Klein paradijsje met bijzondere geneugten remmen -t - Kinderen in katoen Puzzelrubriek Met vakantie naar Malta Dit jaar voor het eerst chartervluchten mogelijk Charme Maltezer ridders Chartervluchten RONO Horizontaal: 1 vreemde taal; .6 roof dier; 11 waterkering; 12 gebogen been 14 smalle weg; 15 jlaats in de Betuwe 17 soort kers; 19 middenstuk v.e. fietswiel; 21 witte miet; 22 slaapmid del; 23 schaakterm (afk.); 24 hoog tweewielig rijtuig; 26 muzieknoot; 27 blad papier; 29 alvorens; 30 wand versiering; 32 zichtbare damp; 34 vervoermiddel; 36 snel, vlug; 37 ziekelijke neiging tot ruzie zoeken; 38 vaartuig; 39 hoofd v.e kapittel van kanunniken; 41 operette-compo nist; 44 punt bij het cricketten; 45 voertuig; 47 oude lap; 49 oude leng- teëenheid; 51 ingedikt sap van met suiker gekookte, vruchten; 53 muziek noot; 54 vistuig; 56 grove, wollige spanrupsvlinder; 58 officiële naam voor Ierland;. 59 soort grauwe erwt; 61 lassoachtig werptouw; 62 gebo ren (afk.); 64 plezier; 65 onverduis- terd schijnende; 66 spot; 69 soort hond; 70 symbool voor selenium; 71 plaats in India; 73 zijrivier van de Donau; 75 geschiedkundig begrip; 76 voedsel, spijs; 78 zelfkant van lin nen; 79 inwoner van zekere Ned. provincie; 81 nachrift (afk. Latijn); 82 rokjas; 84 de onbekende (afk. La tijn); 86 scharnier; 88 insekt; 90 historisch overheidspersoon; 91 wild zwijn; 93 besmettelijke ziekte. Verticaal: 1 soort hond; 2 bloed vat; 3 liefdegift; 4 deel van de dag (afk.); 5 aanmatigende houding; 7 Amsterdams peil (afk.); 8 oude dans; 9 plaats in N.-Brabant; 10 soort overjas; 12 soort voetzoeker; 13 knaagdier; 16 boom; 17 voorwerp waarmee men snijdt; 18 onderricht; 20 niet voldoende gezouten (van spij zen); 25 ruim vertrek; 27 familielid; 28 herrie; 30 boomvrucht; 31 oogziek te; 32 ondiepte in het water; 33 ver achtelijk; 34 vinnig; 35 plaaggeest; 40 zwemvogel; 42 vis; 43 tv-zendsta- tion; 45 vat met hengsel; 46 vlaskam; 48 grote drinkbeker: 50 Roemeense munt; 51 dwaas; 52 Europeaan; 53 laagte tussen bergen; 55 dus (La tijn); 57 vertaler; 60 roofvogel; 63 dwarsligger voor spoorrails; 65 sym bool voor helium; 67 interest; 68 plaats in België; 72 sikkelvormig snoeimes; 74 familielid; 77 knorrig mens; 80 afscheiding v.e. kamer; 83 plaats in Japan; 85 Noordatlan- tische Verdragsorganisatie (afk.); landbouwwerktuig; 89 redactie (afk.); 92 muzieknoot. .Muziekkorpsen uit RONO-land'. Fan-i S. Hoogezand o.l.v. Rens farecorps H. Tromp. donderdag 15 april. 18.00-18.30 RONO-RADIOJOUNAAL. Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in Noord- en Oost-Neder land. 19.30-19.45 LICHTE MUZIEK 19.45-20.00 DIER EN PLANT IN RO- No LAND. Dr. Fop I. Brouwer beant woord brieven van luisteraars. Vrijdag 16 april 18.00-18.30 RONO-RADIOJOURNAAL. Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in Noord- en Oost-Neder land. 18.30-19 OVERIJSSELS PROGRAM MA (niet via FM 88,60 mHz kanaal 5). De wonderbare reis van Derk-Jan Overijsel streek voor streek Sport Int 19.30-19.55 LICHTE MUZIEK. 19.55-20.00 VEE EN VLEES. Over zicht van markt en handel, zaterdag 17 april 18.00-18.30 RONO-RADIO JOURNAAL. Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in Noord-en Oost-Neder land. 19.30-19.45 LICHTE MUZIEK 19.45-20.00 Sport uit Noord en Oost. De WDR brengt woensdag 14 april om 21.30 uur in kleur een film over de sneeuwmens er gens in de Himalaya. De fihn is GOOR. Door met 7-1 van Stork 2 te winnen, heeft de tweede editie schaakclub de kans Denschap van de derde Twentse schaakbond te f behouden. Goorse Schaakclub 2 voert de ranglijst aan met 8 punten uit 5 wedstrijden, gevolgd door Rijssen 1 met 7 punten uit 4 wedstrijden. De beslissing zal vallen op 20 april als Delden 2 op bezoek gaat bij Rijssen. De gedeailleerde uitslagen zijn als volgt: C. Ciere-van Oene 1-0: B. Reef-Wiechums jr. 1-0; D. Koster-Pol man 1-0; H. Klaver-Wiechums sr. l-ö; Mevr. Nannings-van Keppel 0-1; L. Schmoller-Krabbenbos 1-0; A. Ey- I kelkamp-Hellemons 1-0; H. J. Zieme- rink-Bults 10; Eindstand 7-1 in het voordeel van de Goorse schakers. Voor de onderlinge competitie wer den nog de volgende wedstrijden ge speeld: A. Berkel-G. J Geerts 1-0; R. Wijnen-P. Birkenhaëger Vj-'/»', H. J. Roef-J. R. Leeftink V«-V». Vrijdag 9 april 1971 Het vakantieleven van de Europeaan speelt zich voor veruit het grootste deel af in en rond de Middellandse Zee. Van Griekenland tot Gibraltar vindt men er de stranden en dozijnen vliegvelden, waar chartertoestellen gedurende twaalf maanden van het jaar hun zonbeluste lading uit laten stappen. Met name de eilanden zijn in trek. Malorca, Rhodos en alles wat daar tussenin ligt. maar dat is allemaal voorbij en ver- alle Middellandse Zee-volkeren zijn de Maltezers vriendelijke en zorgelo ze mensen, die minder dan wie ook passen bij oorlog en vechten. Ze zijn nog niet zo erg toeristisch ingesteld en gaan bij voorkeur hun eigen gan getje, waaraan ook niet vreemd zal zijn het feit, dat ze te boek staan als erg religieuze mensen. Wat ove rigens niet verhindert dat er nacht clubs en casino's zijn. Want zover gaat de Engelse invloed nu ook wel gebaseerd op het verhaal van de in de 19e eeuw in dit onher bergzame gebied verdwenen Nederlandse onderzoeker prof. Dan. J. Koopermans, die daar een jaar onder de sneeuwmen sen geleefd zou hebben. Waar heid of verdichtsel? Op de foto Siegfried Wischnewski, Janos Meszaros (regisseur) en Pinkas Braun (v.l.n.r.) bij het synchro niseren. Kinderen houden van leuke kleding, maar niet van „ingewik kelde" kleren. Op dat motief heeft Barbara Farber, ontwerpster [van kinderkleding, een collectie kinderkleren gecreëerd die door s0\ de confectionair Veneco in produktie genomen zijn en thans in \speciaalzaken ten toon staan. Katoen is hierbij als ideaal materiaal naar voren gekomen. De modellen zijn leuk en de kinderen spelen er graag in, zoals men op bijgaande foto's kan constateren. Behalve - merkwaardig genoeg - Malta, het ministaatje halverwege Noord-Afrika en Sicilië, tot 21 september 1964 onderdeeltje van het roemruchte Britse koninkrijk, sindsdien een echt zelfstandig land met ruim driehonderdduizend inwoners en een voetbalelftal, dat het de Engelse landenploeg bitter moeilijk maakte in de voorronden van het wereldtoernooi. weer. De grote charme ontleent het mi nistaatje aan zijn historie. Het is een oud land, waar het altijd goed wo nen geweest is. En het klimaat, dat die vroege bewoning mogelijk maak te, zorgde ook voor het bewaren van de overleveringen. De tempels en grotten van vele eeuwen her leden namelijk nauwelijks onder erosie. Simpele reden: het regent bijna nooit in dit land en de temperatursver- schillen zijn lang zo groot niet als bij ons. Veel' overleveringen dus van oude tijden. De in archeologie geïnteresseerden kunnen hun hart ophalen, want al de bewijzen zijn voorhanden dat drie- tot vierduizend jaar geleden hier al mensen woonden. Men vindt boven dien fossielen van nog veel en veel oudere datum (olifanten en nijlpaar den bijvoorbeeld) die het bewijs le verden, dat Afrika en Europa in be tere tijden ooit één geweest zijn. Maar er is mer dan prehistorie. Da Phoeniciërs zijn geweest op Malta, de Grieken en de Romeinen. De Tur ken lieten er hun sporen na en de Arabieren, de invloed van het By zantijnse rijk is nog duidelijker te bespeuren evenals die van de Fran sen en natuurlijk de Engelsen. De laatsten zorgden voor concert- en to neelzalen, zodat er ook nu nog een rijk cultureel leven op het eiland is. Vervelen is er 's avonds dus niet bij. Maar terug naar de wat verdere historie. Op weg naar Rome is de apostel Paulus op Malta geweest. Hij woonde er enkele maanden en bekeerde de bewoners tot het chris tendom, zodat de Romeinse gouver neur de eerste bisschop werd. De Maltezers zijn nog altijd trots op dat bezoek van Paulus. Zoals ze trots zijn op alle over blijfselen van oude culturen. Op hun tempels en beeldhouwwerken, op hun oude steden en natuurlijk op de mid deleeuwse grandeur van de ridderor de van St. Jan van Jeruzalem. Die ridders vormen een hoofd stuk apart. Ze zijn indertijd in het begin van de zestiende eeuw door- de Turken- verjaagd van. Rho dos en bouwden hun vestingen, hun ziekenhuizen en het paleis van de grootmeester op Malta. Ze bouwden er een complete stad bij, nu de hoofdstad Valetta. Zoals men' op Rhodos nog vele prachtige voorbeelden van middel eeuwse vestingbouw kan bewonderen, zo ziet men het in nog fraaiere vorm op Malta. De grote kathe draal is een juweel bijvoorbeeld en het museum in het voormalige groot meesterpaleis mag er al evenzeer zijn. Dankzij die rijke historie, dankzij de Engelse sfeer en dankzij vooral die vriendelijkheid van dit beschei den volkje met zijn ontwapenende en thousiasme en opgewektheid zijn eigen boontjes dopt, is Malta een vakan tieoord, dat alles heeft wat die an dere Middellandse-Zee-oorden ook bezitten, mét nog die extra charme erbij. Nu de kogel eenmaal door de kerk is en het miniscule eilandenrijkje aan de Nederlandse reisgidsen is toe gevoegd, zouden de Maltezers het nog wel eens druk kunnen krijgen met de gasten uit het hoge noorden. Wanthet is nu eens een bestem ming zonder politieke troubles. Geen dictatuur ,geen bommen en geen on afhankelijkheidsstrijders. De Malte zers geloven het allemaal wel. Sahha zeggen ze als groet, gezondheid be tekent het. Jojo is op het ogenblik weer een geliefd spel. Er worden hele wedstrijden voor georganiseerd. Sylvicor (links) kan zich gemak- kelijk bewegen in haar houtje-touwtje jas (met capuchon). Hij is gemaakt uit soepele katoenen ribfluweel, bedrukt met visgraat- dessin in ton-sur-ton kleuren. Niel (rechts) draagt een pak van dezelfde stof. Het kraagloze jasje heeft een doorlopende lijstslui- ting met drukknopen en vistram elleboogstukken. De broek heeft een aparte knie-inzet. 1. Bach-Cantate nr. 182: Himmelskö- nig sei willkommen (L.B.V. en or kest) 2. Grieg-Psalmen (L.B.C. a ca- pella). 18.45-19 KERK en SAMENLEVING. Verslag van een paasnachtwake. Oud liturgisch gebruik in een nieuwe tijd Een reportage van David Mol. maandag 12 april. 18.00-18.15 LITERAIR KWARTIER. Een programma van hedendaagse poëzie, gezongen door Roel Slofstra bij de gitaar en gelezen door Tiny Mulder. 18.15-18.30 LICHTE MUZIEK. 18.30-19.15 SPORT VOOR SPORT. 19.15-19.45 ERNSTIGE MUZIE. Hervormd Meisjeskoor uit Kampen o.l.v. Willem Hendrik Zwart. Aan't orgel Balthasar Reinalda de Vries. Een programma van geestelijke lie deren. 19.45-20 KERK EN SAMENLEVING. Actualiteiten met onder meer: Gro ninger theologische studenten op reis naar Oost-Duitsland. Samenstelling David Mol. dinsdag 13 april. 18.00-18.30 RONO-RADIO JOURNAAL. Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in Noord-en Oost-Neder land. 19.30-19.45 LICHTE MUZIEK. 19.45-20.00 AGRARISCHE RUBRIEK. woensdag 14 april 18.00-18.30 RONO-RADIOJOURNAAL. Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in Noord- en Oost-Neder land. 19-19.30 OVERIJSSELS PROGRAM MA. Overijssel streek voor streek; Rechtstreeks Buiten. 19.30-20.00 ERNSTIGE MUZIEK. ontdekken. Ze danken dit voorrecht aan de Eindhovense tour operator A. F. P. van Gennip, die de klanten van zijn FIT al naar zovele bestemmingen liet vliegen. Van Gennip nam namelijk via einde loze onderhandelingen met de Malte zer minister van tourisme de merk waardige belemmeringen weg, die de luchtweg van Schiphol naar Valetta blokkeerden. Malta had het zelf ernaar gemaakt. De regering berekende overvliegen de luchtvaartmaatschappijen forse bedragen. Het gevolg: langdurige en hooglopen de conflicten en geen luchtvaart maatschappij de Engelse en Ita liaanse dan uitgezonderd die het waagde een toestel bij de Maltezers aan de grond te zetten. De kans zat er dik in, dat het als onderpand voor niet betaalde rekeningen aan de ketting gelegd zou worden. Geen chartervluchten dus? Het is de verdienste van de heer Van Ccnnip, dat hij deze zaken regelde. Hoe het allemaal in elkaar zit weet misschien alleen hijzelf, maar een feit is, dat de KLM met ingang van de eerste mei mag charteren en dat FIT de bijpassende accommo daties heeft vastgelegd. Malta dus opgenomen in het Ne derlandse „reispakket" zoals dat in vaktermen heet. Malta, niet een, maar vijf eilandjes met een rijke his torie. Er zijn zandstranden en ver rukkelijke baaien, er is een wonder mooie natuur en de zon schijnt er even vaak als op Rhodos. De hotel accommodatie is perfect, de meeste Maltezers spreken naar hun eigen (stokoude) taal ook Engels en men kan er zonnen, zwemmen, waterski en, varen, onderwater-duiken, wan delen, souvenirs kopen en al het an dere dat bij een vakantie hoort. Maar je kunt er meer ook. Malta is namelijk een heel bijzonder land. Om te beginnen heeft het de mooi ste natuurlijke haven ter wereld. De Engelse Middellandse Zee-vloot heeft er gedurende 160 jaar zijn thuishaven gevonden en wij danken er een klein beetje mede onze bevrijding aan. In de jongste oorlog is het eiland door zware bombardementen getroffen. De Engelsen en vanzelfsprekend ook de Italiaanse buren hadden Malta al lang geleden ontdekt als vakantieparadijsje met heel bijzonde re geneugten, maar de Nederlanders waren tot voor kort onkundig van al dat moois. En dat, terwijl juist de Nederlandse charters zo kien zijn op de combinatie zon en zee. Vreemd, maar voor ons was Malta niet meer dan het eiland waar de vroege aard appeltjes vandaan komen en heel misschien nog een stukje legende uit de tweede wereldoorlog, toen het een geallieerd vestinkje was in een vijandelijke wereld. Dit jaar zullen ook de Nederland se vakantiegangers Malta kunnen De haven van Malta biedt de gehele dag 'n imposant schouw spel van in- en uitvarende sche. pen. Met knikkeren moet je op straat kunnen gaan zitten. Ook al heb je lichte kleren aan. Dat is met de ongebleekte katoenen duck geen probleem. Die is stevig en gemakkelijk te waséen. Jacqueline (links) draagt een lange jack met ritssluiting en aan de mouwen een vet er gar nering. De bijpassende broek is bedrukt met een fan tasiedessin. Pascal (rechts) draagt een jasje met lijstsluiting (druk knopen), kleine openstaande kraag en elleboogstukken. De katoe nen duck is bedrukt met een modern lijstdessin in dezelfde kleu ren als de broek van het linkermodel (auberquie, bruin, blauw, zwart of groen). 1 Naast alle moderne vakantie- zondag 11 april. 18.00-18.45 ERNSTIGE MUZIEK. Concert door de Leeuwarder Bach- vereniging met het Frysk Orkest, o.l v. Alfred Salten. geneugten kan men zich ook verdiepen in de oude historie van Malta.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 7