GEMEENTELIJKE TERUGBLIK OVER 1970 Vervolg Oudejaarsrede Burgemeester Enklaar Woensdag 30 december 1970 7 NOG SLECHTS een klein aantal uren en 1970 ligt achter ons. Toegevoegd aan de lange reeks van jaren die wij 't verleden noemen. In deze laatste dagen van het jaar, in het bijzonder op de Oudejaarsavond, denken wij nog eens terug aan veel dingen, die zo een heel jaar door in onze goede gemeente de revue passeer den. Een jaar, rijk aan herinneringen: blijde en droeve. Voor de één meer voor de andere minder. In dit overzicht, in deze terugblik over het jaar dat ging, willen wij enkele gebeurtenissen die meer of minder in het middelpunt van de belangstelling hebben gestaan en in een van de eenenvijf tig nummers van de tweeëntwintigste jaargang van ons blad wer den vermeld nog eens naar voren halen: 2 januari: Kerstwijdingsavonden Gereformeer de en Hervormde Jongeren in Het Trefpunt te Espelo, Dijkerhoekse en Espelose Plattelandsvrouwen en Chr. Plattelandsvrouwen. Jaarwisse ling met veel lichteffecten. 9 januari: Uitbreiding ..School met de Bijbel", officieel geopend. Dokter M. de Ridder overleden. Holten boven de 7000 inwoners. Ledenvergadering Varkens K.I.-vereniging Zuid-West- Overijssel". Drukte op toeristen- weg tijdens eerste witte zondag '70. 16 januari: Schooljeugd schaatste om kampioen schap. Carnavalsraad van de „Fienpreuvers" aanvaardde heer schappij van .nieuwe prins Jan de Oontvanger. Leendert Verwaal, 72 jaar maakt Friese staartklokken en Ruempolstoeltjesklokken. Jaarver gadering veefonds ,,Ons Belang". Successen voor „Bergruiters" op in- door-concours in Veendam. 23 januari: Twee leerkrachten, juffrouw Buy- serd en meester Molewijk namen af scheid van o.l. Dorpsschool. Om zetstijging bij plaatselijke Coveco-af- deling. Jaarvergadering Christe lijke Gem. Zangvereniging ,,Soli Deo Gloria". 30 januari: In raadsvergadering scherpe kritiek van burgemeester Enklaar op Bath- men's burgervader Bazen naar aan leiding van uitlatingen met betrek king tot de grenswijzigingskwestie. Handwerkhuis Bos geopend. Echt paar Menkhorst 50 jaar getrouwd. Jaarvergadering Chr. Plattelands vrouwen en veefonds „Holten". Ponyclub opgericht op initiatief van bestuur LRV „Bergruiters". 6 februari: Dijkerhoeks Amateur Toneel „DAT" bracht met succes klucht „De nacht van meester Haitsma". Kantine gemeentepersoneel, garages voor ge meentewerken en brandweer aan de Waagweg in gebruik genomen. Gezellige familie-avond CNV'ers. Mr. J. W. Masman, 2e Kamerlid, sprak voor plaatselijke afd. PvdA over progressief akkoord (PAK). Jaarvergadering Holtense Platte landsvrouwen en afd. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Gezellige nieuw jaarsvisite Espelose Plattelandsvrou wen. 13 februari: Bevestiging en intrede ds. P. Lugtig- heid in Ned. Herv. Kerk. Keursla gerij ,'t Viaduct" gemoderniseerd. Arie Bronsvoort bij ongeluk op de Markeloseweg zeer ernstig gewond. Jan Meijerman won vliegreis naar Turijn. Jaarvergadering Ond. Paardenverzekering. Tentoonstel ling in aula, Scholengemeenschap. Filmclub opgericht. 20 februari: Brandmeester Jan Westerik en hoofdbrandwacht Piet van Doorn na men afscheid van brandweer. Ge zellig carnavalsfeest van „De Fien preuvers". Jan Os en Meineke Schellevis bouwen in de tuin een sneeuwhut van 4V: meter omtrek. Jan Pasop op racefiets naar wereld kampioenschappen schaatsenrijden in Oslo. Beroepschrift tegen „kie zersbedrog" ingediend door onze hoofdredacteur de heer W. Beijers tegen de Boeren Partij door Ged. Staten ongegrond verklaard. 27 februari: Jaarvergadering sportver. „BATO". A;R. stelde als eerste kandidaten lijst vast voor de raad. Jaarfeest Geref. Jeugdverenigingen. Jaar vergadering Motor- en Automobiel club ..De Holterberg", Postduiven vereniging „De Bergvliegers" en de Espelose Plattelandsvrouwen. „Drie Stedenconcert" in „Amicitia". Mevrouw G. Wansink-Teela bij auto-ongeluk op de Larenseweg ver ongelukt. Brutale inbraak in „De Halm". 6 maart: Ouderavond OLS Dijkerhoek en Kol- kleuterschool. Successen voor de ..Bergruiters" in Zuidwolde (Dr.). Kiesverenigingen „Gemeente Be lang" en „PvdA" stellen kandidaten i.v.m. raadsverkiezingen. Uitvoe ring Holtens Gemengd Koor en Kin derkoor. Ledenvergadering van de ABVA. 13 maart: Fa. E. Voordes opende mooie zelfbe dieningszaak. Gebouw Bethanië in Dijkerhoek belangrijk uitgebreid en gemoderniseerd. Openbare verga dering CHU. Overijsselrit 1970 zwaarste sinds 25 jaar. Vereniging Bedrijfsvoorlichting Dijkerhoek fu seert met Holten. Tweede Kamer lid Vonhoff sprak voor VVD. Vier endertig kandidaten slaagden voor EHBO-diploma. Mooi succes voor Jan Müler op indoor-concours in Den Bosch. 20 maart: Contactavond werkgevers en werk nemers in de bouwvakken. Verkie zing voor de Provinciale Staten. Feestelijke ouderavond o.l. Dorps school. Ledenvergadering Holten- se winkeliersvereniging en fokvereni- ging MRTJ en Fries-Hollandse. Plaatselijke afdeling Nederlandse Hartstichting opgericht. Paard Fi re Craeker door Teun Beldman ver kocht aan de internationaal zeer be kende Italiaanse ruiter Orlandi. 27 maart: Grote deelname aan Palmj d- atrijd. Mr. W. H. Enklaar herbe noemd als burgemeester van Holten. Ponyclub nam buitenmanège in Keesmansbos, in gebruik. N.V. Gebr. Schuppert opende belangrijk uitgebreide en gemoderniseerde meu belafdeling. Burgemeester En klaar sprak voor afd. OLM over Ruilverkaveling. Jaarvergadering afd. Overijsselse Landb.Mij. Mode show Espelose Plattelandsvrouwen in Het Trefpunt. Jaarvergadering School met de Bijbel. Chr. Oranjever eniging en Controlevereniging Holten en Omstreken. Ouderavond kleu terschool Tuinstraat. Jaarfeest CJV De Vriendenschaar. Raad akkoord met door B. en W.voorge stelde straatnamen in De Haar. 3 april: Grootste Paasvuur in De Waterhoek door burgemeester Enklaar ontsto ken. Inbraak bij de firma Won- nink. EHBO-wedstrijd Holten- Markelo. Woning burgemeester v. d. Borchstraat 12 via deurwaarder ontruimd. Start oppasdienst Herv. Kerk. 10 april: Echtpaar De Vries-Paalman 50 jaar getrouwd. Holtens bevrijding her dacht met lampionoptocht georgani seerd door speeltuinvereniging De Kol. Jaarvergadering afd. Rode Kruis, Holtense muziekvereniging en K.I.-vereniging Zuid-West-Overijssel. CHU stelde kandidatenlijst vast. Jaarfeest CJV De Bouwers te Es pelo. 17 april: Koningin Juliana bezocht Holten. Kranslegging bij het monument op de Canadese begraafplaats. Bevrij ding herdacht tijdens indrukwekken de en stijlvolle plechtigheid. Grote uitbreiding van kunststofemballage fabriek Vaessen-Schoemaker en Co. Speeltuinvereniging Gaarden-De Haar opgericht. Inbraak bij fa. Van Bruggen. Ontevredenheid over sportaccommodatie uit zich in protestactie Pro Sport. 24 april: Meimarkt trok flinke belangstelling. Kandidaatstelling voor gemeente raadverkiezing. Geen nieuwe partijen in de raad. Programma van het Bevrijdingsfeest op 5 mei definitief vastgesteld Tentoonstelling „oor log en bezetting" in aula Scholenge meenschap. Jaarvergadering V.VV Holtens Belang. André Dekker ge- kóten in UEFA-jeugdelftal. 1 mei: Koninklijke onderscheidingen voor: A. J. Nijendijk en Js. Mossink. Burgemeester opende tentoonstel ling 1940-1945 in de aula van de Scholengemeenschap. Juffrouw Maaike van Haeringen, onderwijze res aan de School met de Bijbel, ge dood bij verkeersongeluk bij Beilen (Dr.). Dokter Sijtsema sprak voor leden van de afd. Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen over „Kankerbestrijding". Albert Bieleman werd schutterskoning. Jaarvergadering Raiffeisenbank Hol ten. En Zwemclub Twenhaars- veld. André Dekker onder contract bij Go Ahead. Echtpaar H. Slam- Kolkman, Look 50, 50 jaar getrouwd. 8 mei: Holten vierde eendrachtig en spon taan het bevrijdingsfeest, Herden kingsdienst na stille tocht en de kranslegging bij het monument aan de Molenbelterweg in de Herv. Kerk. Taptoe HMV in het Sport- dal. Prachtige optocht trok door het dorp. Zeskamp in Dressenplasweide grandioos evenement met volop spanning en sensatie. Bijna alle stra ten waren versierd en op tal van plaatsen verrezen prachtige erebo- gen. Brigade-generaal T. G. Gib son, bevrijder van Holten, bezocht Canadese begraafplaats. Mooi succes voor HMV-drumband op inter nationaal concours in Vreden, Duits land. Diploma-uitreiking Lagere Landbouwschool Bathmen. 15 mei: Raadsleden bezichtigden i.v.m. bouw nieuw gemeentehuis gemeentehuizen van Genemuiden, Dalfsen, Losser en Oldenzaal. Aanleg Sportcomplex Meermanskamp begonnen. Oud raadslid Gerrit Jan Aaftink op 72-ja- rige leeftijd overleden. Spannende Motocross op de Zuurberg. O.L. Dorpsschool wint voetbaltoernooi in Goor. 22 mei: Raiffeisenbank Holten schenkt Hol ten een ziekenauto. Herman Tem pelman 25 jaar gemeente-chauffeur. Boerderij De Rinkelaar door brand verwoest. Echtpaar Lan- duwer-Jansen halve eeuw getrouwd. Vijfentwintig jaar HMV. Druk be zochte receptie en gezellige feest avond voor de leden. Jeugdkorps bracht serenade. Goorse bejaar den zongen voor bejaarden-soos. Jaarvergadering Hengelsportver. De Rietvoorn benoemde Herman Hilve- rink (thans te Dieren) tot ere-lid. Leo Halle stopt met training van VV Holten. Schoolreisje O.L. school Dijkerhoek. 29 mei: Echtpaar Vlogtman-Rensink vijftig jaar getrouwd. NS perrons ver lengd in verband met stoppen van zg. „intercitytreinen". Jaarverga dering Groene Kruis. Openbare hooi-zitting gemeentebestuur in Ami citia. Voor schoolverkeersexamen slaagden alle kandidaatjes. Holten A kampioen Hoofdklasse junioren. Leerlingen School met de Bijbel en Dorpsschool maakten uitstapjes naar Arnhem, Assen, Utrecht Urk enz. 5 juni: Stemming voor gemeenteraad brengt geen wijziging in politieke samenstel ling van het Plaatselijke parlement. Koninklijk goud voor mej. Jo Wol- ters i.v.m. 40 jarig onderwijs-jubi- leum. Schoolreisjes o.l. Kolschool. Uitstapje „Bejaardensoos" Espelo amuseerde zich tijdens gezellig school- en volksfeest. 12 juni: Echtpaar Tiekink-Bolink 50 jaar ge trouwd. HMV en drumband hoog ste aantal punten in mars- en tam boerwedstrijd in Gaardencomplex. Aan de wedstrijd namen korpsen en bands deel uit Laren, Lochem, Harf- sen, Gorssel, Markelo en Barchem. Diploma-uitreiking HAVO. Di recteur Mud, kritiseert „kreten" te gen het onderwijs. Inbraak in NS- station. Raad praatte bijna vier uur over structuurplan van stede- bouwkundige ir. R. Hajema. Zwemwedstrijden School met de Bij bel. Sportdag Holtense basisscho len. Adje Keulen-Deelstra ver richtte aftrap bij wedstrijd Irnsum- Holten. Afscheid van trainer Leo Halle en grensrechter Lieuwe Meins- ma in hotel Schippershuis in Terhor- ne (Fr.). J. Bennink te Enschede nieuwe trainer van VV Holten. C. W. Reeves, Kolweg 15, wint eerste prijs bij hengelwedstrijd van De Riet voorn. 21 cm waren voldoende voor een paar laarzen. 19 juni: Burgemeester Enklaar door de Hol tense gemeenschap op zeer spontane wijze gehuldigd i.v.m. zilveren ambtsjubileum. Woorden van waar dering, bloemen en geschenken op jubileumdag 18 juni 1970. Gelukwens van Canada's minister van Buiten landse Zaken. Bloemendefilé in Kalf- stermansweide. Geschenk van be volking: kleuren-T.V. In een dank woord zei burgemeester Enklaar on der meer: „Beste Holtenaren, deze dag is door u allen voor mij en mijn gezin tot een onvergetelijke gemaakt. Hartelijk dank voor uw medewer king in de achterliggende 25 jaar, zeer bedankt dat ik zo burgemeester voor u heb kunnen zijn ik zou het nog graag 25 jaar willen zijn. Holte- naren, vrienden, ik dank u". Uit voering Muziekschool-leerlingen in Rehoboth. Klas 1 en 2 van tje Kol school maken reisje naar Arnhem. 26 juni: „Aan mijn medeburgers van Holten" Dankwoord van burgemeester En klaar. Op 86-jarige leeftijd in Rijs- sen (bej. centrum „De Wellehof") overleden de heer II. Beltman, oud- stationschef der Ned. Spoorwegen en vanaf de oprichting tot september 1964 administrateur van ons blad. Holtens Gemengd Koor HGK beste prestatie van de dag op concours in Groenlo. 3 juli: Ned. Middenstandsbank N.V. opende modern kantoor in de Oranjestraat. Diploma-uitreiking Huishoudschool De Noordenbarg. In tent op de Borkeld (weide van Harwich) vijf weken Interkerkelijk recreatiewerk. Holten A op kraamvisite bij leider Jansen in de Beuseberg. Afscheid van meester Kroon als hoofd van de School met de Bijbel en installatie van het nieuwe hoofd de heer H. Ch. Vogely te Brielle. Hippisch festijn In Diessenplasweide georganiseerd door de Bergruiters. Ledenverga dering VV Holten benoemde Henk Tulier tot ere-lid en de heer J. H. Schuurman tot lid van verdienste. 10 juli: Woningbouw in De Haar (eindelijk) begonnen. Wolkbreuk zette straten blank. Burgemeester Enklaar ont ving foto-album (in kleur) bevatten de reportage van de feestelijkheden rond het ambtsjubileum op 18-6-'70. 17 juli: Goede vorderingen met afgraving en egalisatie sportcomplex Meermans kamp. Scholengemeenschap krijgt talenpracticum. Belangrijke uit breiding en modernisering firma H. Haan en Zn. in de Oranjestraat. Geslaagd zomerkamp Waardenborch- groep-verkenners in het Sauerland (West-Duitsland). 24 juli: Museum „Piet Bos" uitgebreid met prachtige diorama. Gebr. Wissink, Dijkerhoek, heropenden verbouwde en vergrote winkelpand. Inbraken in café 't Bonte Paard in Dijkerhoek en in de bungalow van de fam. Kra mer in de Holterberg. Grote be langstelling voor circus Salamon in Kalfstermansweide. Flinke deel name aan oriënteringsrit MAC De Holterberg. De Zwarte Nachtegaal (een clandestiene zender aan de La- geweg) door ambtenaren van de PTT-opsporingsdienst het zwijgen op gelegd. Tegen de eigenaar van de „vogel" E. J. D. werd proces-ver baal opgemaakt. 31 juli: Recreatiewerk (interkerkelijk) op de Borkeld weer uitstekend geslaagd. Voor kampdiensten, puzzeltochten, droppings, gezellige avonden bestond weer grote belangstelling. Dinant Dikkers won kleuren-T.V. bij verlo ting t.b.v. VV Holten. G.EB.-be- ambte G. Jansen in Den Haag op ho rens van een uit het slachthuis ont snapte stier. Dagje uit om nooit te vergeten 7 augustus: Burgemeester opende zestiende Bra derie. Willemien Wegstapel Brade rie-koningin 1970. Ballonwedstrijd voor de jeugd. Braderie-baby heet Gerharda Gerritdina Jozephina Ho- bert. Boeldag schot in de roos. Grote drukte op de Jennekesmarkt. De eerste Holtense autocross bracht vol op spanning en sensatie. Bergrui ters met grote krentemvegge in de kleedwagen op kraamvisite op erve Twenhaar. 14 augustus: De heer H. D. Alink, pres. kerk voogd Hervormde gemeente, geeft gemeenteraad aan de hand van ma quette uitvoerige uiteenzetting over de bouwplannen bejaarden-centrum. Waterfeest van zwemclub Twen- haarsveid. Drie avonden van be zinning in tent in Kalfstermansweide. 21 augustus: Raad neemt afscheid van de heren II. Gazan G. Landeweerd en A, Westerik. Zwemwedstrijden O.L. Kolschool. School- en Volksfeest in Dijkerhoek. Revue van D.A.T. uit stekend gepresenteerd. Kam pioenswedstrijden van zwemclub l'wenhaarsveld. Neptunes-beker voor Karin ter Hoeven en Frans Post. Zwemwedstrijden O.L. Dorpsschool. Geheime zender Batavia in De Look opgespoord. G. D. T. kreeg proce6-verbaal. 29 augustus: O.C.H. in het zilver. Zeer velen kwa men gelukwensen. Autobotsing op de Dorperdijk. Twee zwaargewonden. Dieplader met kraan botste tegen grote viaduct. Ds. R. Oosterhoff nam afscheid van Geref. Kerk. Frits Kramer snelste in Sint Japiks- loop. Zwemclub Twenhaarsveld de eerste in Zwemvijfkamp in Neede. Kolschool kampioen School-zwem- kampioenschappen. Drie eerste prijzen voor drumband HMV op in ternationaal concours in Wierden. VV Holten tweede in Hooiplukkers- toernooi in Lochem. 4 september: Meester Brouwer 40 jaar bij het on derwijs. Grootse huldiging in de rijk versierde hal van de school. Zang- en bloemenhulde door de kinderen. Het echtpaar Oolbekkink-Slettenhaar, Boschkampsstraat, 50 jaar getrouwd. Nieuwe raadsleden v.d. Hart, Nij- kamp en Westerik beëdigd. J. Riet berg en H. Klein Velderman gekozen als wethouders. Frits Paule-cup" voor Dinant Dikkers. Heidewan- deltocht WSV De Trekkers met ruim 1700 deelnemers. Kampioenschap pen schoolzwemmen Huishoudschool De Noordenbarg. Holtense Scho lengemeenschap voor de 3de achter eenvolgende maal winnaar van Go- delympische Spelen. Auto ramde boerderij van Volkerink aan de Raal- terweg. 11 september: De Unesco-tentoonstelling Moderne Kunst 1900-1925 in de aula van de Schoolgemeenschap. Vijf jaar Open-Deur-werk in Holten. Blauw witters als grondwerkers. 18 september: Bergruitertjes trokken per pony door de natuur. Inbraak in het EEG- slachthuis. 22 leerlingen van de School met de Bijbel naar Den Haag voor bezoek aan Prinsjesdag. Da meskapsalon Elegant officieel ge opend. Gouden medaille voor Ma- rietje Aaftink bij zwemkampioen- schappen OLS Dijkerhoek. Leer zame excursie ingelanden naar ruil verkavelingen in Luttenberg. Beer- zerveld, De Lutte en Eisen (Marke lo). veryolg van pagina 4 Transformator-huis gebouwd „Villa- terrein Look". Transformator-vermogen verdubbeld in trafo-huis „Spoirtdal". Transformator-vermogen verzwaard van 30-200 kVa. trafohuis „Rioolzui vering". Uitbreiding hoog- en laagspannings net ..Villaterrein Look". Uitbreiding Laagspanningsnet „le fase Haarplan". Uitbreiding Laagspanningsnet „Zo merhuisjesterrein". Plm. 103 nieuwe verbruikers zullen op het electriciteitsnet worden aange sloten. Diverse netten werden verplaatst ten behoeve van de ruilverkaveling Hol- ten-Markelo. Gas De gasafneming nam met 25 pet. toe. Het gasdistributienet werd uitge breid. Ik noem u het navolgende: Uitbreiding gasdistributienet in: „Villaterrein Look". „Ie fase Haarplan". Larenseweg, Rijssenseweg, Holter berg, Beuseberg. In uitvoering: Hogedruk transportgasleiding vanaf gasstation naar Villa-terrein Look. Plm. 95 nieuwe verbruikers zullen op het gasdistributienet worden aan gesloten. Keurings-, Waag- en Slachthuisbedrijf Het Keurings-, Waag- en Slachthuis- bedrijf, waarvan het slchthuisbedrijf wel het belangrijkste is, ontwikkelde zich voorspoedig, zij het niet zonder zorgen. De Amerikaanse eisen aan de Neder landse slachthuizen gesteld escaleren voortdurend. Het voldoen aan tot nu gestelde eisen heeft aan het bedrijf in het af gelopen jaar veel geld gekost, waar onder de rentabiliteit van het slacht huis moest lijden. Het zal u duidelijk zijn, dat on danks de verhoogde produktie van de gebruikers van het slachthuis en de daaruit voortvloeiende baten, de lasten dusdanig stegen, dat wij ons in het komende jaar opnieuw zullen moeten beraden of de geldende ta rieven nog wel kunnen worden ge handhaafd. Het aanstellen van een tweede dierenarts-adjunct-directeur van het gemeentelijk slachhtuis. waaraan op grond van de Amerikaanse eisen niet langer meer te ontkomen is, beïnvloedt de financiële uitkomsten van het slachthuis in nadelige zin. De heer C. Meindertsma trad op 1 mei 1970 in dienst als keurmees ter en de heer H.J. Podt per 29 juni- 1970 als slachthuisarbeider. De heer E. D. Ballast zal per 1 maart e.k. de ambtelijke dienst ver wisselen voor een betrekking in het particuliere bedrijfsleven, terwijl me juffrouw L. G. Aanstoot per 1 augus tus 1970 in de plaats werd benoemd voor mejuffrouw J. M. R. Hartsui ker. U nog enige cijfers noemende, ver meld ik u het navolgende. Aan rechten werden de volgende be dragen ontvangen: winkelslagers f 14.740. (1969: f 17.500,—): U-vlees N.V. f 455.096.— f1969: f 337.395,—) fa. Pagrach f 136.923.— (1969: f 118.486.—) De conclusie van deze cijfers is dat de inkomsten van het slachthuis met rond f 33.500,— zijn gestegen Bevolking De groei van de bevolking zette zich ook in het afgelopen jaar voort ik noem u de navolgende aantallen. Het inwonertal bedroeg per 15 de cember 1970: 7363. Aantal geboorten 141 (1969:161); aantal overledenen 66 (1969:46); geboorte overschot 75 (1969:1*15); 25 september: Vijf jaar Open-Deur-werk herdacht tijdens eerste lustrumdienst in Herv. kerk. Indrukwekkende herden kingsplechtigheid op de Canadese be graafplaats ter gelegenheid van de negende Canadese Pelgrimage. „De Schure", ontmoetingspunt jon geren op Meermanskamp, op uitno diging druk bezocht. Jubileumfok- dag Holbatheo in Dijkerhoek. De buurtvereniging De Haar opgericht. 2 oktober: „Social Evening" der Canadezen een blij feest. Gesneuvelde Holtense militairen door Canadezen herdacht. Veekeuring in Espelo. Bloe- menshow Dijkerhoekse schooljeugd. 9 oktober: Raad akkoord met voorstel van B. en W. om belangrijke kredieten te verstrekken voor scholenbouw in het Kolcomplex. Stanley Reeves werd schoolkampioen vissen. Bert Kna pen in de A-selectie afdeling Twente. 16 oktober: Burgemeester Enklaar reikte prijzen uit van de t.g.v. zilveren ambtsjubi leum gehouden ballonwedstrijd. G. J. Biesters haalt bij de Wippertsstuw in de Schipbeek snoek van 14 pond binnen. De heer Boele 25 jaar in gemeentedienst. In School met de Bijbel onderwijs in teken van Suri name. Tentoonstelling in de hal van de school. Ouderavond o.l. Dorps school. 23 oktober: Stichting Zieken- en ambulancever voer Holten en Omstreken krijgt de finitieve status. Koninklijk zilver voor controleur Jan Willem Jansen. Verkeersongeluk in Dorpsstraat bij Schuppert. De „Biester" open de nieuwe slijterij. Inbraak bij gebr. Schuppert. In Holten f 6400.- voor nieuwe Henry Dunant. Dij kerhoekse Plattelandsvrouwen her dachten 20-jarig bestaan. Feest avond duivenhouders in zaal Vos man. De heer E. K. Pronk geko zen als voorzitter afd. PvdA. 30 oktober: Holtense Handelsvereniging moder niseert Sint Nicolaasactie. Raad akkoord met B. en W. voorstel Kam- peerpaspoort. Jubileumconcert van HMV en drie zangkoren uitste kend geslaagd. Kabouters op be zoek in De Schure. Crosscountry gevestigde personen 312 (1969:281); vertrokken personen 219 (1969:196); positief migratiesaldo 93 (1969:85). Brandweer De rode haan kraaide dit jaar elf maal. De boerderij „De Rinkelaar" werd in de as gelegd. De totale sterkte van het brandweer korps bedroeg 26 man. Dank zij gebracht aan de brandweer lieden, die ook in het afgelopen jaar waakten voor have en goed van de Holter burgerij. Handel en nijverheid Ondanks de ongunst van de tijd voor de kleine ondernemer, bleek de Holtense middenstand over onderne mingslust te beschikken, getuige de moderniseringen, verbouwingen of opening van tal van zaken. Ik noem u: vestiging handwerkhuis Bos aan de Larenseweg; modernisering keurslagerij „Het Via duct"; verbouwing levensmiddelenbedrijf Voordes; uitbreiding meubelafdeling N.V. Gebr. Schuppert; verbouwing schildersbedrijf Wissink, Dijkerhoek; uitbreiding en modernisering rijwiel zaak e.a. fa. H. Haan en Zn. Verplaatsing dameskapsalon Stege- vestiging van garagebedrijf A. Bai- tes; vestiging slijterij Vruggink; uitbreiding kunstemballagefabriek Vaessen Schoemaker; vestiging filiaa] van de Nederlandse Middenstandsbank; verbouwing Coöp Raiffeisenbank. De plannen voor het houden vqn een marktdag zijn thans afgerond. In het komende seizoen, zal op de vrijdagmiddag, na bekomen hogere goedkeuring, markt worden gehou den. Koninklijke onderscheidingen De heren A. J. Nijendijk, J. Morssink en J. W. Jansen werden begiftigd met een eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Bene meriti Kerk Op 7 februari 1970 werd dominee P. Lugtigheid verbonden aan de Ne derlands Hervormde Gemeente van Holten. Dominee R. Oosterhoff, die enkele jaren behulpzaam was in het pasto raat der Gereformeerde Kerk, al hier en zich in deze jaren geliefd had gemaakt, nam afscheid en ver liet deze gemeente. Personeel De ambtenaren dezer gemeente heb ben ook in het afgelopen jaar veel werk moeten verrichten. Ik ben hen dankbaar, dat zij, niet ontmoedigd door de veelheid van werk, met blijmoedigheid hun taak vervulden. Ziekte en vacatures maakte de op dracht, waardoor de overgeblevenen stonden, niet lichter. In de plaats van de heer J. C. W van Dijke. die naar Wijhe vertrok werd de heer C. P. Beukenkamp or de afdeling financiën benoemd. De heer K. B. Koning mocht zijn uitnemende kwaliteiten beloond zich in een promotie, die hij in een nieu we functie in Epe vond. Mejuffrouw ,T. C, M. Veltkamp trad op 1 maart in dienst als ambtenares op de afdeling bevolking. De heer H Wagenvoorde vierde in juli zijn zilveren ambtsjubileum Het aantal ambtenaren dezer ge meente bedraagt 85, (1969:82). Politie De politie kwam gelukkig niet vom hete vuren te staan. Zij bleek ook dit jaar weer overtuigd manége Teun Beldman. Openhar tige discussie op door gemeentebe stuur in Het Bonte Paard gehouden Praatavond. Bestemmingsplan Buitengebied door raad vastgesteld. Jaarvergadering afd. Holten OLM. Open-Deur-bijeenkomst in Dijker hoek werd druk bezocht. 6 november: Verkaveling Meilinksbos. Gemeente bestuur waarschuwt per circulaire eventuele kopers. Mooie avond van de Holtense Kunstclub. Ere- escorte van Bergruiters bij huwelijk van bruidspaar Pieffers-Plante. Joop Nijland en mej. F. A. van Oor- spronk in prachtige trouwkoets naar het gemeentehuis. IJstent De 15 Manden wordt opgeheven. Feest avond met prijsuitreiking van Holba theo. VV Holten en Stichting Sportbelangen bouwen op Meermans kamp clubhuis en kleedkamers. 13 november: Vakman F. J. Schooien 25 jaar in ge meentedienst. CBTB-ers hielden praatvergadering. Jan Albert Ool- bekkink nieuwe Prins Carnaval. Kunstschilder Kees Stoop bedreigd bij demonstratief optreden tegen ver kaveling van Meilinksbos. Ouder avond School met de Bijbel en o.l. Dorpsschool. 20 november: Raiffeisenbank Holten neemt belang rijke uitbreiding in gebruik. Ouderavond Waardenborchgroep. Hoogste kJas Dorpsschool bracht be zoek aan De Vrijheid en museum Piet Bos. De heer H. Ph. Gazan benoemd tot secretaris PvdA-afd. 27 november: Wethouder J. Rietberg 25 jaar lid van de raad. Feestelijke intocht van Sinterklaas. Forumavond AR- kiesvereniging. Bloedplasma-actie afd. Rode Kruis geslaagd. Be stemmingsplan De Borkeld door de raad aanvaard. De heer J. W. Fonhof. leraar aan de Scholenge meenschap benoemd tot inspecteur bij het lager onderwijs. - Mooie suc cessen voor Bergruiters op indoor- concours te Meppel. Oudermidda gen lagere agrarische school te Bath men. 4 december: Burgemeester Enklaar opende auto bedrijf Ab Baltes. MAC De Holter berg in het zilver. Jaarvergade ring Postduivenvereniging De Berg- te zijn van de dienende functie, wel ke zij heeft te vervullen. De opperwachtmeester J. P. Poll Jonker verliet ons in de rang van adjudant om in Rhenen het groeps- commando op zich te nemen. De wachtmeester Timmer verliet ons als opperwachtmeester om in St. Maarten een postcommando te gaan vervullen. De wachtmeester J. Slettenhaar ging ons verlaten voor het volgen van een opleiding aan de verkeersschool der rijkspolitie te Bilthoven. De opperwachtmeester Meijer, die ook reeds door andere banden naar Holten werd getrokken, werd toege voegd aan de groep Holten der Rijks politie. Pers Tenslotte nog een enkel woord aan de pers gewijd, welke in verantwoor delijkheid voor haar voorlichtende taak, op goede wijze de berichtge ving verzorgde omtrent al wat er reilt en zeilt in deze goede gemeen te. Ik ben haar dankbaar voor haar objectiviteit en voor de wijze, waar op zij zich van haar voorlichtende taak kwijt. Samenstelling der raad De raadsverkiezingen, welke op 3 juni van dit jaar werden gehouden, gaven wel verschillen te zien in het aantal stemmen, welke op de ver schillende partijen werden uitge bracht, zij waren echter niet van dien aard, dat er in de zetelverde ling verandering werd aangebracht. In de personele sfeer kwamen ech ter wel wijzigingen voor. In de fractie van de CHU was het de heer A, Westerik die zijn zetel afstond aan zijn neef H. J. Westerik. Wethouder J. Rietberg hebben wij op 20 november in het zonnetje van onze grote waardering en genegen heid gezet, omdat hij gedurende 25 jaren op zo voortreffelijke wijze als raadslid en wethouder onze gemeen te diende. De heer H. Ph. Gazan, nog maar kort één der onzen verliet ons. De heer J. H. van der Harst nam zijn plaats in. Voorts zagen wij de heer G. Lan deweerd, die bijkans 25 jaren het raadslidmaatschap vervulde, waar van hij ongeveer een half jaar wet houder was, onze gelederen verla ten, om te worden opgevolgd door de heer A. J. Nijkamp. Ook hedenavond wil ik nog eens onder %voorden brengen, dat wij de afgetreden raadsleden dankbaar zijn voor de wijze, waarop zij hun raads lidmaatschap hebben vervuld, voor de wijze ook, waarop zij één der onzen hebben willen zijn. Alom zijn wij doende, om de wij ze, waarop land. provincie en ge meenten worden bestuurd te moder niseren. De aandrang daarop uit uw raad, voorzover het onze gemeente betreft, is eveneens merkbaar. In het kader daarvan, moge ik het toch wel zeer antieke instituut van de rondvraag onder uw aandacht brengen. Ik dacht, dat het hoog tijd wordt deze rondvraag af te schaffen en te vervangen door het indienen van schriftelijke vragen, waarop pen ge fundeerd antwoord mogelijk is. waar over een zinvoller gedacht enwisse- ting mogelijk is en meer past in de zakelijkheid van deze tijd. Mijne Heren leden van de Raad „De tijden kwamen en verdwenen" zo staat het in een lied. dat wij op de oudejaarsavond plegen te zingen Zo was het ook met het jaar 1970. dat ik in grote lijnen nog even aan uw oog heb willen voorbijtrekken Samen met u heb ik geïnventari seerd, wat de oogst is geweest van ons werken in het. afgelopen jaar Het resultaat is echt niet zo ge weest om ons over op de borst, te kloppen. Veel heeft ons tegengezeten, zwaar hebben wij tegen de stroom op moe ten roeien, wind in de zeilen is er nauwelijks geweest, maar en dat. is het belangrijkste wij hebben de vliegers. Sint Nicolaasfeest perso neelsvereniging Vaessen-Schoenma- ker en Co. Christelijke Platte landsvrouwen discussieerden over de Abortus Provocatus. 11 december: Sint Nicolaas-actie winkeliersvereni ging goed geslaagd. Sint bezocht de scholen en de rijkspolitie. Jaar vergadering ijsclub De Noordpool en Hervormde Vrouwengroep te Dijker hoek. 18 december: Nieuw fraai schoolgebouw in Dijker hoek nadert voltooiing. Afscheid van opper Jonker en wachtmeester Timmer. Tien leden vak vak bondsafdelingen gehuldigd i.v.m. 25- 40 en 50 jarig lidmaatschap. To neelclub CDC boeide met „Lawine". Holtense Plattelandsvrouwen her denken 25-jarig bestaan met recep tie en feestavond. „OCH" bezorg de medewerkers van bloedplasma- avond plezierige avond met Jan Blaaser's klucht „De onbekende we reld". 24 december: Fractie-voorzitters houden in zitting van het Plaatselijk Parlement Alge mene Beschouwingen gemeentebe groting 1971. Zilveren jubileum plaatselijke afd. Ned. Bond van Plat telandsvrouwen besloten met gezelli ge feestavond in Amicitia. Kerst middag Bejaarden Sociëteit. 30 december Burgemeester mr. W. II. Enklaar beantwoordt tijdens raadsvergadering uitvoerig fractievoorzitters op in de Algemene beschouwingen gestelde vragen en gedane suggesties. Be grotingen gemeente en verschillende bedrijven door raad in vrij vlot tem po behandeld en goedgekeurd. Kerstnachtsamenkomsten van de „Open-Deur-groep" in Ned. Herv. kerk werden weer zeer druk bezocht. Zuivelhandel Nijland opent mo derne winkelaan de Kolweg. Bur gemeester mr. W H. Enklaar houdt in laatste vergadering van de raad in 1970 zijn „Oudejaarstoespraak". 31 december: Holtens Nieuwsblad, het in Holten meest gelezen blad bestaat 22 jaar. En hiermee besluiten wij dit over zicht over het jaar 1970. dat hoe uit voerig ook, geen aanspraak wil ma ken op volledigheid. moed niet verloren, wij gevoelen ons geladen met energie om de tegenhe- den in het gemeentelijke leven tege moet te treden en voort te gaan met ons werk in het belang van onze ge meente, in hét belang van onze bur gers, die aan onze zorgen zijn toe vertrouwd. Zo gaat het mij, zo zal het u gaan, daar ben ik van overtuigd. Het jaar 1970 is een gedenkwaar dig jaar, u vergeve het mij, dat ik dit tans even op mij zelf betrek. Het was het jaar, waarin het 25 ja ren geleden was. dat ik als uw burge meester naar Holten werd geroepen. Op zichzelf misschien niet zo be langrijk. Wel belangrijk en hartver warmend was het voor mij, omdat deze, mijn jubileumdatum voor u en de gemeentenaren aanleiding is ge weest om op zo indrukwekkende wij ze van uw warme vriendschap en waardering jegens mijn vrouw en mij te willen getuigen. De herinnering aan deze onverge telijke dag, welke Holten mij en de mijnen op 18 juni 1970 heeft bereid, zullen mijn vrouw en ik met ons me- dedragen als een onvervreemdbare rijkdom, die zal blijven stralen over ons hele verdere leven Mijne heren wethouders en secre taris, De laatste verkiezingen hebben geen aanleiding gegeven de samenstelling van ons college te wijzigen. Ik ben daar persoonlijk dankbaar voor om dat daardoor onze samen werking kon worden geprolongeerd. De praktijk heeft immers uitgewe zen. dat deze een zeer goede is, ge baseerd als deze is op onze persoon lijke vrienschappelijke verstandhou ding. Een college, dat in zichzelf ver deeld is. dat niet vertrouwt in elkan ders integere bedoelingen moet fa len in het beleid, dat het te voeren heeft. Ik prijs mij gelukkig met mannen a's u. voor wie het begrip „behoor lijk bestuur" een levende realiteit is. te mogen samenwerken. U vrienden wethouders en secreta ris. want zo is onze verhouding ik dank u voor de wijze, waarop u het mogelijk maakt ons beleid fp voeren. Onze samenwerking heeft als belangrijke peiler, het grote ver trouwen. dat wij in elkaar kunnen stellen. Daar moet aan iedere bloem een traan aan iedere zon een ondergaan aan iedere dag een avond wezen. Zo is dan ook aan dit jaar weer een avond geweest, waarop wij ons sa men hebben bezonnen op de dag van het jaar. dat daaraan vooraf is ge gaan. Wij gaan thans het nieuwe jaar te- gemoed. waarin het werk en de plicht weer op ons wachten. De woorden van Tagore. de Indiase wijs geer mogen ons een aansporing zijn. om met moed en vertrouwen onze arbeid in 1971 weer aan te vatten, wanneer hii zegt: „Ik droomde, dat het leven vreugde was. „ik ontwaakte en het leven was plicht ..ik ging aan het werk en de plicht was vreugde". Moge het zo zijn, dat wij onze plicht, die wij ten opzichte van onze ge meente en de naaste hebben, als een •reugde zullen ervaren. ..Morgen" wordt heden geschreven, gH 'pvpnden bouwt wordend leven gij werkt voor der komenden lot. Deze woorden van Henriëtte Roland Holst, geschreven in haar bundel Kinderen van deze tijd", mogen ons. ouderen en jongeren, een ver maan zijn en ons binden op onze ver antwoordelijkheid om een samenle ving te bouwen, waarin voor allen het levensgeluk te vinden is. Veel geluk, veel arbeidsvreugde, veel voorspoed, ook een vrede des harten wens ik u toe in het nieuwe jaar. dat aangetreden staat. In onze stormende samenleving zij God u ook in 1971 nabij.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 7