ABVA huldigde vier leden op feestavond Reeds veel drukte op de Holterberg Biografische schets van zijne Excellentie de Gouverneur- Generaal van Canada Biografische schets van hare Deelboekhouding rundveehouderij De KoF' houdt weer een tekenwedstrijd en lampionoptocht De Bond in het silver m Dijkerhoekse ouders genoten van kindermusical lit v m f 1 SYMBOOL VAM VEj^TDOUWLM Ge] jromoveerd Middag-voorjaarstoclit jaar den sociëteit bej£ 15 JAAR m Hessen drank ingepikt MOOIE GIFTEN Zieken- en ambulancevervoer wordt verder verbeterd Streven naar krachtige mobiele eenheid MEDISCHE DIENST Weekenddienst landartsen Weekenddienst dierenartsen Activiteit speeltuinvereniging Brandweerlieden geslaagd Gevonden en verloren Burgerlijke Stand Vrydag 9 april 1971 3 t-t I (Ij In een feestelijke bijeenkomst, die voor de pauze ook een zake lijk karakter droeg, heeft de afdeling Holten van de ABVA in ver band met het 25-jarig bestaan van de bond, vier van haar leden, die vijfentwintig jaar of langer daarvan deel uitmaken gehuldigd. Het waren de heren H. Heijenk, E. Paalman, H. Tempelman en P. Viet, die door voorzitter H. W. Goorman het zilveren NVV- speldje op de rever van hun jas kregen gestoken, waarbij hij hun verschillende kwaliteiten schetste. Hun dames kregen een doosje met zilveren lepeltjes en een boeket bloemen aangeboden. De bijeenkomst werd gehouden in de zaal van Hotel Vosman, die een feestelijke sfeer ademde. Voorzitter Goorman sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit. dat de samenwerking tussen ABVA en NCBO zo goed is en dat hij nu een afvaardiging van de plaatselijke af deling dezer bond welkom kon helen. Ook een afvaardiging van de NVV- bestuurdersbond heette hij welkom, waarmee eveneens een goed samen spel bestaat. Hij constateerde dat de betaalde bondscontributie goed be legd geld is geweest. „Ik denk daarbij aan de salariëring, pensioenregeling, ziektekostenrege ling, verlof en andere sociale voor zieningen", aldus spreker. Voor vele leden zijn er dit jaar bij de overheid weer aanzienlijke verbeteringen be reikt. De heer Goorman dacht hierbij aan de mensen van de PTT. vuil- werktoeslag voor de mensen van het sachthuis en verbeteringen hij ge meentewerken. „Het bondsbestuur staat op de bres voor uw rechten, maar u moet zelf zorgen voor het na komen van uw plichten". Oud-secretaris Beijers, die meer dan twintig jaar het secretariaat heeft vervuld, sprak de feestrede uit en herinnerde daarbij aan, dat aan de 25 jaar ABVA in Holten nog 18 Jaar georganiseerd zijn vooraf ge gaan. Op 21 januari 1S21 werd n.l. de Plaatselijke Vereniging van Amb tenaren en Werklieden opgericht om dat de gemeenteraad de salarissen van het gemeentepersoneel wilde ver lagen. Het was het begin van de cri sisjaren en toen lang geen vetpot. G.S. wilden de begroting niet goed keuren en daartegen ging de raad in beroep. Ook de eerste ambtenaren- organisatie in Holten schreef 'n ver weerschrift aan de Kroon en zo kwam een afvaardiging van raad en perso neel voor d-e Raad van State. De Kroon verwierp het bezwaar schrift van de raad en zo liep het voor het gemeentepersoneel toch nog goed af. Dat het toen in Holten niet zo best was moge blijken uit 't feit, dat een werkloze arbeider wanneer hij het voorrecht kreeg om 44 uur tc werken, deze man op het einde der week f 8.80 mee naar huis bracht, en soms een roggebroodje en een stuk spek. Men sloot zich in 19.22 aan by het Nat. Verbond van Gemeente-ambte naren, dat in de oorlog in het NVV opging. Door fusie van de CANB en de NB PO ontstond op 1 januari 1946 de ABVA en d-e afdeling Holten met pl.m. 30 leden, terwijl zy nu ruim 80 leden telt. Door het bondsbestuur en vooral de districtsbestuurders is voor de leden zeer belangrijk werk ver richt, waarbij het georganiseerd over- Het huidige ABVA-bestuur. V.l.n.r. zittend: E. K. Pronk, secretaris, H. W. Goorman, voorzitter, en P. Viet, penning meester. Staande: A. Boele, G. W. BekkernensW. Beijers, H. G. W. Eman, H. Huisman, G. Linde en J. Oosterkamp. Op de foto ontbreken: M. Aanstoot, Joh. Arfman en J. Steenhuis. leg zowel centraal als gemeentelijk van bijzonder grote betekenis is. De heer Beijers herdacht enkele overle den bondsvrienden. In zijn jaarverslag gaf de secreta ris, E. K. Pronk, een overzicht van het belangrijke werk, dat de bond vericht. Hij sprak van de enorme ac tiviteiten van fhet hoofdbestuur, de districtsbestuurders en de talloze personen, die zich dagelijks inzetten voor de belangen van de medemens. Dat uit zich o.a. in de stroom van stukken, die een secretaris van een afdeling ontvang. Het aantal leden bedroeg op 1 ja nuari 1970, 70 en op 1 januari 1971, 83. Met dit resultaat neemt Holten in Overijssel de vijfde plaats in. Per 1 januari 1969 is de gemeente Holten toegetreden tot de „Soweco" te Almelo, zodat geen GSW-vergade- ringen meer worden gehouden. In de plaatsingscommissie is benoemd de heer Viet. De heer Beijers is lid van de WWV-commissie. De penningmeester, de heer P. Viet, kon zijn boeken afsluiten met een ruim batig solda, dat bij de bank is belegd. De kascommissie verklaarde bij monde van de heer Oosterdijk alles keurig in orde te hebben bevon den. Bij de bestuursverkiezing werd we gens het bedanken van de heer G. H. Wittenberg, die niet meer bij de Op 5 april promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot doc tor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift geti teld ,,On the Interrelationships be tween Morphology of the Alimentary Tract, Food ans Feeding Behaviour in Flatfishes (Pisces: Pleuronecti- formes) de heer S. J. de Groot. Een der stellingen had betrekking op het behoud van het natuurschoon op de Holterberg. Dr. de Groot, wiens ou ders op de Holterberg woonachtig zijn, is wetenschappelijk medewer ker le klasse aan het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek te IJmuiden. De Nederlandse vertaling van het proefschrift luidt: „Het verband tus sen de morfologie van het spijsver teringskanaal. voedsel en voedsel- zoekgedrag van platvissen". Vanwege de bejaardensocieteit zal op dinsdag 20 april een middag- voorjaarstocht worden gemaakt met particuliere auto's in- de omgeving van Holten, richting Gorssel. Voor de goede organisatie van deze tocht worden alle bejaarden, die graag mee willen, vriendelijk verzocht zich vóór 14 april bij de heer Kers op het V.V.V,-kantoor (telef. 1533) op te ge ven. Vertrek vanaf gebouw Irene om 14.00 uur, terugkomst ongeveer 17.00 uur. PTT werkzaam is bij enkele kandi daatstelling op voordracht van dat personeel gekozen de heer J. Ooster kamp. Het aftredend bestuurslid, de heer Joh. Arfman werd bij enkele kandi daatstelling herbenoemd. Na de hul diging van vier leden begon 't fees telijk deel van de avond en vermaak te het gezelsdhap zich onder rui me tractatie 7 met het bingospel, omlijst met muziek. Het werd een gezellige avond. IC0LYAN YERTSfÖUWfcN De ABV A-jubilarissen. V.l.n.r. de. heer en mevrouw Viet, de heer en mevrouw Heijenk, de heer en mevrouw Tempelman en de heer E. Paalman. Door de gemeente-politie te Nijver- dal zijn een man en een vrouw aan gehouden, F. J. A. van L. en U. G. K., die op 20 maart in de slijterijen van de heren J. Maats, Dorpsstraat en G. Vruggink, Stationsstraat, fles sen drank hebben weggenomen. Krui meldiefstallen, want het ging maar om enkele flessen. Zij zijn door de Holtense politie verhoord en hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zeer veel ouders warendonder dagavond in de zaal van ,,'t Bonte Paard" in Dijkerhoek aanwezig om de kindermusical ,,Dc wonderlijke tijdmachine van Professor Knap", door de leerlingen van de school voor de tweede keer voor het voetlicht ge bracht, te zien en te beluisteren. Ook deze keer oogstten zij veel suc ces met hun zang en spel. Juffrouw Dilling en meester Groot- hengel. die de regie hadden, werd een platenbon aangeboden. Voorzitter J. W. Stevens van de oudercommissie kon verheugd terug blikken op een geslaagde opening Zeer velen hebben zondag genoten van de zonnige en bijna zomerse lentedag. De Hellcndoornse-, Nijver- dalse- en Holterberg genoten daarbij weer sterk de voorkeur van de lief hebbers van de natuur. Wat de Holterberg betreft, hebben velen gebruik gemaakt van de picknick plaats langs de Toeristenweg, ten zuiden begrensd door de Panorama- weg, die altijd erg in trek is bij de wandelaars. De dagcamping van het De Stichting ..Zieken- en Ambulancevervoer Holten en Omstreken" hield donderdag, 1 april haar eerste jaarvergadering in hotel Holterman onder voorzitterschap van de heer K. Greep. Deze deelde mee, dat. de ambulance auto in de zeven maanden, dat de Stichting bestaat, 63 keer was uitgereden. De inkomsten van de stichting hestonden in 1970 uit: gift van de Coöp. Raif- feisenbank, waarmede de aankoop van de ambulanceauto kon worden gefi nancierd, eerste schenking van de heer Greep f 1100,- en een eerste schen king van de Algemene Bank Nederland ad f 500,-, waarmee de assurantie premie en verplegingsartikelen konden worden bekostigd. De heren Aanstoot en Muller, het vervoer met de ambulance-auto verzorgen schonken dit jaar een be drag van ca. f 880.voor aange schafte draagriemen, drictonige hoorn, zuurstofapparaat, dekens cn spalken. Het nadelige saldo over het Boekjaar 1970 1' 1.073.26. Ter dekking van de exploitatiete korten zal de heer Greep voor de jaren 1971 tot en met 1973 in totaal nog f 2400.aan de stichting ter be schikking stellen, beschikbaar geko men uit de verkoop van een perso nenwagen. De Algemene Bank Ne derland NV. zal voor de jaren 1971 tot en met 1974 in totaal f 2000. schenken. Het overige exploitatietekort zal door de Gemeente Holten worden gedra gen in de vorm van een subsidie tot een bedrag van maximaal f 3000, Zaterdag vanaf 12.00 uur tot dinsdag morgen. 8.00 uur J. F. Sijtsema, Pas toriestraat 50, telef. 1870 (alleen voor spoedgevallen) Dienst wijkverpleging: zaterdag, 10 april t.m. maandag 12 april: Zr. M. ter Borg, Jeurlinksweg NI, telef. 2356. Zondag tussen 12.00-14.00 uur b-g-g. tel. 1248. Zaterdag, 10 april en zondag. 11 april: R. Brouwer, Boomkamp 10a, 'Rij ss en, telef. 05480-3194. praktijk adres: Enterstr. 118, Rijssen. Maan dag 12 april (2e Paasdag): L. G. Dek ker. Rijssenseweg 33B. Enter, telef. 05478-653 van 18.00-19.00 uur (alleen voor spoedgevallen). Zaterdag, 10 april t.e.m. maandag 12 april Th A. Oostenbrug, Diessenplas- straat 2, telef. 1515. Over 1971 wordt een exploitatietekort verwacht van ca. f 2.000.exclusief het tekort over 1970. Het Stichtingsbestuur zal de afde ling Holten van het Ned. Roode Kruis verzoeken de aanschaffing van materieel in de ambulance-auto t. een complete verbandkist, een set opblaasbare spalken, een set draag bare beademingsapparaten en een tweede brancard tot een bedrag van ca. f 1.2000.te financieren. Het wil met deze aanschaffingen de ambu lance-auto zo paraat mogelijk maken met het oog op de toenemende ver keersdrukte. Door dc toegezegde subsidies be hoeft de stichting, naar de voorzitter meedeelde, voorlopig geen beroep te doen op de bevolking. De wet op het zikenvervoer zal naar zijn oordeel waarschijnlijk nog wel ruim twee jaar op zich laten wachten. In ver band met de spoedige opening van de nieuwe E 8 dient volgens de heer Greep, gestreefd te worden naar een krachtige mobiele eenheid, die di rect paraat kan zijn. De Speeltuinvereniging ..De Kol" gaat op vrijdag 30 april. Koninginne dag, een tekenwedstrijd organiseren voor dc kinderen van de leden. Met krijt mogen de jongens en meisjes een tekening maken op de tegels rondom het terrein voor het gemeentelijke slachthuis, aldus werd woensdag avond besloten in café „De Waag", op de ledenvergadering onder voorzit terschap van de heer J. Calkhoven. De jeugd wordt naar leefftijd inge deeld in vier groepen. Er zijn voor el ke groep vier prijzen van resp. f 7.50, f 6 f 5.— en f 4,—. Tijdens het tekenen, dat 's middags om 2 uur begint zullen de deelnemers getracteerd worden. Een jury zal de werkstukken beoordelen. Wanneer de weersomstandigheden het werken buiten niet toelaten, dan zal' er elders een filmvoorstelling worden gegeven. De traditionele lampioenoptocht wordt 's avonds met medewerking van de muziekvereniging „HMV" en de drumband in het Kolcomplex ge organiseerd. Alle leden kunnen op ver toon van hun ledenkaart op zaterdag 24 april tussen 10 en 12 uur in de kan tine van gemeentewerken lampions haïen met dragers en kaarsen en deelnemerskaarten voor de tekenwed strijd. De secretaris, de heer Wilps- haar die voordat deze besluiten vielen het jaarverslag uitbracht, las o.a. een brief voor van het gemeentebestuur waarin wordt medegedeeld, dat het college van b. en w. beteffende het voortbestaan van de speeituiin nog geen definitieve oplossing heeft ge vonden, maar dat het deze zaak be slist niet uit het oog verliest en zal traclhten een stuk grond te vinden in het Kolcomplex. Door de penningmeester, de heer W. Leemans, werd het financiëel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de in komsten met inbegrip van het batig saldo van 1969 ad f 719,28 in 1970 heb ben bedragen f 3124,28 en de uitgaven f 997,97, zodat er een batig solda was aan het einde van het jaar van f 1136,31. De kas en boeken waren gecontro leerd door de heren H. Verveda en H. W. Goorman en keurig in orde bevon den. Tijdens de ledenvergadering is be* sloten om een ledenwerfactie te hou den onder de nieuw ingekomenen. De bestuursleden gaan persoonlijk ken nismaken. De contributie bedraagt slechts f 1,per gezin per maand en wordt voorlopig niet verhoogd. OndfcTbrandmeester W. Schalk en chauffeur-pompbediener brandwacht 2e klas. P. B. Müller, slaagden te Rijssen voor het examen drager pers luchtmasker. Zyne Excellentie Roland Michener C-C., C.D. Sedert 17 april 1967 Gou verneur Genraal van Canada en op perbevelhebber van de Canadese strijdkrachten. Kanselier en „Principal Companion" in de Orde van Canada (1 juli 1967) Prior voor Canada en Vredesriddcr in de Orde van de Hospitaalridders van St. Jan van Jeruzalem op 9 juni 1967. Geboren op 19 april 1900 te Lacombe Alberta, dat toen nog deel uitmaak te van de Noordwest-Territoria. Zoon van wijlen Senator Edward Michener en Mary Edith Roland, beiden af komstig uit Lincoln Country. Onta rio. Gehuwd met Norah Evangeline, dochter van wijlen Robert Willis en Sarah Jane Duffield uit Manitoba. Drie dochters: Joan (gehuwd met Professor dr. Doniald Mohr); Diana (gehuwd met Roy Edward Schatz) en Wendy (overleden; gehuwd gew. met Leslie Lawrence). Diende bij de Engelse luchtmacht in 1918. Opleiding: universiteit van Alberta, cand. examen 1920: „Rhodes scholar" voor de provincie Alberta. 1919; oand. examen in de rechten aan de univer siteit van Oxford in 1923; doctoraal examen 1929. Doctor honoris causa in de letteren: Ottawa 1948: Queen's 1958: Laval, 1960; universiteit van Alberta, 1967; universiteit van St. Mary, Halifax, 1968; universiteit van Toronto, 1968; Koninklijke Militaire Academie van Canada, Kingston, 1969; universiteit van Mount Allison. Sackville (New Brunswick), 1969: Broek universiteit St. Catherines. Ontorio 1969; univer siteit van Manitoba, Winnipeg. 1970; universiteit van Mc.Gill. Montreal 1970; universiteit van York, Toronto 1970. Doctor honoris causa in de rechten: Bishop's universiteit, Lennoxville. 1968; universiteit van Windsor, 1969; universiteit van Oxford 1970. Erelid: Hertford College Oxford; 1961; Medische faculteit van de uni versiteit van Toronto, 1967; Canade se Koninklijke Maatschappij van Me dici en Chirurgen, 1968; Canadees Koninklijk Instituut van Architecten, 1968; Trinity College, Toronto, 1968 Canadese Koninklijke Maatschappij voor Geneeskunde, 1968: Canad Orde van Advocaten, 1968. Na een stage in de advocatuur in de Middle Temple. Engeland, in 1923, advocatenpraktijk in Toronto als fir mant van de firma Lang, Michener e.a. van 1924 tot 1957. Lid van de Wetgevende Vergadering van de provincie Ontario voor 't kies district St. David, Toronto 1945-1948. Lid van het Lagerhuis op 10 aug. 1953. Herkozen in 1957 en 1958. Voorzitter van het Lagerhuis 14 ok tober 1957 en als zodanig herkozen op 12 mei 1958. Beëdigd tot lid van de Engelse Kroonraad op 15 okt. 1962. Lid van de Raad van de Parlemen taire Vergadering voor het Verenigd Koninkrijk 1959-1961. Algemeen secretaris voor Canada var de „Rhodes Scholarships" 1936-1964 Voorzitter van de Koninklijke Com missie voor Bestuurlijke en Financië le bevoegdheden voor deplaatselijke overheid in Manitoba (1926-1964). Vorige functies: gouverneur van het Toronto Western Hospital en de uni versiteit van Toronto; voorzitter var de club voor Advocaten. „The Empi re Club" en de .Board of Trade Club' in Toronto; voorzitter van het Cana dese Instituut voor Internationale Za ken: voorzitter van de Canadese ver eniging voor Onderwijs aan Volwas senen; directeur van verscheidene Canadese miinbouwkundige en finan ciële maatschappijen. Van 1964-1967 was de heer Michener Hoge Commissaris in India. Hare Exelentie Mevrouw Michener (geboren Nbrah Evangeline Willis) werd in Manitoba geboren als doch ter van wijlen Robert Willis en Sarah Jane (Duffield) Willis. Op jeugdige leeftijd verhuisde zij met haar ouders naar Vancouver, British Columbia. Na een academische graad behaald te hebben aan de universiteit van British Columbia in de geschiedenis en de economie, ging ze naar Toron to waar ze piano studeerde en ook pianolessen gaf aan het Conservato rium van Toronto, dat later de naam kreeg van Koninklijk Conservato rium. Na haar huwelijk met Daniel Ro land Michener studeerde zij wijsbe geerte aan de universiteit van Toron to en aan het Pauselijk Instituut voor de studie der middeleeuwen aldaar, waar zij o.a. colleges volgde van Professor Maritain en Professor Gil- son. Na haar doctoraalexamen pro moveerde zij in de wijsbegeerte aan de universiteit van Toronto. Haar boek „Maritain on the Nature of Man in a Christian Democracy verscheen te 1955. Uit het huwelijk van de heer en mevrouw Michener zijn drie doch ters geboren waarvan er twee nog in leven zijn; er zijn zes kleindoch ters en een kleinzoon. Tijdens haar studietijd en geduren de de Tweede Wereldoorlog was hare Excellentie voorzitster van een comité opgericht door de universi teit van Toronto, dat zorgde - voor plaatsing van Engelse kinderen in Canadese gezinnen. In Dehli, waar haar echtgenoot Hoge Commissaris voor India was, was zij presidente van de Gemenebest Vrouwenorgani satie. Zij nam ook actief deel aan de hulpverlening in rampgebieden in In dia. Hare Excellentie is Eredame in de Orde van St. Jan van Jeruzalem. Zij is doctor honoris causa in de letteren van de universiteit van St. Mary te Halifax (Nova Scotia), doctor hono ris causa in de rechten van de Lutherse universiteit van Waterloo in Ontario en doctor honoris causa in de letteren van de universiteit van i York te Toronto. Staatsbosbeheer bood een fleurige aanblik door de kinderen, die er on bezorgd speelden en de tenten en caravans, die hier reeds geplaatst waren. Er was weer een druk verkeer op de Toeristenweg, die door het Arden- nenachtige landschap, dat hier de au tomobilist geboden wordt, nog altijd de grootste trekpleister vormt voor hen die «vanuit Twente en Salland per auto een rondje rijden en dan even pauzeren in een van de restau rants en hotels aan deze weg. Bij 't Losse Hoes en „De Wielen" ston den honderden auto's geparkeerd. Het moet er druk geweest zijn. Het zijn ook de centrale punten van waaruit een wandeling gemaakt wordt, bijvoorbeeld langs de steile Motieweg of naar de Canadese be graafplaats aan de oostzijde van de Holterberg. Men zat ook heerlijk in de zon en uit de wind op het ter ras van „De Wielen". Het verkeer op de Toeristenweg was gespreid en men reed er niet altijd bumper aan bumper. De afrit van de Holterberg bij de Burgemees ter van der Borchstraat vormt ech ter een knelpunt, waardoor filevor ming ontstaat, die zich deze mid dag ook weer uitstrekte tot ver voor bij de Molenbelterweg. Doordat in gewijden via de Sparrenweg naar de Baalterweg rijden op deze wijze snel bij de E 8 weten te komen, wordt het de weggebruikers, die uit de Holterberg komen, wat moeilijker ge maakt om op de hoofdw.eg te komen. Maar waarom op zondag zo'n haast? „Geniet langer van de natuur in en heide", is het parool, dat de Ho toeristen toeroept. V.V.V. Gevonden: 1 pr. handschoenen, bos sleutels en tankdop, jongensporte feuille. knipportemonnaie met inh., ceintuur, kinderportemonnaie, kal koen. Verloren: witte grasvanger van maaimachine, gouden armband, pla tenbon. van de nieuwe school, welke reeds door vele ouders en belangstellenden is bezichtigd. Na de aangeboden koffie werd het zakelijk deel van de avond afge werkt. Voor de aftredende en niet herkiesbare leden van de oudercom missie de heren J. H. Veneklaas Slots en A. Tuitert werden gekozen mevrouw A. Rensen-Reijlink en J. Sluiter (Espelo), terwijl de heer J. Veneklaas werd herkozen. De scheidende leden werd een klei ne attentie aangeboden voor het vele verrichte werk. Voor de schoolfeest commissie werden herkozen de heren G. Wagenvoort en G. Aaftink. Na de verkiezingen stelde het hoofd der - school, de heer J. W. Kroon, verschillende zaken betreffen de de school en studie aan de orde. Hij wees er onder meer op, dat, nu de school over leermiddelen als ra dio, diaprojector, pick-up en na slagwerken beschikt, deze zaken geld gaan kosten in verband met de vervanging van boeken, de aan schaffing van filmstrips, dia's en grammofoonplaten en de betaling van luistergeld. Hij wekte de ouders dan ook op de oud-papieracties flink te steunen. Verder liet de heer Kroon uitvoe rig zijn gedachten gaan over hoe de ouders thuis reeds voor de lagere school een studieklimaat kunnen scheppen, dat de plattelandsjongeren bij het vervolgonderwijs niet misluk ken en later een juiste plaats in de maatschappij vinden. Hierbij kwam o.m. naar voren, dat de ouders de kinderen moeten hel pen bij de indeling van hun studie tijd. dat de kinderen thuis geen vast onderdeel van het productieproces mogen zijn en dat de ouders ook zeer selectief te werk moeten gaan, ten aanzien van de aanvangstijden van televisieprogramma's en club avonden. Een voorstel om de kinderen tot de bibliotheek in Holten te brengen, door de ouders om de beurt te doen begeleiden, zal door de ouders na der worden bekeken. Geboren: Egbert Gerrit zv J. Prins en A. Nijkamp. Dijkerhoek 5 Ro bert zv G. H. H. Oolbekkink en W. J. C. van der Duin, Pannenbakkers straat 12 Robert Alphor.s Gerard zv A. A. J. Akkermans en M. C. T. van der Korput, HolWrenkstraat 12. Ondertrouwd: H. W. Lubbersen 26 jaar, Hellendoom en T. J. ten Dam 20 jaar, Neerdorp 61 Jhr. H. V. Barnaart 23 jaar, Rijssen en W. Nieu- wenhuis 22 jaar, Industriestraat 8. Gehuwd: A. L. Oldenhof 25 jaar, Olst en H. Klein 22 jaar, Noorden bergstraat I H. Scholten 21 jaar, Rijssen en W. J. Paalman 18 jaar, Beuseberg 60 G. Welink 23 jaar. Den Ham en E. R. Stam 24 jaar, Look 39. BEVOLKING Ingekomen: mej. T. Stielstra van Australië naar Stationsweg 6 R. J. Mulder en gez. van Monnikendam naar Vianenweg 207 C. G. Recter en gez. van Almelo naar Jeurlinks weg 4 R. van Zoest van Dotin- chem naar Schoutenstraat 41. Vertrokken: J. J. van den Broek en gez. van Mr. G. Vixseboxsestraat 19 naar Geldermalsen. Er zijn veel boeren die over een boekhouding beschikken. Het meren deel van deze boekhoudingen wordt bijgehouden voor het vaststellen van de belasting. Vandaar de naam be lastingboekhouding. Het is echter jammer dat met deze boekhouding meestal weinig gewerkt wordt. Be langrijk hierbij is o.a. de ontwikke ling van de vermogenspositie in de laatste jaren. Veel kleiner is het aantal boeren dat een boekhouding heeft met als doel een inzicht te ver krijgen in het bedrijfsbeheer. Deze boekhouding geeft de boer een in- zich in de winstgevendheid van de bedrijfsonderdelen bv. rundvee varkens pluimvee. Het is vol doende bekend, dat bij dezelfde ar- beidsbezetting en een gelijk be drijfsomvang (oppervlakte, veebezet ting enz.) grote verschillen voorko men in opbrengsten en kosten, met als gevolg een grote spreiding in de bedrijfsresultaten. Door de zeer snelle technische en economische ontwikkelingen neemt de specialisatie de laatste jaren toe. Op de voorheen gemengde bedrij ven is een afname van het bouwland te constateren en tevens een ver schuiving van akkerbouwgewassen (rogge - haver aardappelen) naar voedergewassen (kunstweide en snij- mais). Ook zien we een verdere in tensivering van het grasland door ge- bruik van een hogere stikstofbemes ting. Dit alles met het doel een gro tere eenheid melkkoeien te kunnen houden en tevens te kunnen profite ren van de voordelen, die een lig- boxenstal met doorloopmelkst.al biedt. Deze aanpassing is alleen verant woord, wanneer een hoger inkomen verwacht kan worden. De investeringen om tof een ren dabele opzet te komen zijn vaak' hoog; er moet naar worden gestreefd na de eventuele verplichtingen aan rente en aflossing een redelijk inko men voor de boer te verkrijgen. Bij een ingrijpende wijziging is het be langrijk vooraf een aantal mogelijk heden te begroten. Bij het nemen van een beslissing kan de boer aan deze begrotingen veel steun hebben. Vooral na doorvoering van een nieu we bedrijfsopzet moet de boer als goed ondernemer weten, welke op brengsten en kosten he; bedrijfsre sultaat gunstig of minder gunstig beïnvloed hebben. Voor een goed inzicht in het be drijfsresultaat en hr< opsporen van knelpunten ziin belangrijke aanwij zingen te verkri'gen -'oor het bij- honden ven een bedrijfseconomische boekhouding. Voor de'rundveehoude rij 's he* mogop-k zelf een eenvou dige administrate bij te houden, die de nnderne-ner .-er' Q'eun kan geven bij zijn bedrijfsvoering »r eventuele innoassme van zijn bedrijf. T>e/e administratie komt globaal op het volgende neer' 1. een maandelijkse inventarisatie van melkvee en jongvee. 2. Het grasland-gebruik, voor wat betreft het maaipercenf age en de sfikstofmesüng. 3. De oppen-lakte voedergewassen en nagewasser. 4. De opbrengst aan melk en vlees. 5. De kos'en van krachtvoer en •oeraankoop. Het geheel kost weinig tijd en u aart op een goed kompas! Voor na dere inlichtingen kunt u zich wenden tot uw bedrïifsvoorüchter. die u gra tis een boek voor deze deeladmini- «tratie kan verstrekken. Bedrijfsvoorlichter is de heer J. W Lubbersen telef. 05704-1438.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 3