Palmpaasoptocht Stijg HAARVERZORGING inijmaisverbouw komt er steeds meer in Ook Holten krijgt een huurverhoging per 1 april a.s. ing der varkens- produktie te hoog De voordelen van hooiventilatie maken kosten ruimschoots goed Behoud van jonge dieren-levens de natuur in Het kind sctioolbekwaam maken taak van ouders kleuterschool en Espelose plattelandsvrouwen leerden bloemen schikken Lezing en lichtbeelden voor Holtense Plattelandsvrouwen Jaarvergadering Bedrijfsvoorlichting Ook Kol school doet mee Wekelijkse seizoenwarenmarkt goedgekeurd Vijf procent meer dan toereikend Ouderavond Kleuterschool Tuinstraat IE ESI Hogere dividend-uitkering Stijgende omzet van de Algem. Bank Nederland NV Mooie opbrengst P.J.G.O.-dammers speelden gelijk /rijdag 26 maart 1971 5 Onder voorzitterschap van de heer A. van de Brink werd in iotel Holterman de jaarvergadering gehouden van de Vereniging l||oor Bedrijfsvoorlichting. -n| Uit het jaarverslag van de secretaris J. H. Jansen bleken de i Verschillende activiteiten o.a. studieclub rundveehouderij met 12 deelnemers, een zeer geslaagde zomerexcursie, voorlichtingsavon den en tal van activiteiten in het kader van de ruilverkavelings- llfoorliehting. Dank zij de samenvoeging van de verenigingen Dij- %erhoek en Holten kon penningmeester E. Struik een batig saldo Mielden. de bestuursverkiezing werden heren J. H. Jansen en E. Struik ^bor een volgende zittingsperiode :j||||>rkozen. ^H^Bedrijfsvoorlichter, de heer J. W. ^^ubbèrsen uit Bathmen, behandelde a de pauze verschillende onderwer- en, welke momenteel in de belang- staan. Hij behandelde eerst ivoudige boekhoudingen voor rundveehouderij. De resultaten het eerste jaar werden met de .emers besproken. Nieuwe deel- iers zijn voor het komende jaar zeerste welkom, verklaarde de Lubbersen. Per 1 mei start nl. een nieuw boekjaar. Het beno- boekwerk wordt gratis be- baar gesteld. Hierna werden de aanwezige leden elicht ter zake van de vermel- g van de standaardkoeproduktie de nieuwe formulieren van de lelkcontrole, w.elke ingevoerd zijn de omschakeling op computerge- :ik. Hij vertelde hoe men aan dit komt en raadde de veehouders goed te letten op deze stan- iroduktie, omdat men hiervan kan afleiden of de gemiddelde ktie goed is of ni.et. Een goede idaardproduktie is 27 of hoger, en individueel gesprek hierover et de voorlichter kan vaak belang- ïjk zijn. Verder werd er in het kort nog ge- proken over de mogelijkheden van entrale kalveropfok. Onder bepaal- voorwaarden kan dit voordelen ieden o.a. bij gunstige ligging van e grond ten opzichte van de gebou- zodat zonder moeite meer oeien gehouden kunnen worden, bij goede produktiemelkveestapel minstens 4200 liter melk per koe er jaar) en tenslotte wanneer zon- veel verbouwingskosten deze ïeerdere koeien (plm. éénderde eel) gehouden kunnen worden. Momenteel is in Harfsen ook w en bedrijf beschikbaar, waar men alveren kan laten opfokken, waar ver de heer Lubbersen nadere in- Ichtingen kan verschaffen. IE Tenslotte werd nog over de teelt van snjjmais gesproken. Dit gewas komt volgens de heer Lubbersen - steeds meer in de belangstelling, vooral sinds de komst van de mals- hakselaars en het feit, dat de zet- meelprodukten hoger in prijs zijn ge worden. Vorig jaar heeft men ont dekt, dat snijmais ook een goed ge was kan zijn om als akkerbouwer te telen en te verkopen aan de veehou ders. Ook in deze omgeving lopen hier reeds enkele besprekingen over. De prijs per kilogram zCtmeel- waarde kan nogal lager liggen, dan bij aankoop van ruwvoer in de vorm van hooi. stro en dergelijke en ook belangrijk goedkoper dan kracht voer. Voorzitter Van den Brink dankte de heer Lubbersen voor de gegeven voorlichting en voor het vele werk het afgelopen jaar in het belang van de leden der vereniging verricht. Gedeputeerde Staten van Overijs sel hebben hun goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit van 22 decem ber 1970 tot instelling van een weke lijkse seizoenwarenmarkt. In de raadsvergadering van maandag 29 maart a.s. komt aan de orde de vaststelling van een verordening, die deze markt regelt en van een veror dening op de heffing en invordering van marktgelden. De marktcommissie heeft het ge meentebestuur in samenwerking met het hoofdbestuurslid van de Hoofdbedrijfsschap Detailhandel, af deling markt-, straat- en rivierhan- del, de heer W. Blöhnke te Ensche de - geadviseerd deze markt op vrij dagmiddag te houden, bijvoorbeeld van 14.30 tot 18.30 uur. De bedoeling is voorlopig van mei tot september een zogenaamde gesa neerde seizoenwarenmarkt te hou den, waarbij men inspraak heeft hoe veel marktkooplieden in iedere bran che zullen worden toegelaten. Als plaats van de markt heeft men zich gedacht de Kerkstraat en omge ving, die gemakkelijk voor het ver keer kunnen worden afgesloten. Er moeten echter nog tal van voorberei dingen worden getroffen voordat de markt van start kan gaan. Holten heeft nog altijd vergunning voor een veertiendaagse runderen en varkensmarkt en een wekelijkse eiermarkt, maar daarvan is na de bevrijding alleen nog blijven bestaan de z.g. Meimarkt op de laatste don derdag in april. In het verslag betreffende de jaar- rergadering van de Chr. Oranjevere- liging in ons blad van de vorige 0,99^ veek werd vermeld, dat t.g.v. de ver- 1,35 jaardag van koningin Juliana de leer ingen van de .School met de Bijbel" in de o'.l. Dorpsschool gezamenlijk fee 1,50 jouden vieren. Aan dit samen feest vieren doet ook de Kolschool mee en sr was vanaf het begin overleg tussen leze drie scholen. Burgemeester en wethouders stel len de raad voor per 1 april a.s. een huurverhoging van 7 pet. in te voe ren. Deze verhoging is verplicht op de aan de gemeente toebehorende wo ningwetwoningen, waarvoor jaarlijks een bijdrage uit 's rijks kas in de exploitatie wordt gegeven. Onder deze verplichting vallen ech ter niet de woningen aan de Burgem. Van der Borchstraat, de Kolweg, de H. J. VVansinkstraat, de Rörikstraat, de Bushofstraat en de Schoolstraat, alsmede de dienst- en gemeenlewo- ningen. In het zg. geliberaliseerd ge bied, waaronder ook de gemeente Holten valt, is het vaststellen van de huurprijs van de woningen, waar voor het rijk geen jaarlijkse bijdrage meer verstrekt, uitsluitend 'n zaak tussen de verhuurder en de huurder. Dit betekent dat in gezamenlijk overleg een huurprijs kan worden vastgesteld, die niet aan een wette lijk maximum is gebonden. Het ver dient volgens het college echter wel aanbeveling die datum van de ver hoging van deze woningen zoveel mo gelijk eveneens te bepalen op 1 april 1971. Dat betreft a: alle huurwoningen en panden, te weten dienst- en ge meentewoningen en b. woningwet- 0,29- 0,59 0,99 0,25 0,99 woningen waarvoor het rijk geen bij drage meer verstrekt. B. en W. achten het redelijk de huurprijzen van deze woningen even eens ingaande 1 april 1971 met 7 pet. te verhogen en stellen de raad voor aldus te besluiten. De palmpaaswedstrijd en -optocht, die zaterdag 3 april a.s. op Kalfster- mansweide wordt gehouden, begint niet om half twee, maar om twee (14.00) uur. Dit is gedaan om de moeders, die als begeleidsters optreden, 's middags wat meer tijd te geven. Er zullen twee jury's gevormd worden, één voor de krakelingen en éen voor de zwaantjes, waardoor men het lange wachten van de kinderen voor de keuring hoopt te bekorten. Na de keuring vertrekt men om plm. 15.00 uur met „H.M.V." voorop naar het Kolcomplex. De route is als volgt vastgesteld: Kalfstermansweide, Kerk- hofsweg, Weversstraat, A. J. Goldsteinstraat, Hoffesstraat, Pannenbakkers straat, Kolweg oversteken naar de Holterenkstraat, Waardenborgstraat, H. J. Wansinkstraat, Kolweg oversteken naar de Industriestraat, waar op het plein voor de Centrale Bakkerij „De Halm" de prijzen zullen worden bekendgemaakt, alle kinderen een gezonde versnapering krijgen en de stoet wordt ontbonden. Men heeft er over gedacht het z.g. Zwarte Woud te bezoeken, maar dan wordt de route veel te lang. De hier uitgestippelde route is al aan de lange kant voor de jongste kinderen. De bewoners van het „Zwarte Woud" wordt dan ook geadviseerd naar de Pannenbakkersstraat te komen als zij de palm paasoptocht willen zien. De Holtense Handelsvereniging, de beide Oranjeverenigingen en particu lieren hebben reeds een financiële bijdrage gegeven of toegezegd, waarvoor het comité zeer dankbaar is. Hopelijk zal er weer veel deelname zijn aan en belangstelling voor dit folkloristisch evenement, waardoor een oud gebruik weer tot leven wordt gebracht De heer J. H. ter Mors GJzn., gep. kon. jachtopziener te Voorscho ten schrijft ons: Veel afbraak wordt er gepleegd te gen het behoud in de natuur van het jonge dierenleven. In Gods schepping worden nog steeds door onkunde, on nadenkendheid en nonchalance, ook door modern automatisch gestroom lijnd materialisme en hebberigheid (door sommigen ook onbeschaafd willens en wetens) en onverschillig heid, de steile oever-taluds gegraven aan sloten, beken, grachten, kanalen, vijvers, havens en andere waterke ringen, en bij het opbouwen van oever-schoeiingen, nieuw te graven wateren, bij de jaarlijkse opschoning, waardoor vele jonge dieren des velds, huisdieren en van de veesta pels op dc boerderijen, verdrinken, ook kinderen en oudere mensen. Het is daarom een plicht van iede re natuur-beschermer, liefhebber en werker in de natuur, om voor a.s. broedtijd en voor dat de jonge dieren worden geboren, dat door hen aan genoemde wateren voldoende uitlaat- sleuven, dierentrappen. schuine oever-taluds, glooiingen of strandjes worden aangebracht. Hierdoor kunnen dan jonge zwem vogels (de donsjes) en viervoeters op een droge oever-berm komen om op te drogen, hun toilet opmaken, rus ten en slapen. Zo kunnen dan de donsjes de liefderijke natuurlijke warmte onder de vleugels voor een gezonde opgroei van hun moeder ont vangen. Hieraan kunnen en moeten mede werken: natuur-beschermers, eige naren en beheerders van landgoed en landerijenbezitters, beheerders bij het Rijk, Staat, Provincies. Gemeen- te-plantsoenen-dienst, Waterschap pen en zo velen die er voor in de ge legenheid zijn door hun werk bij de opbouw en onderhouds-werken, door goede deskundige raad en met eigen arbeid. Schrijf dit alles om mede te wer ken aan een mooie stand der dieren I des velds opdat zij gezond kunnen le-' ven in ons land, waaraan ieder wel denkend mens en natuur-liefhebber graag zal medewerken. Hierdoor zal een ieder genieten van het werk voor het mooie doel. De overheid, natuur-liefhebbers, grond-eigenaren en beheerders die het behoud der natuur met zijn flo ra en fauna dicht bij hun hart liggen, die medeleven zonder natuurgevoels loosheid in de natuur met de piep jonge donsjes en viervoeters, zullen er goed aan doen om zo spoedig mo gelijk de maatreijelen te nemen voor het behoud van het jonge leven in het a.s. voorjaar (eer het voor de jonge dieren dit jaar 1971 alweer te laat is), er is nu nog veel te redden. Goede schuine oever-taluds sparen in en buiten ons land miljoenen nut tige dierenlevens, zij vertegenwoor digen dan in de wereld-samenleving een grote waarde van vele miljoenen guldens. Bij nalatigheid hebben vele dieren een vreselijke verdrinkings dood, waaraan niemand iets heeft, wel ten henael schreiende narigheid en grote schade. Dit alles komt dan ten goede aan de dieren des velds en aan een ge zonde natuurlijke samenwerking voor dier en mens. Dat bovengenoemde maatregelen noodzakelijk zijn, bleek onlangs op de reewildtentoonstelling in de Exel- se Molen nabij Lochem georga niseerd door enkele reewildjagers uit de Gelderse Achterhoek. Als gevolg van de te steile oever kanten verdronken in de Twenteka nalen in 1970 zeven reegeiten en acht reebokken. Vergeleken met het dood gereden wild (valwild) is dit aantal gering, maar het is toch noodzakelijk om deze situaties te verbeteren en op deze manier onnodig lijden te voor komen. Ter informatie: in 1970 wer den 37 reebokken, 54 reegeiten en 9 reekalveren door het toenemende verkeer gedood. Het is zaaks om wel notitie van dit waarschuwingsbord te nemen en rekening te houden met dit overstekende wild, terwille van u zei'f en het dier. Pas uw snelheid aan. RAALTE. De heer H. Rietberg, voorzitter van het Varkensstamboek Overijssel en ir. E. F. Geesink, di recteur veehouderij en zuivel van het Ministerie van Landbouw en Visserij rijn ervan overtuigd, dat de stam boekorganisaties in Nederland op korte termijn tot een verregaande samenwerking moeten komen. Het Deventer Dagblad schrijft hier over Het Centraal bureau voor de var kensfokkerij zal daarbij meer fok- technische en administratieve be voegdheden moeten krijgen. Vrijwel eensluidend kwamen de he- 177 ren Rietberg en Geesink tot deze l conclusie tijdens de veertigste jaar- I vergadering van het Varkensstam boek Overijssel, die dinsdag in De ndse Leeren Lampe ,in Raalte gehouden Werd. Topfokkerij hulpmiddel De heer Geesink was van mening, dat de stamboeken, mede door de concentraties van de KI-verenigin- gen, verder moesten gaan dan vroe ger en de vermeerderingsfase niet ©F alleen moesten beperken tot de leve ranties van beren. D.e typische „top fokkerij" dient men, volgens hen, "meer dan in het verleden als een hulpmiddel in het geheel te beschou wen. Voor de stamboeken zag hij een belangrijke taak weggelegd in het bijhouden van foksystem.en voor het fokken van een jzuiv.er ras en de krui pingen. Met de KI zal. volgens ir. Geesink. zeer nauw samengewerkt moeten worden. Vooral op foktechniseh ge bied zouden ze eigenüik één gehee1 dienen te zijn, meende hij. Afzetmogelijkheden elders Een landelijk stamboek zou dit al lemaal veel beter kunnen verwerken. ;urf> De heer Geesink voegde er echter oor- wel aan toe, dat deze samenwerking nid- :dan zal steunen op sterke regionale ton- |uitvoeringseenheden. Ir. Geesink ging nader in op de produktie-omvang en bedrijfsstr tuur. Hij vroeg zich af of voor de sterke stijging in de Nederlandse produktie van slachtvarkens (10 15 percent per jaar) wel afzetmogelijk heden gevonden zullen kunnen wor den. De binnenlandse consumptie dekt slechts 6 percent van deze produktie- toenamè, bij een optimistischer be nadering zeker niet meer dan 10 per cent. Negentig percent van die toe name zal via de export geplaatst moeten worden, maar dat is nu reeds 57 percent. In het algemeen is de Nederlandse export-positie sterk. zo meende de heer Geesink, maar men moest zijns inziens terdege re kening houden met d.e ontwikkelin gen in de andere EEG-landen. Ui tgan «rsmateriaal Denemarken zal een potentiële •oncurrent worden op de Westeuro- :ide, 1 en ;en 'EN pese markt, aldus de heer Geesink. Maar in de andere landen zag hij wel kleine afzetmogelijkheden. Het was voor hem echter een grote vraag of dit een produktiestijging van meer dan tien procent per jaar rechtvaardigt. Vijf procent was, naar zijn mening meer dan toereikend. Als economisch verantwoorde een heden noemde ir. Geesink voor 1975 een 100-150 fokzeugen en ongeveer 1000 mestvarkens. Zeventig percent van de biggenproduktie zou in 1975 kunnen plaatshebben op bedrijven met minstens 30 a 40 fokzeugen, waarbij 10 a 15 procent van bedrij ven met meer dan 100 fokzeugen af komstig zou zijn. D.e heer H. Rietberg vond, dat de structurele veranderingen met veel financiële moeilijkheden gepaard zouden gaan en derhalve een knel punt zouden worden. Ter beperking van het marktrisico gaat de bedrijfs tak varkenshouderij steeds meer met contracten of in integratie-ver- band werken, zo zette hij uiteen. De ze ontwikkelingen hebben consequen ties voor de stamboekfokkerij. Voor al, zo stelde de heer Rietberg, wan neer de toelevering van vermeerde ringsmateriaal in de contracten wordt betrokken. De organisatie van de stamboek fokkerij is nu volop in discussie. De industriële fokbedrijven moeten ge zien worden als concurrenten wat be treft afzetmogelijkheden. De taak van het stamboek is de totale var kenshouderij van goed uitgangsmate riaal te voorzien. De stamboeken moeten die taak blijven vervullen, zolang niet is gebleken dat andere organen (zoals de industriële fokbe drijven) deze taak beter kunnen ver vullen. Het is op dit moment echter nog zo, dat over de produktiecapaci- teit. en slachtkwaliteit van de „in dustrievarkens" nog nergens objec tieve gegevens gepubliceerd zijn. Er hebben geen vergelijkende proe ven plaatsgehad. Het is dan ook van het allergrootste belang, dat er in ons land een bedrijf komt, waar de uitkomsten vergeleken kunnen wor den, zoals* in de pluimveehouderij, aldus de heer Rietberg. Tijdens de ochtendvergadering werd bestuursverkiezing gehouden, waarbij de heer E. ter Horst met een grote meerderheid van stemmen in het bestuur gekozen werd. Afscheid werd genomen van de heren H. Dijk te Luttelgeest en J. H. Holsbrink te Almelo. Laatstgenoemde heeft sinds 1942 dienst gedaan als inspecteur en sinds 1950 als hoofdinspecteur. Van wege zijn functie als wethouder van de gemeente Almelo zag hij geen kans deze functie bij het Varkens- stamboek nog langer op zich te ne men. De voorzitter dankte hem voor het vele werk. Besloten werd de con tributie voor leden, die op een be drijf van 1 tot 10 zeugen een beer- vergunning hebben, te verlagen van 35 tot 25 gulden. Bij iedere vorm van voederwin ning gaat het er om de verliezen aan voederwaarde zo klein mogelijk te houden. Bij het hooien zijn de ver liezen vooral te beperken door de veldperiode te verkorten. Naast het voordeel van een betere kwaliteit zijn nog als voordelen te noemen: minder weerrisico en mede daardoor minder bewerkingen op het veld. Verkorting van de veldperiode bij de hooiwinning kan verkregen wor den door het droogproces op het veld te versnellen en door niet geheel droog hooi in de tasruimte na te dro gen. Versnelling van het droogproces op het veld is te verkrijgen door inten sief te schudden. Vooral het direkt schudden na het maaien is hierbij belangrijk. Verder is het gewenst in het begin van de veldperiode iedere drogende dag twee maal te schudden. Ondanks al deze bewerkingen blijft „volledig hooien op het veld" een riskante zaak. Wanneer hooi, dat on voldoende droog is. wordt inge- schuurd, ontstaan vaak broei en schimmelvorming. Stei-k broeien kost f 100.— per ton hooi. Bijna droog hooi is bijzonder gevoelig voor vocht en bewerkingen (mechanische ver liezen). Het verdient dan ook aanbe veling dergelijk materiaal in te schu ren en na te drogen in de tas door middel van ventilatie met koude of warme lucht. Het resultaat van koude luchtventi- latie is van meerdere faktoren hankelijk. a. De capacitiet van de ventilator. Deze dient vooraf berekend te den. omdat de benodigde capaciteit afhankelijk is van de hoeveelehid hooi. die geventileerd moet worden en van de soort tasruimte. b. De afmetingen van ventilatieka nalen en lattenroosters. Deze dienen afgestemde te zijn op de capaciteit van de ventilator. Ook hiér is een berekening vooraf noodza kelijk. c. Het gebruik van de installatie. Ventilatie is geen wondermiddel. Het hooi moet plm. 65 pet. droge stof bevatten, anders is de kans op broei en schimmelvorming nog erg groot. Voorts dient men direkt na het inscheuren met ventileren te be ginnen. Er dient regelmatig geven tileerd te worden en men moet niet te snel met ventileren stoppen. Voor kom luchtverlies en probeer de par tijen bij het inschuren zo gelijk mo gelijk droog te krijgen. Mocht het toch nodig zijn een wat nattere par tij in te schuren, gebruik dan extra lattenroosters. Wat kost ventilatie en wat zijn de voordelen? Bij plm. 80 hooi bedragen de kos ten van ventilatie: afschrijving, onderhoud en rente plm. f 800.-,. stroomkosten, incl. vast recht plm. f 400.totaal plm. f 1200. Dat 's P^r 'on h°°' PÏm- f 15> Bij minder hooi zijn de kosten iets hoger tot plm. f 20,per ton. Bi j meer hooi kunnen de kosten mo gelijk nog iets lager zijn. Gemiddeld is de voerderwaarde van geventileerd hooi, omgerekend in guldens, belangrijk hoger dan de kos ten, die gemaakt moeten worden voor het ventileren. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met bijkomende voordelen, zoals: minder weerrisico. het vroeger met hooien kunnen beginnen. minder arbeidsbehoefde. betere arbeidsspreiding. het eerder beschikbaar, hebben van etgroen. Tijdens de druk bezochteouder avond van de Openbare Kleuter school aan de Tuinstraat heeft de heer C. Verhagen, leraar aan de Kweekschool voor Kleuterleidsters te Apeldoorn gesproken over „school- rijpheid en overgang naar de lagere school". Sprekende over deze over gang zei de heer Verhagen, dal blijkt dat momenteel 30 pet. van de eersteklassertjes leermoeilijkheden blijkt te hebbep 11 pet. van deze 30 pet. blijft dan ook zitten. De speelleerklas leek in eerste in stantie de ideale oplossing als over- Voor de afdeling Holten van de Christelijke Plattelandsvrouwenbond gaf donderdagavond in gebouw Re- hobolh kapsalon Elegant, eigenaar de heer Stegeman, een pruikenshow waarbij hij tevens een gezellig bab beltje hield over de verzorging van het haar. De heer Stegeman kreeg hiervoor de gelegenheid, nadat de 2e presiden- De afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield maandag avond in „Het Trefpunt" haar maan delijkse bijeenkomst. In deze bijeen komst gaf mejuffrouw G. Boven, le rares van de Huishoudschool „De Het bedryf van de Algemene Bank Nederland is in 1970, zo blijkt uit het jaarverslag, verder gegroeid. Dit komt onder meer tot uiting in de stij ging van het geconsolideerde balans totaal met bijna f 3,7 miljard 23 pet. tot f 19.586 miljoen. Aan deze toeneming werd behalve door het binnenlandse bedrijf in belang rijke mate bijgedragen door het bui tenlandse net van kantoren en doch teronderneming van de bank. Volges de geconsolideerde balans steeg de kredietverlening in het ver slagjaar met 29 pet. tot f 10.264 mil joen. Verhoudingsgewijs deed zich evenals in 1969 de sterkste stijging voor bij de post kredieten op middel lange termijn, die met 53 pet. toe nam tot f 2.917 miljoen. De toevertrouwde middelen zijn in 1970 aanzienlijk in omvang toegeno men. Het sterkst kwam dit tot ting bij de deposito's op termijn, wel ke met 42 pet. stegen tot f 8.634 mil joen. Hierbij speelde de groei van de in de Eurovalutamarkt opgenomen deposito's in vreemde valuta weder om een grote rol; de spaargelden stegen met 16 pet. tot f 2.231 mik joen, de crediteuren met 7 pet. tol f 7.483 miljoen. De bank is er ook in 1970 in ge slaagd de kring van particuliere cliënten verder uit te breiden, onder meer tot uitdrukking komt in de groei van het: aantal salaris- en rentegirorekeningen, dat aan het ein de van het jaar circa 335.000 beliep. In nauwe samenhang daarmee en door een verdere popularisering nam het gebruik van dè gegarandeerde betaalcheque sterk toe. In 1970 wer den door de ABN driemaal zoveel betaalcheques versterkt als in 1968. Het totaal aantal rekeningen van re laties beloopt ruim 1.3 miljoen. De totale baten (exclusief de on verdeelde %vinst) zijn in 1970 toege nomen met f 85,3 miljoen tot 1 547 miljoen, een stijging van 18,5 pet. Van deze toeneming had f 20.8 mil joen betrekking op Provisie en Ef fecten en f 64,5 miljoen op inkom sten uit Interest en Wissels. De opbrengst uit Interest en Wis sels steeg met 19,6 pet. tegenover 15,4 pet. in het voorafgaande jaar, Deze gunstige ontwikkeling was vol gens de bank in belangrijke mate te danken aan de verbetering, in het tweede halfjaar van 1970, van de rentemarge "bij het binnenlandse be drijf. De kosten zijn in 1970 gestegen met 20,7 pet. tegenover 17.1 pet. in 1969. De stijging was het sterkst bij persooneelskosten met 21,6 pet. de Overige Bedrijfskosten gingen met 20,3 pet. omhoog. Ondanks de forse stijging van de kosten nam de voor verdeling be schikbare winst toe van f 65.7 mil joen in 1969 tot f 68.5 miljoen 1970. Aan de vergadering van aan deelhouders zal worden voorgesteld het dividend over 1970 vast te stellen op f 17 per aandeel van f 100. Daar in 1970 al een interim-divident van f 8 in contanten of. naar keuze, f 5 in gewone aandelen als agio-bonus is uitgekeerd, zal nu worden voorge steld een slotdividend beschikbaar te stellen van f 9 in contanten, dan wel van f 5 in gewone aandelen te las- 'e van de agio-reserve. Sprekend over de vooruitzichten voor 1971 zegt de bank, dat deze zich moeilijk laten voorspellen in ver band met de bestaande onzekerheid ten aanzien van de uitkomsten van de loononderhandelingen na afloop van de huidige loonpauze en de ont wikkeling van de rente op de geld en kapitaalmarkten. Het beleid zal erop gericht moeten zijn, de rentemarge, die in de eerste helft van 1970 onder sterke druk stond, maar zich in de tweede helft van 't jaar duidelyk herstelde, op 'n aanvaardbaar niveau te handhaven. Noordbarg" te Holten een demonstra tie van bloemschikkunst. Zij hield daarvoor eerst een korte inleiding en gaf de dames instructie hoe zij het best een bloemstukje kunnen maken. Daarvoor had zij wat materiaal als narcissen, elzenkatjes en dc benodig de onderzetters meegebracht om de werkstukjes op te maken. Hiermede gingen de dames enthousiast aan het werk aan de hand van de verkregen instructies, waarbij vooral de nadruk was gelegd op de bloemen en takjes steeds in een driehoeksvorm op het voetstukje te plaatsen. Bij een kopje koffie prees de instructrice de bloem schikkunst van de dames en gaf zij de nodige wenken. De vergadering werd voorgezeten door het nieuw gekozen bestuurslid mevrouw G. Slijkhuis-Dikkers, dï£ in de jongste bestuursvergadering direct tot voorzitster gekozen was. Zij wilde het aanvaarden van deze functie nog even in beraad houden, maar wilde in deze bijeenkomst de voorzitters hamer wel hanteren, opdat het schip der plattelandsvrouwen niet zonder ka pitein zou zijn. Haar welkomstwoord was in het bijzonder gericht tot het nieuwe lid mevrouw G. Bekkernens- Groteboer en tot mejuffrouw Van Bo ven. Voordat deze aan het woord kwam. werden drie leden aangewezen om de afdeling te vertegenwoordigen op de voorjaarsvergadering van de provin ciale bond. die dit jaar in Almelo gehouden zal worden, omdat Almelo te mevrouw Meij er-Berkhout voorgegaan in gebed na het zingen van Psalm 105: 1 en 3 en lezing var het bijbelgedeelte Johannes 14:1-14. Bij de verzorging van ons haar, zc zei kapper Stegeman, moeten we steeds zorgen voor een goede sham poo, zo nodig een goede versteviging geschikt voor ons type haar, dat droog, vet of met roos kan zijn. Altijd een goede haren borstel 'ge bruiken en een crème of oliebehan deling (af en toe) is ook wel aan te bevelen voor het verkrijgen van een moo-e glans. Wanneer men een pruik gaat dra gen, mag dit niet ten koste gaan van het haar; men moet én de pruik én het haar beide goed verzorgen. Een pruik is er beslist niet voor om altijd mee te lopen. Er kunnen omstandig heden zijn, dat het niet anders kan. Men moet bij het dragen van een pruik oppassen, dat het haar niet verstikt. Het is gewoon momenteel erg in en heel gemakkelijk om er een pruik bij te hebben, zo besloot de heer Stege man. Een aantal dames werd hierna een pruik opgezet, die, nadat de heer Stegeman met zijn vrouw en twee kapsters model hadden gekamd, ver baasd stonden over de „voordelige" veranderingen, die duidelijk naar vo ren kwamen. Er bestond voor deze avond, die zeer gezellig verliep, een flinke belangstelling. Nadat mevrouw Meijer een woord van dank had gesproken en een klei ne attentie had overhandigd aan de heer en mevrouw Stegeman en de beide kapsters, eindigde mevrouw Brinkman-Dijkink met dankgebed na het gezamenlijk zingen van Gezang de eerste afdeling was in de provin cie. Ook werd de dames op het han gedrukt om de te maken werkstukjes voor de jubileummarkt te Zwolle bij het 40-jarig bestaan van de provincia le bond mogelijk in te leveren tijdens de volgende bijeenkomst, die gepland is op 21 april a.s. Met het bloemschik ken hebben de dames wellicht een nieuwe hobby ontdekt. Het was intus sen al vrij laat geworden toen ieder een met het door haar vervaardigde werkstukje naar huis toog. Voor tie afdeling Hollen van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen hield de heer H. Wïsselink, hootd van de lagere landbouwschool en lid van de provinciale Staten van Over ijssel uit Bathmen. het afgelopen wee kend in hotel Holterman zeer interes sante lezjng over „Wat gebeurt er in de provincie Overijssel". Voordat de heer Wisselink aan het woord kwam draaide de heer B. H. Brouwer, hoofd der dorpsschool, een kleurenfilm met als titel „Overijssel op weg naar morgen". Aan de hand van deze film en van eigen ervaringen belichtte de heer Wisselink talrijke aspecten van Overijssel. Zijn causerie wierp bij de dames verschillende vra gen op. Vooral het streekplan en de hele gang van zaken daarbij werd als een probleem gezien. De voorzitster, mevr. M. Robers- Sprokkereef, kon een groot aantal le den welkom heten. Zij deelde mede. dat mevrouw Beldman-Wegstapel de taak van vrijwillig medewerkster voor de voorlichting op zich genomen heeft In april kan men de handwerkten- toonstelling in Almelo bezoeken, waar dan tentoongesteld zullen worden al le handwerken, die naar de provin ciale wedstrijd te Zwolle, ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de provinciale bond. ingezonden zullen worden. De presidente wekte de dames op. om vooral ook eens een excursie in ruilverkavelïngsverband mee te ma ken. Bijzonder aardig was. dat een der leden spontaan een applaus vroeg voor het organiseren van deze avond. gang, maar ook hier blijken al weer nadelen aan te zitten. Het kind moet dan na deze speelleerklas in de tweede klas alsnog aan het klassika le systeem wennen. De heer Verhagen had tevoren dui delijk uiteengezet, dat het woord „schoolrijpheid" eigenlijk inhoudt „Het kind schoolbekwaam maken". Dit kan volgens hem positief beï- vloed worden door de ouders en door de kleuterschool". Het kind moet een zekere weerbaarheid, rijp heid en inzicht hebben, om de over gang van kleuterschool naar lagere school aan te kunnen. In deze ouder avond, die vrijdag werd gehouden in het aardige schoolgebouw, heeft de voorzitster, mevrouw C. M. Sijt- sema-T.esch, een groot aantal moe ders, maar ook vaders welkom gehe ten. Zij bedankte nogmaals het afgetreden oudercommissielid me vrouw G. Lammers-Smale voor het vele werk, dat zij als oudercommis sielid verrichtte en heette vervolgens, als haar opvolgster welkom, me vrouw H. Koopman-Aanstoot. De hoofdleidster, mejuffrouw A. M. Gorkink, vertelde vervolgens wat de plannen waren voor de komende schoolreisjes. Zij vestigde verder de aandacht op het tijdschrift „Ons ge zin' dat door haar als zeer lezens waardig werd aanbevolen. Alle ouders konden na afloop der bijeenkomst een exemplaar van „Ons Gezin" ter kennismaking meenemen. Na de pau ze, waarin een kopje koffie werd aan geboden, werden de heer Verhagen nog verscheidene vragen gesteld. Om ruim tien uur beëindigde me vrouw Siitsema de ouderavond, na de heer Verhagen te hebben bedankt voor zijn leerzame inleiding en de aanwezigen een wel thuis te hebben gewenst. De in de geref. kerk op zondag 14 maart ten bate van het plaatselijk Maatschappelijk Werk gehouden col lecte heeft f 811,48 opgebracht. HOLTEN De PJGO-damclub „Holten" ontmoette donderdagavond in het stationskoffiehuis van de heer M. KalfstermVi de Diepenheimse PJGO-damclub. De punten werden eerlijk gedeeld. De uitslag was n.I. 10-10. De individuele uitslagen waren als volgt: A. D. Jansen-H. Meutstege 2-0, H. J Robers-G Meutstege 0-2, A. Schtppers-G Hofman 1-1, J. W. Rietberg - H Kr emers 2-0, B J Mark voort-A Bouwmeester 1-1, L. M. Ren- sen-B. Meutsteee 0-2. G. W. Niiland- J. Boeve 2-0. H Klein Wesselink -A. Vedders 0-2, F Schippers-H. Wissel- dijk 2-0, E. Struik-H. Wesseldijk 0-2.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 5