.Bijzonder onderwijs in het computer-abc Racemotoren liefhebberij va li Jan Oude Monnink Lamsvlees komt weer in trek V oor jaarsgroente kan op tafel komen Huidverzorging Gordon Keith reed op 50 ce-er van Vroomshoper van vliegtuigen Van rimpels en wimpers m Goed om mee te experimenteren Gebraden lamsbout Ijslolly's van fruitcocktail Vrijdag 12 maart 1971 ogen, aan de zijkanten vaag uitlo pend in een triangel! Volle gekrulde wimpers, hetzij door mascara, hetzij door de nieuw ste boven- en onderwimpers, apart verkrijgbaar in luxueuze doosjes, ac centueren nog meer de lichtomrande ogen die de blikvangers zijn van ie dere goed opgemaakt vrouw! Tweka kinderbadpak van Tre-l de rug ui is',djding. Leverbaar in vira jlammée in grojbrei-effect. vijj kleuren. Sojt-bravierkante hals en ron-1 Bennie Winkel op de machine van Jan Oude Monnink. In Californië woont mevrouw Ge- raldine Hoch, van beroep huisver zorgingsexpert en werkzaam bij de Lockheed-vliegtuigfabrieken. De huid die zij verzorgt is niet die van een mens, maar van vliegtuigen. Mevrouw Hoch Gerry voor haar vrienden begon twee jaar geleden met een aantal medewerkers te zoe ken naar methoden om vliegtuigen te beschermen tegen corrosie. Voor de Lockheed L-1011 hebben mevrouw Hoch en haar medewer- taten. Het komende race-seizoen ho pen ze weer by de eersten te horen. De eerste wedstrijd is in Heeswyk. In totaal zullen er in Nederland ongeveer achttien races worden gehouden. Jan Oude Monnink: „In al die achttien wedstrijden zullen we niet kunnen uit komen. In somige races komen de 50 cc-tjes namelijk niet aan de start. Toch zijn het dan nog altijd veertien wedstrijden waar we aan de start verschijnen". Voor Jan Oude Monnink is het motox*- rennen een liefhebberij. Hij heeft er bijna al zijn vrije tijd voor over om de racemotoren in een perefekte staat sluiting met rits. Iets uitgestel de pijpen. Het materiaal is Courtelle (Acryl). Verkrijgbaar in de kleuren whitel'blue, bei ge, turq., coral en navy. Het kosmetikahuis Rimmel komt binnenkort weer met een aantal nieu we make-up artikelen uit. Nieuwe kleuren in lip- en blushsticks voor cupidomondjes en „ouderwet se" blosjes. Ook de ogen staan deze zomer weer duidelijk in het middelpunt! Oogscha duw in allerlei tere pasteltinten, die nu helemaal rondom 't oog moet wor den aangebracht. Dus ook onder de VROOMSHOOP Jan Oude Monnink. Langzamer hand raakt die naam bekend in motorkringen. De Vrooms hoper is namelijk helemaal „gek" van die sport en stelt nu al enkele jaren ..motor fietsjes" voor renners uit het j oosten van Nederland be-1 schikbaar. Op het ogenblik is hij in het bezit. van. vier 50 cc Kreidlers. Verder staat er in j zijn winkel aan de Noorder- weg in Voomshoon nog een Kawasaki. Jan Oude Monnink: „De Kawasaki Is niet van mij. Die is van Marcel en Tonny Ankoné uit Oldenzaal. Ik help hen wel eens met onderdelen. Van daar dat die hier staat". Over onge veer veertien dagen gaat Jan Oude Monnink met zijn Kreidlers naar Zandvoort voor de eerste trainingen. Hij rijdt zelf niet, maar heeft, drie ta lentvolle jongens op zijn machientjes zitten: Wim Koerhuis uit Dalfsen, Bennie Winkel uit Vriezenveen en Ard Mulder uit Hardenberg. Deze knapen hebben ook het vorige seizoen op zijn 50 cc-tjes gereden. „Vorig jaar op Tubbergen heeft zelfs Gordon Keith uit Rhodesië mijn Kreidler bereden, en Jan Oude Monnink wijst trots naar een felrood snelheidsmonster. „Dat was de eerste keer dat een buiten lander op een Nederlandse machine in een race meedeed. Gordon Keith wilde het vorig jaar eens op een 50 cc proberen en vroeg een motor aan mij. Die heb ik hem natuurlijk wel zo lang willen geven. Ook dit seizoen, wanneer hij weer naar Nederland komt, zal hij waarschijnlijk op een motor van mij rijden". Liefhebberij Jan Oude Monnink heeft in ieder ge val al drie knapen, die met groot enthousiasme dit seizoen weer aan races zullen deelnemen. Ard Mulder mag al by de internationalen rijden. Wim Koerhuis en Bennie Winkel rij den nog bij de nalionalen. Vorig nei- zoen behaalden ze enkele goede resul- Lamslvees is in ons land eigenlijk een beetje een vergeten vleessoort omdat ons eigen goede lamsvlees te gen hoge prijzen naar het buiten land werd geëxporteerd. De laatste jaren echter begint lamsvlees sterk aan populariteit te winnen, vermoe delijk ook doordat Nederlandse toe risten het tijdens hun vakantie in Frankrijk, Engeland, Joegoslavië Tur kije en Noord-Afrika voorgeschoteld krijgen en het zó gaan waarderen dat ze het thuis ook wel eens willen eten. Nieuw-Zeeland is het enige land dat zich gespecialiseerd heeft in de pro- duktie van lamsvlees, waarbij spe ciaal gelet wordt op de fijne smaak en een gunstige vlees-been vex'hou- ding. Omdat wij Nederlanders niet zo van vet vlees houden, stuurt Nieuw Zeeland het magerste naar ons land. Tot voor kort was Nieuwzeelands lamsvlees alleen te verkrijgen bij de meer exclusieve slager. Maar nu ver wacht men in Nieuw Zeeland, dat steeds meer winkels het lamsvlees in hun assortiment zullen opnemen. Met lamsvlees kun je namelijk ver rukkelijk experimenteren: het vraagt als het ware om knoflook, wijn (saus jes) en kx-uiden als tijm, majoraan, rozemarijn en basilicum. Hier volgt een voorbeeld: kg. lamsbout, knoflook, zout, peper 200 g. boter, 1 eetlepel tomatenpuree. Maak met een puntig mesje hier en daar een kleine opening in het vlees en steek er een stukje knoflook in. Wrijf het vlees in met zout en peper. Smelt het grootste deel van de bo ter, laat dit goed bruin worden en leg het erin. Schroei het snel aan alle kanten dicht, voeg de rest van de bo ter toe en braad het vlees op een niet te fel vuur gaar en bruin, waarbij het van tijd tot tijd bedropen wordt. Reken voor lamsbout ongeveer een half uur per 500 g. of iets langer. Lamsbout moet van binnen nog lichtrose zijn. Neem het vlees uit de pan, roer de tomentenpuree door d achtergebleven boter, roer enkele ma len goed door en maak de jus a met water. Lamsbout kan ook in de oven woi den gebraden, waarbij men het vlees in de hete boter in de braadslede legt en tijdens het braden in een middel matig hete oven telkens goed be druipt. De jus wordt afgemaakt zoals hierboven beschreven. Tweka meisjespantalon in Spaanse stijl, model 1191. De brede tailleband 'wordt vóór ge sloten met twee knopen. Boven dien bevinden zich daar nog twee extra sierknopen. Voor kers thans een proces ontwikkeld waarbij de huidplaten worden geano- dizeerd met zwamelzuur. Er vormt zich dan een onzichtbaar laagje over de huidplaat heen, dat niet alleen corrosiewerend is, maar bovendien de natuurlijke aluminiumglans veel langer handhaaft. Het maken van een heerlijke fruit- ijslollie is bijzonder eenvoudig. Be nodigdheden zijn slechts een karton nen of plastic bekertje, een houten of plastic lepeltje en een blikje Cali- fornische fruitcocktail. Giet de inhoud van het blik in het bekertje (vergeet het sap niet), plaats het lepeltje er midden in en zet het geheel in het vriesvak van de koelkast of de diepvriezer. Na een paar uur is de vruchtenijslollie klaar. Door de warmte van de hand, kan men het ijs dan uit het bekertje ha len. Vooral op warme dagen zullen niet alleen kinderen, maar ook oude ren, zich dit ijsje heerlijk laten sma ken. Het eerste Europese opleidingscen trum voor proces-computing is door Siemens in Karlsruhe opgericht. Met procescomputex-s (waarvan er naar schatting 8000 ter wereld bestaan) bedoelt men een speciaal soort com puters, die industriële produktiepro- cessen of gecompliceerde technische systemen automatisch controleren, regelen en optimaal doen functione ren. In het opleidingscentrum te Karls ruhe worden in eerste instantie jaar lijks 2000 cui-sisten-employees van klantenfirma's alsmede Siemens me dewerkers geïnstrueerd. Bij het onderwijs wordt gebruik ge maakt van moderne didactische me thoden, bijv. audio-visuele training met behulp van tv en video recor ders, waardoor de geprepareerde les programma's ook in verschillende ta len voor de individuele cursist ter beschikking staan. Deze „ingeblikte" tv.-programma's, 40 pet. van het les programma, kunnen in eigen studio's worden opgenomen. luider in de bocht. te krijgen. Daar is veel tijd voor nodig. Jan Oude Monnink maakt bijna alles zelf. Het frame moet in elkaar gezet worden, het binnenste van het motorblok ondergaat veranderingen, er komt een andere carburateur in, en zo voorts. Ook de cilinders veran dert Jan Oude Monnink. Van het oor spronkelijke motorblok van de Kreid ler blijft dan ook niet veel meer in de originele staat. Ongelukken Jan Oude Monnink: „De snelheid van deze 50 cc-tjes wordt ieder jaar gro ter. Toch gebeuren er in deze klasse niet veel ongelukken met dodelijke afloop. Dat hoor je bijna nooit. Iix de zware klasse gaat het veel harder. Daarbij komt dat die machine harder doordrukt als je valt. De 50 cc ma chine weegt ongeveer 52 - 53 kilo. Dat is niet veel. Daardoor kun je ook snel ler afremmen en gaat het bij een val nooit zo hard. Ard Mulder was vorig seizoen nogal eens betrokken by een valpartij. 'In een race vielen twee rij ders voor hem. Hij kon er onmogelijk meer langs. Of hy moest over de val lende coureurs heen rijden of hij moest zijn eigen motor „plat" leggen. Hij deed het laatste. Alleen een paar schaafwonden waren het resultaat. Op deze lichte motoren rijden is niet zo gevaarlijk. Er gebeuren nauwelijks ongelukken. En als er wat gebeurt, is het meestal in de „wilde" bond. Het produkt van de maand wordt ditmaal produkten van de maand en wel de voorjaarsgroenten. Dc maand i s wat de groenteaan- voeren betreft een overgangsmaand. Een heel grote plaats wordt nog in genomen door de wintergroenten, maar daarnaast zijn cr al verschil lende voorjaarsprodukten te koop. De eerste voorjaarsgroente. (die reeds in februari op de markt ver scheen), waren raapsteeltjes; een heel gezonde groente, die vaak rauw in een stampot wordt gegeten, maar ook gekookt heel smakelijk is. Met jonge raapsteeltjes kan voorts een lekkere sla worden gemaakt. Er zijn nog een aantal voorjaarsgroen- ten die zich er goed toe lenen tot een sla te worden verwerkt, zoals andij vie en spinazie. Niet alleen omdat deze jonge kasgi*oenten erg zacht en mals zijn, maar ook omdat de prijs van deze primeurs aanvankelijk nog hoog ligt. En voor een sla hebt u van bladgroenten aanzienlijk minder no dig. Met vreugde zult u ongetwijfeld ook radijs en rabarber verwelkomen. Ook de eerste aanvoeren van deze produkten komen van onder glas. Nog niet zo groot, maar toch al van betekenis zijn de aanvoeren van komkommers. Het zal deze maand dus niet moeilijk zijn een gevarieer de maaltijd samen te stellen. De volgende groentesoorten zijn er deze dagen te verkrijgen: Koolsoorten. De koolsoorten blijven in deze voorjaarsmaand nog een belangrijk deel uitmaken van het groenteassox-timent. Het ziet er naar uit, dat rode-, gele- en witte- kool nog ruimschoots verkrijgbaar zullen zijn tegen x'edelijke prijzen. Wortelen/bietjes/uien. Wortelen, biet jes en uien zullen naast de voor jaarsgroenten nog een voorname plaats innemen Zij kxinnen zorgen voor een welkome en bovendien voordelige afwisseling. Raapstelen. In maart wordt een ruim aanbod verwacht van raap stelen. Deze vroegste voorjaars groente is meestal voordelig. Het v- is een gezonde groente, zowel de vitaminen A, B als C zijn in vol doende mate aanwezig, terwijl ook de mineralen goed vertegenwoor digd zijn. Kropsla. Het aanbod van kropsla zal in maai't een ruime omvang berei ken. Deze sla is nog steeds afkom stig uit de kassen, is dus zacht en heeft minder afval. Witlof. Witlof zal nog ruimschoots verkrijgbaar zijn, maar waarschijn lijk wel tot de duurdere produkten behoren. Radijs. In maart is het voornamelijk nog kasradijs. die wordt aangebo den, maar met uitzondering van de allereerste aanvoeren, zal de prijs niet hoog zijn. Appelen. De maand maart vormt geen uitzondering wat het appel aanbod betreft. Er worden nog ver scheidene soorten aangeboden, waarvan de belangrijkste de Gol den Delicious en de Jonathan zijn. Ongetwijfeld zullen de prijzen weer laag zijn. Bij uw groenteman kunt u verder vragen naar: komkommers, prei. koolraap, rabarber, knolselderij en spinazie.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 5