Raad aanvaardt sluitende gemeentebegroting 1971 Uit het Plaatselijk Parlement Zuivelhandel Nijland opende nieuwe winkel Sporthal zal komen met nieuw school gebouw Scholengemeenschap halverwege 1971 KERSTNACHTSAMENKOMSTEN Kerstfeestviering van zondagsschool Holten Wachtgeld en pensioen voor de wethouders PvdA vraagt overdekt en instru ctiebad. Hogere subsidie muziek school. Geen subsidie voor open jeugdwerk en inter-kerkelijk recrea- Hetverk. Financiële moeilijkheden bij het maatschappelijk werk voor Hervormde kerk. OLIEBOLLEN CROSS KERSTVIERING Dijkerhoekse plattelan dsvrouwen Sieraad de Kol Antwoord aan de fractievoorzitters (vervolg) Vacanliereizen naar Overijssel Gij kwaamt om de wereld Ie winnen roensdag 30 dtu,, c jOïO 2 Bij de pagina-gewjjze behandeling van de gemeentebe groting stelde de heer Kaan voor de post van f 3540,voor de bescherming bevolking te schrappen evenals andere ge meenten o.a. Winterswijk gedaan hebben. Hij kreeg alleen de steun van zijn partijgenoten Meerman en Van der Harst zodat er niet over gestemd behoefde te worden. De heer Van der Harst vord de subsidie van f 25.— voor het consultatie bureau voor de alcoholbestrijding veel te laag. De gemeenten samen dragen 1 8500,— bij. dan is de bijdrage van Holten toch wel erg klein. De burgemeester verklaarde, dat er geen geld voor is en dat m enbij even- tuele verhoging precedenten schept t.a.v. andere subsidies. Dn heer Kaan had een 'artikel van staatssecretaris Van der Poel van C.R.M. gelezen waaruit blijkt, dat er een groot tekort is aan overdekte baden en dat het Rijk hierin wil bijdragen. Hij verzocht de mogelijkheden te onder zoeken om te komen tot een overdekt zwembad en vooral ook een instructie- bad. De heer Westerik (C.H.) viel hem daarin bij. Hij stelde voor het ver warmen van het bestaande bad maar te vergeten en het geld te reserveren voor een overdekt bad met instruètiebad. De raadsvoorzitter had hiertegen ernstige bedenkingen! Men kan niet alles tegelijk willen. Of het een of het ander. De heer Kaan bleef bij zijn opvatting én het een én het ander. De heer Wansink bepleitte het aanbrengen van waterspoeling in het urionoir o.a. aan de Larenseweg. De heer Rietberg viel hem daarin bij en achtte een toi letgebouw waarvan ook dames ge bruik kunnen maken op zijn plaats vooral ook met het oog op het vreem delingenverkeer. Wethouder Klein Velderman zal er zich over beraden, deelde de voorzit ter mede. De burgemeester deelde nog me de. dat de Schoolraad telefoonaanslui tingen wenst in de scholen. De heer Wiggers vond dit uitermate belang rijk en zou hiertoe over willen gaan als er nog een gaatje te vinden is. Muziekschool De heer Van der Harst pleitte voor verhoging van de subsidie voor de muziekschool „Rijssen-Holten" aange zien het gevaar bestaat, dat dit insti tuut, dat belangrijk werk doet gaat verdwijnen. De burgemeester kon zich hoewel hij niet enthousiast was hierin wel vinden, maar wilde het bedrag ad. f 640,- bij een begrotingswijziging op voeren zodat het mee zou tellen bij de aanvrage om een aamrullende bijdra ge. De heer Kaan wilde liever direct ha ring of kuit en stelde voor enkele posten te verlagen, waarop de burge meester er aan herinnerde, dat er nog f 1440,- in de z.g. culturele pot zit, waaruit de subsidie gefinanciéerd aou kunnen worden. Open jeugdwerk De raad had daartegen geen bezwaar maar het bracht de heer H. Riet berg op de gedachte de overige f 808, te bestemmen als aanloopsubsidie voor het gemengd open jeugdwerk. Hy verwees daarby naar de gemeen te Dieperveen die drie jeugdzorglei- dcrs in dienst heeft, terwyi in 1871 de vierde zal worden aangesteld. ,Er is in Holten bijzonder veel be hoefte aan de begeleiding van de jeugd. Wij moeten er ons van bewust *yn, dat er wat moet gebeuren aan de grote leemte die Kier bestaat", aldus de heer Rietberg. Spreker vroeg ■het restant van de culturele pot voor dit doel te bestemmen. Als in 1871 de subsidie-regeling doorkomt sou be drag terug te halen ryn. De raadsvoorzitter wees erop, dat Diepenveen drie Dorpshuizen heeft en slechts by het bestaan van een dorps huis mogelijk is. „Eerste vereiste is derhalve dat er een goed gebouw is, maar men moet by dit alles wel be denken. dat wy met de rug tegen do muur staan". De burgemeester ver klaarde nooit van veel initiatieven m deze gemerkt te hebben. De heer Nijkamp (A.R.) wees er op, dat de zaak thans in de publiciteit komt. Men zal er wakker door den en met initiatieven komen. De heer Westerik (C.H.) wees er op, dat het met het kerkelijk jeugdwerk nog veel moeilijker zit. vooral wat de financiering betreft. Hij vindt, dat de jeugd recht heeft op een goede bege leiding. De heer Kaan (PvdA) merkte op, dat het open jeugdwerk nog niet aan de orde is geweest, waarop de heer H. Rietberg repliceerde, dat het nodig is. dat de raad goed ingelicht wórdt over de aanpak enz. Wethouder Rietberg was van oordeel, dat wanneer het gemeentebestuur iets gaat doen. dat het dan eprst van de mensen moet weten wat zij van plan zijn en wat zij willen. "Hel moet van onder opkomen aldus de burgemeester, 'geen paternalisme' Met zijn opmerking, dat hel gesprek buiten de orde was, werd de discus sie gesloten. Interkerkelijk recreatiewerk Maar het bleef een subsidie-debat, want de heer Westerik vroeg alsnog een subsidie in de begroting op te ne men voor het inter-kerkelifk recreatie- werk. Hel bleek, dat deze kwestie in het col lege besproken was. maar omdat er toch geen geld voor is, werden geen standpunten bepaald. De hurgemees- In samenwerking mei haar suppor tersvereniging organiseert de voetbal vereniging Holten a.s. zondagmorgen eèn oliebollencross" in de Holtèr- berg. Omdat, de voetbalwedstrijden al enkele weken stil liggen en de trai ning ook al door de feestdagen stag neert, lijkt het wel een ge'zohd eti sportief idee in de besneeuwde Hol- terberg te gaan crossen. Er wordt ge start in verschillende groepen. Voor de jeugd in groep A tot 14 jaar in groc'P tot 16 jaar, start, in Sportdal om tien uur. Om half elf komen de senioren en A-junioren aan de beurt in twee groepen (van drie en, van zes kilometer). Het wordt op prijs gesteld als ook niet voetballers én niet. leden mee gaan doen! Hoewel de cross niet speciaal hls wedstrijd is bedoeld worden er toch enkele prijzen, beschikbaar gesteld. Start en finish in hei Sportdal, prijs uitreiking 11.30 uur in de kantine. Het wordt; nog bekeken of de deelne mers na afloop nog getraoteerd wór den op soep of koffie. ter zei dan ook hoe de benadering is, het geld is er niet. „Dan is er een verandering in uw standpunt gekomen", wierp de heer Wiggers de burgemeester tege«. In de notulen van het vorige jaar staat „Wij geven f 500,-". De burgemester wilde wel toegev< dat syn enthousiasme niet so bijzon der groot is al vindt hij het wel be langrijk werk. De heer Wiggers merkje nog op, dat destijds gezegd Is, dat dit werk los meet worden gezien van het kerkelijk werk. Wethouder Rietberg betoogde, dat de kerken dienstverlening betrach ten. Zy vervullen een taak in het toe risme. Hij zag dan ook wel degelijk taak voor de gemeente ten behoe ve van de gemeenschap. Maar het geld is er op het ogenblik niet. De heer Kaan zag het V.V.V.-wcrk an ders. „Wy syn recreatie-gemeente, aldus spreker en als zodanig moeten wy de V.Y.V. subsidiëren. Het gaat om, het uitgangspunt. Als de kerken menen deze zaken ter hand te moeten nemen en zij hebben er de middelen niet toe, dan moeten zy óf het niet doen óf zelf dan ook de middelen zien te vinden". De heer Westerik was het met het uitgangspunt van de heer Kaan wel eens. Het is geen haalbare zaak, maar hjf sou het byzonder jammer vinden als dit werk zou verdwijnen. De ker ken moeten de zaak eerst nog maar eens bekyken en eventueel later by de gemeende aanklopoen. D<" heer kamp heeft in het begin de ontwik keling meegemaakt. A's uitrangsmmt »s toen al gesteld alsnog de f 508, op de bcgrroting geplaatst te krygen. maar wethouder Rietberg vroeg hem dhn ook maar de middelen daarvoor aan te wyzen. Maatschappelijk werk De post; kosten maatschappelijk werk, bleek voor de heer Westerik een bron van ernstige zorg te zijn. Ge meente en Rijk subsidiëren elk voor 45 pet. De overige kosten worden ge dragen door de kerken, die deelne men in de Algemene Stichting Maat schappelijk werk. De Herv. kerk heeft in 1969 in het tekort f 14.000,- moeten betalen en voor 1970 is et al meer dan f 17.000 bij ingeschoten. De heer Westerik, die voorzitter var diaconie is, verklaarde dan ook, dat de kerk dit niet meer betalen kan. De raadsvoorzitter zei in zijn toelichting, dat met ingang van 1971 een nieuwe regeling zal gelden, waardoor de kos ten door 't rijk worden overgenomen, die de gemeente oorspronkelijk be taalde. Nu heeft dé regering gezegd de kosten voor 80 pet. voor haar reke ning te zullen nemen en gevraagd willen de gemeenten de rest maar overbruggen. De Ver. van Ned. Ge meenten heeft geadviseerd niet in de ze val te 'open. Het is Rijkstaak «rè- worden. Hij adviseerde de heer Wes terik met de cijfers op tafel te ko men bij de Stichting. Nadat de bedrijfsbegrotingen waren vastgesteld die geen belangrijke vragen opleverden stelde de -raad de gementebegroting vast met - de daarbij behorende 34 begrotingswijzi gingen. De raad verengd* zich met de Voor stellen tot wyzigtng van de woenfo- rensenhelasting met f 25.- per jaar (meeropbrengst f 5408) en met de verhoging van de opcenten op de personele belasting (meeropbrengst m 1871 88 pet. van f 3100,- f I860,-). Het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs voor 1971 werd vastgesteld op f 141,41. Bjj de rondvraag vroeg de heer Kaan om een aparte kamer voor sociale za ken met het oog op de discretie de- eer materie. B. en W. zullen nagaan in hoeverre dit met het oog op de personeelsbe zetting mogelijk Is verklaarde de bur gemeester. De Kerstviering van de Dijkerhoek se Plattelandsvrouwen werd woens dagavond vóór Kerstmis in café '1. Bonte Paard gehouden. De opkomst van de leden was bijzonder groot, wat zoals de presidente, mevrouw R. Reijlink-Reilink, in haar openings woord zei, voor het bestuur erg pret tig was. Het woord was toen aan de vier leden, die het programma voor deze avond verzorgden. Het waren de dames R. Huzen-Koeleman. D. Rensen-Podt, A. Rensen-Reilink en R. Wegstapel-Stevens. Gezamenlijk zon de aanwezigen in de loop van de bij eenkomst enige gezangen. Er wer den een drietal kerstverhalen voorge lezen, evenals een tweespraak en en gedicht. Daartussendoor werd ge luisterd naar een grammofoonplaat met Kerstliedjes, gezongen door een kinderkoor. Aan het eind van het programma dankte mevrouw Reijlink iedereen, die in enige vorm meegewerkt had aan het welslagen van de avond en wenste allen goede feestdagen en wel thuis. HEffte PHHiCësi "f In aanwezigheid van een groot aantal familieleden, klanten, buren, kennissen, zakenrelaties heeft woens dagmiddag de Zuivelhandel „Nij- !an haa achi^ge en naar de ei sen des tijds ingerichte nieuwe pand aan de Kohveg (hoek Lage weg) of ficieel in gebruik genomen. De officiële opening had plaats door mevrouw A. P. R. C.. Baron van der Boren van Verwolde te Velp die de sleutel op een goudse 12 pon der werd aangeboden, het 12-jarige dochtertje van mevr. Nijland-Nijhof. Mevr. Van der Borch noemde in 'n korte toespraak deze opening een een groot moment in het leven van de familie Nijland, in 'l bijzonder in dat van mevr. Nijland, die met haar kinderen enorm hard heeft gewerkt om zo ver te komen. Tevens herin nerde mevr. Van der Borch aan de tijd. dat mevr. Nijland bij haar als dienstmeisje in bètrekking was en aan de periode dat men na haar hu welijk samenwoonde in de villa op de Holterberg het laatste jaar van de oor'og en een aantal jaren daarna. Namens de VVV „Holtens Be lang" wenste de heer J. Wiggers ge luk en goede zaken en hij noemde de prachtige moderne winkel voor Holten als vakantieoord een grote aanwinst. Velen die deze middag kwamen ge lukwensen deden hun handdruk ver gezeld gaan van bloemen en de nieu we winkel kreeg hierdoor een feeste lijke aanblik. De oud-buren boden een bloembak aan en de nieuwe buren offreerden een paraplui standaard. De bouw had plaats onder architec tuur van het bureau Puissant en Pot- kamp te Holten en aan de bouw werkten mee fa. Vukkink en zn, (timmerwerk), fa, gebr. Meerman (metselwerk), fa. Nijhof, Heerenveen (electra). fa. Lammers (loodgieters- werk en sanitair), fa. Wennekes (schilderwerk). fa. J. W. Klein Horstman en Zn. (bestrating). Door de gezamenlijke aannemers werd een winkelstandaard aangeboden. Mevrouw A. P. R. C. Baron van der Borch van Verwol de opende de nieuwe melk- winkel van d efamilie Nij land aan de Kolweg. Op de foto v.l.n.r. de 12-jarige Bea Nijland. mevrouw Van der Borch van Verwolde en me vrouw D. Nijland-Nijhof. Speciaal voor de tentoonstelling „Vakantie '71", ideeënmarkt voor Toerisme en Recreatie, die van 26 december tot 30 december 1970 in Utrecht wordt gehouden, heeft de Provinciale VVV Overijssel een nieu we folder ontworpen, die in een op laag van 20.000 op de tentoonstelling zal worden verspreid. In de folder wordt aandacht gevraagd voor vijf verschillende volledig verzorgde va kantiereizen naar Overijssel. Het zijn: Een automobilistenweekend met de Dr. Picard-route als basis; Een zevendaagse tocht naar de Hanzesteden Zutphen, Doesburg, De venter, Zwolle, Kampen en Blokzijl; Een week wandelen door Oost- Twente. waarbij de bagage dadelijks naar het reisdoel van de dag wordt vervoerd zonder dat de deelnemers daar verder omkijken naar hebben (speciale wandelroutes van 12 km. pc, werden in overleg met de ANWB samengesteld); Een week fietsen door Oost-Twen- te. Ook h:"r zorgde de ANWB voor schitterende dagroutes van 45 km; En tenslotte het bekende 8-daagse Twente-hotelarrangagement met als standplaats Rijssen. De Proyinciale VVV Overijssel hoopt op deze wijze nog meer aan dacht te vragen voor de „goede" va kantie in eigen land. Bij de bespreking van de Sporthal, die door alle sprekers by de algemene beschouwingen was aangeroerd verklaarde burgemeester, mr. Enklaar, dat B. en W. deze post niet geraamd hebben bij de uitgaven, die realiseerbaar zijn. Een sporthal is alleen haalbaar als twee gymnastieklokalen worden ingebracht en deze zitten in het gehele complex van het nieuwe schoolgebouw voor de scholengemeenschap. B. en W. hebben de minister gevraagd de twee gymnastiek lokalen er uit te lichten, maar op het departement heeft men hem gezegd hou de zaak maar bij elkaar dan rollen die twee gymnastieklokalen er wel uit. De vergunning - kosten plm 5 miljoen - verwacht de burgemeester halverwege het vol gend jaar. De financiering geschiedt a fonds perdu, maar er zal een nadelig exploitatietekort zijn van plm. f 25.000.en dat bedrag is bewust in de staat gezet voor het verkrijgen van een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds. Gymnastiekonderwijs Het gymnastiekonderwijs is breed voerig besproken in de schoolraad en daarbij is nogal somber gespro ken over de Kolschool. Wij moeten de zaak nog eens bekijken met de hoofden over de mogelijkheden van het gym. lokaal in de Tuinstraat In de raadsvergadering van 21 december heeft de burgemeester in tegenstelling tot andere berichten meegedeeld, dat begin 1971 het nieuwe politiebureau zal worden aanbesteed. B. en W. hadden de Rijksgebouwendienst, in verband met de bouw van een bankgebouw, winkelpand en supermarkt aan de Dorpsstraat, de huur van het huidige politiebureau uiterlijk 1 januari 1972 opge zegd. De heer Nijkamp toonde zich zeer verheugd, dat borden ge plaatst zullen worden in de Schoolstraat en Tuinstraat ter bescher ming van de schooljeugd. Hij was dankbaar voor deze positieve reactie. „Het zal zo spoedig mogelijk gebeuren. Het is niet ver antwoord als wij het niet doen", zei de burgemeester. De bouwers van de bovenge noemde panden aan de Dorps straat zouden zeer gebaat zijn als de woning van de heer T. Stokkers (E.H.A.G.) weg zou gaan. Zij hadden gaarne meer betaald, verklaarde de heer Ten Bërge. De burgemeester noemde het wonderlijk, dat de Spar én A.B.N. het college daar niets van hebben gezegd. Zij hadden als een haas naar het gemeen tehuis moeten gaan. Hij vond dit niet erg zakelijk, maar ver klaarde, dat de zaak nog ,;in be spreking is". Wethouder Rietberg: „Stok kers kon niet beslissen op dat moment". De heer Ten Berge was van mening, dat de gemeente het pand van Stokkers had moeten kopen en in moeten brengen in de grondverkoop ter plaatse. Op 14 januari komt het beroep van de gemeente Holten voor dé Raad •van Staten, deelde de burgemees ter'mee op een vraag van de hcér H. Rietberg over de stand van Ba ken met het Atheneum. De raad besloot tot verkoop van de volgende bouwterreinen in De Haar: F; Wichers te Laren (Gld.) 485 m2 voor f 14.500,-, G. J. F. M. P. Da- mink te Hengelo 485 m2 voor f 14.500 en de Fa. "H. Koopman, en Zn. te Hol ten 485 m2 en 500 m2 voor resp. f 14.500,- en f 15000,-. Aan de heer K. B. Koning, hoofd commies ter secretarie, werd ingaan de lë februari 1971 eervol ontslag ver leend als ambténaar van de burger lijke stand in verband met zijn zo als de burgemeester zei welver diende promotie door zijn. benoeming als hoofdcommies B te Epe. De heer Kaan dankte de heer Ko ning voor alles wat hij voor de raads leden gedaan heeft. Dé rechtspositieregelingen van Ihet gemeêntepersoneel werden* hernieuwd vastgesteld, terwijl de raad besloot tót. toekenning van de z.g. 400 gulden „Die worden wel doorberekend in de loonschalen", verklaarde de burge meester op een vraag van de heer Kaanof de vierhonderd gulden ook doorberekend wordt. De raad ging na een vry uitvoerige discussie niet in op een suggestie van de heer Wansink om de eigenaresse van de percelen Binnenstraat 6 en 8 naar aanleiding van haar bezwaar schrift, vrijstelling te verlenen van de rioolbelasting. Het betreft hier één kadastraal perceel met twee wonin gen. „U gaat een heiloze weg op", waar schuwde de burgemeester de raad, als U hieraan begint". Volgens de verordening is de belasting verschul digd. Tot voorzitter en leden van de woonruimtecommissie werden met al gemene stemmen herbenoemd mevr. A. Soer-Stukker en de heren J. Kroon (voorriter), R. Petter, G. Weljl en J. Beldmtm. Een appart gymnastieklokaal voor de Kol zit er niet eerder in dan wan neer meer uren op de rooster kun nen worden gezet. De school breidt zich echter steeds meer uit. Zwembad De vergroting van het zwembad is wel op de lijst gezet. Het is een urgente zaak en evenals een instruc- tiebad bijzonder wenselijk, maar al les kan nu eenmaal niet tegelijk. Met de hoofdlokalen van de scholen gemeenschap moeten wij tot een eind komen had Mr. Enklaar op het departement gezegd. Men zal het daar liggende project met voorran: behandelen. Een nadelig saldo achtte de raads voorzitter wel verantwoord. Bij het overblijven is terecht de vinger bij gelegd. Spr, kan zich voorstellen, dat de jongelui er uit willen, maar de ontheft ons niet de nodige voor zieningen te treffen. De opheffing ziet de burgemeester door twee pau zes in te voeren. De oplossing vormt het nieuw schoolgebouw. Huishoudschool De integratie van de huishoud school in de scholengemeenschap houdt geen verband met het school gebouw. De directeuren Mud en Cam- meraat hebben een rapport opge steld. dat is aangeboden aan het ge meentebestuur en de O.L.M. De bur gemeester dacht aan het benoemen van een commissie. Er liggen hier vele en tere problemen De jeugd „De Schure" zal ten offer vallen aan de sport en er moet dus een voorziening worden getroffen, waar voor overleg moet komen met repre- santen van de jongelui. ..Wij en zij weten het niet" aldus de bur gemeester. B. en W. staan graag open voor suggesties. Wat de speel tuinen betreft zijn er nog geen plan nen voor uitbreiding van Ter Horst en Co aan de Weversstraat. De on derhandelingen met de heer Klein Velderman zullen binnenkort een af ronding krijgen, dan komt er een speelplaats op de Kol Ruimtelijke ordening Men kan niet klagen over de acti viteit van de sledebouwkundige lr. Iiajema. De burgemeester had hel idee, dat Holten bij hem vooraan staat. Het Haarplan is op een ooi- na gevild. Het volgende plan moet de Beuseberg zyn, want over drie jaar is „De Ilaar" vol, dan moet de Beuseberg klaar zijn. B. en W. heb ben gezegd deze zaak spoedig aan te pakken. De heer Ten Berge heeft ons op het hart gelegd bomen en planten te sparen. Natuurlijk zullen de houdtopslandcn worden ontzien. Een snelle „De Haar" opgenomen. vijziging van het plan s door de P.P.D. goed Gemeentehuis Voor de bouw van het gemeente huis is nog geen jongere architect "aangetrokken. „De oorspronkelijke bouwmeesters hebben wij uit ons hart verbannen" aldus Mr. Enklaar. Voor de grondaankopen in de Haar is door de heer Van Hoogmoed aan iedere eigenaar een voorstel gedaan. Op een nadere datum zal een toe lichting worden gegeven. Mortuarium Dé begrafenisverzorgings vereni ging te Enschede heeft grond aange kocht naast de Chr. kleuterschool aan de Schoolstraat. Men heeft ge vraagd of het mogelijk is enige open bare voorzieningen te treffen. 1 veel besproken kwestie is toch een slap verder gekomen. P ersoneelsbeleid Uitvoerig ging de burgemeester op het door de heer Kaan aange vochten personeelsbeleid. Het ver loop noemde Mr. Enklaar normaal. Er is een natuurlijk verloop en spre ker meende, dat het ook wel goed. is, dat de mensen hun geluk is elders beproeven. Men moet oog hebben voor een bepaalde personeelopbouw. De promotiemogelijkheden worden wel optimaal benut. De hu rgemees- ter gelooft niet, dat er iets hapert aan de sfeer. „Wij moeten een ver standig beleid voeren. Alle wensen kunnen nu eenmaal niet worden ver vuld. Men moet ook wat geduld heb ben". Door uitbreiding van personeel zul len knelpunten worden opgelost op rP «-■„tpwprken krijgt er ten laste van 1970 een voor man en" een arbeider bij. Aan het adres van de heer Van Schooten merkte spr. op dat werkclassificatie 't werk is van daarvoor opgeleide des kundigen. Gewestvorming De gewestvorming zal op 8 febru ari in Deventer besproken worden in een gezamelijke openbare vergade ring van alle gemeentei-aden in het te vormen gewest. Daarna komt de zaak hier aan de orde verklaarde de burgemeester. Een nieuw te maken zomerhuisjesterrein willen B. en W. ni eigen hand houden. Het za! niet be stemd worden voor tweede woningen. Ten opzichte van de ruilverkaveling heeft de heer Van Schooten zich te eenzijdig opgesteld. Hij spreekt niet over de houtwallen, die worden ge sloopt. De ruilverkaveling wordt overeenkomstig de vastgestelde plan nen uitgevoerd, verklaarde de burge meester. Positief was hij over de B.B. Het is een oorlogsorganisatie, die in vre- destijds niet gemobiliseerd kan wor den. Er zijn, tevens ten aanzien van politie en brandweer, wijzigingen in voorbereiding. Toen de heer Van Schooten over de huisvuilophaal dienst sprak hebben hem de oren ge tuit. Deze zaak is besproken in de commissie gemeentewerken, maar is nog niet rijp voor openbare behande ling. Het aardgas noemde de burge meester een gelukkige zaak. Diikfr- hoek heeft prioriteit, maar men denkt ook aan de Borkeld. Zuiveringsinstallatie De rioolwaterzuiveringsinstallatie ./.it ons daar niet zo gemakkelijk. De ze gaat over naar het zuiverings schap. Er zal echter wel een uitbrei ding moeten komen. Het uitbesteden van werken zal onder ogen worden gezien. In 1.971 zit het er echter nog niet in. Ook dit jaar, bleek er voor de, op 24 december door de Open Deur-groep georganiseerde Kerstnacht-samen komsten weer een zeer grote belang stelling te bestaan. Het kerkgebouw van de Hervormde gemeente was geheel bezet, toen de voorzitter van de Open Deur-groep, hulpprediker A. Schellevis, om even 10.00 uur alle aanwezigen hartelijk welkom heette. Leden van de Open Deur-groep la zen beurtelings bijbelgedeelten, die betrekking hebben op het Kerstgebeu ren, afgewisseld door samenzang. Hulpprediker Schellevis sprak over 't onderwerp ..Gij kwaamt om de we reld te winnen". In zijn toespraak be lichtte hij duidelijk de achtergrond van het Kerstgebeuren. God wilde door middel van het volk Israël, zich zelf reddend openbaren aan de we reld. Daar het volk Israël in zijn roe ping faalde, heeft God Zich reddend geo'penbaai-d door de Messias van Is raël, Jezus Christus. Het komt er nu op aan. dat wij bereid zijn ons gewonnen te geven aan dit Kerstkid. Dan worden wij ande re mensen. Wie dat ervaart, die viert echt Kerstfeest", aldus spreker, in de slechts door de Kerstboom verlichte kerk. In de eerste samenkomst werkte het „Hervormd Kerkkoor" o.l.v. diri gent Op den Dries mee. Behalve wisselzang met de aanwezigen, zong het koor ..Verheugt u. alle volken" „O verblijdende", een Pools Kerstlied en „Stille Nacht". In de tweede samenkomst, waarin eveneens leden van de Open Deur- groep de bijbellezing verzorgden werkte de muziekyereniging „HMV" mee. Naast het begeleiden van de samen zang, speelde het korps achtereenvol gens „Trumpet tune en air" van Hen ry Purcell, „Gloia in excelsior Deo" „Stille Nacht" en een Kerstfantasie van A. den Arend. Evenals in de eerste samenkomst, werd ook in de bijeenkomst van 23.45 uur door hulpprediker Schellevis ge sproken over hetzelfde onderwerp. Ook in deze tweede bijeenkomst was de kerk bijna geheel bezet. Aan bei de samenkomsten was. gedurende een kwartier, het gemeenschappelijk zin gen van Kerstliederen vooraf geaan. De Open Deur-groep kan weer met voldoening terugzien op dit jaarlijkse evenement. Tijdens de 'oeide kerstfeestvieringen van de zondagsschool Holten was de kerk flink bezet. Bij de kleintjes had mevr. A. Wierbos-Koopman de lei ding. Mej. Roelofs vertelde 't vrije verhaal. Het ogrel werd bespeeld door mej. I. Kevelam. Onder leiding van het personeel voerden de kinde ren een kaarsenspelletje op, en, ver zorgden een letterspel „Jezus in ge baren". Bij de groten werd 't vrije verhaal verteld door de heer Joh. Meijer. De leiding berustte bij de heer R. van Bruggen. Er namen pl.m. 40 kinde ren afscheid van de zondagssdhool. Er werd een afscheidswoord gespro ken door de heer J. Schippers. Ds. P. Lugtigheid deelde de kerk boekjes uit. Het kerstevangelie werd door de kinderen naar voren ge bracht. Tijdens de tweede dienst begeleid de de heer A. Koopman de liederen op het orgel. Aan alle kinderen werd een geschenkje uitgedeeld. In zijn voorstel, dat dinsdagavond door de raad werd aangenomen om voor de wethouders een uitkerings- en pensioenverordening vast te stel len, zegt burgemeester mr. W. H. Enklaar tun,, dat in vele gemeenten, waaronder ook verschillende waar de funktie van wethouder als neven functie kan worden aangemerkt, reeds op grond van de wetten van 1 aug. x9o6 en 31 juli 1957. voor de wethouders een regeling in het leven is ge roepen voor het toekennen van een uitkering en van een pensioen aan ge wezen wethouders en aan hun weduwen en wezen. Niet echter in de ge meente Holten. „Dijkt vond Mr. Martelaren :ek ontwikkelv Enklaar „niet De burgemeester meent, dat, in ver band met de op 1 januari 1970 in wer king getreden ..Algemene pensioen wet politieke ambtsdragers" de tijd gekomen is ook voor de wethouders dezer gemeente een uitkerings- pensioenverordening vast te stellen. Hij wil daarbij als leidraad volgen een door een commissie uit de Ver eniging van Ned. Gemeenten ontwor pen model. Deze commissie meent, dat het gezien de moeilijkheden, die veelal ondervonden worden bij het vinden van geschikte kandidaten voor het bekleden van wethouderszetels, aanbeveling verdient gebruik te ma ken van de mogelijkheden, die de nieuwe wet biedt ook in gemeenten die tot op heden geen verordening be zitten. Door de totstandkoming van een dergelijke verordening wordt namelijk de rechtspositie van de wethouders verbeterd. De uitkering wordt toegekend aan hem. die ophoudt wethouder le zijn, tenzij hij zonder onderbreking weer als zodanig optreedt, met ingang van de dag van aftreding, voor zover hij alsdan niet de leeftijd van 65 jaren heeft bereikt. Zij duurt maximaal 6 jaar. Bedoelde uitkering kan gezien wor den als een wachtgeld, dat het weg vallen van inkomsten na beëindiging van het ambt geleidelijk overbrugt. De uitkering komt ten laste van de gemeente. Zij vervalt bij het berei ken van de fin-jarige leeftijd. De uitkering eindigt met de dag van overlijden van de gewezen wet houder. In dat geval wordt aan de weduwe nog een bedrag uitgekeerd. grapje" van de heer Van Schooten. Deze gaat uit van overwonnen stand punten. Er wonen relatief te weinig mensen om b.v. de woningbouw daar le bevorderen. Spreker meende, dat er nogal wat aandacht en geld aan besteed zijn. Hij waarschuwde de heer Van Schooten om door ongefun deerde kritiek geen martelaren te maken. De salarissen van de wethouders worden door het provinciaal be stuur vastgesteld. De raad heeft hier op weinig invloed. Op 29 decern bei- zal spreker een voorstel doen over pensioenen voor de wethouders. gelijk aan de uitkering, waarop de gewezen wethouder op de dag van 't overlijden recht 'had, berekend over drie maanden (het zg. smartegeld). In de toelichting wordt nog uitvoe rig ingegaan op de uitkeringspercen tages en dergelijke. Bij het bereiken -van de 65-jarige leeftijd gaat de pensioenverordening werken en bij deze leeftijd kan aan de gewezen wethouder recht op pen sioen worden verleend.- Dit pensioen beloopt voor elk dienst jaar ten hoogste 3' pet. van de laat stelijk als wethouder genoten wedde, echter met dien verstande, dat niet meer dan 20 dienstjaren in aanmer king worden genomen. Van de wedde der wethouder moet 10 pet. worden ingehouden als pensi oenbijdrage. De samenloop van het pensioen met het pensioen ingevolge AOW of AWW wordt „ingebouwd" in het wethouderspensioen. Aangezien het AOW-pensioen steeds ten volle wordt uitgekeerd, zal een aeei daarvan op het wethouderspen sioen in mindering worden gebracht. Het pensioen wordt zg. „waardevast" gemaakt, dat wil zeggen, dat het wordt aangepast aan het gewijzigde bezoldigingspeil. Mr. Enklaar zegt in zijn voorstel, dat aangezien ook in Holten de vergaderingen van B. en W. op de normale werkuren worden gehouden en de werkzaamheden van de wet houders ook steeds toenemen thans de tijd gekomen is de raad dit voor stel te doen. Deze regeling kan gezien worden als een waardering voor de werk kracht en energie, welke de gewezen wethouders als zodanig in het belang van de gemeenschap hebben gege ven. Voorts speelt bij de vaststelling het beginsel van de algemene verkies baarheid een grote rol. Daaronder kunnen personen zijn, die in een zodanige maatschappelijke positie verkeren, dat zij het wethou derschap redelijkerwijze slechts kun nen aanvaarden, indien voor voldoen de compenserende maatregelen is ge zorgd. Door de toepassing van deze verordening kunnen personen uit alle maatschappelijke groepen tot het: wet houderschap worden geroepen, zonder dat de hieraan verbonden financiële consequenties te hunnen laste komen.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 3