Cees Bal gediskwalificeerd na solo van vijftig kilometer CHARLES DE SMIT WINT TWINTIGSTE RONDE VAN OVERIJSSEL Pechprijs voor Hennie Kuiper Sterk rijden van Henk Poppe steekt t wiel Bal: „Ik was te kort voor de overweg om te stoppen" J i'lU'lM» P ïft1. *ym K AtO-rfO B, UITSLAGEN 3 sa.iïJS'Sss mi-Mm- CL..-- (Van onze sportredactie). RIJSSEN Cees Bal keek na afloop van de twintigste Ronde van Overijssel niet vrolijk. Hij had er zijn reden voor. Even daarvoor was hij als eerste door de finish gegaan in Rijssen. Veel later diskwalificeerde de jury hem. De 19-ja rige renner uit Zwammerdam vond dat allesbehalve vrolijk. De reden van zijn diskwalificatie: het negeren van de rode vlag. (Het teken voor de renners, dat ze direct moeten stoppen). De Trico Noble-man had slechts één zeer schrale troost: Na zijn diskwalificatie kreeg zijn ploeggenoot Charles lit --ilsMlffi -Ar* de Smit de eerste plaats toegewezen. De twintigste Ronde van Overijssel, georganiseerd door hel Comité Ronde van Overijssel en gesponsord door het Dagblad van het Oosten en de VVV Rijssen, had een boeiend verloop. Door enkele parcourswijzigingen kon deze ronde de naam klassieker met ere dragen. De renners hadden aller lei moeilijkheden te ovenvinnen, zoals kasseien, heuvels en bijzonder smalle paden. Na de start bij het Parkgebouw in Rijssen reden de 110 renners in gesloten formatie richting Enter. Schwarzwald konden de achtervol gers niet zo goed uit de voeten als Cees Bal. Cees Bal finishte dan ook als eerste. De eerste plaats was ech ter door de diskwalificatie niet voor hem. Dat de achtervolgers hard hadden gereden, bleek wel uit de geringe voorsprong die Bal nog aan de finish had. De sprint van het achtervolgen de groepje werd gewonnen door Charles de Smit. De sterke renner uit Nijverdal. Henk Popoe, finishte vlak achter De Smit. m-mi Charles de Smit (links) wint de sprint. Geheel rechts Henk Poppe (foto hoven). Cees Bal steekt de handen omhoog, kivalificeerd worden (foto onder). ou echter gedis- De twintigste ronde van Overijssel zou in Cees Bal opnieuw een zeer sterke winnaar hebben gehad. Nu De beslissing zou al vroeg vallen. Al zeer snel splitste de grote groep zich in twee delen. Tussen Enter en Goor gebeurde dat. Ongeveer dertig renners gingen aan de haal. Langza merhand groeide die groep uit tot vijftig man. In die groep zaten onder anderen: Cees Bal, Hennie Kuiper, Popke Oosterhof. Jo van Pol en Frits Schür. Het peleton volgde toen op ongeveer tweehonderd meter. Vlak voor Enschede sprongen uit de eer- ig: igs- lick Sroep drie renners weg. Ze wil den de premies verdienen, die in En- Ik «schede te halen waren. Albert Hulse- posch, Freddy Niemeyer en Kruims kregen een voorsprong. N Kort daarop demarreerden er op- j nieuw renners. Hennie Kuiper, Ad "an de Hoek en Cees Bal gingen 11 iveg. Later kwamen bij deze cou- i6. -eurs nog vijf man: Wieher Vlot, W'im Knoors, Adric van Opdorp, Al- ^^rrt Hulscboseh en Jo van Pol. Deze gkroep van acht draaide sterk. De sa- ^inemvcrking tussen de renners was ^litstckend. De voorsprong voor de ■Koplopers bedroeg in Oldenzaal 40 leconden. Het peleton was niet van ïlan alles maar rusti- op z'n beloop laten. Er werd gedemarreerd. Plak achter Oldenzaal ontsnapten: Frits Schür, Jans Vlot, Van Katwijk ïn Kruims aan de aandacht van het Jelcton, maar niet voor lang, want QIJ'ODr Ootmarsum werden ze tcrugge- >akt. Op dat moment viel het pele- «n uit elkaar De jacht was na zes- |g kilometer in volle hevigheid be tonnen. De Kuipersberg zorgde er I J°oi\ dat Henk Poppe. Herman pioeyink en Van Katwijk konden 34l»Hsnappen, maar ook zij werden te ruggepakt. In Almelo was de situatie gptls volgt: acht man. op kop. daar achter de grote groep en later nog ec" groep achterblijvers. Op dat moment ging Jan Len- ferink het proberen. Voor Wierden was hij uit het peleton ontsnapt. Hij kon dichter bij de koplopers komen, maar de sterke wind (op weg naar Vriezenv.) vergde teveel van Lenfe- rink. Toch was hij in Vriezenveen de koplopers op één minuut genaderd. Het peleton keek toen tegen een ach terstand van twee minuten aan. Maar Lenferink kon het alleen ook niet bolwerken. Half koers, na 100 kilometer, moest hij zich door het peleton laten inlopen. In die tussen tijd hadden al vele zwakke broeders moeten lossen door het hoge tempo. Lookamp, Klaeysen en Stiggelboul moesten de strijd opgeven. LEK Bij Vx'oomshoop werd het peleton opnieuw uit elkaar getrokken. Twee groepen zaten toen achter de acht koplopers aan. De voorsprong van de koplopers werd steeds kleiner. In de richting Ommen waren 19 renners uit het peleton ontsnapt. Deze liepen in op de leiders. Op de smalle klin kerweg na Ommen reed Van Opdorp lek. De samenwerking in de kop groep werd minder. Van Opdorp kon dan ook weer snel bij de leiders te rugkomen. De koplopers verspeelden toch steeds meer voorsprong op de achtervolgers. Op de Lemelerberg bedroeg de voorsprong nog maar 1 'li minuut. Tijdens de beklimming van die Lemelerberg moest Wim Knoors lossen. Hij kon het tempo van de acht leiders niet meer bijbenen. Even probeerde hy in de afdaling nog bij 1c komen, maar hij bleef op 100 meier „hangen". Juist die laat ste meters kon hij niet meer over bruggen. Nu was er dan een kop groep van zeven man. De samenwer king werd er niet beter op. De cou reurs gingen steeds meer voor zich zelf rijden. Op de Iiellendoornse berg hadden ze nog een voorsprong van één minuut en 20 seconden. Toch leek het er met nog 70 kilometer te koersen op, dat deze groep de ach tervolgers voor zou weten te blijven. Maar, men rekende niet op Cees Bal. Die had andere plannen. Even verslapte de aandacht van de ren ners in de kopgroep. Cees Bal, de hele koers niet zoveel kop werk ge daan, profiteerde ervan. Hij pakte vijftig meter. Hennie Kuiper pro beerde van alles om hem terug te halen, maar tevergeefs. Cees Bal was en bleef weg. Toen kwam de spoorlijn bij Haarle. Cees Bal stopte niet, maar ging door. Kuiper en de andere renners moesten wel wach ten. Bal ging intussen keihard door. In Nijverdal bedroeg zijn voorsprong op de zes achtervolgers 45 seconden. VALPARTIJ Op de Toeristenweg naar Holten konden de zes renners Bal niet pak ken. Hij bleef doorgaan, zijn voor sprong groeide, In de richting Mar- kelo werden de zes achtervolgers van Cees Bal ingelopen. Op dat ogenblik demarreerde Frits Schür uit het peleton. Kort daarop gingen Hennie Kuiper, Bennie Groen. Spetgens en Thomas achter Schür aan- Ze kregen een kleine voor sprong, maar ze konden toch niet voor blyven. Dicht bij Markclo, met nog ongeveer twintig kilometer te rijden, was de situatie als volgt: al leen voorop Cees Bal en daarachter een groep van 25 renners, daarach ter de rest van het „veld". By Mar- kelo opeens een valpartij. Ilennie •Kuiper en Jans Vlot werden er de dupe van. Kuiper kon nog doorgaan, De renners op de Toeristen- weg hij Holten. maar Jans Vlot moest zich onder be handeling stellen van de EHBO. Kui per wist toch in de achtervolgende groep terug te komen. DISKWALIFICATIE Op weg naar Rijssen ging het hard. De voorsprong van Bal werd steeds kleiner. De achtervolgende renners demarreerden steeds weer. Toch kon er niemand uit die groep weg komen. Bal bleef voor. Met nog tien kilometer te rijden kwamen toch tien renners weg uit de groep. Daar bij zaten: Bert Bathoorn, Piet van Katwijk, Jo van Pol. Jan Spetgens, Cees Swinkels. Henk Poppe en Char les de Smit. Even leek het erop. dat dit groepje de achterstand op Cees Bal zou overbruggen. De nog te rij den afstand was echter nog maar erg klein. Cees Bal wilde echter niet wijken. Op de nauwe paden van het werd het de nog vrij bekende De Smit uit Hoofdplaat, die al de aan dacht op zich had gevestigd in de Omloop van de Braakman. De ronde van Overijssel kreeg in ieder geval een goede finale, al zal niet iedereen het met de uitslag eens zijn geweest. RIJSSEN In een stil hoek je probeerde Cees Bal zijn die pe teleurstelling te verwerken. Het lukte hem nauwelijks. AI snel werd de blonde Zeeuw de „prooi" van de journalisten die allemaal wel eens precies wil den weten wat er nu eigenlijk fout was gegaan. Over een ding was vrijwel iedereen het eens: Cees Bal was fout geweest op die onbewaakte overweg bij Haarle. Een paar honderd meter tevoren was Cees Bal na een geweldige de marrage op de vlucht gegaan. Zijn voorsprong groeide snel en was bij die ongelukkige overweg opgelopen tot zeker 75 meter. Toen gebeurde het. De bel begon te rinkelen ten te ken van de komst van een trein uit de richting Zwolle. Even later begon ook de rode knipperlichtinstallatie te werken, waarop de voorzitter van de wedstrijdcommissarissen. de heer (i Lagerwey uit Winterswijk en enkele helpers in actie kwamen om met handgebaren de op volle snelheid lig gende Cees Bal een halt toe te roe pen. De blonde Zeeuw leefde echter reeds in de overwinningsroes. Hij wilde maar één ding: winnen. Daar om zette hij nog eens extra aan om nog net voor de aanstormende trein de overweg over te wippen. Cees Bal: „Ik was er te kort voor om nog te kunnen stoppen." Cees Bal stond in die mening niet alleen. Fotograaf Bobby Friedlander stond er met zijn neus bovenop en kon dus precies vertellen wat er ge beurde. Hij verscheen dan ook later op de juryvergadering als „verdedi ger" van de ongelukkige Cees Bal uit Kwadendamme. Anderen noem den de daad van Cees Bal levensge vaarlijk. Zo werd er beweerd, dat de Zeeuw rakelings voor de aanstor mende trein langs reed. Vrijwel ie dereen (ook de begeleidende politie agenten) was ervan overtuigd, dal Cees Bal in overtreding was. Een straf zou dan ook zeker op zijn plaals zijn. Dat was ook de mening van voorzitter Lagerwey, die via de Tourr-adio liet omroepen, dat „er wat aan gedaan zou moeten wor den". Dat gebeurde dan ook. Op last van de wedstrijdleiding (de commis sarissen) reed wedstrijdleider Sief van de Berghe uit Zwolle naar Cees Bal toe om hem mee te delen, dat hij uit de koers was. De Zeeuw, die ontzettend sterk reed, rook echter de overwinning en ging door. Cees Bal: „Er is mij eerst inder daad gezegd, dat ik uit de koers was. maar later kwam de wedstrijd leider bij me met de mededeling, dat ik „alles uit mijn kast zou moeter rijden en dat de beslissing na afloop van de wedstrijd zou worden geno men". Later bleek, dat de heer C. Zweedijk, lid van de Sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, opdracht had gegeven om Bal door te laten rijden. En dat was de oorzaak van alle moeilijkhe den die na afloop ontstonden. De heer Zweedijk heeft formeel het recht tot het nemen van een derge lijke beslissing. Hij had echter geen contact opgenomen met de wedstrijd leiding (de commissarissen). Later, in hotel Koenderink. kreeg de 19- jarige Zeeuw de grootste teleurstel ling van zijn leven te verwerken. De desillusie stond op zijn gezicht af te lezen. Hij kon het nog steeds niet be grijpen. waarom hij veertig kilome ter alles, maar dan ook alles had moeten geven. En dat allemaal voor niets. Cees Bal: „Waarom hebben ze me dan niet gedwongen uit de koers te gaan. Waarom? Hoe kan ik wel tweede worden in het bergklasse- ment als ik ben gediskwalificeerd. (Bal haalde de punten op de Nijver- dalseberg en de Holterberg). Hoe is het mogelijk, dat ik wel de prijs voor de strijdlustigste renner krijg?" Al lemaal vragen, waarop de protest commissie van de KNWU een ant woord zal moeten geven. Steun van de wedstrijdcommissie, die ook na afloop terecht bij haar beslissing bleel. heeft Cees Bal niet te ver wachten. Voorzitter Lagerwey: „De beslis sing die de wedstrijdcommissarissen in de koe. nomen hebben, is niet door ons herroepen. Ik vind de be slissing van de heer Zweedijk. die van mening was, dat de zaak wel met een tlinke boete zou kunnen worden afgedaan, onjuist. Ik ga niet akkoord met een hoge boete, want die wordt toch door de ploegleider betaald. Bovendien, als we met eer. boete volstaan, bestaat de kans. dat bij wijze van spreken morgen een heel peloton net voor een trein langs vliegt. En wal zeggen ze dan. als er één geraakt wordt? Vast staat intus sen, dat de strafeommissie van de KNWU een zware taak heeft bij de behandeling van het officiële protest, dat Cor Nederveen. de ploegleider van Cees Bal (Trico Noble) indien de. Acifit-ploegleider Piet Liebrengtr zei het later zo: „Ze hadden Bal ui' de koers moeten nemen. Nu ze herr later door .hebben laten rijden, had hij niet gediskwalificeerd mogen worden. Je laat zo'n jongen toch niet veertig kilometer voor niets solo rij den. Voor mij is Cees Bal toch win naar." 1 C. de Smit, Hoofdplaat, 190 km in 4.32.47 2 H. Poppe, Nijverdal 3 C. Swinkels, Gcdrle 4 P. van Katwijk, Oploo 5 J. van Pol, Montfoort 6 H. Kruims, Groningen 7 J. Spetgens, Someren 8 B. Bathoorn, Roderwolde 9 J. de Boer, Westergeest 10 G. Thomas, Filippine 11 B. Groen, Steenwijk 12 J. Lenferink, Geesteren 13 F. van Katwijk, Oploo 14 F. Schür, Hoogezand 15 H. Brand, Roderwolde 16 H. Kuiper, Denekamp 17 P. v. Stralen. Heerhugowaard 18 H. Snoeyink, Denekamp. 19 W. Vlot. Wanneperveen 20 P. Oosterfhof, Eelde 21 A. Hulsebosch, Nijeveen 22 A. van de Hoek, 's Gravendeel 23 A. van Opdorp, Hoogerheide 24 F. van de Ruit, Amsterdam 25 H. Knoors, Scheveningen 26 A. Kosters, Leeuwarden z 27 H. Koot, Eindhoven 28 K. Koot. Valkenswaard 29 W. de Vlom, Sambeek 30 K. Balk, Badhoevedorp Ploegenklassement 1 Mars-Flandria 2 Ketting-Batavus 3 Militaire ploeg 4 Ketting. 5 Kroon PREMIESPRINTS 1 Hulsebosch 2 F. Niemeyer 3 H. Kruims Almelo 1 C. Ba], Kwadendamme 2 C. de Smit 3 H. Kuiper 4 A. van Opdorp Hellendoom 1 J. van Pol 2 H. Kuiper 3 C. Bal Ny verdal 1 C. Bal 2 J. van Pol 3 H. Kuiper 4 C. de Smit BERGKLASSEMENT Kuipersberg 1 H. Kuiper 2 C. Bal 3 A. v. d. Hoek Lemelerberg 1 J. van Pol 2 W. Vlot 3 C. Bal Hellendoornseberg 1 J. van Pol 2 H. Kuiper 3 C. Bal Nijverdalseberg 1 C. Bal 2 J. van Pol 3 H. Kuiper Holterberg 1 C. Ba! 2 J. van Pol 3 H. Kuiper Einduitslag bergklassement 1 J. van Pol 10 pt. 2 C. Bal 7 pt. 3 H. Kuiper 6 pt. BENNIE GROEN

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 5