JRecreatiegemeenschap eens met visie Grontmij Bureau uitvoering voor ruilverkaveling Holten-Markelo Dorpsschoolklas op reis Zowel- dag als verblijfrecreatie gaan in Salland een grote plaats innemen J Einduitslag van schiet- E)e Eendracht" veren. la i d l ia ven van een coulissen- r! landschap zaak van financiën Onze Papoea-studenten aan de Tropische Landbouw school te Deventer Ü^Puzzelrit Dijkerlioekse Plattelandsvrouwen Rampvluclit voor „De Bergvliegers" Nalionale onderwijs tentoonstelling te TJtx-eclit Kinderuitstapje NBV Varen op t Veluwemeer Pracht opbrengst voor Roode Kruis Geslaagd Pols gebroken ..D.A.T." gaat weer revue opvoeren Tweede hearing sociaal-cultureel werk Oriëntexingsrit Vrijdag 11 juni 1971 .3 0 SCHALKHAAR Het algemeen bestuur van de Recreatiege meenschap Salland, omvattende de gemeenten Heino, Wijhe, Raal te, Hellendoorn, Holten, Bathmen, Diepenveen, Olst en Deventer, heeft zich vrijdagmorgen achter de visie van de adviseurs van de Grontmij gesteld, welkè visie is neergelegd in het tussentijds rap- port ter voorbereiding van het recreatie-basisplan. Wel werden en- 052,5;kele kleinere opmerkingen gemaakt, welke in de uitwerking nu verder bij de overwegingen betrokken zullen worden. Het ligt in de bedoeling dat in oktober het basisplan in concept klaar zal zijn 878,51 en dat eind van het jaar publikatie zal volgen. De Twentsche Cou rant schreef Jaar over nog het volgende: 440,- In tegenstelling tot de aanbeveling in het rapport zelf. verklaarde 290,-voorzitter mr. W. Enklaar dat het niet de bedoeling was dat nu reeds 141 .afgeronde besluiten zouden worden '"genomen. Deze vergadering moest worden beschouwd als een hearing, 59,«waarop men in het rapport gestelde verduidelijkt kon krijgen. Zo men dan met het rapport kon gaan zou het 131,-verder nader worden uitgewerkt. 141,Sj Burgemeester mr. S. Crommelin van Diepenveen vroeg allereerst ver duidelijking van de drukkaart, waar in werd aangegeven dat de meeste 862,5; recreanten in en rond Deventer zou- iden recreëren. Hij vond het vreemd dat ook de stad Deventer als moge- .lijkheid voor de vestiging van een concentratiepunt werd aangegeven. De heer De Kiewiet, die het rapport heeft voorbereid, verklaarde echter dat dit beslist niet de bedoeling wa^ maar dat de drukkaart globaal aan gaf waar men de meeste dagrecre- Janten kon verwachten. ,5»Ve,el aandacht werd besteed aan het [samengaan van landbouw en land- [72 y schap. Burgemeester Crommelin van 'jDiepenveen informeerde hoever het 52,5! stond met de studie hierover. Voor- Izitter Enklaar verduidelijkte, dat het vooral op 't financiële aspect vast- 79l~! zit. De heer Overesch van de Grontmij [2g 5; wees er op, dat de landbouworgani- 'jsaties onlangs in een rapport hebben gesteld dat men maar gebieden moet 5,3!aanwijzen die als coulissenlandschap [99,3gehandhaafd moeten blijven, maar ze hebben daar ook bij gesteld dat dan 63,-Jook duidelijk dc financiële kant var, ide zaak moet worden aangegeven. De heer A. Slotman (Wiihe) wees op "'"de instelling van een commissie door '1 de recreatieschaDoen Vechtstreek. •Twente en Salland, waarvan hij lid 20.75 23,7?- Evenals hel vorig jaar heeft de I «fd. Dijkerhoek van de Nederland- 12,-j se Bond van Plattelandsvrouwen een I puzzlerit per fiets georganiseerd. Za- terdagavond werd door 24 deelneem- I sters, die in paren reden, de tocht on dernomen. Het weer werkte mee om de ongeveer 18 km lange rit te doen 29,5' slagen. Ook dit keer hadden de he- 2g ren Van Coeverden, Honcoop, Huzen 1 en Wegstapel zich veel moeite ge troost bij de voorbereiding, zodat het parcours langs 'n mooi gedeelte van I de weg was uitgezet, waarbij 4,Sj men over sinds kort verbeterde we gen reed. Eerst ging het richting Holterberg, vandaar leidde de tocht over Nieuw Heeten naar Okkenbroek en vervolgens naar café 't Bonte 9 2j Paard, waar ook nu weer het eind- punt was. Bij de prijsuitreiking kregen de da- 5,3( mes J. Nikkels-Kers en M. Stevens- de Grote de eerste prijs, ieder een Deventer-koek. Mevr. A. Kroon-Pasman, de voor- j ji zitster van de afdeling, bedankte na- mens allen de vier heren voor hun medewerking. Tenslotte deelde zij j mee dat de eerstvolgende bijeenkomst eind september zal zijn, waarop een 12.8 modeshow zal worden verzorgd door de firma Gebr. Schuppert te Holten. D,s wedvlucht van Survilliers (Fr.) rj I 's voor de leden van de postduiven- 1 vereniging De Bergvliegers een rampvlucht geworden. De duiven 15J zijn in België in slecht weer terecht- gekomen. Er zijn zaterdag slechts 13 10,-f duiven doorgekomen van de 145. Zij ,g j werden om 10.20 uur gelost. De af- stand bedroeg 445 km. Aankomst !5.-j eerste duif van G. Steunenberg om 19.13.38. Aankomst laatste duif om °'"j 20.44.50 uur. 10 J De totale uitslag was als volgt: 1 en 13 G. Steunenberg, 2 L. Gazan. 15,4 3 Joh. Veldhuis, 4 en 14 Joh. Paal- j man, 6 en 7 H. van Beek. 9 Gervë- dink Njjhuis, 5 en 8 gebr. Willems, 0- 12 W. Aaftink, 15 H. J. Aftink. 14,- 1 1 69,- 0,-J (5 tot en met 12 april 1972 zondag 9 april gesloten) Van 5 tot en met 12 april 1972 zal voor de achste maal de Nationale Onderwijs Tentoonstelling te Utrecht worden gehouden. Deze 2 jaarlijkse presentatie van al hetgeen er leeft op onderwijsgebied is in de loop der ja ren uitgegroeid tot een zéér belang rijke manifestatie. Leerkrachten, rij en gemeentelijke inspecties, school besturen, oudercommissies en studen ten van pedagogische academies uit geheel Nederland kunnen zich hier, door middel van congressen en le zingen enerzijds en door middel van voorlichting op de tentoonstelling an derzijds, oriënteren omtrent de nieuwste stromingen, methoden en materialen op onderwijsgebied. Het expositieprogramma omvat on dermeer kleuterschoolmaterialen, leermiddelen,studieboeken, instru menten en modellen, volledige schoolinrichting en collegezalen, gymnastiektoestellen, technische uit rustingen, audiovisuele hulpmiddelen en administratiesystemen. Daarnaast wordt wederom een uit gebreid interessant lezingenprogram ma gehouden over actuele onderwer pen. De Nationale Onderwijs Tentoon stelling is geopend op 5, 6. 7. 10. 11 •i 12 april 1972 van 09.00 - 17.00 uur •i op zaterdag 8 april van 09.00 - 16.00 uur. is maar verder nooit meer iets heeft gehoord. Wel gaf hij toe dat deze ma terie zeer moeilijk ligt. Zo was hem bekend dat onder de gemeente Dalf- sen al landeigenaren zijn die vermo gensbelasting moeten betalen over de recreatieve waarde van hun landerij en. Burgemeester Teilegen van Wijhe wees op het gevaar dat als het hand haven van het landschap in een be stemmingsplan wordt opgenomen de gemeenten voor de schadeloosstellin gen zullen opdraaien. RESERVEREN. Daarop verduidelijkte ir. H. Zandber gen, recreatieconsulent van Overijs sel, dat nren inderdaad eerst het landschap moet aanpakken, alvorens er allerlei voorzieningen in aan te brengen. Reedsc nu moeten onaantrek kelijke gebieden gereserveerd wor den voor over dertig jaar. Als daar niet op gelet wordt zullen zowel land schap als landbouw verpauperen. Tot nu toe is er bovendien een gebrek aan coördinatie tussen de instanties. Een andere vraag van verschillende mensen was waarom geen rekening was gehouden met diverse nieuwe wegtracees en het daardoor toegan kelijker worden van de nu geïsoleerde gebieden. De heer Kamperman (Hel lendoorn) vondt dit van zeer groot be lang, gezien 't feit dat met de aan leg van de Rijksweg 35 (van Heino, boven Lemelerveld en Hancate langs naar Wierden) straks de mogelijkheid komt door zandwinning een recreatie gebied aan tc leggen bij Hancate, waar, naar hij hoorde, 20.000 mensen kunnen recreëren. De adviseurs von den dit aantal bijzonder hoog. Ir. Zandbergen waarschuwde er voor dat die zandwinningsgebieden nu ook niet overal als recreatiegebied moeten worden ingericht. ..Als we dat nu al doen met de gebieden waar we zand voor de huidige behoefte gaan afgra ven hebben we recreatieobjecten toe reikend tot in het jaar 3000". Een re creatieschap moet met beide benen op de grond blijven staan en eerst vaststellen waar iets dergelijks mo gelijk is en de rest gewoon landschap pelijk aankleden. Enig twijfelpunt in het rapport was in feite de plaats van het concentra tiepunt rond Hellendoorn en Holten. De vraag was of er bij beide plaatsen twee moesten komen van ieder 2500 mensen, of dat men ze samen moest brengen. Hellendoorn voelde, mede vanwege de schaalvergroting meer voor concentratie. Daarop wees ir. Zandbergen op de plannen van de Vechtstreek die ten zuiden van Ommen een dergelijk punt willen hebben. Dat kan misschien gecombineerd worden, waardoor Hel lendoorn in dit rapport voldoende zou hebben aan een recreatiecentrum voor 2500 mensen. Overeengekomen werd dat dit in de verdere studie zal wor den bezien, waarbij de gemeentebe sturen tijdig worden betrokken. MARKELO Aan de Bor- keldweg is deze week het bu reau van uitvoering voor de ruilverkaveling Holten-Markelo in gebruik genomen. Het is be stemd voor vergaderingen en spreekuren van de plaatselijke commissie, de Cultuur Techni sche Dienst en de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst hebben er een kantoor en er is een tele foniste-typiste. Het kantoor is bereikbaar op het telefoonnum mer 05476-1587. Elke woensdag morgen van 10-12 uur houden de plaatselijke commisie en ge noemde diensten er spreekuur voor degenen die bij de ruilver kaveling zijn betrokken. Het kantoorMs gistermiddag offici eel geopend door ir. G. J. ter Brugge uit Zeist, inspecteur van de CTD en vertegenwoordiger van de Cultuur technische Commissie. Genodigden waren de plaatselijke commissie en haar adviseurs, de betrokken gemeen tebesturen en waterschappen, de land bouworganisaties en de buren aan de Borkeldweg, die verwelkomd werden door ir. D. van der Zaken, hoofdin- genieur-idrecteur van de Overijsselse directie van de CTD. De heer Ter Brugge zei dat in een grote ruilverkaveling als Holten-Mar kelo, waarmee 12.000 ha, een bedrag van 50 miljoen gulden en een uitvoe ringstijd van 10 jaren zijn gemoeid, een kantoor onmisbaar is voor de technische diensten en de administra tie, voor de plaatselijke commissie die nog steeds veel te vergaderen en te overleggen heeft en voor de voor lichting aan de mensen die in een ruilverkaveling wonen. Er moet een plaats zijn waar zij vragen kunnen stellen en hun hart kunnen uitstorten en dat kan het beste midden in de rustige omgeving van de ruilverkave ling. De ruilverkaveling is een ingrijpend proces voor de samenleving in de be trokken streek. De plaatselijke com missie draagt verantwoordelijkheid voor een goede gang van zaken en voor de aanpassing van het ruilver kavelingsplan aan gewijzigde om standigheden. LANDSCHAP. Spreker verzocht de commissie toch vooral veel zorg te besteden aan het landschap en steeds weer na te gaan of bomen en houtwallen gespaard kunnen worden zonder dat de nieuwe eigenaren schade wordt berokkend. Men moet steeds bedenken dat een boom gauw gekapt is maar dal er de levenstijd van een hele generatie no dig is om een nieuwe te latengroei- en. Op het ogenblik, nu de kosten van de ruilverkavelingen weer in discus sie zijn (naar aanleiding van een ka binetsformatie) is het van extra groot belang dat de ruilverkaveling een goede indruk ook naar buiten maakt. Tenslotte wees spreker de heer Ter Brugge op het belang de ruilverkave ling zo snel mogelijk uit te voeren met het oog op de rechtzekerheid van de grondeigenaren. Ir. Van der Zaken bedankte dege nen die aan de totstandkoming van het kantoor hadden meegewerkt en overhandigde de sleutel aan de vice- voorzitter van de plaatselijke com missie, de heer G. J. Kottelenberg. Deze aanvaardde het kantoor met blijdschap omdat het een middel was om de ruilverkaveling goed te doen slagen. Hiervoor is veel overleg no dig met betrokken boeren en met degenen die de ruilverkaveling uit voeren. Wat het landschap betreft, zei de spreker dat het niet waar was dat de boeren „alles weg" willen hebben. Tenslotte hebben zij zelf het landschap gemaakt zoals het er nu ligt. De boeren waren er eerder dan de planologen en Staatsbosbeheer! „Ik geloof dat we het. wel met el kaar zullen klaren", aldus dc heer Kottelenberg. In elk geval was men tot nu toe steeds „bij elkaar" kun nen komen, ook als men het niet eens was. Met de uitvoering van het werk was men goed op gang wat. be treft de ontwatering en de ontsluiting. Daarna komt het moeilijkste werk van de toedeling en dan zal er weer veel vergaderd en overlegd moeten worden. Tenslotte sprak de burgemeester van Holten, mr. W. II. Enklaar. Met de stichting van een kantoor was men een moderne weg gaan bewandelen en spreker sprak daarom de wens uit dat de plaatselijke commissie - het trekpaard van de ruilverkaveling - nu ook loon naar werken krijgt! Hij gunde de commissie gaax-ne de nieu we outillage waardoor het werken voor haar wat gemakkelijker wordt. Spreker had groot respect voor wat er nu al was gedaan met name voor de aanleg van nieuwe wegen. Straks komt het op de toedeling aan en spre ker dacht dat de commissie onder lei ding van de heer Kottelenberg al had bewezen mans genoeg te zijn om ook dat werk in der minne te klaren. (Deventer Dagblad) Zaterdag 5 juni vond het jaarlijkse kinderuitstapjes plaats voor de kinde ren van leden van de Nederlands^ Bond van Vervoerspersoneel (NBV) plaats. Een 40-tal kinderen m^t ge leiders van de afdeling Rijssen en Holten stapten op de trein van 8.35 uur, overstappen in Deventer tot Arnhem en daarna per bus naar de Grebbeb.erg, waar het prachtige Ouwehands dierenpark. zwembad, alsmede de speeltuin bezocht wer den. Men had deze dagtocht met de spoorwegen georganiseerd daar de kosten per bus nogal hoog zijn. Het dierenpark is meestal nog een belevenis: grote giraffen, zebra's, leeuwen, beren en de apen zijn in trek. Er werd nogal gelachen omdat een jong aapje op de rug van moe der aap zat en zich rustig liet rond lopen. Het zoet- en zeewateraquarium trok de aandacht door de mooie en verschillende kleuren die deze vissen hebben. Er kon nog worden gezwom men, waarna de terugtocht werd aanvaard. Om 19.05 was men weer in Holten. Het weer was prima en ieder heeft kunnen genieten van dit uitstapje. Onderweg .en tevens in de direntuin werd getracteerd op limonade, ijs, patat en een sinaasappel. Om 7 uur staat ieder klaar. Het is maandagmorgen. Haastig zoeken ze een plaats. Vol verwachting kloppen de harten. Het water lokt, want bo ten en kano's zijn gehuurd. Zolang ze willen mogen ze straks roeien en peddelen, die jongens en meisjes van de zesde klas. Handig manouvreert de chauffeur het Plashuisterrein op en even later dobbert ieder op het zacht deinende Veluwemeer bij Nun- speet. Eerst verkennen en experimen teren voor de grote oversteek naar de onbewoonde eilanden wordt ingezet. Een enkele kano slaat om. Een roei boot tolt wat rond. maar eindelijk kan een kleine tocht worden ondernomen en het gaat! Er zijn uitschieters en achterblijvers, maar iedereen vaart. De zon verschuilt zich nog achter een grijze lucht maar tegen elf uur breekt ze door. En dan is de armada al on derweg naar het recreatieeiland. De boten worden gemeerd en de sche pelingen draven over het onbekende Men schrijft ons: Ter uwer informatie verzochten wij de heer Seldenrath, sociaal decaan voor de buitenlandse studenten in De venter, ons eens iets te vertellen over de studie van de twee jonge Papoea's die dc Tropische Landbouwschool in Deventer bezoeken en waarvan er één studeert voor rekening van het „Holtens Studiefonds voor Papoeajon geren" en de ander op kosten van de landelijke stichting „Hulp aan Studerende Papoea's" De heer Seldenrath schreef ons: Het verheugt mij een stukje te kun nen schrijven over Piri Bakua en Duncan Seko, dc eerste Papoea's van Australisch Nieuw Guinea, die in Ne derland studeren en wel aan de Rijks Hogere Landbouwschool in Deventer. Het Holtens initiatief, dat dit mo gelijk maakte door het Holtens Stu diefonds voor Papoea-jongeren, zou eigenlijk door meer gemeenten moe ten worden nagevolgd. Want ik mag zeggen, dat beide leerlingen 'n voor beeld zijn voor de klas. Ze zijn nooit afwezig. De eerste maanden in De venter waren zeer moeilijk voor hen. Vele sociale en morele spanningen en vele a-sociale en immorele levens wijzen, waarmee zij in hun naaste omgeving geconfronteerd werden, moesten zij verwerken. Daar zij uit een vrij beschermd milieu kwamen, maakte dit de le twee a drie maan den niet gemakkelijk voor hen. Daar bij kwam nog het nieuwe onderwijs systeem waaraan zij moesten wennen en het feit, dat zij plotseling zelf hun eten moesten klaarmaken, wat ook al iets nieuws betekende. Bovendien moesten zij leven met allerlei natio naliteiten. In hun klas bevinden zich al acht nationaliteiten. Ik kan U zeggen, dat zij er zich voortreffelijk doorheen geslagen heb ben en dat hun gedrag een voorbeeld voor hun omgeving is. Het is belang rijk, dat zq zich zelf willen blijven en de ander willen laten zien welk een moreel dc Australische Papoea heeft. Elke avond kun je hen in hun kamter treffen met de studieboeken voor zich. Het eerste studiejaar ligt bijna ach ter hen. Nu komt de praktijk van 12 weken, die buiten Nederland wordt doorgebracht en waarin nieuwe idee- en worden opgedaan. Het volgende jaar zal zwaar zijn, maar mag met vertrouwen tegemoet gezien worden. Ik kan U verzekeren, dat uw giften voor deze knapen goed besteed zijn. Dat wilt U graag en terecht weten. Op grond van hun studieresultaten in dit eerste jaar werden zij uitgeselec teerd voor een specialisatie Ter gelegenheid van de offi ciële ingebruikneming van het bureau voor de ruilverkaveling Holten-Markelo heeft ir. G. J. ter Brugge van de centrale di rectie van de Cultuur Techni sche Dienst in Utrecht de vlag in top gehesen. Zijn verrichtin gen werden door vele belang stellenden niet plezier gade- Het is leuk U te vertellen, dat enige leraren bij mij kwamen en vroegen wat voor knapen dit zijn, omdat zij opvielen door de intelligente vragen, die zij stelden. Mag ik dit stukje sluiten met de verzekering dat Uw gift een zegen is voor de ander, die erdoor geholpen wordt en voor de gemeenschap waar in hij studeert. Gods naam zij gepre zen, dat wij nog geven kunnen. R. H. Th. Seldenrath. Wij zijn blij en dankbaar zulke goe de berichten van de heer Seldenrath te mogen ontvangen. In verband met de jaarlijkse actie voor het Hol tens Studiefond voor Papoeajongeren, die dit jaar van 8-22 augustus a.s. gehouden zal worden, willen wij al len, die dat nog niet zijn, hartelijk en dringend opwekken om vaste bij drager te worden van het Holtens Studiefonds voor Papoeajongeren (vaste bijdragen variëren van f 5,- tot f 200,- per jaar) en uw naam en vas te bijdrage vóór 8 juli a.s. op te ge ven bij de heer G. W. Knapen Laren- seweg 3 (tel. 1224). Uw vaste bijdra ge wordt dan tussen 8 en 22 augus tus per kwitantie geïnd tenzij u uw vaste bijdrage vóór 8 juli a.s. over maakt op giro 875587 van de Raif- feisenbank te Holten ten gunste van het Holtens Studiefonds voor Papoea jongeren. gebied. Evenlater springt alles weer in de boten en begint de race naar het derde eiland. De landing wordt verhinderd door de oeverbegroeiing, die grotendeels uit brandnetels blijkt te bestaan. Maar verderop verloopt de landing beter. Er vliegt een eend van haar nest. De eieren worden ge fotografeerd. Schelpen, zand, strui ken. bomen en bloemen. Er liggen veel gekapte boompjes kriskras door elkaar. Daardoor is het moeilijk voortgaan. De terugtocht wordt ondernomen, 't Wordt stevig roeien, een uur lang voor sommigen. Anderen doen het in de helft van de tijd. Maar ieder vol brengt de tocht. De boten worden aan de steigers gebonden en het kanoën begint weer tot het sein wordt gege ven om de bus te zoeken, want het Flevohof nabij El burg zal worden be zocht. De kinderen mogen vrij rond lopen en het kinderdorp krijgt spoe dig bezoek, evenals het Indianendorp. Sommigen bekijken de koeien, de var kens, de kippen, de kassen met groen te en bloemen. Sommigen laten zich rijden, gratis. Tegen 6 uur zet de bus zich in beweging om het gezelschap naar 't zwembad ..de Hokseberge" te brengen bij 't Harde. Kraken is over bodig, want het bad is geopend en verwarmd bovendien. Het is er druk. De kinderen vinden nog plekjes om in te springen en weldra ploeteren en spelen ze tussen de honderden zwemmers rond tot de jachthoorn klinkt en dit terrein wordt verlaten. Het is ondertussen half acht gewor den. Er wordt nog even aangelegd bij 't Bonte Paard en om klokslag 9 uur duikelt ieder de bus uit om gauw thuis te zijn om te vertellen hoe mooi het reisje geweest is. De collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis heeft f 3.176,40 opge bracht. Bovendien schonk een edele gev.er, die onbekend wenst te blijven, een bedrag van f 5.000,zodat de totale opbrengst het buitengewoon mooie bedrag van f 8.176,40 bedroeg. Aan gevers en geefsters en de col lectanten komt een woord van war me dank toe. De opbrengst van vo rig jaar was f 2.918,92. Te Deventer is voor het diploma „Bi bliothecaresse" geslaagd mej. W. A. Grobben, Kerkhofsweg 2. Mevrouw A. Schuppert-Ebrecht Kerk straat 3, kwam tijdens huiselijke be zigheden zo ongelukkig te vallen dat zij haar linkerpols brak. Door de Schietvereniging „De Een dracht" is de navolgende einduit slag vastgesteld van de in het afge lopen seizoen gehouden schietwedstrij den. De prijzen zijn inmiddels op een feestavond in hotel Vosman uitge reikt. Groep A: 1. B. Brinkman, 126.70 pnt. 2. J. ten Hove, Rijssen 116 pnt.; 3e G. Jansen en G. Schuppert, 113.40 pnt. 5. J. Haan, 112.05 pnt.; 6. B. J. Op laat 107.75; 7. J. van Asselt 106.25; 8. J. A. Aanstoot 10555; 9 H Paal man 104.10; 10. A. Schuppert 104. H. J. Nekkers en G. Tuitert hebben in deze groep niet afgeschoten. In deze groep had B. Brinkman m,et 134 pnt. de hoogste serie. Groep B: 1. G. Koopman. 1.06.35 pnt.; 2. A. Paalman 104.10: 3. H. Gazan 101.55; 4. J. Bouwhuis 99.70; 5 J Sluiter 98: 6. J. H. Brinks, Riissen 93.30; 7. G. J. Aaftink 91.60; 8. A. Bieleman 88.20. Hoogste serie A. Paalman 120 pnt. J. Janssen en D. J. Nijendijk niet af geschoten. Groep C: 1. D. Jansen 100.55 pnt.; 2. A. Pekkeriet 94.65; 3. G. J. Paal- 'Deskundigen van de Recreatiegemeenschap Salland (waartoe behoren de gemeenten Deventer, Bathmen, Holten, Hellendoorn, Raalte, Diepenveen, Olst, Wijhe en Heino) hebben een tussentijds rapport opgemaakt ter voorbereiding van het recreatiebasisplan. Dit tussentijds rapport was noodzakelijk omdat de deskundigen nu van het bestuur de richting willen weten waarin zij verder moeten werken. Daartoe zijn in het rapport diverse mogelijkheden aangegeven, toegelicht met de berekeningen, die tot bepaalde mo gelijkheden leiden. Vrijdag 4 juni heeft het algemeen bestuur van de Recreatiegemeenschap zich over het plan gebogen, waarover elders in dit nummer meer. Bij het onderzoek ter vaststelling van het rapport is gebleken, dat de visie van dc gemeentebesturen voor al gericht is op de verdere uitbouw van de verblyfsrecreatie, terwyl de dagrecreatie achter blijft. Over het algemeen wil men slechts „rustige" dagrecreatie. „Alleen Deventer en Raalte pleiten voor grotere dag-re creatieve voorzieningen, waarbij Raal te deze vooral gecombineerd wil zien met de verblyfsrecreatie. Verblijfrecreatie Wat de verblyfsrecreatie' betreft wordt meegedeeld dal in het gebied van Zuid-Salland heel wat plannen be staan. In de gemeente Raalte zijn vier kampeerterreinen en' 3 zomer huisjesterreinen in ontwikkeling, die samen plaats bieden aan 1700 men sen. Een deel hiervan is reeds in een definitief stadium, een ander deel verkeert nog in een prillere fase van ontwikkeling. In Holten komen even eens vier kampeerterreinen, terwijl er twee zomerhuisjesterreinen zijn ge pland. Hier komen 2380 slaapplaatsen bij. Het is al definitief dat in Heino een kampeerterrein van 500 plaatsen komt, terwijl onder de gemeente Hel lendoorn straks 650 mensen terecht kunnen op twee zomerhuis jesterrei- nen, een terrein voor luxe zomerhui zen en een kampeerboerderij. Tenslot te is er in de gemeente Diepenveen nog een kampeerterrein in opbouw. In totaal is het al zeker dat er bin* nen afzienbare tijd ruim drieduizend slaapplaatsen bijkomen in Salland, voornamelijk op campings dus. Wat de dagrecreatie betreft zijn de volgende plannen in ontwikkeling: Bathmen uitbreiding manege, Deven ter in voorbereiding de aanleg van een jachthaven en concentratiepunt (met allerlei voorzieningen)dat laat ste is ook in Diepenveen en Hellen doorn in studie, terwijl in Hellendoorn ook het bezoekerscentrum Noetseler- berg kan gaan worden gerealiseerd. In Olst is watersport bij Foi'tmond in studie, in Raalte het concentratie punt bij Nieuw-Heeten en de wa tersport in de Twiegweerd. In Wijhe wordt bekeken of in de afgraving van het IJssel-waterbed watersport mo gelijk is. Zowel de verblijfs- als dag recreatie die hier genoemd is. heeft een regionale functie. Dagrecreatie Naar de opstellers van het plan heb ben nagegaan zal de dagrecreatie zich tegen 1985 vooral toespitsen op het gebied rond de drie grootste ker nen: Deventer 1000-2000 per dag, Hel lendoorn 600-1000 per dag, Raalte-Hei- no 600-800 per dag. Deze dagrecreatiegebieden zijn on derverdeeld in drie graden van be langrijkheid. De eerste keus van de deskundigen is vooral gevallen op de volgende gebieden: tussen Heino en Lemelerveld (van Dollenhoek tot Wolthaarshoek)gebieden rond. Raal te (Hondemot, Borgelaar-Remel) Lin- derte en hetag ebied tussen Pleegste- Wesepe-Heeten), onder Heeten de Hoogewegen; de gebieden noordelijk van Diepenveen, Lettele en Batmen; het gebied tussen d? Raams onder Raalte, Haarle en Nieuw-Heeten; een brede strook van het zuidwesten naar het noordoosten rond Nijverdal, de streek rond Hulzen en het gebied noor delijk van Hellendoorn, dat langs de toekomstige w.eg Hellendoorn-Ommen loopt, en het gebied rondom de Luttenberg. Dit zijn de voornaamste, er zijn nog een aantal kleinere gebie den. Volgens de eerste berekening zou Salland een tiental concentratiepun ten moeten hebben, waar de dagre creatie zich dus moet concentreren. Ieder punt zou een capaciteit van 2500 personen moeten hebben, het geen er op neer komt, dat zulk een punt een oppervlakte van 25 tot 50 hectare moet hebben. Rekening hou dend met gelijke voorzieningen net buiten het gebied van de recrealiege- meenschap Salland (de plannen bi: Bussloo, Zwolle en tussen Markelo en Wierden), reeds bestaande voorzie ningen .en de circulatiefactor (niet iedere toerist zal tegelijk van dezelf de voorzieningen gebruik maken, er zit een soort doorstroming in) kan echter worden volstaan met acht van die punten. Volgens de laatste bere kening zou er bij Deventer één gro te moeten komen van rond de 10.000 personen (vier eenheden als bovengen noemd) bij Raalte twee van 2500 men sen in plaats van vier. één in plaats van twee bij Hellendoorn en tenslot te één bij Holten. Het bij Nieuw-Hee ten gedachte concentratiepunt zou hiermee kunnen vervallen (let wel, dit geldt niet voor de plannen van een camping aldaar). Routerecreatie Wat betreft de kleinere dagrecre atie is er een onderscheid tussen de land gebonden en watergebonden mo gelijkheden. Van die landgebonden re creatie bestaat 25 pet. uit route recreatie (wandel-, fiets- en ruiter paden). Gelet op. de facetten van be- staand-e voorzieningen en circulatie factor zou men voor 800 mensen aan paden moeten aanleggen, hetgeen be tekent.... 400 hectare wandelgebied moet nog worden gecreëerd, het geen voornamelijk kan gebeuren door het openstellen van nog gesloten bos sen en landgoederen. De plaatsgebondenrecreatie als pick nickplaatsen en speeltuinen etc. neemt 75 procent van de landgebonden voor ziningen in: Men zou dat ruimte moe ten scheppen voor 4650 personen, het geen neerkomt op 120 hectare. Wat de watergebonden recreatie be treft zal ongeveer een kwart op het water geschieden (roeien, speleva ren, vissen vanuit de boot). %7oor on geveer 2000 personen tegelijkertijd zouden voorzieningen getroffen moe ten worden, hetgeen neerkomt op 50 hectare watergebied, waarbij ook ge steld is dat 'n waterpartij minimaal zes meter breed moet zijn. Deze re creatie is voornamelijk gedacht in en rond de IJssel. Voor de boten zou er 12.5 kilometer oever tot aanh i moe ten zijn. Driekwart watergebondenrecreatie gebeurt aan het water (vissen, nick- nicken, zonnebaden etc.) daarvoor zou men 65 hectare moeten hebben om 6500 mensen tegelijk te kunnen opvangen. Bij een gemiddelde oever breedte van 30 meter zou dat neer komen op 20 kilometer oever. man 91.60; 4. F. Sluiter 90.75; 5. B. A. J. Bos 83.25. Hoogste serie D. Jansen met 119 pnt. H. Oosterkamp, Joke Paalman, mevr. Paalman, J. Paalman, en J. Nijland niet afgeschoten. Voor de .eerste' 3 plaatsen in elke groep waren bekers beschikbaar ge steld. Verder was er nog een wisselbeker voor die schutter die de beste pres tatie over dit seizoen tegenover het vorige seizoen had geleverd. Een vereiste voor deze prijs is dat zowel het afgelopen jaar -alsook het vorige jaar de 20 verplichte series werden geschoten. De heer D. Jansen was hier de ge lukkige winnaar. Deze beker moet 2 keer achter elkaar of 3 keer totaal worden gewonnen om definitief ei gendom te worden. Voor de schutters die reeds vroeg afgeschoten waren met hun 20 series was nog een vrije baanprijijs beschik baar gesteld. Deze prijs werd door de heer H. Paalman in de wacht gesleept. De Dijkerhoekse Toneelvereniging „D.A.T." heeft een nieuwe revue in studie genomen, die op 17 augstus, de vooravond van het School- en volksfeest, aldaar in zaal „Het Bon te Paard" voor het voetlicht zal wor den gebracht. Zij bestaat weer, even als de voorgaande, met veel succes, opgevoerde revue's, waarmede men tot viermaal toe op de planken kwam, uit schetsjes, conference, lied jes en zal waarschijnlijk begeleid worden uit een revue orkestje. Met de opbouw daarvan is men nog be zig. Reeds half december is men be gonnen met het in elkaar zetten van de revue, die evenals de vorige weer satire zal bevatten over Dijkerhoek se toestanden. Eind maart zijn de spelers de vertrouwde krachten aangevuld met enkele jongeren aan het instuderen gegaan. Men hoopt door de opgedane ervaring van voor gaande jaren, nog beter spel te kunnen brengen. De onlangs in het vooruitzicht gestel de tweede hearing over eventueel so ciaal cultureel werk in Holten is be paald op dinsdag, 15 juni a.s. in de aula van de Scholengemeenschap. Het volledig programma is zoveel moge lijk aan alle jeugdgroepen toegezon den en bovendien in extenso gepubli ceerd in Holtens Nieuwsblad van 28 mei j.l., zodat men nu beter beslagen ten ijs kan komen. De organisatoren zullen een grote opkomst zeer op prijs stellen, opdat men nu spijkers met koppen kan slaan. De MAC De Holterberg organi seert op zondag 20 juni een oriënte- ringsrit door de mooie omstreken van Holten. Hoofdprijs is weer een buitenlands dagtochtje voor twee personen. Deelname voor auto's, mo toren en brommers. De start is om plm. 14.00 uur bij café De Biester In de Stationsstraat. In ons volgend nummer volgen nadere bijzonderhe den.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 3