HOLTENSE HANDELSVERENIGING WELKOME GESCHENKEN Ontdek eens de eigen streek Magneet introduceert Compleet Familieplan' E 8 in mei tot Holten klaar (behalve IJsselbrug) „DE VUZEL" - A. DEKKER Veel historie m a. H. J. Bouwhuis en Zn. 4 dragende B.B.-zeugen Hanzestad: hoogtij ondanks laag water Goud op de toren Holtens Atletiek en trimclub „Hatrick" naar Bondsveldlopen in Dieren Viaduct Hoevelaken in december klaar )5333353333:431333J3333J33J33J3J3J333MJJ33JM33MMJtt353MMJM3MWJMMW3 NET MEISJE Is de keuze moeilijk met Sinterklaas Geef een VVV Geschenkbon Heef een VVV üsssknkbn BAR-DANCING BOGDE-BATHMEN THE HUSH" Showorkest Exclusieve geschenken Aanwijzing waardebonnen op 25 november 1971 zwarte haard zomerhuisjes en/of boerderijtjes BOS Foto-, dia- en film liefhebbers FOTO TEN ffELDE Vrijdag 26 no?cm»er ia<l 6 Zoals we in voorgaande jaren omstreeks dit jaargetijde vaak geconfronteerd werden met schrikbarend hoge waterstan den, krijgen we nu, anno novem ber 1971, het tegenovergestelde, een abnormaal lage stand van het water te zien. Zelfs verschil lende zwetsloten (hoofdwater gangen) staan al maanden leeg en voor afgelegen huizen zou een brand ongetwijfeld ramp zalige gevolgen hebben. Alle grote rivieren waren in deze tijd van het jaar normaal zo breed, dat de meeste uiter waarden onzichtbaar waren. In het laatst van november 1971 graast er nog jongvee en ondervindt de scheepvaart hin der van de ondiepe vaargeul. Met eigen ogen wilden we dit on natuurlijke wel een zien en daarom stellen we voor als de situatie niet verandert het komende weekend de IJssel met een bezoek te vereren. Zowel tussen Zutphen en Deventer tussen Zutphen en Doetinchem rijden we een eind over de riverdijk en kunnen daar een voorstelling krij gen van de gang van zaken. Na af loop kunnen we dan een poosje (ook gerust wel een halve of hele dag) verblijven in de Hanzestad. Zutphen dankt zijn naam aan de moerassige omgeving „1-Iet Zuidveen" en was eens een belangrijke vesting stad en heeft een ongeveer duizend jarige geschiedenis. Die begon met de grafelijke residentie aan de uit monding van de Berkel in de IJssel. Om deze zogenaamde Gravenhof groeide toen een nederzetting. In de dertiende eeuw ontstond er tegen over, aan de andere kant van de Ber kel de Nieuwstad. Een eeuw later werd de oude stad ommuurd en later ook de Nieuwstad. De vesting heeft enkele graven en tasteelheren gehad, bezettingen mee gemaakt door Spanjaarden, Fransen en Duitsers, tijden gekend van grote bloei (periode van de Hanze-schepen) maar ook diepe zorgen door oorlo- branden en epidemieën. Rondom de grote kerk van Zutphen, e St. Walburgiskerk, die ook zo'n acht eeuwen oud moet zijn, ontstond :n ontwikkelde zich deze Hanzestad, lie thans zo'n 28.000 inwoners telt. In leze Gothische kerk zijn prachtige muur- en gewelfschilderingen en ir nkele keren afgebrande toren zou ien schoenmaker hebben gewoond lie 's nachts als brandwacht fungeer- le. Het is geen wonder dat deze mach- ige toren op verre afstand reeds te •ien is, want ze is slechts enkele me ers lager dan de Utrechtse Dom en le Groningse Martine, namelijk 92 neter. In 1948 is de spits nog eens afgebrand, maar nu met de voltooi- van de toren-restauratie, her- ouwd. )e bol op de spits is bedekt met een literst dun laagje goud, wat een bij- ander mooi effect geeft bij zonne- chijn direct na een regenbuitje, i de zomer zijn er.,regelmatig rond- iidïngen door de St. Walburgiskerk ia kan men ook de toren beklimmen. oktober tot en met april kan ien hiervoor echter ook terecht (al ien op verzoek en liefst een groepje ij het kerkelijk bureau, Lange Hof- iraat 7, tel. 05750-4178. Tegelijk met de rondleiding door kerk komt men ook in het „Li- •e" terecht. In deze kerkbibliotheek museum (van 1561) zijn 400 oude oeken te zien, prachtig handwerk, smaakt door monniken. Deze zoge- aamde incunabelen oftewel wiege- rukken liggen aan de ketting, men er alleen maar naar kijken, laar aankomen niet. Degenen, die ch graag in de oudheid verdiepen, rijgen nog een hondespoor met ver aaltje voorgeschoteld. Een kloek bouwwerk met vier me- r dikke muren is de Bourgonjetoren de Waterstraat, die stamt van 57. Het grootste kanon ter wereld loet daar gestaan hebben, maar Ka- de Stoute zou het gestolen hebban lor de biscchop van Bourgondië. Ds. artinet schreef in het koepeltje van ze toren in 1779 zijn Katechismus er Natuur. Naast de Njeuwsladskerk met zijn prachtig koor staat op de hoek van de Groenmarkt en de Lange Hof straat de Wijnhuistoren, het restant van het voormalige wijnhuis. Op deze j plek stond een van de sterkste ver- dedigingwerken. In deze Wijnhuisto ren hangt het stadscarillon en tijdens de donderdag-markt (grootste in de cmgeving) wordt dit klokkenspel be speeld tussen 11 en 12 uur. Iets voor bij het ns-station staat een kruittoren waar in de 14e en 15e eeuw het kruit werd opgeslagen voor het verdedi- gingsgeschut. Als w.e over de beruchte (nog steeds nood) brug richting Brummen en Doesburg rijden passeren we een ge deelte van de oude stadsmuur aan het Rijkenhage. In dit 15e eeuwse vestingwerk zit een aantal bogen en de Berkelpoort. Op de Berkel voeren schippers onder deze poort de stad binnen. Bij de in die tijd veel voor komende twisten werden in de poort hekken neergelaten en vanaf de tran sen werden de aanvallers bespren keld met kokende olie. Aan de Zaadmarkt (dat is dicht bij de Grote Kerk) staat een prachtig oud-Gotisch patriciërshuis, nu inge richt voor leeszaal en bibliotheek. In de resuachtige kelders van dat terecht genoemde „Dat Bolwerck" is ieder jaar een schietconcours van po litiemannen. Er achter ligt een mid deleeuwse tuin, die afgelopen zomer te bezichtigen was. Iets verder en dan schuin er te genover aan de Marinetsingel staat de uit 1446 daterende Dx-ogenapstoren, de vroegere stadspoort, die later als watertoren werd gebruikt. De rare naam werd ontleend aan een vroege re bewoner, de stadsmuzikant Thonis Drogenap. Aan de andere kant van de Grote kerk, aan het 's Gravenhof, staat het uit 1452 daterende stadhuis met 'n gedeputeerden-kamer uit 1716. Er naast staat de Burgerzaal, waarvan vooral de eikenhouten kap beziens waardig is. (Op werkdagen vervoege men zich bij de bode). In deze omgeving staat ook hotel 's Gravenhof met een bezienswaar dig toegangspoortje. Hierin is 'n koe peltje uit de zeventiende eeuw, ver sierd met 27.000 schelpen afkomstig uit alle zeven wereldzeeën. Bij stil weer zou men ze kunnen horen ruisen Verder zijn er in deze binnenstad tal van mooie oude gevels en panden te zien en in het gei'estaureex'de ,,'t Geveltje" hebben we ons zelf even lekker verwend. Aan de Rozengracht (vlak aan de grote weg naar de IJsselbi'ug is in 'n 13e eeuws Predikherenklooster het Stedelijk Museum ondergebracht. Met archeologische en historische voorwer pen uit de omgeving is dit museum naar moderne opvattingen in stijl perioden ingericht. Interessant was het te vernemen dat in de ouderwetse apotheek in enkele flesjes, zogenaamd „ambtenaren-zweet" werd bewaard. Al met al vinden we een bezoek aan dit museum de moeite waard, vooral het Zutphense zilverwerk. Des zater dags kan men er terecht tot half 1 en des zondags van 3 tot 5 uur tegen een entreeprijs van 50 cent, kinderen 10 ct. Ongetwijfeld zal men in de korte of langere tijd men in Zutphen kan vertoeven zijn hart kunnen ophalen, ook aan het befaamde „rondje wan delen", een aaneengesloten blok win kelstraten met enkele warenhuizen en cafetaria's zijn daar ook genoeg trum. Restaurants, café's, koffiebars en cafetaris's zijn daar ook genoeg te vinden envergeet bij dit rond slenteren niet eens een blik opwaarts te richten, want de echte oude gevels zult U zeker waarderen. Mocht U de kans krijgen om er in de week een hele dag te vertoeven dan adviseren wij U zich in verbin ding te stellen met de VVV tegen over het NS-station, om o.s. in het bezit te komen van een plattegrond van de zogenaamde stedenschoonwan deling. Met de kinderen gaat U dan vanzelfsprekend ook nog naar 't her tenkamp en vogelpark. Omdat we geen voorstander van hoofdwegen zijn adviseren we de heen reis via Holten-Laren (in het centrum van Holten afbuigen en dan paddestoe len volgen) te rijden en terug te rij den over Lochem-Markelo. TOON HERMANS moet onlangs hebben verklaard dat hij het niet ziet zitten in de welvaartsstaat met „van alles teveel. Onze magen zijn vol en ook onze geest. Ik wil de mensen nog niet meer ontmoedigen, maar ik voel dat we ver weg zijn geraakt van een waarachtig levensbesef. Ik hou mijn hart vast voor de wei-eld. We moe ten terug op de knieën, de ogen dicht. Dan pas zie ik er weer wat in". DIEREN Onder uitstekende om- standigheden werd zaterdag 20 no vember, de jaarlijkse bondsveldlopen georganiseerd door de Atletiekvereni ging „Gelre" - Dieren. Er was een redelijke deelname, waaronder vier atleten uit Holten- De Holtense atleten deden het zeer goed en gingen met een eerste prijs en drie 2e prijzen naar huis. Uitslagen heren 3000 meter1. W. Brand Hac'63, Hoogeveen 9.24.1; 2. F. Kramer Hatric, Holten 9.47.8; 3. G. Krieger AVA'70, Holten 9.51.9. Veteranen 3000 meter: 1. C. Schut, Colmschate 10.22.-; 2. H. J. Baakman, Apeldoorn 11.41.-; 3. J. Hoevers AVA'70, Aalten 11,59.- Junioi-en A 1650 meter: 1. G. Pruis KeV, Hengelo 5.07.-; 2. J. Stegeman Hatric, Holten 5.28.5; 3. R. Thijssen Gelre, Dieren 5.40.- Junioren B 1650 meter: 1. B. v. a. Ham Climax, Ede 5.09.5; 2. A. te Broke AVA'70, Aalten 5.20.-; 3. D. Polder Climax, Ede 5.45.- Junioren C 1000 meter: 1. E. Voogt, Apeldoorn 3.17.9; 3. R. Munk Agilitas, Arnhem 3.21.8; 3. T. Meijer Agilitas, Arnhem 3.43.2. Dames en Meisjes A 1000 meter: 1. T. Schöppers Hatric, Holten 3.52.3; 2. W. Viet Hatric, Holten 4.30.-; 3. T. v. Laar Climax. Ede 4.42.9. Meisjes B en C 500 meter: 1. C. Corporaal Gelre, Dieren 1.31.5; 2. H. Somsen Agilitas, Arnhem 1.35.6; 3. H. Meijer Agilitas, Arnhem 1.36.5. Het uitgebreide aanbod in 1971 van de Nederlandse touroperators om het reizen voor 't gezin voordeliger te maken mag een volledig geslaagd experiment worden genoemd. Als wij de cijfers van de KLM en Martinair bekijken werden nog nooit eerder zo veel kinderen over de grens gevlo gen. Dat voor 1972 het gezin een nog grotere plaats inneemt in de reisgid sen is dan ook stellig te verwachten. Een van Nederlands grootste tour- operators: reisbureau De Magneet doet er voor 1972 nog een schepje bovenop. „Het Magneet Familieplan" zoals haar gezinsreizen heeft genoemd valt niet alleen op door d'e vele „voor deelreisjes" maar ook door de grote variatie. Het „Familieplan" omvat: kroost- reizen per vliegtuig naar hotel of ap partement, caravanreizen per vlieg tuig, trein of auto en autoreizen naar bungalows en appartementen. In de zojuist verschenen vlieggids staan al deze vliegreizen vermeld. Medio januari komen ook de andere reizen in een speciale Famlilieplan- Privégids voor het voetlicht. In de loop van december zal het kruispunt Hoevelaken, knooppunt van de E-wegen 8 en 35 (Amsterdam - Zwolle Meppel Groningen Hamburg) gereedkomen. Thans werkt men nog aan de af bouw van het centx-ale viaduct in dit knooppunt, terwijl tevens de verlichting en de bewegwijzering nog aangebracht moeten worden. Nadat het knooppunt geheel in- bruik is genomen, zullen de hoek punten van de „stuiver", waarvan het verkeer thans nog gebruik maakt afgebiroken worden. Naar verwachting kunnen in mei 1972 twee gedeelten van ryksweg 1 voor het verkeer worden opengesteld. Dit zyn dan het gedeelte van het knoop punt Hoevelaken tot aan de kruising met rijksweg 49 A'doorn-Zutphen en het weggedeelte van Deventer naar Holten. Sinds het begin van de aanleg van de E8 (Hoevelaken-Twente) heeft Rijkswaterstaat er naar gestreefd, de gehele autosnelweg gelijktijdig open te stellen. Een ongeluk tijdens de bouw van de brug over de IJssel bij Deventer, heeft dit echter verhinderd. De werkzaamheden aan de brug zijn door dit ongeluk vertraagd. Rijkswa terstaat rekent er nu op de brug in oktober 1972 aan het verkeer te kun nen overdragen. Pas dan z 1 de ge hele wegverbinding van Hoevelaken af tot aan Holten berijdbaar zijn. Onder de slogan „Ze staan er reeds voor u" introduceei't De Magneet dit nieuwe vakantieplan. Deze primeur biedt, vooral aan gezinnen die de vrij heid van een caravan boven die van een appartement verkiezen, nog meer voordeel. De spiksplinternieuwe comfortabe le caravans met grote voortent bie den ruime spaapplaats aan 4 volwas senen of 2 volwassenen en 3 kinde ren. Om de privacy te bevorderen staan ze allen op een apart terrein van kampeercentra aan het Garda- meer, de Adriatische Rivièra en aan Karinthische meren. De Magneet verwacht dat vooral de Pa's, die vaak een caravan huren en meesleepten over drukke wegen naar hun vakantieooi'd, van deze aanbieding volop gebruik zullen ma ken. Behalve uit de eerder genoemde caravans kan de autoreiziger ook een ruime keuze maken uit mooie bun galows en appartementen. Ze staan er voor aan het Gardameer, Itali aanse Rivièra, Tirol, de Costa Bra- va en Costa Dorada. iïA?: De WDR brengt dinsdag 30 november om 20.15 uur het eer ste deel en donderdag 2 decem ber het tweede deel op dezelfde tijd) van de vervolgserie „Das Messer", waarin Eva Renzi de rol speelt van de journaliste Julie Andrew. Het stuk is van de hand van Francis Durbridge en dat zegt genoeg over de in houd. Mevrouw Mutsaerts Singel 11 - Deventer voor de huishouding. Telef. 05700- 15353 of inl. in Holten 1896. WIE ZOET IS KRIJGT LEKKERS WIE STOUT IS DE ROE SINTERKLAASTIJD GEEN PROBLEMEN Bij de VVV verkrijgbaar presenteert AANSTAANDE ZONDAG: 4 bars - o.a. ondergrondse bar en Tiroler Stube. AANVANG HALF ACHT Voorzaal: „De Accordia's" (S.v.p. fatsoenlijke kleding) /an tin, iper enz. [cht aan: NE" Holten oals alleen de Sint ze geeft zijn o.a. GOUDEN ARMBANDEN HEREN- EN DAMES- RINGEN DASSPELDEN EN HANGERS Ook een horloge is een graag ontvangen cadeau. Wij zullen u graag met advies bijstaan. «everancier van de Sint sinds jaren RANJESTRAAT 29 ketels of e klokke 500,- p St Iten van kisten fels, wand* xde kralen 250,—: 11280 100,—: 1657 2245 50,—: 2059 7324 25,—: 1348 3807 4809 30237 32830 32968 41110 41790 10,—: 1101 1804 1939 2026 2178 3026 3049 4359 4694 9161 9875 25139 28089 36262 36265 36638 36951 37879 41430 41879 43603 43657 43663 44009 44226 De waardebonnen kunnen worden afgehaald bij de Coöp. Raiffeisen- bak, Gaard enstraat en moeten vóór 31 december a.s. worden besteed bij de deelnemende zaken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen (uit de krant) met het gewicht van de op de foto afgebeelde speculaaspop uiterlijk zater dag 4 december bij de deelnemende winkeliers moeten worden inge leverd (1 bon per gezin). De laatste aanwijzing der waardebonnen vindt plaats op maandag 6 december a.s. te 19.30 uur in AmicitL. Te koop: 2 oliekachels een accumu- iatorkache! (elektrisch) en Fa. A. M. Nijkamp en Zn, Dijkerhoek - Tel. 1301. Te koop: mot gezond-he idsverkl. Aam de telling v.a. 1 dec. M. Markvoort Espelo 35 Telefoon 05725-279 Te koop: g.o.h. eiken eethoek- uittrektafel met vier stoelen kapstok met kleed 1 zwarte kolenhaard Makelaardij De Holterbers Telefoon 05483 - 2184 en 2391 Voor onze relaties te koop gevraagd voor permanent of weekend. Aanbiedingen telefonisch of schriftelijk aan ons adres: Neerdorp 102, Holten. THUISWERKZAAMHEDEN In iedere gemeente worden personen gevraagd voor hèt vouwen van brochures, sor teren van brieven, schrijven van adressen, enz. Alle thuiswerken zijn direkt te aanvaarden! Inlichtingen (postzegel insluiten) LUCRATIEF BEDRIJF Postbox 2059 's-Hertogenbosch Speciaalzaak in Smyrna - Soedan Breiwol en alle andere handwerken HAND WERKHUIS Larenseweg 26 projectietafels schermen raampjes pijlaanwijzers magazijnen projektoren viewers albums boeken titelletters flitsers lampen lasapparaten spoelen lenzen tassen en nog veel meer naar Deventerweg 60 Telefoon 1257, voor dames: voor heren: voor baby en kleuter Kapsets, diverse uitvoeringen, o.a. petit point poederdozen - vaporisators tasspiegels - toilet- tassen en opstapweegschalen vanaf15,75 skai toilettassen - skai overhemden-etui's - reis- necessaires scheerspiegels enz. grote sortering pieppoppen - pluchebcesten enz. Tevens zijn wij ruim gesorteerd in: fotocamera's films - parfums - luxe geschenkdozen - bijouterieën en een grote sortering Houbigant- artikelen, o.a. hand- en bodylotion van 15. voor 7,50 - Parfum van 18,75 voor 8,75. DROGISTERIJ - PARFUMERIE - FOTO ORANJESTRAAT 20 TELEFOON 1347 HOLTEN

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 5