Nieuwe E-8 ontmoet oude tussen Holten en Markelo 11 1 f 11 mm Huwelijk in zicht? Begin niet met de versiering Interessante lezing taal HHW i r - ljf^T I'ljl -1- ■BIB Cadeaubon welkomer dan niet-passende inrichtingsstukken ffl, ^WV""M| .ftsSm ii-jjlJ. li taiTT—f Ut,. i Geen vertraging na instorten van IJsselbrug r MfSf* ipft 15 ":- Beginnen te wonen Versieren Knus' maken Leefbaarheid Gevonden en verloren Vrijdag 23 april 1971 '4 v HOLTEN De stagnatie in de bouw van de nieuwe E-8 IJsselbrug tengevolge van het instor ten van een groot hulpwerktuig, heeft geen in vloed op de aanleg van de E-8 zelf. Alleen zullen de opritten naar de brug pas later dan was voor zien, verhard kunnen worden. 9 In het gedeelte van de weg tussen de IJssel en Holten is thans een tiental kunstwerken (brug gen, viaducten, tunnels en duikers) in min of meer gevorderde staat van aanbouw. Het meest spectaculaire werk is de bouw van het ongelijk vloerse kruispunt tussen Holten en Markelo. waar de oude en de nieuwe E-8 elkaar kruisen. Tussen het recreatiegebied „De Haspel" en café „De Poppe" wordt thans druk gewerkt aan dit kruispunt. Het verkeer wordt ter plaatse omge leid. Deze aansluiting is zodanig geconstrueerd dat het verkeer op de Holland/Twente-route (E-8) en het op dat kruispunt op- en afgaande verkeer naar en van die route, overal vrij blijft van het lokale verkeer Holten/Markelo v.v. Langs de oude E-8 moet daartoe nog tussen de dorpen Holten en Markelo een parallelweg worden aan gelegd, die de nieuwe E-8 met de bijbehorende op en afritten via een verkeerskoker en een lus, vrij van het E-8 verkeer zal kruisen. De oude weg wordt momenteel verdubbeld en zal met twee viaducten over -de Holland/Twente-route heen worden gevoerd. De twee viaducten zijn evenals de dubbele rijbanen in aanleg. Een van de rij banen is al in gebruik. Om de kleine lus voor het plaatselijk verkeer Holten/Markelo komt de grote lus voor het afgaand verkeer van de zuide lijke rijbaan van de nieuwe E-8 te liggen. Ten noorden van de weg komt een oprit voor het verkeer in de richting Deventer. Verder rijdend over het reeds klaar liggend gedeelte van de weg in de richting Deventer wordt thans zo wel ten zuiden als ten noorden van de route grond voor een parkeer plaats bouwrijp gemaakt (gesitu eerd ongeveer tussen de Larense- weg en de Bettingdijk). De Betting- dijk wordt overigens met een via duct over de E-8 heen geleid. Dit via duct is al in gebruik. De parkeer plaats wordt uitgerust met benzine stations en een „pleisterplaats" (weg restaurant) Halverwege Holten en Bathmen kruist de weg de Schipbeek. De brug over de beek wordt thans op het droge gebouwd. Later zal de beek onder de brug worden gelegd. De weg Bathmen-Laren wordt met een viaduct over de E-8 heen ge leid. Verkeer uit en naar Bathmen zal op die plaats overigens via volle dige op- en afritten op de E-8 en van FOTO ONDER: In Zuidloo tussen Bathmen en Holten kruist de E-8 de Baarhor- sterdijk. Eens was dit een bosweg. Nu is 't bos weg. FOTO RECHTSBOVEN: De E-8 wordt hier met een viaduct over de Gorsselse- weg heen geleid. Bathmen ligt rechts en de auto komt uit de richting Gors- sel. FOTO LINKSBOVEN: Halverwege Holten en Markelo verrijzen de via ducten waarover de oude E-8 (weg Holten-Markelo) komt .te liggen. De nieuwe E-8 loopt hier in de toe komst onder de oude door (van links onder naar rechts boven). FOTO RECHTSMIDDEN: Dit was 't Langenberger- veld in de gemeente Bath men. De bouw van de brug over de Schipbeek, die la ter zal worden verlegd, is in volle gang. die weg naar Bathmen kunnen ko men. De E-8 komt vlak ten zuiden van Bathmen over de Gorsselseweg le liggen. Het viaduct op die plaats W werd dezer dagen voor de helft ge stort. Daar zijn *geen aansluitingen voor plaatselijk verkeer. In aanbouw is ook het viaduct in de omgelegde Oxerstccg (nabij de Schx-ijversweg). De omgelegde steeg komt tussen de Schipbeek en de E-8 te liggen. Via de Zwormertoren-brug, die blijft bestaan, heeft het gebied ten zuiden van de E-8 aansluiting met dat ten noorden ervan. Verder op Deventer aan is het spoorwegviaduct over de lijn Deven- ter-Zutphen in aanbouw. Al gereed is een afsluitbare duiker in de^omge- legde Dortherbeek. Schipbeek Nabij de weg Deventer-Zutphen is 'n aantal werken in uitvoering. De E-8 woi'dt daar via twee voor een belang rijk deel al gereed zijnde bruggen over de Zutphenseweg geleid. Schip beek en Koerhuisbeek komen daar samen en de Zutphenseweg gaat over de gecombineerde beek via twee brug gen. die al klaar zijn. Men is het er nog niet over eens hoe de combinatie van de twee beken gaat helen, waarschijnlijk Schipbeek. Ten behoe ve van de wielrijders worden daar ook nog een rijwielbrug en een -tun nel gebouwd. Op verschillende plaatsen zijn de wegenbouwers bezig met het aan brengen van de wegverharding. Over kilometerslange stukken is het as falt al gestort. Het wegdek bestaat uit een in totaal 38 cm. dikke laag /Van verschillende bestanddelen, die laagsgewijs wordt aangebracht. Men begint op het zandbed met een 12 cm. dikke laag warm zandasfalt. Daarna drie lagen grindasfalt van elk zes cm. dikte. Daarover komt een laag „open" asfaltbeton van 4 cm. Dat is in totaal 34 cm. Na ongeveer twee jaar in gebruik te zijn geweest, krijgt de weg zijn definitieve slijt laag. Daartoe worden nog eens vier centimeters „grofdicht" asfaltbeton gestort. Bij dat werk bestaat boven dien de gelegenheid om gedurende de twee jaar gebruik ontstane niveau verschillen door grondzettingen etc. te egaliseren. Aannemers Een groot aantal firma's en be drijven werkt aan de weg. Hoofd aannemer voor het zandspuitwerk is de firma Geluk uit Gorinchem. voor zover het de op- en afritten naar; de in aanbouw zijnde IJselbrug be-, treft. De NMB uit Den Haag is hoofdaan-j nemer voor wat betreft het opspui/ ten van de zandbaan tot aan de krui-| sing met de Schipbeek. Het „droge" grondwerk wordt daar verricht doorj Roelofs uit Den Ham. Van de kruising met Schipbeek ver-! der op Holten aan wordt de scepter gezwaaid door Schagen NV Zwolle.; Onderaannemers voor de kunstwer-l. ken zijn de gebrs. Bossink uit En schede. De kunstwerken van de IJssel tot de kruising met Schipbeek worden uit-i gevoerd door Dirk Verstoep (viaducti spoorbaan lijn Deventer/Zutphen en bruggen over Schipbeek). Alle overi ge viaducten, duikers en bruggen worden door de gebrs. Ten Brinke uit Enter uitgevoerd. Nabij de spoorlijn Deventer/Zutphen staat de asfaltfabriek van de NBM, die de tienduizenden kubieke me-; ters wegverharding moet leveren. Van een kleine kamer valt ook best een heel leuk geheel te maken met de nodige fantasie. De zelfgebouwde bank (van stevig spaanplaat) is bekleed met dezelfde vloerbedekking, die ook verder in de kamer is gebruikt. Een eigen schrijf bureau of schrijftafeltje is voor de schoolgaande jongere van essentieel belang. Ook hier is het geheel opgefleurd met aller lei kleine persoonlijke dingetjes die van deze kamer een „eigen" kamer maken. (Foto: Draion) Begin niet met de versiering TTZ. Het verloofde stel dat met de hu welijksdatum in zicht een uitgebrei de verlanglijst opstelt, zou eigenlijk alle blaadjes in het blocnootje blan co moeten laten en van familie of vrienden slechts geld en tegoedbon nen moeten vragen. Dat lijkt kil-za- kelijk en bar ongezellig en een beel dig schermerlampje gééft natuurlijk veel leuker dan een waardebon van vijftien gulden. Maar in hoeveel huizen staan niet op de rommelzolder, in de diepe kast, in het soüsterrain, vazen, pul len, asbakken, zoutstelletjes op non- actief. Tante en oom, neef en nicht, broer ofwel vriendin hebben er des tijds hun goeien geld voor neergeteld, het kado werd oprecht bewonderd en het was inderdaad modern, stijlvol en welkom. Maar later in het ei gen huis met alles op de vloer en aan de muur, stond die paarsblauwe asbak merkwaardig genoeg niet bij de rode kuipjcsstoelen. Het fragiele olie- en azijnstel van italiaanse make lij dééd het stomweg niet bij het boe renbonte servies en de brabantsbon- te dekservetten. Zo zijn er voorbeelden te over. Zelfs wanneer alle verlangens en be nodigdheden (hèb je werkelijk een eiersnijder nodig om te kunnen trou wen?) zeer uitvoerig staan beschre ven, met naam van fabrikant en win kelier, kleur en formaat, dessin en prijs, zijn teleurstellingen niet te voorkomen. In toonkamers, etalages en uit folders kun Je het allemaal ■wel mooi bij elkaar zoeken cn schijn bar op elkaar afstemmen, maar zo- tussen de zorgvuldig gekoïen spullen gewoond en geleefd gaat wor den. klopt, het vaak niet meer alle maal. Wat bij velen uit noodzaak gebeurt: beginnen te wonen tussen en met slechts de allernoodzakelijkste meu belen. stoffering en voorwerpen, is eigenlijk ideaal. Het schept d,e moge lijkheid rijk te zijn met een uitbrei ding die moeizaam werd verworven. Maar meer nog biedt zo'n sober be gin de gelegenheid aan te vullen met slechts datgene, waaraan wer kelijk behoefde is ontstaan. In dat donkere hoekje komt een staande schemerlamp van langgerekt model met helgele kap, omdat juist die daar een levendig accent zal ge ven. De praktische groen-bruine bekle- dingsstof op de bank, wordt dieper van kleur door de contrastwerking met een orange-geblokt kussen. En wanneer de prille huisvrouw uif. de praktijk van het avontuurlijk samen televisiekijken ervaart, dat zij er zeer wel bij kan vertellen, stoppen of handwerken, zet zij op haar ver langlijst een leuke rieten mand, die in de buurt van het eigen lage fau teuiltje kan staan. Ook de kinderen omringen zich met accessoires, die het wonen ver levendigen en de waarde van de el- gen kamer, of op z'n minst het P"- véplekje verhogen. De jeugd doet dat zelfs zeer bewust. „Ik ga vanmiddag eens fijn m'n ka mertje inrichten", is een kreet, die de willekeurige bezoeker of een grootmoeder wellicht met de ogen doet knipperen en visioenen oproept van behangen en witten en gesjouw met meubelen. Niets van dat al. Je eigen kamer inrichten betekent bij de tiener en zelfs al bij de leeftijd vér daaronder: knus maken, sfeer scheppen, toestanden ophangen. Dit soort activitieten is op vrije woens dagmiddagen en in de vakantie- schering en inslag in een gezin met opgroeiend volk. Een bed om in te slapen meestal ook om "op te zitten ta fel en stoel, bureau, boekenrek aan de wand, dat bergt zo'n kamer heus wel. Een kleedje op het linoleum, of wel een ander soort vloerbedekking is ook aanwezig, evenals gordijnen en schemer- of bedlampjes. Met dit laatste raken we al aan de aankleding, het versieren. Want mag de noodzakelijke verlichtingsbron aan het plafond een simpel bolletje zijn, met zo'n leeslampje komt de gezelligheid erin. „Nu een paar fijne kussens op m'n bed" verzucht het MMS-kind en ze schurkt bij voor baat van genoegen. Lekker op je buik op 'n ruige sprei, 't lampje aan en een kussen onder je armen. Een andere keer in de hoek tegen de muur met. opgetrokken knieën en de rug behaagelijk tegen een kussen. Zo'n zalig ouderwetse rol aan het hoofdeind, dat is natuurlijk ook het einde. Want kussens zijn op een tie nerkamer altijd welkomknuffelig slappe, kleine stevige, en grote die je op de grond gebruikt als poef. Er is méér. Wie is niet blij met een poster voor tegen de deur, liefe lijk romantisch of vol stekend pro test? Met een gitaar zit je ook altijd goed, al is-ie gebarsten en kun je geen do van mi onderscheiden, een gitaar aan de muur staat lekker ruig. Verder zijn er ontelbare moge lijkheden. Daar is de prullebak, niet alleen praktisch en functioneel, liefst ook hip of gek: soms een eigenhan dig beschilderde oude kolenkit, waar om niet? De leefbaarheid van het eigen hok ontstaat voor de een met planken vol schelpen en bijzondere stenen, el ders vormt de rieten lektuurmand met underground blaadjes het mees terwerk, waar vrienden en vriendin nen op af zwermen. Knotsgekke spaarpotten van beschilderd papier- maché, trol, gniffel of knuffelbeest, draaikruk bij het schrijfblad, een pluizig kleedje om de eerste nog sla perige voetstappen op te vangen, de van touw gevlochten houder voor hangplant, een kleurig plastic of emaille pot met drop of kauwgom, er is eindeloos veel. Zó veel, dat elk jaar met verjaardagen of sinter- idaas hele verlanglijsten vol worden gevraagd. Niet één verstandige ou der of opvoeder zal vinden, dat al die wensen onmiddelijk ingewilligd moeten worden. Allerminst, ergens een poosje naar uitzien, verhoogt la ter de vreugde om het bezit. Maar het moet evenmin zo zijn, dat de volwassenen het verlangen naar hippe toestanden, prullen en af fiches, of welke aankleding van het eigen domein ook als onnodig van de hand wijzen. Die fleur en fran je is even onontbeerlijk voor het ple zierig en veilig „thuis" voelen, als de smoking, het srikje, de feestelijke creatie, aparate make-up en artistiek kapsel voor hel speciale gevoel echt „uit" te zijn. Op woensdagavond (21 april '71 kwam de afdeling Dijkerhoek van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen in café ,t Bonte Paard sa men om te luisteren naar hetgeen de heer K. Hoeve uit Harfsen over „on ze achternamen" zou vertellen. Nadat de voorzitster, mevrouw A. Kroon-Pasman, iedereen welkom had geheten, werden enige huishoudelijke zaken afgehandeld. Daarna kreeg de heer Hoeve het woord, die vertelde, dat er in ons land sinds ongeveer het jaar 1000 sprake is van achternamen of, beter gezegd, van het gebruik van een tweede naam. Dat gebruik drup pelt langzaam door en dan is "hel Napoleon, die hier in 1811 ordonneert dat men verplicht is een tweede naam op te geven. Koning Willem I hand haaft later deze Franse wet. Op den duur zijn er veel verbaste ringen voorgekomen en ook hebben sommige mensen in de Franse tijd gekke namen opgegeven. Van de ongeyeer 80.000 verschil lende achternamen is de helft onder te brengen in 3 groepen. De versiering van een tiener- kamer zit in kleine „persoon lijke" dingetjes zoals een stel kleurige kussens, een paar hip pe posters, vrolijke papieren toestanden, kleurige doosjes en andere kleinigheidjes. Laat in ieder geval die dingen door uw tiener zelf kiezen en laat hem ook zo veel mogelijk zijn andere inrichtingsspullen zelf uitzoe ken. (Foto Tufton. Krommenie) Groep 1 heeft een uitgang die be tekent: zoon van (Jansen, Jansma, Jannink), afkomstig van (van de Velde). Groep 2 heeft de naam van het be-j roep aangenomen (Bakker - Visser).; Groep 3 heeft een aardrijkskundige; naam, meestal met van ervoor (vanj Velsen - van Schooten). Bij de overige 40.000 namen zijnl veel bijnamen, scheldnamen (Sche-| le), liefkozende namen (Zoetelief) of' namen, die een lichamelijke eigen-; schap (de Lange) of een karakter-I eigenschap aanduiden (Goedhart). Heeft men een naam met een erg onaangename betekenis, dan is het, wettelijk mogelijk deze te laten ver anderen. Tenslotte vertelde de heer Hoeve, dat in ons land de naam de Vries de meest voorkomende familienaam is. In de pauze konden de leden zich; opgeven voor het reisje, dat dit jaar op donderdag 6 mei zal worden ge-j houden. Hierna verklaarde de heer Hoeve dei namen van de leden, hetgeen uiter aard de belangstelling van de toe hoorsters had. Mevrouw Kroon kon! dan ook aan het eind van de bijeen-1 komst de spreker van deze avond! hórtelijk bedanken voor hetgeen hij i verteld en uitgelegd had. Gevonden: groen witte handschoen en herenfietfiets. Verloren: geschiedenisboek, geelj zeiljack. zwart/bruine bril met ver-I harde glazen, zilveren armband v.ant horlogeketting en rood kinder-scoo-I tertje.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 4