Zwemmen en zonnebaden Wij eten te veel Onderhoud van de lak Verandering in onze voedingsgewoonten is dringend gewenst Cleaner Anti-roest Geslaagde show van Imca Marina IftpfB - Eetlust-re gulat ie Veranderingen in liet voedingspatroon Meervoudig onverzadigde vetzuren Verandering Zes„geboden" Trim u fit met Goossenmaat j Naast de vloeibare autowas Turtle Wax" is nu het produkt ^Super Turtle Wax" aan de markt gekomen. Eveneens een vloeibare, dus gemakkelijk en snel te brengen fautowas, die overigens in geen en- jkel opzicht onder doet voor vaste •was. Super Turtle Wax werd ont wikkeld om de auto te beschermen tegen de snel toenemende aantas- iting van de lak door luchtvervui ling èn tegen het eveneens toene mend gebruik van zeer agressieve huishoudelijke wasmiddelen bij de (wekelijkse wasbeurt. Het nieuwe produkt beschermt de lak tegen tenminste 30 wasbeurten en behoeft derhalve bij wekelijks wassen van de auto slechts 2 x per jaar te worden gebruikt. De inhoud van één flacon is voldoende voor twee wasbeurten en biedt een vol jaar bescherming van de auto, in (combinatie met een blijvend schit terend glanzend lak. Turtle Wax kan zonder meer in de 'felle zon gebruikt worden. Ook is het niet nodig om in de was gezette delen direct uit te poetsen. Men kan rustig de gehele wagen achter el kaar in de was zetten en deze pas later - ook na enkele uren - uit- sen. wagens die bescherming van LSuper Turtle Wax" niet hebben ge had kunnen na verloop van tijd dof worden door luchtverontreinigjng, chemische invloeden of atmosferisch [vuil. Het nieuwe - vloeibare - pro dukt „Car Cleaner" biedt hier een snelle en gemakkelijk uit te voeren 'oplossing. Met deze cleaner ziet de wagen er na korte tijd weer als nieuw uit. Vergeet dan echter niet onmiddellijk een beschermende laag Super Turtle Wax" aan te brengen, opdat de fraaie glans van de lak be houden blijft. Roest verwijderen van alles wat roesten kan zonder schuren, slijpen en stöf...Hoe?Chemisch! Met een kwast de Rust Eater van Turtle Wax opbrengen, tien tot vijftien mi nuten laten inwerken en dan afspoe len met water (bij zeer hardnekkige gevallen herhalen en eventueel lan ger laten inwerken) is voldoende om de roest te verwijderen. Het metaal wordt daarbij niet aangetast. Rust Eater vertraagt bovendien nieuwe roestvorming. Nieuw voor Nederland is ook de in het buitenland reeds bekende autocleaner Rubbing Compound van Turtle Wax. Deze cleaner is pasta- vorm is zeer geschikt voor het op knappen van verweerd lakwerk en het harmoniëren van oude en nieu we lak (bijv. na het herstellen van schade). De bekende zangeres Imca Marina presenteerde donderdagavond in De Esch een tweeledig tour de chant voor de Groninger Vereniging 't Hoogholtje. Met begeleiding van or ganist Luc Smit bracht Imca Marina een attractief liedjesprogramma, dat was afgestemd op het Groninger pu bliek. Naast volksliedjes en schlagers, vertolkte de zangeres liedjes uit de oude doos. Ze deed dat op indruk wekkende wijze, hetgeen zijn weer slag had op de reacties van de toe hoorders. De grappige noot in het programma werd verzorgd door con ferencier-manipulator ,,Tsjoe" de Twentse reus, die menig staaltje ten beste gaf. Imca Marina maakt september 'n show met John Woodhouse en is he denavond op de t.v. te zien. Voorts treft zij voorbereidingen voor een ca baret, dat in Groningen in première gaat. Haar nieuwe singeltje „Lieb- ling, weine nicht" rolt deze -week van de pers. Imca Marina wil niet uitsluitend Duitse liedjes zingen, maar neigt meer en meer naar het volksgenre op internationaal niveau. Binnenkort maakt zij haar eerste film, die wordt opgenomen in Bre merhaven. De Groninger vereniging heeft met het organiseren van een dergelijke show getoond op de goede weg te zijn en kan op een zeer geslaagde avond terugzien. "•Zonneaüf&idsters* en anderen! kunnen aan hun trek komen deze zo mer, want de nieuwe bad- en strand- Emodellen van Triumph International jonthullen meer dan ooit. Bikini's met kleine microbroekjes en trian- gelbehaatjes geven de huid alle kans op bruin te worden. Er zijn zelfs een paar modellen van een speciaal soort batist dat voor 70 pet. de ul traviolet stralen doorlaat, zodat de hele body egaal kan bruinen. Voor wie zich prettiger voelt in een eendelig badpak zijn er grappi ge modellen met uitgesneden vlak ken, die niet alleen lekker luchtig maar vooral ook zeer geraffineerd aandoen Bij al deze modellen zijn de cups niet langer meer voorgevormd, zo dat de boezem zijn natuurlijke vor men houdt. Opvallende metalen kettinkjes, ges pen of ringen separeren de cups of dienen als summiere sluiting. De ma terialen zijn uiterst dun en licht elas- jtisch met een zijdeachtige glans, zo als lycratricot en antron-flor, waar door de draagster het gevoel heeft, dat ze naakt zwemt, i Voor de wat zwaardere figuren zijn er decentere badpakken met. inge- jbouwde foundations, die tevens het piguur corrigeren, zodat zelfs een imaat 52 zich keurig op het strand kan vertonen.... De nieuwe kleuren zijn zomers fris en pastelachtig,zoals champagne, per- zikgeel, kirsch, cognac, turkoise, re seda, rose en lila, waarbij de klas- jsieke tinten als marine, zwart en bruin eveneens op het zomerprogram- pia blijven. Effen en tweekleurige (Combinaties, evenals zachte impri- mé's, welke laatste doen denken aan de schilderijen van franse impressio nisten zullen deze zomer een vrolijk istrandbeeld opleveren. ver anderssa in de opmtroirtg yan vefsotsSemfe voedingsstoffen per petsoon pef tfeg De Nederlander eet te veel en dat is, gezien de ongunstige gevolgen die het kan hebben, een zeer ongewenst verschijnsel. Te veel eten bevordert het ontstaan van vetzucht, niet al leen bij volwassenen maar ook by kinderen, zoals blijkt uit het toene mend aantal dikke kinderen. Vetzucht kan verschillende com plicaties ten gevolge hebben, zoals gewrichtsaandoeningen door overbe lasting van het skelet, diabetes, ziek ten van de galwegen en afwijkingen van het bloedvatenstelsel. Verder belemmert vetzucht een goede bloed- toevoer door inwendige vetafzetting in en om de diverse organen, zodat die niet optimaal kunnen functione- van meer plantaardig naar meer dierlijk eiwit. De stijging in de calorieënopname is vooral veroorzaakt door een toe genomen gebruik van eiwitrijke pro- dukten (vlees, vis en ei),zichtbare vetten (margarine, boter en spijs olie), suiker en diverse produkten die geringe bijdragen leveren, zoals noten, cacao, chocolade en gedroog de zuidvruchten. Hier tegenover staat een daling in het gebruik van graanprodukten en aardappelen. Als belangrijkste calorieënbron zijn de koolhydraten door de vetten vervan gen. De sterke stijging van de vetcon- sumptie is vooral veroorzaakt door het toegenomen gebruik van vlees, eieren, boter, spijsolie, kaas. noten en cacao. Margarine is nof steeds de belangrijkste leverancier, hoewel het vet-bruik ervan sinds 1950 een daling vertoont. {1538-100} Door de voortschrijdende mecha nisatie neemt de lichamelijke activi teit van de mens steeds verder af, waardoor de calorische behoefte ge ringer wordt. Het blijkt dat de mens zich onvoldoende aan deze geringer wordende behoefte aanpast. Uit proeven met dieren is geble ken dat ze bij toenemende activiteit spontaan meer gaan eten. Maar wanneer de activiteit gering is, eten ze relatief meer en worden zwaar lijvig. Onderzoek bij een bevolkingsgroep in India wees uit dat de calorische waarde van de voeding hoger was naarmatede beroepsarbeid zwaar der werd, maar degenen met lichte lot zeer lichte lichamelijke arbeid bleken meer te eten dan noodzake lijk was voor hun activiteit. De li chaamsgewichten van deze laatste groep lagen dan ook hoger dan die van de eerste groep. Men vermoedt dat de mens door activiteit zijn eetlust kan regelen, zolang deze activiteit gx-oter is dan eer bepaald minimum. Onder dit minimum eet men meer dan voor de geringe activiteit nodig is. Sinds 1950 is de opname van calo rieën met ca. 5 procent gestegen en die van vet met ca. 24 procent; de opname van koolhydraten is gedaald met ca. 7 procent. De opname van eiwit bleef ongeveer constant. Wel I» tr een verschuiving opgetreden eieren van nu sterk verminderd in vergelijking met 20 jaar geleden. Gezien de gevolgen van het hier- bovengeschetste voedingspatroon is het van grootste belang dat een ver andering ten goede wordt aange bracht. In het algemeen zal de voeding minder calorieën moeten leveren. Deze calorieënbeperking dient voor- MANNENMODE Uit de nieuwe wintercollectie 1971/72 die oud-Almeloër Bert Zuider veen voor Schiessers 'Lazytime' maakte, hier een jas in midi lengte, slipoverpulli en panta lon die in kleur op elkaar afge stemd zijn. Ook te dragen met lange pantalon. Alles in jersey. namelijk voort te komen uit een ver mindering van het gebruik van vet en suiker. Daar meervoudig onver zadigde vetzuren 't cholesterol gehal te van het bloed verlagen, is het ge wenst de gebruikte hoeveelheid vet zoveel mogelijk te laten bestaan uit vetten oie rijk zijn aan m.o.v. Dit betekent: het beperken van het gebruik van boter en margarine, zowel op het brood als voor de bereiding van de gerechten. het gebruik van margarine en oliën die rijk zijn aan m.o.v. in plaats van gewone margarine en spijsvetten. het gebruik van half vette melk en magere melkprodukten ('/s liter per dag is voor een volwassene voldoen de). het gebruik van mager vlees en ma gere vleeswaren (100 gr. vlees en vleeswaren is voor een volwassene voldoende). het beperken van de zgn. gezellig heidscalorieën" (chocolade, gebak, zoutjes patates frites enz.), matig zijn met suiker en suikerrijke levensmiddelen. De opname van vet uit graanpro dukten, melk en melkprodukten, spek en spijsvet is gedaald. Dit is voor wat betreft de. op zichzelf niet grote hoeveelheid vet uit graan minder gunstig, daar dit vet rijk is aan meervoudig onverzadigde vetzuren (m.o.v.). Veel van de belangrijkste vetleve- ranciers bestaan voornamelijk uit vetzuren. Van de leveranciers van on verzadigde vetzuren (spijsolie.,, eier- ren, graan, noten, vis, kip en bepaal de margarines) levert een belangrijk gedeelte overwegend mono-onverza digde vetzuren (ei, noten en kip). De toename van het gebruik -van dierlijk eiwit speelt ook een rol bij het stijgende vetgebruik. Dierlijke produkten zijn vaak vetrijk en ze worden veelal met vet bereid. Momenteel wordt meer dan de heïft van het eiwit in de vorm van dierlijk eiwit gebruikt, terwijl het vo - een juiste voorziening van ami nozuren voldoende is als een derde deel van het eiwit uit dierlijk eiwil bestaat. Gedurende de laatste decennia is de samenwerking van de dierlijke produkten veranderd. Vooral door wijzigingen in de voeding van de dieren is het vet van gedeeltelijk on verzadigd, verzadigd geworden. Zo is hel percentage linolzuur in kippe- ALMELO De deelnemende verenigingen en scholen aan het wandel evenement van ..De Goossenmaat" noemen wij hieronder.-Slogan voor het sportieve festijn is ,,Trim u fit met de speeltuinvereniging ,.De Goossenmaat". Op de 25 kilometer afstand komen de volgende verenigingen tegen elkaar uit: Twente (Enschede). Flierefluiters, Ons Genoegen, Voorts- weg (Enschede) en het Lindenhof (Enschede). Afstand over 15 kilometer: Ossenkoppelerboek. De Riet, Stadsveld Enschede), De Merels, V.O.K., Kindervreugd, Kerkelanden, Sluiters- veld, Op mars (Borne), WIOS (Hengelo), Voortsweg (Enschede) en het Lindenhof (Enschede). Afstand over 10 kilometer: De Jeugd (Hengelo), De Riet, Stadsveld (Enschede). De Merels, V.O.K., Kindervreugd, Kerkelanden, Sluiters- ne), WIOS (Hengelo) en het Lindenhof (Enschede). Afstand over 15 kilometer: Ossenkoppelerhoek, De Riet, Stadsveld De Jeugd (Hengelo), Op mars (Borne), WIOS (Hengelo). Bij elke groep, op iedere route zullen leden van de EHBO klaar staan om de helpende hand te bieden, wanneer zich ongevallen mochten voordoen.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 5