epste punt toeristisch Israels Dode Zee op aarde nu hoogtepunt W0ÊM Geboorteland van de skisport Noorwegen biedt zon, sneeuw en plezier Ontdek eens de eigen streek Mi J Goedkoop Zwavelbronnen EM— Masada fmmm Vervoer K Nederlander is niet honkvast Giethoorn in de Noordwesth oek Vroeger ander; Kanon in Blokzijl Onze route november 1971 Het diepste punt op aarde, het Dode Zee-gebied in Israël, is W eindelijk opengelegd voor het toerisme. Dank zij een nieuwe auto- Sfij|| weg kan het gebied, dat vroeger alleen toegankelijk was voor Bill sterke terreinwagens, nu gemakkelijk worden bereikt met een 8B|p gewone personenauto vanuit Tel Aviv of Jeruzalem. Daarmee is «HEB dit gebied, dat rijk is aan natuurschoon, historische en bijbelse Ittaffl plaatsen, gerezen tot een toeristisch hoogtepunt. De Dode Zee is op zichzelf al een bezienswaardigheid, niet alleen BgSi omdat het het diepst gelegen meer ter wereld is (400 meter onder de zeespiegel)maar ook omdat het water er van nature zó zout is Siij| dat men er als het ware bovenop drijft. Men kan zelfs met opge- - trokken knieën in het water gaan zitten en er een krant bij lezen zonder te zinken. Bovendien gaat er van de Dode Zee een geneeskundige kracht uit doordat het water een hoge concentratie van zout en mineralen, - - broom en magnesium bevat en het zuurstofgehalte van de lucht er F.v_ 6 tot 8 procent hoger is dan normaal iÉfflSB De nieuwe autoweg, die in april 1971 gereed kwam, heeft het gehele Dode Zee gebied ontsloten voor het toeristenverkeer. Deze autoweg is de middelste schakel in de noord-zuid route, die loopt van Metulla aan de noordgrens van Israël tot aan Ei- lath in het uiterste zuiden. Als men vanuit Jerusalem komt, rijdt men in de richting Jericho en slaat vlak voor de oase Ein Fashka naar het zuiden af de autoweg op. Vandaar tot aan Ein Gedi ongeveer halverwege het noord-zuid traject langs de Dode Zee is het slechts ruim een uur rijden. Men moet dat natuurlijk niet zo snel doen, want er valt onderweg meer te zien dan men in een uur kan verwerken. Niet alleen heeft men van de nogal bochtige asfaltweg, waar het verkeer overigens lang niët zo intensief is als op de Nederlandse wegen, een prach tig uitzicht over het meer en op de bergen aan de overzijde, de Jordaan se oever, maar langs deze autoweg zijn ook verscheidene bezienswaar digheden. De aanleg van de ruim 30 km. lan ge weg heeft ongeveer drie jaar ge duurd. De weg moest nauwkeurig om verscheidene plaatsen van histo'- rische en archeologische betekenis worden geleid, want gezien het feit dat het in Israël wemelt van de ama teurarcheologen met grote liefde voor hun land zou het een politieke storm hebben veroorzaakt als de overheid met de aanleg van die weg achteloos over die historische plaatsen was heengegaan. Het baden in de de Dode Zee wordt aanbevolen voor mensen met huidziek ten. Het hoge zuurstofgehalte in de lucht brengt verlichting aan hart- en astmapatiënten. Bij Hamei Zohar in het zuidelijk deel van de Dode Zee zijn hete zwavelbronnen, die eveneens een heilzame werking op het lichaam hebben, vooral tegen reumatiek. Er zijn hier twee hotels met elk hon derd kamers, die uitzicht bieden op het strand van Ein Bokek. Er is een therapeutische afdeling voor huidziekten en andere kwalen, die in de medische wereld erkenning heeft gevonden. maar laten we er nu van uitgaan i ver vertxssoeoiêcer: sr Neo^ dat men niet voor genezing naar de Dode Zee gaat, maar om er toeris tische genoegens te smaken. Aan het begin van de nieuwe weg in het noorden bevinden zich de Kum- ran grotten, waar de inmiddels be roemd geworden Dode Zee-rollen zijn gevonden. Deze documenten zijn ver moedelijk afkomstig van de secte der Essenen, wier leerstellingen Christus zouden hebben beinvloed. Bij Ein Ge di is een zeldzame combinatie van drie natuurlijke zpetwaterbronnen, die zich verenigen in een hoge waterval met een fraai bassin aan de voet, waarin men kwan zwemmen. Deze oase, die een van de mooiste van Israël is, wordt in de bijbel ge noemd als de plaats waar David zich verborg voor Koning Saul. Toen Saul hem wilde opsporen sneed Da vid een stuk van Sauls kleren af op het moment, dat deze hem rakelings passeerde. Later gebruikte David dit Het water van de Dode Zee is zo zout dat men er als het ware bovenop blijft drijven. stuk om Saul te tonen dat hij hem gemakkelijk had kunnen doden als hij niet zo op hem gesteld was ge weest. r'. Op ongeveer een kwartier rijden van Ein Gedi ligt Masada, de legendari sche vesting op de vlakke bergtop. Hier verschansten de joden zich drie jaar lang tegen de Romeinen, waar na zij zelfmoord pleegden om aan het jukder slavernij te ontkomen. Tot voor kort moest men nog een moeizame wandeling langs hetzelfde steile bergpad maken als waarlangs de Romeinen gingen, maar sinds be gin 1971 is er een kabelbaan die de bezoekers in drie minuten naar bo ven brengt. De bergtop is een bezoek ruimschoots waard omdat men er een schat aan historische overblijf selen kan zien, zoals de muren van Herodes' paleis, een badhuis en de bakkerij van de belegerde joden en talrijke fundamenten van bouwwer ken, die eerst enkele jaren geleden zijn blootgelegd. Vanaf de bergtop heeft men een schitterend uitzichf over de omgeving met name op de Jordaanse bergen aan de overkant van het meer, die steeds wisselende kleuren aannemen. Verder langs de route komt men bij Sodom, aan de zuidpunt van de Dode Zee, de plaats waarvan Lot vluchtte toen Sodom en Gomorah wer den verwoest. Daar in de buurt staan nu de Dode Zee fabrieken, waar po tash, broom, zout en magnesiumchlo- de worden gewonnen. Het toegankelijk maken van de Dode Zee door de Israëlische over heid heeft de laatste jaren talrijke toeristen naar dit gebied gelokt. In de zomer is het er heet. maar in januari heerst er de behaaglijke temperatuur van 21 graden C. In het reeds genoemde gebied bij Zohar zijn al enkele hotels, een kampeerterrein, een jeugdherberg en een modern mu seum met een fascinerende tentoon stelling over de geschiedenis en in- Er bestaan plannen voor nog enkele dustriële exploitatie van het gebied, hotels en omstreeks 1975 zullen er 1500 kamers beschikbaar zijn. Ten westen van de Dode Zee leidt een weg naar Arad, de nieuwe stad in de woestijn en Beersheva, vanwaar men excursies in de Negev- woestijn kan meken. Overzicht van de faciliteiten in het Dode Zee gebied: Ein Fashkha: Douches en een snackbar. Strand bij Ein JJokek,;, Kleedkamers,,. cafetaria voor verfrissingen, eenvou dige maaltijden en souvenierverkoop; ligstoelen, zonneschermen, verhuur van zwemattributen; massage en sau na. Hamei Zohar: Strand, kleedkamers, verhuur van badpakken, handdoeken en sandalen; vier zwavelbronnen, seztien zwavelbaden; twee rustka mers, massage; cafetaria voor een voudige maaltijden en verfrissingen. Te Masada en Ein Gedi zijn jeugd herbergen. Te Ein Bokek en Hamei Zoharzijn twee moderne hotels. Te Shefach Zohar bij Hamei Zohar zijn kampeerfaciliteiten en een jeugdher berg. Hamei Zohar en Ein Bokek zijn per bus bereikbaar vanuit elk deel van het land via Beersheva of Arad. Dagelijks vertrekken twee bussen uit Jerusalem naar Ein Fashkha. Ma sada is bereikbaar per bus, die drie maal per dag tussen Beersheva en Ein Gedi rijdt. Er zijn drie vluch ten per week van Tel Aviv naar het vliegveld bij Masada, die worden ver zorgd door Arkio, de binnenlandse Israëlische luchtvaartmaatschappij. Voor meer informatie kan men zich wenden tot het Israëlisch Nationaal Verkeersbureau, Herengracht 422, Amsterdam C, tel. 020-249642. Slechts 9 procent van het hoger en middelbaar personeel in Neder land wil onder geen beding van de huidige huis en haard weg. Dit blijkt uit het onderzoek dat door IMAR (de personeelswervings- groep van Intermarco DelaMar) ia ingesteld. Uit dit rapport blijkt een opvallen de gehechtheid aan de streek van de Zuiderlingen: 47 procent kan geen streek noemen waarheen men spu willen verhuizen, slechts 2 procent naar het westen en nog eens 2 pro cent naar het noorden. Het minst gehecht aan hun eigen streek zijn de Noorderlingen. Zo zou bijvoorbeeld 35 procent graag naar Gelderland verhuizen, 14 procent naar Overijssel en 10 procent naar Twente. Toch hebben ook de Noorderlingen uitgesproken aversies. Zo wil 21 procent onder geen beding naar de drie grote steden en 14 procent niet naar het westen. Zetten wij de provincies in volg orde van aantrekkelijkheid, dan staan Gelderland en Noord-Brabant bovenaan. Daarna komen de provin cies Overijssel, Drente en Limburg, terwijl ook Utrecht nog redelijk in trek is. Onderaan de ranglijst prij ken Zeeland, Friesland en Gronin gen en de provincie Noord- en Zuid holland. De meeste weerzin bestaat tegen de drie grote steden. Nu het weer in de weekends er schijnbaar nog steeds plezier in heeft ons te verlokken tot een behoorlijke trip, dachten we de Noordwesthoek van onze pro vincie eens te moeten bezoeken. Dit recreatiegebied wordt des zomers zoveel bezocht, dat er dan in Giethoorn (het centrum van deze hoek) geen rust meer is. Des te meer, dachten we, zal een uitstapje naar Giethoorn gewaardeerd zoorden in de stil lere herfstdagen. Voor de hengelaars zijn er boten te huur. Ook zij. die een poosje op de plassen of in de grachten willen roeien, peddelen of punteren, kunnen hun hart ophalen. Bijna elk hotel, ca fé, restaurant, cafetaria of camping- bedrijf verhuurt roei-, zeil- of motor boten. En bij genoegzame deelname bestaat nog altijd de mogelijkheid om een rondvaart in deze pittoreske om- g-jving te maken. Maar ook een wan deling over de talloze bruggetjes of vlonders is neit te versmaden. Het is v/eer eens heel iets anders dan bos en hei. Het. dorp Giethoorn heeft drie oude ge in. namelijk Noord en Zuid, met daartussen Dwarsgracht. met Jo nen. Jammer genoeg blijkt uit het grijze verleden weinig concreets over deze trekpleister bekend te zijn. Be weerd wordt dat de eerste bewoners Italianen geweest zouden zijn, zoge naamde Flagellanten. Door 'n „over dreven" levenshouding hadden ze nog al wat beroering teweeg gebracht en waren daarom uit Rome verdreven. In 't dorp „Gietern" Zouden deze lie den na vele omzwervingen rust heb ben gevonden. Een feit is het in elk geval dat in tegenstelling tot andere dorpen in deze Noordwesthoek meer dan de helft van de bewoners hier on- kerkok'ik is. Het is misschien wel interessant te vernemen, dat Gietern (zo noemen Vele inwoners nog steeds hun dorp) vroeger heel anders was. Van de vele grote en kleine plassen bestond toen alleen het Giethoornse meer (ten oos ten van Blokzijl). Maar 't water uit de oude Zuiderzee heeft toen via de he dendaagse Noordoostpolder en Zwar te meer heel wat land veroverd en de berucht geworden Sint Elizabeths- vloed (in 1421) heeft er veel verande ringen teweeg gebracht. Zo is het dorp Beulake geheel door het water verzwolgen en als men tussen de Belter en Beulaker Wijde rijdt, kan men zich er waarschijnlijk geen voorstelling meer van vormen, dat een half millennium geleden die plassen nog niet bestonden. Van 1825 dateert de laatste nogal zware overstroming, die veel slacht offers eiste. Men heeft toen kanonnen geplaatst, die bij dreigende doorbraak (meestal zuidwester herfststormen) werden afgevuurd om de bevolking te waarschuwen niet alleen zichzelf maar ook hun levende have in vei ligheid te stellen. Deze kanonnen kan men tei-ug vinden op de oude zeedijk te Blankenham, op het vroegere eiland Schokland en aan „De Kolk" te Blokzijl. De vele vaarten of wijken (grach ten zegt een Gieternaar) zijn dooi de vroegere bewoners gegraven om hun turf te kunnen afvoeren. Want de turfmakerij is eeuwenlang voor deze bevolking een belangrijke bestaans mogelijkheid geweest, naast de riet cultuur. Nog geen honderd jaar geleden werd in één seizoen (voorjaar en zomer) meer dan 2.000.000 vierkante meter turf gemaakt. Als in die tijd de zg. „mengbak" (waaruit baggerturf werd verkregen) op het land kwam, bleven velen dag en nacht bij het werk en sliepen in een keet. Van de vele eendenkooien zijn er nog steeds enkele overgebleven en men beweert dat de „Otterskooi" (eigendom van de vereniging tot be houd van natuurmonumenten) de grootste in Europa is. Via de grote steden Zwolle. Kam pen, Hasselt of Meppel kan men dit gebied bereiken. Er is een interes sante ANWB-route uitgestippeld, maar als men deze helemaal wenst te rijden, dient men er wel een hele dag voor uit te trekken. Als we de autoweg Zwolle-Meppel volgen, dienep wij bij De Lichtmis af te buigen naar Hasselt en langs 't. Zwarte Water te rijden. Van Kam pen af volgt men (rechtsaf) de gezel lig kronkelende Kamper Zeedijk naar Genemuiden; en dan met de pont over het Zwolsediep naar Zwart sluis. Natuurlijk willen we in Giethoorn enige uren vertoeven en daarom ad viseren we bij de Blauwe Hand (de viersprong in de Beulaker en Belter Wijde) de NW-route vaarwel te zeggen en rechtdoor te rijden. Aan het eind van de plassen aan weerszijden, be gint het Zuideinde van Giethoorn en ongeveer een kilometer verderop is 'n grote parkeergelegenheid, vlak bij een uitgezette wandelroute in de ka rakteristieke buurtschap Dwars gracht. Langs de tali-ijke pittoreske brugge tjes en smalle voetpaadjes heeft mer een prachtig gezicht (vergeet uw fo totoestel niet) op de met riet bedek te boerderijtjes, die soms helemac' door water zijn omringd en op zoge naamde drijftillen of kragen zijn ge bouwd. Het vervoer van melk, hoo: en zelfs van vee gebeurt nog veel pe ounter en het verdient echt aanbeve ling ook zo'n puntertocht te beleven In het Huis de Geythorn is verd?' nog een permanente expositie van kunstnijverheidsvoorwerpen ingericht Op de terugweg adviseren we even door te rijden richting Steenwijk maar voor 't Noordeinde van Gier hoorn rechtsaf te gaan naar Meppel om dan via De Wijk en Balkbrug weer in onze eigen contreien te ko men. Alles voor de skisport in Noor wegen is reeds aanwezig: het terrein, het klimaat en een meer dan duizendjarige traditie. Het internationale woord „slalom" stamt af van de oude skiënde Telemarkboeren. Zij waren het die de draaitechniek ontwikkel den. Tegenwoordig hebben de meeste plaatsen ih Noorwegen verschillende en leuke mogelijk heden om te skiën. Behalve dat men elke vorm van skiën kan kiezen, biedt Noorwegen meer stabiliteit wat het weer betreft en 's winters meer zon dan enig ander land van Noord-Europa. Om er zeker van te zijn, dat elke toerist naar dat wintersportgebied wat het meest aan zijn verlangens en skivaardigheid voldoet, brengt Noorwegen dit jaar een nieuwe en vereenvoudigde methode voor zijn wintersport-presentatie. De Noorse wintersportplaatsen zijn namelijk thans verdeeld in drie groe pen en wel voor ski-tochten, slalom en slalomafdelingen. Ski-tochten zijn een geliefde- en po pulaire vorm van Noorse skisport. Er is bijna overal goed terrein, met gevarieerde moeilijke hindernissen. Skiwegen zijn meestal aangegeven en vele zijn speciaal aangelegd Luwe bossen wisselen met open vlakten of bergformatie's af. Slalom en tochten vormen een combinatie, die ogenschijnlijk niet samen gaat. Tieners verlangen vaart en spanning in de slalomheuvels, de kleinste van de familie heeft een cursus nodig in de kinder ski-school, terwijl vader en moeder een gezelli ge skitocht maken. Zeer vele Noorse wintersportplaatsen kunnen al deze wensen tegelijkertijd in vervul ling doen gaan. Slalomafdalingen zijn een vorm van skisport, die in volle ontwikke ling is. De Noorse hotels en winter sportplaatsen hebben 3e consequentie getrokken en een groot aantal skilif ten gebouwdd. Er zijn niet alleen heu vels voor hen die de grote slalom beoefenen of wedstrijden willen doen. Ook zij, die lange en gevarieerde, soms speciaal gemaakte afdalingen wensen, komen aan hun trek. Indien men een vakantiecentrum zou kiezen goede terreinen te vinden om tochten met een echte slalom-afdaling, dan kan men er zeker van zijn er ook te maken. In de publicaties yïndt men bij ie dere wintersportplaats een teken, dat aangeeft in welke groep die plaats thuis hoort. Charme en skiën gaan samen bij Skeikampen in Gudbrandsdalen. Noorwegen is een goedkoop winter land. „Vol pension" is een uitsteken- de geldbesteding. Vol pension bete kent rijkelijk- eten en het leven in de buitenlucht zorgt voor een uitstekende eetlust. De ontbijttafel heeft overvloe- dig veel lekkere gerechten en is on danks dat, slechts een zwakke afspie geling van de middagtafel, die onge veer honderd smakelijk toebereide heerlijkheden kan bieden. De ervaring heeft geleerd, dat de ze heerlijkheden bij de wintertoeris- ten in de smaak vallen en dat een paar uur op de slalomheuvel de inte resse voor de 3-4 middaggerechten doet stijgen. En hierna komt de koffie. Dit alles is in de pensionprijs inbe grepen. Deze is op zichzelf matig. Bedenkt men bovendien hoe rijke- 'k di portie's zijn. dan begrijpt men, dat deze oensionsprijs iets zeld' zaams 0p de Europese wintermarkt Noorwegen heeft honderden winter- hotels. Géén in de luxe klasse, veel m (Ir eerste klasse en bovendien een groot aantal goedkope mogelijkheden. Oeze!l''ghe'd en feesten behoren daar ook toe. Fon drankie in de bar. een goeoe middagmaaltijd, een goede kop kof.ie bii de haard, terwijl men de releven^sen van vandaag en de vol gende dag besoreekt. zijn een deel van de wintervakantie. Datzelf de geldt voor de lichte muziek, de na-is en het spel. de carnaval en de geze.schansavonden. In de grotere nereis spelen orkesten. In de berghut- en en pensions danst men op de klanken van de accordeon. Overal is „n smmoedeliik. De om gangstaal is ongedwongen en vrien delijk Voor de Kerstdagen moeten boekin- en vroegtijdig gedaan worden. Het vftr.liike hoogseizoen is echter in de paanden februari-maart en vindt zijn mogtepunt gedurende de Pasen In 'lo week vóór en na Pasen is het pmakkeljik kamers in de hotels te krijgen. Enige wintersportplaatsen b.v. Finse) blijven tot eind mei. open. De toestand van de sneeuw is het ■este in januari, het skiën in Noor- ragen geeft dan zelden moeilijkhe en. Het sneeuwdek is gedurende het gehele seizoen gelijk. In januari g» ven hotels en reisverenigingen grot* kortingen.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 7