"Vijfentwintig jaar Regionale Omroep Noord en Oost (RONO) Vier ploegen in strijd kampioenstitels om Het zilveren jubileum de RONO van Pech voor Bergruiter Peil inga in Veendam Bosloop Centrale opfok van jongvee Naar sportvereniging grote O ETB AL- PROGRAMMA Scliietwedslrij den Dinsdagmiddag bej aardensociëteit Functies opnieuw verdeeld Nieuwjaars visite en jaar vergadering Dij kerh oekse Plattelandsvrouwen Ondanks goed begin Roodbonten in 't Stamboek Biljartbond Ons Genoegen Hollen vriend schappelijk tegen Almelo Vrydag 15 januari 1971 t De Regionale Omroep Noord en Oost, die op 19 januari 1971 zijn zilveren jubileum viert, verzorgt dagelijks vanuit zijn studio's te Groningen, Leeuwarden en Enschede gedurende twee uren een deJ regionaal radio-programma, bestemd voor luisteraars in de vijf een noord-oostelijke provincies. Dit programma, dat bestaat uit een gen algemeen en een gewestelijk gedeelte, wordt samengesteld door fs' een vaste staf van 35 man, sinds 1965 onder leiding van de heer [ten A. M. van der Veen. Daarnaast wordt veelvuldig gebruik gemaakt wa- van gespecialiseerde medewerkers en correspondenten uit het ge- 10e0" bied. Met behulp van de nodige technische outillage drie stu- dan dio's, een reportagewagen en draagbare opneem-apparatuur is '°.ts de RONO in staat dagelijks, onder verantwoordelijkheid van de m N-O.S., een sterk gevarieerd regionaal radio-programma te bren- >t's gen dat behalve streeknieuws en -actualiteiten ook tal van cultu- „rk rele en sociale onderwerpen bevat, afgestemd op de specifieke in- iod teressen van de luisteraars in Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Gelderland. Omroepwet.... Bij de oprichting van de NRU in 1947 werd aan dit samenwerkingsor gaan de zorg voor de toen nog jon ge regionale omroep toevertrouwd. Deze taak werd bij de inwerkingtre ding van de Omroepwet op 29 mei 1969 overgenomen door de Neder landse Omroep Stichting. In afwach ting van nadere regelingen voor de regionale omroep heeft de minister van CRM in de vorm van twee be schikkingen een tijdelijke regeling voor de regionlae omroep vastge steld, waarbij de positie van de RO NO en de ROZ is aangepast aan het nieuwe omroepbestel. Art. 1 van deze beschikking luidt: ,,Aan de Nederlandse Omroep Stich ting wordt de verzorging opgedragen van de uitzending van een gezame- lijk programma, dat als regionaal programma onder de naam Regiona le Omroep Noord en Oost in het bij zonder bestemd is voor de provin- cies Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel en Gelderland". Dit arti kel komt neer op een continuering van de bestaande toestand bij de RONO. Programmaraden De RONO bezit programmatische zelfstandigheid, hetgeen in de minis teriële beschikkingen tot uitdrukking wordt gebracht door de instelling van regionale programmaraden. Voorheen kende de RONO een ad viesraad. De Programmaraad, inge steld bij ministeriële beschikking, bestaat uit 24 leden, afkomstig uit alle vijf provincies, en één voorzit ter, Mr. K. van Dijk te Roden. De Programmaraad van de RONO geeft richtlijnen én aanwijzingen voor het programma van deze om roep. De belangen van RONO en ROZ worden in de Raad van Be heer van de N.O.S. behartigd door de Commissaris voor Regionale Za ken. Bij de inwerkingtreding van de Omroepwet werd in deze nieuwe functie benoemd drs. M.J.A.R. Dit- trich. Drie onveranderde zaken Bij de jubilerende RONO zijn drie zaken steeds onveranderd gebleven- Het hoofdkwartier is nog altijd gevestigd in het Prinsenhof te Groningen. De eerste fase van de uitbreiding en modernisering van dit studiecomplex is juist gereedgekomen. Met de tweede fase, die o.a. een muziekstudie bevat, is een begin gemaakt. Daarnaast zijn er studio's inge richt in Leeuwarden (1964) en Enschede. (1968). Er zijn steeds twee catergorieën programma's geweest, n.l. alge mene en gewestelijke (provin ciale). Elke categorie heeft nu 9 uur zendtijd per week. Bii de gewestelijke programma's hebben de streektalen altijd een centrale rol gespeeld, terwijl in de algemene programma's hef Nederlands als voertaal wordt gebruikt. Op werk- en zaterdagen begint al- ke RONO-uiizcm.ing met hei Radio journaal, een half uur nieuws, actu aliteiten en informatie uil stad, streek, en gewest. Hierbij wordt ,wir schallen um"-principc toege past, d.w.z. dat elke provincie zijn eigen bijdrage onder eigen verant woordelijkheid levert. Dit is tech nisch mogelijk door afwisselend van de ene RO\ O-studio naar de andere over te schakelen. In het Radiojournaal een van de algemene programma's van de RO NO kunnen ook verbindingen tot stand worden gebracht met studio Den Ilaag of met reporters en cor respondenten buiten de studio. On der het algemene programma vallen ook bijdragen van agrarische, educa tieve, biologische, religieuze of lite raire aard. alsmede muziek en sport. Daarnaast zijn er vijf gewestelijke programma's: een Gelders, een Overijssels, een Drents, een Fries en een Gronings. Rubrieken van Gewestelijke programma's De diverse rubrieken waaruit de gewestelijke programma's van de RONO worden samengesteld, wor den veelal opgezet in nauw overleg en/of samenwerking met instanties en pei-sonen die op het desbetreffen de terrein werkzaam en/of deskun dig zijn. Zo wordt bijv. in het Gel ders programma een maandelijkse rubriek samengesteld in samenwer king met de Landbouwhogeschool te Wageningen en de R.K. Universiteit in Nijmegen over hetgeen er in en rondom deze instellingen gebeurt. Naas.t eductaieve en informatieve rubrieken kennen de gewestelijke uitzendingen ook kinder-, vrouwen en jongerenprogramma's. Het is overigens ondoenlijk om de diverse programmasoorten van de RONO in een sluitend systeem onder te bren gen. Zij omvatten kerkdiensten en meditaties, documentaires en klank beelden, nieuws en actualiteiten, Controlekamer van de RONO commentaar, sport, poëzie, verhalen, schetsen en hoorspelen in de streek taal, discussie- en quizprogramma's. Enkele voorbeelden Het Overijssels programma zendt wekelijks een informatierubriek voor gastarbeiders uit. In het Drents programma worden regelmatig frag menten van een Drentse vertaling van het Nieuwe Testament ten geho re gebrachtt. Het Fries programma zendt gemiddeld vijf Friese oor spronkelijke en vertaalde hoorspe len per jaar uit. Het Groninger pro gramma laar maandelijks een jour nalistenforum aan het woord. Muziekprogramma's worden gerea liseerd met provinciale orkesten en koren, ensembles en solisten, met hun bestaand repertoire. Dikwijls ook opdracht gegeven tot het schrij ven van teks en muziek voor zowel kinderkoor als cabaretliedjes in het lichtere genre in de streektaal. Mu- ziekensembles worden soms in op dracht geformeerd en nieuw talent opgespoord en aangemoedigd De RONO besteedt ook uitvoerig aan dacht aan de zg. grenscontacten. Discussieproject In het winterseizien 1967/68 werd door de RONO in samenwerking met de volkshogeschool „Allardsoog" bij Bakkeveen, het radiodiscussiepro ject „Het Noorden nu voor later" ge realiseerd. Door middel van een schriftelijke begeleiding werd de be volking van de drie noordelijke pro vincies actief betrokken bij het den ken over de ontwikkelingsproblemen en de toekomst van het noorden van het land. Bestuurders, vertegenwoordigers van allerlei instanties, de regionale pers, deskundigen op bepaalde ter reinen (o.a. van de Rijksuniversiteit van Groningen) en verschillende Haagse departementen verleenden hun medewerking. Resultaat: 200 (huiskamer) discussiegroepen, wel ker gesprekken in een omvangrijk rapport werden vastgelegd, waaraan als afsluiting een driedaagse confe rentie werd gewijd. Dit „samenle vingsproject" heeft zowel binnen als buiten het RONO-gebied weerklank ondervonden. Zenders, zendtijd en zendersplitsing Het programma van de RONO wordt dagelijks uitgezonden van 18.00 tot 20.00 uur via de midden golfzenders (188.2 meter) van Hooge- zand en Hengelo, via de FM-zenders van Markelo (kanaal 31 Hooge- zand (kanaal 35) en Irnc"m »- 5) en via de derde lijn van de draadomroep in het door deze zen ders bestreken gebied. Aanvankelijk, tot 1959, verzorgde de Regionale Omroep Noord (RON) ongeveer 5lh uur zendtijd per week. Door toevoeging van Overijssel en de Gelderse Achterhoek aan zijn werkterrein, waarbij de huidige naam RONO ontstond, liep de zen- tijd op tot 12 uur per week in 1966. De zg. Oostprogramma's zijn enige tijd onderbroken geweest, maar in 1968 werd het gewestelijke program ma voor Overijssel hervat. Ook kwam er een gewestelijk program ma voor geheel Gelderland. Op die manier kwam de RONO-zendtijd op 18 uur per week. Doordat de RONO de beschikking heeft over verschillende studio's en over verschillende zenders, is het mogelijk om in de toegewezen zend tijd dagelijks, van 18.00 tot 20.00 uur, toch 18 uur per week uit te zenden. Terwijl er vanuit de ene studio efcn programma over de ene zender wordt uitgezonden, wordt er tegelij kertijd een ander programma van uit een andere studio over de ande re zenders uitgezonden. Van deze ètechnische mogelijkheid tot deze „zendersplitsing" wordt op optimale wijze gebruik gemaakt. 1 Reportagewagen van de RONO n Op 19 januari 1971 is het precies 25 jaar geleden, dal de eerste uit zending van de Regionale Omroep Noord (later: en Oost) plaats vond. Op die dag zal het startsein worden gegeven van de RON O-jubileum vie ring, die zich over het gehele jaar 1971 zal uitstrekken. Dit startsein wordt gegeven tijdens de Bijzondere Vergadering van de Programma raad van de Regionale Omroep Noord cn Oost om 14.30 uur in Restaurant R 2000 bij de Martinihal in Gronin gen, welke een openbaar karakter zal dragen. Het woord zal o.m. worden gevoerd door de voorzitter van de K ON O-program m araadmr. dr. K. van Dijk, de voorzitter van de Neder landse Omroep Stichting, de heer E. A. Schuttenhelm en het hoofd bij de oprichting van de ItON(O), mr. H. Huizinga. Aansluitend, van 16.00 tot 18.00 uur, biedt het NOS-bestuur een receptie aan. De RONO-uitzending van die dag be vat, behalve een reportage van de Bijzondere Programmaraadsverga- Zaterdag 16 januari Excelsior al-Holten al. 3 uur. Holten a2-DES a2, 2.30 uur. De Zweef bl-Holten bl, 2.30 uur. Zondag 17 januari Almelo 1-Holten 1, 14.30 uur. Holten 2-Twenthe 2, 10 u. (Sportdal) Holten 3-Enter 3, 2.30 u. (Sportdal) Enter 4-Holten 4, 10 uur. SDOL 2-Holten 5, 2.30 uur. Holten 6-Haarl. Boys 6, 10 u. (terr. 2) Prognoses: Holten 2-Twenthe 2. Dit wordt een 1. Als er tenminste nog even de moeite genomen is om te trainen. Holten 3-Enter 3. Ook dit moet 'n 1 worden als er zo gespeeld wordt als tegen De Zweef 3. Enter 4-Holten 4. Dit wordt, komt wat er komt, een 1. Hopelijk heb ik het mis maar ga in elk geval met 11 mensen naar Enter! SDOL 2-Holten 5. Dit. is moeilijk, ik geef een 3. Dit is een elftal met veel geest en een goede wil. Mis schien een verrassing. Tenslotte het zesde elftal tegen Haarle Boys 6. Zo als ik heb ge hoord hebben alle spelers flink ge traind. Dus dit kan niet missen, een 1 dus. Succes mijne herenl dering, een groot, gezamenlijk feest programma, waarin van 18.30 tot 19.30 hoogte en andere markante en frappante punten uit de RONO- uitzendingen van de afgelopen 25 jr. ten gehore worden gebracht. Op don derdag 21 januari besteedt de NOS- televisierubriek „van Gewest tot Ge west" uitvoerig aandacht aan de RO NO. De overige jubileum-evenementen en -festiviteiten zijn, zoals gezegd ge spreid in de tijd, maar ook over de vijf provincies. Elke RONO-provincie heeft zodoende zijn eigen jubileum project gekregen en hierdoor is de verscheidenheid in het totale jubi leumprogramma gewaarborgd. Bo vendien is er naar gestreefd bij de ze evenementen zoveel mogelijk pu bliek, liefst ook actief, te betrekken. Dit betekent dat binnen de provin cie in de, jubileumopzet meestal ook noe een geografische spreiding is toe gepast, maar ook dat de evenemen ten uitmonden in uitzendingen. Volgens deze opzet zal de jubileum viering zich in Overijssel als volgt manifesteren: Overijssel. Een avond met Henk Elsink, Henk van Ulsen en anderen, in een klein theatertje met een origineel pro gramma voor een publiek bestaande uit RONO-medewerk(st)ers uit Over ijssel. Dit programma zal worden opgenomen en uitgezonden. Bij de onderlinge wedstrijden om 't kampioenschap van de schietvereni ging „De Eendracht" kwamen de volgende resultaten in de schijfjes: Groep A: 1. B. Brinkman 129 p.; 2. B. J. Oplaat 108 p.; 3. G. Jansen 160 p.; 4. G. Tuitert 104 p.; 5. A. Schuppert, 103 p.; G. Schuppert, 102 p.; 7. H. Paalman 83 p. Groep B: 1. D. J. Nijendijk 109 p.; 2. J. Sluiter 95 p.; 3. G. J. Aaftink 85 p.; 4. A. Paalman, 85 p.; 5. A. Bieleman, 80 p.; 6. J. Bouwhuis, 75 P- Groep C: 1. D. Jansen 95 p.; 2. A. J. Bos 85 p.; 3. F. Sluiter 80 p.; 4. Mevr. Paalman 75 p.; 5. H. Oos terkamp. 72 p. De maandelijkse bijeenkomst van de Bejaardensociëteit zal plaats heb ben op dinsdag 19 januari in het ge bouw Irene. Het comité ziet gaarne zoveel mogelijk bejaarden tegemoet. Die nog niet eerder zo'n gezellige middag heeft meegemaakt, wordt vriendelijk uitgenodigd eens kennis te komen maken. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. Het bestuur van de voetbalvereni ging (Sportvereniging) „Holten" heeft zich met het navolgend schrij ven tot de verenigingen gericht, die straks of eventueel later van het Sportpark „Meermanskamp" ge bruik gaan maken. „In een buitengewone ledenverga dering van de v.v. „Holten" is de toekomstige ontwikkeling van het sportpark „Meermanskamp" aan de orde geweest. Aanleiding tot deze bespreking vormden de te stichten gebouwen, speciaal het te bouwen clubrestaurant heeft de aandacht ge had. De mening van onze leden is, dat wil er ooit sprake zijn van een op timaal gebruik van bovengenoemde accommodatie, er een maximale sa menwerking dient te komen tussen de toekomstige gebruikers van het sportpark en de daarop te stichten gebouwen. Er is daarbij uitgegaan van twee samenwerkingsvormen: 1. Samenwerking met behoud van ieders zelfstandigheid, hetgeen nogal wat organisatorische moeilijkheden zal geven. Deze vorm is door onze leden met alugemene stemmen ver worpen. 2. Samenwerking binnen één ver eniging d.w.z. de „Sportvereniging Holten". Deze mogelijkheid wordt ons geboden door het feit dat de v.v. Holten volgens haar statuten niet 'n specifieke voetbalvereniging is, maar een sportvereniging. Deze samen werkingsvorm is door onze leden praktisch met algemene stemmen aangenomen. Wij zouden uw vereniging en ook de in de toekomst op te richten clubs, welke gebruik gaan maken van het sportpark, in ernstige overweging willen geven toe te treden tot boven genoemde sportvereniging. Wij hopen op korte termijn een re actie van u te mogen ontvangen. Namens het bestuur der v.v. .Holten' J. WARRINK". De Dijkerhoekse Plattelandsvrou wen hielden dinsdagavond in café ,,'t Bonte Paard' hun traditionele nieuw jaarsvisite", ditmaal gecombineerd met de jaarvergadering. Nadat de voorzitster, mevrouw J. Reijlink-Reilink, iedereen een voor spoedig 1971 had toegewenst, bracht de secretaresse, mevrouw M. W. Wiersma-Heytze het jaarverslag uit. De penningmeesteresse, mevr. A. Kroon-Pasman, kreeg daarna gele genheid het financieel beheer toe te lichten. De kascommissie, bestaande uit mevrouw D. Honcoop-Ulfman en mevrouw H. J. Luggenhorst-Stegink, bevond alles in goede orde. De verkiezing van een tweetal be stuursleden was toen aan de beurt. De periodiek aftredende mevrouw M. Paalman-Kloosterboer, die herkies baar was, werd bereid gevonden haar plaats voor een tweede termijn in te nemen. Als nieuw bestuurslid werd. wegens het aftreden van mevrouw Reijlink, gekozen mevrouw D. Ren- sen-Podt. Er was vervolgens gelegenheid de talrijke door de leden gemaakte ca deautjes te bekijken, die deze zomer te Zwolle op een feestmarkt zullen worden verkocht, ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Overijs selse Bond van Plattelandsvrouwen. Er werden nog allerlei spelletjes gedaan en ook de oliebollen ontbraken Van 6 t.m. 9 januari werd er in de prachtige sporthal van Veendam een Internationaal Indoor ^Concours Hip- p:que georganiseerd. Hiervoor hadden drie Bergruiters in geschreven, te weten K. Pettinga met Normando, J. Brouwers met „En- ster" en D. Willems met „Dumorez". D. Willems, die Dumorez een maand rust had gegeven, moest verstek laten gaan door het onvoldoende in conditie zijn voor een zwaar vierdaags con cours. J. Brouwers kreeg 's morgens voor het vertrek de schrik van zijn leven, toen hij bemerkte dat „Enster" zich 's nachts vastgerold had in de stal. Om deze reden moest ook hij het laten afweten. K. Pettinga was hier door de enige Bergruiter die naar Veendam ging. Hij heeft daar bijzon der goede resultaten geboekt al zal hem dit concours nog lang bijblijven. Woensdagmiddag werd dit 9e intern, concours geopend met een klassiek L- springprogramma. Van de honderd dertig combinaties bleven er 26 fout loos en gingen dus over naar de ba- rage. Hierin werd K. Pettinga 8e ge plaatst. Dit leverde een goede basis voor de laatste twee dagen, daar dan de beste 40 combinaties startgerech tigd waren. De tweede dag zorgde hij echter voor de grote verrassing van de avond, in 't springconcours „Kies uw eigen weg". Na dat de Friese ruiters M. Jensma met „Ramecus" en A. Sybrandy met „Gamber" in het begin van de avond foutloos bleven in de tijd van42.2 sec. en schier onaantastbaar leken, kwam als laatste ruiter K. Pettinga. Ook nu zat het spreekwoordelijke fenijn weer in de staart. Hij reed met „Norman do" foutloos in een glorieuze tijd van 37.6 sec. Dit bracht hem niet alleen Door de heer A. N. Landeweerd, in specteur Ned. Rundvee Stamboek (NRS) werden de volgende koeien in. geschreven: Aaltje 14 met b 76 eig. Wed. A. Jansen, Lorkeers; Wanda 16 met b+ 80, Olga 13 met b-f 82 en Bertha 18 met b 77 eig. B. J. Ste ven; Olga 6 met b 78 eig. H. J. Oos- terveld: Pauüentje 3 met 'd 75 eig. Joh. Wansink; Hanna 14 met b 77 en Toosje 10 met b+ 81 eig. H. Mark voort. De stier Romeo van W. Brinks werd voorlopig ingeschreven met b-. een eerste plaats in deze rubriek maar tevens een sprong van de 8e naar de le plaats in de competitie. Echter vrijdag ondanks dat het dan niet de 13e was, bracht de grote des illusie. Als eerste starter reed hij van hinder nis 1 naar hindernis 9 welke tegen hindernis 2 aangebouwd was. Dit kostte hem diskwalificatie van deze rubriek maar tevens uitsluiting van verdere deelneming. Na van de ont steltenis bekomen te zijn, keerde hij zaterdag zoals een goed Bergruiter betaamt, opgewekt naar Holten terug. Van het bestuur had hij reeds een uitnodiging voor 1972 meegekregen. niet op deze genoeglijk verlopende avond. Aan het eind nam mevrouw Reij link afscheid na 6 jaren de afdeling te hebben geleid. Mevrouw Paalman, de vice-presidente sprak haar harte lijk toe en bedankte voor alles wat mevr. Reijlink voor de afdeling had gedaan. Als herinnering aan die tijd ontving zij het bondslepeltje. Het bestuur, dat na afloop van de Nieuwjaarsvisite nog even byeen kwam, heeft de taken als volgt ver deeld. Mevr. A. Kroon-Pasman, voor zitster, mevr. B. van Coeverden-Nek- kers, viee-voorzitster, mevr. H. W. Wiersma-Heytze, secretaresse, mevr. M. Paalman-Kloosterboer, penning meesteresse en de dames R. Huzen- Koeleman, IJ. Rensen-Podt cn L. Ste vens-van Schooten, leden. Door de ZVV „Blauw Wit '66" werd zaterdagvoormiddag op de Borkeld een bosloop gehouden voor de pupil len en de junioren waarvoor van de kant van de jeugd zeer grote belang stelling bestond. Van de ruim 60 jongelui lieten slechts enkele verstek gaan. In de verschillende groepen waren de plaatsen 1 t.m. 6 voor: (beneden 10 jaar, afst. plm. 3 km.) 1. Teun Schuppert 13 min. 20 sec.; 2. Hennie Beldman 13 min. 24 sec. 3. H. Aanstoot, 13 min. 30 sec. 4. Jan Brinkman 13 min. 36 sec. 5. Gerard Aanstoot 13 m. 40 sec. 6. Wilco Schip pert 13 min. 50 sec. (11 en 12 jaar afst. plm. 3 km.) 1. Jaap Jansen 12 min. 15 sec. 2. Bert Veldhuis 12 min. 25 sec. 4. Jan Kruithof 13 min. 30 sec. 5. Gerrit Stam 13 min. 40 sec. 6. Jan Dijkink 14 min. (13 en 14 jaar afst. plm. 3 km.) 1. Gerrit Jan Stam 11 min. 20 sec. 2. Herman Beldman 11 min. 24 sec. 3. Wim Klein Nagel voort 11 min. 25 sec. 4. Meindert Koopman 11 min. 26 sec. 5. Bennie Aanstoot 11 min. 35 sec. 6. Henk Bolink 11 min. 49 sec. (15 en 16 jaar afst. plm. 4 km.) 1. Henk Aan stoot 14 min. 10 sec. 2. Richard Beld man 14 min. 15 sec. 3. Henk Brons voort 14 min. 30 sec. 4. Bertus Pas op 15 min. 5. G. Koopman 15 min. 1 sec. 6. Gerrit Jan Paalman 15 min. 30 sec. Blauw Wit's voorzitter Wim Schalk reikte de prijzen uit en hij sprak een woord van dank tot de 4 senioren die deze geslaagde bosloop organiseerden. Het consulentschap voor de Rund veehouderij en de Akkerbouw te Hen gelo schrijft ons: De rundveehoude rij is sterk in beweging. Niet alleen op bedrijven waar de melk geprodu ceerd wordt, maar ook op de melk- verwerkende bedrijven is een storm achtige ontwikkeling aan de gang. De rijdende melkontvangst komt snel op gang met als gevolg, dat hoe langer hoe meer bedrijven c/j tank- melken moeten overschakelen. Aan schaffen van een diepgekoelde melk tank is alleen dan financieel verant woord, wanneer op de bedrijven een bepaalde minimum hoeveelheid melk geproduceerd wordt. Het is bovendien niet onwaarschijn lijk, dat door de melkverwerkende in dustrie stimulerende maatregelen worden genomen om per leverancier deze hoeveelheid hoger op te voeren. Dit zijn factoren, die de ontwikkeling naar grotere bedrijven zullen ver snellen. Voor veel bedrijven komt straks de vraag: Kan ik meedoen of niet? Maatregelen, die bewerkstelligen dat per bedrijf het aantal melkkoeien kan worden vergroot, staan hierdoor sterk in de belangstelling. HET AFSTOTEN VAN HET JONG VEE IS EEN VAN DEZE MAATRE GELEN Een belangrijk deel van de be schikbare grond, arbeid en andere hulpmiddelen voor de rundveehoude rij wordt gebruikt voor de opfok van NIJVERAL Drie ploegen in de hoofdklasse van de biljartbond „Ons Genoegen" te Ny verdal en omstreken zullen moeten uitmaken wie hier kampioen gaat worden. De spanning tussen deze viertallen is derhalve tot op dit moment van de competitie zeer groot. Byna de gehele competi tie heeft het Raalter MKV alleen de leiding in handen gehad maar deze week kreeg men gezelschap van Ten Berge uit Enter, dat erin slaagde de ploeg uit Raalte met een 6-2 neder laag huiswaarts te sturen. Beide vier tallen nemen nu de gedeelde eerste plaats in met ieder 56 matchpunten Aangezien Holten vrij is van de com petitie speelt het zondagmiddag een vriendschappelijke wedstrijd tegen de derde Wasser „Almelo* I" in Almelo. De wedstrijd begint om 14.30 uur. Het vertrek is bepaald op 13.30 uur. De opstelling is als volgt: d.: Breu- kink, a.: Aanstoot, Paalman, Mark voort, Brands, m.: Kaisér, Beldman, Reijlink, v.: VeneWaas, Soer en Kna pen. Wisselspelers: Broersma, Pasop «t M. Klein Velderman. uit 40 partijen. Met een achterstand van 5 matchpunten volgt KOT 1 uit Nijverdal maar deze vereniging heeft 4 partijen minder gespeeld, en kan dus alsnog de eerste plaats over nemen. Het Nijverdalse NBC heeft haar laatste plaats overgedaan aan Spek- horst 1 uit Rijssen. Zelf wonnen de Nijverdallers met 6-2 van Bolscher 1 uit Enter, en daar Spekhorst 1 deze week niet speelde, heeft de ploeg uit Rijssen nu een achterstand op NBC van 2 matctymnten, maar een wed strijd minder gespeeld. De wédstrijd tussen Dreyerink 1 uit Enter en De Tonne 1 uit Hellendoorn eindigde in een 4-4 gelijkspel. De beste partij in de eerste Wasse kwam op naam van de heer L. Web bink door zijn serie van 125 carambo les uit winst te maken in 10 beurten. In de eerste klasse kreeg Kalfster- man 1 uit Holten een gevoelige 6-2 nederlaag bij de Poppe 1 in Nijverdal, maar ondanks dit feit bleef men toch als eerste geklasseerd, met een voor sprong van 3 matchpunten op Vloed graven uit Luttenberg. Op de onder ste plaats zien we nog steeds het tweede viertal van NBC, hoewel hun 4-4 gelijkspel van deze week 'tegen De Budde 1 niet onverdienstelijk mag worden genoemd. Verdere uitslagen in de eerste klas. se: Lierinck 1 (Haarle) - HBC (Hel lendoorn) 2-6; Anker 1 (Holten) - MKV 2 (Raalte) 8-0; VOG (Rijssen) - De Ster 1 Hellendoorn) 6-2 en Jansen 1 (Holten) - Haarlerberg 1 (Haarle) 2-6. Een bijzonder goede week was het voor Oudelaar 1 uit Nijverdal, dat De Sport 1 uit Wierden van de eerste plaats verdrong door dit viertal maar met liefst 8-0 te Woppen. Wel heeft De Sport nu evenveel matchpunten als Oudelaar maar het viertal uit Wierden heeft één wedstrijd minder gespeeld. Overige uitslagen in de tweede klasse: De Ster 2 (Hellendoorn) - De Poppe 2 (Nijverdal) 6-2; Kalfsterman 2 (Holten) - KOT 2 (Nijverdal) 4-4; Spekhorst 2 Rijssen) - De Budde 2 (Nijverdal) 8-0: HBC 2 (Hellendoorn) - Bolscher 2 (Enter) 2-6 en OBK 1 (Nijverdal) - Koedijk 1 (Rijssen) 6-2. In de derde klasse heeft Roelofs 1 uit Nijverdal haar voorsprong uitge bouwd tot 11 matchpunten door een forse overwinning van 8-0 op Jansen 3 in Holten. Overige uitslagen in de derde klas se: Koedijk 2 (Rijssen) - VOG 2 (Rijssen) 2-6; Kalfsterman 3 (Hol ten) - De Poppe 3 (Nijverdal) 6-2; De Tonne 2 (Hellendoorn) - Lierinck 2 (Haarle) 2-6 en KOT 3 (Nijverdal) - Het Anker 2 (Holten) 0-8. In de vierde klasse staat Dreye rink 2 uit Enter er bijzonder gunstig voor, want deze week behoefde men zelf niet te spelen en hoewel haar naaste concurrenten (Ten Berge 2 uit Enter won met 7-1 van Bergzicht 1 en De Ster 3 met 8-0 van De Tonne 3) heeft men nu nog een voorsprong van 6 matchpunten op hun naaste concur renten. Overige uitslagen in de vierde klas se: OBK 2 (Nijverdal) - Spekhorst 3 (Rijssen) 5-3; MKV 4 (Raalte) - Kalf sterman 4 (Holten) 2-6; De Sport 2 (Wierden) 1 Oudelaar 2 (Nijverdal) 8-0 en Vloedgraven 2 Luttenberg) - Lierinck 3 (Haarle) 8-0, jongvee. In Twente wordt van de to tale bezetting aan grootvee-eenheden per ha: plm. 1/3 gehouden in de vorm van jongvee en/of mestvee. Af gestoten van dit jongvee zou voor een aantal bedrijven kunnen beteke nen, dat het aantal melkkoeien met plm. 30 pet. kan worden uitgebreid. Naast het voordeel van uitbreiding van de produktieomvang staan ande re voordelen, zoals: I. Het zich volledig kunnen concen treren op de melkveehouderij. 2 In de meeste gevallen een gezon dere opfok van het jongvee op een gespecialiseerd bedrijf. WELKE FINANCIëLE VOORDELEN Zoals reeds is opgemerkt legt het aanwezige jongvee beslag op grond, arbeid en stalruimte, die evengoed voor melkvee aangewend zouden kun nen worden. Wanneer alle kosten, die aan de opfok van een vaars van 2 jaar en 2 maanden worden besteed in de vorm van eigen en aangekocht voer, veearts, dekgeld enz. inclusief de waarde van het kalf, bij elkaar worden geteld, dan bedragen deze plm. f 1500, Het staat wel vast, dat, wanneer deze kosten worden besteed aan goe de produktieve melkkoeien, het ren dement hoger is. Het eerste opfok- bedrijf in Oost-Overijssel is gestart in 1969. Het bedrijf is eigendom van dhr. H. A. Leussink, Goudkampsweg II. Ootmarsum. Wij hopen, dat bin nenkort een tweede opfokbedrijf van start zal gaan. VOORWAARDEN. Het spreekt vanzelf, dat er zowel voor de opfokker als voor de melk veehouders, die het jongvee willen laten opfokken, enkele voorwaarden gelden. Deze voorwaarden worden in een overeenkomst vastgelegd. DE WERKWIJZE OP HET OPFOK BEDRIJF De aangevoerde kalveren zijn on geveer een week oud. Ze worden de eerste drie weken in zg. eenligboxen gehuisvest. Daarna komen ze in groepen in kleine ligboxen of in roos- terstallen. De methode van opfok vindt plaats volgens een algemeen geldend voe derschema met kunstmelk en kracht voer. De gezondheid en de conditie van de dieren wordt maandelijks ge controleerd door een dierenarts van de Gezondheidsdienst voor Dieren te Zwolle en een vertegenwoordiger van het consulentschap voor de Rundvee houderij en de Akkerbouw te Henge lo. VERGOEDING. De vergoeding, die de melkveehou der aan de opfokker moet betalen, wordt jaarlijks in overleg tussen op fokker en melkveehouder vastgesteld. Voor het lopende jaar bedraagt deze vergoeding f 1.55 per dier per dag, zodat de totale opfokkosten van een vaars gedragen: 760 x f 1,55,— is f 1178.—. BEMESTING EN BEDRIJFSOPZET De analyses van het grondonder zoek beginnen weer op grote schaal binnen te komen. Wenst u een nade re toelichting op de monstercijfers, dan is uw bedrijfsvoorlichter hier toe gaarne bereid. Een gesprek over het bemestingsbeleid kan als uit gangspunt dienen voor een bespre king van het totale bodemgebruiks plan en wat daarmee annex is, zoals de keuze van de meststoffen. De verdeling van stalmest, gier en drijfmest, de beweiding, de voeder winning. dc optimale veebezetting enz Overweegt u ingrijpende be- drijfs veranderingen vraagt u dan vooraf de landbouwvoorlichting een begroting op te maken, zodat u wel licht beter in staat bent de conse quenties te voorzien en een beslis sing te nemen. Bedrijfsvoorlichter J. W, I.ubbersen, telef. 05704-438.

Holtens Nieuwsblad | 1971 | | pagina 3