veluwe wil doorbren- en kan zijn voordeel doen met de- e fraai uitgevoerde wegwijzer. Niet Heen staan er 616 vakantieadressen n vermeld, de gebruikers van de Ids kunnen ook rekenen op een be- ere service van het WV-wezen op Ie Veluwe. De gids is f 1.(plus verzendkosten) verkrijgbaar bij de laatselijke VVV's. ernstige klachten heeft, die niet met de exploitant/beheerder zijn op te lossen, kan een beroep doen op de Streek WV te Apeldoorn die alles in het werk zal stellen om tot een bevredigende oplossing te komen. Vorig jaar startte de Streek VVV Noord en Midden Veluwe (Regionaal Toeristen Bureau) met een voor Ne derland nieuw initiatief: de bezet tingsinformatiedienst. De Streek VVV ging er van uit, dat het niet voldoen de is belangstellenden een overzicht van vakantieadressen te geven. Wie op vakantie gaat wil immers niet al leen weten welke adressen er zoal zijn, hij wil ook weten waar en wan neer de door hem gewenste akkom- modatie beschikbaar is. Eigenlijk is het wel vreemd, zo vindt men bij de Stee.ek VVV op de Veluwe, dat je bij wijze van spreken in een hand omdraai wel een dure vliegreis om de wereld kunt reserveren, maar dat je als vakantieganger in ons eigen kleine land niet zelden veroordeeld bent om vele adressen aan te schrij ven of op te bellen, voordat je gevon den hebt wat je zoekt. Daarom werd in 1971 begonnen met de invoering van een bezettingsinformatiedienst. Deze service wordt voor het seizoen 1972 weer verbeterd en de werking wordt in de nieuwe gids uitvoerig be schreven. Luxembourg is de grootste Belgische provincie, tevens de minst bevolkte. Voor twee derden is ze bezet door het Ardens bergland en voor het overige door de Famenne (In het noor den) en door Lorreinen en de Gaume (in het zuiden). Kan men door die bossen trekken, langs een rivier slenteren, die panorama's en die oneindige verten ontdekken, dan begrijpt men hoe die streek gevoelens van blijmoedige rust, vrede en vrijheid oproept De bossen in Belgisch Luxemburg zijn uitgestrekt en vol trillend leven. Dank zij hun gemiddelde hoogte vindt men er de flora van de Alpen en van de vlakten. Wildrijk land van fauna van diverse pluimage, zijn ze ook het paradijs van ontelbare vogels. Geen enkel hoekje in het bos gelijkt op een ander, ieder pad brengt u verras sende lichteffecten en de beeldjagers vinden er hun geluk bij het ontdekken van de grootse ruimten en van een omgeving vol stem ming. Daar er geen nijverheid bestaat, is de lucht helder en heil zaam, doordrenkt met de geuren van humus en wilde bloemen. Duizend heldere watertjes springen van de rotsen in die rivieren die he* ten: de Outhe, de Semois, de Lesse, de Salm, namen die tevens oproepen de diepe dalen waar de vrije natuur zulke afwisselende en ongezien uit zichten biedt. Die rivieren zijn zo visrijk, de ene in farioforellen, de ander in witvis. Deze waterlopen zijn ook geschikt om te duiken en te baden en de ver snellingen of de grote watervlakten laten iedere pleziervaart toe. Jacht, visvangst, zwemmen, plezier vaart, paardrijden zijn niet de enige genoegens in de vrije lucht. Meer stoere en vermetele sporten liggen in het bereik. Verscheidene rotsachtige bergen nodigen de alpinisten uit tot heerlijke bestijgingen. Natuurgrotten roepen de liefhebbers op tot onder grondse ontdekkingen. Hij in wie de droom van Icarus rondspookt, kan aan vliegsport, zweefvlucht of val- schermsport doen in uiterst goed uit* geruste centra. Liefhebbers van archeologie zullen monumenten ontdekken die de pel grimstocht der mensheid afbakenen. Getuigen der voorhistorie zijn de dol mens en menhirs. Puinen en gallo-ro- meinse overblijfselen verleiden de be zoekers. Versterkte kastelen romaan- se kerken, versterkte hoeven blijven kostbare getuigen der Middeleeuwen, terwijl domeinen en abdijen der 17e en 18e eeuw een ander uitzicht op het verleden geven. Daartegenover heeft d£ moderne architectuur merkwaar dige gedenktekens, opgericht tot gro tere roem der legers. Nog ander Cultureel genot is er te vinden. Luxemburg heeft zijn hei ligenlegenden en wereldlijke legen den: van de Heilige Hubertus. Re- maclus, Monon enerzijds, die der Vier Heemskinderen en Tierry l'Ar- denois anderzijds. Dichters als Petrarea, Chateau briand en Verlaine hebben het woud der Ardennen bezongen en niet te vergeten zijn de voortreffelijke regio nale schrijvers die hun streek ver eerden. De folklore Is er zeer rijk. Ze heeft haar helden, haar luchtgeesten, haar „macrales" (heksen), haar „zi- gomars", haar vrolijke feesten. Daar bij komen dan de bloeiende culturele centra en werkplaatsen voor kunst ambachten waar, de ambachten van vroeger in ere gehouden worden. De Luxemburger heeft gezorgd Het jongste skigebied van Davos, de Rinderhorn, wordt door een dub bele skiliftinstallatie verder ontslo ten. Van het bergstation van de stoel- tjeslift „jatzmeder" (1940 m.) worden ru de zeer afwisselende en vooral voor poedersneeuwtochten bekende berghellingen van de Nüllisch-Grat (2490m) beter bereikbaar. Het ge zellige bergrestaurant met open haardvuur (grill), waar Iedereen een „Zigeunerspiessli". een „Zwischen- rippenstück" of ,,Bratwurst" zelf kan bereiden, wordt aan de hogere eisen die de toerist stalt aangepast en uit gebreid. Verder wordt de verouderde Teller-sleeplift ,,Geissloch" op het oefenterrein Bolgen van de Skischool Davos dit winterseizoen vervangen door een moderne tweepersoonsski lift. een handels- en koopcentrum geweest voor wijde omgeving. Er is een intensief grensverkeer met het graafschap Bentheim. en met de verkeersader via de Duitse stad Meppen naar Bre men en Hamburg. De gerestaureerde Schans „De Katshaar" (1797) ten oosten van de stad, alsmede een gedeelte van de gracht, herinnerend aan de voormali ge zevenhoekige vesting. Ze zijn een bezichtiging zeker waard. In de Frie se straat (een van de zeven straten van of naar de markt) verdient een renaissance-gevel bijzondere aan dacht, omdat dit het enige huis van dit type in Nederland is dat nog be staat. De gevel dateert uit 1631. Dat men toen verwant was met ,,das Reich" moge blijken uit de woorden op deze gevel: „Ach Godt las Dich bevole sein Dit Haus und de da wonen in Auf das Dein Almechtige Hant Dat selbe bewar vor roef und brant" Jammer genoeg is van het 16e eeuwse kasteel weinig bekend. Hoe wel het een grote rol heeft gespeeld in de geschiedenis van Coevorden weet men niet door wie en onder wel ke omstandigheden 't werd gebouwd. In de voorgevel is een steen ge metseld met het wapen van Karei van Egmond, hertog van Gelre en het jaartal 1537. Opgemerkt zij hier bij dat in 1522 Coevorden door Gel dersen werd veroverd. Enige jaren geleden is men begonnen met restau ratie en misschien komt dit stadhuis gedeelte volgend jaar gereed. Van de in Coevorden geboren gene raal Van Heutzs prijkt er aan de Kas teel-singel een borstbeeld, dat prins in 1933 onthulde en er staat het bevidjdingsmonument. Ter gele genheid van het huwelijk van prinses Juliana met prins Bernhard werd in het Van Heutspark een oranjebank geplaatst dicht bij het monument van Meindert van Thijnen. Deze Coevorder schoolmeester ont wierp indertijd een aanvalsplan. waardoor de stad in 1672 door Carl Rabenhoupt, baron van Sucha her overd kon worden op de bisschop van Munster,bijgenaamd „Bommen Be rend". Een stukje historie is ook nog ver vat in de beeldengroep „De drie po dagristen", aangeboden door de ANWB, ter gelegenheid van de toe ristische Picardt-route. Deze drie Podagristen stellen de Drentse schrijvers Hemsing van der Scheer (1791 uit Coevorden), Harm Boom (1810. Gramsbergen) en Alex Lodwijk Lesturgeon (1815. Venlo) voor, die de pioniers van Drenthe's emancipatie worden genoemd. Aan de Haven (andere zijde van de stad) zijn nog oude pakhuizen te zien van het voormalig vestingarsenaal, die gebruikt werden voor opslag van munitie. Het voormalige Weeshuis aan de Aieida Kramer-singel werd gebouwd in 1690 (thans in gebruik als vereni gingsgebouw) en staat op de monu mentenlijst evenals 't voorm. raad huis a. d. Kerkstr., datg ebouwd werd in 1625. Schuin hiertegenover in de Kerkstraat staat de Nederlands Her vormde Kerk, die voltooid werd in 1645 en gerestaureerd in 1953; de to ren-restauratie dateert van 1967. In de kerk staat nog de zogenaam de commandantsbank en er is een gedenksteen aanwezig van dominee Johan Picardt, geboren 1600 te Bentheim en overleden in 1670 te Coevorden, hij wordt Drenthe's eers te geschiedschrijver genoemd; hij studeerde wijsbegeerte, medicijnen en godgeleerdheid en deed veel voor grondontginning en waterafvoer. De eerder genoemde schoolmeester Meindert van Thijnen kreeg voor zijn betoonde dapperheid van de Raad van Stat# „een gedagtenlss# voor zijn kinderen" ter waarde van hon derd gulden in de vorm van een be ker. Deze beker werd aan de kerk geschonken, waar zij nog als avond maalsbeker in gebruik is. Een steen van 1675 herinnert aan Carl Raben- haupt, baron van Sucha, wiens li chaam in de kerk werd bijgezet. Een koperen doopbekken, afkomstig uit de in 1745 geliquideerde garni zoenskerk van Lehrort, was even eens een geschenk van de Raad van State. schonken orgel van de zogenaamd# Griekse kruis-kerk. Als men niet over de autoweg wil rijden en geen gebruik van de Pi cardt-route door Duitsland wenst t# maken, adviseren we de route Har- denberg-Grambergen en dan langs 't rijden. kanaal te'nemen. Men komt via een mooie klinkerweg bij de haven in Coevorden aan. Terug zou men dan via De Krim en Slagharen kunnen rijden. dat de toeristische attracties tot hun recht komen: wandeling in de grotten, stroomal'waars in boten, ge leide uitstapjes In de wouden, reis in een antiek buurttrammetje. Hier heeft hij een park voor grof wild waar ieder, heel gemakkelijk, her ten en everzwijnen kan bewonderen elders tovert in de nacht een schouw spel „Klank en licht" naar voren. In de pleisterplaats, ontvangt hij de bezoekers in de schilderachtige proefkelders van de Beaujoiais wijn. Overal denkt hij aan het vermaak der bezoekers en organiseert hij tal rijke originele en vrolijke feestelijk heden. De echte vakantievreugde wordt nog verhoogd door de gastvrije hotels en andere logiesmogelijkheden. Welk een genoegen zich in een landelijke kamer neer te leggen; welk een ge noegen een „natuurlijk" eten te ge nieten, waarin de fijne smaken van jacht, visvangst, hoenderhok en groentenhof van de baas zich men gen; welk een genoegen na een sma kelijk eten, die heerlijke ontspan ningsuren te genieten, voor de knap pende open haard Voor hen, die volledige zelfstandig heid wensen, zal de kleine landelij ke hoeve, met liefde ingericht, of de moderne bungalow, zo vernuftig ge schikt, de ideale rustplaats zijn. Voor anderen, die nog dichter bij de na tuur willen leven zullen de prach tige kampeerplaatsen, die hier in de mooiste plaatsen als paddestoelen uit de grond rijzen, de uitverkoren ver blijfplaatsen zijn. Maar bij allen zal op tafel komen de echte Ardense hesp, het rogge brood op houtvuur gebakken, boter melk verse eieren van de dichtst bijzijnde hoeve. In het centrum van de grote agglo meraties van West-Europa, in Bel gisch Luxemburg kan de toerist de ontspanning vinden, die hij zoekt. Voor de Nederlandse toerist ligt het als het ware naast de deur. Dit buur land kan hij in de zomer bezoeken, maar ook in de lente, als de natuur haar nieuw vrolijk kleed aantrekt, in de herfst als duizend kleuren overal sprankelen en in de winter om te ge nieten van de pracht der besneeuwde landschappen schitterend in de zon. Coevorden is een oude vesting stad met een bijzonder mooie en interessante omgeving. De ster vormige vestinggrachten zijn een dorado voor hengelaars en voor liefhebbers van watervo gels. De hertenkamp met volière maakt het stadspark langs het water compleet. Strategisch ge sproken was Coevorden altijd de grote invalspoort naar het noorden, maar nu de autoweg naar de prcwincie Groningen al in gebruik is, geraakt de stad enigszins in de vergeethoek. Coevorden ontving in 1123 stadsrechten en wordt de enige stad in Nederland genoemd, waarvan de straten radicaal- concentrisch en zuiver mathe matisch zijn aangelegd. Honderd jaar geleden werd begonnen met het slechten der wallen en het dempen van enige grachten. In de middeleeuwen schijnt het een machtige vesting geweest te zijn, die beurtelings in handen was van de bisschoppen van Münster en die van de Ridder schap. Van oudsher al is de stad Dat een mejuffrouw Aleida Kramer „iets" voor Coevorden deed, moge blijken uit haar legaat, waarvan een ziekenhuis kon worden gebouwd en uit de tonen van het door haar ge- De markt in Coevorden waar alle straten van de vestingstad samenkomen. uit Nederland en Engeland. Het voordeel van deze vakanties is, dat ze erg goedkoop zijn en dat de kin deren een unieke gelegenheid krij gen om zich met het verzorgen van kleinvee en het helpen van de boer op een gezonde manier te „vermoei en", zodat de ouders „geen kind" meer aan him grut hebben. Vijfhonderd boerderijen in Denemarken bieden gelegenheid om er een vakantie door te brengen. De provinciale VVV Overijssel heeft een nieuwe folder uitgegeven over „zeven aantrekkelijke reis-eve- nementen voor 1972 in mooi Overijs sel". De in vier kleuren gedrukte folder geeft naast enkele reeds jaren be kende arrangementen ook enkele nieu we. Zo is er nu een weekarrangement hanzestad kampen bijgekomen, een fotoweekend in Salland en een week end paardryden in Delden. Gehand haafd bleven „Acht dagen Twente", met Rijssen als standplaats, „Auto weekend langs de Dr. Picardroute", „Weekje wandelen door Twente" en Weekje fietsen door Twente". De arrangementen zijn samenge steld in .samenwerking met de ANWB. De folder is gedrukt in een oplage van 15.00 exemplaren en is speciaal bestemd voor komende va kantie-beurzen. Ook zal de folder wordenverspreid viade.. VW-kanto- ren in ons land (de 'folder is ook op aanvraag verkrijgbaar). Vóór deze reizen kan mén zowel bij de Provinciale VVV Overijssel, Marktplein 35 te Almelo, tel. 05490- 10266. als bij alle ANWB-kantoren reserveren. Het platteland in Denemarken mag zich verheugen in een toenemende belangstelling van toeristen. De Deense boeren hebben het niet ge makkelijk i.v.m. de concurrerende EEG en zij zijn daarom blij een graantje te kunnen meepikken van de steeds dikker wordende toeristen- koek. „Kamperen bij de boer" en ver zorgde vakanties op de boerderij zijn al enkele jaren toeristische top pers in Denemarken. Vooral de va kanties op de boerderij vinden gre tig aftrek, met name bij toeristen

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 5