Afscheid van penningmeester Rietman Populair als tweede huis Sta -caravan is in opmars Mensen voelen zich bedrogen door huidige regeringscombinatie MOTOCROSS 2e PAASDAG Filmtips voor uw uitstapjes Hooibergbrandje was gauw geblust Jan Oosterkamp 25 jaar bestuurslid O.G.H. zicht De vakantie i Meijer voor de P.v.dA. Tweede opvoering Vergadenng AR-kiesvereniging Jaarvergadering Fries - Hollandse RONDE VAN NIJVERDAL OP 20 MEI NIEUWE AHOY-HAL INTERNATIONAAL Spijtstemmers bij KVP en AR Een tweede huis Kijk goed uil! Een voorbeeld Bij de voordeur Een verhaal Voor u weggaat Een statief VISMA '71 IN Vrijdag 9 april 1971 caravan blijkt Om plm. kwart voor vijf werd de brandweer vorige week vrijdagmid dag gealarmeerd voor een brandje in de Look. Het bleek, dat een een- roeden hooiberg van de heer J. Krui melaar aan de Geskesdijk en Wild- weg in de brand stond. Veel hooi be vatte de berg niet, zodat de brand weer het vuur met twee hogedruk miststralen kon blussen. De motor spuit behoefde geen dienst te doen. De hoeveelheid hooi en de hooiberg gingen verloren. De schade bedraagt plm. f 400.a f 500.Alles wijst er op, dat de brand door vuurtjesstoken van kinderen is ontstaan. Omstreeks Pasen herleeft een oude gewoonte, het z.g. „reujen', het in brand ste ken van droog gras langs wegen en sloten. De leden van de A.R Kiesvereni ging „Nederland en Oranje" kwamen vrijdagavond in gebouw „Reho- both" in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer A. J. Nijkamp. Hij ging voor in gebed na het lezen van 't bijbelgedeelte Matth. 20 20-28 en sprak hierna een kort openingswoord, waarbij hij herinner de aan de zo buitengewoon geslaag de openbare vergadering in zaal „Amicitia", waar fractievoorzitter en lijstaanvoerder mr. Barend Bies heuvel als spreker optrad. Er bestond voor deze politieke bijeenkomst een enorme belangstelling en al met al was het een goede start van de verkiezingsactie in Holten. Na lezing van de notulen door de secretaris de heer H. J. Bosschers, had bestuursverkiezing plaats, waar bij in de twee vacatures werden gekozen de heren H. Rietman en W. Aanstoot. Voorzitter A. J. Nijkamp sprak een woord van dank tot de heer A. Rietman die vele jaren penning- De leden van de fokvereniging ,,De Fries-Hollandse" kwamen woensdag avond in café Kalfsterman in jaar vergadering bijeen onder voorzitter schap van de heer A. Ribbink. Hij sprak een kort openingswoord waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot de de heeT J. Koopman, stierenverzorger bij de K.I. vereniging te Hellendoorn. Na lezing der notulen door secretaris G. J. Brinkman bracht de penning meester de heer E. Krikkink het fi nancieel verslag uit over 1971 en hier uit bleek o.m. dat er over dit jaar 'n klein batig saldo was. De kascommissie die bestond uit ^de> h.h. H. J. Struik en J. Markvoort had boeken en bescheiden in orde bevon den. Inplaats van deaftredende be stuursleden E. Krikkink en H. Kolk man de niet herkiesbaar waren werd gekozen de h.h. J. Markvoort en H. J. Struik. De voorzitter bracht de scheidende bestuursleden dank inzon derheid de heer Krikkink de als be heerder van de „penningen" veel voor de vereniging heeft gedaan. Uit het door de controleur de heer J. W. Jansen uitgebrachte verslag bleek dat in 1971 50 koeien werden inge schreven in het NRS, er werden 209 vaars- en 4 stierkalveren geregis treerd. Na de pauze kreeg de heer Koopman gelegenheid om iets over de stieren te vertellen. Hij wees hierbij op af stamming en op de juiste keuze van stieren. Stierenverzorger Koopman noemde als voornaamste stieren Har- kgzijls Tunno, wiens dochters goede produktie koeien zijn met een hoog eiwitgehalte en de afstammelingen van de stier Piet die ook tot goede produktie komen. Voor zijn duidelijke uiteenzetting en adviezen werd de heer Koopman door voorzitter Ribbink hartelijk dank gt'-1 zegd. meester is geweest en in deze func tie veel en belangrijk werk voor de afdeling heeft verricht. Ook werd de heer G. J. Hulsman die inmid dels naar Rijssen vertrok, dank ge zegd voor het werk als bestuurslid verricht. Na afhandeling van de agenda, sprak de heer Rietberg, lid van het Provinciaal Bestuur en lid van de Wierdense gemeenteraad over het on derwerp „Practische politiek". Het gaat, zo zei hij, bij de komende verkiezingen om het wel of niet be staan van confessionele partijen. Wij zullen ook voor ons politieke leven uit de bijbel inspiratie moeten putten. De matig bezochte vergadering werd door de heer Rietberg met dankgebed beëindigd. NIJVERDAL Op donderdag 20 mei (Hemelvaartsdag) organiseert de wielervereniging De Zwaluwen uit Al melo, in samenwerking met de wie- Iersupportersvereniging Nijverdal, de zevende ronde van Nijverdal. De wed strijden zijn voor amateurs, nieuwe lingen en adspiranten. De wedstrij den worden gehouden op het nieuwe parkoers in Marke-Noetsele. Dit is de Rinel-Dinette 23, een zeven meter lange wagen met een breedte van 2,90 meter. De wagen heeft een toiletruimte, een Dinette, een 1-persoons bed- bank, een groot raam met wijd uitzicht, hangkast, kastje, op- bergkast, gootsteen met aan recht, gasfornuis, werkruimte en een kast met kachelruimte. De wagen biedt plaats aan 5 tot 6 personen. Het is een toonbeeld van een caravan met goed uit zicht. De Visma-tentoonstelling wordt houden in het nieuwe Ahoy-complex in Rotterdam tegenover station Metro-Zuid. Dit immens grote com plex bestaat uit een centraal gebouw, het zogenaamde circulatorium, een sportpaleis en drie enorme tentoon stellingshallen: de Maashal, Schie- hal en de Ysselhal. Deze hallen heb ben samen een oppervlakte van 12.000m2. De Visma '71 beslaat de Maas- en Schiehal geheel: 8.000 m2. In het circulatorium zijn een restautant en een café gevestigd, die ieder plaats bieden aan 300 personen. Het Ahoy-complex is bijzonder ge makkelijk bereikbaar. Bezoekers die met de trein komen, reizen van het Centraal Station met de metro naar het metrostation Zuidplein. Dit metro station staat, via een 6.00 meter ho ge voetgangersbrug over de weg. in rechtstreekse verbinding met het complex. Ook stoppen bussen van vele loka le en interlokale lijnen bij het metro station Zuidplein. Het complex ligt gunstig gelegen aan de doorgaande routes uit Dor drecht en Brabant, routes naar de Heinenoordtunnel. Hellegatsplein, richting West-Brabant. Zeeuwse ei landen en België, Hoekse Waard, Voorne en Putten. Het verkeer uit de richting Am sterdam en Den Haag komt door de Maastunnel en de weggebruikers uit de richting Utrecht, midden- oost- en noord Nederland komen over de Van Brienenoordbrug het gemakkelijkst bij de Ahoy-hallen. Bij het complex liggen 700 parkeer plaatsen. Daarnaast is er ruime I In haar jongste vergadering heeft de toneelvereniging „O.C.H." haar voorzitter, de heer J. Oosterkamp, gehuldigd in verband met zijn 25-ja- rig bestuurslidmaatschap. Door een van de oudste leden, de heer E. Koopman Azn, werd hem de gouden O.C.H.-speld met enkele toepasselijke woorden op de rever gespeld. De heer Oosterkamp was de stuwende kracht achter de oprichting van de ontspanningsclub, die onder de naam van O.C.H., na de bevrijding werd parkeergelegenheid (1.000) auto's bij het eindpunt van de metro, het sta tion Slinge, één station verwijderd van het Zuidplein. De Visma '71 is dagelijks geopend van 10.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur dus ook op beide paas dagen. De entreeprijs bedraagt f 3 en voor kinderen f 2..Er bestaan mogelijkheden voor groepskorting. In samenwerking met de Neder landse Spoorwegen zijn speciale treintoegangskaarten gedrukt die korting geven op zowel de trein en de metro als op de toegangsprijs. De sportvisser kan op de Visma artikelen kopen. De verkoop gebeprt via een bestelbon; de levering gaat over de eigen" winkelier. De Vis- ma-expositie is georganiseerd door de afdeling tentoonstellingen van het Publiciteitsbureau Nederland N. V. opgericht. Een natuurtalent als to neelspeler, die bijna driehonderd maal op de planken heeft gestaan en drie en twintig jaar de voorzitters hamer heeft gehanteerd. Behalve in toneel- en blijspelen heeft hij o.a. zijn sporen verdiend in de openluchtspelen, die een aan tal jaren geleden door O.C.H. o.a. op de Holterberg en in het Sportdal, tijdens het vreemdelingen-seizoen, werden opgevoerd. Zeer bekend is ook zijn creatie als burgemeester Dapper, die tijdens de boerenbruilof ten van de Braderiecommissie met zijn klerk (de heer Meinsma) de voorgaande huwelijken voltrok en la ter als conferencier de stemming er in wist te brengen. Talloze malen is hij als zodanig opgetreden voor de leden van de Ned. Reisvereniging, die regelmatig met weekendreizen naar Holten kwamen en voor tallo ze andere gezelschappen, waarbij hij dan zijn voordrachten en liedjes in de streektaal voordroeg. In deze vergadering bracht de se cretaris, de heer L. Meinsma, het jaarverslag uit, waarin hij o.a. her innerde aan het geslaagde zilveren jubileum, dat in 1970 gevierd werd. De penningmeesteresse. mevr. M. Eggink-ten Velde, kon haar boeken Ons kleine land telt al 128.000 ca ravans. Dat zal me een drukte op de wegen geven denkt u? Ho maar, de helft van die wagens zult u wel licht nooit op de weg tegenkomen. Het gaat hier nl. om de z.g. sta-ca- ravan, die op de laatste caravan-RAI 27.5 pet. van het totale aanbod aan caravans uitmaakte. Het is, zoals de Autokampioen al schrijft, een duide lijk voordeel. Sta-caravans hinderen het verkeer niet en geven ook geen parkeerproblemen in de stad. Dat de caravan als vakantiebehui zing in toenemende mate gewaar deerd wordt, blijkt uit een cijfer van De regeringsperiode 1967-1971 heeft zich gekenmerkt door het behoudend beleid van de huidige regering waardoor vele mensen zich bedrogen voelen, omdat z yin hun verwachtingen zijn teleurgesteld. De regeringspartijen zijn jaar in jaar uit met programma's gekomen met punten voor een vooruitstre vend beleid, maar zodra waren de verkiezingen achter de rug, of de program ma's gingen de kast weer in. Dit is de oorzaak geweest, dat 1967 o.a. bij de KVP en de AR veel spijtstemmers heeft opgeleverd", aldus de heer \V. Meijer, 3e op de kandidatenlijst voor Overyssel voor de verkiezing van de Tweede Ka mer uit Hengelo in de openbare vergadering van de Partij van de Arbeid, die maandagavond in de zaal van hotel Vosman werd gehouden. MARKELO 500 cc int. zijspan sr. 50 cc sr. AANVANC 13.30 UUR Een van de meest tragische din gen van dit kabinet noemde de heer Meijer, de versterking van de socia le onrust. Deze regering ligt vol strekt overhoop met de vakbeweging, doordat het loonbeleid strak wordt, terwijl de prijzen niet in de hand ge houden worden. De loonmaatregel gaat volstrekt tegen de belangen van de werknemers in en vooral tegen een vakbeweging in, die zich van haar verantwoordelijkheid bewust is, een vakbeweging, zoals weinig lan den in Europa die kennen. Als twee de toetsteen noemde spreker het wo- ningbeleid van Minister Schut, onder wiens bewind 8000 woningen minder tot stand kwamen, dan in 1967 toen 127.000 woningen werden gebouwd. Verder kritiseerde hij het regionale ontwikkelings- en werkgelegenheids beleid en het beleid t.a.v. de kleine boeren en kleine zelfstandigen, waar aan in de sociale sfeer niet echt wat is gedaan. De woningbouw, de welvaartsver deling (mimimumloon en A.O.W.), de werkgelegenheid, de intermense- lijke verhoudingen, de democratise ring van het onderwijs en de onder neming en de werkende jeugd, noem de Meijer o.m. de kernpunten voor het toekomstig beleid, wanneer de PvdA., D'66 en de PPR het na 28 april voor het zeggen zullen hebben. Op deze punten heeft de huidige rege ring het laten zitten. Spreker had wel waardering voor de maatregelen op het gebied van de volksgezondheid en de ontwikkelingshulp van het hui dige kabinet. De PvdA. ziet daartoe een mogelijkheid door middel van het stembusaccoord. Wat de woning bouw betreft wil de Partij van de Ar beid naar 140.000 woningen in 1975. De A.O.W. en de bijstandsuitkeringen moeten geleidelijk worden opgetrok ken tot het peil van het mimimum loon. terwijl dit loon meer moet stij gen dan de hogere lonen. Gelijke ontwikkelingskansen moeten liggen in de sfeer van het onderwijs. De samenleving moet de mensen de kan sen bieden tot een bredere ontplooi ing. op zijn minst in de vorm van een behoorlijke vakopleiding. Nieu we pérspektieven moeten worden ge opend voor de machtverhouding in de samenleving en binnen de bedrij ven. Op een vraag tijdens de gedach- tenwisseling „waar hel geld vandaan moet komen" rekende de heer Meij er zijn gehoor voor, dat volgens het Planbureau onze nationale economie jaarlijks met 5 pet. stijgt en dat het nationale inkomen momenteel op 110 miljard berekend wordt. Van deze jaarlijkse stijging be hoort ongeveer de helft vrij te blij ven voor consumptie, dat wil zeggen voor verhoging der lonen en sociale uitkeringen en de andere helft voor gemeenschapsvoorzieningen. Men heeft berekend, dat in 1975 plm. 6 miljard beschikbaar zal zijn uit de vrije ruimte. Bij teruglopende economische mo gelijkheden zullen de partijen hun wensen aan het dan bestaande ni veau moeten aanpassen. De vergadering die onder leiding stond van de voorzitter der afdeling, de heer E. K. Pronk, was niet druk bezocht. Toch werden er heel wat vra gen gesteld en door de heer Meijer beantwoord, met zo nu en dan eens een interuptie die het gesprek le vendig hield. het CBS. In vier jaar tijd steeg het percentage van „vakantie-in-de cara van-toeristen" van 9.7 tot 11,8 pet.! Hoeveel voordelen te toercaravan ook biedt, de vaste caravan is bezig een „duidelijke inhaalmanoeuvre" te ondernemen. Stonden in 1970 20 pet. sta-cearavans op de RAI, in dit jaar waren het er al 27,5 pet. en geloof ons, men rea geert nu eenmaal op de vraag van het publiek. Niet ieder Nederlander kan het zich veroorloven ,een bungalow te la ten zetten of een oude boerderij te kopen en voor zeer veel geld te la ten restaureren. De sta-caravan is voor deze, steeds groter wordende groep hét aangewe zen middel een tweede huis te ver werven. Heel vaak worden deze wagens ge financierd, zodat men met een be trekkelijk lage aanvangssom. al met een de beschikking heeft over een eigen hom,e, in de vrije natuur. Hoeveel flatbewoners zullen nu en straks hun enge behuizing weer rui len voor de stilte en de frisse lucht buiten? Nu moet ons van het hart, dat er helaas nog sta-caravans worden ver kocht, die niet voldoen aan de eisen die men voor een dergelijke kostba re aankoop mag stellen. In het blad Caravan- en Kampeer- sport, werd in het februarinummer melding gemaakt van een sta-cara van opgebouwd uit spaanplaat. De „gelukkige" eigenaars kwamen er al gauw achter, dat dit niet het aange wezen materiaal is voor een een sta caravan. Men zakte door de vloer, de wanden gingen tochten, kortom één •en al elllende! Toen wij hier nog nauwelijks aan de mogelijkheid van sta-caravans dachten, waren de Britten er allang mee bezig. Zij bezitten een jarenlan ge ervaring in het bouwen van weer- en windbestendige en vooral com fortabele wagens. Het is ook frappant dat de Engelsen niet, zoals hier te lande, gebruik ma ken van hout als buitenwand. Hoe veel gunstige eigenschappen hout als bouwmateriaal ook bezitten mag, het is ontegenzeggelijk minder be stand tegen een langdurig verblijf in de open lucht, het heeft veel meer onderhoud nodig dan bijv. alumi nium. Jan Oosterkamp in een van zijn creaties ais voordrachts kunstenaar. met een klein batig saldo afsluiten.; Bij de bestuursverkiezing werd de heer Oosterkamp, die periodiek af tredend was, met bijna algemene stemmen herkozen. Als nieuw lid werd aangenomen mej. Ina Oosterkamp, die door haar vader werd geïnstalleerd. Uit de besprekingen na de pauze bleek, dat O.C.H. nog kerngezond is. Wel betreurt zij, dat er in Holten zelf zo weinig animo voor het ama teurtoneel bestaat. Want practised al haar uitvoeringen worden elders gegeven, soms zelfs drie avonden achter elkaar. De club kan voorts enkele jonge mannelijke krachten gebruiken, die voor het amateurtoneel interesse heb-! ben. Het bestuur is gaarne bereid daarover inlichtingen te verschaffen. Een, naar onze mening, school voorbeeld van een deugdelijke sta caravan van Britse makelijk is de Rinel. De punten die wij hier opsommen, zou eigenlijk elke adspirant koper van een sta-caravan moeten noteren: Deze wagen heeft een buitenwand van zwaar aluminium, voorzien van enkele deugdelijke laklagen; Er zijn roestvrije openslaande ra men, voorzien van een vergrende ling die openen van buitenaf onmo gelijk maakt; Als isolatie is glaswol en geen styro- por gebruikt (glaswol behoudt vrij wel onbeperkt zijn isolerende v king, in tegenstelling tot styropor dat in een periode van 5 jaar 30-50 pet. van zijn waarde als isolator ver liest). Bij de Rinel treffen wij een sy steem van dubbele wandventilatio aan, ook aangebracht in kasten bergruimtes onder de banken. Het gebogen dak, van een zo stevige constructie, dat er „op gelopen" kan worden, is voorzien van een ideale Thermo dakventilatie en isolatie. Bij de constructie is geen gebruik gemaakt van zg. schroefspijkers om de platen te bevestigen deze schroefspijkers worden erin gesla gen en hierdoor worden de spijkei"- koppen beschadigd, waardoor roest- vorming ontstaat (de z.g. spijker bakken) maar van een dubbele S-felsnaad. De hele constructie rust op een zware stalen brug van U-bal ken, het geraamte is een dragend sy steem van hardhout. De vloer be staat uit watervast en rotvrij hecht- hout. Een belangrijk facet bij de aan koop van een sta-caravan is nog de stahoogte en het uitzicht naar buiten. Daar u zich in een sta-caravan lan ger ophoudt dan in een toercaravan, moet u er wel op letten, dat waar ik ook staat, u vrij naar buiten kunt kijken, anders krijgt u het buk-effect. Iedere keer als u naar buiten wilt kijken moet u zich bukken of voor het raam gaan zitten. Wat u straks ook koopt, let op bo venstaande punten. Een nagenoeg onderhoudsvrije en vooral comforta- j bele wagen betekent immers voor jaren e-n jaren plezier 1 De moderne Super 8 camera is een toonbeeld van simpele bediening. De ze Cinemax C 601 heeft volautoma tische belichtingsregeling „door de lens". De lichtgevoelige cel bevindt zich dus achter het objectief. Er is een volledige cc trole op de correcte werking mogelijk. In de zoeker knip pert (als alles goed fuctioneert) een geel lichtje, terwijl het door de came ra gekozen diafragma eveneens zicht baar is. Aan de buitenzijde knippert tijdens de opname een rood lichtje.1 Het toestel heeft een corectie voor tegenlichtopnamen. Het heeft drie filmsnelheden nl. 18, 24 en 32 beeld jes per seconde en enkelbeeld. De zoomlens gaat van 8.5 tot 51 mm. dus 6x tele. De filminleg geschiedt d.m.v. een.Super 8 cassette. Scherp- stelling op matglas met microprls-; ma, dus kritisch en snel! Men taxeert het aantal filmers in ons land op ongeveer 450.000. Een fors getal dat overigens nog steeds groeit. De filmcamera raakt meer en meer in. Dit is niet in de laatste plaats te danken aan het feit dat de camera zoveel eenvoudiger is te be dienen dan een jaar of vijf geleden. Het lastige inzetten met een spoel tje 8 mm film is vervangen door de Super 8 cassette, het belichten ge schiedt volautomatisch. Toch zijn er wel een paar nuttige tips te geven voor hen die de filmcamera bij uit stapjes en op vakantie meenemen. Filmen is nu eenmaal een betrekke lijk goedkoop middel om uw vakan tie te verlengen, goedkoper zelfs dan vliegen. Als u met „eigen vervoer" er op uittrekt, film dan even het vertrek. Laat het wegrijden van de auto op de filmband vastleggen door uw vrouw, het gaat meer om de eerste honderd meter. Maak dan ook onder weg wat filmshots en., niet te ver geten vanuit de auto. Er zijn voor tostatief zit muurvast en u maakt automobilisten heel handige autosta tieven uie met een zuiger op de voorruit van de wagen kunnen wor den vastgezet. De camera op dat au- echt. fijne rij-scenes. Even een shot van de grensover gang ook, om aan te geven dat de vakantie nu helemaal echt begonnen en film is een vorm van vertel len. Daarom is het nuttig om de sce nes niet teveel van de hak op de tak te laten springen, maar er enig ver band in te brengen. Dat kan op aller lei manieren. Óm te beginnen kun! u de richtingsborden filmen' die spre ken immers een duidelijk taal? Daar ging u heen. U kunt ook, met behulp van een close up-lens, folders filmen, folders die u haalt bij het reisbureau, of stukjes tekst filmen en dié tussen de verschillende filmdelen inplakken. U kunt dat thuis doen, maar ook tij dens uw vakantie. Er zijn daar weer handige hulpmiddelen voor. Een soort doorzichtig frame van perspex bv. waarop u letters kunt plakken. Als u dat filmt, neemt u de letters op en meteen datgene wat er achter te zien is, bv. de Zwitserse bergen. tot een stevige en toch lichte alumi-; nium driepoot. Maar u kunt ook eer eenbeenstatief kopen. Dat is uitschuif- baar tot een lengte van 148 cm, zo als bv. de Stitz Unipod. Het gewicht is maar 420 gram. Het statief voor komt dat u gaat zwaaien met de ca mera tijdens de opname. Misschien is het nuttig om u de vijf gulden regels voor de amateur- filmer nog even op te sommen. 1. Zwaai nooit met de camera tij dens de opname. Houdt de came ra stil! 2.Gebruik de zoomlens in uw filml maar ten hoogste 3 keer om echt te zoomen. 3. Verwissel na elke opname eenj paar meter van standpunt, dat houdt de film levendiger. 4. Maak bewegende onderwerpen! wat langer en film dode onder werpen kort. Een kerktoren of momument neemt u bv. 3 secon den lang. uw spelende kinderen gerust 8-10 seconden. 5. Neem niet alles uit „ooghoogte",! kniel eens of zoek een hoog standpunt. Camera controleren, het handig ste is... even een film volschieten. Zorg voor extra batterijen, en voor al nieuwe in de camera. Vergeet het kleurloze UV-filter niet. voor strand en hooggebergte Neem voldoende films mee Nu maar moeiteloos de mooiste! vakantieherinneringen gaan filmen!; Een statief is het geëigende hulp middel om stabieler, dus scherper te filmen. U kunt uw toevlucht nemen

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 2