HIJl I rIvj| InIFUII jDLni,J Hoor;r^ VROEDE VADEREN VAN HOLTEN BIJEEN Voordeeltje van ruim f. 75.000 Wethouder moet tijdens ziekte worden vervangen WANSINK WIL GEEN PUNTEN OP HEKKEN De Sint bezocht Espelo en Dijkerhoek Gemeentebelang boog zich over de Beuseberg m*a mm ^Hj BB BH Bh BB BjBB j&xeÈËÈ ^ttt Bsf ^ÊÊ&s! E&ÊSjB JfiV |B|jyB^ NZE~AGSNPA Schoonmaakbeurt Holterberg dooi de Soweco W inkelweek-actie verloopt goed in verlicht Holten Officiële publikatie Afkondiging algemene politieverordening Burgerlijke stand Weekenddienst Tandartsen Dierenartsen Kerkdiensten Medische dienst Voorlichting over verbetering Gevonden en verloren voorwerpen Gezinsverzorging Storingsdienst GEB Wachtdienst Slachthuis Brandmelding Begroting Holten volgende week uit Vrijdag 3 december 1971 UAITEIIC IIIEIIWCDI AD IB H \HH H Mi Redacteur en J- Wiggers Advertentieprijs 14 cent per mm ("bij contract lager) Abonnementsprijs 5,per half jaarf 10,per jaar Betaling op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad De gemeenteraad van Holten ging dinsdagavond akkoord met het verlenen van garantie van geldleningen ten behoeve van de bouw van het bejaarden centrum met 18 woningen in het bestemmingsplan De Haar. Van het totaal bedrag der leningen (f 6.700.000,-) zal een gedeelte worden uitgeleend aan de plaat selijke stichting van de Lande lijke Hervormde Bouwstichting voor Bejaarden. De bouw van het complex is reeds begonnen (zie foto). Na voltooiing zal het centrum wor den verhuurd aan de Stichting Bejaardencentrum van de dia conie van de Hervormde ge meente te Holten. Vrijdag 3 december 20.00 uur. Potstoten om prachtige prijzen in café Jansen. Zaterdag 4 december Laatste dag om voor thans geldend bedrag donateur te worden van de ijsclub „De Noordpool". Zondag 5 december 19.30 uur: Sint Nicolaasbal in Bar- Dancing Boode Bathmen (zie adv.). Maandag 6 december 14.00-18.00 uur: Inlevering deelne merskaarten winkelweekactie in Amicitia. 15.00-16.00 uur: in café 't Bonte Paard te Dijkerhoek. 19.30 uur: Aanwijzing waardebonnen in Amicitia van de St. Nicolaas- actie. Dinsdag 7 december 20.00 uur: Voorlichtingsavond OLM, CBTB en Bedrijfsvereniging „Hol ten" in zaal Vosman. Spreker ir. Van Rossum over „Veeverbetering en moderne bedrijfsvoering". Woensdag 8 december 20.00 uur: Ledenvergadering afd. Holten van het NVV (vroegere be- stuurdersbond) in café Kalfster- man. 20.00 uur: Bijeenkomst Herv. Vrou wengroep Dijkerhoek in Be'thanië. Jaarvergadering met verloting. Donderdag 9 december 19.45 uur: Bijeenkomst Herv. Vrou wengroep Holten in het gebouw Irene. Kledinghuis Beltman de gehele dag gesloten (zie adv.). Maandag 13 december 20.00 uur: Ruilavond postzegelclub „HPC" in hotel Vosman. Vrijdag 17 december 19.30 uur: Potstoten om mooie vlees- prijzen in café Ka'fsterman. 19.30 uur: Verwerping krentenbrood, haantjes, enz. in het en voor „Het Trefpunt" te Espelo. 20.00 uur: Verwerpen van krenten brood, haantjes, enz. in gebouw Irene door CJV „De Vrienden schaar" (gewijzigd). Zaterdag 18 december 20.00 uur: Touwtrekwedstrijd in ma nege „De Ruiterkamp" te Bath men. Maandag 20 december '20.00 uur: Kerstbijeenkomst afd. Dijkerhoek Ned. Bond van Platte landsvrouwen in zaal 't Bont* Paard. Dinsdag 21 december 19.30 uur: Kerstfeest School met d* Bijbel in de Ned. herv. kerk. De Sint Nicolaasactie van de Hol- tense Handelsvereniging is ook dit jaar weer goed aangeslagen. Aan haar advies „Koopt elders niet, wat eigen plaats U biedt" hebben ook nu weer zeer velen gevolg gegeven, zo dat er overdag en 's avonds een ge zellige drukte in het dorp, maar voor al in de winkels heerst. Daaraan heeft niet alleen bijgedragen de komst, al op een vroeg tijdstip van Sinterklaas in Holten, Espelo en Dij kerhoek, maar vooral ook de gezelli ge gevt Iverlichting, die men aan de meeste gevels van de winkelpanden in de vorm van een hart kan zien branden. De grotere zaken hebben deze verlichting nog uitgebreid met witte of gekleurde lampjes langs de gevellijnen of langs de etalages, waardoor 'n aantrekkelijk effect ont staat in het straatbeeld. De verwach ting bestaat dat vrijdag en zaterdag nog belangrijke koopdagen zullen worden. Tot nu toe zijn trouwens reeds goede zaken gedaan, zoals blijkt uit de uitgegeven winkelbonnen. De gevaarlijke puntige uitsteeksels op hekken langs de trottoirs in Holten zijn voor het raadslid D. J. Wansink (Gem. Bel.) onaanvaardbaar en h(j vroeg het college daar iets tegen te doen. Het betreft hier vaak bestaan de situaties. Daarom moeten we stre ven naar een geleidelijke oplossing. Om deze mensen dan opdracht te geven nieuwe hekken te plaatsen is te rigoureus", meende raadsvoorzit ter rar. W. H. Enklaar. Wansink vond voorts dat de uitrit aan de Koninginnelaan levensge vaarlijk is door de bocht in de weg met een hek aan de rechterkant en huizen aan de linkerkant. Hij vroeg het college of daarvoor voorzienin gen konden worden getroffen. De voorzitter meende dat een afdoende oplossing is het kappen van de grote uitzicht belemmerende beuk. „Of de eigenaar daartoe genegen is, weet ik niet", zei hij „Maar ik dacht dat we daar maar een verkeersspiegel moeten plaatsen." Het blijkt dat de Soweco bereid is tot een eenmalige schoon maakbeurt van de Holterberg en de Zuurberg. Het ligt in de bedoeling om te inventariseren waar de grote rommel zit en dan te bekijken of het voor de Soweco de moeite waard is om het op te ruimen. Dit antwoord de voorzitter mr. W. H. En klaar op vragen van het AR- raadslid Nijkamp over het schoonhouden van Holterberg en Zuurberg. Als de Soweco eenmaal deze schoon maakbeurt achter de rug heeft, moet de gemeente verder voor het schoon houden zorgen. De voorzitter deed 'n beroep op de ingezetenen de gemeen te melden waar zich in deze natuur gebieden veel rommel bevindt. Nijkamp vroeg of de schooljeugd van Holten het rommelvrij houden niet voor haar rekening kon nemen. W. ten Berge: „Je moet éénmaal per jaar de schooljeugd er met de haren bijslepen". De voorzitter zegde toe het met de schoolhoofden te zullen bespreken. Burgemeester en wethouders van Holten maken zulks overeenkomstig het bepaalde in artikel 200 van de Gemeentewet - bekend, dat de door de raad van deze gemeente in zijn openbare vergadering van 23 febru ari 1971 vastgestelde „Algemene politieverordening voor de gemeente Holten" gedurende drie maanden ter secreta rie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage is gelegd. Deze nieuw vastgestelde verorde ning treedt in werking op de tiende dag na die, waarop ze is afgekondigd. De politieverordening is tegen be taling der kosten ter gemeentesecre tarie verkrijgbaar. Holten, 3 december 1971 Burgemeester en wethouders van Holten, W. H. Enklaar, burgemeester C. J. Langenbarg, secretaris.1 RIETBERG zei dat het niet mogelijk was ge weest om de begroting zelf na te rekenen. „We mochten geen inzage hebben in de begroting van gemeen tewerken". Volgens het raadslid Wes- terik (CHU) had het voorstel eerst in de wegencommissie moeten wor den behandeld. „Raadsleden moeten geen zitting hebben in het bestuur van onze kies vereniging. Ik draag op de volgende vergadering van onze vereniging het voorzitterschap graag aan iemand anders over". Dat was het eerste nieuws, dat voorzitter D. J. Wansink vorige week donderdag aan leden meedeelde op een ruim bezochte vergadering in Hotel Holterman. Hij achtte het beter, dat er in de toekomst een aktief bestuur gevormd wordt, dat nieuwe initiatieven gaat ontplooien. Na de notulen en jaarverslag van de secretaris-penningmeester kon de vergadering zich buigen over de Beu- seberg-affaire. De aktie van het comité-Beuseberg, de jongste hearing en de instelling van een raads- en burgercommissie vormden voldoende gespreksstof voor nadere discussie. Mevrouw Ten Doest gaf een uit voerige uiteenzetting over de tot dus ver door het comité gedane pogin gen om de Holtenaar bewust te ma- Geboren: Mark zv A Meijerman en G Lammers, Deventerweg 39. Ondertouwd: geen- Gehuwd: geen Overleden: geen: BEVOLKING:. Ingekomen: H Vroeg- op en gez. van Rotterdam naar Chur- chillstr. 49; Mej. M de Mik van Amersfoort naar Bergmanstr. 18; W. Drent van Doetinchem naar Oranje straat 18. Vertrokken: Mevr. G J Aanstoot- Markvoort van Holterbroek 95 naar Markelo; A Koopman van Burg v d Borchstr. 47 naar Utrecht. Zaterdag, 4 december en zondag 5 december: L. G. Dekker, Rijssen- seweg 33 B, Enter, tel. 05478-653. van 18.00-19.00 uur (alleen voor spoedge vallen) ken, welke consequenties het huidige plan voor Holten heeft. „Vanuit de Raad heeft dat heftige reakties teweeg gebracht, omdat men dacht dat het comité de groei van Holten wilde tegenhouden. Dat is echter niet onze bedoeling! Wij heb ben bezwaar tegen de onnatuurlijke groei, die van gemeentewege uit ge stimuleerd wordt. De indruk bestaat nl., dat met de recent gebouwde woningen weinig Holtenaren geholpen werden. Voor veel forensen vormden de hoge huur prijzen van deze woningen kennelijk geen bezwaren. De gemeente Holten biedt hun alle woongelegenheid aan. Waarom nu moet juist Holten qua bevolking meer groeien dan het lan delijk gemiddelde? Op dit ogenblik staan nog veel forensen ingeschreven op de lijst voor woningzoekenden. Holten heeft nog veel natuurschoon. Moet echter voor hen zoveel natuur schoon worden opgeofferd, nu en in de toekomst". Aldus mevrouw Ten Doest, dje verder nog de hoop uitsprak, dat de instelling van een adviescommis sie uit brede lagen van de bevolking niet lang meer op zich laat wachten. Volgens raadlid Ten Berge heeft de stedebouwkundige duidelijk de opzt het gehele gebied onderlangs de Beu- seberg te bebouwen. Niet voor niets zijn in de eerste fase twee scholen en een kerk gepland. Holten gaat in de toekomst toe naar 18.000 inwoners, waarvan 3700 mensen in het totaal plan Beuseberg. De heer Ten Berge vroeg zich ver der af, wat er na de eerste fase gaat gebeuren. Hij was van mening, dat alvorens de bebouwingsplannen ge maakt werden, de hearing had moe ten plaatsvinden. Nu kwam de hea ring te laat: vandaar de geladen stemming. Nadat het merendeel van de vergadering zijn bezwaren had geuit tegen de huidige plannen van bouwen, werd de vergadering beslo ten. De komende ontwikkelingen zul- dc gemeente om in de Beyseberg te len met belangstelling gevolgd wor den. Vorige week zaterdagmiddag bracht Sinterklaas een bezoek aan Espelo en Dijkerhoek vergezeld van twee van zijn Pietermannnen. HMV en drumband zorgden voor de muzikale omlijsting van dit hoog bezoek. Bij de smederij van de heer B. J. Nijland was de Espelose jeugd sa mengestroomd. Nadat de Pieterman nen gestrooid hadden en HMV de mooiste Sinterklaasliedjes had ge speeld kregen alle kinderen in plaats van een ballon zoals tot nu toe gebruikelijk een surprise van de grijze Sint, bestaande uit fluitjes, autotjes en dergelijke. Maar eerst moest daarvoor natuurlijk gezongen worden. Er was hier wat minder be langstelling als bij het avondlijk be zoek van voorgaande jaren. De auto met de Sint en zijn knech ten en bestuursleden van de Holtense Handelsvereniging en de bus met mu zikanten ging toen door naar Dijker hoek waar de jeugd de Sint al stond op te wachten op het plein voor de HOLTEN. Ned. Herv. Kerk: 9.00 u. en 10.30 u. Hulpprediker Schellevis. Extra collec te: Raad van Kerken. 10.00 u Jon- gerendienst in het gebouw Irene. Op pasdienst Mevr. Veenstra, G. Drent en Alie Koopman. Geref. Kerk: 9.30 u Ds. R. A. Hoog kamp, 15.00 u Jeugddienst, ds F. de Jonge van Nijkerk. In beide diensten is de ene collecte voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor .Eigen Kerk bouw". R.K. Kerkdienst: 9.30 u H. Mis in het gebouw Irene. NIEUW HEETEN. R.K. Kerk: Zaterdagavond 7.00 uur. Zondagmorgen 8.00 uur en 10.00 uur. DIJKERHOEK. Bethanië: 10 uur ds. Beerthuis van Bathmen. Extra collecte: Bouwfonds Irene. OKKENBROEK. Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur ds. W. P. J. Osinga (Bed. H. Doop). Zaterdag vanaf 12.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 u. C H. Rietdijk. Mo- lenbelterweg telef. 1280 (alleen voor spoedgevallen). Dienst wijkverpleging zaterdag, 4 december en zondag 5 december: zr. J. E. Duncan, Groene Kruisgebouw, telef. 1436. Zondag tus sen 12.00 en 14.00 u. Ambulancever voer: telef. 1338. (Joh. Aanstoot) bgg telef. 1320 (Fa. A. Muller en Zn). molen. Ook hier werd muziek ge maakt en gestrooid en marcheerde de drumband al spelend' naar de zaal van café „Het Bonte Paard", waar Sinterklaas een korte toespraak hield en o.a. over de ruilverkaveling en de kans, dat de brede zandweg voor de nieuwbouw binnenkort verhard zou worden. Ook herinnerde hij er aan, dat Dijkerhoek zo'n prachtige nieuwe school gekregen heeft. Een paar kinderen zongen een versje voor de grijze kindervriend cn onder leiding van meester Kroon mochten alle kinderen Sinterklaas bij zUn vertrek een handje geven. Onder het zingen van „Dag Sinterklaasje daag, daag!" trok de Sint zich toen terug, terwjjl buiten door de zwarte Pieten nog gestrooid werd. Het was weer een mooie middag o.m- gere geld door voorzitter Ten Berge en de bestuursleden P. A. Brands en A. M. Nijkamp. De afdelingen van de O.L.M. en C.B.T.B. en de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting „Holten" organise ren op dinsdagavond 7 december in zaal Vosman een voorlichtingsavond. De Consulent voor de rundveehoude rij in Overijssel te Zwolle, ir. C. P. van Rossum zal die avond spreken over „Veeverbetering en moderne bedrijfsvoering". Aan de orde komen o.m. de nieuwe selectiemethoden en hoe deze toegepast moeten worden om een zo groot mogelijke vooruit gang van de erfelijke aanleg te krij gen. Oorzaken en verschillen van ge middelde melkproduktie per bedrijf (Standaard koe). Bij kalveropfok, zelf opfokken of dit door anderen laten doen. Kalversterfte en gebruiksduur van het melkvee en dergelijke. Er zal ruime gelegenheid zijn tot het stellen van vragen en nadere bespreking. Voor de melkveehouder zijn het alle maal onderwerpen van groot belang voor nu en in de toekomst. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Gevonden: 1 pr. voetbalschoenen zonder veters; Rode poes met witte bef; Ervo damesfiets (Wonnink). Verloren: gouden dames trouwring, betaalcheque; blauwe jongens vin gerhandschoen; stoffen portemonnaie met 90 gld-groene handschoen met witte strepen; dames horloge; damesfiets met 3 versn. naaf „Loco motief"; damesfiets (oud) merkloos; bril met donker montuur. Raadslid D. J. Wansink (Bem. Bel.) was dinsdagavond van mening dat een zieke wethouder tijdens diens afwezigheid ver vangen dient te worden. Reeds bij de verkiezing van een wet houder zag hij graag meteen een waarnemend wethouder ge kozen. Dit punt bracht hij aan de orde bij het voorstel tot wij ziging van de uitkerings- en pensioenverordening voor wet houders. Wansink doelde met deze opmer kingen op zijn fractiegenoot, wethou der H. J. Klein Velderman, die reeds zes weken ziek is. Een te lange tijd om het werk door enkel de burge meester en de andere wethouder te laten opknappen. Bovendien vond hij dat dan slechts één visie in bepaalde gevallen in ogenschouw werd geno men. Raadsvoorzitter mr. W. H, Enklaar zei het geen goede zaak te vinden om bij de verkiezing van een wethou der tevens een waarnemend wethou der te kiezen. „Dat is ook niet in de kieswet opgenomen", vulde PvdA- fractievoorzitter L. Kaan aan. De voorzitter zegde toe met wet houder Klein Velderman en zijn dok ter te zullen gaan praten. Mocht het nog enige weken duren voordat wet houder Klein Velderman zijn werk kan hervatten, zou in die periode een waarnemend wethouder wel gewenst zijn. Met de opmerkingen van Wansink over het gelijktijdig kiezen van een waarnemend wethouder was Kaan het niet eens. „Een tijdelijke opvol ger moet uit dezelfde politieke partij komen. Het kan dan wel mogelijk zijn dat daar geen geschikt persoon voor te vinden is", zei Kaan. Dat bestreed Wansink. „De bevolking heeft ons in 4« raad gekozen, omdat zij ons daar- WÉSTERINK De voorzitter antwoordde dat men niet op de stoel van de gemeentelij ke deskundigen, in dit geval de di recteur gemeentewerken, moest gaan zitten. „Dit moeten we aan ons tech nisch apparaat toevertrouwen". Wan sink: „Toch heeft de commissie het recht om die begroting in te zien". Mr. Enklaar: „Ik vraag me af of dat wel zinvol is". Na nog wat heen en weer gepraat besloot de raad het werk toch maar te gunnen aan de fa. Krekel. Voorzitter Enkiaar deelde mee dat de commissie Ruimtelijke Ordening op 14 december bijeen komt. Ir. Ha- jema uit Assen, de stedebouwkundi ge van de gemeente zal daarbij aan wezig zijn. Er zal ook gesproken worden over het bestemmingsplan forum. Hij antwoordde dit op een schriftelijke vraag van W. ten Ber ge (Gem. Bel.) die vroeg hoe ver: het was met het samenstellen van regelementen voor, en het instellen van het bestemmingsplanforum. De voorzitter zei in deze extra zorgvul dig te werk te gaan. „Pas de vorige week kregen wij een portefeuille met voorbeelden van bestaande verorde ningen in huis". Zaterdag 4 december en zondag 5 december: Th. A. Oostenbrug, Dies- senplasstraat 2, tel. 1515. Elke morgen, behalve zaterdag.van 9.00-10.00 uur bij mevrouw C. Knijff- Dekker, telef. 1438, bgg telef. 1799 mevr. Beldman-Aanstoot. Zaterdag 5 december t.e.m. vrij dag 10 december buiten de dienst uren Electra: H. Huisman, Kolweg 42, telef. 1498. Gas: J. Bosschers, Beuseberg 129 telef. 1945. Vrijdag 3 december t.e.m. zondag 5 december keurmeesters buiten de diensturen A, Groen, Kozak- kenstraat 15, telef. 1230. Maandiag, 6 december t.e.m. zondag 12 decem ber: C. Dijkstra, Schoolstraat 5, telef. 1833. Aangifte gestorven dieren op za terdag: van 9.0011.00 uur op het slachthuis, telef. 1318. Overdag: telef. 1352 (Politiebureau) 's Nachts: telef. 1224 (G. W. Knapen) bgg telef. 1325 (G. ter Harmsel). PvdA-fractievoorzitter L. Kaan merkte op dat de begrotingen kri tisch moeten worden bekeken. „De begróting van gemeentewerken is veel te hoog, of de fa. Krekel is nog al aan de lage kant". CHU-er Rietberg stelde dat de be grotingen van gemeentewerken 'vroe ger wel eens aan de lage kant wa ren, omdat men geen rekening had gehouden met prijsverhogingen. „Dat is nu wel gebeurd", zei hij. Voorzit ter Enklaar meende dat we in een tijd van werkhonger zitten. „De fa. Krekel zou als ze dit werk niet krijgt, misschien personeel moeten ontslaan". Kaan antwoordde hierop dat het werk niet van mindere kwa liteit mag zijn. „Nee, dat houdt de directeur gemeentewerken wel in de gaten", aldus mr. Enklaar Wansink meende dat er „iets achter zat". Hij voor geschikt acht", zei hij enigszins geïrriteerd. „Een goed raadsel be hoeft nog geen goede wethouder te zijn", repliceerde Kaan. Voorzitter Enklaar maakte een eind aan de discussie: „Die politie ke schermutselingen moeten ophou den". En de raad ging over tot de orde van de dag. „Een Sinterklaassurprise" noemde het raadslid J. H. Bosschers (Chr. Hist. Unie) dinsdagavond het bedrag van f 147.100,waar voor het aannemings- en wegenbouwbedrijf J. Krekel en Zn. het bouwrijp maken van de vijfde fase van het bestemmingsplan De Haar wil uitvoeren. De kosten waren door de directeur gemeente werken op ruim 76.000 gulden meer begroot, op f 223.641,15. Het gemeentebestuur had voor de inschrijving ook de Fa. J. W. Klein Horstman en Zn. uit Holten uitgenodigd. Dit bedrijf had de werk zaamheden op f 210.086- geraamd. Over het grote verschil in prijs opgave tussen beide aannemersbedrijven en de begroting van ge meentewerken, plaatste de raad nogal wat kanttekeningen. In antwoord op vragen van Bos schers deelde de voorzitter mee dat verbetering van de weg bij de fa. Broekhuis in Dijkerhoek door de wegencommissie dient te worden beken. De fa. Krekel is in die om geving bezig met de aanleg van rio lering, en het voorste gedeelte van die weg bij de fa. Broekhuis is niet in het plan opgenomen. „Het heeft ons verwonderd dat de fa. Krekel zo'n stuk beneden de be groting van gemeentwerken zit", zei D. J. Wansink (Gem. Bel.). „Ik zou het niet leuk vinden als zfi een vergissing had gemaakt". Raadsvoorzitter mr. W'. H. Enk- Enklaar antwoordde dat de fa. Kre kel mans genoeg is om haar eigen boontjes te doppen. „De directeur gemeentewerken vond het wel een groot verschil met zyn begroting, maar achtte het wel verantwoord om het werk aan de fa. Krekel op te dragen dragen", aldus de voor zitter. De gemeentebegroting 1972 van ae gemeente Holten zal de volgende week uitkomen. De behan deling in de raad vindt plaats op 17 en 18 januari. Op de avond van de 17e januari zal eerst een gewone raadsvergadering worden gehouden. Daarna zullen de algemene beschou wingen door de diverse fractievoor zitters worden gehouden. De begro tingsbehandeling zal de volgende dag 's middag om twee uur beginnen. De data van de raadsvergaderingen van Holten'in 1972 zijn als volgt vast gesteld: 21 februari. 21 maart, 17 april, 16 mei, 19 juni, 15 augustus, 13 september, 10 oktober, 6 november en 28 december.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 1