Gaatjes in de band Renault introduceert nieuwe sportmodellen Opmars Japanse auto's Gevlochten banden maanauto Twee basismodellen in zes uitvoeringen Ezel met 40 pk ■Set auto-interieur helemaal van kunststof Carrosserie Voorwielaandrijving Veiligheid en comfort Deze vreemdsoortige, uit meta len vlechtwerk bestaande ban den werden door General Mo tors' Delco Electronics Division ontworpen en gebouwd voor het maanvoertuig dat met de Apol lo 15 naar de maan is gebracht en gebruikt wordt voor het ver voer van de astronauten op het maanoppervlak. Ontworpen in General Motors' Delco jabriek te Santa Barbara combineert de gevlochten band de beste rij-eigenschappen op 'n zachte bodem met een minimaal gewicht. Het vlechtwerk be staat uit pianosnaar, met de hand geweven en tot &en solide bandconstructie gevormd. De metalen loopvlakken in vis- graatvorm zijn uit titanium ver vaardigd. Twee mooie profielen lachen u toe. De kenner kijkt echter niet alleen naar het profiel, hy kijkt verder, hy kijkt naar de lyn die in beide profie len zit. Het is liefde op het eerste gezicht. De kenner wil meteen tot aanschaffing overgaan. Het meisje is echter niet te koop, de band wel. Het is de nieuwe Dunlop SP Aquajet radiaal band. Het meest opvallende van deze nieu we constructie zijn de circa 128 gaat jes in de schouder van de band die aquajets genoemd worden waardoor het regenwater aan de zij kant uit het profiel wordt geperst. Vooral tijdens het remmen blijkt overduidelijk het nut van de aquajets. Natuurlijk zijn het niet alleen de aquajets, die de buitengewone wer king van dit profiel beïvloed. Daar toe dragen ook de, al naar gelang de bandenmaat, op het middenloop- vlak aanwezige een of twee brede profielkanalen bij, die voor de door stroming van het water bij het rijden met hoge snelheid zorgen. Daar echter bij wijze van voorbeeld reeds bij een snelheid van 120 km. per uur slechts 1-300 seconde ter be schikking staat om het water (bij 'n waterfilm van 2 mm ongeveer 12 liter per seconde), op de weg via de band te verplaatsen, dienen bij een band met hoge prestatie-eigenschap pen, die ook werkelijk met hoge snel heid wordt bereden, heel speciale eisen aan de waterlozingshoedanighe- den van het profiel gesteld te wor den. De Dunlop SP Sport Aquajet is een gordelradiaalband voor snelheden tot 210 km. per uur. Het meest in het oog springende is echter niet de snelheid, die met de ze band gereden kan worden noch de te leverei} kilometerprestatie, doch de grote veiligheidsreserve op het mo ment, dat het er °P aankomt, nl. bij regen. Datsun Nederland NV heeft in juni voor de eerste maal meer dan dui zend personenauto's afgeleverd. In het eerste kwartaal 1971 werden vol gens de importeur ruim 1400 en in het tweede kwartaal 2800 wagens afgeleverd, zodat het totaal van het eerste halfjaar 4200 (volgens de RAI- cijfers zelfs 4308) bedraagt tegenover 1700 in de overeenkomstige periode in 1970. Tijdens de persbijeenkomst ter gele genheid van de introductie van de nieuwe Datsun 1000 Cherry in ons land verklaarde de directeur van Dat sun Ned. NV. de heer W. R. Greeve dat hij verwacht de verkoop van Dat- suns te kunnen verdubbelen tot 8000 a 9000 stuks. Van de Toyota werden in het eerste halfjaar ruim 6200 wagens afgeleverd (RAI-cijfers). In totaal werden het eerste halfjaar '71 in ons land 39.792 auto's verkocht ('70: 229.746). tiger jaren, toen Renault de beroem de 8-cylinder Nervasport bouwde, waarmee o.a. vele snelheidsrecords op Montlhéry gevestigd zijn, dat Re nault weer een exclusieve high-per formance auto in zijn programma op neemt. Wat het uiterlijk van deze nieuwe Renault-serie betreft, springt voor al het uitgebalanceerde compromis tussen agressieve stroomlijn en La tijnse distinctie in het oog. De bui tenafmetingen van de Renault 15 en 17 zijn geheel identiek. De wagens zijn 1 m. 31 hoog, 4 m. 26 lang en 1 m. 63 breed. De Renault 15 carrosserie een tweedeurs coach model wordt ge kenmerkt door zeer grote tot ver naar achteren toe doorgetrokken zij ramen. Bij de Renault 17 wordt het fast back profiel geaccentueerd door een aluminium grille boven de achter wielen. Achter de roosters, die een functie vervullen t.a.v. de interieur- ventilatie. bevinden zich neerklap- bare ruiten. Het meest originele model uit de nieuwe Renault 17 range is zonder twijfel de hardtop convertible, waar in alle charme van een cabriolet is gecombineerd met de veiligheid en het comfort van een coupé. De rails boven de zyruiten zorgen ervoor dat deze open uitvoering ongeveer dezelf de soliditeit en torsie stijfheid bezit als de normale coupé carrosserie (bii een conventionele cabriolet is dit slechts ca. 50 pet.) Bovendien funge ren deze, samen met de vaste achterkant van het dak. als een be schermende rolbeugel. Het electrisch bediende convertible dak geeft een opening met een opiwvlakte van 0.92 x 0,73 0,67 ms 's Winters wordt dit vouwdak beschermd door het afneembare hardtop paneel. Dit Mexicaanse tafereeltje van één tn veertig paiardekrachten, in dit ge val verborgen in een Volkswagen-In- dustriemotor heeft heel wat ongewo ne aspecten. De boer, die zijn motor op de diagnose aanbiedt, gebruikt deze motor voor een aantal landbouw machines. Maar de weg van boer derij naar de dealer-werkplaats is 't tegendeel van geplaveid en is niet per auto af te leggen. Vandaar deze op het eerste gezicht wat ongebrui kelijke oplossing, die echter voor de dealer in Atlixco geen reden is om met de ogen te knipperen. De VW-diagnose is ruim anderhalf jaar geleden gekomen in de plaats van het gebruikelijke onderhoudssys- teem met 10.000 kilometer beurten. Tijdens de diagnose wordt de auto doorgelicht op alle vitale punten, zo dat de eigenaar weet waar hij met z'n auto aan toe is. Aan de hand van het diagnoserapport kan hij in over leg met de service-adviseur de even tuele reparaties vastleggen. Het gro te voordeel van dit systeem is dat onnodige onderhoudswerkzaamheden worden vermeden niet iedere au to is hetzelfde ep wordt gelijk bere den en dat tevoren vrij nauwkeu rig kan worden bepaald hoe de repa ratiekosten zullen zijn. Na anderhalf jaar heeft het systeem z'n bruikbaar heid, vooral in economisch opzicht, bewezen. Renault introduceert op de Parijse autotentoonstelling van dit najaar eengeheel nieuwe range en snelle ge- bruikssportwagens Deze nieuwe sportieve Re- naultgeneratie. die bestaat uit twee basis-modellen, de Renault 15 en de Renault 17. zal leverbaar zijn in liefst 6 verschillende uitvoe ringen. Er komen 3 carrosse- rie-tyoen: een coach, een cou.né en een hardton con vertible me+ elektrisch be dien baar dak. De Renault 15 (ooach model) biedt keuze tussen een 68 pk 1300 cc en een 102 pk 1600 cc motor, de Renault 17 (coupé of hardtop) is verkrijgbaar met een op de 16 TS gebaseerde mo tor, voorzien van carburateur of electronische benzine-injectie. De uitvoering met benzine-injectie is goed voor 120 pk en een topsnel heid van ruim 180 km. per uur. Het is voor het eerst sedert de der- Constructief borduurt Renault met de nieuwe Renault 15 en Renault 17 voort op de succesformule die reeds voor de Renault 4, 6, 12 en 16 werd gekozen. Ook de nieuwe sportmodellen heb ben de motor voorin met aangedre ven voorwielen. Naast de voordelen op het gebied van wegligging en stabiliteit geeft de voorwielaandrijving, door het ont breken van de transmissie-tunnel, extra ruimte in het interieur. Dit is bij een compact en sportief coupé model zeer belangrijk. De Renault 15 en Renault 17 bieden ondanks hun lage bouw comfortabel plaats aan vier volwas senen en hebben een bagageruim te van 245 dm3. Het gebruik van een grote omhoog- scharnierende achterdeur, die toe gang geeft tot de bagageruimte, toont eveneens de familieverwantschap tus sen de nieuwe Renault's 15 en 17 en de Renault 16. Bij het ontwerpen van de nieuwe -tenault 15-17 serie is uiteraard veel aandacht besteed aan alle veiligheids aspecten, die vooral bij snelle auto's van de allergrootste betekenis zijn. Op het gebied van actieve veiligheid domineren factoren als wegligging, acceleratie en rijcomfort. De voor wielaandrijving en lage bouw zorgen voor een optimale stabiliteit. Bij de Renault's 15 en 17 zijn vóór- en achterremcircuit gescheiden uit gevoerd. Er wordt een tandem hoofd- remcilinder gebruikt in combinatie met een Master-Vac rembekrachtt- ger. Bovendien is in het hydraulisch circuit naar de achterwielen een druk- begrenzer opgenomen die de rem- druk aanpast aan achterasbelasting en het blokkeren van de achterwie len voorkomt. Afhankelijk van de motorische uitvoe ring worden schijfremmen of uit sluitend op de .voorwielen of rond om toegepast. De snelste uitvoering, de Renault 17 TS met benzine injec tie motor van 120 pk heeft, speciale schijfremmen met. geforceerde inter ne koeling vóór en conventionele schijfremmen achter. Deze uitvoering van de Renault 17 is tevens voorzien van een 5 ver snellingsbak. De overige versies van de 15 en 17 hebben een 4 versnellings bak. De bediening van de bak ge schiedt d.m.v. een schakelhefboom op de vloer. Ook op het gebied van de zgn. passieve veiligheidsvoorzieningen zijn de Renault 15 en 17 geheel afge stemd op de hoge eisen die momen teel worden gesteld. De zelfdragen de carrosserie is zodanig uitgevoerd dat het passagierscompartiment een beschermende kooi vormt, terwijl de voorzijde is ontworpen om bij een botsing door vervorming een deel van de energie te absorberen. De stuurkalom bestaat uit twee delen verbonden door een kruiskop- peling. Het bovenste deel staat on der een hoek t.o.v. het onderste deel. zodat bij verplaatsing van het stuur huis de stuurkolom nimmer recht standig naar achteren wordt gedrukt. Het dashboard is van vervormbaar kunststof vervaardigd en alle bedie ningsknoppen zijn zodanig ontworpen dat zij geen verwondingen kunnen veroorzaken. Geheel nieuw van conceptie en uit voering zijn de bumpers die op de Renault 15 en 17 worden gebruikt. Aan de voorzijde is de bumper geheel samengebouwd met de rand van de grille. De „neus" van de wagen wordt gevormd door een ovale meta len grillrand voorzien van rubber profilering. Deze rand is uitgevoerd in twee delen. Het onderste gedeel te is enigszins verend gemonteerd, zodat bij een niet al te zware schok de carrosserie onbeschadigd blijft. Bovendien zijn op dit onderste bum- perdeel nog rubber overrriders ge monteerd om parkeerbeschadigingen te voorkomen. Aan de achterzijde is de klassieke bumper vervangen door een soort ..schild" van gewapend polyester. De eigen elasticiteit van dit bumperpa neel alsmede het grote oppervlakte ervan miniseren het risico van kost bare carrosserie-schades. De Renault 15 en 17 worden dit na jaar in produktie genomen. De ex port van deze nieuwe modellen la voorzien in de loop van het volgen- êe voorjaar. De kunststofvei'wei'kende onderne ming Benecke in Vinnhorst bij Han nover die sinds jaren de interieur- uitrusting voor miljoenen auto's in vele landed van de wereld levert, heeft zich al op de Europese markt van het jaar 2000 ingesteld. Het be drijf, sedert 1718 in familiebezit en van ambachtelijke zeildoekmakerij uitgegroeid tot een kunststofverwer- kende onderneming van wereldfor maat, bouwt naast de hoofdzetel in Vinnhorst en een filiaal bij Hameien, nog een fabriek op het industrieter rein van Peine. Benecke, sedert 1895 alleenproduc. van de bekende kunst stof Acella, expoi'teert nu reeds een derde van de produktie van het 3000- tttans-bedrijf naar meer dan 80 leden op de wereld. De hóeveelheid kunststof aan de auto wordt steeds groter. Experts hebben berekend, dat voor iedere auto in het jaar 1975 ongeveer 50 kg. kunststof (nu nog 30 kg.) feal wor den verwerkt Zij- en portierbekle ding, hoezen voor zitting en rugleu ning, bekleding van het dashboard en dakbekleding worden reeds sedert jaren van kunststof vervaardigd. De praktische voordelen zijn bekend: kunststoffen zijn sterk, gemakkelijk te onderhouden, poreus, kleurecht en vochtbestendig.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 5