Raatakkers of Celtic Fields ontdekt Afkoopregeling Rentekaarten AFSCHEID VAN DE O.L. DORPSSCHOOL DE AARDAPPEL ALS VITAMINEBRON André Dekker als semi-prof naar Vitesse Afscheid zesde klasser o.l. Kolkschool WIE VANGT DE GROOTSTE BRASEM? Holten was succesrijk op S.D.O.L.-tournooi BLAUW WIT IN KOEK V.V.V.-vakantieprogramma Gevonden en verloren Uit de hoogste klas "Voor de IU)NO' Grammofoonplaat van dorpsschool- liedexen POCKET ATLAS VAN RENAULT Kweekbestrijding LAND- EN TUINBOUW Wissers voor schijnwerpers X' Machinaal melken Pl-Al Examen Lagere Agrarische School Bathmen Frank v. d. Berg Max Tailleur in de dop Hengelwedstrijd „De Rietvoorn Voor kerkbouw in Raalte Geslaagd Duif van Jan Paalman eerste van Compiegne Holten 2- Haarlese Boys 2-0 Heino 2-Holten 3 1-1 Holten 4-Hoonh. 3 1-1 Heino 5-Holten 5 1-1 SDOL 5-Holten 61-1 Programma SDOL- Toumooi Luttenberg Vrfldag I juli 1971 I „Naar aanleiding van luchtfoto's heeft men een twintigtal akkers in onze gemeente aan een nader onderzoek onderworpen, daar men veronderstelde Celtic Fields te hebben ontdekt. Later bleek dat er 17 afvielen. Van de resterende drie staat wel vast, dat er in overoude tijden al aan landbouw werd gedaan", aldus de heer B. H. Brouwer, hoofd van de o.l. Dorpsschool en verwoed amateur, archeoloog, in het derde verhaal, dat hij te vertellen heeft over oudheidkundige vondsten en die zeker binnenkort nog iets te zeggen heeft over vondsten uit een andere zandwinplas in deze omgeving. De Germanen, die vanuil het oos ten binnen drongen, vonden hier een bevolking die er een paar duizend jaar woonde. De veroveraars ver mengden zich er meer op de duur. De Romeinen bemoeiden zich weinig met deze streken en bleven meestal bij de grote rivieren. De oude en nieuwe bewoners bleven hun gang gaan, de steentijd en de bronstijd waren voorbij. De ijzertijd brak aan. Er zijn weinig vondsten te melden uit die tijd, maar kort geleden kwam zo goed als vast te staan, dat hier in onze gemeente toen al groepen mensen wonen, die aan landbouw deden. Dat kwam door de ontdekking van de raatakkers. Wat zijn raatakkers of Celtic Fields? Het zijn complexen van vrij regelmatige rechthoekige akkertjes, door lage walletjes omgeven. Ze wer den bewerkt met 'n primitieve ploeg, die wel loswoelde, maar niet om keerde. Daarom ploegde men twee keer en wel zo, dat de sporen van de tweede maal loodrecht op de eer- gte stonden. Zo ontstond de vierkante akkervorm. Om het perceeltje werd een greppel gegraven. De vierkan ten raakten elkaar niet. De tussen liggende stroken bleven woest liggen en om verstuiving tegen te gaan, wierp men er stenen en stobbetjes op. Deze walletjes waren ongeveer 75 a 25 cm hoog en 5 a 15 m breed. Omdat deze akkers wel wat lijken op honingraat, noemt men ze wel raat akkers. Ze werden tot ver in de ijzertijd gebruikt. Urnenvolken Wanneer ons land in de jaren 600- 400 voor Chr. 'n droge periode heeft, vallen de Urnenvolken binnen. De raatakkers komen meestal dicht bij de urnenvelden te liggen en dan bij voorkeur op lemige en sterklemige gronden. Slechts een klein percen tage lag op droge gronden. Scherven die worden gevonden in droge gron den zijn jonger dan die van leem- houdende grond. Schervenmateriaal is belangrijk voor datering. Kleine groepen vestigden *ich waarschijnlijk op gunstige plaatsen in het bos. Met vuur en bjjl werd de grond ontgonnen. En dan zaaide men tarwe, gerst en gierst. Er wordt verondersteld, dat de akkertje* aan vankelijk met de hak werden be werkt en in latere tijd met een een voudige ploeg. In de late bronstijd kwamen de raatakker*, die met zo'n ploeg werden bewerkt. Als de Angel saksen de keerploeg beginnen te ge bruiken, komen er lange akkers. De Romeinse keerploeg werd ook al in Engeland gebruikt. In het land van Donderddagmiddag. 24 juni, namen de straks naar andere scholen vér- trekkende leerlingen afscheid in de hal van de school in het bijzijn van een veertigtal ouders, het onderwij zend personeel en enkele oudercom missieleden. Van school gingen: Anja Aaftink, Er Aanstoot. Gerrit Agterkamp, Hans van de Berg, Wim Beumer, Berrie Beijer, Gerda Brands, Jannie Broek huis, Wim Bulsink, Erna Fransen, Jan G. Gerritsma, Bertus Groteboer, Leila Hoevelaak, Gerard Koetsier, Teunis Koopman. Loes Kramer, Ger- dien Lammers, Leo Leeftink, Henk Luggenhorst, Jannie de Maag, Ria van den Noort, Liesbeth Oostenbrug, Alie Paalman, Tonnie Paalman, On- no Pater, Frieda Rensen, Jan Rozen- dom, Hermien Schooien. Henk Stoe- vénbelt, Tony Tuitert, Adrie Ulfman, Marietje Vincent, Mannes Vorkink, Jan Vos, Fennie Vukkink, Alice Wier- Er zal binnenkort een grammofaon- plaat uitkomen met negen liedjes, a capella tweestemmig gezongen door \de zesde klas van de o.l. Dorps school onder leiding van de heer B. R. Brouwer, die tevens wijze en woor den er van op zijn naam heeft staan. De plaat wordt vervaardigd door Phonogram te Hilversum. Dri.e liederen zijn in de streektaal opgenomen en zes in het Nederlands. Het plaatje wordt een E.P., een tussenvorm dus van een single en een L.P. De opgenomen liederen, die plm 15 minuten vullen zijn: 1. Sal- landlied (3 verz.), 2 Et zummer kum- (3 verz.), 3. Old en allene (3 verz.), 4. Heidelled (1 vers), 5. De Zuur- berg (2 verz.), 6. Het lied van Golida, behorende bij ,,de heks van lo" (2 verz.), 7. Het lied van de Rode Rijder, behorende bij ,,de 9» Sage van Waerdenborch" (4 J verz.), 8. Het lied van de zwanen, behorende bij ,,de legende van de W,eggestapel" (2 verz.) en 9. Coe- lodonte Antquitatis (de wolhar ige neushoorn) behorende bij de prehisto rische beendervondsten in de zand winplas nabij boerderij Cats. Dit laatste lied, bestaande uit 5 verzen kan men beluisteren voor de -Rono op maandag, 5 juni, waar het is ingepast in een interview betref fende de opgediepte ijstijdbeende ren. De zesde klas, die afscheid nam |voor de vakantie, heeft toegezegd Ivoor aftrek van de platen te zullen rorgen. Op de voorkant van de hoes ral een foto van Holten worden ai- gedrukt, die een gezicht op het dorp vanaf het uitzicht op de Zuurberg weergeeft. Op de achterkant de 37 inamen van de leerlingen en tevens Jde titels der liederen met de begin regels der verzen. De prijs van een IjE.P. ligt meestal om de zeven gul- - Aan, maar bedoelde plaat zal aanvan- 1 kelijk worden aangeboden voor de bijzondere prijs van f 5,Na de eerste aanbieding moet later met een •rijsverhoging rekening worden ge- -'bouden. De zesde klas rekent er op, 'rjdat velen een plaatje met eigen lied- zullen willen kopen, daar zo'n be- fcH toch een unicum is. iult Nederland N.V. zond ons bijzonder aardige Pocket Atlas, misschien minder bedoeld is om gedetailleerde vakantieroute uit werken, maar voor het uitstippe- van de grote lijnen van vakantie- en heel handig is Zeker won- men het wat verder zoekt dan Gardameer of de Costa Brava. Bovendien is dez,e mini atlas met I*'n uitgebreid plaatsnamenregister r deze tijd, waarin men iedere dag pnieuw wordt geconfronteerd met ièiiw uit alle hoeken van de wereld, wn praktisch naslagwerk. Dat lijkt ons tenminste zo. Want alleen de al- olgdiv Mgrootste keten iri aardrijkskunde uilen zich nog weten te herinneren 'at Shwebo in Burma ligt, Lhasa u Tibet en Uyuni in Bolivia. Of de pocket atlas bij Renault Ne- afku'Ierland N.V. tè Amsterdam tegen en '1 betaling of gratis verkrijgbaar is ;es n«heeft men ons niet bericht. Maar als u een Renault koopt, krijgt u er ze- ;ueel ker een. bos, Jantiena Willems, Harrie Wil- lems. Van de meisjes gaan er 4 naar de brugklas van 'n scholengemeenschap in Deventer of Zwolle, 5 naar naar de plaatselijke Huishoudschool en 8 naar de Scholengemeenschap alhier. Van de jongens gaan er 10 naar de L.T.S. te Rijssen en 11 naar de Hol- ter Scholengemeenschap. Na de gebruikelijke toespraken van de voorzitter der oudercommissie, de heer H. J. Arfman en ter school hoofd, de heer B. H. Brouwer, wer den de getuigschriften van de school uitgereikt, terwijl de ouder commissie de leerlingen een boekje naar keuze aanbood. Frieda Rensen en Jan Rozendom speechten daarna en boden enige ge reedschappen aan voor de school. Angelen en Saksen waren natskkera onbekend. Zij waren wel In Dene marken. Later gaat men van raat akkers over op essen (enken, saais men hier zegt). De Holter Celtie Fields liggen In de buurtschappen Look en Lichtenberg. a. Er ligt één ten westen van de Geskesdijk tegenover Twenhaars- veld. b. De tweede ligt ten zuiden van de velddijk tegenover Twenhaars- veld. e. De derde ligt ten westen van de Lichtenbergerweg op 52 gr. - 18 gr. - 30 gr. N.B. „Opgemerkt kan nog worden, dat de eigenaar van de raatakker, genoemd onder a zei, dat dit land zijn beste stuk Is, hoog gelegen en toeh voeht- houdend," aldus de heer B. H. Brou wer. Bedrijfsvoorlichter J. W. Lubber- sen verzocht het volgende op te ne men: De hoeveelheid kweek in grasland is op vele percelen de laatste jar.en sterk uitgebreid. Vooral in iets ouder stadium wordt het slecht door het vee opgenomen. De kweek dient daar om ook bestreden te worden. Er zijn momenteel vijf methoden waarmee kweek in grasland met goed resultaat kan worden bestre den:. 1 Gebruik van dalapon; 2 Gebruik van T.C.A. S Inschakeling va» Italiaan* zaai- gras; 4 Inschakeling van bouwlandperiode (hakvruchten) 5 Drie keer frezen. De nieuwste methode, maar ook de snelste en goedkoopste manier om kweek in grasland te bestrijdén is die waarbij gebruik gemaakt wordt van dalapon. Het beste tijdstip daarvoor is juli- augustus. Om een goed resultaat te krijgen moet eerst het perceel goed kaal geweid of gemaaid worden. Voor een snelle hergroei verdient het aanbeveling daarna 200-300 kg kas per ha te strooien. Na circa 10 dagen, als de kweek minstens 10 cm lang is, wordt gespoten met 20-25 kg dalapon per ha. Het beste is spui ten bij groeizaam weer. Na het spui ten dient men minstens 5 uur droog weer te hebben. Het spuiten dient se cuur te gebeuren, zodat alle grond goed geraakt wordt. Tien dagen na de bespuiting kan de grondbewerking en de berinzaai plaatsvinden. De rode moet goed worden ondergebracht. Omdat in déze omgeving nog wei nig ervaring is met deze methode zouden we graag een demonstratie met deze methode organiseren. Daar om de vraag: mocht U een perceel grasland heben wat zwaar onder de kweek zit en U voelt voor verbete ring middels deze methode, wilt u dit dan aan mij kenbaar maken? J. W. Lubbersen. Noteboomstraat 21, Bathmen, telef. 054704-1438, bedrijfsvoorlichter We zitten weer midden in de tjjd dat vele verse natuurprodukten in de witikels verschijnen. Verse aardbei en, tomaten, spinazie, wortelen, aard appelen enz. Zijn nu al deze artikelen, nu ze nieuw en vers zijn, wel zoveel lekkerder dan de tegenwoordig zo goed gecon serveerde oude oogst? Waarschijn lijk speelt hier de smaak niet eens de voornaamste rol. Al deze nieuwe, verse natuurprodukten. zijn niet al leen frisser of lekkerder, ze zijn voor al veel gezonder. Deze verse produkten zitten n.l. boordevol mét vitaminen en opbouw stoffen, waar ons lichaam na een sombere Hollandse kwakkelwinter juist zo'n behoefte aan heeft. Daarom zijn wij bereid voor deze verse tuinbouwprodukten ons wat ex tra moeite te getroosten en zijn wij ook bereid er iets meer voor te beta len. Ze geven iets feestelijks op tafel, om dat wij er allemaal reikhalzend naar hebben uitgekeken. Bovendien kondi gen ze een nieuw seizoen aan. Zijn nu deze nieuwe produkten alle maal zo gezond? Van een aardbei en een tomaat, is dit voldoende bekend. En nu de aardappel. Wist U dat een nieuwe aardappel evenveel vitamine C bevat als een tomaat, dat hij ons daarnaast nog van vitamine BI, B2 en anti-bellagra vitamine voorziet en voorts van de nodige mineralen en spoorelementen en zelfs van een aan tal eiwitten? Nee, het is geen wonder dat heel Nederland eind juni begin juli. uitge geten is op de oude aardappelvoor- raad die ondertussen rimpelig en blauw, alle vitaminen en andere ge- zondmakende eigenschappen heeft verloren. Wel is jammer, dat tal van vroege aardappelrassen met een heerlijke smaak vervangen zijn door nieuwe rassen met weliswaar betere produk- t.ie-eigenschappen maar 'n veel min dere consumptiekwaliteit. Gelukkig echter zijn ook hier weer voor de kieskeurige huisvrouw, die uitzonderingen op de regel en zijn er voor de kieskeurige huisvrouw, die een heerlijke maaltijd - de tafel wil toveren, nog steeds tv grote moge lijkheden. Het zijn de rassen Doré en de Lek- kerlander. Beide rassen worden in België en in Noord- en Zuid-Holland geteeld met het speciale doel een kwaliteits-aardappel te leveren met een lekkere smaak speciaal be stemd voor de Nederlandse consu ment. De Belgische oogst valt ca. 3 weken vroeger dan die in Neder land. De kwaliteit van beide landen is gelijk. De Doré is een reeds wat ouder ras. De Lekkerlander is een 6-jaar oud ras dat een zeer snelle opkomst heeft beleefd. De Lekkerlander heeft een gladde knolvorm zonderputten en bijzonder goede kook- en bakkwali- teit. Wat haar smaiak betreft doet ze den ken aan het vroegere Botergeeltji een aardappel waar het water je nu nog van in de mond loopt. Ja. het zal ook vóór het komende seizoen met nieuwe aardappelrassen. voor de kritische huisvrouw uitkijken zijn, om zich geen knollen voor ci troenen te laten verkopen. „Wie goed kan zien, rijdt beter," dat is de nieuwste slogan van de au tomobielfabrikanten in de Bondsrepu bliek die éen nog steeds onopgelost probleem aanpakken: de vervuilde Daimler-Benz in Stuttgart heeft al enige jaren geleden een ontwikke lingsopdracht voor een schijnwerper- wasinstallatie aan het electro-concern Bosch gegeven. De moeilijkheid bij deze constructie is, dat de schijnwer per-wissers praktisch haast niefc be stand zijn tegen lage temperaturen. Bij ijzel of vorst vriezen zulke wis sers gemakkelijk vast. Intussen b'e3taan er prototypen van deze wissers voor autolampen; zij zullen binnenkort als accessoire voor Mercedes-auto's op de markt ver schijnen. Ook BMW in München of freert al een schijnwerper-wasinstal- latie, die echter alleen spoelt en niet wist. Hierbij wordt als het ware de rijwind als wisser gebruikt. Proeven hebben uitgewezen, dat met deze „water-lucht-spoeling" bij wat hogere snelheden het gewenste doel ruim schoots wordt bereikt. De ZVV „Blauw Wit '66" houdt zaterdag 3 juli een grote verkoopaktie van koek in Holten en omgeving. De winst die men op de koek (een produkt van de bekende koekfabriek in Deventer!) hoopt te maken ter versteviging van de kas die gelukkig niet helemaal leeg is, maar waar toch een flinke extra duit in zal moeten rollen om de kosten die steeds hoger worden te kunnen dekken. Blauw Wit zal aan de competitie 1971-*72 met negen mogelijk zelfs met tien elftallen deelnemen, dat wil zeggen dubbel zo veel als in de afgelo pen competitie. Deze snelle groei geeft de penningmeester extra zorgen die men zaterdag hoopt weg te nemen. Koek heeft elke huisvrouw dage lijks nodig en de Blauw Witters verwachten dan ook dat de verkoop vlot zal gaan. We bevelen deze aktie in het belang van de sport en vrije tijds besteding van de jeugd van harte aan. De aktie start om negen uur bij cafetaria „De Zadelkamp" waar de Blauw Witte senioren en junioren om half negen verwacht worden. André Dekker, de 19-jarige Go Ahead B-speler uit Holten heeft maandagavond een contract getekend als semi-prof bij het Arn hemse "Vitesse. Dat geschiedde op „uitleenbasis". Na afloop van het komende seizoen moet Vitesse hem op de eerste transfer plaatsen, waarbij Vitesse dan wel het recht heeft verworven hem als eerste te kunnen kopen tegen een nu reds vastgesteld (bepaald niet hoog) bedrag. Hij wil beslist geen full-prof worden. Na zijn studie Engels aan de Univer siteit van Nijmegen wil hij leraar worden -en in zijn vrije tijd, speciaal de weekends, blijft hij als semi-prof voetballen. De nieuwe jeugdige aanwinst van Vi tesse maakt deel uit van het UEFA- team en speelt op 30 juli mee in de wedstrijden vanide Koninkrijkspelen. Hij is daartoe uitgenodigd door bonds-coach Fahrdronc, die hem heel goed kent uit zijn Deventer tijd. De bondscoach laat rich prijzend uit over Vitesse's nieuwe aanwinst. „Hij heeft een uitstekende conditie, prima voet balkwaliteiten en een voortreffelijke instelling". André Dekker is zijn voetballoopbaan begonen bij de V.V. ,,Nijverdal", de club waarin zijn vader ook heeft ge speeld en bestuursfuncties heeft ver vuld. Scouts van Go Ahead zagen na een paar jaartjes wat in hem, met als gevolg, dat hij op zijn dertiende jaar, in 1965, overging naar de beken de Deventer voetbalschool. Hij heeft daarna in alle juniorenteams van de Deventer ere-divisieclub gespeeld, kwam daarna in het B-team en ver volgens in de hoofdploeg. De voetbalcapaciteiten van de nieuwe semi-prof bleven ook niet verborgen voor de K.N.V.B, met als resultaat dat hij werd opgenomen in 't UEFA- jeugdteam. Hij heeft daarin reeds ruim vijftien wedstrijden gespeeld en uiteraard verschillende interes sante buitenlandse trips gemaakt, on dermeer naar de West. André verhuist binnenkort naar Am- hem. Hij meent met het oog op zijn voetballoopbaan beter in Arnhem te kunnen wonen dan in Nijmegen. Zijn ouders en in het bijzonder zijn vader, zijn zeer ingenomen met de eervolle voetbalpositie, die hun zoon heeft in genomen. Deze zelf hoopt, dat Vites se een goede middenveldspeler aan Op de bedrijven van de heren H. J. Nijkamp te Zuidloo en J. J. M. Wagemans te Heeten werden onlangs de examens machinaal melken (P1A1, één persoon, één apparaat) afgeno men van de leerlingen van de 4e klas van de lagere agrarische school te Bathmen. De voormelkers waren de heren G. Nijkamp te Zuidloo en A. Haar man te Heeten. Deze heren en de heer G. van Dijk, praktijkleraar vee teelt vormeden de jury bij het exa men. Alla 21 leerlingen kregen het diplo ma, te weten: Wim Boode, Holten, 181 punten; Henk Broekgaarden. Ha sen, 172 punten; Wim Enderink, Ha sen, 170Vs punt; Wim Hekkert, Colm- schate, 181Vi punt; Henk Jansen, Holten, 174 punten; Fré Lueks, Bath men, 186 punten; Gerrit Markvoort, Holten, 187Vs punt; Gerrit Nijland, Holten, 181 punten; Gerrit Rensen, Holten, 163 punten; Gerrit Ribbink, Holten, 1751/- punt; Henk Roetert, Diepenveen, 186 punten; Wim Scholt- hof, Gorssel, 188 punten; Herman van Schooten, Bathmen, 187Vs punt; Gerrit Smeenk, Colmschate, 185 pun ten; Jan Schutte, Bathmen, 179 pun ten; Henk Tromop, Holten, 175'/j punt; Wim Veldink, Harfsen, 165Vs Gerrit Volkerink, Okkenbroek, 180Vs punt; Johan Wassink, Lettele, 184 punten; Gerard Wolters, Colmscha te. 180 punten: Wim Tuitert, Gorssel, 178 Va punt. Negen en dertig leerlingen van de 8e klas cn één leerling uit klas 5 hebben donderdagavond in het over blijflokaal in aanwezigheid van hun ouders, oudercommissie en personeel afscheid genomen van de o.l. Kol- school. Frank van den Berg, leerling van klas 6 heeft de ouders en geno digden welkom geheten en gaf hier na het woord aan de heer H. Wilps- haar, hoofd van de Kolschool. Iede re leerling werd een boekwerk en een getuigschrift aangeboden. Met een persoonlijk woord werd afscheid genomen van iedere leerling. Naar de Scholengemeenschap in Holten gaan: Ansje Achterkamp, Frank van den Berg. Nico Beusink, Reinier Engbers. Bert Heijenk, Jo- lande Heijmans, Joke Kolkman, Her mien Mmarkvoort, Fokelien Meij er, Frederika Prak. Gebientje Riet dijk, Ronald Rolie, Martje Russ, An neke Stoffer, Erik Veneklaas, Wieke d,e Vries, Alie Vukkink, Hannie Weg- stapel, Erik van Zwoll, André van der Mark er. Trudie Bleijenberg (to taal 21): Naar de L.T.S. in Rijssen gaan: Jan Bronsvoort, Gé van Amersfoort, Kor- né Linde, Derk Oolbekkink en Bert Pasop. Naar de Huishoudschool in Holten gaan: Teunie Grobben, Willy Kap- pert, Willy Klein Horsman, Liesbeth Kooiman, Leida Podt, Dinie Vasters, Rikie Vincent en Tinneke Brinkman. Naar de Scholengemeenschap Eras mus in Almelo gaan: Willem Jan Roelofs, Erik Ladiges, Harm Lohuis en Wim Wilpshaar. Naar de school voor L.E.A.O. in Deventer gaat: Gerhard Möring en naar de Chr. Scholengemeenschap in Almelo gaat: Jan Pieffers. Na het officiële gedeelte was het woord en de daad aan de leerlin- lingen. De leiding was in handen van Frank van den Berg, die de to neelstukjes, dansjes, ,enz. aankondig de en zich verder ontpopte als een Max Tailleur in de dop. De heer G. E. Kamperman, voor zitter van de oudercommissïe bracht de leerkrachten dank voor het gegeven onderwijs en verraste de leerlingen met een tractatie. De heer A. Scheïlevis, hervormd hulp- Drediker, was de laatste spreker. Hij wenste de jongelui al het goeds toe, dat wenselijk is in hun verdere loopbaan. Na afloop kregen de ouders en de leerlingen gelegenheid om af scheid te nemen van de leerkrach ten en van de leden van de ouder commissie. Ook in de op 1 juli a.s. beginnende afkoopperiode zal weer een groot aantal afkoopsommen worden uitbe taald aan vroegere bezitters van z.g. rentekaarten. Van 1 juli 1971 af zijn aan de beurt zij die zijn geboren in de jaren 1913, 1914, 1934, 1935 en 1936. Voor degenen die geboren zijn in de jaren 1934, 1935 en 1946 geldt dat hun vroegere invaliditeitsverzekering in elk geval zal worden afgekocht, on geacht het aan rentezegels geplakte bedrag. Anders ligt het met hen die zijn ge boren in de jaren 1913 en 1914. Zij kunnen alleen op .een afkoopsom re kenen als hun ouderdomsrente bij het bereiken van de 65jarige leeftijd min der dan f 60,- per jaar zou bedragen. In de praktijk wil dit zeggen dat in de meeste van deze gevallen alleen dan afkoop plaatsvindt als in totaal minder dan f 286,- is geplakt. Om het aan rentezegels geplakte bedrag terug te krijgen, kan men zich wend tot de Raden van Arbeid. Aanvraagformulieren zijn daar en. op alle postkantoren te verkrijgen. Ter wille van de volledigheid zij nog medegedeeld dat in vorige jaren voor afkoop aan de beurt zijn geweest, zij die geboren zijn in een der jaren 1937 tot 1951 en zij die zijn geboren in een der jaren 1903 tot 1913. Voorzover deze personen al niet een aanvraag hebben ingediend, kunnen ze dit als nog doen. De in 1903 tot en met 1912 geborenen kunnen alleen op afkoop rekenen als er minder dan f 286,- is geplakt. Zij die in andere dan de genoemde jaren zijn geboren, komen later aan de beurt. Het VVV-vakantieprogramma bevat een paar nieuwe evenementen. Aangezien er door de vreemdelingen wel eens over geklaagd wordt, dat er zo weinig te doen is in het dorp en de gezelligheid ontbreekt, heefh de hotelier van hotel Vosman, de heer J. Paalman, besloten op de vier woensdagavonden van juli een z.g. Sallandse avond te organi seren in zijn zaal voor gehuwden en paren, met een gezellig zitje en dansen met medewerking van het „Satumus kwartet". Zaterdag en zondag a.s. komt voorts het circus Salamon voorstel lingen geven. Het programma van de WV ziet er als volgt uit: Zaterdag 3 juli en zondag 4 juli om 15 en 20 uur: Voorstellingen van circus Salamon in Diessenplasweide aan de Diessenplasstraat-Larense- weg. Maandag 5 juli, 14 - 16 uur: Bezichtiging Manege Beldman, Markelose- weg 3. Men kan een kijkje nemen in de stallen en in de manege en in de foyer wat gebruiken. De toegang is vrij. Dinsdag 6 juli, 14.30 uur precies: Bezichtiging kaasboerderij van de familie Cats, met uitleg kaasbereiding, Beuseberg 93, aan de weg Holten-Laren. Voor het viaduct E 8 links afslaan. Kosten I 1,p.p., kinderen tot 14 jaar f 0,50. Woensdag 7 juli, 14 uur: VW-heuvelrugrit per touringcar over Holter- berg en Haarlerberg, met kleine wandeling naar uitzichtpunten op de Nijverdalseberg. Kosten f 3,50 volwassenen, kinderen f 2,25. Opgave en betaling aan het VVV-kantoor. 14 uur: Bezichtiging en rondleiding pluimveebedrijf Barvelink, Bor- keld 80 (aan verlengde van de Postweg). Ontwikkeling van eendags- kuikens tot eierproduktie. Er wordt een kleine vergoeding gevraagd. 20 uur: Sallandse avond in de zaal van hotel Vosman met medewer king van het „Satumus danskwartet". Gezelligheid bij een dansje. Donderdag 8 juli, 6 uur v.m.: VW-ochtendwandeling onder het motto „Zwerven over de Holterberg". Vertrek vanaf VVV-kantoor. Kosten f 1,25. Op de helft van de tocht wordt koffie aangeboden. Kennismaking met reewild niet uitgesloten. Opgave tot en met woensdag 7 juli, sluitingstijd kantoor. Zeer mooie wandeling voor jong en oud. 14.30 uur precies: Bezichtiging kaasboerderij (zie onder dinsdag). Vrijdag 9 juli, 14.30 - 18 uur: Warenmarkt in het dorpscentrum (Kerk straat). Zeer gezellig. Na afloop even een gezellig zitje, hier of daar. 20 uur: Rondleiding met vatuurfilm in het museum „Piet Bos" op de Holterberg. De beheerder Kees Bos is een gezellig causeur, die heel veel weet te vertellen over de fauna van deze omgeving. Vijf en dertig leden van de Hengel sportvereniging „de Rietvoorn" heb- aan de eerste viswedstrijd der vere niging in een zijtak van het Overijs sels Kanaal bij Heino. G. Jansen, die de wisselbeker moet verdedigen van het vorig seizoen voor de grootste brasem ving deze morgen geen bra sem, dat deed wel zijn clubgenoot H. Hendriks uit Markelo, die een bra sem ving van 41 cm. Jansen ver overde het vorig jaar de beker met 52 cm. maar acht zich nog niet ge slagen, want er komen nog twee wed strijden. De eerstvolgende zal zijn op maandag, 26 juli van 19.00 tot 21.00 uur 's avonds in de Schipbeek bij de Wippert. Behalve de strijd om de brasem werd er gevist om de grootste vangst waar voor geldprijzen van resp. f 15, f 10 en f 7.50 beschikbaar waren. Deze werden gewonnen door resp. D. J. Schooien, Holten met 61 cm., H. De óp zondag" 19 juni in de Geref. kerk gehouden collecte voor het bou wen van een kleine gereformeerde kerk in Raalte, waar momenteel plm. 35 gereformeerde gezinnen woonach tig zijn, heeft f 2353,- opgebracht. De heer B. Breukink, Oranjestraat slaagde aan de Hogere Bosbouw- en Cultuurtechnische School te Arnhem voor het einddiploma „bosbouwrent- meester". De heer A. Jalink, Haarstraat slaag de te Deventer als „Erkend assuran tieagent, register B". Onze oud-plaatsgenoot Herman H. Fransen te Zevenaar slaagde aan de T.H. Twente voor het doctoraaldi ploma (Ir), afdeling werktuigbouw kunde (met lof). Hendriks Markelo met 41 cm. en G. Scholten, Holten met 36 cm. Voorzitter J. Wijnnobel reikte na af loop in café Bosgoed in Heeten met een toepasselijk woord de prijzen uit, waarbij de deelnemers door de vereniging een consumptie werd aan geboden. Autosleutel VW; hangertje aan zilve ren ketting; zwarte damesfiets merk Fongers; 2-assige melkkar. Verloren: trouwring; rode kinder- portemonnaie; grijs poesje, pop, bos sleutels, zwarte damesfiets, merk Vespa, bos sleutels, zwarte porte- monnaie met inh., wieldop NSU, brui ne portemonnaie met inh., bruine schoudertas. Inlichtingen dagelijks aan het groepsbureau der Rijkspolitie te Hol ten, Dorpsstraat nr 22, DOCH NIET tussen 12.30 en 14.00 uur. De postduivenvereniging „De Berg- vliegers" nam met 72 duiven deel aan de wedvlucht vanaf Compiegne (Frankrijk), afstand 406 km. De dui ven werden om 11.20 gelost met zui den wind en het werd een hele snelle vlucht. Aankomst eerste duif, van Jan Paalman, Look, 15.46.18, laatste duif 16.40.51. De totale uitslag was: 1-11 Jan Paal man, Look, 2-4-17 Gebr. Willems, 3-15 Joh Paalman, 5. W. Aaftink, 6. A. ten Dam, 7-8 G. Steunenberg, 9-18 G. J. Schuitèrd 10-16 H. J. ten Velde, 12 J. H. Gervedink Nijhuis, 13 H. van Beek, 14 L. Gazan. Een zeer aantrekkelijk partij voet bal, welke door publiek zeer gewaar deerd werd. Holten liet direct al zeer duidelijk blijken wat de bedoelingen waren deze middag na ongeveer 10 minuten spelen was het J. A. V.D. Bos die de score voor Holten open de na op fraaie wijze de bal aan gespeeld te hebben gekregen. Wel kreeg ook Haarle kansen maar deze werden niet benut. Ruststand 1-0. De 2e helft was nog geen 5 minu ten oud of W. F. Reylink had d,e sco- v op 2-0 gebracht door zeker van 15 meter afstand raak te schieten. Verder werd er niet meer gedoelpunt zodat Holten deze wedstrijd verdiend Een snel op en neergaande wed strijd welke 't aankijken waard was, Holten was veel sterker dan Heino 2 maar kan dit nog steeds niet in doelpunten tot uitdrukking brengen. Na ongeveer 12 minuten spelen was een verdedigingsfout er oorzaak van dat Heino de leiding nam 1-0. Ook de 2e helft een aanvallend Holten, maar nog steeds geen doelpunt, het doelpunt dat de stand op 1-1 bracht werd 3 minuten voor tijd gescoord door A. KI. Velderman (pummie). Strafschoppen moesten hier de be slissing brengen, welke voor Heino de overwinning brachten. Holten 3 gaat de maand juli met vakantie, om de maand augustus weer met frisse moed te beginnen. Holten 4 speelde een matige wed strijd er werd zowel aanvallend als verdedigend niet viel goeds verricht. Holten nam tegen de verhouding in weliswaar de leiding door een zeer fraai doelpunt van G. W. Brinks 1-0. Welke tot rust gehandhaafd bleef. 5 minuten na rust was het reeds 1-1 door een fout van de Holtense verdediging. Dankzij het goede kee perswerk van H. van Beek bleef het tot het einde 1-1. zodat ook hier straf schoppen de beslissing moesten bren gen. Holten 4 werd winnaar na 3 strafschoppen te hebben ingeschoten tegenover Hoornhorst maar 1 straf schop. Ook de 5e editie is het gelukt om tot de finale wedstrijden door te drin gen. H. A. Hendriks opende de sco re voor Holten na ongeveer 13 minu ten spelen 0-1. Waarmee ook de rust aanbrak. Na rust na 12 minuten spe len 1-1. Wel wist Holten zich nog kansen te scheppen, doch gedoelpunt w.erd er niet meer. Ook hier dus strafschoppen welke zeer verdiend door Holten werden gewonnen. Hei no schoot 3x raak en Holten 4x. Ook hier weer een matige verto ning. Het leek er veel op dat sommi ge spelers hier al met nun vakantie bezig waren. Na 12 minuten spelen 0-1 voor Holten door J. A. Ulfman (goudkopjen). Maar deze vreugde duurde maar kort, want in de 17e minuut was het alweer 1-1. Nu was 'n keepersfoutjpe er de oorzaak van. Ook na rust geen doelpunten, zodat er strafschoppen genomen werden. De eerste keer werden er door elke ploeg 3x raak geschoten. Overnemen dus, welke nu beter door Holten ge nomen werden. Holten schoot nu 4x keer raak tegenover S.D.O.L. maar 3x. Al met al toch nog een verdien de zege voor Holten 6. Programma zondag 4 juli 1971 De Zweef 2 Holten 2 aanvang 4 uur. Vertrek per auto om 3 uur. Holten 4 Haarle 3 aanvang 1.45 uur. Vertrek per auto om 1 uur. Raalte 4 Holten 5 aanvang 12.15 uur. Vertrek per auto om 11.30 uur. HoHen 6 Haarle Boys 6 aan vang 1 uur. Vertrek per auto om 12.15 uur. Kleedgelegenheid: café Vloedgraven. Gezien de successen van afgelo pen weekeinde verwachten we veel toeschouwers uit Holten voor deze finalewedstrijden

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 3