GAAT ONZE STREEK TAAL VERDWIJNEN Plannen voor watersport recreatie in Holten en Hellendoorn Waar gaat u heen P De Moespot Party- time Neersasse schrieverskringen proberen haar in stand te houden Ouderavond eerste ouders nieuwe klassers Behoefte aan waterpartijen op heuvelrug Zo maar op de grond zitten INGEZONDEN KAN ONKRUID NIET VERGAAN Cursus voor raadsleden Rectificatie Mavo-4 examens SCHOOL MET DE BIJBEL I" Rono-urosrramma „Sport voor sport" zaterdag en zondag" Bejaarden genoten van kindermusical Bromfietser botste op personenauto „In valkuil" Beusebergerweg „gereden Voor Pakistan Reeds 7 geslaagden na herexamen Geslaagd in levensmiddelen branche 44 meisjes slaagden voor diploma machineschrijven MET T OF GESTAAGD GESLAAGD Diploma horlogemaker Prachtige opbrengst Emmabloemcollecte Burgerlijke Stand IVrjjdag 18 juni 1971 Daartoe door de leiding van de school uitgenodigd kwam de heer A. J. de Weerd, secretaris van de Schrieverskringe „Salland en Oost-Veluwe" uit Deventer, vrijdagmiddag op de openbare lagere Dorpsschool om iets te vertellen van de streektaal en gestelde vragen te beantwoorden. De leerlingen van de vijfde en zesde klas zaten onder zijn gehoor. De bijeenkomst vond plaats in de hal van de school. HOLTEN Alvorend de heer Weerd aan het woord kwam, opende de vijf- de klas de bijeenkomst met het zing- en van het „Sallandlied", een compo- sitie van het hoofd der school, (heer B. H. Brouwer. Leerlingen van de zesde klas kwamen op het podium (J met korte zelf bedachte stukjes, 'gedragen in het dialect, zoals dat Holten nog gesproken wordt. Wim >Bulsink en Jan Rozendom vertelden hover ,,de oude bromfiets". Bertus ^Groteboer en Gerard Koetsier over „De Beuseberg", Frieda Rensen en Alice Wierbos over „Tante Dika en ^de zuster", Anja Aaftink en Jannie Broekhuis over „Een opwindende ^ontmoeting1', terwijl Onno Pater, To ny Tuitert en Jantiena Willems een stukje opvoerden, waarbij Jiantiena tolk fungeerde tussen neef en oom, daar de laatste alleen Holtens sprak en geen Nederlands verstond. Als inleiding op het komende ge sprek, deelde de heer De Weerd een en ander mee over de vereniging dialectschrijvers. De Sallandse Schrieverskring is op gericht op 15 november 1955 mef. on dermeer als doel het met elkaar werkzaam zijn met de eigen taal bin nen de streek van de Nedersaksiche spraak en het uitgeven van een eigen tijdschrift. Wat dat laatste betreft duurde het wel even, maar uiteinde lijk verscheen in februari 1958 het eerste nummer, dat „De Moespot" werd1 genoemd. Waarom? „Wel onze moederspraak heeft geen speciale naam", aldus de heer De Weerd. Wij zeggen Saksisch, Sassisch of Sas en wat al niet meer. Om daar onderuit te komen zeggen wij vaak: moeder spraak, maar als het er op aankomt 'edere taal op zijn manier een moedertaal. Maar er is niemand, die ons weet te vertellen hoe het nu pre cies moet zijn. Nu kunnen wij dit wel verklaren. Wat wij zeggen tu6sen de IJsel en de Eems is een taal, die uif. verscheiden lagen bestaat. De onderste laag is de taal van vóór Karei de Grote, die '("omstreeks 800 keizer waarover half Europa. Hoe de taal was van vóór j800 weten de taalgeleerden niet pre cies, maar zij weten er wél wat van. Zij hebben er ook een naam voor: „Ingweoons". Dat woord hebben zij gevonden in een boek. geschreven in het Latijn door de geschiedkundige Tacitus. Die heeft het ergens, over de Ingaevones, die bij de. Noord woonden. De Noordzeegermanen, het zo maar eens te zeggen, maar dan heel ruim opgevat. Laten nu maar aannemen, zo zeggen de geieerden van deze tijd, dat al die Noordzeegermanen zo om en nabij dezelfde spraak hebben gehad en die spraak noemen wij nu achteraf het Ingweoons. Dat Ingweoons dan is de grondslag van het Sallands. maar ook nog van veel meer streektalen. In de tijd van Karei de Grote is daarin verandering gekomen. Hij was een Frankenkeizer en zijn ambtenaren en officieren wa ren allemaal Franken. Die kwamen uit het zuiden en hadden hun eigen Mengelmoes Wandelen heet een ontspanning te zijn. Tijdens het lopen door de na tuur ontspant je geest, zodat men z'n medemens weer vriendelijk en te- vreden tegemoet kan treden. Holten is begiftigd met een rijke natuurschoon en misschien zijn daar om de bewoners ook zo vriendelijk en gemoedelijk. Maar met dat natuurschoon wordt de laatste tijd wat slordig omgespron- gen. Tenminste de grote pro- jecten, bestemd voor de recreatie, zoals bijvoorbeeld de Holterberg, krij- I gen wel de aandacht, maar het huis- tum-en keuken natuurschoon, de ge- Iwone wegberm, wordt daarentegen I van alle kanten bedreigd. Daar groeit j onkruid en dat staat onverzorgd. Dus wat gebeurt er Juist als zo n kostelijke berm in volle bloei staat en het een lust voor het: oog j is. met z'n fluitekruid. boterbloe men. vlierstruiken, wilgenropsjes en ook de tientallen soorten grassen, die juist zo sierlijk kunnen zijn. komt er een grote tankwagen om er een grote hoeveelheid bc-strijdingsmidde- len over uit te sproeien. En wat is het gevolg? Enkele da gen later staan al die gewassen er verlept bij en nog een paar dagen la- j ter zijn ze zwart verkleurd. Zo moet .-de dode lente" er uit zien. Een af schuwelijk gezicht en een afschuwe lijke gedachte, niet ontspannend voor de geest! De heer P. Zonderwijk, hoofd van de Planlenziektekundige Dienst te Wagen'ngen, zegt in hei tijdschrift Natuurbehoud van Mei j1„Helaas denken vele practici nog steeds, dat zaad van onkruiden, afkomstig van de berm een bedreiging is voor de cultuurgr- rd. Dit is echter een on juiste geri' - e. Ondertussen lean wor den gpc'ops ''eerd, dat met het oprui men van b'ieiende berm vegetaties een aan-i n"<ke verarming van de landschapp?'-"ke waarde 'is ingetre den" Dior d:f bespuiten gaan ook al le 'nsecten dood. die zo nodig zijn voor het natuurlijke evenwicht. Ik kan mij niet voorstellen, dat men hier in Holten nog niet weet dat men zo zuinig mogelijk met. bestrij dingsmiddelen moet omspringen. Laat men deze methode -achterwege, dan kan men toch alleen volstaan Wet maaien, n& de bloei! Want als we op deze manier door gaan zal er een tijd komen, dat het gezegde „Onkruid vergaat niet" niet meer opgaat. Dan zal de volgende generatie geen veldboeket meer kun nen plukken en staan er alleen nog kunstboeketten op een vaas. En als onkruid dan zelfs vergaat, waar blijven wij mensen dan! Want dat edele ras MENS is o zo afhanke lijk van de natuur! Holten, 16 juni 1971. M. ter Borg. taal. het Frankisch. En zo werd de taal van deze streken een Mengel moes van Ingweoons en Frankisch. Dat is dan zo gebleven tot plm. 13t 140C of nog later. Maar in die tijd ontstond er ergens in het zuiden van Westfalen een vernieuwingsbeweging, die een heleboel nieuwe woorden in de wereld bracht. Veel van deze woorden kwamen ook deze kant uit en gingen hier ongemerkt de spraak mengselmoespot in. Niermand had er erg in en na verloop van tijd was de taal anders geworden. Maar daar zou het niet bij blijven. Na 1600 wordt Holland belangrijker dan de IJsellaiagte, met het gevolg, dat er een hoop Hollandse woorden in de spraak van deze streken inburgerden. En dat gaat nu nog altijd door. Zo spreken wij dan tegenwoordig in dit hoekje van de wereld Ingweoons- Frankisch-Zuidwestfaals-Hollands, m een lepel of wat zout en peper uit het Latijn er doorheen. Is dat nu geen mengelmoes? vroeg de heer De Weerd zich af. En daarom heet dat blad „De Moespot". Ook in de Gelderse Achtex-hoek laten de dialectschrijvers en dialectliefheb bers niet stil. Daar was opgericht de Schrieverskring „Achtei-hook en Lie- mers" en met dezelfde doelstellingen als de Sallandse. Beide kringen had den wel enig contact met elkaar, maar meer ook niet. Neersasseschrieverskringen De dag van 21 mei 1966 zou echter een belangrijk keerpunt worden voor beide groepen. Want toen werd be sloten, tydens een gezamenlijke ver gadering in Zutphen, om in het ver volg nauwer samen te werken. Elke kring zou zijn eigen zelfstandigheid bewaren, maar naar buiten zou men gezamenlijk optreden onder de naam „Verbond van Neersasse Schrievers kringen". En mochten er ergens in het Oosten van ons land nog meer schrieverskringen opgericht worden, dan konden die zich daai'bij aanslui ten. De naam van Sallandse Schrievers kringe werd veranderd in „Schrie verskringe Salland en OoM-Vchi.we", omdat dat deel van de Veluvve taal kundig gezien bij Salland hoor „De Moespot" werd het officiële or gaan van het verbond. En zo organi seerde men gezamenlijk dialcetenda- gen. waarbij sprekers zowel uit Oost- Nedcrland als uit Westfalen het woord voerden. Een jaar of 5 geleden werd door toe doen van de Achterhookse kringen een bundel verhalen en gedichten uit gegeven in de streektaal van de Ach terhoek. onder de naam ..De Oele- wanne". Enkele iaren later volgde de bundel „De Zaodbarg". Beide bun dels zijn intussen geheel uitverkocht. Door tussenkomst van het Verbond werd in 1969 een bundel uitgegeven halen en gedichten van dialectschrij vers uit Salland. de Oostelijke Velu- en de Graafschan zijn opgenomen. Weex'd volmondig toe, daar alle schrijvers het niet eens zijn in dit op zicht. Men probeert zich in het alge meen zoveel mogelijk aan te sluiten bij het Nederlands. Dus niet hadn, schoevn, gedachn, maar wel „had den, schoeven en gedachten". Dan voelen verschillende schrijvers wel voor een phonetische schrijfwijze, maar geen drukker beschikt over de benodigde lettertekens. In woorden als „maor, helemaole, gaot, daonig' wordt de „a" voorop gezet door Bos- felt, die in het Deventer Dagblad schr-ijft. In de Moespot schrijft Rein- ders uit Vorden de „o" voorop „zoad, noar, goan, woar en todoane' Helaas dus nog geen eenheid. Er is natuurlijk ook verschil in uitspraak in de verschillende taalgebieden. Het Holtens zal dichter bij het Rijssens staan dan bij het Deventers. Voorts kwam ter sprake of het dialect aan dacht van de school mag vragen, of de streekbladen en de Rono voldoen de plaats inruimen voor de streek taal. of de moedertaal een uitster vende zaak is of dat zij belangstel ling verdient. De heer De Weerd meent, dat het vernederlandsen van de streektaal door zal gaan, maar dat men toch moet trachten deze taal in ere te houden. Zij hoort bij ons en is een deel van ons streekei gen. Ook zullen wjj het, volgens spre ker, niet meer beleven, dat die taal verdwijnt. Mannes Vorkink bedankte de heer De Weerd namens de school en bood hem het „Woordenboek Rfjssens dia lect" aan, door Mr K. D. Schönfeld Wichcrs. De heer De Weerd was erg bly met dit boekje en dankte op zjjn beurt voor de geboden gelegenheid de streektaal hier eens in de belangstel ling te kunnen plaatsen. Dit contract heeft hij bijzonder op prijs gesteld. Na half vier gingen de aanwezige leerkrachten, de heren Arendshorst en Brouwer, nog nader in op het di alectgebruik. In de hoogste klassen komt 78 procent der leerlingen uit Holten vanouds en de rest van el ders. Sommige leerlingen kwamen de heer De Weerd na schooltijd nog op nieuw onzoeken om hun vragen te stellen, die hij gaarne beantwoordde. De Stichting Burgerschapskunde te Leiden geeft behaive de cursus „Bur gerschapskunde (40 schriftelijke les sen voor f 25.-) en „Po.itiek beke ken", een oriënteringscursus voor de jeugd (12 lessen plus documenta tiemappen f 9.50) thans ook een op leiding voor gemeenteraadsleden. Deze cursus, bestaande uit 23 les sen, is samengesteld door een team van 15 docenten en staat onder lei ding van een raad met als voorzitter prof. dr. Kuiper Hzn., socioloog aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De kosten voor de gehele opleiding bedragen slechts f 20.- dankzij de subsidie die de Stichting voor haar activiteiten krijgt van de minister van C.R.M. Sinds de introductie in augustus '70 telt deze cursus tot op heden 2500 deelnemers, voor fret grootste deel zittende gemeenteraadsleden. De c susduur is circa 6 maanden, zodat de cursist pl.m. 4 lessen per maand ontvangt. Op verzoek van verschillende cur sisten en naar aanleiding van enkele enquêtes onder gemeenteraadsleden heeft de Stichting Burgerschapskun de in het kader van genoemde cur sus mondelinge studiedagen georga- niseei-d in samenwerking met de Fe deratie van Vormingscentra en de Vereniging voor Volkshogeschool- werk. De eerste bijeenkomsten werden gehouden op zaterdag 22 mei 1971 op 3 verschillende plaasen in Nederland te weten Bakkeveen (Fr.), Drieber gen (Ut.) en Oisterwijk (N.B.) en zullen zeker nog weer plaats vinden. Er wordt zowel aandacht besteed aan training (discussietechnieken e.d.) als aan de verdere bespreking van reeds in de schriftelijke cursus behandelde onderwerpen als finan ciën, woningbouw, gewestvorming, jeugdzaken, milieuhygiëne enz. Nadere inlichtingen hierover kunt u krijgen bij: Th. J. Schouten, Stich ting Burgex-schapskunde, postbus 349 Leiden, telef. 01710-44451. In het verslag betreffende de ge slaagden voor het Mavo-4 examen hebben wij geschreven, dat 8 leerlin gen een her-examen hadden en dat er 8 werden afgewezen. Dit laatste is niet juist, er werden slechts 5 kandidaten afgewezen. Waarvoor on ze excuses. „Het is toch eigenlijk een vreemde situatie bij het onderwijs. Op de kleul scholen doen de leidsters steeds meer hun best om de kinderen voor te be reiden op het leren of liever gezegd om zo veel mogelijk te leren en op de lagere school doet men veelal of de aankomende leerlingen nog helemaal niets weten en nog moeten beginnen". Adus de heer H. Ch. Vogely, op een avond die speciaal voor de ouders van de kinderen die in augustus voor het eerst naar school gaan, was belegd. In zijn openingswoord vertelde hij dat de bedoeling van deze bijeen komst voornamelijk was de ouders in te lichten over de wijze waarop men in de school met de bijbel gaat pro beren de overgang van de kleuters te regelen en in de tweede plaats een toelichting te geven op de nieuwe aanpak van het onderwijs in de eer ste klas. De heer Vogely vertelde dat de on derwijzeressen van de eerste klassen reeds enige middagen op de kleuter school waren geweest om kennis te maken met de kinderen en om met de kleuterleidsters de klasse indeling te bespreken. Woensdagmiddag a.s. zullen de kleut-ars een bezoek aan de „Grote school" gaan brengen. De be doeling hiervan is dat ze vast ver trouwd kunnen raken met alles wat hun na de vakantie wacht. De heer Vogely sprak zijn verheu ging er over uit dat het aantal kinde- ren dat niet op de kleuterschool is geweest reeds is gedaald tot 3. Deze drie kinderen verdienen van de juf frouw extra zorg. De laatste jaren is er veel gesproken over en geëxperi menteerd met de zgn. speel- en leer methode. Met ingang van de nieuwe cursus zal nu op de school met de bijbel volgens deze methode worden gewerkt. Dat wil zeggen dat men wil gaan leren van de ervaringen van an deren. De onderwijzeressen Bosch en Kruithof en de onderwijzers Vogely en Van Engbrink volgen hiervoor reeds enige tijd een cursus in Almelo. De bedoeling is nu dat de kinderen als ze op de lagere school komen eerst spelenderwijs zullen gaan leren. Dit vereist een heel andere indeling van het lokaal en een grote hoeveel heid nieuw, aangepast materiaal. Be langrijk hierbij is dat het materiaal aansluit op datgene wat op de kleu terschool wordt gebruikt. Op die ma nier komt er als het ware een voort zetting van het werk dat reeds op die kleuterschool is verricht. Consequenties zal dit vooral hebben voor het schrijfonderwijs. Niet meer Schrijfwijze Bij de nabespreking kwamen ver schillende vragen los. De schrijfwijze is een heet hangijzer gaf de heer De Binnen de recreatiegemeen schap Salland worden plannen ontwikkeld voor enkele water sportcentra in de omgeving van de Overijsselse Heuvelrug. Het dagblad Tubantia schrijft hierover: Een recreatie-basis plan is in voorbereiding en daarin moeten de plannen zijn verwerkt. Op 25 augustus gaat het bestuur van de recreatie gemeenschap zich er weer over bezinnen en in oktober zal het basisplan klaar zijn. Er wordt gedacht aan de mogelijkheid dat zowel ten noorden van Hellen doorn als bij Holten een water- partij zou kunnen worden aan gelegd. Ir. H. J. Zandbergen, provinciaal recreatieconsulent, heeft over de FILMS E.D.B. THEATER, Smedenstraat tel. 13615. donderdag 17 t.m. woensdag 23 juni Passagier in de regen, 18 jaar; vrij. 18 en zaterdag 19 juni, nacht- voorst-. That cold day in the park 18 jaar; za 19 en zo. 20 juni, matinee: Ma- ciste, gladiator van Rome a.l. Aanvangstijden: werkdagen 20 uur vrij. 21-23.30 uur. za. 14-18.30-21-23.30 uur zo. 14-16-18.30-21 uur. CINEMA, Lange Bisschopstraat tel. 11100. donderdag 17 t.m. woensdag 23 juni 2e week: Dit is uw man. 18 jaar; vrijdag 18 en zaterdag 19 juni, nacht- vooistejling 10.000 dollar bloedgeld, 18 jaar; zaterdag 19, zondag 20 en woensdag 23 juni matinee: „Winnetou" het gro te opperhoofd a.l. Aanvangstijden: wex-kdagen 20 uur vrij. 20-24 u. za. 13.30-18.45, 21.15-24 u. zo. 13.30-15.30-18.45-21.15 u. wo. 13.30-20 uur. LUXOR THEATER, Brink tel 18662 donderdag 17 en vrijd. 18 juni Django 18 jaar; zaterdag 19 en zondag 20 juni een dollar met een gaatje, 18 jaar; maandag 21, dinsdag 22 en woensdag 23 juni voor een handvol dollars 18 jaar; zondag 20 juni Robin Hood der wilde zeeën a.l. Aanvangstijden: werkdagen 20 uur. za. 18.30-21 u. zo. 14-16-18.30-21 u. EXPOSITIES OPENBARE LEESZAAL, Brink 70 tel. 13506. t.m. maandag 21 juni Ham Geert- man met pentekeningen; maandag 21 juni t.m. zatei-dag 3 juli Ludmila Jirincova en Cyril Bouda met grafisch werk. Openingstijden: dagelijks 10-17 en 19- 21 uur. zaterdagavond, zondag .en maandag gesloten. MUSEUM DE WAAG. Brink tel. 14556 Antieke keuken, antieke fietsen, Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 uur. zondag 14-17 u. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink tel. 14556. Antiek speelgoed en kostuums. Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 uur. GALERIE GROTE POOT. Grote Poot 13 tel. 15495 t.m. zaterdag 19 juni, Henk Blokhuis met monotypes en schilderijen. Openingstijden: dinsdag t.m. zater dag 9-12 en 14-18 uur vrij. 19-21 u. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, As senstraat 4 tel. 11848 GESLOTEN. GALERIE TROG-ART, Hofstraat 2 tel. 16733 t.m. dinsdag 22 juni JAN ROZEBOOM met grafisch werk. Openingstijden: werkd. 14-18 uur. zon dag en maandag gesloten. KONINKLIJKE NEDERLANDSE NATUURHISTORISCHE VERENI GING. zondag 27 juni, vertrek 9 uur vanaf houtzagerij aan de Wilpse dijk wandeling door het landgoed Poll" en het recreatiegebied Bussloo o.l.v. de heer A. Spijkerman. REDERIJ SCHEERS, Woonschip Eu reka tel. 15914 Boottochten op de IJ sel. Dev,enter-Gorssel v.v. Alle dagen beh. ma. en vrij. vertrek Deventer: 10.00- 12.00-14.00-16.00 uur vertrek Gorssel 11.15-13.15-15.15-17.15. Deventer-Olst v.v. Alle zonda gen t.m. 22 aug. vertrek Deventer: 10.00-14.00 u. vertrek Olst: 12.15-16.15. Deventei'-Lochem v.v. Alle dinsdagen van 22 juni t.m. 17 aug. vertrek De venter: 10.00 uur vertrek Lochem: 15.00 uux\ AVOND VIERDAAGSE 14 t.m. 17 juni. VLIEGVELD TEUGE, de Zanden tel. 05763-200 Parachute springen bij goed weer op za. en zo. tot 11.00 uur. en tegen zonsondergang. Rondvluchten dagelijks tel. reservering 05712-2341. V.V.V DEVENTER, Stationsplein 2 tel. 05700-16200. Openingstijden: dagelijks 9.00-12.30 en 14-17.30 u. zaterdag 10-12.30 u. ALMELO VAROSSIEAU: do. t.m. wo.: Het lief- desbed 18 jaar; zaterdagnachtfilm: Ik, 'n mannequin 18 jaar; zondagmatinee: De onoverwinnelijke drie 14 jaar. Aanvangstijden: do t.m. wo: 2.30 en 20.00 uur. zaterdag: 18.45. 21.00 en 23.15 uur; zondag: 16.45, 14.30, 18.45 en 21.00 uur. CINEMA PALACE: do. t.m. wo: De Groene ogen in de nacht, 18 jaar. Aanvangstijden: do. t.m. wo: 2.30, 18.45 en 21.00 uur. zondag: 2.15, 16.30 18.45 en 21.00 uur. dringende vraag naar watersport centra in de bosgebieden van Overijs- sel een persoonlijke mening. „Het is eigenlijk een landelijk pro bleem maar het speelt hire in Over ijssel en met name in Twente ook ei-g". zegt hij. „Nu de snelwegen Twente in de nabije toekomst gaan doorkruisen komen er overal zand- afgravingen. Er zijn dan mensen die zeggen: Weer een mooie kans om er een recreatieoord van te maken. Maar je kunt elke zandput niet ge bruiken voor de recreatie. Zandwin ning en'recreatie zijn twee tegenstrij dige polen. Je moet gewoon uitgaan van de behoefte aan waterpartijen tot 1985 en je moet ze daar aanleg gen, waar je en concentratie van re creanten kunnen verwachten. Als we zeggen, dat die waterpartijen overal moeten komen, dan moeten we ook de consequenties overzien. Die zijn o.a. een goede bereikbaarheid, goede sanitaire voorzieningen, mogelijkhe den van beheer, onderhoud, etc. En bovendien moet zo'n voorziening uit landschappelijk en milieu-hygiënisch Overijssel heeft Staatsbosbeheer twee bekende en druk bezochte waterplas sen aangelegd, n.l. de Oldemeyer bij Hardenberg en de Zwarte Dennen bij Staphorst. Misschien heeft dat wel de aandacht afgeleid van andere bos gebieden, vindt ir. Zandbergen. Maar op het ogenblik doet zich het pro bleem voor, dat het in de van ouds bekende vakantieplaatsen Hellen- doox-n, Ommen, Nijverdal en Holten niet altijd meer lukt de verblijfsre- creant te blijven boeien met de mooie bossen. Men wil een speciale attrac tie. Die attractie kan een waterpar tij zijn, waar men kan spelevaren en pootjebaden. Dit onderkent de recreatiegemeen schap Salland. Aanvankelijk bestond er een plan om tussen Haarle en Hee- ten aan de uitlopers van de Holter berg een waterpartij te graven. Dit zou mogelijk kunnen zijn binnen 't ka der van de ruilverkaveling Salland-O. Maar toen die verkaveling werd af gestemd. kwam de plaats weer in dis cussie. Zowel Holten als Hellen doorn waren kandidaten. Als ik zake lijk redeneer zeg ik: beter één groot project dan twee kleine, maar de af standen zullen waarschijnlijk te groot zijn als je of Holten of Hellendoorn neemt. Daarom zou in mijn gedachtengang een recreatiecentrum in het noor den van de gemeente Hellendoorn. waarvan ook Lemele, Lemelerveld en Ommen zouden kunnen nrofiteren en een kleiner in Holten de meest aanvaardbare oplossing zijn. Als we bij het centrum bij Hellendoorn ook de gemeente Ommen betrekken, heeft het plan een betere basis. Twee grote recreatiegemeen ten, die er samen achter staan. Bij Hancate komt bij de aanleg van de rijksweg 35 van Zwolle naar Almelo een zandwinning, zodat het Hellen- doorn.se centrum daar wel op z'n plaats zou zijn. De aanleg van die rijksweg kan evenwel nog enkele jaren duren, mogelijk in 1978 of 1980. Moet dan zolang worden ge wacht? Dat is niet nodig, want als de plannen vaststaan, kunnen we vooruit en kun je er al een onder deel van tot ontwikkeling brengen", aldus Zandbergen. „Het plan moet echter bij de rijksoverheid en goe de beoordeling krijgen, zodat het rijk bereid is om het te subsidië ren. In Holten zou dan een water partij kunnen komen, zuiver voor de gasten die de Holterberg of dorp Holten en omgeving bezoeken. Mo menteel is in Holten op natuurlijke wijze al een waterplas ontstaan, doordat zand is afgegraven voor de aanleg van de nrovineiale weg Raal- te Laren. Maar hier is geen recrea tie mogelijk. Deze plas ls alleen voor de hengelsport bedoeld", zegt ir. Zandbergen. In de omgeving van Hollands Schwarzwald zou ook een waterpar tij komen, althans daarvoor wer den plannen opgesteld. Deze plan nen zijn echter van de baan. Zij zijn afgestuit op de grondaankopen. Zoals bekend krijgt de gemeente Wierden wel een recreatievoorzie ning, op drie kilometer ten noorden van het dorp in de omgeving van de sportvelden". Ir. Zandbei'gen meent, dat het aan leggen van recreatiecentra oordeel kundig moet gebeuren. „Het mag geen wilde boel worden in Overijssel. Maar dat in Twente en op de Heu velrug veel behoefte is juist en in die behoefte moet in de toekomst worden voorzien. De recreatiegemeen schappen Salland en Twente zullen de bestaande plannen op korte ter mijn dieper gaan bestuderen en wat Salland betreft zal nog eind 1971 een publicatie van de concrete plannen volgen", besluit de recreatieconsulent. Het aantal sportevenementen op zaterdag 19 juni is zo groot, dat de aflevering van het RONO-sportpro- gramma „Sport voor sport" die avond reeds om half acht begint. Het lichte muziekprogramma wordt daarom gedeeltelijk in de uitzending opgenomen. Verder wordt vanaf zes uur aandacht geschonken aan de voet balwedstrijd Drachten-Be Quick Zutphen. Tussen 19.30 en 20 uur staan de volgende onderwerpen op 't programma: de nationale wielerkampioenschap pen voor amateurs, de nationale wegrace in Assen, de grasbaanraces in Joure, de Martini roei regatta, de Nederlandse jeugdatletiekkampioen- schappen, het concours hippique in Zuidwolde. de baseball-wedstrijd HMS-Caribe en de Groninger zwem- kampioenschappen. In de uitzending op zondag 20 juni komen de volgende evenementen voor: een voorbeschouwing op het Scholten-Honig damtoemooi ne het Eui-opese landenkampioenschap. Ver der de Nederlandse jeugdatletiek- kampioenschappen, de Martini roeï- regatta en het internationale TOR- waterpolotiemooi. In de maandelijkse bijeenkomst van de Holtense Bejaardensociëteit heb ben dinsdagavond in gebouw „Irene" een aantal bejaarden genoten van de kindermusical „De wonderlijke tijd machine van Professor Knap". De musical werd gepresenteerd door de Geref. Jongerenclub en een meisjes zanggroep o.l.v. de heer J. H. van Engbrink. De regie van de musical berustte bij de heer en mevrouw Van Engbrink. De jongelui speelden ent housiast en met vaart en het koortje zong de verschillende bijpassende liedjes zeer zuiver. Ze oogsten vele malen een welverdiend applaus en werden getracteerd op een frisdrank- je. Mevrouw Wiggers—Aanstoot sprak namens de bejaarden een hartelijk woord van dank tot de uitvoerenden en zij offreerde aan mevrouw Van Engbrink-Ramaker een bloemetje en aan de heer Van Engbrink een ro kerij». zal vanaf het begin het kind gedwon gen worden krampachtig in een klein hokje te schrijven, maar eerst zullen verschillende oefeningen met pen en potlood hem „motorisch rijp" maken. Het is vooral die rijpheid van de leer ling die een belangrijke rol gaat spe len. Maar al te vaak komt het voor dat een kind in de eerste klas nog helemaal niet toe is aan het leren le zen of rekenen. Nu zal het mogelijk worden hem met verschillend speel materiaal toch vormend te laten wer ken. Na verloop van tijd zal dat kind dan zelf laten zien dat zijn vorderin gen voldoende zijn om de leerstof van de eerste klas te gaan v-erwer- ken. Research in vele scholen heeft bewezen dat - mits goed geleid - het resultaat in een klas waar op derge lijke wijze wordt gewerkt hoger ligt dan bij de klassieke methode. Een belangrijke bijdrage echter moeten de ouders hierbij geven. Zij moeten vooral veel begrip opbrengen voor de wijze van werken. Daarnaast zal ook daadwerkelijke hulp worden gevraagd. In de pauze gaven reeds meerdere vaders zich op voor 't ma ken van het benodigde meubilair. Om de ouders zoveel mogelijk bij dit werk te betrekken zullen in de loop van de cursus enige oudermiddagen worden belegd. Op deze middagen zulen de ouders vrij de school kunnen bezoeken om de klas bezig te zien en nader kennis te nemen van het werk van de kinderen. In de pauze was er gelegenheid om verschillend materiaal dat gebruikt gaat worden te bekijken. De onder wijzeressen gaven daarbij een uiteen zetting. De aanwezige ouders toonden enthousiast te zijn over deze manier van aanpak. Op de Deventer-weg had donder dagmorgen even voor elf uur 'n aan rijding plaats tussen een personen auto bestuurd door dokter J. F. Sijt- sema uit Holten en de 16-jarige scho lier A. van den Bos, Deventerweg N.10, op de bromfiets. Dokter S. kwam uit de Jeurlinksweg en wilde naar rechts de Deventerweg op rij den, toen plotseling de bromfietser, die van huis kwam en op het linker rijwielpad reed, op zijn auto botste. De bromfietser kreeg een hersen schudding en een gekneusd linker bo venbeen. Hij is met de Holtense am bulancewagen naar het St. Geertrui- den Ziekenhuis in Deventer vervoerd. De heer W. Aalpol, Beuseberg 113, is zondagmorgen op weg naar de kerk, op de Beusbergerweg bij de kruising Braamweg-Gagelweg met zijn personenauto in een 20 cm. die pe sleuf gereden. De bestuurder en vier kinderen van 5 tot 8 jaar, die hij in de auto had, bleven ongedeerd, maar de auto is total loss. De Beu- sebergerweg wordt vanwege de ruil verkaveling van een nieuw wegdek voorzien en was ook blijkens een bekendmaking in de dagbladen voor alle weggebruikers in beide rich tingen gesloten. Met het oog op de bewoners, die aan deze weg wonen, is die afsluiting niet helemaal volle dig, omdat het afsluitingsmaterïaol of bord aan de kant werd geschoven of althans in de berm stond. Door het leggen van duikers was de sleuf ontstaan, waarvan de heer A. het slachtoffer werd met zijn auto. Hij was dan ook niet accoord met de gang van zaken aldaar. Zaterdagavond was de heer H. J. Podt om plm. kwart over zeven, tij dens een puzzelrit. in dezelfde sleuf gereden, waarbij het stuur van zijn auto afbrak. De Ned. Heide Mij on der wier directie het werk van de ruilverkaveling wordt uitgevoerd, zal hier dan ook nog w.el wat mee te doen krijgen in verhand met de ont stane schaden. De weg is thans weer hersteld en door de fa. te Siepe van asphaitbeton voorzien. In de drie .diensten die zondag a.s. worden gehouden in de geref. kerk is bet. ene offer bestemd voor de ledi ging van de vreselijke nood onder de vluchtelingen in Oost Pakistan. Na een herexamen zijn aan de openbare scholengemeenschap alsnog geslaagd: Havo: F. G. H. Kruip, Haaksbergen en Gerrie Lensink, Hol ten; Mavo-4 W. J. Bessem, Bathmen, A. ter Horst, Rijssen; Mavo-3 J. F. Lantzendörffer en G. H. Menkhorst, Holten en B. J. Willemink, Bathmen. Mej. D. W. Koordes, werkzaam in de Sparsupermarkt van de Fa. H. Koopman slaagde te Zwolle voor het junior certificaat A voor de levens middelenbranche. Voor het examen machineschrijven, dat als facultatief vak in het pro gramma van de Huishoudschool „De Noordenbarg" is opgenomen en dat gegeven werd door de Vereniging van Leraren in het schoonschrijven M.O., stenografie „Groote" en Ma chineschrijven te Zutphen slaagden zaterdag de volgende 44 meisjes: J. W. Bekkernens. J. H. Brinks, G. Bronsvoort. H. G. Eshuis, W. Jan sen, G. H. Jansen. M. W. Jansen Maneschijn, M. J Kettelarij, G. B. Klein Teeselink, H. R. Krikkink, H. Krikkink, H. J. Lammers, J. H. Nij- land. W. A. Paalman, B. Pasman, H. J. Pasop. G. Rosman, J. J. H. Toren, J. J. Vukkink te Holten, A. van Ark, J. W. Baltus, G. Denne- boom, A. Meijerhof, A. Wagenvoort, J. J. H. Wassink, J. G. Wevers te Bathmen, H. J. Flierman, B. Nijland en S. B. Vosman te Okkenbroek, G. J. Bargeman, E. H. Eggink te La ren (G.). B. Klumpers. T. Klum- pers, J. Landeweerd. G. A. Nijhuis, E. A. Oonk, J. H. Stegeman, H. Ste- geman, H. Groothaar en R. van der Heijden, Markelo. G. H. Heuvelman, L. J. Lensink te Lettele, D. E. Jan sen te Colmschate. Drie kandidaten werden afgewezen. Wim Dollekamp, Oranjestraat en Wol ter Wierbos. Sparrenweg hebben op het examen van de Kon. Ned. Fed. van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen dat te Coevorden werd afgeno men het diploma A gehaald. Beide jonge HMV-ers spelen bugel en kre gen vnnr de gave vertolking van hun nummer 72 punten alsmede de aan tekening „met lof". Mej. W. Schuppert uit Diessenplas- straat slaagde aan de Chr. Detailhan delsschool te Apeldoorn voor het di ploma „Lager Middenstands Onder wijs". Mejuffrouw J. G. M. Veldkamp, adjunct-commies A ter secretarie slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma G.A.I. W. A. Goorman, Kolweg 52, slaag de aan het Erasmus Lyceum te Al melo voor het einddiploma HBS A. De heer A. G. Aaftink, Smidsstraat 2, slaagde te Hoorn voor het diploma horlogemaker. De tijdens de Pinksterdagen in de ge ref. kerk voor de zending op Soemba en in Brazilië gehouden collecte heeft f 2083,91 opgebracht. De in begin mei huis aan huis gehou den „Emmabloemcollecte" heeft f 1681,23 opgebracht. Het plaatselijk comité zegt bij deze allen die gaven hartelijk dank en tevens de heren die de collectezakjes hebben ingeza meld. Geboren Hendrika Willemina dv E. Pieffers en H. Rietberg, Beuse berg 5 Hendrik Johan zv J. Klein Teeselink en H. J. Stem, Beuseberg Pekkeriet-Blumink 172. Overleden J. 57 jaar, Look 72. BEVOLKING. Ingekomen H. de Blaauw en gez. van Diever naar Churchillstr 64 N. j. Jasnen en gez. van Utrecht naar Vianenweg 224 J. Smit en gez. van Vriezenveen naar Churchill str. 113. Vertrokken Mevr. W. Bamaart- Nieuwenhuis van Industriestraat 8 naar Hengelo. Vrijetijdsbesteding is niet alleen TV-kijken en tuinieren. Het is ook de gehele zaterdag boodschappen doen 's avonds een feestje geven. Een ver jaardagfeestje of zomaar-een-feestje, een feestje omdat het behang er af moet of een feestje om de nieuwe woning in te wijden. Ook zulke fees tjes horen erbij tegenwoordig. Vroeger waren het alleen verjaar dagen en verlovingen, bruiloften en bevorderingen, die tot viering in de huiselijke kring aanleiding gaven. Dure jurken en gebak waren voor schrift en als er veel mensen kwa men, gehuurde klapstoelen en een soupeetje van een gehuurde kok. Jonge mensen van nu geven een feest als ze er toevallig zin in heb ben en het conventionele van dure jurken en slagroomtaarten ruilen zij graag om voor truien en dipsauzen. Ook geen stoelen huren voor de jon- lui. Sinds er van die heerlijk zachte vloerbedekking bestaat kunnen ze het best de hele avond op de grond uithouden. Zoals deze jonge mensen, die hun feestje hebben op het nieuw ste Dralon-tapijt, een warrige, lang harige ,,shag"kwaliteit, waarvan je geen pijn in je ellebogen krijgt en waar je nog eens een glas port over heen kunt laten vallen.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 5