II.V.G. #p reis Zaterdag, 29 mei, opening visseizoen Stichting voor sociaal- cultureel werk te Holten Puzzelrit Bergruitertjes Holten krijgt druk bezoek met Pinksteren Roode Kruis ontplooit nieuwe activiteiten VVV en gemeentewerken fzetten nieuwe wandelingen uit Kleuters maakten werk stukken voor Swiebertje, Saartje en Bromsnor Hengel - Sport - Visserij WAAR GAAN WE HEEN? RON O-programma Veel vraag van wandelaars - Holten A naar jeugdtoernooi Duif van H. van Beek eerste van Quivrain Schoolreisje Klas 1 en 2 VVV-vakan tieprogramma Uitslagen en programma bedrijfsvoetbal Holten krijgt derde wijkverpleegster Prestatieloop s.v. BATO Vrijdag 28 mei 1971 Men schrijft ons: Na een verkenningsperiode van onge veer 1jaar heeft een groep inge zetenen van Holten op 10 mei 1.1. een hearing gehouden voor de bevol- I king van Holten, jongeren zowel als ouderen, om hen e.en plan voor te leggen, waarin wordt voorgesteld in Hoiten een stichting voor Sociaal Cul tureel werk op te richten, die activi teiten kan gaan ontplooien voor de gehele bevolking van Holten. Omdat echter het vraagstuk van het jeugdwerk als het meest urgent ge- singnaleerd werd, werd voorgesteld om dan ook eerst met activiteiten voor jongeren te beginnen. Een terechte kritiek van de vele aan wezigen was dat men de plannen pas op de hearing onder ogen kreeg en dat men daardoor niet in de gelegen heid was geweest zich eens wat na der te beraden op de voorstellen. De werkgroep die het geheel had voor bereid, zegde toe aan alle verenigin gen een afschrift van de plannen toe te zenden, ter bespreking. Dit zal één dezer dagen gebeuren. Daarnaast werd afgesproken dat in de pers ruime aandacht besteed zou worden aan de plannen, en dat door publicatie van de bedoelingen van jje werkgroep de gehele bevolking van Holten in de gelegenheid gesteld zou kunnen worden om er op te reageren. Op een aantal grote vellen papier was (ip de hearing het voornaamste te le- j;en dat door de werkgroep werd voor gesteld. pe tekst hiervan drukken wij nu hier- fcij af: HET GAAT OM EEN STICHTING Voor sociaal cultureel 'VERK. jUs doelstelling (bedoeling) voor dit werk stelt de werkgroep voor: JIET VERRICHTEN EN BEVOR DEREN VAN SOCIAAL CULTU- TUREEL WERK TEN BEHOEVE VAN JEUGDIGEN EN VOLWASSE NEN IN DE GEMEENTE HOLTEN. 7o'n doelstelling lijkt heel erg theo retisch, en men kan zich dus afvra gen wat men daar nu wel onder wil verstaan. Welnu het gaat om 1 Het activeren en stimuleren van initiatieven in de gemeenschap, (kort gezegd, als een groep jon geren of ouderen iets wil gaan doen op het gebied van creatieve ontwikkeling of aan ontspanning, dan wil de stichting daar graag behulpzaam bij zijn). Het bevorderen en uitvoeren van die activiteiten. (Het is vaak niet zo'n kunst om met iets te beginnen, maar om het vol te houden, en iedere keer weer de juiste mensen en de juiste ini tiatieven te hebben, dat is moei lijk. De stichting wil iemand in dienst nemen die, als zijn dage lijks werk, bezig is de mensen ver der te helpen met hun activitei ten). en hefboomfunctie vervullen voor verbetering van de sociaal cultu rele sfeer, in de gemeenschap. (Hiermede wordt bedoeld dat zo'n stichtingsbestuur van mening is, dat er bijv. in Holten buurtvereni gingen zouden moeten komen, om dat er zoveel mensen van buiten af in Holten komen wonen, die weinig aansluiting kunnen vinden met de bevolkig. ^Niemand doet er echter wat aan, de oude be volking niet en de nieuwingeko- menen ook niet. De stichting kan dan voorstellen doen om toch tot de beoogde ac- tiviteit te komen, zodat "het kli-' maat waarin de mensen moeten leven verbeterd wordt). De werkgroep die tot de oprichting van de stichting wil komen, stelt ech ter met nadruk dat de eerste taak van de stichting zal moeten zijn om iets te gaan doen voor de jeugd (Schoolgaand en werkend). Zij is n.l. van mening, dat er erg reëel begonnen kan worden te voor zien in een aantal noodzakelijkheden die zo voor de hand liggen. ,Er is bijv. gebrek in Holten aan KIN DERCLUBWERK. Dit is werk waarbij kinderen betrok- !ken zijn vooral in de leeftijd van 8-12 jaar. Deze kinderen kunnen één of meerdere malen per week, na school tijd, naar een gebouw komen waar zij creatief bezig kunnen zijn, hetzij met Handenarbeid of met Spel. Daarnaast zijn er in Holten enkele jeugdsociëteiten, die in ruimten zit ten die niet voor hun werk geschikt zijn, of er minder geschikt voor moe ten worden geacht. Voor hen moet naar geschikte ruim- ten worden gezocht, en zij moeten worden geholpen om ook financieel hieraan toe te kunnen komen. Bovendien is gebleken dat vele jon- gerensociëteiten staan of vallen met een paar enthousiastelingen, en als deze weg gaan zakt de zaak vaak in elkaar. Om hen te helpen al deze kwalen te boven te komen en zich goed te kunnen ontplooien is een jeugdwerk leider nodig die hen hierbij helpen kan. De werkgroep stelt zich dan ook voor, dat een eventueel stichtingsbestuur, direct twee werkgroepen zal instellen, n.l. a. Kinderclubwerk. b. Sociëteitswerk. Daarna kan zij aandacht gaan beste den aan andere vragen die in de be volking leven, en waarvoor een op lossing gezocht moet worden. Welke activiteiten zoal ontplooid kun nen worden. Gedacht wordt aan: Kreatieve vorming Ontwikkeling en Ontspanning. Culturele vorming. Vrije tijdsbesteding en Vakantie werk voor jongere schooljeugd. Informatie en voorlichting van personen en groepen. Discussiegroepen. Buurtbeïnvloedende activiteiten. Ontmoetingsplaats zijn. Bedreigende situatie's onderken nen en bestrijden. Welke activiteiten ontplooid zullen worden zal liggen aan de keus van de groepen die aan het werk van de stichting deelnemen. Om al dit werk in Holten van de grond te kunnen krijgen is de oprich ting van een stichting nodig. Dit om verschillende redenen, zoals bijv. Als er 'n vaste kracht komt, moet er een werkgever zijn die verantwoor delijk is voor zijn werk en voor zijn rechtspositie. Als men voor subsidie in aanmer king kan komen moet men eveneens rechtspersoonlijkheid bezitten, omdat de subsidiegevers willen weten wig. aansprakelijk zijn voor het werk. Om te kunnen bereiken dat het eenmaal begonnen werk door kan gaan is het nodig dat er een groep mensen is die bij elkaar kunnen ko men om de zaak telkens te bespreken en een beleid te voeren dat erop ge richt is de dingen die de bevolking wil te verwezenlijken. Wat moet er gedaan worden om tot zo'n stichting te komen. 1. Er moeten statuten en een huishou delijk reglement komen. 2. Het uiteindelijke DOEL moet wor den vastgesteld. 3. Er moet een BESTUUR komen. 4. Er moeten FINANCIEEN komen om het werk te gaan doen. In zulke STATUTEN moet, naar de mening van de werkgroep staan: Het doel van de stichting is het verrichten van sociaal cultureel werk ten behoeve van jeugdigen en vol wassenen in de gemeente Holten e.o. Het werk zal in eerste instantie wor den gericht op jongeren. De middelen om tot dat doel te komen zullen zijn. Huren en exploiteren van ge bouwen voor het werk. Aanstellen van vaste kracht(en). Samenwerking met andere in stellingen. er moet een bestuur komen dat verantwoordelijk is voor het werk. Zo'n bestuur moet er, naar de me ning van de werkgroep zo uitzien. Er moeten geen vertegenwoordi gers van verenigingen inzitten, maar mensen op '„persoonlijke titel" Het bestuur moet minimaal uit NEGEN leden bestaan. „Godsdienst opium voor het volk, opium godsdienst voor het volk", een programma over drugs en reli gieuze ervaring is het thema van de rubriek „Kerk en Samenleving" die de RONO op maandag 31 mei, Twee» de Pinksterdag, uitzendt van 19.30 tot 20.00 uur. Er zijn voorbeelden van mensen die onder invloed van drugs gekomen zijn tot een sterke reli gieuze beleving. Beslaat er verband tussen deze er varingen en de religieuze beleving van de „gemiddelde" kerkganger? Wat zijn de diepere achtergronden van het druggebruik? Kan men door drugs te gebruiken God werkelijk in het gelaat zien, zoals druggebruikers veelal willen? zijn enkele van de vragen die aan de orde komerr Hierover worden gesprekken gevoerd met een aantal druggebruikers uit noord Nederland, een psychiater, de Nijmeegse godsdienst-psycholoog dr. J. M. van der Lans en ds. D. Th. Rutgers, tot voor kort jeugdpredikant in Groningen. Deze weck heeft de VVV in samen werking met gemeentewerken een tweetal rondwandelingen uitgezet, t Doel van deze wandelingen is om de vele gasten, vooral de ouderen onder hen, gelegenheid te geven nabjj het dorp ook rondwandelingen te kunnen maken. Z(j behoeven dan niet naar de jbekende pick-nickplaatsen op de Holterberg, om daar de uitgezette wandelingen van het Staatsbosbeheer tc maken. De bovengenoemde wandelingen be ginnen bij de Spanrrenwerg, hoek Enkweg. Hier is een handwijzer ge plaatst welke aangeeft de te wande len afstand en tijdsduur, met tevens een witte stip en een plusteken, waar door de route goed te volgen is via paaltjes, waarop deze tekens zijn 'eergegeven. De eerste wandeling van 3 km en een tijdsduur van pl.m. 45 minuten loopt via de Sparrenweg, Oude Die- lenveenseweg-Keesmansweg, Raal- rweg, Eikenwerg en Ericaweg. De tweede met een afstand van 4 knx en een tijdsduur van plm. 60 pninuten loopt via de Enkweg. Oude (Hellendoornseweg, Motieweg en Blik- kertweg. Vooral door gasten, die met de trein of bus komen wordt veel ge- jVraagd naar dit soort wandelingen, [zodat de VVV hoopt dat velen hier van gebruik zullen maken en een paar prettige wandeluurtjes mogen [beleven. |Het bestuur der VVV heeft de open- vat-stelling van hét VVV-kantoor als lag-volgt bepaald: maandag tot en met en vrijdag van 9-12.30 en van 13.30-17.30 i opllur- Zaterdags van 9-12 uur. De za- ei 1erdagmiddagopenstelling van voor baande jaren komt hiermee te ver ballen. Met ingang van deze week ver schijnt de bekende agenda van de Streek VVV Overijsselse Heuvelrug en Salland weer wekelijks. Dorpsge noten en indien zijn gasten hebben, ook deze, kunnen de agenda afhalen aan het VVV-kantoor. Er staan leuke tips in omtrent speeltuinen, beziens waardigheden en evenementen. Op 2e Pinksterdag neemt een enigszins „versterkt" Holten A deel aan een jeugdtoernooi van de W Voorwaarts te Vriezenveen, waar voor de volgende verenigingen heb ben ingeschreven: Daarlerveen, Eintracht, P.H., Holten, Voorwaarts Al en A2. Het programma luidt als volgt; 10 uur Holten Voorwaarts A2; 10.45 uur Voorwaarts Al Holten; 13.30 uur Holten PH; 15 uur Ein tracht Holten; 15.45 uur Daarler veen Holten. De wedstrijdduur is bepaald op 2 x 20 minuten. Het vertrek per auto is om 8.45 uur vanaf Smidsblad. De postduivenverenigig „De Berg- vliegers" nam met 179 duiven deel aan de wedvlucht va. Quivrain, over een afstand van 282 k.m. De duiven werden gelost om 12.45 u. Aankomst eerste duif van H. van Beek. om 16.37.30 uur. Laatste duif 17.27. 36 uur. De totale uitslag was: 1-7-11-13 H. v. Beek, 2-12 Joh. Paalman, 3. H. J. ten Velde, 4, 9, 10, 12. 27, 30, 32,Gebr.Wil- lems, 561526 L. Gazan. 8-3334 A. ten Dam, 1314-25 Joh. Veldhuis, 16-17- 24 G. Steunenberg, 19-21 J. L. Gerve- dink Nijhuis, 22 Jan Paalman, 23 G. J. Bekkernens, 28-36 G. J. Schuiterd 20 W. Aaftink, 29 H. J. Aaftink, 35. G. Veldhuis. 1-3 van het bestuur moet beneden 25 jaar zijn. 1-3- van het bestuur moeten ouders van jonge kinderen zijn. 1-3 van het bestuur kan bestaan uit ouders belangstellenden en maatschappelijk deskundigen. Het bestuur moet een zittingsduur hebben van 3-4 jaar. Zo'n bestuur moet naturlijk ook vergaderen, want er moet een beleid zijn waar men samen over spreekt, en er moeten praktische beslissingen genomen worden. Voorgesteld wordt: minstens 4 keer per jaar te ver gaderen. te vergaderen op verzoek van 2 of meer leden. te vergaderen op verzoek van 'n werkgroep. de vergaderingen zullen zoveel mo gelijk openbaar zijn. de besluitvorming zal plaatsvinden met meerderheid van stemmen. Zo'n bestuur kan lang niet overal verstand van hebben en heeft vaak de moeilijkheid dat het niet dicht genoeg bij het werk zelf zit. Er zit dan een kans in dat zo'n be stuur wat theoretisch gaat praten. Om dat te voorkomen wil men de instelling van WERKGROEPEN. Deze werkgroepen kunnen verschil lend worden samengesteld, bijv. naar aspecten (bijv. sociëteits werk); naar activiteiten (bijv. creatieve vorming) naar bepaalde problemen (bijv. verkrijgen van gebouwen). Om te voorkomen dat deze werkgroe pen over het werk gaan praten zon der de mensen die het direct aan gaat, wil men dat minstens de helft van zo'n werkgroep bestaat uit di rect betrokkenen. Hoe nu met de inspraak van de be volking want die moet gegarandeerd worden. Minstens eenmaal per jaar zal er een openbare vergadering zijn, waar in bijv. voorstellen gedaan kunnen worden voor het werk, en voor nieu we bestuursleden. Ook moet de bevolking goed op de hoogte zijn van de activiteiten van de stichting, en er. zo mogelijk bij betrokken zijn. Voorstellen van de werkgroep voor het voorlwerken aan dit initiatief. Een aantal voorsteliën zijn op de hea ring gedaan, zoals: 1 Nog een hearing te houden in de eerste helft van juni. Op die hearing een voorlopig be stuur te kiezen. Dat voorlopig bestuur gaot st. ten en een huishoudelijke reglement opstellen. Na overleg met de bevolking een definitief bestuur kiezen. twee werkgroepen instellen, een voor het kinderclubwerk. een voor het sociëteitswerk. een derde werkgroep (middelbaar scholierenwerk) voorbereiden. in september 1971 beginnen met kinderclubwerk. zorg voor gebouwen gaan omzet ten in realiteit. de aanstelling van een jeugdwerk leider voorbereiden. geldwerving en financiëring. publicatie van alle gegevens aan de bevolking. Tenslotte nog het volgende: De werkgroep zal zich zo spoedig mogelijk beraden over een nieuwe datum voor een hearing. Zij hoopt dat er veel mensen zullen komen om mee te praten, en mee te beslissen over de plannen. Zij kan zich echter ook indenken da) een aantal mensen niet kunnen ko- me. Zij denkt hierbij vooral aan ou ders van jonge kinderen. Toch hebben deze mensen het groot ste belang bij deze zaak, want het gaat ook om hun kinderen. Daarom stelt de werkgroep voor, dat men ook schriftelijk kan reageren op de plannen, door bijv. een brief te schrijven aan een van d eleden van de werkgroep en daarin zijn of haar mening kenbaar te maken. Men kan ook reageren aan het bureau van het Holtens Nieuwsblad. De re dactie kan dan deze reactie's doorge ven, en eventueel in haar blad opne men. Het lijkt ons van het grootste belang dat deze vorm van jeugdwerk nu zo spoedig mogelijk van de grond komt omdat er inderdaad wat gebeuren moet in de gemeenschap Holten, die zich steeds uitbreidt en waar de mo gelijkheid om samen te werken ze ker aanwezig is. De ponyclub „De Bergruitertjes" organiseerde op zaterdag 22 mei een grote puzzelrit waarvoor het parcours was uitgezet over de mooiste delen van de Holterberg. Er werd aan deel genomen door de ponyclub Borne" de ruitervereniging Borne" en de L. R. „D,e Bergruiters" Om 9.30 uur gingen drie klassen van start n.l. A en B ponys, C. en D. pony's en rijpaarden. De middagpauze werd gehouden in de tuin van het kasteel „De Spren- genberg" bij Haarle waar groot en klein op tijd aanwezig was. De mee gebrachte boterhammen lieten zich goed smaken en er heerste tijdens deze lunch in de openlucht een bui tengewoon gezellige sfeer. Vanaf „De Sprengenberg" puzzel de men weer terug naar camping „Veneldaas" waar om half vier de prijsuitreiking plaats had. In de klasse A en B pony's kwam de .eerste prijs in handen van equipe Jan Bronsvoort en Alfred Dekker de 2eprijs was voor Toosje Nijenhuis Vrijdag 21 mei. Het is ongeveer half negen, eindelijk is het dan zo ver voor de kinderen van klas 1 en 2 van de Dorpsschool. De dag van het schoolreisje, hun schoolreisje, is aangebroken. Twee bussen van de O.A.D. staan gereed voor vertrek. Zo'n tachtig kinderen en negen be geleiders (sters) zoeken een plaatsje in de bussen. Het weer is ronduit fantastisch, kan niet beter. Via De venter, Wilp, Loenen gaan ze naar Burgers Dierenpark te Arnhem. Voor al de olifanten, de ijsberen en de leeuwen trekken de aandacht. Om tien voor half twaalf zijn ze weer bij de bussen, waar limonade de dorst lest. Het is tien voor twaalf als allen zich heerlijk in de open lucht hebben neergezet op het boven dek van de boot die het gezelschap naar de Westerbouwing zal brengen. Om precies twaalf uur klinkt een en thousiast gejuich, de boot vertrekt. De rust van het bootreisje wordt afgewisseld door een, deels moeiza- klim van 142 treden naar de speel tuin de Westerbouwing. Een flesje li monade wordt met wat brood snel naar binnen gewerkt, want na dit ver plicht zitten, volgt vrij spelen. Het zakgeld wil vlot op door de aanwe zigheid van o.a. botsautootjes. Om half drie weer in d,e bus en op weg naar de ruimte van de heidevelden langs de weg Arnhem-Apeldoorn. Daar wordt in korte tijd veel energie verbruikt aan spelen als verstopper tje en voetbal. Een grote groep kin deren houdt zich met veel plezier be zig met rollen van een grote (zwar te) zandhoop, hetgeen de moeders 's avonds ook wel gezien zullen heb ben. Om kwart, voor vijf gaan zij de bus in en om ongeveer half zes zijn ze moe, maar voldaan terug bij de school. Op dinsdag 18 mei j.l. maakten de Hervormde Vrouwen Groepen Holten en Dijkerhoek hun jaarlijkse uitstapje. Om kwart vóór acht ver trok men 's morgens in de richting van Deventer. In Apeldoorn in de schouwburg Orpheus" werd het eerste kopje koffie gebruikt. Hierna had een ieder de gelegenheid om te winkelen. Om plm. half elf werd de tocht voortgezet om na een rondrit door het nationale park „De Hoge Veluwe" het Hubertusslot behorende bij dit park te bezichtigen. Nadat men in café „Rust Wat" te Schaarsbergen de inwendige mens wat had versterkt werd de bus weer opgezocht en reed men naar Does burg om daar een mosterdfabriekje te bezichtigen. Nadat men de mos terd geproefd had werd de tocht weer voortgezet naar 's Heerenberg om daar na eerst een wandeling over de wallen te hebben gemaakt en in de kelder de thee te hebben genuttigd het prachtige kasteel Berg te bezichtigen. Door verschillen de dames werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om de toren te be klimmen om van de prachtige verge zichten te genieten. Via Doetinchem, Rurlo, Lochem ging het naar De Exselsche molen, om daar het voortreffelijke diner te nuttigen. Begunstigd door prachtig weer en rijkelijk voldaan keerde men om plm. 10 uur op het uitgangspunt terug. en Hansje Barvelink, allen „Bergrui tertjes" en de 3e prijs kregen Joke v.d. Panne en Janneke Kok uit Bor ne. Klasse O en D pony's: 1 Vera Steunenberg en Engbert Prins. 2. Attie Bos en Bernard Knuijf, Borne 3. Pauline Wansink en Lianne Fed- dema. Klasse „Rijpaarden": 1. equipe Dirk Aaftink Holten en Ellen Lieden- baum, Borne. 2. equipe mevr. Brouwers-Vosman en haar dochter Karin. 3. equipe Ike KÖlner en Lucie v.d. Kolk, Borne. Vera Steunenberg en Engbert Prins kwamen met het laagste aantal straf- punten uit de bus n.l. totaal slechts 15. Het traject was ruim 27 kilome ter lang en zat vol puzzels en „lis tige valletjes". Een prachtige pres tatie van Vera en Engbert! Al met al een heerlijke rit en zeker herha ling waard. „De Bergruitertjes" ge ven zaterdag 29 mei om 2.00 uur een demonstratie op de camping „Ven.e- klaas" in de Look. De toegang is vrij en na afloop zal gelegenheid zijn om een ritje per poriv 'te maken, waar voor een kleine vergoeding zal wor-' den gevraagd. De kinderen van de openbare Kol-kleuterschool zijn op Koninginnedag naar een voorstelling van Swiebertje, Saartje en Bromsnor geweest in Markelo. Dat heeft zo'n diepe indruk op hen gemaakt, dat zij een groot werkstuk hebben gemaakt voor dit drietal en nog een voor ieder afzon derlijk. Via de NCRV-televisiedienst ontvingen zij een aardige brief, die wij onze lezers niet willen onthouden. Zij luidt als volgt: „Lieve allemaal! Toen Swiebertje. jullie pak ontving, is hij meteen naar juffrouw Saartje gerend. Juffrouw Saartje heeft Bromsnor opgebeld en toen hebben ze met z'n drieën rond de keukentafel uitgebreid jullie geweldige werk stukken zitten bewonderen. Natuurlijk hebben ze elk hun portret zelf bewaard en de grote teke ning heeft Swiebertje meegenomen, want die wilde hij in zijn eigen huisje hangen, zei hij. Jullie hadden hem eens moeten kunnen zien: hij was zo trots als een pauw! Maar nu is het een beetje stil geworden in het dorp van de burge meester. want'iedereen is met vakantie gegaan. Swiebertje is een lange zwerftocht begonnen. We hopen dat hij mooi weer treft. Vlak voordat hij wegging spraken wij hem nog even en toen heeft hij ons beloofd, dat hij op tijd zou terugkomen om weer een hele nieuwe serie dolle dwaze avonturen te gaan beleven. En natuurlijk gaan we daar met z'n allen van meegenieten. Dag allemaal, heel veel groetjes van juffrouw Saartje, Bromsnor en vooral van Swiebertje!" Tijdens de Pinksterdagen en waarschijnlijk ook de week daarop mag Hol ten een zeer druk toeristenbezoek verwachten. De hotels en pensions zijn al vroegtijdig besproken en misschien op een kleine uitzondering na volledig bezet. Heel veel aanvrage is er geweest voor de campings en de zomerhuis jes, welke worden verhuurd, zodat het hier mudvol zal worden. Zeker is, dat bü het fraaie meiweer en in verband met de schoonheid van de natuur, de stedelingen, die hier een tweede woning hebben in de vorm van een kleine bunga*ow of zomerhuisje op het zomerhuisjesterrein, de pinksterdagen in Holten zullen doorbrengen. De dorpshotels zijn over het algemeen niet bezet, maar die maken er steeds meer een gewoonte van om de vele passanten onderdak te verschaffen. Er wordt veel gedaan om het de vreemdelingen zo aangenaam moge lijk te maken. De VVV heeft weer een vakantieprogramma opgesteld, dat ook weer opgenomen is weekagenda van de Stichting Streek VVV Overijsselse Heuvelrug en Sal land, dat gratis verkrijgbaar is en er als volgt uitziet: Dinsdag 1 juni: Bezichtiging Ma nege Beltman, Markeloseweg 8, tus sen 14 en 16 uur. Men kan een kijkje nemen in de stallen en de manege met o.a. een balconterras. De toe gang is vrij. Bezichtiging van de kaasboerderij van de familie Cats met uitleg van de kaasbereiding. Kosten f 1,- p. p. kinderen tot 14 jaar f 0,50. Adres Beuseberg 93, weg Holten-Laren (af slaan bij het viaduct links. Aanvang 14.30 uur. Men moet op tijd zig zijn. Woensdag 2 juni: 14.00 uur: VVV- Tïeuvelrü'grit per touringcar van; OAD-plein. De tocht gaat over de Hol terberg ;en Haarlerberg; met T een. kleine wandeling naar de prachtige Ongeveer een miljoen hengelsport liefhebbers zullen zich ook dit jaar een weekend eerder dan verwacht werd naar hun „stekkie" kunnen begeven om door turen naar hun dob ber hun zenuwen te stillen en vis- genoegens te paren aan visserslatyn. De minister van landbouw en visse rij was namelijk weer zo goed de oorspronkelijke datum van 1 juni als opening van het visseizoen te ver vroegen tot 29 mei. Ter voorkoming van moeilijkheden die de visgenoegens zouden kunnen verstoren volgen hier enkele belang rijke bepalingen die elke hengel sportliefhebber moet weten. GESLOTEN TIJDEN Met uitzondering van de peur gel den voor alle sportvistuigen gesloten tijden. Namelijk van één uur na zons ondergang tot één uur vóór zonsop gang voor het gebied van de binnen visserij met uitzondering van een ge deelte van de beneden-rivieren; voor voor de rivieren van 1 april t.e. 31 mei en voor het IJsselmeer en de overige binnenwateren van 16 maart t.e.m. 31 mei. Voor de speciale- of snoekhengel geldt een gesloten tijd van 1 maart t.e.m. 30 juni. Ook gelden voor bepaalde vissoor ten gesloten tijden: van 1 april t.e.m. 31 mei voor witvissoorten zoals bar beel, blankvoorn, brasem, karper, kolbij, meun, ruisvoorn, serpeling, sneep, snoekbaars en winde. Voor aal of paling, zeelt en bot bestaat geen gesloten tijd. Voor snoek geldt een gesloten tijd voor dezelfde periode als voor de spe ciale hengel, van 1 maart t.e.m. 30 juni. De liefhebbex-s van snoeken zul len dus nog tot 1 juli moeten wach ten voor zij hun aas mogen uitwer pen om de snoek van hun dromen te verschalken. AKTEN EN VERGUNNINGEN Voor het vissen in wateren die regelmatig als verkeersweg te wa ter worden gebruikt mag men met één gewone hengel-vissen zonder ver gunning van de rechthebbende op het visrecht. Voor andere wateren heeft men zo'n vergunning wel no dig. In twijfelgevallen informere men terplaatse. Het zelfde geldt voor het mogen lopen op bepaalde oevers en dijken. Behalve de soms nodige vergun ning moet men in het bezit zijn van een zogenaamd „bijdrage bewijs" (bijdrage tot verbetering van de vis stand) of van een visakte. Een „Bijdrage bewijs" is nodig voor het vissen met één gewone hengel. Kinderen beneden 15 jaar hebben dat bewijs voor het vissen met één gewone hengel niet nodig. Zij mo gen dus in openbare wateren met één gewone hengel geheel vrij vissen. Voor het vissen met twee gewone hengels, of een speciale hengel, of een peur is altijd en voor iedereen een kleine visakte jvereist. Voor het vissen met alle andere of meerdere geoorloofde vistuigen dient men een grote visakte te bezitten. Onder „gewone" bengel wordt ver staan een hengel al dan niet voor zien van een opwindmechanisme met maximaal drie één- twee- of drie-tandige haken geaasd met: brood, aardappel, deeg, kaas, nen en peulvruchten, fruit, slachtpro- dukten, zeepier, zager, mossel, put- schelp, worm. steurkrab en garnaal; b. nabootsingen (kunstaas) van de onder a genoemde: c. insecten en insectenlarven: d. nabootsingen van het onder c genoemde aas voor zo ver niet groter dan 2lJs cm. Onder „speciale" hengel wordt ver staan elke hengel geaasd met an der dan door de minister voor de gewone hengel aangewezen aas, als b.v. de hengel geaasd met vis (snoekhengel). Een werphengel kan zowel een ge wone als een speciale hengel zijn. Dat hangt af van het aas dat gebe zigd wordt. ONDERMAATSE VIS Ondermaatse vis en vissen gevan gen in gesloten tijd moeten onmid dellijk in het zelfde water waarin ze werden gevangen wox'den terug gezet. Een houder van een kleine visak te, zogenaamde snoekakte, mag 30 ondermaatse visjes als aas in voor raad hebben. Enkele minimum vismaten: Voorn en serpeling 15 cm, bot 20 cm, baars 22 cm, forel, meun, schol, sneep, winde en zeelt 25 cm, aal of paling 28 cm, barbeel 30 cm, karper 35 cm, snoekbaars 45 cm, snoek 50 cm. Voor de bliek en brasem zijn geen maten vastgesteld. ZEE- EN KUSTVISSERIJ Het vissen in zee is geheel vrij. Er zijn ook geen gesloten tijden voor vis tuigen en vissoorten. Wel gelden voor een aantal vissen minimum maten. Het zelfde geldt voor het vissen in kustwateren met ten hoogste twee hengels. Voor het vissen op andere wijze, met uitzondering van het vis sen met de speciale hengel, een peur, of een spieringpaternoster, mo§t men voor kustvisserij voorzien zijn van slechts een consent a f l, plus legeskosten. verkrijgbaar in el ke gemeente in Nederland op het gemeentehuis, in grote gemeenten bij de politie, waar men ook in twijfel gevallen alle gewenste inlichtingen kan krijgen. Wie de hengelsport wil beoefenen moet sportief zijn en zich van de no dige papieren voorzien. De kosten van één en ander zijn dit jaar be langrijk verhoogd. Alleen het ..Bijdra ge bewijs" is onveranderd gebleven op f 3.De kleine visakte ging van f 2.op f 4.plus f 5.75 aan bij drage is f 9.75. De grote visakte ging van f 10.8 naar f 20.8 plus f 11.8 aan bijdrage is totaal f 31.8. Daarbij komt dan nog de maximaal f 1,8 gemeen telijke legeskosten. Jaarlijks worden in ons land kapi talen geïnvesteerd aan pootvis. Wie van deze vis vangt zonder de ver eiste bijdragen te leveren pleegt één of meer strafbare feiten. Wie daar voor zelf gevangen wordt moet niet tegenspartelen maar het angeltje uitzichten op de Nijverdalseberg. Kosten f 3,50 volw., kinderen f 2,25. Opgave en betaling op het VVV-kan toor. 14.00 uur: Bezichtiging en rondlei ding in het pluimveebedrijf van de familie Barvelink, Borkeld 80, in het verlengde van de Postweg. Men ziet de ontwikkeling van eendagskuikens tot de produktie van eieren. Er wordt een kleine vergoeding gevraagd. Donderdag 3 juni, 14.30 uur: Be zichtiging kaasboerderij van de fami lie Cats. Men zie onder dinsdag. Vrijdag 4 juni, van 14.30-18.00 uur: Warenmarkt in het dorpscentrum (Kerkstraat). Zeer gezellig. Kopje koffie De kerkeraad van de Ned. Her vormde gemeente nodigt de vreem delingen gaarne uit om zondags na de tweede dienst een kopje koffie te ;:komen- drinken in het Gebouw Irene-, aan de Boschkampstraat. Men kan daar dan ook de voorganger ontmoe- De uitslagen van de tot gisteravond gespeelde wedstrijden van het be drijfsvoetbal op het terrein van de VV „Holten" aan de Rijssenseweg zijn als volgt: Brands/VrijheidVuko 5-1: A. Muller H.A.C. 3-0; Mulpie- Koopman V S Vo II 4-0; Universal I V S Co I 3-3; Brands/Vrijheid Universal I 3-3; Mulpie Univer sal II 1-0; VuKo V S Co I 1-2; A Muller De Halm/Mengunie 1-1; Univex-sal II Koopman/VS Co II 5-0; De Halm'Mengunie HAC 2-3 en Brands/Vrijheid VS Co I 1-0. Er werd weer met grote overgave gestx-eden. Voor dit weekend en de komende week staan de volgende ontmoetin gen op het programma: zaterdag 29 me; 10 uur: HAC A Muller, 14.00 u. Universal II Mulpie, 16 uur Uni versal I VuKo. dinsdag 1 juni 19 uur HAC De Halm/Mengunie (uit gesteld op 18 mei), vrijdag 4 juni VuKo Brands/Vrijheid; zaterdag 5 juni 10 uur Koopman/VS Co II Mulpie 14 uur VS Co I Universal I; 16 uur De Halm/Mengunie A Muller. 'Door het bestur van de afd. „Het Groene Kruis" js als wijkverpleegster benoemd mej. J. E. Duncan uit Voor burg, Zuster Duncan, geboren op Aruba (Ned. Antillen) zal op 1 juni a.s. haar werkzaamheden aanvangen. Zaterdagmorgen starten op de ou de camping „Veneklaas" in 4 leef tijdsgroepen plm. 150 meisjes en jon gens om te proberen het parcours binnen de gestelde tijd, resp. 1, 2, 3 of 4 keer af te leggen. Enthousiast en vol vuur vertrok ken de groepen met een snelle sprint. De meesten merkten echter al gauw dat dat niet de manier was om goed over te komen en ze gingen dan ver standig over in een wat rustiger tempo, om in ieder geval het in voor uitzicht gestelde diploma te behalen. Praktisch alle jongelui slaagden daar in dan ook. Gezien de enthousiaste uitlatingen en de leuke, gezellige sfeer bij de start en finish zal de s.v. ..Bato" ondanks de bij deze eerste keer gemaakte „schoonheidsfoutjes" proberen het volgende jaar weer een dergelijk sportief evenement voor de Holtense jeugd te organiseren. Dat men hiermee aan de wens van zeer velen zou voldoen is bij deze eerste prestatieloop overduidelijk ge bleken. De medailles werden deze keer gewonnen door: 7 8 jari?xen: 1. F. Knapen 2. E. Pennewaard 3. D. Hel' 9 10 jarigen: 1. H. Schuppert 2. T. Stb'"npert 3. H. Oosting 11 12 iarif n: H. Beltman 2. J. Rietberg 3. T. Koonman 13 14 iarigen: 1. G. Vixseboxse 2, H. Wcc-hUap-l 3. B. Arfman FILMS E.D.B. Theater, Smedenstraat, telef. 13615. Donderdag 27 mei t.e.m. woensdag 2 juni: Met de muziek mee (a.l.). Vrijdag 23 en zaterdag 29 mei, nachtvst. 7 gouden mannen 18 jr. Zaterdag 29. zondag 30. maandag 31 mei en woensdag 2 juni, mati nee: Kolder op zolder, met Laurel en Hardy (a.l.). Aanvangstijden: do. 20 uur, vrij. 21, 23.30 uur: za. 14. 18.30. 21 en 23.30 uur; zo. 14. 16. 18.30 en 21 uur; ma. 14, 16. 18.30 en 21 uur; di. 20 uur; wo. 14 en 20 uur. Cinema. Lange Bisschopstraat, telef. 11100. Donderdag 27 mei tot en met woensdag 2 juni: Het zal je kind maar wezen (a.l.). Vrijdag 28 en zaterdag 29 mei. nachtvst.: Gunfighter of the Ride- river (18 jr.). Zaterdag 29. zondag 30. maandag 31 mei en woensdag 2 juni, mati nee: The Thunderbirds, here we go (a.l.). Aanvangstijden: werkdagen 20 uur, vrij. 20 en 24 uur; za. 13.30, 13.45, 21 15 en 24 uur: zo. 13.30. 15.30, 18.45 en 21.15 uur; ma. 15.30. 18.45 en 21.15 uur: wo. 13.30 en 20 uur. Luxor Theater, Brink, telefoon 18662. Donderdag 27 t.e.m. woensdag 2 juni: De getrouwde priester (18 j). Zaterdag 29 mei. nachtvst.: De duivelse acht (18 jr.). Zondag 30 en maandag 31 mei, matinee: Laurel en Hardy in Won derland (a.l.). Aanvangstijden: werkdagen 20 u.; za. 18.30. 21. 23.30 uur: zo. 14. 16. 18.30 en 21 uur; ma. 14, 16, 18.30 en 21 uur. EXPOSITIES Openbare Leeszaal, Brink 70, telef. 13506. Maandag 24 mei tot en met maandag 21 juni: Ham Geertman, met pentekeningen. Openingstijdendagelijks -10*17- 19-21. uur: zaterdagavond, zondag en maandag gesloten. Goetiek De Rozijnenkorf, Assenstr., telef. 11843. Tot en met zaterdag 5 juni: Liesbeth Wiersma, met wandkleden en weefwerk. Openingstijden: dagelijks 4-18 uur; vrij. 14-18 en 19-21 uur; zondag ge sloten. Museum De Waag, Brink. tel. 14556. Antieke keukens, antieke fietsen, zilver. Delftsaardewerk. Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 uur; zondag 14-17 uur. Museum De drie haringen, Brink, te lefoon 14556. Antiek speelgoed en kostuums. Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 uur; zondag 14-17 uur. Galerie Grote Poot. Grote Poot 13. telex. 15495. To^ en met zaterdag 19 juni: Henk Blokhuis met mono types en schilderijtjes. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag 9-12 en 14-18 uur; vrijdag 19-21 uur. Kaarten voor het Spectakcl Ei (op 29. 30 en 31 mei) verkrijgbaar bij de VW Deventer. Vliegveld Teuge De Zanden, telef. 05763-200. Parachute springen bij goed weer op za. en zo. tot 11 uur en tegen zonsondergang. Rond vluchten dagelijks telef. reserve ring 05712-2341. BAR/DAXCJNOS Maxim Bar: Welle 72'';. telef. 12054. La Balance: Brink 72. telef. 19277. Chez Antoinette: Roggestraat 10. te lefoon 16630. Het Witte Paard: Walstraat hoek ooistraat. telef. 16959. Safari Club: Gr. Poot. telef. 14876. Walk In: Gr. Overstraal, telef. 19768. V.V.V. Deventer. Stationsplein 2, tel. 76200. Openingstijden: dageüiks 9-12.30 en 14-17.30 uur; za. 10-12.30 uur. ALMELO Varossieau: do. en vrij. om 2.30 uur Naakt in vreemde bedden (18 jr.). Do. en vrij. om 8 uur: Onze dokter is de beste (a.l.). Zaterdag om 23.15 uur: Naakt in "rpemde bedden na jr.). Zaterdag om 6.45 en 9 uur: Onze dokter is de beste fa.l.). Het Nederlandche Roode Kruis heeft vorige week op zijn jaarlijkse pers conferentie de volgende nieuwsfeiten bekend gemaakt: dat het een vrijwillige automobi listen korps heeft gevormd, dat kan worden ingeschakeld voor het voer van nieren of typeringsmateri aal ten behoeve van niertransplanta ties; dat het in het najaar een inlichtin- gengids zal uitgeven met de namen van ongeveer 500 instellingen, die werkzaamheden verrichten op het gebied van drugs en druggebruik; dat het de beschikking krijgt over Huize IJsselvliedt in Wezep. waar met ingang van volgend jaar weke lijks dertig chronisch zieken en in validen onder verzorging van Roode Kruis-vrijwillig(st) ers van een va kantie zullen kunnen genieten; (?.at ,'t nieuwe hospitaalschip waar schijnlijk in juni zal kunnen worden aanbesteed; dat dit jaar de tiende post in het ambulance-snelwegen-project van 't slikken en maar liever lid worden van een hengelspox-tvereniging. Waar de meeste vis zit? Volgens een oer-oud-mopje nog altijd tus sen de kop en de staart. PRETTIG VISSEN EN GOEDE VANGST Roode Kruis zal worden ingesteld; dat 't jeugd Roode Kruis ter gele genheid van zijn 25-jarig bestaan een internationaal werkkamp organiseert waar vrijwilligers uit zes landen zich zullen inzetten voor de verzor ging en recreatie van gehandicapten die ter plaatse met vakantie zijn; dat het werk van de Radio-Medi sche Dienst van het Nederlandsche Roode Kruis zo sterk groeit dat ver wacht wordt dat dit jaar liefst 500 ge vallen zullen worden behandeld; dat het Prinses Irene Fonds, dat op 1 januari jl. door het Nederland sche Roode Kruis werd overgeno men. in het eerste kwartaal van 1971 meer dan tweehonderd ontspan ningsavonden voor zieken en bejaar den heeft gezorgd; dat de hulp na rampen in het buitenland vorig jaar een record heeft bereikt er werd voor meer dan f 7 miljoen hulp geboden na aard bevingen. overstromingen en andere calamiteiten; dat intussen al het andere, ver trouwde Roode Kruis-werk onvermin derd voortgang vond. Ook na de recente aardbeving in O- Turkije is het Nederlandsche Roode Kruis onmiddellijk voor de slachtof fers in de bres gesprongen. Al dat werk kost bijzonder veel geld. TI kunt dat steunen tijdens de collecteweken van het Roode Krul» van 24 mei tot en met 5 juni.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 3