Oudejaars-rede burgemeester mr. W. H. Enklaar Woeasdag 30 december 1970 4 Mijne Heren leden van de Raad, ,,Mijn uren gaan voorbij, gelijk het zand ,,dat langzaam door de vingers vliet. „en wegvloeit uit de vastgeslo- ten hand, „als water, dat ik dronk, maar proefde 't niet" Zo dichtte Jacqueline van dei- Waals en zo kunnen wij het haar na zeggen, nu wij in de eindeloosheid van de tijd een ogenblik stilstaan om achterom te kijken en een blik in de toekomst te werpen. Achterom zien is niet moeilijk, al dient men bij het trekken van con clusies wel te bedenken, dat deze nog maar betrekkelijke waarde heb ben. zolang men niet voldoende af stand kan nemen. Bij een bespiegeling omtrent datge ne, wat het nieuwe jaar ons moge lijk brengen kan, iets wat in een jaaroverzicht als dit toch ook eigen lijk niet gemist kan worden, heeft de ervaring geleerd, dat ik, om met de apostel Paulus te spreken, door een spiegel zie met een duistere rede. Wij leven heden ten dage in een wereld, waarin bijkans een ieder on vrede heeft. De één kan de vrede des harten niet vinden, omdat hij meent, dat dat het alles anders moet en dat ons samenlevingspatroon niet deugt, de ander ergert zich weer over de wij- zg. waarop de onvrede, waarover ik juist sprak, zich manifesteert. Het is de jongere generatie van al le tijden eigen geweest, dat zij zich afzette tegen de toen heersende maat schappij structuur. Het zoeken naar nieuwe wegen, de misprijzing van de tijd, waarin men leeft, het trachten om hervormingen aan te brengen en de zucht naar modernisering van de maatschappij, gij vindt deze terug in elk tijdperk van de geschiedenis. Als zodanig is er in feite ook in deze tijd niets nieuws onder de zon en is het verschijnsel der onvrede, waar over ik U sprak, een normaal ver schijnsel. Nieuw en ongekend zijn wel de he vigheid en ongeremdheid, waarmede de hervormingsdrang tot ons komt en tot gelding wordt gebracht. De ongekende mogelijkheden der communicatiemiddelen hebben op de onstuimige explosie van ontevreden heid en opstandigheid van vandaag een niet geringe invloed. Wij als oudere generatie, worden overspoeld door nieuwe ideeën. Men gunt ons nauwelijks meer de tijd, laat staan de gelegenheid om tegen spel te geven. Er vindt echter een escalatie plaats in de hervormingszucht, die re den tot bezorgdheid geeft. Ik zal de laatste zijn, die meent, dat alles maar zo zou moeten blijven, als het was. dat zou een heilloze zaak zijn, ik dacht echter wel, dat enige matiging in het vernieuwings proces op haar plaats zou zijn. De geschiedenis heeft immers ge leerd, dat de grote geestelijke en maatschappelijke veranderingen zich immers in een geleidelijke ontwikke ling hebben voltrokken, soms door schokken versneld. Ik mis heden ten dage de toleran tie en de oprechte bereidheid naar elkander te luisteren. Men is vaak te agressief, de kri tische geest is negatief gericht. Ik vraag mij wel eens af of de be reidheid om zich in positieve zin open te stellen voor de gedachten van de ander wel voldoende aanwe zig is. In dit verband zou ik gaarne her inneren aan wat Prof. Dr. J. Huizin- ga schreef in zijn boek ..In de scha duwen van morgen" gelijk ik reeds vaker deed. „Er moet een mogelijkheid van bekering een ommekeer zijn „in de gang van de beschaving. „Zij betreft de erkenning of te rugvinding van eeuwige waarden, wier wezen deze bui ten de stroom van „ontwikkeling en verandering stelt. „om zulke waarden is het te doen". Dit is mijns inziens het gevaar, dat ons ook anno 1970 bedreigt, dat wij in onze hervormingsdrift ook de waar den, waaraan het leven zijn waarde en betekenis ontleent, over boord werpen. In 1935, de tijd waarvan prof. Hui- zinga zegt, dat zijn tijd een intensie ver en grondiger proces van ont wrichting doormaakte als in de tijd perken van renaissance en revolutie, zegt hij: „Over de gehele wereld is een ge meente verspreid, „bereid om het nieuwe, als het goed is, te aanvaarden, „niet om het oude en beproefde prijs te geven, zij zijn „niet verbonden door leuzen en tekens, hun gemeenschap „is er één van dc geest". Ik dacht, dat deze conclusie van Huizinga er één is, die geldt voor al le tijden, ook voor vandaag. Zij ge ven een perspectief voor morgen. Ik heb er behoefte aan gehad de ze bespiegeling over de tijd. waarin "wij leven, te laten voorafgaan aan mijn. geschiedschrijving over het jaar 1970. Doch nu ter zake. Financiën In mijn verslag over de gemeeme- financiën van het afgelopen jaar kan ik kort zijn. De vorige week nog hebben wij ons op de financiële positie onzer ge meente uitvoerig beraden. Het jaar 1970 was het jaar, waarin onze geme.ente voor het eerst onder de curatele van het Rijk heeft ge staan, omdat de middelen onvoldoen de waren, om een sluitende begro ting te kunnen aanbieden. Ik heb het vorige jaar in mijn oudejaarsrede uitvoerig betoogd, waarom gegrepen moest worden naar het ultimum remedium. De minister van Binnenlandse Za ken heeft blijkbaar een wat optimis tischer blik op de ziekte van onze gemeente en heeft dit geneesmiddel de aanvullende bijdrage niet willen toedienen. Ik dacht, dat de minister een slecht diagnosticus is, een te zuinige apo theker was, onvoldoende begrip ook heeft getoond voor de rnstige ziek te, financiële bloedarmoede, waar- onze gemeente lijdt. Het is overigens ook onaanvaard baar, dat de minister bijkans een jaar nodig heeft gehad, om tot zijn negatieve beslissing te komen. Een beslissing ook overigens, waarbij de gemeente niet is gehoord. De vooruitzichten voor het komen de jaar, wij hebben daar de vorige week uitvoerig bij stilgestaan, zijn zonder perspectief. De begroting 1971 vertoont een ne gatief saldo ad f 340.000.terwijl het totaal cijfer in inkomsten en uit gaven f 12.391.721.44 bedraagt. Het tekort over 1970 bedroeg f 133.000.— met een totaal cijfer van f 10.500.000.— Ik hoop, dat de minister van Bin nenlandse Zaken op ons verzoek om een aanvullende bijdrage over 1971 snel en met meer .eaJi' ilszin als in IS70 zal beslissen. Het is zeer twijfelachtig of het wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk belasting gebied, dat thans bij de eerste kamer ligt, ook een verruiming van de gemeentelijke inkomsten zal brengen. V olkshuis vesting Toen wij in 1945 weer orde op za ken moesten stellen, was één van de belangrijkste zaken, de noodzaak om voor de huisvesting van ons volk te zorgen. Deze taak, door de daarvoor aan gewezen verantwoordelijke minister geleid, werd op de schouders van de plaatselijke overheden gelegd, waar bij van regeringswege tegelijk de be perkingen werden bepaald. Zo zijn wij, gemeentelijke overhe den, 25 jaren lang een vrij uitzicht loze weg gegaan. Wij hebben met de ons geboden mogelijkheden het uiterste gedaan, om in de zo hoog nodige huisvesting te voorzien. Wij vonden daarbij woningbouwcon- tingenten. curveprijzen. moeilijke grondwerving, met een veel te traag verlopende onteigeningspi'ocedure en planologische barricaden op onze weg. Het is spijtig om het na 25 jaren te moeten constateren, wij hebben het als Nederlanders, welke signa tuur de kabinetten ook hadden, niet verder kunnen brengen, dan dat het huisvestingsprobleem nog steeds niet verder bij zijn oplossing is gekomen als toen wij begonnen er onze tanden in te zetten. Ik weet we], dat het probleem complex is. Wanneer men wijken bouwt, behoren daarin scholen, ker ken, winkels, waterzuiveringsinstalla ties en dergelijke. Wat Holten betreft heeft onze lijst van woningzoekenden nog nimmer zo'n hoog aantal geteld. Ultimo 1970 komen er 295 woning zoekenden op deze lijst voor. tegen 226 ultimo 1969. Het is zonder meer duidelijk, dat onze woonruimtecommissie voor een wel zeer ondankbare taak is gesteld. Zij wordt regelmatig geconfronteerd met de noden, die gebrek aan woon ruimte voor velen met zich mede brengen. Het betrachten van de verdelende rechtvaardigheid is moeilijker dan ooit, hoe gewetensvol dat doet men men ook te werk gaat. Erkentelijkheid verdienen de leden dezer commissie. Ik breng hen deze hedenavond bijzonder gaarne. De bouw van 53 premiewoningen, door de woningbouwcorporatie „On ze Woning" zou meer mogelijkheden hebben kunnen scheppen, ware het niet, dat talrijke bewoners van wo ningwetwoningen, die daarin op grond van hun inkomenspositie in feite niet thuis behoren, de bewoning van deze woningen hadden laten voor bijgaan. Het „blijf zitten waar je zit en verroer je niet", dat bij vele woning wetbewoners, die op grond van hun inkomen niet thuis behoren, heeft ge golden, heeft tot gevolg, dat de 53 premiewoningen voor het grootste gedeelte zullen worden bewoond door gezinnen, waarvoor het huisvestings beleid onzer gemeente niet direct verantwoordelijk is. Ik zou gaarne hebben gezien, dat de velen, die door omstandigheden in een woningwetwoning zijn terecht gekomen en jaren lang hebben ge profiteerd van een huis, die niet in overeenstemming was met hun finan ciële draagkracht, toen de kans er was om dit wel te doen zulks niet zouden hebben nagelaten. De woningwet anno 1901 heeft de mogelijkheid tot het bouwen van wo ningwetwoningen geschapen, omclat moest worden voorzien in de huisves ting van de minst draagkrachtigen. Dit principe geldt nog steeds. Wat daarvan dan ook zij, het ge volg is, dat de vele woningzoekenden met een smalle beurs of langer zul len moeten wachten op hoognodige huisvesting of een huis moeten be trekken, waarvan de huur hun finan ciële draagkracht te boven gaat. Het wetsvoorstel, door de kamer verworpen, waarbij een zogenaamde huurbelasting zou worden ingevoerd; zou in deze wellicht een nuttige regu lerende functie hebben kunnen ver vullen. De daarna door de minister in het leven geroepen individuele huursub sidie, sorteert nagenoeg geen effect, omdat de tariefiëring irrieeël is. Het beeld, dat ik U moet schilde ren is somber. Hierbij komt. dat het woningbouwprogramma, dat wij in 1970 hadden willen realiseren, niet van de grond is gekomen. De bouw van 53 premiewoningen, 10 woningwetwoningen en 12 bejaar- denwoninge stagneerde op onver antwoorde wijze, welke bij ons college ernstig misnoegen wekte. De follow up in deze door de bouw van 50 keuzeplanwoningen en 17 premiewoningen ging de mist Een eindeloos traineren en uiteinde lijk het niet halen van de curveprijs van de minister, deed alle moeite en energie aan de voorbereiding der plannen besteed, te niet. Ten einde U enig inzicht te ver schaffen omtrent de bouwactiviteiten, welke in het afgelopen jaar dan wel tot ontplooiing konden komen, diene het navolgende: In aanbouw zijn: 53 premiewonin gen, 10 woningwetwoningen, 12 be- jaardenwoninge, particuliere pre miewoningen en 11 particuliere vrije sector woningen. In het afgelopen jaar kwamen ge reed: 11 woningwetwoningen (1969: 35), 13 particuliere premiewonin gen (1969: 17) en 29 particuliere vrije sector woningen (1969: 17). Er werden 150 bouwvergunningen verleend (1969: 200). In combinatie met de gemeenten Wierden, Rijssen en Markelo, zullen in het komende jaar nog 17 bejaar denwoningen worden gebouwd. De woningbouw in het villaterrein ..De Look" kwam op gang. Het bejaarden centrum der Nederlands Hervormde Gemeentr. wordt besteksklaar ge maakt. Het is te verwachten, dat in 1971 met de bouw daarvan een aan vang zal worden gemaakt. Voorts zal. in verband met de sa menwerking met de woningbouwcor poratie ..Onze Wonine" te Deventer de overdracht van het woningwetwn- ningenbe'it "an deze pemeente wor den voorbereid. Verwerving srronden in het bestemmingsplan ...iuw met de voortgang van de woningbouw, houdt de verwerving van gronden in het bestemmingsplan „De Haar" verband. Onze weg is in dit opzicht al even min over rozen gegaan. Onze vroege re taxateur heeft de op zich geno men taak niet met die voortvarend heid verricht, als wij wel wensen en wel nodig was. Noch bij hen. wier grond wij wen sen aan te kopen, noch bij ons heeft de wijze, waarop de onderhandelin gen werden gevat, veel waardering geoogst. Wij betreuren het, dat met hen, van wie wij grond wensen aan de kopen, niet sneller werd afgehan deld, waardoor wellicht onzekerheid over de bedoelingen van het gemeen tebestuur zou kunnen worden go- wekt. Ik moge het echter bij deze gele genheid nog eens duidelijk zeggen, do aankooppolitiek van de ge meente een rechtvaardige beoogt te -ju en dat deze er niet toe za] lei den, dat een langer wachten een in verhouding hogere prijs ten gevolge zal hebben. Zij, die dat zouden menen, moge ik er aan herinneren, dat tenslotte die genen, die met ons tot een overeen komst kwamen, reeds lang recht op rente bezitten over de bedongen koopprijs. Het onteigeningsplan „De Haar" werd vastgesteld. Te verwach ten is. dat de goedkeuring in het vroege voorjaar 1971 zal worden ver kregen, waarna de verwerving van gronden in zeer snel tempo zal kun nen plaatsvinden. Ik moge voorts nog vermelden, dat in het afgelopen jaar, 38.158 m2 grond werd verkocht voor een hedrag van f 837.762.—. Planologie Vele jaren lang heb ik U de tot standkoming van verschillende be stemmingsplannen in het vooruitzicht gesteld. Dit jaar mag ik er met voldoening op wijzen, dat activiteit van onze stedebouwkundige tot resultaten heeft geleid. Ik noem U: le herziening Bestemmingsplan dorp Holten door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. (ondergeschikte herziening, aanpassing op enkele punten aan de werkelijke situa tie); 2e herziening Bestemmingsplan dorp Holten door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Bungalowterrein langs Rijssense- weg. le herziening Bestemmingsplan „De Haar" gedeeltelijk goedgekeurd. Betreft viaductsituatie. 2e herziening Bestemmingsplan „De Haar" in voorbereiding. Bestemingsplan „Look" door Gede puteerde Staten goedgekeurd. Herziening bestemingsplan „Twen- haarsveld" in studie. Bestemmingsplan „Beuseberg" in voorbereiding. Bestemingsplan ..De Borkeld" in raad van 24 november 1970 vastge steld. Bestemingsplan voor de recreatie terreinen „De Prins, Espelo en kam- ëpeerterrein De Holterberg (Vene klaas)" in voorbereiding. Bestemingsplan voor de kom van het dorp in voorbereiding. Bestemmingsplan sportveldencomplex „Meermanskamp" door Gedeputeer de Staten goedgekeurd. Streekplan IJsselvallei in bewerking. Ontwerp-structuurplan Holten behan deld in informele raadsvergadering op 9 juni 1970. Bestemmingsplan voor het buitenge bied in raadsvergadering van 28 okto ber 1970 vastgesteld. Ik wil daarbij gaarne mijn compli ment maken aan Ir. R. Hajema, on ze stedebouwkundige, die ons in het afgelopen jaar op zo kundige wijze ter zijde stond. Aan een enkel facet moge ik nog enige aandacht wijder-, zal binnenkort worden herzien. Het wegenstramien, zoals dat is neergelegd in het ontwerp-structuur plan Holten, heeft het wenselijk ge maakt het bestemmingsplan „De Haar" daarop te enten. Op korte termijn zal U de onder- werpelijke herziening bereiken, waar bij de noord/zuid verbinding Larense- weg/viaduct zal komen te vervallen. Voorts is het noodzakelijk gebleken reeds nu, nu met de ontsluiting van het bestemmingsplan „Beuseberg". waarin ruimte zal worden geschapen voor ongeveer 3250 bewoners. Het moet mij van het hart. dat de goedkeuringsprocedure, welke het provinciaal Bestuur zich daarvan be wust is en streeft naar een snellere en effectievere behandeling van hun ter goedkeuring toegezonden plannen. Inde huidige tijd, waarin soms vaak snel beslissingen genomen moe ten kunnen worden, is het niet meer verantwoord, dat een goedkeurings- beslissmf zn lan<? onderweg is, als thans het geval is. Gemeentewerken De zorgen van de dienst gemeente werken beslaan een groot deel van de gemeentelijke activiteiten. Er zijn niet zo -heel veel facetten van de gemeentelijke bemoeiingen waarbij gemeentewerken niet betrok ken is. Onderhoud van wegen en straten, woningbouw, riolering en planologie, zij zijn alle onderwerpen, waarbij gemeentewerken direct betrokken is. Het afgelopen jaar waren bij gemeen tewerken een aantal zilveren jubilea te herdenken. Het waren de heren H. Tempelman en F. J. Schooien, terwijl de technisch ambtenaar A. Boele terug mocht zien op een 25-jarige ambtsvervulling bij de overheid. Dank zij hen gebracht voor de wijze, waarop zij al die jaren de gemeente hebben gediend. Huisvuilophaaldienst Het vorige jaar vermeldde ik de reorganisatie van de huisvuilophaal dienst. Sedertdien is echter gebleken, dat de in 1969 doorgevoerde reorga nisatie tóch niet geheel gebracht heeft wat wij daarvan aanvankelijk verwachtten. De bewoners van het buitengebied doen terecht een steeds sterker be roep op ons, om ook hen in deze dienst te betrekken. Het ophalen van vuil ook in dit ge bied is inderdaad hoogst gewenst, terwijl ook het ophalen van grof vuil moet worden geregeld. In verband daarmeede werd op nieuw een reorganisatieplan ontwor pen, omtrent de wijze, waarop de kosten hiervan rechtvaardig over al len kan worden verdeeld. Binnenkort zal u een voorstel berei ken. De voetgangers- en fietsentunnels nabij het viaduct verkeren in het laatste stadium van voorbereiding. Verwacht mag worden, dat de aan leg daarvan in het voorjaar zal wor den aangevangen. lie Provinciale Waterstaat legde het zandbed voor een nieuwe Provinciale Larenseweg, welke aansluiting moet geven op de autosnelweg E8. Het is te verwachten, dat deze weg einde 1971 zal zijn afgebouwd, wanneer de autosnelweg E8 voor het verkeer zal zijn opengesteld. Wanneer de plannen van de Pro vinciale Waterstaat niet veranderen, zal daarmede de verkeercongestie in het dorp Holten volmaakt zijn ge worden. Aldus immers zal al het opgaande en afgaande verkeer naar en van de autosnelweg E8 gedwongen worden zijn weg te zoeken door de daarop niet berekende straten van het dorp. Deze nieuw aan te leggen weg im mers zal haar einde of haar begin vinden ten zuiden van het dorp Hol ten. Wij hebben er bij Gedeputeerde Staten op aangedrongen, dat deze weg alsnog zal worden kort gesloten op de oude E8. De verkeerssituatie in het dorp Holten is reeds zorgwekkend zij zal chaotisch worden, wanneer de Pro vinciale Waterstaat de door hen be gonnen wegaanleg niet voltooit. Einde 1971, wanneer de autosnel weg E8 in gebruik zal worden geno men, is reeds in zicht. Periculum est in mora. Onderwijs De sterke veranderingen, welke in onze maatschappij bezig zijn zich te voltrekken, zijn ook aan het onder wijs niet voorbijgegaan. Ik doel hierbij bepaald niet alleen op de Mammoetwet en het wetsont werp op het basisonderwijs, welke Wegen In het kader van de ruilverkaveling werden in het afgelopen jaar reeds verschillende wegen verhard. Het stemt tot voldoening, dat thans reeds op deze wijze het werk van de ruilverkavelingscommissie zichtbaar is geworden. De activiteit van de gemeente op het gebied van wegenverharding daar entegen, was maar zeer bescheiden. In het villapark „De Look" wer den een aantal ontsluitingswegen ver hard, terwij] de Geskesdijk van een asfalllaag werd voorzien. Aan de ontsluiting van het bestem mingsplan „De Haar" wordt hard gewerkt. Het feit, dat de grondverwerving in dit bestemingsplan nog niet is vol tooid, brengt ook in dit opzicht moei lijkheden met zich mede. Niettemin zullen daardoor de in aanbouw zijnde woningen op tijd lang gebaande wegen kunnen worden be reikt. De Rijkswaterstaat had ook in In-' afgelopen jaar oog voor moeilijk- verkeerssituaties. Zo werden verbeteringen aange bracht bij hel recreatieterrein ,.D< Prins", in Dijkerhoek nabii de Rin keiaar, terwijl een ingrijpend" ver betering op stapel staat van de Rijks weg naar Markelo. de gehele structuur van ons onder wijs ingrijpend .veranderde en zal veranderen. Het is een goede "zaak, wij hier in Holten ervoeren dit, dat ons onderwijs werd hervormd en ver nieuwd. Ik denk met zorg aan het zoge naamde „rode boekje", waarvan het Algemeen Dagblad schreef, dat het een spreekbuis is voor kritische lera ren, die over de hoofden van hun leerlingen heen hun maatschappijkri tiek aan de man willen brengen. Gelukkig, dat daarvan in Holten geen sprake is en dat aldaar de scho len functioneren, zoals deze behoren te functioneren, - namelijk dat de leerling geleerd wordt zelf zijn hou ding te bepalen ten opzichte van de vragen en problemen, die uit onze samenleving tot hen komen. Met voldoening en dankbaarheid wil ik gaarne getuigen van de inzet van allen, die aldaar bij het onder wijs hun taak vervullen. Openbare lagere Dorpsschool De Dorpsschool zal, naar verwacht mag worden weer een aanmerke lijke groei van het aantal leerlingen te zien gaan geven, zodra de wonin gen in de Haar betrokken zullen wor den. Het hoofd van de school de heer B. H. Brouwer vierde onder grote belangstelling het feit, dat deze 40 jaren het onderwijs diende en ik mag wel zeggen ten zegen was. Openbare lagere Kolschool. De groei van deze school gaat nog steeds door. De verbouwing daarvan werd noodzakelijk. De omstandigheid, dat ook een per manente kleuterschool gebouwd moest worden, maakte het mogelijk lager en kleuteronderwijs onder één dak te brengen, een oplossing, die volkomen past in de nieuwste in zichten op onderwijsgebied. Mejuffrouw J. H Wolters vierde haar 40-jarig ambtsjubileum, ter ge legenheid waarvan haar de ereme daille in goud verbonden aan de or de van Oranje Nassau werd toege kend. Het gymnastiekonderwijs komt op de ze school niet voldoende tot zijn recht in verband met het ontbreken van een gymnastieklokaal. Realise ring van een dergelijk lokaal is voor alsnog niet te verwachten. Openbare lagere school Dijkerhoek De verbouwing van de school vordc.- de in het afgelopen jaar. Halverwe ge het jaar kon in verband met de groei van hei aantal leerlingen op dracht worden verleend tot het bij bouwen van een 4e leslokaal. Wanner begin volgend jaar de school in gebruik zal worden geno men, zal Dijkerhoek een onderwijsin richting rijk zijn, die gezien mag worden. Openbare Scholengemeen schap voor havo - mavo - meao Laze school is ook in hel afgelopen jaar een magneet geweest voor tal van leerlingen uit de regio, die h.a.v.o., m.a.v.o. of m.e.a.o. wensen te volgen. De school lelde 800 leerlingen (1969:725) waaraan 43 leeraren; (1969 41; lesgaven. De Scholengemeenschap leverd< de derde inspecteur voor hel. lage onderwijs. De heer Fonbof diens benoeming tol het lager onderwijs de Rijn ons per .1 ten. Ook in 1970 moésten 7 noodlokalen worden bijgebouwd voor een bedrag van f 490.000,zodat er thans 39 lo kalen, waaronder 25 noodlokalen in gebruik zijn. Er is onzerzijds ten departement» met nadruk op gewezen, dat er aan de bouw van noodlokalen thans een einde dient te komen. Verwacht mag worden, dat in de loop van het komende jaar vergun ning zal worden gegeven voor de verbouwing van de school, zodat eer lang de gebouwde noodlokalen zullen kunnen verdwijnen. Al met al een wonderlijke gang van zaken. Zodra de vergunning tot verbouw van het bestaande schoolgebouw, waai'in de bouw van 2 gymnastieklo kalen zal zijn begrepen, is verstrekt zal kunnen worden bezien, in hoever re het mogelijk zal zijn in plaats van deze twee gymnastieklokalen één sporthal te bouwen. Anticiperende op deze beslissing, zijn daaromtrent reeds overleg en beraad gaande. Onze aanvrage tot stichting van een atheneum, het niet te missen on derdeel van de Scholengemeenschap, werd afgewezen. Het beroep tegen deze beslissing van de Staatssecreta ris van Onderwijs en Wetenschappen zal op 18 januari 1971 bij de Raad van State dienen. Wij zien met vertrouwen de uit spraak te zijner tijd tegemoet. School met de Bijbel Deze school werd uitgebreid met 2 lokalen. De ingebruikstelling daarvan mocht door mij worden verricht. De heer J. Kroon, meer dan 25 ja ren hoofd van deze school, legde aan het einde van de cursus zijn functie neer. Bij die gelegenheid bleek terecht hoezeer men de heer Kroon waar deerde, hoe dankbaar men ook was, voor het vele werk en de niet afla tende ijver, welke hij aan de school ten goede liet komen. De heer H. Ch. Vogely volgde met ingang van de nieuwe cursus de heer Kroon op. Huishoudschool der OLM Deze school toonde ook het afgelo pen jaar weer, welk een nuttige functie deze in de regio vervult en hoezeer er aan de opleiding, welke deze geeft behoefte bestaat. Het aantal leerlingen bleef gelijk Aantal overnachtingen 1969 280.402 Aantal overnachtingen 1970 290.880 Toename 10.478 Aantal hotelovernachtingen 1969 18.624 Aantal hotelovernachtingen 1970 18.000 minder 624. Aantal kampeerders 1969 75.612 Aantal kampeerders 1970 93.650 toename 18.038. Aantal buitenlanders 1969 1.062 Aantal buitenlanders 1970 1.010 minder 52 personen. Logiesaccommodatie op 145. De school worstelt met een ruimte probleem. Eén klasse is onderge bracht in de Dorpsschool. Onderzocht wordt in hoeverre het onderwijskundig aantrekkelijk kan zijn, wanneer deze huishoudschool een onderdeel zou gaan uitmaken van de Scholengemeenschap. Kleuteronderwijs De Kleuterschool Tuinstraat ontwik kelde zich naar wens. Zodra de Haar zal worden bewoond zal ook deze school daarvan de druk ondervinden. De Kolkleuterschool, zolang onder primitieve omstandigheden gehuis vest, zal in het komende jaar in een nieuw gebouw worden gehuisvest en worden geïntegreerd in de openbare lagere Kolschool. In feite zal zij dan een zogenaamde B.K. school worden, zoals in denieu- we wet op het basis onderwijs is voorzien. Zo wordt aan deze Kolkleuter school het bijbelse woord bewaar heid, dat vele laatsten de eersten zullen zijn. Christelijke kleuterscholen De christelijke kleuterschool aan de Schoolstraat ontwikkelde zich over eenkomstig de verwachtingen. De Christelijke Kolkleuterschool zal in het komende jaar in een nieuw schoolgebouw aan de Hoffesstraat worden gevestigd. Uw Raad gaf daaraan zijn financiële medewer king. Schooladviesdienst Beraad is gaande over de mogelijk heid om in de Regio Deventer een schooladviesdienst in het leven te roepen. Een gemeenschappelijke Te- geling ter zake wordt thans gecon- cepieerd, waarover te zijner tijd uw gevoelen zal worden gevraagd. i verband me' inspecteur var Alphen aar il o.k. veria Recreatie en toerisme Het verbeteren van het recreatie ve en toeristische klimaat van deze gemeente heeft immers onze bijzon dere aandacht gehad. Bij het vaststellen van bestem mingsplannen, ik denk aan het be stemmingsplan ,De Borkeld" hebt u een planologische beslissing in de re creatieve sfeer genomen. Voorts moge ik herinneren aan de wijziging van de kampeerverordening, waarbij misbruik maken van een kampeerpaspoort aan banden werd gelegd. Voorts heeft Uw Raad zich duide lijk en verontwaardigd opgesteld te genover grondspeculanten, die door hun praktijken de schade aan natuur gebieden hierdoor toegebracht, niet tellen, doch slechts het eigen gewin. Uw medelid Ten Berge heeft de ver dienste, hierin voortrekker te zijn. Ik hoop dat het de grondspeculan ten duidelijk zal zijn geworden, te meer omdat ook andere Jnstanties zich met hun doen en laten zijn gaan inlaten, dat aan praktijken als de hunne, een halt zal worden toegeroe pen. Uw aan duidelijkheid niets te wen sen overlatende stellingneming, ver wijst overigens iedere toekomstver wachting omtrent mogelijke bestem mingsverandering naar het rijk der fabelen. Wanneer deze gronspeculanten zelf zouden geloven in datgene, wat zij potentiële kopers voorspiegelen, dan zouden zij er wijs aan doen, om de door hen aangekochte en ten ver koop aangeboden gronden, zelf le behouden, zij zouden dan immers zelf de winst kunnen toucheren. Zij geloven hierin blijkbaar ook zelf niet, daarom geeft hun handelen voedsel aan de veronderstelling, dat zij niet te goeder trouw zijn. Het Recreatieschap Salland maak te het eerste resutaat van zijn ar beid zichtbaar in het rapport „voor studie voor het recreatie-basisplan". Aan het einde van 1971 mag het Basisplan tegemoet worden gezien. Verwacht mag worden, dat u dan tevens voorstellen zullen bereiken op welke wijze de voorstellen tot. re- m®"H!Wing r>n «nHehHnp van de regio Salland kunnen worden gerealiseerd in hoeverre ook aan hel Recreatieschap Salland een uitvoe rende taak zou moeten worden toe- vertrouwd. De tnerisl enstroom naar Holten mgevancen en aanget'-okken dom le V.V V bliift aanhouden. rk moge met enige differ" id=true- ren, "Ventri "aVrnnttpgasf en '980 45,830 Aantal vakantiegasten 1970 48 520 (o'"-ame R90 personen Aantal personen dagtoerisme 223.00 toename 3000 (schatting) 8 hotels met 248 bedden gelijk als in 1969; 8 pensions met 100 bedden 80 bedden minder; 10 bungalowbedrijven 1200 bedden 98 bedden meer; 110 particuliere bungalows 660 bed den 120 bedden meer; 9 kamerverhuurders 60 bedden 65 bedden minder; 10 campings/kampeerterreinen 4000 plaatsen, 1000 plaatsen meer. De conclusie, welke uit deze cijfers te trekken is, is deze: toeneming aantal vakantiegasten, 2.890 pers. toeneming aantal dagtoeristen, 3000 pers.; toeneming aantal overnachtingen 10.478; vermindering hotelovernachtingen 624; toeneming aantal kampeerders 18.038 pers.; vermindering aantal buitenlanders 52 pers. Het aantal logeerbedden vermeerder de met 73 terwijl het aantal plaatsen op de camping met 1000 vermeerder de. Het museum „Piet Bos" dit jaar wederom uitgebreid met een fraai diorama vertoonde eveneens een stij ging van het aantal bezoekers ten bedrage van ongeveer 500. De midgetgolfbaan zag het bezoe kersgetal van 6400 tot 9100 stijgen. De jaarlijkse Braderie trok ook dit jaar weer velen naar Holten. Gelukkig mogen wij zijn met het feit, dat de intercity treinen te Hol ten stoppen. Helaas hebben N.S., 't rijwielvervoer naar Holten nog niet hervat. Ook de recreatietent, uitgaande van de kerken mocht zich in een goede belangstelling verheugen. Het zwembad „Twenhaarsveld" werd door 117.000 zwemmers en zon- aanbidders bezocht, hetgeen vergele ken met vorig jaar een teruggang van 13.000 bezoekers betekent. Ten behoeve van de levenskrachti ge zwemclub werd een verlichting aangebracht. In het komende jaar hopen wij in staat te zijn voor verwarming van het zwemwater te zorgen, terwijl de chloorinstallatie zal worden vervan gen. Cultureel en maatschappelijk leven Het is een vanzelfsprekende zaak, dat in de kleine gemeenschap, waar in wij mogen leven, de ontplooiing van het culturele leven niet veel kansen heeft. De grote concurrent de Televisie, houdt bovendien velen thuis, die voor dien deelnamen aan de culturele ma nifestaties in eigen plaats. Het stemt tot voldoening, dat er nog zovelen zijn, die desondanks, aan de actieve beoefening van muziek, zang en toneel deelnemen en daarin tot opmerkelijke prestaties kwamen, die hun erkenning vonden op concour sen. De muziekvereniging I-IMV en de toneelvereniging OCH stonden terecht stil bij hun zilveren jubileum, waar bij hen van vele kanten hulde werd gebracht voor de wijze, waarop zij de gemeenschap hebben gediend. De Holtense Kunstclub van dokter Nagelhout, bleef actief, evenals onze plaatselijke beeldende kunstenaars Stoop en Post. Sport De totstandkoming van een sport veldencomplex, waaraan reeds zo lang een dringende behoefte bestond is in het afgelopen jaar weer een stap nader bij zijn totstandkoming ge komen. Het idee van Uw medelid Van Schooten, om door zandafgraving een startkapitaal te verkrijgen waaruit de aanleg van dit complex mede gefinancierd zou kunnen worden, bleek de stem der wijzen te zijn. Hierdoor werd het toch mogelijk reeds met de aanleg te beginnen, voordat andere middelen aanwezig waren. Een provinciaal subsidie ad f 25.000 versterkte voorts het startkapitaal. Na gemeenschappelijke inspanning zijn thans perspectieven in zicht ge komen die de realisering van het sportcomplex nader bij brenger». Een actie van een potentiële poli tieke partij „Pro Sport", welke zich voor de gemeenteraadsverkiezingen aandiende, heeft het bereikte resul taat geen enkele invloed gehad. De sportstichting verdiende de kritiek, die uit de protestactie „Pro Sport" te proeven was, geenszins. De bouw van een clubhuis en kleedkamers geldt thans de inzet van de krachten der sportstichtting en de voetbalvereniging Holten. De Zwemclub „Twenhaai'sveld" en de landelijke ruitervereniging „De Bergruiters" boekten opmerkelijke re sultaten. De motor- en automobielclub „De Holterberg" verzorgden een motor cross op de Zuurberg en de Overijs- selrit. Zij stond voorts stil bij haar 25-jarig bestaan. De wandelvereniging „De Trek kers" organiseerde als vanouds een heidewandeltocht, waaraan 1700 per sonen deelnamen. De gymnastiekvereniging Bato toon de een gezond verenigingsleven en was inventief bij het ontwikkelen van tal van activiteiten. Tntergemeontfliike Samenwerking De intergemeentelijke samenwer king, berustende op de wet gemeen schappelijke regelingen tendeert, alom hoe langer hoe meer naar gewestvor ming. Reeds geruime tijd geleden besloot Uw raad in principe toe te treden tot hel gewest Deventer, waarin de gemeenten Deventer, Bathmen. Die- oenveen. Olst, Wijhe. Raalte, Gors- se], Voorst en Holten in een samen werkingsverband de krachten zullen bundelen. Begin volgend iaar zullen de Raden der gemeenten, die aan een gewest- vorming begeren mede te werken in Deventer bijeen worden geroepen, teneinde in onderling beraad te trach ten de beoogde gewestvorming weer een stan.ie verder te brengen. Zii. die geloven haasten niet. zou men in dezen kunnen zeggen. De overtuiging, dat de bestuurst.ruc- tuur, zoals wij die thans kennen, hervorming behoeft, is allerwege aan wezig, al was het alleen reeds, om dat de onderscheiden gemeenten be paalde taken, die op haar afkomen, niet meer alleen aankunnen. Het is noodzakelijk de krachten te bundelen. In dit verband moge ik U wijzen op de samenwerkingsverbanden, wel ke in het afgelopen jaar tot stand kwamen of waarvoor de voorberei dingen getroffen werden. 1. Samenwerking inzake de automa tisering van Overheidsadministra ties tussen de gemeenten in de provincies Overijssel en Gelder land en de provinciale besturen. 2. gemeenschappelijke ambulance dienst. 3. schooladviesdienst. Gezondheidszorg De vereniging „Het Groene Kruis" zag haar taak in deze gemeente groeien met het aantal inwoners. De zusters Ter Borg en Strijker aan deze beide arbeidzame en aan hun werk toegewijde vrouwen zij een eresaluut gebracht groeide het werk voor de lijdende medeburger bo ven het hoofd. Een derde zuster zal binnenkort haar arbeid in deze gemeente begin- Het is duidelijk, dat deze uitbrei ding niet alleen van de gemeente, maar ook van de leden der vereni ging een hogere bijdrage zal vorde- Terecht dacht ik en het offer meer dan waard. Het ambulancevervoer, waarvoor tot deze zomer de heren J. P. G. Müller en Joh. Aanstoot de zorgen en het financiële risico droegen, is op zakelijk meer verantwoorde basis ko en te rusten. Daartoe is een stichting in het leven geroepen, waarin Groene Kruis, Ro de Kruis, E.H.B.O. en gemeente par ticiperen. Dankzij een koninklijk gebaar van de Coöp. Boerenleenbank, kon 'n mo derne ziekenauto worden aangekocht. De Algemene Bank Nederland en de heer K. Greep vingen door toezeg ging van een jaarlijks bedrag res pectievelijk een bedrag ineens de eerste stoot van een nadelig exploi tatiesaldo op, terwijl thans ook onze gemeente daarin zal participeren. Dankbaarheid komt toe aan de he ren Müller en Aanstoot, die tot voor kort de exploitatieuitkomsten van de ambulancedienst voor hun rekening namen. Het is een geruststellende gedach te, dat beide heren zich willen blij ven belasten met de uitvoering van het ziekenvervoer en de ambulance dienst. Wij kunnen ons daarvoor niet beter wensen. De afdeling Holten van het Neder landse Rode Kruis organiseerde dit jaar voor de tweede maal in eigen gemeente een geslaagde bloedplas- ma-actie. Mortuarium De bouw van een mortuarium lan ge tijd een steeds weer terugkerend punt in onze besprekingen, komt nu naderbij. De Algemene Nederlandse Begrafe nisverzekering ANBV heeft bericht, naast de Christelijke kleuterschool een perceel bouwterrein te hebben ge kocht, waarop zij voornemeens is bin nenkort een mortuarium te bouwen. Herdenking 25 jaren vrijheid De viering van onze bevrijdingsfees ten stond in het teken van hetgeen ergens op een oorlogsgedenkteken „When you go to home Tel them of us and say for your tomorrow we gave our today" Hetgeen zeggen wil: Wanneer U van hier gaat, vertel de mensen dan over ons en zeg dan, dat wij ons heden gaven, voor hun toekomst. De reactie in onze gemeente op het vieren van dit bevrijdingsfeest was hartverwarm end Het was een feest, dat ons de rijen deed sluiten, dat, althans wat Hol ten betreft, het „alle menschen wer den Brüder" tot een realiteit deed zijn. De tentoonstelling „oorlog en be zetting" bracht ons het verleden weer geheel in herinnering. Hulde aan de organisatoren, hulde ook aan de uitnemende voorzitter coördinator, de heer F. Groenewoudt. Onze Koninging mochten wij ont vangen ter gelegenheid van de her denking van de Canadezen, die op het Canadese kerkhof begraven zijn. De kleurrijke ontvangst door onze schoolkinderen, die de weg met vlag gen omzoomden, toonde Holten zoals het was, toegedaan aan onze lands vrouwe. De bloemengroel namens de burgerij van Holten aan onze Konin gin gebracht, heeft zij met bijzondere aandacht ervaren, zoals mij duide lijk is gebleken. De speeltuinvereni ging de Kol heeft op 8 april 1970 het moment der bevrijding van Hol ten willen markeren met een lam- pionoDtocht. I_n september worden wij nog eens duidelijk geconfronteerd met de rea liteit toen voor de 9e maal Canadese nabestaanden voor grafbezoek in Hol ten waren. De Canadese generaal Gibson kwam naar hier om een eresaluut te brengen aan zijn jongens, die hier begraven zijn. Gemeentelijke bedrijven Gemeentelijk Energiebedrijf Onder de bekwame leiding van de direkteur de heer A.S. van den Berg ontwikkelde zich de energievoorzie ning op uitnemende wijze. Onze direkteur is meester op twee wapens, gas en electriciteit, de lei ding van dit belangrijke bedrijf is bij hem in zeer goede handen. Elektriciteit I-Iet personeel werd uitgebreid met 2 personeelsleden, de heren H. Dam Wiechers en H. J. Wansink. De af neming van electriciteit steeg met 15,7 pet. Aan spanningsverbeteringen werd f 60.000,— geïnvesteerd. Ik noem u exact wat in dezen is ge schied: Jaarafneming 1969 12.598.500 kwh. Jaarafneming 1970 plm. 14.578.500 kwh toename ten opzichte van 1969 1.980.000 kwh is plm. 15.7 pet. Spanningsverbeteringen 1970: (f 60.720,—) Hoogspanningskabel met inrichting trafohuis Helhuizerweg. Regeltransformatoren geplaatst in Neerdorp en Lichtenberg. Distributienet verzwaard Evertjes- weg-Beuseberg. Uitgevoerde werken 1970. Transformator-huis geplaatst en in gericht Langstraat-Heideweg. Transformator-huis gebouwd en inge richt Vianenweg en uitbreiding hoog spanningsnet. vervolg op pagina T

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 4