Uur der waarheid voor de Europese landbouw en Zn. oad holten J. W. Dolkkamp Eindstrijd om plan Mansholt Feestelijke ouderavond o.l. Dorpsschool Israëlische Huisnijverheid te koop in Deventer WAAR GAAN WIJ HEEN? ORGELS Twee jaar tijdverlies? Prijsverhogingen? Soepele structuurhervorming Polder stop Laatste hans Burgerlijke Stand De knelpunten Schooljeugd voor t voetlich Nieuw onderwijsmethoden INBREKER LEGT BEKENTENIS AF Kees Bos vertoonde prachtige natuurfilms Voor TAPIJT naar WISSINK Dijkerhoek GEBR. WISSINK IDE OLDE LIJNDIENST CHAUFFEURS SIMCA1301 Garage Schuppert WONINGINRICHTING Adverteren doet verkopen Vrijdag 12 maart 1971 g Vry Het is zonder twijfel dat de landbouw binnen het EEG- gebied het moeilijk heeft. De enorme protest-demonstratie van de Duitse boeren en de protestvergadering van de drie Centrale Landbouworganisaties in Arnhem zijn daarvan o.m. duidelijke symptomen. Het plan van de Europese Commissie, het zogenaamde plan-Mansholt, moet daarin verbetering brengen, maar het stuit daarbij op moeilijkheden in de Landbouwraad gevomd door de zes ministers van landbouw van de lidstaten der EEG. Het Is belangryk om eens na te gaan wat de bekende Belgische landbouw- journalist Dr. Guido Naets daarover onder bovenstaande titel schryft in het jongste nummer van het maand blad van de voorlichtingsdienst der Europese Gemeenschap. „Wie zou zeggen, dat de jongste versie van het plan-Mansholt „be treffende de nieuwe oriëntering van het gemeenschappelijk landbouwbe leid" op juichkreten is onthaald, zou de waarheid beslist geweld aandoen. Toen de vice-voorzitter van de com missie op 15 februari in het Brussel se Congres-gebouw zijn nieuwe ver sie wilde gaan presenteren, storm den ter contestatie zelfs twee vaar zen en een stiertje (door de niet zo gespecialiseerde pers drie koelen genoemd) over het tapyt van de Europa-zaal naar binnen. De zes ministers van landbouw, eindelijk wel bewust van de nadering van het „uur der waarheid", vonden deze politieke happening niet leuk: straks moeten zij immers de beslissing ne men en dan zal er nog minder ge lachen worden. Twee jaar zijn verlopen sedert de Europese commissie haar supex-- plan, het maxi-plan van 21 december 1968 tot hervorming van de Europese landbouwstructuur als een knuppel in het hoenderhok gooide: een in strument ter bezinning van de land bouw ov.er zichzelf en van de gehele samenleving over één van haar be langrijkste segmenten. Bijna een jaar is verlopen sedert de commissie er op 29 april 1970 een verordening en vijf richtlijnen uit distilleerde; wat men dan het mini- plan noemde. Nu het midi-plan er is, treft het de 5 miljoen Europese boe- r,en en hun 5 miljoen medewerkende familieleden aan plus de landarbei ders, die nog dieper in de^put zitten dan toen. De algemene toestand is er inder daad allesbehalve op verbeterd en de galopperende inflatie heeft de inko mensachterstand nog verergerd. Een niet-agrariër verdient gemiddeld nu al meer dan het dubbele van de landbouwer. De Europese landbouw prijzen zijn drie jaar lang onveran derd gebleven; de economische en calculerende landbouwers zijn daar mee „in de orde. cijfers" gekomen, terwijl de kleine de buikriem nog wat meer hebben aangehaald. Die twee jaar hebben de verschil lende ministeries gebruikt om op nieuw de controle van het landbouw beleid te verkrijgen. De „renationali satie" van het gemeenschappelijk landbouwbeleid speelt een belangrij ke rol; de dreiging van de Duitse minister van landbouw Josef Ertl om desnoods ook de landbouwprijzen op 1 april zelf vast te stellen, als er dan in Brussel nog geen beslissing over gevallen is, zou het tijdvak van het gemeenschappelijk landbouwbe leid wel eens helemaal kunnen afslui ten. Overigens hebben enkele landen in de voorbije jaren op eigen houtje grote delen van het plan-Mansholt voor hun eigen landbouw toegepast. Het „einzelbetriebliche Förderungs- programm" van minister Ertl is ook hier het markantste voorbeeld. Drie fundamentele redenen liggen aan die renationalisatiepoging ten grondslag: de vrees dat „Brussel" anders richtlijnen zou stellen, die het moeilijker maken, het eigen potje te koken; de vrees om voor de structuur hervorming in de andere streken van de gemeenschap te moeten betalen; de vrees dat de door de Gemeen schap vast te stellen steunbedra gen (in rekeneenheden), bij een onvermijdelijk geachte nieuwe revaluatie van de DM, op een nieuw inkomensverlies voor de Duitse landbouw zullen draaien. Deze argumenten gelden ten dele ook in de Benelux-landen, zij het dat ze daar met veel meer gematigdheid en in relatievere termen worden ge steld. De commissie heeft in haar jong ste voorstellen nog maar eens de thans geldende redenen aangegeven, waarom het inkomen van de Europe se boeren door prijsverhogingen niet wezenlijk kan worden verbeterd: 1. er zijn financiële grenzen voor een prijsverhoging; zelfs bij de nu al sedert drie jaar onverander de prijzen kosten de 16 Europese landbouwmarktorganisaties bij de 2,5 miljard RE (is dollar), al is er de laatste twee jaar een ze kere verlaging te noteren; 2. een dergelijke prijsverhoging is voor alle lidstaten moeilijk aan vaardbaar op een ogenblik, dat tegen de inflatie wordt gestre den; door het onveranderd blij ven van de prijzen heeft de land bouw de jongste drie jaar wel tot de algemene prijsstabiliteit bijge dragen, maar als de rem op éér sector wordt losgelaten, wordt d: inflatie onstuitbaar; 3. prijsverhogingen zijn moeilijk in het licht van de Britse toetre ding; de nieuwe lid-staten zullen hun prijzen nu al aanzienlijk moeten verhogen, willen ze op het gemeenschappelijk prijspeil komen. Hoe meer de Britse prij zen moeten worden verhoogd, hoe moeilijker de operatie voor de Britten wordt én hoe groter de produktieprikkel voor hun landbouw; 4. een flinke prijsverhoging, die zelfs aan de laatste landbouwer een behoorlijk inkomen moet op leveren, zou de nu reeds welva rende boeren op een formidabele wijze verrijken. Dat zou de inko mensverschillen binnen de land bouw die groter zijn dan de verschillen tussen de gemiddelde landbouwinkomens en de niet- agrarische inkomens nog ver groten. Paarom kan het markt- en prijsbe leid binnen de huidige structuur van 4e Europese landbouw geen oplos sing brengen voor het probleem van het inkomen, de levensstandaard en de levensstijl van 10 miljoen boeren en hun familie. Daarom moet er ge grepen worden naar een nieuwe aan pak van het structuurbeleid, het eni ge middel om een duurzame oplos sing te brengen. Deze poging wordt voor de derde maal, dit keer for meel, gekoppeld aan de prijsvoorstel len van het seizoen 1971-1972. Over deze laatste moet ten laatste op 1 april een beslissing zijn geval len, omdat dan het nieuwe melk- en runderjaar begint. Men kan natuur lijk de prijzenbeslissing weer eens met enkele maanden uitstellen en het begin van de verschillende sei zoenen opschuiven; een funeste poli tiek, die al vele malen werd toege past. Voor een behoorlijke prijspoli tiek die invloed wil hebben op de pro- duktie-omvang is het eigenlijk toch al w.eer laat; op het ogenblik van de beslissing zal de melk al stromen en zal het graan al in de aren staan. De Raad had, overeenkomstig de bepalingen van de verordeningen over de prijzen al vóór 1 augustus vorig jaar moeten beslissen. De voorgestelde pi'ijs verhogingen zijn, om de al aangehaalde redenen, overigens eerder bescheiden: 5 pro cent voor melk, gerst en runderen, 2 procent voor tarwe (alleen voor de invoer), 2,8 procent voor rijst (idem) en enkele technische kunstgrepen. Het gemiddeld landbouwinkomen zal er naar schatting 1,5 procent beter van worden. De resolutie over de „gemeen schappelijke acties op structureel ge bied" valt in vier groepen maatrege len uiteen: maatregelen ten gunste van de vertrekkenden a) pensioen voor landbouwers van 55 jaar en ouder, ten bedrage van 1.000 RE/jaar; b) -eenmalige premie voor jongeren, te berekenen op basis van de vrijgekomen grond; c) omscholingsregeling en inko mensgarantie gedurende de om scholing; d) studiebeurzen voor hun kinderën. - maatregelen ten gunste van de blijvers: a) steun voor „ontwikkelingsvatba- re bedrijven", die na verwezen lijking van een goedgekeurd zes jarig ontwikkelingsplan voor twee volwaardige arbeidskrach ten een bruto-inkomen van 10.000 tot 12,400 RE bereiken kunnen De te voorziene steun bestaat uit beschikbaarstelling van vrijgeko men grond, rentesubsidies ten bedrage van 6 procent, borgstel ling, aflopende inkomenstoesla gen gedurende de uitvoering het ontwikkelingsplan, mestpre- mies voor de vleesproduktie, steun aan eigenaars die hun grond voor 18 jaar verpachten. b) persoonlijke bijstand voor boeren tussen 45 en 55 jaar, die niet kunnen genieten van de moderni- seringssteun, zich niet kunnen omscholen en op 55 jaar in de pensioenregeling overgaan; d'e bijstand kan tot 400 RE/jaar gaan. c) overgangssteun voor boeren die zich diep in de schulden hebben gestoken: rentesubsidie over 10 jaar op leningen tot 5.000 RE. voorlichting en opleiding: a) opbouw of uitbreiding van het net van sociaal-economische ad viseurs; b) bevordering van beroepsoplei ding en bijscholing; c) bevordering van bedrijfsboekhou- ding. afzetverbetering: a) steunregeling voor producenten groeperingen en hun federaties, die gemeenschappelijke regels voor produktie en afzet toepas sen; de steun betreft de aanloop kosten, 6 procent rentetoeslag in de investeringskosten, borgstel ling voor leningen; b) voortzetting door „Brussel" van de steunverlening aan structuur verbeteringsprojecten, via de af deling Oriëntatie van het Land bouwfonds. Al deze maatregelen moeten door de lid-staten worden genomen, die zich slechts aan de vrij grove Euro pese richtlijnen te houden hebben. De staten zijn vrij, de te voorziene steunmaatregelen slechts in bepaal de delen van hun grondgebied toe te passen, deze maatregelen regionaal te differentiëren teneinde sommige streken intensiever te kunnen bewer ken, en van de gemeenschap bepaal de vrijstellingen (bijv. tot verlaging van de inkomensdrempel van ontwik- kelingsvatbare bedrijven) te krijgen. De regeringen moeten er ook voor zorgen, dat het landbouwareaal niet nog verder toeneemt; dit betekent vooral een „polderstop". Ze moeten ook vóór eind 1973 regionale pro gramma's voor bebossing en aanleg van recreatiegebieden opstellen en steunmaatregelen uitwerken voor eigenaars die tot dat doel landbouw gronden willen stilleggen. De bijstand van de gemeenschap in al die acties zal in beginsel 50 pro cent bedragen, met mogelijkheid om in sommige benadeelde streken het drievoud te besteden van het finan cieringspercentage in de beter voor ziene gebieden. Deze afbakening van de streken zal volgens gemeenschap pelijk vastgestelde criteria uitge voerd worden. De Europese landbouwbegroting zal jaarlijks met 5 procent kunnen stijgen, en binnen de begroting zal het zwaartepunt geleidelijk van de uitgaven voor marktbeleid verscho ven worden naar de uitgaven voor structuurbeleid. Voor het plan voor ziet de commissie in 197a een bedi'ag van 300 miljoen RE, in 1977 reeds 2,5 miljard, waarvan telkens de helft ten laste van de gemeenschap, de andere helft ten laste van de rege ringen. De Commissie wil ook een nieuwe aanpak van de strijd tegen de natio nale steunmaatregelen, die de con currentiemogelijkheden vervalsen. Daartoe wil ze komen tot een har monisatie van de investeringssteun, tot volledige afschaffing, van alle subsidies op de produktiekosten (stookoliepremies, transportsubsidies enz.), tot criteria voor de beoorde ling van de andere subsidies. De commissie rondt haar plan af met een verwijzing naar de Econo mische en Monetaire Unie, die op 9 februari 1971 werd goedgekeurd. De verwezenlijking ervan is een con ditio sine qua non van de landbouw structuurhervorming. Dat geldt ook voor de regionale politiek, die moet zorgen voor het scheppen van werk gelegenheid in gebieden met overwe gend agrarische bevolking. De bespreking van het plan is in de landbouwraad van 15 februari niet goed gestai-t. Nederland en vooral Duitsland willen niet, dat de struc tuurhervorming gekoppeld wordt aan de op zeer korte tex-mijn te nemen prijsbeslïssing. Dr. Mansholt weet echter maar al te best, dat als deze koppeling wordt opgeheven, er van een gemeenschappelijke structuur hervorming niets terecht zal komen: dat Duitsland, Nederland en België die hervorming wel in eigen beheer zullen voltrekken en dat Italië en Frankrijk zullen blijven doormodde ren met hun grotendeels ambachtelij ke landbouw, die in de postindus triële samenleving verder tot een agraiisch subproletariaat zal leiden. Het enige altei-natief voor het ver nieuwde plan-Mansholt is de integra le afschaffing van het gemeenschap pelijk landbouwbeleid. Er is geen minister die ook maar gelooft, dat het landbouwprobleem door prijsver hogingen kan worden opgelost; het zal ovex-igens de grootste moeite kos ten om de bescheiden prijsvoorstellen van de commissie door Italië en Frankrijk te laten goedkeuren. Als dus het prijsstructuur-pakket ontkoppeld wordt, bestaat er hele maal geen mogelijkheid meer, dat de zes ministex-s elkaar ergens vinden. De Duitse delegatie vindt de prijs voorstellen van de commissie ontoe reikend en wil een verhoging van 5 tot 10 procent, maar het Duitse kabi net heeft een inflatie van 3,8 procent als een absoluut maximum bestem peld. Het is het één of het ander. De Duitse delegatie de enige die het plan zou willen en kunnen doen sneuvelen is behept met de vrees voor inflatie; zij is trots op het (rela tief) succes van de politiek van prijs stabiliteit van minister Schiller en wijst de „inflatiezondaars" voortdu rend met de vinger na. Men moet zich niet ontveinzen, dat in Duitsland een zeer sterke animositeit tegen de gemeenschappelijke landbouwpolitiek en tegen Mansholt persoonlijk be staat. De jongste eis van de Duitse Boerenbond tot aftreden van Mans holt is daarvan een sprekend bewijs. Nu de Duitse landbouw door het gemeenschappelijke landbouwbeleid flink, op de been is gebracht en een aanzienlijk groter deel. van de Duitse voedingsbehoeften dekt, zouden velen in Duitsland het liefst van al hele maal los komen van het gemeen schappelijk landbouwbeleid. Men eis te, na de revaluatie van de DM in 1.969 die door directe en. indirecte inkomenstoeslagen aan de Duitse GEBOREN: Erik Jan, zv J Sluiter en M Aaltink, Espelo 48 Hendrina, dv H Velt- kamp en E A Nijhuis, Kolweg 71 Edwin Gerardus Jozef, zv J H Kem per en T M Horenberg, Espelo 9. ONDERTROUWD: A Rietberg, 19 jaar, Neerdorp 78 en W Immink, 19 jaar, Hellendoorn A L Oldenhof, 25 jaar, Olst en H Klein, 21 jaax', Noordenbergstraat 1 B J Veneklaas Slots, 22 jaax', Es pelo 81 en J G Markvoort, 20 jaar, Holterbroek 95. OVERLEDEN: N J Rap-Jansen, 77 jaar, Dijkerhoek 100 G Gervedink Nijhuis-Aaftink, 78 jaar, Dorpsstraat 43 (overleden te Deventer). BEVOLKING Ingekomen: J Haverslag en gezin, van Raalte naar Waardenborchstraat 17 Mej. G H Veldhuis, van Rijssen naar La- renseweg 3§ H J Pater en gezin, van Terschelling naar Beuseberg 82. Vertrokken: J A Wittenberg, van Holterbroek 4 naar Mai-kelo G F van den Bos en gezin, van Burg. v.d. Borchstraat 5 naar Bathmen B Kraan en gezin, van Vianenweg 219 naar Hoogezand. boeren kon worden gecompenseerd de intrekking van de gemeen schappelijke prijzen, die in rekeneen heden, in „groene dollars" uit vrees voor nieuwe revaluaties van de eigen of devaluaties van de andere munten, die de inkomenspositie van de Duitse landbouw opnieuw zou aantasten bij gebreke van compensaties waar men niet meer in gelooft. De hele tijd was het argument: los van de groene dollar, dus van de gemeenschappelij ke prijzen (en dus van de gemeen schappelijke landbouwmarkt) zolang er geen economische en monetaire unie is, die zorgt voor een gelijkma tig conjunctuurverloop in de zes lan den. Nu het besluit over die unie ge vallen is, luidt het argument: weg met de gxtoene dollar omdat er geen beslissing is gevallen over de precie ze structuur van de muntunie in de eindfase. De sleutel van het plan-Mansholt ligt in Duitsland. En het zal zeer moeilijk zijn hem te bemachtigen." Wij laten hieronder uit genoemd maandblad enkele saillante bijzon- dex-heden volgen: „In de Gemeenschap verdienen 10 miljoen mensen hun brood in de landbouw. Dat is ruim 14 procent van de totale actieve bevolking (van 74 miljoen). Anders gezegd: nog heel wat meer dan de werkende bevol king van de drie Beneluxlanden (8,3 miljoen) bij elkaar. Maar zij produceren (in waarde) maar 5Vs procent van wat die totale actieve bevolking produceert. En dat terwijl hun produktie (voor veel pro- dukten) al meer is dan de bevolking kan verbruiken. Geen wonder dat hun inkomen ver achter blijft bij de rest. Terwijl ze bovendien langer werken dan 3.000 uur per jaar (tegen 2.300 uur), de last en de hitte (of de kou) van de dag dragen en geen of minder va kantie hebben. Hoe komt dat? Niet alleen zijn er teveel mensen in de landbouw, maar zij zitten bovendien op te kleine be drijven om daarvan normaal te kun nen leven: door de bank gerekend 7 hectax-en. De conclusie uit dit alles hebben al veel landbouwers getrokken. Hoe veel? In de laatste tien jaar hebben 5. miljoen mensen de landbouw vaar wel gezegd (meer dan de hele wer kende bevolking 'van Nederland). En dat in de slechtste omstandigheden: zonder sociale begeleiding, zonder omscholing, zonder behoorlijke ouderdomsvoorziening. Maar zelfs ondanks die massale uittocht zijn er nog teveel in de land- De Oudercommissie van de Dorpsschool had dinsdagavond een ouderavond belegd in de hal van de school. Het was een bijeen komst met een amusementskarakter, die door de voorzitter, de heer H. J. Arfman met een kort welkomstwoord tot de ouders en de ge nodigden geopend werd. Hierna gaf hij het hoofd der school, de heer B. H. Brouwer, gelegen heid om een serie dia's te vertonen over de aanleg van het gedeelte van de E8, dat door het Holterbroek en de Beuseberg gereed kwam. Het waren niet alleen technische bijzonderheden van de werkzaam heden, die verricht werden by de bouw van de viaducten en tun nels, maar ook beelden van het drukke verkeer in Holten, de lande lijke rust in de beide genoemde buurtschappen, de vegetatie en het leven van vogels en dieren in de omgeving van de nieuwe verkeers ader, die binnen afzienbare tijd in gebruik genomen zal worden. Bloeiende krentenbossen, de vlierstruik en de meidoorn, de Gelder se roos, de betoverend schone kattestaart aan de oever van de Oude Schipbeek, vragend opziende kalveren, een merrie met haar jong, gespaarde scholeksternesten, in het gras gedrukte kievitskuikens en nog veel meer omlijstte de E8-dia's en bepaalde de sfeer mee van het geheel. De tekst, uitgeschreven door de i heer Brouwer, was gelezen door de leerlingen van de zesde klas en op de band vastgelegd. Zo nu en dan werd er gezongen als de vertoning daartoe aanleiding gaf, eveneens op de band. De serie bestond uit 300 dia's, die samen een afgerond geheel vormen en hun waarde behouden voor de historie van Holten. De heer Brouwer vertoonde de dia's met het toestel, dat hij ter ge legenheid van zijn 40-jarig jubi leum van ouders en anderen uit de schoolkring gekregen heeft. Daar voor 'deze vertoning vijf kwratier was uitgetrokken, zat er in de vertoning de nodige vaart. De aanwezigen waren opnieuw nog eens bepaald, zoals iemand het uitdrukte, „op de mooie hoekjes in onze omge ving, waaraan wij zo vaak gedach- tenloos voorbijgaan". In de pauze werd koffie aangeboden en kregen de leerlingen der zesde klas een flesje prik. Na een half uur zat ieder weer op zijn stoel en stonden de zesdeklas- sers op het podium, feestelijk uitge dost, klaar om een twaalftal liedjes ten gehore te brengen. Mannes Vor- king kondigde de nummers telkens aan de op hem eigen humoristische wijze gezongen werd: 1 De Heer is mijn herder, 2e Het Schoollied, 3 netje, 8 Kleine ree, 9 De Zuurberg, 10 Thuis in het dorp, 11 Coelodanta Antiquitatis fen 12 Wintervrede. De liederen waren twee- en meer stemmig ingestudeerd. De aanwezi gen waren onder de indruk van d« zuiverheid van klank en van de jeug dige spontaniteit der kinderen. In het bijzonder oogstte het brengen van het elfde lied bijval. Dit is gemaakt naar aanleiding van de gevonden prehistorische beenderen in de zand- winplas bij boerderij Cats. Na de zang kwamen Tonnie Paal man, Onne Pater, met een nummer tje mondacrobatiek, tot grote hilari teit van de aanwezigen. Wim Bulsink speelde op zijn accordeon vol overga ve; Jantina Willems, Ria van den Noort en Alice Wierbos bespeelden bugel of piston en daarna kwam Liesbeth Oostenbrig met haar groep keurig uitgedost het podium opren nen. Liesbeth bespeelde de guitaar, Anja Aaftink en Erna Fransen speel den op de blokfluit, terwijl Jannie Broekhuis en Frieda Rensen voor het ritme zorgden met hun tamboe rijnen. Als laatste nummer kwam het op treden van Leo Leeftink, die „Hein tje" imiteerde met „Mamma", rit misch begeleid door Harrie Willems, Erik Aanstoot, Hans van den Berg. Gex-hard Koetsier, Jan Rozendom, en Jan Vos. Leo oogstte een welge meend daverend applaus. Na de gebruikelijke verloting deed het schoolhoofd nog enige medede lingen. Hij zei o.m., dat het perso neel al geruime tijd bezig is met een herziening van het leerplan, waarbij rekening wordt gehouden met gewij zigde inzichten. De vorige weck i< bijv. het vak zingen afgerond. In het leerplan zijn 180 liederen opgenomen, t.w. 30 per klas en meestal over schrijdt men dit aantal nog wel. Het personeel zal ook een avond instellen, waarop de ouders in de klas kunnen gaan zitten o pde stoel van hun kind en elke leerkracht zal dan een paar vakken kiezen en enke le onderdelen aan de orde stellen, die de ouders inzicht kunnen geven omtrent de moeilijkheden b(j het ver werken van de leerstof. Op de zake lijke ouderavond in het najaar kun nen ook onderwijsproblemen worden besproken. Hiervoor zal de school gaarne tips ontvangen of vragen ge steld zien. Voorzittér Arfman kon tenslotte goed vinden, dat de zesde klas de klas kunnen gaan zitten op de stoel einde, dat doet dedeur dicht." Onze oud-plaatsgenote mevrouw S. J. Kater-Metzger is sedert enige maanden beheerdster van het WIZO-depot in Deventer, dat verhuisd is van de Professor Eykmanstraat naar de Kamp 13 (Bor- gele). Zij heeft grote plannen met de verkoop van de in Israël ge maakte artikelen, waarvan de opbrengst bestemd is voor ontwik kelingsprojecten in dat land. De WIZO is een internationale or ganisatie van zionistische vrouwen bewegingen, die werken over de ge hele wereld, met Tel Aviv als hoofd kwartier. Men houdt zich bezig met baby-homes, kleutei-huizen, opvang centra, jeugdclubs, beroepsscholen en jeugdverblyven en moederhuizen (500). Nedex-land behoort tot één van de weinige landen waar op grote schaal produkten van de Israëlische huisnij verheid worden verkocht. De WIZO, die deze verkoop in handen heeft is geen politieke oi'ganisatie. Er zijn samenwerkingsverbanden met alle Joodse wereldox-ganisaties die grond en bomen aankopen èn de Hassadah, de joods vrouwenorganisatie in de VS. Bij de Zionisten treft men trou wens zeer uiteenlopende instellingen aan: van de mizrachi, de zeer vro me groeperingen tot de achoeddoth, bouw gebleven, om ieder een mens waardig aandeel in welvaart en wel zijn te geven. Vijf miljoen anderen zouden dat elders kunnen vinden en daardoor datzelfde bestaan aan de dan nog 5 miljoen overblijvenden kunnen bezorgen. Maar dan moet hun vertrek be hoorlijk worden geregeld en ge steund met premies en inkomstentoesla gen voor de ouderen;' met ovex-bruggingshulp en om- scholingssteun voor de jongeren. En de achterblijvenden moeten niet alleen grotere, maar ook economisch gezondere bedrijven krijgen, o.a. door goedkope leningen om hun investe ring (in land en machines) aan te kunnen, door de hulp van een legex-- tje van 3.000 landbouw-economische adviseurs. Dat alles met het doel, dat hun in komen over 5. jaar gelijkgetrokken wordt met dat in andere bedrijfstak ken. Dit kost allemaal veel geld: 5,4 miljard gulden of 75 miljard B-fran- ken de eerste 5 jaar. Dit is 'n sociale taak van de overheid, die bovendien economisch verantwoord is. (Want nu kost het instandhouden van het huidige onsociale systeem ongeveer 10 miljard gulden of 140 miljard B- franken per jaar). Dit bedrag zou voor de helft door de gemeenschaps- kas, en voor de andere helft door de nationale schatkisten gedragen moe ten worden. Maar die gezonde bedrijven moeten niet op hun beurt teveel gaan produ ceren. Dus zouden van de door ver trek beschikbaar komende grond (30 miljoen ha.) rond 6 miljoen ha. (d.i. de oppervlakte van Nederland en België), en dat uiteraard de slecht ste grond zal zijn, niet meer bebouwd moeten worden, maar voor bebossing en recreatie worden aangewend. de rechtse orthodoxen. Maar het streven van alle genoemde organisa ties is wat dit betreft hetzelfde: uit eindelijk elke Jood in staat stellen in Israël te wonen. Mevrouw Kater verkoopt voor de WIZO artikelen die in Israël door ambachtsmensen zijn gemaakt, met de hand en volgens de traditie. Zo is er prachtig zilverwerk uit Jemen, zilveren sieraden en gebruiksvoox- werpen. Veel daarvan zijn ingelegd met groe Eliatsteen, gedolven uit Salomo's kopermijnen midden in de Negev. Er zijn oorhangers, halsket tingen, ax-mbanden in de vorm van slangen, gebedenboeken (sidurs) in zilver gebonden en met blauwe steentjes versierd. Ook is er koper- beslag van de Noox-dafrikaanse kust. op borden, schalen, asbakjes en sja- loom-rekjes, alles geduldig met de hand geklopt en bewerkt. Dan heb ben we nog niet genoemd de schalen voor het Sabbathsbx-ood en feesten, liturgische voorwerpen als'mezouza's met de wetsrol die men aan de deur post bevestigt, menorah's (kande laars) in vele vormen en afmetingen etc. etc. „En dat verkoop ik dan door heel Oost Nederland," zegt mevrouw Ka ter, die haar uiterste best doet om op iedere bazaar of andere feestelij ke gelegenheid een stalletje met WI- «O-artikelen in te richten. Op de vraag waarom ze dit tijdrovende werk prodeo doet begint ze te la. chen: „Niemand anders wilde het meer doen en ik vind dat het moet gebeuren." In de nacht van 16 op 17 februari werd ingebroken in de vleeswaren- fabriek „Enkco'.' aan de Kerkhofs- weg en in het VVV-kantoor. Bij de „Enkco" werden drie pakjes sigaret, ten en een aansteker uit de kantine meegenomen; in het VVV-kantoor wex-d alles ovex-hoop gehaald maar werd niets vermist. Op het stationsemplacement werd een blauwe personenauto meegeno men, die de andere dag in Assen werd teruggevonden. De politie had reeds het vermoeden met Zuidmoluk- kers te doen te hebben. Dit bleek bij het onderzoek inderdaad het geval. In Roermond heeft de 16-jarige G. O. B. uit Maastricht voor de Holtense politie een volledige bekentenis afge-. legd. Het is, ondanks zijn jeugdige leeftijd, lang geen onbekende van de politie. Er wordt nog een verder gaand onderzoek ingesteld naar de overige daders, want B. heeft die nacht niet alleen geopereerd in Hol ten. Vrijdagavond j.l. organiseerde de Vex-eniging voor Openbaar onderwijn een ledenvergadering in zaal Vos man. De heer Kees Bos uit Holten hield een boeiende causerie over de diverse schutkleuren, die men in de natuur bij de dieren kan vinden Door middel van een prachtige na tuurfilm werd het vertelde nog eens verduidelijkt. Na de pauze wex-d een tweede na tuurfilm, eveneens in kleur, vertoond waarbij vooral aandacht werd be steed aan het natuurleven op en rondom de Holterberg. Bovendier was hierin een aantal opnamen ver werkt uit het natuurpax-k „De Hoge Veluwe". Het was erg jammer, dat er voor deze prachtige films zo weinig be> langstelling was. Waarschijnlijk heeft hierbij het slechte weer een rol ge speeld. Om ruim kwart over tien kon de voorzitter de heer Bos hartelijk danV zeggen voor het gebodene, wat dooi de aanwezigen met een spontaar applaus werd onderstreept. Een tweede voorstelling met veel meer publiek zou zeer zeker overwe ging verdienen. DEVENTER Schouwburg, Grote Kerkhof, telefoon 11500. Maandag 15 maart, aanvang 20.00 uur: Abonnementsconcert, door het Overijssels Philharmo- nisch Orkest. Woensdag 17 maart, aanvang 20.00 uur: Stichting kamermuziek De venter verzox-dg door Trio di Bolza no. FILMS E.D.B. Theater, Smedenstraat, tele foon 13615. Donderdag 11 t.e.m. woensdag 17 maax-t, 6e week: Mash (18 jr.). Vrijdag 12 en zaterdag 13 maart, nachtvst.Dr. Sex (18 jr). Zaterdag 13, zondag 14 en woens dag 17 maart: matinee: Dik Trom en het circus (a.l.). Aanvangstijden: dagelijks 20.00 uur; vrij. 20.00, 23.30 uur; za. 14.00, 20.00, 23.30 uur: zo. 14.00, 16.00, en 20.00 uur; wo. 14.20 uur. Cinema, Lange Bisschopstraat, tele- foon 11100. Donderdag 11 t.e.m. woensdag 17 maart: De helden van Telemark (14 jr). Vrijdag 12 en zaterdag 13 maart, nachtvst. 2e week: The trip, met Peter Fonda (18 jr.). Zaterdag 13, zondag 14 en woens dag 17 maart, matinee: De avon- turen van Huckleberry Finn (a.l.). Aanvangstijden: werkdagen 20.00 uur; vrij. 20.00, 24.00 uur; za. 13.30, 15.30, 18.45, 21.15 uur; wo. 13.30 en 20.00 uur. Luxor Theater, Brink, telef. 18662. Donderdag 11 t.e.m. dinsdag 17 maart: De rode cirkel (18 jr.). Zondag 14 en woensdag 17 maart, matinee: Charlie Chaplin op avon tuur (a.l.). Ruim gesorteerd in 9 Intertest tapijt 9 Madura 9 Kefjzer Bonaparte 9 Trend Mills 9 Louis de Poortere Vakkundig en gratis gelegd Woninginrichting Dijkerhoek, Holten, tel. 1558 Luxaflex dealer Voor een orgel GROTE KOLLEKTIE ELEKTRONISCHE In prijzen vanaf ƒ295,Interessante prijzen. Diverse merken elektronische orgels vanaf 125,Harmoniums vanaf 50,Snelle service. Inruil. Financie ring. Gelegen halfweg Rijssen-Enter Ook 's avonds geopend Zondags gesloten Ruime parkeergelegenheid ORGELBOUW Enterstraat 133 RIJSSEN Tel. 05480 -2959 de Olde naar Wij vragen enige LIJNDIENST-CHAUFFEURS voor onze busonderneming. Wij bieden: tenminste een bruto loon van 1.000,per maand, plus AOW-compensatie en 6% vakantie toeslag. De bedrijfskleding wordt vrij ver strekt en voor het gezin geldt vrij vervoer op de OAD-lijnen. Onze werkweek bedraagt 42% uur. Heeft u belangstelling Bel dan voor een afspraak: telefoon 05483-1241. Een wagen met zeer veel distinctie. Er zijn nu eenmaal mensen, die zich niet minder kunnen permitteren. Een wagen met zeer veel vaart. Want tijd is geld. Ook in dit opzicht is de 1301 bijzonder economisch. En wilt u nog sneller, feller en luxueuzer? Bekijk dan de Simca 1301 Special. CHRYSLER Oranjestraat 28-30 Holten Tel. 05483-1363 NOG MAAR EVEN - om precies te zijn: over 7 dagen - is het lente, maar NU is het de tijd, het juiste moment, om iets te doen aan vernieuwing op het gebied van Juist in het vooi'seizoen kunnen we U op korte termijn van dienst zijn. Wij kochten speciaal voor U: Kamerbreed NYLON TAPIJT (380 breed) voor 69.75 extra zware kwaliteit voor 89.75 Verder leveren wij alle bekende merktapij- ten als: Bergoss - Desso - K.V.T. - Tredford - Esconyl - Heuga en Lana. Kom geheel vrijblijvend eens kijken bij: Firma Manufacturen en Woninginrichting Oranjestraat 69 Telefoon 1437

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 2