Burgerij de wordt sterker ruimtelijke bij ordening betrokken De winter komt plotseling Met het glas de hand De V.O.O. op de bres voor het onderwijs }JGO hield forumavond Raadscomissie en bestemmingsplan-forum Boeren lage lijden schade door grondwaterstand Kritiek natuurbeschermers op structuurplan en bestemmingsplan Beuseberg in WAAR GAAN WE HEEN? Espelose Plattelandsvrouwen luisterden naar inleiding Tips voor de automobilist - iSIÜS ■BS Bezuinigingsplannen der regering W.M.O. de schuldige? is ret Openbare ledenvergadering P. v. d. A. Vakantievreugd in dia-beelden Geslaagd Stijgend aantal NS-wandelaars frijdag 29 oktober 1971 5 De gemeenteraad heeft maandagavond besloten tot instelling Ivan een planologische commissie samengesteld uit leden van de Iraad en van een bestemmingsplan-forum, dat zal worden samen- I gesteld uit brede lagen van de burgerij, waarbij gedacht wordt aan vertegenwoordigers van de landbouw, middenstand, vrouwen- 1 verenigingen, sociaal en cultureel werk met o.a. de jeugd en de I commissie Beuseberg. Aanleiding tot het voorstel, dat door het college van B. en W. Iwas ingediend, was een vraag tijdens de onlangs nogal emotioneel I verlopen hearing over het structuurplan en het bestemmingsplan Ivoor de Beuseberg om een commissie ex art. 61 der gemeentewet. Bij het forum is gedacht aan 15 a 20 personen, die vroegtijdig bij het ontwerpen van de plannen zullen worden ingeschakeld, ver telaarde burgemeester mr. W. H. Enklaar in zijn mondelinge toe- I lichting. De voorkeur van de heer Van der Harst (PvdA) ging uit naar een ge- ■mengde planologische commissie. Hij [vroeg om nadere informaties hoe cf dergelijke commissies, waarin naast Jraadsleden ook burgers zitting he'o- ■ben, in andere gemeenten reeds wer- Iken. Hij drong enkele malen op uit- ■Btel van de beslissing aan. De voor- ■zitter en vei'schillende leden wezen Ber op, dat dit een veel te log lichaam ■zou worden om reeds bij de eerste ■voorbereidingen te worden betrokken. ■Bovendien zit het een beetje moeilijk Hwat de verantwoordelijkheid van de jraadsleden betreft in een gemengde ■commissie. B De burgemeester wees er nog op. ■dat het forum in feite een copie is Bvan hetgeen met het streekplan Sal- ■land gebeurd is. H De heer Kaan (PvdA) was van oor- ffldeel. dat het forum bij alle mogelijke ■ingrijpende verandering ingeschakeld ■moet worden. De leden moeten inge licht worden, dat zij in de toekomst look met andere bestemmingsplannen jgeconfronteerd zullen worden. De heer Rietberg (CH) had beden kingen tegen opname van de Com missie Beuseberg in het forum, wan- het. belanghebbenden van de (Beuseberg betreft, want dan kan Jrnen bij plannen voor andere buurt schappen de belanghebbenden niet we nen. Overigens had hij in de m en- pen, die daar inzitten het volste ver- iwen. De voorzitter wilde de men- van de Commissie Beuseberg |zien als de vertegenwoordigers 1 natuurbescherming. De heer Westerik (CHU) wilde wel ■en heel eind meegaan met de mo- ïieven van de heer Van de Harst, Jnaar was toch blij met dit voorstel, want een gemengde commissie waar in alle geledingen van de burgerij pok maar enigszins vertegenwoordigd ■ouden zijn, zou een te log lichaam lorden. „Wij moeten er echter se- Irieus rekening mee houden, dat het ■voorgestelde forum zijn inbreng kan pebben", aldus de heer Westerik. ,,'t niet de bedoeling er een „dooie van te maken", verklaarde de irgemeester. WatBet plan Beuseberg betreft, Jfierkte de burgemeester op, dat ■aaromtrent nog niets vast ligt, Banks het feit, dat ir. Hajema met ïe verdere uitwerking bezig is. I De heer Ten Berge (Gem. Belang) kras voor een zo snel mogelijke in- Itelling van de raadscommissie en let forum. Als deze er anderhalf I aar geleden al geweest waren, dan »ou er zijns inziens een heel ander ilan Beuseberg op tafel gekomen zijn. Hij was het eens met het voorstel fan B. en W. De tijd dringt en vachten kost geld. Er moet construe- ief gewerkt worden", aldus de heer Hren Berge. Sprekend over de brief, die de stich ting contract natuur- en landschap bescherming Overijssel aan B. en "|tf. gezonden heeft, verklaarde de burgemeester het niet erg elegant te vinden, dat deze brief gelijktijdig aan de pers verstrekt is en openbaar ge maakt. De heer Kaan was het niet met het voorstel van B. en W. eens om de voorzitter van het bestemmingsplan forum door de raad te laten aanwij zen. Zijns inziens moet dit zelf zor gen voor een voorzitter en een secre taris. maar het moeten wel mensen uit de gemeente zijn. Hij had er geen bezwaar tegen, dat het forum zich zou laten adviseren door deskundigen buiten de gemeente, maar niet op kosten van de gemeente. De burgemeester zag hier geen be zwaar in. Iedere club, die afgevaar digde stuurt moet dan zelf denken aan een voorzitter. De heer Van Schooten had bezwaar tegen instelling van een forum omdat de procedure voor de vaststelling van bestemmingsplannen toch al zo ont zettend lang duurt. Wethouder Rietberg bekende, dat hij aanvankelijk ook voorstander was geweest van een gemengde commis sie, maar hij had zich voor het thans ter tafel liggende voorstel gewonnen gegeven in verband met de onhand- teerbaarheid van zo'n log lichaam, dit een slagvaardige besluitvorming in de weg zou staan. Van de zijde van de Partij van de Arbeid werd er nog op gewezen, dat naast de reeds genoemde cate- goriën uit de burgerij ook de vakbe weging in het bestemmingsplan-fo rum een plaats zou moeten hebben. Nadat de burgerij verklaard had, dat nog een nadere uitwerking van het voorstel aan de raad zal worden aangeboden, werd dit aangenomen, waarbij de heren Van der Harst en Van Schooten geacht wilden worden tegen te hebben gestemd. Tot leden van de raadscommissie werden na schorsing van de verga dering door de fractie aangewezen de heren W. ten Berge (Gem. Bel.), H. Meerman (PvdA), E. M. van Schooten (B.P.) A. J. Nijkamp (AR) en H. J. Bosschers (CHU). Het col lege zal nog een vertegenwoordiger aanwijzen, die als voorzitter zal fun geren. De Vereniging voor Openbaar Onderwas (V.O.O.) hield donderdagavond in zaal Vosman haar jaarlijkse ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer G. S. E. Vegter. Deze kon slechts een klein aantal leden welkom heten. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer S. Louwes, bleek, dat de af deling 260 leden telt, waaronder 31 huisgenootleden. Dit betekent een achter uitgang van 9 leden vergeleken met het vorig jaar. Er werd dan ook besloten om te trachten dit verlies door hot winnen van nieuwe leden om te zetten in winst. De vereniging is er financiëel gezien op achteruit gegaan, aldus bleek uit liet verslag van de penningmeester, de heer J. G. Boering. Hierbij moet echter rekening wordên gehouden met het eit dat door omstandigheden de contributie voor het jaar 1971 nog niet geind is en bovendien de rente van 'n langlopende rekening nog niet is ver werkt. De kascontrolecommissie rap porteerde schriftelijk, dat alle stuk ken iri orde waren bevonden. Besloten werd de heren P. H. Cammeraat en C. W. J. van Geel opnieuw als contro leurs aan te wijzen. Er zal nog nader overleg gepleegd worden over het aanwijzen van kan didaten voor de Schoolraad. De he ren G. J. Aaftink, Beuseberg 16 en G. S. E. Vegter zijn aftredend. De ver gadering besloot unaniem in elk ge val de heer Vegter opnieuw kandidaat te stellen. De uiteindelijke beslissing wordt genomen door het gemeentebe stuur. Op verzoek van de heer H. Wilpshaar werd het voorstel tot wijzi- Soepel vallende japon „Elan" uit de Edel-couture collectie herfst-winter 1971/72, In de gro te kraag kan een losse rolkraag gedragen worden. De dessins zijn geïnspireerd op oude Perzi sche motieven. De taille wordt geaccentueerd door een smalle ceintuur. itwikkel- om de letjes te aars te- kleuren ken, zou lint ont- wat in renfilms :en zon rendia's. e maan* r. Som- jgen per of meer dag- >r om de sorteren, iding ge- hoort e duizen* ogen, als loid, een thuis be- er zui- aar. Re* ps te ge- De afdeling Holten van de Partij fan de Arbeid houdt op vrijdag 5 no- ember in Hotel Vosman een z.g. penbare ledenvergadering. In deze lijeenkomst, die voor ieder toeganke- ijk is, zal de fractievoorzitter, de ieer L. Kaan o.m. een uiteenzetting [even van het bestemmingsplan .Beuseberg" en zal gesproken wor- en over de gemeentebegroting voor iet jaar 1972. Er zal in deze bijeen komst gelegenheid zijn om bepaalde uggesties te doen en vragen te stel en aan de raadsfractie. Een en an- ler geschiedt onder het motto „De iartij in actie". De vergadering be- lint om 20.00 uur. Men zie de aan- ondiging in dit nummer. Ook al zijn we op de komst van de winter voorbereid, hij openbaart zich toch vry plotseling en meestal op die momenten waarop hij nog wel even had mogen wegblijven. Zo zullen veel automobilisten er over denken als straks het allereer ste pak sneeuw hun auto in een iglo heeft veranderd en wanneer de kilo meters naar fabriek en kantoor al „schuifelend" moeten worden afge legd: blikschade voorkomen is nu eenmaal beter dan repareren. Misschien behoort u tot de automo bilisten die hun wagen piekfijn op de winter hebben voorbereid. Accu, remmen, ruitewissers, lichten, uit laatsysteem, waterslangen en venti- latorriem moeten natuurlijk in per fecte conditie zijn. Dikwijls nogal verwaarloosde on derdelen van de auto zijn de banden, die vooral in het winterseizoen toch wel extra aandacht nodig hebben, al dus de technici van Goodyear's ban- dentestcentrum in Luxemburg. Een team van Goodyear testrijders reist ieder jaar naar Zweden en Zwitser land om het gedrag van banden in sneeuw en op ijs te controleren én te verbeteren. Uit hun ervaringen ko men een paar vuistregels naar vo ren die iedere automobilist zonder al te veel ingewikkeldheden kan opvol gen om zo veilig en comfortabel mo gelijk met de auto de winter door te komen. 1. Banden dienen een profieldiepte te bezitten van minstens 1,5 mm. Het gevaar van slippen neemt toe naarmate de profieldiepte af neemt. 2. Handhaaf de juiste bandenspan ning en lel daarbij vooral op de voorbanden. Ongelijke spanning in de voorbanden kan, zelfs bij gelei delijk remmen, uw wagen doen slippen. 3. Wagens met een groot motorver mogen slippen gemakkelijker dan kleine en middenklassewagens. Rij rustig weg en rem geleidelijk. 4. Afstand houden. Op een drong wegdek heeft een wagen, rijdende met een snelheid van 80 km.-u, al 45 meter nodig om te stoppen. Op een besneeuwde weg is dat 130 tot 160 meter. Op een beijzeld wegdek 260 meter. 5. Sneeuwbanden geven uw auto een betere wegligging en verhogen 't remvermogen. Het grovere blok- profiel bijt zich vast in de sneeuw en vergemakkelijkt optrekken en remmen. Voor hen die voor het uitoefenen van hun beroep veel moeten rijden zijn winterhanden natuurlijk de beste oplossing. 6. Wintersporters die met de auto naar hun vakantieverblijf gaan, kunnen in hun winterhanden ijs- nagels (spikes) laten aanbrengen. Daarvoor zijn de gaatjes in het profiel reeds aanwezig. De ban denspecialist weet er alles van. En natuurlijk is het zo dat u onder winterse omstandigheden veel lang zamer en voorzichtiger moet ryden dan gewoonlijk. Met de nodige zelf beheersing, een In perfecte staat ver kerende auto én goede banden hebt u de meeste kans schade- en schande- vry uit het winterseizoen te voor schijn te komen. In de begroting voor 1972 zal een post worden opgenomen voor de huis nummering van het buitengebied, verklaarde de burgemeester maan dagavond op vragen van de heer H. Rietberg (CHU) over de namen van wegen in de ruilverkaveling en het gebruik van de wegnamen voor de huisnummering. Maar eerst moet er klaarheid komen over de ruilverkave ling. De heer Rietberg vroeg ook of de Waterleiding Maatschappij „Over ijssel" de schuld is van de lage grondwaterstand in de buurtschap pen Look en Borkeld. Er wordt na- melyk drinkwater aan de grond ont trokken op de Otler langs de rijks weg naar Rijssen. De veehouders on dervinden daar véél last en schade van. De heer Rietberg wilde weten, wie de schade zal betalen en of er wel voldoende voorzorgsmaatregelen wor den getroffen voor het waterwinge bied in Espelo. De burgemeester verklaarde, dat de W.M.O. altijd bijzonder zorgvuldig te werk gaat bij eventuele schade door waterwinning in bepaalde gebieden, maar hij beloofde de heer Rietberg de vragen in handen te zullen stel len van de Directie der W.M.O. De heer Van der Harst (PvdA) wil de weten of er al een bestemming is gegeven aan de noodschool bij de openbare Kolkleuterschool en zo neen, of B. en W. bereid zijn dit noodge bouw zo snel mogelijk te verwijderen. Het gebouw is aangeboden aan de O.L.M., ten behoeve van de huishoud school, deelde de burgemeester op de vragen van de heer Van der Harst mede. Als er spoedig geen og een negatief antwoord komt, dan moet het geboüwtjé~rnaaï*'worden' afgebro ken. De heer Van der Harst vroeg zich nog wel af of het gebouwtje gezien de aard van de constructie wel zoda nig kan worden afgebroken, dat het ook weer in elkaar kan worden ge zet. In de vorige week donderdag ge- ïouden ledenvergadering van de ver eniging „Jont Holten", afdeling van ie P. J. G. O. werd de hoofdschotel evormd door een forum dat vragen eantwoordde. Het forum bestond uit volgende personen: mevrouw H. Robers-Sprokkereef, en de heren Boersma, voorzitter, P. II. Cam- eneraat, C. H. Rietdijk, G. S. E. .'egter en H. Ch. Vogely. Mevrouw I. W. Nagelhout-Klij zin g, die ook litgenodigd was zitting te nemen vas verhinderd. De eerste vraag luidde: wat ver- racht het forum van het vereni- Üngsleven. Antw. het verenigingsleven gaat wel ;!oor maar de besturen moeten de erlangens van de leden wel opvol len, de structuur van de vereniging aoet een andere opzet hebben. I Hoe ziet het forum de gemeente- iroanl aadsvergadering, het is vaak dat de burgemeester praat en de raadsle- en zeggen ja: Intw. De burgemeester heeft hel nJsal iers «cht zijn mening als voorzitter naar -naar het oren te brengen, we leven toch in vasteland en democratisch land. j hplane- 'e gemeenteraadsleden hoeven niet nnnier wil Ja te zeggen ze zijn toch ge- nantrek- ozen door de bevolking. Wel vond vereroten. "en dat de afstand tussen de bevol- r 1972 valting en de fracties .ze-er groot is, 3e Waa| *arom zag men goed perspektief in ïarb'ij pas-e z-g praatavonden, k vakantjf Hoe denkt het forum over de wo- *r aantrek* ingnood, is er een oplossing moge- ;n. De be*'ik. al 5 weken intw. Voor huizen bouwen is veel nneer hun leid nodig en ook veel grond, men te elemefr&oet zo economisch en zo zorgvuldig 972 zijn dergelijk het bestemmingsplan opzet- faciliteiten en. Ook het arbeidsproduktiviteit oepsreizen* de woningbouw vond men aan de ige kant: veel luier, ziek en een te grote welvaart. 4. Moet de pornografie vrij worden gegeven. Antw. Twee zeiden van nee; doordat zij vonden dat het een smerige be zigheid is en het puur gaal om er geld mee te verdienen. De vier ande ren waren er voor; zij vonden het noodzakelijk, het past in de welvaart, en als men het een paar keer gezien heeft of gelezen heeft is er toch niks meer aan. Hoeveel vrouwen (prosti tutie) zijn er al niet rijk aan gewor den! 5. Hoe ziet men het Ambonnezen- probleem. Antw. Het zijn oud Nederlanders, ze volen zich hieraan verbonden, niet aan Indonesië ze voelen zich er niet thuis. De oplossing moet komen van Indo nesië, de regering van Indonesië moet deze mensen hun oude levens omstandigheden teruggeven, want ze willen ook hun eigen land en rege ring. Ze worden in Nederland met een scheel oog aangezien als op- roerkraaiërs en ruziemakers. 6. Het platteland wordt steeds vuiler, plastic, blikken en stank, is hieraan wat aan te doen? Antw. Het wordt bittere noodzaak om hieraan wat te doen, de mens slingert alles van zich af. Overal ligt de rommel zo uit de auto ge gooid. Een goede oplossing vond men wel het plaatsen van containers op centrale plaatsen. De grote boos doener van vervuiling e.d. is wel de welvaart, de mens wordt nu wel ge confronteerd met dit alles en probeert nu zoveel mogelijk nog te redden of te verhinderen bv de hinderwetver gunning die elk bedrijf moet heb ben. Na deze beantwoording van de ve le vragen werd het forum bedankt en een kleine attentie aangeboden. Het Bestuur van de Stichting na tuur- en landschapbescherming Over ijssel heeft zich d.d. 21 oktober met een schrijven tot het gemeentebe stuur gewend, waarin het zegt: „Onze Stichting heeft dankbaar ge bruik gemaakt van de gelegenheid door het gemeentebestuur geboden om kennis te nemen van de struk- tuurschets Holten en de schets voor een deel van het bestemmingsplan Beuseberg. „Hel behoud van de landschappe lijk waardevolle gebieden is een „ge biedende eis". Daarom is een onbe perkte expansie van het dorp „Hol te niet mogelijk". Men kan het met elkaar over deze stelling eens zijn, zonder dezelfde interpretatie te ge ven aan het begrip „onbeperkt". Het door uw college in discussie gegeven voor-ontwerp spreekt op pagina 11 van de „verkorte versie" van een expansiemogelijkheid van circa 200 ha: De Haar 30 ha nu, later tot 55 ha, De Beuseberg. 65 ha nu, 75 ha later, Look, tot 75 ha. Deze drie plannen bij elkaar zul len volgens uw „verkorte versie" rond 10.000 inwoners kunnen tellen. Het dorp Holten telde in 1969 volgens de „verkorte versie" rond 3500 inwo ners. Derhalve stelt het bureau Ha jema, respectievelijk uw College zich voor tot het jaar 2000 de bevolking met het drievoudige van nu te laten aangroeien tot rond 13.000. De stagnerende uitbreidingen van de grote steden (en met name. van Deventer als gevolg van het falen de overheidsbeleid met betrekking tot de uitbouw in de afgelopen 10-15 jaar), de lagere grondprijzen in de kleinere gemeenten als gevolg van de (nog) lagere infra-struktuurkosten in de dorpen zijn oorzaak van een grote druk op de kleinere gemeenten om onbeperkt te expanseren. De sterke groei van de forensen/ pendel-dorpen vergroot de behoefte aan grote infra-struktuurwerken tus sen woon- en werkgebied, zoals een wegverbinding tussen Deventer en Holten of verdere ontplooiing van openbaar vervoer (wat wordt er aan dit laatste gedaan?). Al deze expan sie en infrastrukturele werken belas ten het landschappelijk waardevolle gebied onnodig extra. Wij spreken nu reeds onze ernstige verontrusting uil over de aantasting van de rekreatie- ve waarde van het gebied rond Hol ten, zowel door de ongeremde groei van het dorp ais door de steeds toe nemende „verkeersaantrekkende wer king van de Holterberg" (pagina 8 van uw „verkorte versie"). Holten ligt net op een doorgang in de Heu velrug op een bijzonder kwetsbaar punt. De rekreatieve charme ontleent Holten aan zijn beperkte omvang, ook voor verblijfsrekreatie en aan de inklemming tussen twee enken. In het navolgende geven wy enke le wensen te kennen voor de struk- tuurschets van Holten: de verïceers-congestie naar en de toeristische route op de Hol terberg vervult ons met steeds groter zorg. Wij vragen ons af of elk doorgaand verkeer per mo torvoertuig niet belemmerd moet worden vanaf de dagcamping op de Holterberg in noordelijke rich ting. De huidige opgang fungeert dan als doodlopende toegangsweg tot rekreatieve attrakliepunten en uitgangspunten voor wandel en fietstochten en eventueel rui tersport. Overigens zal gezorgd moeten worden dat de voet van de heu velrug in noordelyke richting be reikbaar wordt voor gemotori seerd verkeer (in beperkte mate, dat wil zeggen zonder doorgaand verkeer), uitmondend op opvang- punten van waaruit wie-wil kan wandelen of fietsen. het gereedkomen van de Rijks weg 1 (E 8) en de aanslutingen west en oost van Holten daarop met provinciale wegen zullen naar verwachting een zeer aanzienlijke ontlasting van oost-west gericht verkeer door de dorpskern geven Wij pleiten daarom met klem voor het zoeken van een alterna tieve oplossing voor de in het struktuurplan geprojekteerde oost west weg, evenwijdig aan noordzijde van de spoorlijn. Wij vrezen namelijk zeer dat een dei- gelijke weg de landschappelijke waarde van de Holterenk verder aantast en dat de verbinding van de dorpskern met het recreatie- uitloopgebiéd is en iond de Hol terberg doro een verkeersbarriè- re belemmerd en gevaarlijk wordt. voortbouwend op voorgaande sug gestie zal vermeden moeten wor den dat door tangentiële wegen rond het dorp de verbinding van het dorp met de rekreatie-uit- loopgebieden aan noord- en zuid zijde verbroken wordt. Dit ge vaar dreigt thans ook door d; oost-west kortsluiting zuidelijk van het dorp. Wij pleiten derhal ve voor onderbreking van deze zuidelijke kortsluiting juist zuide lijk van het dorp. Maak het het gemotoriseerd verkeer zeer moei lijk sluipwegen te gebruiken! Maak het het gemotoriseerde ver keer gemakkelijk provinciale en rijks auto (snel) wegen te gebrui ken do schets van het bestemmings plan Beuseberg heeft op zich zeer waardevolle elementen uit een oogpunt van direkte woon- en leefomgeving. Geplaatst echter in het struktuurplan. betekent de aansnyding van het Beuseberg- gebied voor volkswoningbouw *n verloren doen gaan van het he le „landschappelijk waardevolle voorgebied" van de Lokerenk en de Beuseberg. Derhalve betekent dit ook het einde van de ruimte lijke beleving van het grensge bied tussen hoog en laag: hoog en laag zyn landschappelijk waar deloos als je het niet meer kunt zien! Wij zijn zelfs geneigd uit een oogpunt van landschapsbe scherming (uw woorden: „het behoud van landschappelijk waar- Vóór en napret geven de vakantie kiekjes. Dia's ervan maken en ze 's avonds op het scherm projecteren! Nieuw en handig daarvoor is de half- automatische diaprojector van Kin- dermann, zojuist hier te lande in de handel gekomen. Het diabeeld wordt via een schuin staande spiegel op een speciaal scherm geprojecteerd, dat een afme ting heeft van 18x18 cm, zodat een heel gezin gelijktijdig de dia's kan be kijken. Het beeld is zo lichtsterk, dat men overdag en 's avonds in een nor maal verlichte kamer de vakantiedia's kan bezien. Door de spiegel en matscherm weg te klappen, komt de projectielens vrij en men kan het diabeeld op een pro jectiescherm vertonen; een combina tie van viewer en projector dus! Ingeklapt vormt het deksel een stof- kap waardoor tevens een vrij com pact en gemakkelijk te dragen geheel ontstaat. Een handgreep aan de voor zijde nodigt uit tot het meenemen van deze diaviewer-projector om de plaat jes aan familie of vrienden te tonen. De projector is uitgerust met een 12 Volt-50 watts halogeenlamp, bezit een warmtefilter en een a-sferisch con densorsysteem, het gewicht is 3.80 kg. De viewer-projector 50 PV is ge schikt voor alle dia's met buitenmaat 5x5 cm. De heer J. Mud slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het diploma natuurkundig ingenieur. OPBRENGST COLLECTE De collecte van het Protestants In terkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) te Ommen heeft opgebracht f 3081,57. ging van het huishoudelijk reglement i angehouden. Alle oudercommissies van openbare of daarmee gelijk te stellen scholen in de gemeente Holten zullen hierover nader geinformeerd worden. Bij de bespreking van de voorstellen voor het Congres, dat zaterdag 6 no vember in Arnhem gehouden wordt, werd ve§l aandacht besteed aan de verbetering van het verenigingsor gaan „Inzicht" en ce daarmee sa menhangende hogere onkosten. De heer Vegter werd als afgevaardigde naar het congres benoemd. By de rondvraag bleek, dat het ge meentebestuur van plan is in 't Haar- complex een openbare kleuterschool en een lagere school te stichten. De kleuterschool zou dan met ingang van het schooljaar 1972 - 1973 in gebruik kunnen worden genomen. Aandacht werd gevraagd voor de pro testbijeenkomst in Utrecht op maan dag 29 november a.s. Dit onderwijs protest richt zich tegen de plannen van de regering zoveel mogelijk op 't onderwijs te bezuinigen op een voor de V.O.O. onaanvaardbare manier. „Glas in de hand" heet een idee om een reis door de wijnbergen ge legen in de omgeving van het Meer van Genève eens wat anders te ma ken. Veel toeristen die hun vakantie in deze streek, die bekend staat om zijn goede wijnsoorten, doorbrengen kunnen tevens een bezoek brengen aan een wijnkelder om een idee te krijgen hoe van druiven die kostelij ke wijnen verkregen worden. Het „Office des Vins Vaudois", Tivoli 56 in 1007 Lausanne/Zwitserland heeft een lijst samengesteld waarin de na men van wijnkelders, opslagplaat sen en proeflokalen met hun ope ningstijden en de plaats waar deze gevestigd zijn staan aangegeven. In de afgelopen maanden is het aantal deelnemers aan de door NS georganiseerde wandelingen ten op zichte van het vorig jaar met onge veer 60 procent toegenomen. Tot au gustus noteerde men dit jaar 28.700 wandelaars tegen 17.800 in 1970. Het NS-wandelprogramma omvat op dit moment 12 tochten. Tot dusver wa ren mei en oktober de maanden waarin het meest werd gewandeld, maar dit jaar is er in juli even veel gelopen als in mei. Ongetwijfeld een gevolg van de gematigde tempe raturen. devolle gebieden is een gebieden de eis", pagina 11 verkorte ver sie). een levensbelang voor Holten's rekreatieve business eerder te pleiten voor een sanering van het huidige vry rommelige voorge bied van de Beuseberg dan voor een verdergaande bebouwing van dit gebied. In dit stadium van voorbereiding van het struktuurplan menen niet verder in details te moeten tre den. Wij geven u ernstig in overwe ging de verbindingen tussen het dorpsgebied en de rekreatie-uitloop- gebieden noordelijk en zuidelijk van Holten voor zowel de eigen bevolking als de rekreanten vrij te houden, met name voor voetgangers en fiet sers. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen dat in Holten met veel natuur schoon en mooie landschappen an no 1971 (het eerste jaar na het begin van hei natuurbeschermings-decen- nium N 70 (zie bijlage) het kalami- teitsrecht van „nood breekt wet" nog geldt, zoals uw voorzitter volgens kranteberichten stelde. Zo ooit, dan mag er nü in en om Holten niet meer opgeofferd worden aan een snelle doorstroming van verkeer en aan bevolkingsgroei ten koste van onvervangbare land schappen en rekreatie-gebieden. Mis schien geldt nu een nieuw kalamiteits- recht: „de Milieunood breekt het tra ditionele denken over verkeersvoor- rang boven alle andere waarden en over de economische expansie mythe". Wij verzoeken u dan ook uw stede bouwkundig bureau Hajema te la ten zoeken naar oplossingen die geen geweld meer aandoen aan de func tie van onvervangbare nationale na tuur- en rekreatiegebieden en aan de woon- en leeffunctie van het dorps- gebied Holten. Voor wat het gedeelte van de struktuurschets gelegen noordelijk van de spoorlijn betreft, herinneren wij u tenslotte aan onze brief van 2» maart 1968 (Contact Natuur- en Land schapsbescherming Overijssel/En- schedese Natuurhistorische Museum vereniging)". (Noot van de redactie. De publika- tie van het stuk betekent niet dat wij het daarmede eens zijn. Het kan een bijdrage vormen tot de opinie vorming zowel pro als contra. Er wordt door de natuurbeschermers nog al eens wat geponeerd. waaruit büikt. dat zii de historische ontwik keling van de streek niet kennen. Dat is ook in dit schrijven het geval. Misschien geeft het aanleiding tot reacties van onze lezers). DEVENTER Schouwburg, Grote Kerkhof, tel. 16641 Vrijdag 29 okt. 20.00 u. Hosea, mu sical van het Leger des Heils. Maandag 1 november 20.00 u. Abon nementsconcert Overijssels Philh. Or kest. E.D.B. Theater, Smedenstraat, telef. 13615. Donderdag 28 okt. t'-m woensdag 3 nov. Wat ouders niet voor mogelijk houden 12 jr. Vrijdag 29 en zaterdag 30 oktober nachtvst. De Wellustelingen 18 jr. Zaterdag 30. zondag 31 okt. en woens dag 3 november matinee: De Onover winnelijke drie a.l. Aanvangstijden: vrij. 21-23.30 u.-za. 14-18.30. 21-23.30 u., zo. 14-16 18.30-21 u wo. 14-20 u. Cinema, Lange Disschopstraat, tel. 11100. Donderdag 28 okt. tm woensdag 3 nov. Een „Haar" in mijn Soep 14 jr. Vrijdag 29 en zaterdag 30 oktober nachtvst. Zo schieten de Schotten in Texas 18 jr. Zaterdag 30, zondag 31 okt. en woens dag 3 november Matinee: Prins zon der vrees a.l. Aanvangtijden dagelijks 20 u. vrij. 20-24 u.-za. 14.30-18.45-21.15 u.zo. 13.30 18.45-21.15 u. wo. 14.30-20 u. Luxor, Drink, tel. 18662. Donderdag 28 okt. tm dinsdag 2 no vember Taking off 18 jr. Woensdag 3 november Harry Munter 14 jr. Zaterdag 30 oktober nachtvst. De Sex-Detective 18 ir. Zondag 31 oktober Matinee: Kara Ben Nemsi a.l. Aanvangstijden: dagelijks 20 u.-za. •■8.30-21-23.30 u. zo. 14-16, 18.30-21 uur. wo. 20 u. Onenb. leeszaal. Brink 70. tel. 13506 18 okt. tm 14 nov. Adri Hospes, met de oorSDronkelijke illustraties uit het boek Diderik en de Dïerer. Openingstüden: dagelüks 10-17 en 19- 21 u zaterdagavond zondag en maan dag gesloten. Muntentoren, Achter de Muren-Zand poort. tel. 16200 (VVV). 23 okt. t-m 7 november Fototentoon stelling DFA Openingstijden: dagelijks 10-12 en 14- 17 u.-'s avonds ook geopend. Goetiek de Rozynenkorf, Assenstraal 4, tel. 11848. T-m 15 november Dr- J- Philipszoon, tekeningen (Hippies in 't Vondelpark) Openingstijden: dagelijks 14-18 u.-vrij- dag 14-18 en 19-21 u, zondags geslo ten. Museum De Waag, Brink, tel. 14556. Antieke Keukens, Fietsen, Zilver en aardewerk. Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 u.-zondags 14-17 u. Museum De Drie Haringen, Brink, tel. 14556. Antiek Speelgoed, en antieke kos tuums. Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 u.-zondags 14-17 u. Zondag 31 oktober Aula A. Hegius Gymnasium 14.30 u gitaarrecital door Antonio Pereira Arias (Uruqay). Vrijdag 29 oktober door Landbouw Corps NijiSri. Singelloop. start Pi- keursbaan 20 om 20 u. Inschrijven tot 28 oktober: VVV Stationsplein 2 a f 1 p.p. Kleine Poot. Literair Cafe, Menstr 2. tel. 11637. 2 november Wam de Moor, met een inleiding over de roman van W. F. Hermans „Herinnering van een en gelbewaarder". Openingstijden: iedere dinsdagavond van 8 tot 11 u. VVV Deventer. Stationsplein 2, tel. 16200. Beschrijving Bergkwartier weer ver krijgbaar a f 0.50. Routes ANWB a f 1 Jaarverslag gemeente Deventer (gra tis) ALMELO Varossieau: Do t-m wo. Liefde in termijnen 18 jr. Za. Nachtfilm: De Sex Saloon (23.15 uur). 18 jr. Zo. matinee: De Desperado's (14.30 uur). 14 jr. Aanvangstijden: Do t-m wo.: 14.30 en 29.00 uur. Za: 19 45. 21.00 en 23.15 uur- Zo.: 14 30 16.45. 19.45 en 21.00 uur. Cinema Pa'ace: Do t.m. wo AfoiBiosintemaat 18 jr. aanvangstttden: r>0. t-m wo.: ia 30. 18.45 en 21.00 uur. Zo.: 14 15 18.45 en 21 00 uur. De afdeling Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield dindsdagavond in „Het Trefpunt" haar maandelijkse bijeenkomst, waar in mevrouw E. Bervoets-Wiersma te Markelo een inleiding hield over hef onderwerp „Begrijpen de mensen elkaar nog wel?" Haar betoog werd met grote aandacht gevolgd. Na haar inleidig werden de dames in groep jes van zes gedeeld en werden, on der het genot van een kopje koffie, de inmiddels uitgedeelde vragenlijs ten bestudeerd. Hierover werd toen samen gediscusieerd. Verschillende gedachten kwamen naar voren, maar men was het er allemaal wel over eens, dat er vroeger mensen waren, die nooit begrepen waren, dat die er nu ook nog zijn en dat dit ook wel zo zal blijven. Er werd nog een gezelschapsspel gedaan, waaraan drie dames mee werkten. Terwijl twee dames zich uit de zaal hadden verwijderd vertel de inleidster een verhaal over va- kantiepech aan de overgeblevene. De twee anderen moesten het hun ver telde verhaal opnieuw vertellen. Hier mede werd duidelijk gemaakt wat er van een gesprek soms overblijft of bijgefantaseerd wordt. Na dit leuke intermezzo eindigde de presidente mevrouw G. Slijkhuis-Dikkers met dank aan mevrouw Bervoets en aan ieder die had meegewerkt om de avond te doen slagen. Vooral me vrouw Bervoets aan het woo d kwam, werden de huishoudelijke zaken vlot afgewerkt. Er werden o.a. collectan ten gevraagd voor de inzameling ten behoeve van het gehandicapte kind en voor de Nierziektestchting. Ook werden kalenders aangeboden door de vereniging „De macht van het kleine". Alle aanwezigen gingen ak koord met de bestelling van een exemplaar voor de zachte prijs van f 2,50. Aan het slot deelde de presi dente nog mede, dat de jubileum avond van de afdeling der O.L.M. en de drie afdelingen der Platte landsvrouwen op vrijdag, 26 novem ber gehouden al worden in Amicitia.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 5