W onii lginark t-onder zoek AI Felle discussie bij de PvdA over het plan Beuseberg in gemeenten Bathmen, Deventer, Diepenveen, Gorssel, Holten, 01st en Raalte Verkoop nieuwe kinder zegels is begonnen Een vruchtbare zeug Meest gewenste beeld voor woningtypen BUREN HADDEN GEEN FLAUW VERMOEDEN KWALITEITSGARANTIE VOOR MEUBELEN Ifesimeubd Kapiteine De Vries sprak voor Chr. Plattelandsvrouwen Goederen gestolen Lesbrief over sociale verzekering Woon- en winkelhuis ingezet Zonderling geval in dierenwereld Testmeubel Holland Schietwedstrijd ttkkU iijdag 12 no vein.. In opdracht van de gemeenten Deventer, Bathmen, Diepenveen, Holten, Olst, Raalte (allen in Overijssel) en Gorssel (Gelderland) is de stichting Bouwcentrum uit Rotterdam onlangs gestart met 'n regionaal woningmarktonderzoek. Het onderzoek geschiedt volgens een hiertoe door een werkgroep van het Ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening ontworpen model en aan de hand van representatieve steekproeven in de gemeenten rond Deventer en in een zestal zones van Deventer. Met het oog hierop zal in de maand november een enquete worden gehouden. Naast deze kwalitatieve enquete naar de woonwensen wordt er een kwantitatief onderzoek verricht naar factoren zoals de ge wenste voorzieningen, de te verwachten bevolkingsgroei en de daaruit voortvloeiende vraag naar woningen. Tevens wordt de aan bodzijde in kaart gebracht. Door het begin volgend jaar af te ronden onderzoek, zal voor de regio .een beeld ontstaan van de meest ge wenste woningdifferentiatie, zowel naarhuur- en koopprijzen, als naar indeling en uitrusting van de diver se woningtypen. Daarnaast zal 't onderzoek gegevens opleveren omtrent doorstromingsmo gelijkheden, speciale bewonerscate gorieën en meest verkozen woonge bieden. Wonen is één van de elementaire levensbehoeften van de mens. Het bouwen van woningen vereist inves teringen die een veelvoud bedragen van het jaarinkomen van de bewo ners. Om redenen van technische economische laard moeten woningen zodanig worden gebouwd, dat zij ge durende tientallen jaren dienst moe ten doen: op zijn minst voor een pe riode van 50 jaar. Woonbehoeften zijn echter niet con stant, zeker niet in het huidige tijd perk. Met veranderingen in de sa menstelling van de bevolking en met wijzigingen in de levensgewoonten, gaan ook veranderingen gepaard in de eis^n en verlangens ten opzichte van de woning en woonomgeving. Het zowel in het belang van de be volking, van de gemeenten als van de woningexploitanten en-bouwers dat deze eisen en verlangens zo goed mogelijk worden onderkend. Dit kan geschieden door middel van markt- onderzoekingen, waarbij een peiling wordt verricht naar deze eisen en verlangens, mede in verband met de financiële offers die men bereid is te brengen en met het karakter van de huidige woningvoorraad. In opdracht van de genoemde gemeen tebesturen. is de stichting Bouwcen trum te Rotterdam onlangs gestart met een regionaal marktonderzoek. In het kader van dit onderzoek zul len in de periode van 8 november tot en met 26 november ca. 4000 vraag gesprekken worden gehouden met de bewoners. Deze gesprekken worden gevoerd met de bewoners die door middel van een zgn. toevals-steek- proef uit de woningregisters van de gemeenten zijn Aftrokken. Het is de bedoeling dat fiaze vragen niet -al leen door de hoofdbewoner worden beantwoord, maar ook door ïnwonen- den en door oudere thuiswonende kin deren. Hierdoor worden waarschijnlijk met name diegenen gevonden, die in de komende jaren zelfstandig de wo ningmarkt zullen betreden. Onder meer zijn vragen opgenomen met be trekking tot het oordeel over de hui dige woning, of men wil verhuizen, waar men bij voorkeur zou willen wonen en in wat voor woning men zou willen wonen. Het onderzoek draagt een strikt vertrouwelijk ka rakter; de vragenlijsten worden al leen verwerkt door de stichting Bouw centrum. Aan de gemeente zal een samenvattend rapport worden aan geboden. Opzet regionaal woningmarktonder zoek. Vooronderzoek Dit betreft in feite een oriëntatie in de regio. Hierbij komen onder meer de volgende vraagpunten naar voren: wat. is er aan gegevens bij de diver se gemeenten? Hierbij wordt gedacht aan: woningregisters; woningkartotheek; (wat voor gegevens zijn er gere gistreerd, leeftijd woningen, staat van de woningen e.d.?) zijn er recente bevolkings-/econo- mische prognoses/studies over de gemeente; is het bestand te saneren wonin gen bekend; hoe is de woningvraagregistratie, hoe recent; kan er bij eventuele steekproef trekking assistentie worden ver leend (er is een volkstelling die wellicht veel gemeenteliike in spanning vereist) bestaan er regionale studies/ streekplannen e.d. Op basis van dit vooronderzoek wordt een inzicht verkregen in de regio. Met dit inzicht gewapend wordt een deinitieve offerte uitge bracht. Hierin komt in ieder geval: wat er gedaan wordt; gespecificeerde kosten per onder deel; probleemstelling. In principe is c.'eze probleemstel ling eenvoudig nl.: wat dient er gebouwd te worden; waar dient men te bouw n; hoe. dient men te bouwen; wanneer dient men te bouwen; tegen welke prijs. Indien accoord wordt gegaan mei de voorgestelde offerte dan gaarne de oprichl'ng van een begeleidings- groen. Zitting in deze groep hebben: vertegenwoordigers (burgemeesters' wethouders, sociaal onderzoek ge meente?), van de hptrokk^n gemeen ten, eventueel H.T.D.. het onder- - zoeksbureau e.d. Voordelen van een dergelijke con structie zijn: het bevordert de communicatie: men blijft op de hoogte van d» gang van zaken ti'dens het on- derzopk: eventuele wijzigingen/aanvullin gen kunnen snel worden doorge praat. Fr dient echter wel een zekere snelle besluitvorming waarborf"' te znn in verhand met de voortgang van het onderzoek. Kwantitatief onderzoek naar de woon behoefte. Dit is te beschouwen als een ver diepte voortzetting van het vooron derzoek, ékm de orde komen: i» inventarisatie en weging van di verse regionale plannen (streek plannen, ontwikkelings hetsen •.d.). inventarisatie van: - bevolkingsgegevens; - sociaal-culturele gegevens; - economische gegevens; - structuurplannen; - bestemmingsplannen (vigerende en komende) - aanwezige bouwrijpe grond voor industrie en woningbouw; - analyse woningbestand indien mogelijk (staat, leeftijd, huur, koop e.d.). Over al deze gegevens wordt een voorlopig rapport inventarisatie op gesteld. Tijdsduur 3 a 4 weken. Dit wordt met de stuurgroep besproken, waarna eventuele aanpassing van de probleemstelling kan volgen (binnen 2 weken) De hieruit resulterende, onderzoek- opzet wordt besproken met het Mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in verband met eventuele subsidie (25 pet.) op de onderzoekkosten (kan vertraging opleveren). Tevens, indien niet eerder geschied in deze periode contact opnemen met H.I.D., eventueel gedeputeerde be last met woningzaken in de provincie en in het omliggende gebied werk zame andere onderzoekbureaus in verband met eventuele coördinatie e.d. Kwalitatief onderzoek naar de wo ningbehoefte. Hierdoor wordt inzicht verkregen in de vragen wat, waar, wanneer, hoe en tegen welke prijs. Indien no dig aanvulling op bepaalde gegevens uit kwalitatief onderzoek. Het onder zoek geschiedt door middel van een a-selecte steekproef onder de bevol king. De grootte van de steekproef is af hankelijk van de gewenste resulta ten. Wenst men alleen resultaten voor de regio als geheel dan kan het onderzoek eenvoudiger van opzet zijn dan in het geval men gedifferentieer de uitkomsten per gemeente wenst. Dit onderzoek geschiedt door middel van een mondeling te houden en quête. Uit dit deel zijn gegevens te putten omtrent: de actuele situatie (grootte, huur prijs/waarde, leeftijd, kwaliteit, type. ligging e.d.) op het gebied van de woningen en de bewoners (gezinsgrootte, samenstelling, in komen e.d.). wat gevraagd wordt (hoog-laag- etage. huur-koop, aantal kamers, slaapkamers, voorzieningen, ge- zinsbouw-bejaardenwoningen e.d.) wat do doorstromingsmogelijkhe- den zijn (welk deel woont te goedkoop). w:aar woningen worden gevraagd. Deze fase bevat: steekproef trek ken, looproutes, opstellen vragenlijst, c'rukken, enquêteurs, enquête code ren, codeurs. ponsen, computer, deco deren, analyse en rapportage. Aanbodzijde woningmarkt. Parallel met de hiervoor vermelde onderzoeken dient een onderzoek be treffende de aanbodzijde te worden verricht, teneinde een inzicht te ver krijgen omtrent de mogelijkheid tot bouwen van datgene wat men wenst. Hiertoe dienen gegevens te worden verzameld en gesprekken te worden gevoerd met onder andere: diensten van stadsontwikkeling; diensten van volkshuisvesting; woningbouwverenigingen: makelaars; beleggers; projectontwikkelaars. Opstellen beleidsmodellen Het zal zelden voorkomen dat op basis van een woningmarktonder zoek slechts één wijze van beleid- voeren kan worden uitgezet. Veelal zullen beleidsalternatieven tegen óver elkaar moeten worden gesteld. Der gelijke alternatieven kunnen bijv. ge richt zijn op: I maximale doorstroming; II zo goedkoop mogelijke nieuw bouwwoningen in verband met geringe doorstroming van goed kope naar dure woningen; III zeer snellé vervanging verou derde woningen; IV uitstellen vervanging verouder de woningen; V maximaal tegemoetkomen aan wensen bevolking (bijv. zeer hoog percentage eengezinshui zen) VI zo snel mogelijk opvoering wo- ningproduktie in verband met bestaande situaties, zoals be schikbaar terrein, bouwcapaci teit .e.d VII afstemmen op planologische de siderata. Afhankelijk van de feitelijke situa tie zullen nadere onderverdelingen dan wel bepaalde combinaties bijv. I-III-VT versus 11-111-VI moeten wor den onderzocht. Algemeen Tenslotte vermelden wij enige prak tische punten, die het onderzoek op levert: gemeenten worden in staat ge steld een gefundeerd woningbe- leid te voeren; het „invullen" van een vlekken- plan om te komen tot een be stemmingsplan kan op objectie ve wijze plaatsvinden aan de hand van de onderzoekresultaten; het onderzoek vormt de basis voor de gesprekken met beleg gers, projektontwikkelaars en wo ningbouwcorporaties aangetoond wordt hoeveel in de sectoj sociale woningbouw dient te worden gerealiseerd; er ontstaat een inzicht in het aan tal vrijwillige doorstromers. Dit is belangrijk omdat gezien de verwachte woonoffers van nieuw bouwwoningen voor een aantal laag gesalarieerde woningvra gers in het algemeen geen plaats is in de bestemmingsplannen van de gemeente; door bepaling van de relatie in komen - huurquote van het be staande huurwoningenbestand krijgt men een indruk van de theoretisch maximale doorstro mingsruimte. Vorige week donderdagavond om ruim 19.00 uur is ingebroken in het leegstaande pand Oranjestraat 7 van E. Wonik N.V. De dadérs, want het zijn er vermoedelijk meer geweest dan één, zijn door 't gangetje tussen het pand en de cafétaria Hartsuiker aan de achterkant van de woning gekomen, waar een deur werd inge trapt. Er werden twee kapstokken met kleden, een hertengewei en een koekoeksklok meegenomen. Deze voorwerpen werden ingeladen in een aan de straatkant geparkeerde perso nenauto. Buurtbewoners hebben dit wel gezien, maar hadden geen flauw vermoeden, dat er ingebroken werd. Zij hebben geen nummer van de wa gen opgenomen en konden de politie ook geen signalement verschaffen, zo dat de daders nog niet zijn achter haald. Uit de gang van de scholengemeen schap werd een splinternieuwe sport- fiets weggenomen van de heer J. Beltman van de Kolweg. Dat gebeur de toen de heer Beltman de Duitse les volgde. In het Fonds Onderwijsvoorlichting is in de serie Kenmerk van Uitgeve rij Bom N.V. een z.g. lesbrief ver schenen over sociale verzekering. Deze bijzonder geslaagde uitgave geeft een helder beeld over opzet uitvoering van de sociale verzeke ring. Met vermijding van allerlei overbodige franje wordt duidelijk ge maakt hoe een en ander functioneert en wat de zin van dit alles is. Dit maakt de lesbrief uitermate geschikt voor verschillende vormen van on derwijs en voor het z.g. vormings werk. De verwachting is dan ook dat zij grote aftrek zal vinden. Belangstellenden kunnen zich voor toezending wenden tot het Voorlich tingscentrum Sociale Verzekering, Rhijnspoorplein 1, Amsterdam. Dit centrum heeft de uitgave mogelijk gemaakt. Ook is het mogelijk haar adviezen te krijgen over het gebruik van de lesbrief. Men had het deze avond wel op fiet sen gemund, want bij het voormalige gymnastieklokaal aan de Dorpsstraat werd een fiets weggenomen van mej. A. D. .Nijland van de Kolweg. De po litie meende deze damesfiets des avonds bij café „De Biester" tegen over het station N.S. teruggevon den te hebben, maar het karretje bleek niet van mej. Nijland te zijn- Bij de smederij van de fa. Broekhuis en Zn. aan de Deventerweg te Dij- kerhoek werden tussen 20.00 en 22.00 uur twee herenrijwielen ontvreemd. Evenals bij de andere hierboven ge noemde gevallen fast de politie ook hier in 't duister.. Ten overstaan van notaris B. H. Plui- mers te Markelo had woensdagvoor middag in Dorpshotel „Holterman" de inzet plaats voor de verkoop van het voor ruim 3 jaar nieuw gebouw de woon- en winkelhuis aan de Kol weg 31 te Holten, met erf en tuin groot 8.35 are, goed gestitueerd en voor velerlei doeleinden geschikt. Het pand werd door de heer W. B. H, Lucassen te Drempt ingezet op f 70000,-. Eveneens had woensdag morgen ten overstaan van notaris Pluimers ten verzoeke van de Stich- tig Beheer Landbouwgronden te Utrecht de inzet plaats van het boerenerve aan de Oude Deventerweg bij het dorp Holten, plaatselijk bekend Neerdorp 7 (vroeger bewoond door de familie Meijer) met erf, groot on geveer 30 are. De woning kan ge bruikt worden voor permanente- of recreatiewoning. Het geheel werd ingezet door de hr. J. Arents te Nieuw Heten op f 47000 De toeslag zowel van 't woon-winkel- pand als van 't boerenerve zal plaats vinden op woensdag 24 november a.s. voormiddags om 11.00 uur in Dorps hotel „Holterman". Dinsdag 9 november werden er in ons land op één dag enkele honderden kleine koopcentra gelijktijdig in gebruik genomen. Ze behoren tot geen enkel commercieel concern; toch moet er winst, liefst véél winst worden gemaakt. Het zyn de stands (kraampjes), mini-winkels in postkantoren, warenhuizen, op markten en piemen, waar de nieuwe kinderpostzegels en kaarten worden verkocht. Ditmaal de 45ste aktie en wederom afgestemd op de maanden no vember en december. De fleurige kraampjes van de meer dan vierhonderd plaatselijke dames- eomité's vormen het sein: de officiële verkoop begint! De vrijwilligsters (co- mitélcden) die velt weken van enthousiaste voorbereiding achter de rug heb ben „bemannen" tsot na de kerst bij toerbeurt hun „winkel". Sl:iII>l:: ff: Op diezelfde negende november be ginnen de schoolkinderen hun bestel ling af te leveren en halen ze het postzegelgeld op. Als vanouds is de schooljeugd in september met het voorspel „bestellen" begonnen. De tweede dinsdag van november is de dag, waarop ook de volwasse nen in aktie komen om verkoop c langere termijn mogelijk te maken. Overigens: niet alleen vrijwillig sters treden aan. Daar tijn ook de immer hulpvaardige lokettisten in postkantoren waar geen stand aanwe zig is (agentschappen). De collectie die de schoolkinderen De openbare ledenvergadering van de afdeling Holten van de Partij van de Arbeid, die gehouden werd in het zaaltje van Hotel Vosman was niet druk bezocht maar leidde wel tot een vlotte gedachtenwisseüng en soms wel eens even tot een felle dis cussie over de onderwerpen, die wer den aangeroerd. Voorzitter E. K. Pronk betreurde de geringe opkomst. Men had juist de vrijdagavond gekozen in plaats van b.v. de woensdagavond omdat men er dan niet altijd zeker van is of er ook voetbal op de televisie is. De voorzitter van dc raadsfractie, de heer L. Kaan, begon zijn betoog, met er op te wijzen, dat de aankondiging wel iets anders inhield dan hetgeen hij gedacht had nl. dat er voldoende vragen op hem afgevuurd zouden worden over het bestemmingsplan Beuseberg,. Toch gaf hjj een duidelij ke uiteenzetting van hetgeen zich na de hearing over het structuurplan en het plan Beuseberg had afgespeeld. De raad heeft in de laatste vergade ring ten opzichte van de ruimte lijke ordening twee dingen gedaan n-1. een raadscommissie ingesteld, die veel eerder dan vroeger het geval was, nauwer met B, en W. en de ste- debouwkundige bij het ontwerpen van bestemmingsplannen betrokken zal worden en voorts ingestemd met de vorming van een forum met verte genwoordigers uit alle lagen van de bevolking, dat eveneens veel eerder bij eventueel nieuwe, maar ook bij de bestaande ontwerp-plannen betrok ken zal worden. VroegeT ging dat nog wel eens op z'n janboeren fluit jes, maar de minister heeft bepaald, dat dit op een betere wijze dient te geschieden. Hij wees het verwijt van de hand. dat de fractie van de PvdA gekozen had voor het plan Beuseberg. Er is nog helemaal geen keuze gedaan. zei de heer Kaan. Hij had alleen gedaan gekregen, dat de emotio neel verlopen hearing op de raads- agenda werd geplaatst Noch het structuurplan noch het plan Beuse berg zijn in de raad in behandeling geweest en er kan nog van alles aan gewijzigd worden. Een van de aanwezigen vond het vreemd, dat de raad beslissen moet over bestemmingsplannen, terwijl.hij het streekplan Salland niet kent. De heer Kaan wees er op, dat de stede- bouwkundige bij het opstellen van de plannen met het streekplan rekening houdt. Dat. is geen zaak van de ge meente maar een provinciale aange legenheid. Daarvoor is een forum ingesteld met mensen uit .de streek wa.arin ook een Holtenaar zitting »heeft. Enkele aanwezigen hadden vooral be zwaar tegen de uitspraak door ir. Hajema tijdens de hearing gedaan, dat men na de huidige ontwerp-be- bouwing verder zal worden gegaan tot de rand van de Zuurberg. Dat is ook de reden geweest zo stelden zij, dat het actie-comité met zijn acti viteiten verder wilde gaan Er werden nog tal van problemen als de woningbouw voor Deventer, de integratie van de mensen, die van elders komen in de Holtense gemeen schap, de leefbaarheid en dergelijke besproken. Gevraagd werd om een plan van de PvdA waar de bevol king duidelijk wordt gemaakt wat er allemaal voor de Jeefha-^heid van de gemeensehau nodig Vno'-zMfev Pronk zegde toe. dat hierover nader gesproken zal worden. lieten zien, moest beperkt zijn. Het assortiment in de koópcentra is uiter aard volledig, zeer veelzijdig en hoogst aantrekkelijk. Dit laatste slaat in het bijzonder op onder meer prach tige wenskaarten. Het is duidelijk: deze koopcentra kennen geen reclameaanbiedingen of concurrentieslagen. Er zijn alom een heidsprijzen, maar met een aan spreekbare winstmarge. De winst (toeslag) gaat naar de kinderbescher ming. Is dat nog onveranderd nodig? Dat is het zeer beslist en om ve lerlei redenen. Het arbeidsveld is breder en soms verrassend spectacu lair geworden. Het raakt een nieuwe dimensie. De jaren, waarin gevraagd werd kinderzegels te kopen alléén voor ar me en zieke kinderen zijn voorbij. Het gaat nu ook om „de tweede we reld" van die kinderbescherming. Zo wel om zorg voor het groeiend aantal verkeersslachtoffertjes als strijd te gen het tekort aan crèches. Zowel om succesvolle preventie (voorko men) als om begeleiding mede wetenschappelijk van, bijvoorbeeld, vastgelopen tieners cn ontspoorde ge zinnen. Het gaat vandaag de dag ze ker ook om geldelijke steun aan stellingen en organisaties, die jonge ren helpen een weg te vinden in doolhof van tegenstrijdigheden, kenmerk van onze maatschappij. Het Nederlands Comité voor Kin derpostzegels gesteund door zijn onontbeerlijke Damescomité's richt zich bewust op jeugdwelzijnszorg. Dit is een even kostbare als gecom pliceerde sector. Een uitgavenpost, waaraan de over heid nog maar nauwelijks toekomt. Daarnaast vindt het kinderzeg'elgeld ook zijn weg buiten de eigen grenzen: ook de kinderen in Suriname, de Ne- dei-landse Antillen en andere landen van de „derde wereld" delen in de royale opbrengst van zegels en kaar ten „voor het kind". Het geld is voor alle kindéren-in-nood. De kinderbescherming (nog immer particulier initiatief) staat voor nieu we verantwoordelijkheden, voor nieuwe uitdagingen. Met kinderzegel geld kurtnen thans oude èn nieuwe be langen worden gediend, kunnen on der meer ouders en andere opvoeders en deskundigen van allerlei aard „wijzer" worden gemaakt. Dat alles wil niet zeggen dat het N.C.K. geen aandacht meer zou besteden aan de blijvende minderbedeelden, zoals geestelijk en/of lichamelijk gehandi capten, het pleeggezinnenwerk, de kinderdagtehuizen, moederschaps- zorg, revalidatiecentra voor jongeren, arbeid voor de kruisverenigingen en nog veel meer. Waar noodzakelijke Bij een zeug van de landbouwer B. Manenschijn, heeft zich een bij zonder biologisch verschijnsel voorgedaan. De zeug heeft binnen 3 we ken tweemaal een toom biggen geworpen. De eerste keer 18 stuks, waar van er twee dood waren en drie weken later, n.l. zaterdag j.l. 16 stuks, die allemaal dood waren. De heer Manenschijn had wel aan de zeug gemerkt, dat er iets niet in orde was, want het kroost kon haast niet zogen, zodat hij de biggen drie weken bij moest voeren. Toen de vol gende zestien dood in het hok lagen, dacht hij een ogenblik, dat de moeder ze dood gelegen had, maar al spoedig kwam hij tot de ontdek king, dat de levende biggen er ook wel waren. Daarvan zijn er inmid dels drie gestorven, zodat er nu nog 13 in leven zijn. Het waren alle 34 normale biggen. De kraamvrouw maakt het op het ogenblik weer uit stekend. De zeug is maar eenmaal gedekt geweest. De dierenarts, de heer A. Th. Oostenbrug, naar zijn mening gevraagd, vond het ook een zonderling geval, waarvan hij nog nooit had gehoord. Het gebeurt wel eens, dat een paar dagen na de eerste worp nog een paar biggen geboren worden, maar na drie weken is het wel een heel bijzonder verschijnsel. De baarmoeder van een varken bestaat uit twee hoornen. De ene hoorn moet tijdens het biggen gesloten zijn geweest en zich pas na drie weken hebben geopend, toen de jonge biggetjes al ge storven waren, aldus de verklaring van de heer Oostenbrug. ,<o /f Bij de in zaal „Vosman" door de Schietvereniging „De Eendracht" om 't clubkampioenschap gehouden wed strijd werden de volgende resultaten behaald: Groep A:l. H. J. Nekkers, 128 pnt.; 2. G. J. Schuppert 119 pnt.; 3. J. Haan 199 pnt.; 4. G. Jansen 98 pnt. Groep B: 1. H. Paalman, 115 pnt.; 2. A. Schuppert 111 pnt.; 3. J. van Asselt 111 pnt.; 4. G. Koopman 107 pnt.; 5. J. A. Aanstoot 105 pnt.; 6. A. Paalman 100 pnt.. 7. D. J. Nijen- dijk 99 pnt.; 8. D. Jansen 98 pnt.; 9. J. Janssen 71 pnt. Groep C: 1. A. Pekkeriet 102 pnt.; 2. J. Sluiter 99 pnt.; 3. G. J. Aaf- tink 90 pnt.: 4. F. Sluiter 84 pnt.; 5. J. Bouwhuis 74 pnt.; 6. Bekker- nens 63 pnt. „Testmeubel Holland". Zo heet het kwaliteitsmerk dat 'n tiental Neder landse meubelfabrikanten voortaan ten behoeve van de konsument aan zijn produkten zal verbinden. Dit werd bekendgemaakt aan de voor avond van de internationale Meubel beurs te Utrecht. Het gaat hier om huiskamermeutSelen: stoelen, tafels, banken, wandmeubelen, kasten e.d. De fabrikanten werken samen in de Vereniging Nederlands Kwaliteits merk Meubelen, waarvan het leden tal in de naaste toekomst nog enige uitbreiding zal ondergaan. De bedrijven, die de kwaliteitsga rantie „Testmeubel Holland" zullen gaan geven, hebben zich verplicht zich per grondmodel te on derwerpen aan 'n controle door het Houtinstituut T.N.O. in overleg waarmede de kwaliteitseisen zijn op gesteld. Op verzoek van en in sa menwerking met de Vereniging zijn eisen geformuleerd waaraan huiska mermeubelen, die het merk „Test meubel Holland" zullen mogen dra gen, dienen te voldoen. Deze eisen, die uitsluitend betrek king hebben op technische aspekten, zijn op uitdrukkelijk verzoek van de Vereniging vrij hoog gesteld. Bij het opstellen ervan is, voor zover dit nv gelijk was, uitgegaan van ervarir* elders en van bestaande binnen buitenlandse normen en voorsc ten. Klachten van de konsument, naar diens oordeel niet bevredig zijn opgelost, zullen door een oi: hankelijke en deskundige Kommissi van Beroep worden onderzocht. De leden van de plaatselijke afd. v. d. Chr. Plattelandsvrouwen Bond (CPB) kwamen donderdagavond in vergadering bijeen in gebouw „Reho- both". De presidente mevr. Van Eng- brink-Ramaker opende deze bijeen komst door te laten zingen gezang 228 vers 1 waarna zij voorging in gebed. Zij las vervolgens het bijbelgedeelte 2 Tim. 3 14 - 18 en sprak 'n woord van welkom waarbij zij zich in 't bij zonder richtte tot kapiteine De Vries van h-et Leger des Heils te Nijverdal. Na lezing der notulen door de secre taresse mevr. Schuppert-Haasjes en afhandeling van enkele ingekomen stukken werd het woord gegeven aan kapt. De Vries voor het houden van een lezing over het werk van het Le ger des Heils. Zij vertelde hoe ze bij het Leger was gekomen en hoe ze na een opleiding van toen nog 9 maan den (nu 2 jaar) heilsofficier was ge worden. Uitvoerig stond zij stil bij haar werkschema over de hele week; huisbezoeken afleggen, jeugdclubs leiden, zieken bezoeken, zo nodig hel pen met wasbeurten of ander werk, straatzang met het korps, collecteren o.a. in café's en verspreiden van de ..Strijdkreet", zondags diensten lei den etc. etc. Het „Leger des Heils" waarvan het Hoofdkwartier in Ne derland isgevestigd in Amsterdam werd in 1865 opgericht door Wiliam Booth. Door middel van prachtige dia's en een bandopname liet kapt. De Vries zien en horen wat het Leger des Heils extra's nodig zijn, wordt zo mo gelijk kinderzegelgeld verstrekt. Dat alles bespeurt u niet in de „koopcentra", bij het uitgestalde kleurig-artistieke drukwerk. Maar dat drukwerk hebt u wel nódig. De zegels voor uw briefpost en pakketpost. En de kaarten onder meer voor uw kerst- en nieuwjaarspost. In deze tijdelijke koopcentra gaat de kost voor een hartverwarmende baat uit...! Daarom bezegel een stuk ont wikkelingshulp binnen en buiten onze grenzen. Bezoek zulk een koopcen trum, waar het rustig winkelen is en waar u van een persoonlijke service verzekerd kunt zijn. zoal doet. Het „Leger" trekt veel naar buiten uit om de mensen te ver tellen van Jezus Christus en zijn Liefde voor zondaren en dit evange lische werk doen ze, terwijl ze de mensen die het nodig hebben ook maatschappelijk helpen. Er zijn verschillende tehuizen van 't „Leger des Heils". De heilsofficieren doen al dit werk vrijwillig om in het „Leger" mee te strijden voor een be tere wereld. Er kwamen naar aanlei ding van de lezing verschillende vra gen die kapt. De Vries beantwoorde. Na het zingen van het bekende lied „Roept uit aan alle stranden" werd deze mooie en leerzame avond door kapt. De Vries met dank aan God be sloten. TELEGRAM uit Spanje Zó lees ik leze maand het HOLTENS NIEUWSBLAD

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 3