Prehistorische beenderen gevonden te Holten Prins Claus uit bewondering voor activiteit milieubescherming VVVs SLAAN HANDEN INEEN Vakantie op de boerderij neemt grote vormen aan Pinksteren niet zo druk als voorgaande jaren Brand in de Beuseberg. schade plm. 5000 gulden Door zandzuiger opgediept mRaatakkers of Celtic Fields ontdekt Vakantiemaanden zwartste verkeersbladzij den Holtense touwtrekkers eerste in Noordijk Examen liandmelken Lagere Agrarische School Bathmen Oppasdienst en kopje koffie HMV en Drumband naar concours Duif G. Steunenberg le van Noyon Diploma brandwacht 2e klas Minder dagjesmensen Blauw Wit pupillen naar Wierden Cor Bal begon al vroeg Drie oorsaken De bedrijfsvpetdbal rolt voort Brevet Textielhandel Vrydag 4 juni 1971 geconserveerd blijven. Zo kwamen de beenderen van het Larense edel hert diep in een slijklaag terecht en bleven prachtig bewaard. De heer H. Stukker.' onderwijzer te Assen, ontdekte tussen het opgespo ten zand van de zandwinplas bij Cats een donker bot en herkende dat direct als pre-historisch. Zo kwam de heer Brouwer, mede door de me dewerking van het personeel, -aldaar, aan een belangrijke pre-historische verzameling. Afgelopen herfst kon er een doos met 18 botten opgezonden worden naar de Rijksuniversiteit te Leiden, afdeling geologie en minera logie. De heer Kortenbout van der Sluys was bereid de beenderen te determineren. Hij is bottendeskundi- ge en zond alles terug met tekst en uitleg. Het waren beenderen van de volgende dieren: WELKE DIEREN? a. Het edelhert (cervus elephus); 2 middenvoetsbeenderen. b. Het wilde paard (equus caballus); halswervel, borstwervel, twee scheenbenen kop van dijbeen, middelste teenkootje en spaak been. c. De steppenwinsent (bison pris- cus)borstwervel, spaakbeen en scheenbeen. d. De wolharige neushoorn (coclo- donta antiquitatis)opperarm been. De heer Kortebout van der Sluys schreef voorts: ,,Hct is wel zeker, dat deze dieren Boven (v.l.n.r.) borstwervel steppewisent, borstwervel wild paard: beneden: middenvoets been van edelhert en opperarm been wolharige neushoorn. Volgens de werklieden zijn de beenderen opgezogen van ongeveer 6 meter diepte. Met absolute zeker heid is dat nooit te zeggen, omdat er bij de zuiger vaak een komvormige kuil ontstaat. De proefboringen ver toonden op die diepte een dikke laag grof zand. Misschien zijn de beesten bij het oversteken van de oude Schip beek, die oudstijds Hunnepe werd ge noemd, in het drijfzand geraakt en probeerden tevergeefs om er uit te komen. Mogelijk zakten zij door de ijskorst en verdronken. Misschien verdronken ze stroomopwaarts en dreven de cadavers naar Holten om te blijven hangen tussen oeverbe groeiing van de Hunnepe, die vroeger zeer breed geweest is. Wel kwamen beenderen uit dezelfde kuil, maar de dieren kunnen honderden jaren na elkaar- gestoi-ven zijn. DE LAATSTE IJSTIJD Er schijnen, aldus de heer Brou wer. verschillende ijstijdvakken ge wéést te zijn. Het laatste ijstijdvak kent een viertal ijstijden met tussen- 13. Opperarmbeen wolharige neushoorn. :n op) vóórl aur. <p: fiets.' MAN >lten[ liggende warme perioden. Tijdens de voorlaatste ijstijd zat het noordelijk deel van ons land onder het Scandi navisch landijs, dat reikte tot Arn hem. De schattingen lopen uiteen, maar 't zal wel rond 200.000 jaar ge leden zijn. En velen menen, dat de laatste ijstijd ongeveer gedacht moet worden van 100.000 tot 30.000 jaar voor Chr. Het Jandijsreikte toen slechts tot Noord-Duitsland en Dene marken, maar. het was hier wel bar koud. In die tijd leefden dan ook de dieren bovengenoemd. De wolharige neushoorn had twee hoorns op de kop. Crommagnonmensen hebben hem afgebeeld in grotten in Frank rijk. Het wild paard was klein en slank. Het edelhert kwam al tien duizenden jaren eerder in deze stre ken dan de mammoet, de wolharige neushoorn en het wilde paard. En het heeft zich gehandhaafd tot de huidige dag. Al voor deze laatste ijstijd ver scheen ook de mens in ons iand op het toneel, maar daarover meer in een volgend artikel wanneer de heer Brouwer weet te vertellen over „Neanderthalers in Bathmen?" en over „Ontdekte raatakkers of Celtic Fields" in de Look en op de Lich tenberg. Cetelogie De heer Brouwer heeft z(jn pre historische vondsten keurig gecata logiseerd en van duidelijke namen voorzien. Er is veel belangstelling voor wat hier miljoenen jaren geleden leefde. Dr. F. J. M. lïeslinga (A'dam) werkt b.v. samen met zijn assistente me juffrouw J. Schut, in de kelder van het natuurmuseum in Enschede aan de reconstructie van een walvis, waarvan de wervels in de klei van Groenlo gevonden zijn. Hu is pionier in cetelogie. Vakantie op de boerderij staat sterk in de belangstelling. Vorig jaar startte de Streek-VW Achterhoek in Zuphen bij wijze van experiment met dit arrangement. Het aantal aanvra gen was overweldigend. Het VW- kantoor in Zutphen ontving duizenden reacties en moest velen teleurstel len. Om aan de enorme vraag te kun nen voldoen, hebben nu dë Provin ciale vw Drercthe, de Streek-VW's Twente, Heuvelrug/Salland, Achter hoek en Noord- en Midden-Veluwe. besloten gezamenlijk deze nieuwe markt te gaan bewerken. Men hoopt eind dit jaar gereed te zijn. Zestig Een paar maanden geïeden kwam de Slreek-VVV Achterhoek met een brochure uit, waarin zestig boerde rijen waren opgenomen. Hiervan lig gen er zeven in Twente. De VVV kan door een strenge selectie en controle, de kwaliteit van de deel nemende bedrijven garanderen. De propaganda die hiervoor sa- hien met de ANWB is gevoerd had bijna 3.000 aanvragen tot gevolg. Met slechts zestig boerderijen ter be schikking, was men snel door de „voorraad" heen. Niettemin kon men die bij elkaar bijna 10.000 overnach tingen opleverden. Sterke groei Men voorziet dat de belangstelling voor deze nieuwe vorm van recrea tie blijft groeien. Daarom heeft men besloten dit arrangement niet te be perken tot de Achterhoek en Twente, maar deze zaak op grote schaal aan te pakken. Tot deze concentra tie is besloten uit oogpunt van ef ficiency en om verwarring bij het publiek te voorkomen. Zo zullen al le boekingen centraal via het WV- Verkeersbureau in Zutphen gaan lo pen. De ANWB verleent alle mede werking. Reserveringen kunnen ook via deze kantoren worden geregeld. Voor dit doel beschikt men in Zutphen over een speciaal hiervoor in het leven ge roepen reserveringssysteem. Het pu bliek kan direct worden geïnformeerd welke boerderijen nog beschikbaar zijn. Ook de verzorging van propa ganda n publiciteit zal centraal wor den geregeld. Momenteel is men bezig met de inventarisatie van de voor dit doe! beschikbare boerderijen. Men han teert hierbij drie mogelijkheden: a. verhuur van een geméubileerd ge deelte van de boerderij, b. verhuur met volledig pension, c. een zomer huisje op het erf. Na de inventarisa tie volgt een inspectie van het be drijf. Dit gebeurt aan de hand van vrij strenge normen, om de kwali teit van het gebodene te kunnen ga randeren. Bij voorbaat wordt echter als eis gesteld, dat de boerderij nor maal als agrarisch bedrijf functio neert. Voor de boer heeft dit arran gement als voordelen, dat hij op een gegarandeerd minimum aantal gas ten kan rekenen en dat de admini stratieve rompslomp buiten de deur blijft. De voorbereidingen die de betrok ken WV's thans treffen, zijn bedoeld voor 1972. Men gaat er bij de plan nen vanuit, dat in december van dit jaar met deze nieuwe opzet wordt gestart. De werkzaamheden die hieraan zijn verbonden hoopt men in de ko mende maanden af te ronden. (Boeren die hiervoor belangstelling hebben kunnen zich opgeven bij de (Streek)-VVV Overijsselse Heuvelrug velrug en Salland", Marktstraat 19, Kaalte. Telef. 05720-2343 Zij ontvangen daarna bericht over dg verdere gang van zaken. 227 J IC In het najaar van 1970 is in verband met de aanleg van de nieu- we provinciale weg Holten-Gelderse grens nabij de boerderij Cats 14 jij aan de Larenseweg, een zandwinplaats ontstaan. Bij het opspuiten van de grond door een zandzuiger zijn pre-historische beenderen 1 totl gevonden. De heer B. H. Brouwer, hoofd der o.l. Dorpsschool, die zich als amateur-geoloog bijzonder interesseert voor alles wat uit onze bodem te voorschijn komt, wist van het personeel van de IJ zandzui§er en de bulldozer gedaan te krijgen, dat alles wat moge lijk te voorschijn zou komen voor de Dorpsschool zou worden ge- i H reserveerd. De resultaten waren zeer verrassend, maar alvorens hierover meer te vertellen is het goed de heer Brouwer aan het woord te laten met een korte voorbeschouwing. Op het bedrijf van de heer H. J Niikamp te Zuidloo werden dit j*a weer de léssen en hel examen ii handmelken gehouden voor de leer lingen van de vierde klas. Ze werden opgeleid door de heer G. Nijkamp te Zuidloo. Het examen werd afgenomen door de heren G Nijkamp en G. van Dijk te Heino praktijkleraar veeteelt aan de lagere agrarische school te Bathmen. Alle leerlingen kwamen voor eer diploma in aanmerking. Een mooi succes voor de voormelker. Een diploma kregen: Henk Jansen, Holten. 189' pnt.; Johan Wassink, Lettele. 187; Gerrit Markvoort. Hol ten, 185; Fré Lueks?Loo 184; Gerrit Nijland, Holten, 181»'-; Gerard Wal ters. Colmschate. 181; Henk Roetert, Diepenveen, 181: Herman van Schoo ien, Loo, 181; Wim Tuitert. Gorssel, 180'/:; Gerrit Smeenk, Colmschate, 180; Gerrit Volkerink. Okkenbroek. 173; Henk Tromop. Holten. 172; Ger rit Ribbink, Holten, 170' Wim Scholthof, Gorssel, 170; Wim Hek- kert, Colmscate, 187'/-; Gerrit Ren- sen, Holten, 167; Wim Boode. Holten, 166; Jan Schutte. Bathmen. 165V-; Henk Broekgaarden, Harfsen, 165; Wim Enderink. Harfsen, 163'/:; Wim Veldink. Harfsen, 162. Vanaf zondag 6 juni worden ook deze zomer elke zondag alle vakan tiegasten die de tweede dienst (aan vang tien uur) in de Geref. Kerk bij wonen namens de kerkeraard harte lijk uitgenodigd om na de dienst een kopje koffie t-e komen drinken in het gebouw „Rehoboth" naast de kerk. Tijdens deze tweede dienst is er kin deroppas in gebouw „Rehoboth". De Holtense Muziekvereniging „H.M.V." en de Drumband van „H.M.V." gaan zaterdag 12 juni „concoursen" in Hardenberg waar die dag een internationaal concours wordt gehouden onder auspiciën van de Kon. Federatie van Harmonie en Fanfare gezelschappen. „H.M.V." zal deelnemen aan de marswedstrijd en de drumband neemt deel aan de wedstrijden voor tamboers- en trom- petterskorpsen. De Postduivenvereniging „De Berg- vliegers" nam met 122 duiven deel aan de wedvlucht vanaf Noyon, af stand 385 k.m. De duiven werden ge lost om 7.45 uur en hadden een goe de vlucht bij mooi weer. Aankomst eerste duif van G. Steunenberg om 12.16.15 uur, laatste duif 12.45.55 uur. De uitslag was: 1.6.18.21 G. Steunen berg, 2.5,9.24,25 H. van Beek. 3,12 Jan Pallman. 4.8.30 H.A. Jongman. 7.16 G. Bekkernens, 10,11,14,15,20,27 Gebr. Willems, 13 L. Gazan. 17 G. Schuiterd, 19 Gervedink Nijhuis, 22, 23,28,29 Joh. Veldhuis en 26 H. J. Aal- tink. De uitslag van de afdeling Vitesse is hiermede bekend, le Kampioen Gebr. Willems 639 punten, 2e H. van Beek 598 punten en 3e Joh. Veldhuis 473 punten. Kampioensvogel H 68- 1491270 met 220 punten van H. van Beek. Voor het examen brandwacht 2e klas, gehouden te Almelo door de Stichting Brandweeropleiding Gelder land en Overijssel slaagden de heren D. Oostervelt en H. J. Wansink, le den van de gemeentelijke vrijwillige brandweer van Holten. De trek van de toeristen met de Pinksterdagen was ook dit jaar weer naar Holten. Hotels, pensions, can^ pings en zomerhuisjes waren geheel bezet. De dorpshotels zaten vol met passanten voor één nacht. Men heeft er volgens onze inlichtingen in som mige hotels nog heel wat moeten te leurstellen en door moeten sturen. Langer logeren is er hier, vanwege De pupillen El en E2 zullen zater dag 5 juni deelnemen aan een toer nooi in Wierden dat georganiseerd wordt door de Wierdense voetbalver enigingen „SVZW", „Omhoog" en „Wierden". Het vertrek is bepaald om precies 8 uur vanaf het terrein aan de Vianenweg waar alle jongelui op tijd aanwezig moeten zijn. het enorme verkeerslawaai door het dorp, niet meer bij. Overigeijs werd er in de hotels en restaurants goed gewerkt, in verband met diners en dergelijke. De stroom van dagjesmensen was de Eerste Pinksterdag gering en liep Pinkstermaandag niet zo uit als met de Paasdagen en op Hemelvaarts dag. De politie behoefde dan ook nauwelijks verkeersregelend op te treden voor de gebruikelijke stroom van auto's van en naar de Toeristen- weg, omdat er nu nauwelijks filevor ming ontstond aan de voet van de Holterberg, zoals dat op vele zonda gen nog zelfs het geval is. Naar aanleiding van de TV-uitzen- dingen „Wij stinken er in" waarin o.a. Prins Claus werd geinterviewd over de milieubeheersing, heeft de heer Cor Bal met zijn echtgenote, ei genaar van de IJstent „De 15 man den", die al heel vaak in het nieuws is geweest over de wijze waarop de Holterberg werd schoongemaakt en schoongehouden van papier en afval de Prins enige archiefstukken gezon den. Daaruit bleek, dat de heer Ba', sinds 1957 acties gevoerd heeft met scholieren, padvinders en andere hulpen om de Holterberg van onge rechtigheden, het milieu betreffende vrij te houden. Acties, die hij uit ei- Het is een triest feit, dat sinds een aantal jaren de drie vakantiemaan den nog steeds tot de zwartste peri od van het hele jaar behoren. De on- gcvallencijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek tonen h^t voor 1970 opnieuw aan. In juni, juli en augustus van dat jaar vielen er op de Nederlandse wegen 840 doden en ruim 19.500 gewonden. Hoewel een daling vergeleken met het jaar daar voor (908 doden en 20.000 gewonden) blijven de cijfers voor Veilig Ver keer Nederland echter schokkend ge noeg om opnieuw een landelijke cam pagne te starten op het tijdstip dat de vakantievoorbereïdingen in volle gang zijn. Van de honderdduizenden, die de komende maanden weer en uit trekken voor een vakantie in binnen- of buitenland staat vast dat een groot aantal over onvoldoende 'rijervaring en verkeersinzicht beschikt, factoren, die het vorig jaar veelvuldig tol ern stige ongelukken hebben geleid. Drie belangrijke oorzaken van die ongevallen blijken te zijn: foutief inhalen; onvoldoende afstand houden; vermoeidheid achter het stuur Het zijn deze drie punten, waarop zich de voorlichting van Veilig Ver keer Nederland speciaal zal richten. Teneinde te trachten in deze situa ties verbetering te brengen heeft Veilig Verkeer Nederland de afgelo pen weken een grote hoeveelhid voorlichtingsmateriaal laten vervaar digen, zoals 20.000 affiches, 10.000 raambiljetten en 350.000 folders, waar in in vier talen waardevolle adviezen worden gegeven. Gedurende de weekeinden zullen zullen deze folders in de komende maanden door een tiental ambassa drices persoonlijk worden uitgereikt in alle wegrestaurants, aan grenspos ten en op andere plaatsen, waar veel vakantiegangers worden verwacht. Ook de surveillancegroep van de Rijkspolitie zal zich met de versprei ding bezig houden, met name op auto snelwegen. Om te wijzen op het gevaar van inhalen op drukke provinciale wegen werd een indringende televisiespot in kleur vervaardigd, die op geregelde tijden en voorafgaande aan de vakai\- tiepieken vertoond zal worden. Even eens zal via de televisie aandacht be steed worden aan het belang om uit gerust en fit achter het stuur te zit ten. Foutief inhalen Inhalen is en blijft een gevaarlijke manoeuvre, en wel in het bijzonder op 2-baanswegen. Dat is begrijpe lijk omdat we hier vrijwel altijd met tegemoetkomend verkeer te maken hebben. Jaarlijks gebeuren er dan ook zo'n 45.000 ongelukken, die te wij ten zijn aan (verkeerde) inhaalma noeuvres. Om het goed doen wordt u gead viseerd vóór u gaat inhalenn niet te dicht achter uw voorligger te krui pen. maar tijdig naar links te gaan. U krijgt dan eerder zicht op het naast en voor de in t-a halen auto gelegen weggedeelte. Kijk tevoren in binnen- en buitenspiegel of u niet zelf wordt ingehaald. Deze „lange" inhaalmanoeuvre, tij dig ingezet en zo snel mogelijk vol trokken, verdient uit veiligheidsover wegingen beslist de voorkeur boven de „techniek" van: „ik rij wel door tot ik niet verder kan en zie dan wel verder". Haal alleen in als u zeker weet dat het veilig kan en als u nog ze kerder weet dat u er wat mee op schiet. Voor wat de komende vakantie maanden betreft, wanneer de wegen overvol zijn met geroutineerde en niet-geroutineerde rijders, adviseren wij u. „Inhalen? Vergeet het maar!" Afstand houden Uit verschillende analyses van ver keersongevallen, die de Rijkspolitie maakte op autosnelwegen blijkt, dat bijna de helft van de ongevallen een gevolg is van onvoldoende afstand houden. Een gedrag, dat basisoorzaak is van een van die specifieke autosnel wegongevallen met veel slachtoffers, de kettingbotsing. Verslappen van de aandacht (door vermoeidheid, door afleiding in en buiten de auto of door het opsteken van een sigaret) is vooral in de va- kantietijd de inleiding van de zgn. I gen zak financierde, waarbij heel wat afval, dat anderen achter lieten, verzameld werd. Als zijn laatste jeug dige medewerkers werden genoemd Willy Hell, Geke Bleijenberg, Wim van de Berg en Anton Koopman. De heer Bal heeft, namens Prins Claus, van diens particuliere secreta ris een sympafieke brief terug ontvan gen. waarin deze zegt van diens be wondering te getuigen voor zijn ac ties om de Holterberg schoon te hou den. ,,Dat u al sinds 1957 hiermee be zig bent, is reeds bewonderenswaar dig, maar dat u ook de jeugd heeft van uitzonderlijk belang", aldus de weten in te schakelen, acht de Prins brief. Die tenslotte vervolgt: „Indien dit soort activiteit overal in den lan de navolging zou vinden, zou het mili euprobleem veel minder benauwend zijn dan het nu is". Ondanks de zomerse temperaturen gaat de bedrijfsvoetbalcompetitie energiek verder. De laatste uitslagen zijn: HACA. Muller 1-2; Universal IIMulpie 1-2; Univesal IVuko 6-0; HACDe Halm/Mengunie 0-1. Het programma voor de komende dagen ziet er als volgt uit: vrijdag, 4 juni: 19.00 uur: VukoBrands Mulpie, za terdag 5 juni. 10.00 uur: Koopman/ VS en Co IIUniversal, woensdag 9 juni 19.00 uur: Universal 1Brands/ Vrijheid 1, zaterdag, 12 juno, 14.00 u: Winnaar groep B 1winnaar groep Bil, 16 uur; V.S. en Co 1Vuko 1. De catchploeg van Holten won et beker op het touwtrektoumooi in Noordijk, dat daar op 2e Pinkster dag gehouden werd. Aan dit mon- stertournooi namen 28 ploegen deel. In de catchklasse deden de ploegen weinig voor elkaar onder, Holten ein digde op de eerste plaats terwijl 3 andere ploegen als tweede eindigden, met ieder negen punten. In de 640 kg klasse werd Bekveld winnaar in poule A; Zieuwent in pou le B; en Heure in poule C. Holten ein digde in poule B als vierde, en de jeugdploeg eindigde ook op de vier de plaats. Stand in de Bondcompetiti.e na drie toernooien: Catchklasse 1 EHTC 37 pnt., 2 Buurse 35 pnt.; 3. Noordijk 34 pnt.; 4. Holten 28.; 5. Bekveld 21 pnt.;' 8 Nettelhorst 4 640 kg B. 1. Zieuwent 29 pnt.; 2. Holten 17. pnt.; 3. Noordijk 8 pnt.; 4. Medler 6 pnt.: 5. Enter 6 pnt.; Jeugd: 1. Noordijk 36 pnt.: 2. Zieuwent 29 pnt.; 3. Holten 15 pnt.; 4. Buurse 4 pnt.' Mej. H. G. Lensink, Rietmolen straat 3, slaagde te Hengelo (O) voor het Brevet voor de Textielhandel van de Stichting Vakexamens in de tex- tieldetailhandel. Op de 2e Pinksterdag, 's morgens ca. kwart voor 9 werd de brandweer gealarmeerd voor brand bij de heer A. Kolkman, Beuseberg 52. Het bleek dat door onvoorzichtigheid van met vuur spelende kinderen een hooiberg vlam had gevat. De brand sloeg ogenblikkelijk over naar twee schuren en nog een andere hooiberg. In de beide bergen was vrijwel geen hooi meer aanwezig. In één der schu ren bevond zich een tweetal giertanks met pomp. Hoewel de brandweer sifd met al het beschikbare materiaal ter plaatse was, kon van de bergen en schuren niets meer gered worden. De schade bedraagt plm f 5000,die door verzekering gedekt wordt. Het was een gelukkige omstandigheid dat de wind van de overige met riet ge dekte gebouwen afstond. kop-staartbotsingen. Groot is ook het percentage auto mobilisten, die door onkunde of ge brek aan rijervaring te weinig af stand houdt. Een algemene vuistregel voor het houden van de juiste veilige af stand is moeilijk te geven. Een for mule, die door Rijkspolitie en Veilig Verkeer Nederland als bruikbaar wordt geacht, is: de minimum veilige afstand in me ters is gelijk aan de helft van de snelheid. Voorbeeld: bij 100 km snel heid - 50 meter afstand. Belangrijk isc echter dat onervaren automobilisten zoals nieuwe rijbe- wijshoud(st)ers komende weken de nodige praktijk opdoen in het af-, stand houden, alvorens lange vakan- tieritten naar het buitenland worden ondernomen. Wie vermoeid achter het stuur aan een lange reis begint, zal spoedig ervaren dat zijn aandacht verslapt. Een levensgevaarlijke situatie, die in voorafgaande vakantieperiodes veel ernstige ongevallen veroorzaakt heeft. Autorijden is een vermoeiende zaak, vooral als d e ritten lang zijn, het weer warm en de wegen overbe volkt. Houdt daar rekening mee. Achter het stuur moet uw devies zijn: „geef uw aandacht geen vakan tie". Houdt u onderweg aan lichte maaltijden en rijdt niet te lang ach ter elkaar door. „Twee uur rijden, een kwart uur rust" is een goede regel. Ga dat kwartier de auto uit om even te ontspannen. Op deze manier heeft u de meeste kans om alle ob stakels die op uw vakantieweg lig gen aan te kunnen en zonder brok ken in uw vakantieoord te arriveren. 2. Borstwervel steppewisent. in het laatste gedeelte van het ïjs- tüavak geleefd hebben. Van vele plaatsen uit ons land kennen we uit die tijd resten van de mammoet, wolharige neushoorn, steppenwisent, reuzenhert, wilde paard, enz. Het was toen zeer koud in ons land. hoe wel de gletschers ons niet meer be reikt hebben. Wel was de bodem voortdurend bevroren en bestond de begroeiing uit kruiden, dwergberk jes en dwergwilgjes. Het landschap zal geleken hebben op wat we nu hebben in Lapland." Wie de zandzuiger heeft zien spui ten, begrijpt dat er wel honderdmaal zoveel botten in de nieuwe pi*ovin- ciale weg weer kunnen zijn terecht gekomen, als er ontdekt werden. El ders zijn langs de oude stroomdalen, ook veel beenderen gevonden van dieren, die daar eens leefden en stierven. !i In onze bodem liggen vele geheimen verborgen. De geheimen van het le ven van plant, dier en mens. Door j verfijnde onderzoekingsmethoden is veel aan het licht gekomen, wat in [vorige eeuwen volkomen een raadsel geleek. Door het wroeten in de bodem kwamen beenderen, werktuigen, wa- 1| pens en dergelijke te voorschijn. Be kend zijn de kleigroeven van Tege- len met veel botten van pre-histori- sche dieren, zoals die van het reu zenhert, dat een gewei bezat met 'n spanwijdte van 4 a 5 meter. Hengelo kreeg een naam door de schedel van de Hengelomens, het Sluisputpaard en het Petroleumhavenpaard. Bekend werden ook het elderhert van Laren (Gld) en het Deventerpaard. Mam- j moetbeenderen, nijlpaardbotten. enz. inj jkwamen in ons land te voorschijn bij mm drooglegging en graafwerken. Walvis- wervels zijn op. de Needse berg ij meermalen gevonden. Walvisachtige ij jdieren stierven en spoelden aan bij onze strandlijn, die in overoude tij den langs Neede liep, honderddui- zenden jaren geleden toen ook de gp! zee boven Holten golfde. Maar er gij ivoltrokken zich langzaam verande- ringen. De zeespiegel daalde, zodat Ij de Noordzeebodem een toendra-ge- bied werd, waarover de dieren zwier- i ven en later ook de mens. In deze tij- •yj den heerste er soms grote koude en iden weer werd het klimaat milder. VONDSTEN IN HOLTEN I In een kalkarme bodem lossen [beenderen spoedig op, maar door bij zondere omstandigheden kunnen ze

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 3