Tal van objecten niet door middelen gedekt MEDEDELING Het recht van beroep in de sociale verzekering Algemene beschouwingen gemeentebegroting Toenemende milieuzorg bij onderhoud water gangen en wegbermen Kinderfoto's make „dankbaar" werk Mogelijkheden om aanvullende uitkering te vragen onverkort Kerstnacht samenkomsten ïi is Antwoord aan de Fractievoorzitters KERSTMIDDAG BEJAARDEN SOCIËTEIT Kerstoriënterin gsrit M.A.C. „De Holterberg" Onkruidbestrijdingsmiddelen Zondagsschool Holten Burgerlijke stand ■4 Donderdag 2£ december 1970 In de woensdagmiddag gehouden raadsvergadering heeft burgemeester mr. W. H. Enklaar gereageerd op de door de fractievoorzitters de vorige dag gehouden algemene be schouwingen betreffende de gemeentebegroting voor het jaar 1971. De raadsvoorzitter was erkentelijk voor de constructieve opstelling, die uit deze beschouwing naar voren was geko men. De gemeente-financiën en de woningbouw waren o.m. de problemen, die alle sprekers hebben aangeroerd, waarbij men is begonnen de wenkbrauwen te fronsen, omdat de ge meente over 1970 geen aanvullende uitkering krijgt uit het gemeentefonds. „Wij zijn het in deze volledig met U eens", verklaarde mr. Enklaar. De centrale financiering heeft ons deze keer niet zo erg voor de voeten gelopen, omdat men door de verkoop van gronden, de onderhanden geno men objecten heeft kunnen financieren uit eigen middelen. Het verschil met de centrale financiering is de budgetering. Ook al heeft men een slui tende begroting, dan moet de gemeente voor uitgaven boven de 25.000, een machtiging van de minister hebben. De raadsvoorzitter noemde het bemoedigend, dat er door de gewijzigde taktiek een voordelig slot is van 130.000,Een groot deel van de begro tingswijzigingen voor de objecten, die eerder op de kapitaaldienst ston den, wordt echter niet door middelen gedekt. Bij de Tweede Kamer is een nieuwe wet ingediend op het gemeentelijk belastinggebied. Daarin kan nog een verborgen bron van inkomsten schuilen. „U heeft gezegd, dat wij te elfder ure op onze schreden zijn teruggekeerd". „Had dat niet op een vroeger moment gekund De raadsvoorzitter verklaarde ,dat deze tactiekwijziging is ingegeven door een gesprek, dat op 24 novem ber op de provinciale griffie is ge voerd. Omdat wij telefonisch bericht kregen dat de minister op onze aan vraag om een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds afwijzend zou beschikken, wilden wij het naadje van de kous weten. Daar heeft men ons geadviseerd de begroting z.g. schoon te maken en de verdere nood zakelijke uitgaven en kapitaalslasten bij begrotingswijzigingen op te voe ren, waardoor vlotter de goedkeu- ring zou worden,, .verkregen. In onze vergadering van' 3 decérhbé'r hebben wij het roer omgegooid, höeWeb de rechtvaardighed zegt, dat al deze posten op de begroting thuis behoren. Onze mogelijkheden om een aanvul lende bijdrage te vragen zijn onver kort, verklaarde de burgemeester. De heer Wiggers heeft gezegd, alles ligt al vast als de begroting gereed is. Mr. Enklaar ontkende dit, ten zeerste en zei tot de raad: „U kunt er alles aan veranderen als u wilt". Woningbouw De woningbouw noemde de raads voorzitter een zorg voor allen. Er zijn verschillende redenen, maar hoofdzaak is de curveprijs waaraan de minister voor wonnigwetwoningen vasthoudt. Spreker vroeg zich dan ook af of de gemeente de toegewezen 10 woningwetwoningen wel had kun- nene realiseren zonder 'Onze Woning' te Deventer, omdat zij gebouwd zijn samen met de 53 corporatiewoningen in ,,De Haar", daarbij zijn ook de 12 bejaardenwoningen meegenomen. Het plan Dekker, waar de heer Kaan al eens over gesproken heeft is niet genomen omdat deze woningen maar drie slaapkamers hebben; wij vinden 4 beter. Bouwen in Dijkerhoek noemde de burgemeester een beetje nakaarten. ,,Dat zit er niet in. Kleine kerntjes zijn in strijd met stedebouwkundige motieven, de wij juist achten. Er zijn wel enkele kleine mogelijkheden b.v. voor rustende landbouwers, maar verdere woningbouw in Dijkerhoek kan in de ogen van het college geen genade vinden. Er komen 24 bejaar denwoningen in „De Haar" van een stichting waarvan de akte in voorbe reiding is. De doorstroming noemde de burgemeester „een sneue Zaak". Er komen 53 premiewoningen maar er zijn maar heel weinig mensen die een woningwetwoning vrij maken. Er zijn ook weinig mogelijkheden om hier iets aan te doen. Tegenwoordig wordt in het huurcontract de bepa ling opgenomen, dat wanneer ie mands inkomen stijgt boven 10 maal de huurwaarde, hij binnen 2 jaar een andere woning moet accepteren. Van het bejaardencentrum krijgt de raad een exploitatie-opzet beloofde de burgemeester. Wethouder Riet- Het college achter de groene tafelv.l.n.r. wethouder Riet berg, burgemeester Enklaar, gemeentesecretaris Langenburg en wethouder Klein Velderman berg en hij zitten in de commissie en zijn waakzaam. In antwoord op een verzoek van de heer Kaan om een nota over het wo- ningbeleid gaf de raadsvoorzitter 'n uitvoerige uiteenzetting over de vra genlijsten waaruit de grootste be hoefte aan woningwetwoningen is ge bleken. Op 8 februari komen de ra den van de gemeenten, die bij het gewest Deventer zullen behoren in openbare zitting bijeen waarbij ge sproken zal worden over het woning marktonderzoek. Dit is ook van be lang voor de stedebouwkundige as pecten. De sport leeft bjj ons allemaal ver klaarde de burgemeester. De heer Kaan heeft gevraagd waarom van f 145.000 op f 63.000. Oorspronkelijk is alles in een keer op de begroting gezet. Dat behoeft niet, met f 63.000 is er voldoende te realiseren. De bur gemeester noemde het een redelijke eis van de minister om deze zaak in fasen af te werken. De nazorg die een voorzorg is, is een belangrijke aangelegenheid, f 30.000 is nodig voor een maaimachine met trekker. De kleedgelegenheid en clubhuis, waar over de heer Van Schooten sprak, regardeert de gemeente niet. Dit is een zaak, die de sportstichting en de voetbalvereniging gaan opknappen, waarvoor een subsidie van de Sport- toto wordt ontvangen. Het college is erkentelijk voor deze initiatieven. Er is een gesprek geweest met de sport stichting. Door de overvloed van copy door twee raadsverslagen en het vroeger verschijnen van ons blad konden de volledige verslagen niet gereed ge maakt worden. zy moeten tot onze spijt gedeeltelijk blijven liggen tot ons volgend nummer. Het bestuur van de Holtense Be jaardensociëteit had woensdagmiddag de bejaarden uitgenodigd voor de jaarlijkse kerstmiddag in gebouw „Irene" een uitnodiging waaraan plm 40 van hen gehoor gaven. De leiding van de bijeenkomst be rustte bij de presidente mevr. C. P K. Enklaar-van Andel die een harte lijk woord van welkom sprak. Voor dat met het programma werd begon nen werden met enkele ogenblikken stilte de vijf bejaarden herdacht die sinds de Kerstmiddag 1969 door de dood werden weggenomen. De kerstliturgie die in deze kerst middag werd uitgevoerd opende met het zingen van gezang 15:1 en 2 „Komt verwondert u hier mensen" waarna door mevr. Wiggers-Aanstoot werd gelezen het kerstevangelie uit Lukas 2 met aansluitend declamatie door mevr. Enklaar. Verder werden nog bijbelgedeelten gelezen door mevr. Hoeve, die werden afgewisseld met declamatie door mevr. Koop man-Hartsuiker en mevr. Langen- barg. Door mevr. Span-v. d. Berg werd een korte inleiding gehouden over hel Kerstgebeuren terwijl mevr. Langen- barg het kerstverhaal las „Wij zijn nooit alleen" van de schrijfster Jean- nette van Luipen-Bronwasser. Nadat mevr. Enklaar een woord van dank had gesproken tot allen die hun me dewerking gaven aan het welslagen van de Kerstmiddag werd besloten met het lied der engelen: „Ere zij God". De zang van de verschillende liederen werd op het orgel begeleid door de heer D. J. Schuppert. HOLTEN De M.A.C. „De Holter berg" organiseert zaterdag 26 decem ber, 2e kerstdag, een grote kerst- oriënteringsrit voor auto's, motoren en brommers. De tocht gaat geheel door de gemeente Holten, waarbij ruim 47 km moet worden afgelegd. De start is om 14.00 uur bij café „De Blester" in de Stationsstraat. Aan de ze rit zijn mooie prijzen verbonden. Zij is bijzonder geschikt voor hen, die hiei" hun kerstvakantie komen doorbrengen om kennis te maken met de mooie omgeving van Holten. Ieder van ons komt In zUn leven wel eens in aanraking met de sociale verzekering. Wie nog jong en gezond is zal er alleen mee te maken hebben als premiebetaler. Maar dat kan gauw veranderen. Voor de meesten van ons komt er een moment, dat we een beroep doen op de sociale verzekering: we kragen kinderen en vragen kinderbijslag aan; we worden ziek, ontvan gen ziekengeld en vaak ook medische hulp van een ziekenfonds; we worden misschien werkloos en doen dan een beroep op de Werkloosheidswet. En ge beurt er niets van dat al, dan hopen we toch in elk geval 65 jaar te worden en dan een AOW-pensioen te kunnen aanvragen! Maar wat doet u als u vindt, dat uw uitkering te laag is vastgesteld? Als u het er niet mee eens bent, dat uw uitkering wordt verlaagd of ge ëindigd? Als u niet dlè medische hulp krijgt waarop u recht meent te hebben Of ais de aangevraagde uitkering u wordt geweigerd en u vindt dat onjuist? Daar behoeft u zich niet dadelijk bij neer te leggen. Het kan al voldoende zijn, dat u eens met het uitvoeringsorgaan gaat praten of dat u zich door een vakbondsbestuurder laat voorlichten. Maar als dat geen bevredigend resul taat heeft kunt u in beroep gaan. Er zijn namelijk in Nederland wel geteld tien Raden van Beroep, die speciaal zijn belast met de behande ling van geschillen op het gebied van de sociale verzekering. Daar kunt u terecht met uw klacht over de slissing waarmee u het niet eens bent. Een heel belanrijk punt mag u daarbij bepaald niet over het hoofd zien en dat is het volgende: is op het stuk, dat u werd toegezonden al vermeld, dót u daartegen in beroep kunt gaan en tot welke Raad van Be roep u zich dan moet wenden, dan hebt u daarvoor niet zo heel lang de tijd. In de regel een maand, soms veer tien dagen. Die termijn staat ook op het stuk vermeld. Gaat u in die tus sentijd nog overleg plegen met het uitvoeringsorgaan of met b.v. een vakorganisatie, denkt u er dan voor al om, dat uw beroepstermijn intus sen biyft doorlopen! Wordt het be roep pas na afloop van die termijn ingesteld, dan kan de beroepsrech- ter uw klacht niet meer ln behande ling nemen. En daarmee bereikt u dus niets. Misschien denkt u. dat procederen veel geld kost en durft u er daarom niet goed aan te beginnen. Maar daarvoor behoeft u niet bang te zijn: de procedures inzake de sociale ver zekeringswetgeving zijn geheel koste loos. Ook behoeft u zich niet tot een advocaat te wenden. U kunt zich des- gewenst door iemand anders laten bijstaan, bijvoorbeeld een deskundi ge van uw vakorganisatie. Overigens bent u niet verplicht, u van deskun dige bijstand te voorzien. U kunt de zaak ook zelf behandelen. Wat u Donderdag 24 december a.s. belegt de Open Deur-groep weer 2 kerst- nachtsamenkomsten in de hei-vormde kerk aan het Kerkplein. Deze samenkomsten bedoelen een zinvolle voorbereiding te zijn op het Kerstfeest. Ze worden in het bijzonder bele'gd met het oog op rand- en bui tenkerkelijken. Het Open Deur-werk stelt zich n.l. ten doel met hen con tacten te onderhouden Spreke'r in beidesamenkomsten is de hulpprediker, tevens voorzitter van de Open Deur groep, de heer A. Schellevis. Hij spreekt over het on derwerp „Gij kwaóijnt om de wereld te winnen". De eerste samenkomst begint om 22 uur. Hierin wordt medewerking verleend door het „Hervormd kerk koor". De tweede samenkomst begint om 23.45 uur. Daarin werkt mee de Holtense muziekvereniging „HMV". Vóór de aanvangstijd van beide sa menkomsten worden gedurende onge veer een kwartier gemeenschappelijk kerstliederen gezongen. Bij het bin nenkomen ontvangt iedereen een gra tis programma. Evenals vorige jaren zal er ook dit jaar wel weer grote belangstelling bestaan voor dit Open Deur-evene ment. (Vervolg van pagina 1) Z(jn fracties hebben betreffende deze vreselijke nood geen oplossing bij de hand, doch z(j zouden naar sprekers mening tekort schieten, als hierop niet werd gewezen. „Wy hopen, dat de toewijzing voor 1971 belangrijk ho ger zal zijn dan in het afgelopen jaar en dat het goede voorbeeld van hen, die bereidheid toonden om te verhui zen alsnog door een aantal ingezete nen, die uit hoofde van hun inkomen niet in een woningwetwoning thuis horen, zal worden gevolgd". Nauw verwant met de bejaarden woningen noemde de heer Wiggers het bejaardentehuis, dat nog steeds niet van de grond wil komen. „In bijna alle ons omringende gemeenten is een bejaardentehuis. Spreker noemde het een beschamende zaak, dat hier nog steeds niet met de bouw is gestart. De heer Wiggers wees er tenslotte op, dat ondanks de slechte financiële situatie toch nog veel tot stand is ge komen of over niet al te lange tijd zal worden opgeleverd: verharding Geskesdijk, wegenaanleg in villater rein Look. bouw nieuwe school te Dijkerhoek, bouwrijpmaken van „De Haar", bouw van 10 woningwet- en 12 bejaardenwoningen, verharding 30 km. zandweg in het ruilverkavelings- gebied, waarvan de kosten gedeelte lijk voor rekening van de gemeente komen. Dank zij deze verharding en uitbreiding en modernisering van het machinepark van gemeentewerken aangenomen, dat deze plannen goedgekeurd worden zal in de na bije toekomst meer aandacht kunnen worden besteed aan de zandwegen, d!*> n"erbliiven. De heer Van Schooten van de Boe- Het gebruik van bepaalde herbici den (onkruidbestrijdingsmiddelen) bij het onderhoud van wegbermen is slechts in beperkte mate nodig, al dus de minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lardinois, tevens namens de Staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid dr. R. J. H. Kruisinga, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van der Lek. In watergangen, met inbegrip van het aangrenzende talud, wordt het gebruik noodzakelijk geacht ten be hoove van de waterafvoer en de wa terkwaliteit. Deze toepassing bete kent in vele gevallen de minst in grijpende wijze van reiniging. Ander zijds draagt een dergelijk gebruik tevens bij tot een aanzienlijke ar- beids- en kostenbesparing. Door een juiste keuze van het middel en van de toepassingsmethoden wordt naar en zo gering mogelijke verstoring van het biologische milieu gestreefd. Gedurende de laatste jaren is in het algemeen inderdaad sprake van een buiten noodzaak toegenomen om vang van de toepassing van herbici den bij het onderhoud van wegber men en watergangen. Met name de toepassing van herbiciden met groei stofwerking tegen kruidachtige, twee- zaadlobbige planten op wegbermen moet in het algemeen overbodig wor den geacht en kan inderdaad leiden tot een ongewenste verstoring van het biologische milieu. Aan enige persistente herbiciden werd reeds een algemene toelating voor toepassing in watergangen ont houden. In gevallen, waarin toch aan een gebruik van deze middelen be hoefte bestaat, is dit slechts moge lijk krachtens een tijdelijk getroffen speciale ontheffingsregeling. Een ont heffing wordt slechts verleend, in dien het gebruik door deskundigen van de betrokken Ministeries verant woord wordt geacht. Bij de thans in voorberèiding zijnde wijziging van de Bestrijdingsmiddelenwet zal een ruimere mogelijkheid ontstaan om het gebruik van bedoelde middelen aan speciale vergunningen te binden en om een zodanig beleid te voeren, dat voor het milieu bezwaarlijke middelen door minder ingrijpende middelen zullen worden vervangen. renpartij kwam nog even terug op de ln het afgelopen jaar gehouden raadsverkiezing en zei, dat deze dui delijk heeft uitgewezen, dat de stem van de Boerenpartij in de raad van Holten niet gemist kan worden, ja zelfs dat deze wordt gewaardeerd. Wat de samenstelling van de begro ting betreft had hij niet begrepen hoe een tekort van f 350.000,- kon wor den omgezet in een voordelig saldo van f 130.000,-. „Dat wil zeggen, er wordt zo maar een verschil van f 480.000,- weggewerkt," aldus spre ker. De heer Van Schooten kon zich niet voorstellen, dat wanneer er in augustus een onderzoek plaats vindt omtrent de begroting 1970, dat er dan op 9 december 1970, nog geen officieel antwoord binnen is. „Im mers, u schrijft in de betreffende brief: „Naar ons werd medegedeeld zal op ons verzoek (om een aanvu- lende bijdrage uit het gemeente fonds, red.) afwijzend worden be slist." Wanneer en hoe werd u dit meegedeeld, mijnheer de voorzitter. Telefonisch of schriftelijk.? In het laatste geval zullen wij gaarne ken nis nemen van de juiste inhoud van de brief," aldus de heer Van Schoo ten. De heer Van Schooten had kri tiek op de wijze, waarop de sloten worden gegraven langs de wegen, welke in ruilverkavelingsverband verhard worden. Er worden naast de goede landbouwgronden sloten ge graven, maar komt men bij bosscha ges, dan houdt de sloot op. Indien er een heg langs de weg staat, dan wordt de sloot niet gegraven tussen de heg en de weg, maar circa 5 me ter achter de heg in het weiland en dan bij het einde van de heg buigt de sloot wel af naar de weg. Spre ker wilde weten waarom de sloot niet kan komen tussen de heg en de weg. Daardoor zouden er geen rendabele landbouwgronden verloren gaan., zo als nu het geval is. Spreker wilde ook gaarne van het college weten of de zandwegen die er nu overblijven meer aandacht kunnen krijgen dan ln het verleden het geval was. Naar de mening van de heer Van Schooten wordt er van de zUde van het college van b. en w. te weinig belangstelling getoond voor de buurt schap Dijkerhoek. Spreker wilde we ten waarom er met betrekking tot de woningbouw geen uitbreiding al daar kan komen. In Dijkerhoek zelf bestaat daarvoor wel degelijk be langstelling, vooral bij hen die hetzij vrijwillig, hetzU noodgedwongen op houden met werken en uit gevoels overwegingen liever in Dijkerhoek blijven wonen, dan dat zjj naar het dorp Holten moeten verhuizen." Het moet toch mogelijk zijn om aan de wens van deze inwoners tegemoet te komen. Ook zjj zifn Holtenaren. Pla nologische ontwerpen hoe mooi deze ook mogen zijn toch niet ten koste van puur menselijke belangen doorgedrukt worden," aldus spreker. De heer Van Schooten had met ge noegen geconstateerd, dat de school in Dijkerhoek is opgeknapt. HU dacht, dat de riolering, verlichting en verharding van wegen het ko mende jaar in uitvoering kunnen worden genomen, opdat ook Dijker hoek een volwaardige buurtschap van Holten zal worden. „De mensen die daar wonen, be horen ook tot Holten en moeten niet behoeven te denken, dat zij als het ware ln een achtergebleven gebied leven. Want was dat wel het geval, dan zouden wij willen zeggen maak van Dijkerhoek een ontwikkelingsge bied, want dan kunnen wij in deze gemeente daadwerkelijk aan ontwik-* kelingslhulp gaan doen. Wellicht wa ren de gelden hieraan besteed beter op zijn plaats, dan dat men nu vaak internationaal doet"; aldus De heer Van Schooten was van oordeel, dat op de gehouden hearing duidelijk is gebleken, dat de Dijker- hoeker wel wat ov]£r heeft voor de aanleg van riolering, verlichting en verharding van wegen, mits dit bin nen redelijke grenzen blijft. .Hij sprak voorts over het ophalen van het huisvuil en rekende het college voor, dat in een buurtgemeen- te slechts 3 cent op een plastic zak door die gemeente wordt toegelegd. Met grote voldoening constateerde hij dat het sportveldencomplex in aanleg is, doclh meende evenals het vorige jaar kritische geluiden te moe ten laten horen omdat hij een kwart miljoen voor de bouw van clubhuis en kleedgelegenheid een veel te hoge uitgave vindt. Hij wilde gaarne ver nemen waaruit de posten van 50.000 gulden voor nazorg en 35.500 gulden voor onderhoudsmateriaal bestaan. De stichting van een sporthal juicht spreker toe maar hij is bang, dat alles, evenals het sportveldencom plex, veel te duur zal worden opge zet. De heer Van Schooten verklaarde te zullen stemmen tegen de subsidie voor de muziekschool Rijssen-Holten, omdat dit een hobby is en de men sen, die zelf maar moeten bekosti gen, tegen bestuursschool, omdat de leraren al een betaalde overheids functie bekleden en tegen de post van f 10.000 geraamd voor de wel standscommissie, omdat deze com missie niet nodig is en een vrijheid in het bouwen mogelijk moet zijn. Ten opzichte van het bejaarden centrum sprak de heer Van Schooten reeds bij voorbaat zijn ongerustheid uit, omdat hij bang is dat de pension kosten veel te hoog zullen worden. Hij zou willen vernemen of er al iets omtrent de exploitatieopzet bekend is. De heer Ten Berge, sprekende na mens Gemeentebelang, was van oor deel, dat het met de bouw van wo ningwetwoningen eerder achteruit gaat dan vooruit. Als men ziet hoe veel woningen er in 1970 «Un klaar gekomen en men legt hiernaast de lijst van woningzoekenden en vooral diegenen, die hierop vermeld staan voor woningen uit de goedkopere sec tor, dus Woningwetwoningen, dan moet men zich toch wel even be schamend achter het oor krabben. Sprekers fractie zou het wel op prijs stellen, dat by de woningvcrde- Hng terdege gelet wordt op de draag kracht van de huurders. Al met al streeft zyn fractie er naar tot meer spoed te komen tot het bouwen van goedkopere woningen voor de min der draagkrachtlgen. „Het verheugt ons byzonder, dat in 1971 een aanvang zal worden ge maakt met de bouw van 24 bejaar denwoningen." De heer Ten Berge was verder van mening, dat de samenwerking van gemeente op een laag peil staat. Zijn fractie wil dan ook gaarne we ten wat hiervan de oorzaak is. Is het dat de gemeente Deventer zich druk ker bezig houdt met Apeldoorn en Zutphen en Salland maar laat zoals het is of is hier soms een andere oor zaak voor te vinden, wilde spreker weten. Evenals de andere sprekers wilde de heer Ten Berge weten, wat het college denkt te doen als straks „De Schure" wordt afgebroken. Steeds ziet men meer dat de jeugd zicfn zelf wil zijn, zich zelf wil helpen en zichzelf wil redden. Hierin heeft de overheid z.i. een leidende taak. Spreker had grote waardering, dat het college de druk he«ft weerstaan met grondhandelaren, die van plan waren een gedeelte van Holtens na tuurschoon in kavels op te delen. Aan de andere xyde moet u weer de wen sen en verlangens van de rust zoe kende mensheid dienen en dat men dit op de voet moet volgen is een zekere zaak. zyn fractie zou dan ook gaarne zien, dat B. en W. de mogeiykheid zuilen vinden om van het nieuwe uit breidingsplan voor zomerhuisjes zo veel mogelijk mensen te laten genie ten door het gehele complex in bezit te houden. Sprekende over landschapsschoon en leefmilieu, drong de heer Ten Berge er op aan, dat de stedebouwkundige er goede nota van neemt, dat ge tracht moet worden de aantrekkeiyk- heid van de Zuurberg en de Beuse- berg te behouden in het nieuwe uit breidingsplan. Spreker noemde het een niet meer te verkopen zaak, dat uitbreiding van de Scholengemeenschap steeds maar plaats vindt met de zo langzamer hand ontsierende noodlokalen. Het is niet alleen een kostbare aangelegen heid, maar het is verre van bevor- delijk voor het onderwijs. Een athe neum, dat op de helling staat, is bij deze school z.i. niet weg te denken. De heer Ten Berge wees er verder op, dat er enige middenstanders zijn, die door de trage gang van zaken met het komplan geremd worden in de uitoefening van (hun onderneming. Als het komplan klaar is, dan kan in etappes de uitvoering hiervan plaats vinden, wat naar de mening van zijn fractie uitvoerbaar moet zijn. Spreker vroeg of de waterzuive ringsinstallatie straks in staat is het meerdere rioolwater te zuiveren. Moet deze ook vergroot en gemoder niseerd worden wilde hij weten. Be staat er geen gelegenheid om de zui veringsinstallatie in zijn geheel op een verdere plaats in 't buitengebied te bouwen, want achteraf gezien is deze installatie weer te dicht bij de dorpskern gebouwd. De heer Ten Berge drong aan op het uitbesteden van bepaalde werk zaamheden van gemeentewerken als het onderhoud van sloten en bermen, het ledigen van beerputten enz. Spreker vroeg zich af of het niet mogelijk zou zijn, wanneer de stort plaats tussen Markelo en Rijssen vol is, een bovengrondse opslag ergens op de Holterberg te maken en deze telkens af te dekken (ook niet slib), zodat er over een aantal jaren een kunstmatgie berg verkregen wordt welke spreker noemde maar wat zou kunnen worden gebruikt voor ski- en bobsleebaan. Na nog gesproken te hebben over de voorlichting, waarmee B. en W. op de goede weg zijn, het verlangen naar een mortuarium en de uitbrei ding van het aardgasnet, wees de heer Ten Berge er ten slotte op, dat naar de mening van zijn fractie de salarissen van de wethouders te laag zijn. Hij verzocht dit via de Vereni ging van Ned. Gemeente ter bevoeg- der plaatse kenbaar te maken. Alle aan het woord zijnde fractie voorzitters spraken hun waardering uit aan alle samenstellers van deze begroting, die zo langzamerhand een indrukwekkend boekwerk is gewor-| den waar heel veel uren arbeid in gaan zitten. daarvoor moet doen vertellen wij u in dit artikel Zoals we al zagen moet u eerst na gaan of u een zogenaamde „voor be roep vatbare beslissing" hebt ont vangen. Een stuk dus, waarin staat, dat u daartegen binnen een bepaalde termyn in beroep kunt gaan en tot welke Raad Beroep u zich moet wen den. Staat dir niet op het stuk, dat u van het uitvoeringsorgaan ontving, dan schrijft u aan dat orgaan zo snel mogelijk een briefje, waarin u om toezending van een „voor beroep vatbare beslissing" verzoekt. Dat is een officieel stuk, opgemaakt in de wettelijk vereiste vorm, die nodig is een officieel stuk, opgemaakt in de wettelijk vereiste vorm, die nodig is om tegen de beslissing in beroep te kunnen gaan. Zo'n verzoek moet u wel zo spoe dig mogelijk indienen. Anders loopt u de kans, dat u uw rechten niet meer kunt doen gelden. In bepaalde gevallen b.v. als het alleen maar om voorlopige schorsing van een uit kering gaat is het instellen van beroep op grond van de wet niet mo gelijk. Het uitvoeringsorgaan zal u daarover dan inlichten. Hebt u een „voor beroep vatbare beslissing" gekregen, wendt u zich dan binnen de daarop aangegeven termijn meestal een maand, soms veertien dagen na de dagtekening schriftelijk tot de Raad van Beroep, die op het stuk is vermeld. In uw brief zet u uiteen, waarom u de be slissing van het uitvoeringsorgaan niet juist acht en wót u wilt, dat de Raad van Beroep zal beslissen. Zo'n brief heet een „klaagschrift". Hebt u weinig tijd, schrijft u dan al leen dat u het met de beslissing niet eens bent en dat u daartegen op na der aan te voeren gronden in beroep wilt gaan. Uw klaagschrift is dan tij dig ingediend en u hebt dan nog alle tijd om later mede te delen waaróm u de beslissing niet juist vindt. Ver meld in het klaagschrift uw naam. adres en geboortedatum. Geldt het een minderjarige, dan moeten ook van de wettelijke vertegenwoordiger (vader of voogd) deze gegevens wor den vermeld. Deze dient dan ook het klaagschrift te ondertekenen. In an dere gevallen tekent men zelf. U moet het klaagschrift in twee voud indienen, dus mèt een onderte kend afschrift. Ook een afschrift van de beslissing waartegen u in beroep gaat moet worden bijgevoegd. Hebt u van het uitverkoringsorgaan geen extra afschrift ontvangen, dan kunt u er daar nog een vragen. Hebt u buiten uw schuld niet binnen een maand in beroep kunnen gaan, doet het da nalsnog zo gauw mo gelijk en vermeld de reden van de vertraging in uw klaagschrift. Het is mogelijk, dat de beroepsrechter de zaak dan toch nog in behandeling neemt. Maar ook als dat niet meer zou kunnen is het in elk geval verstan dig, nog eens contact op te nemen met het uitvoeringsorgaan. Al zou er juridisch niet meer aan de beslissing te tornen zijn, het uitvoeringsorgaan kón er altijd op terugkomen als blijkt, dat de genomen beslissing on juist was. En wordt dit geweigerd, dan kan men ook van zo'n weige ring een „voor bereop vatbare be slissing" vragen waartegen men in beroep kan gaan! Voor bepaalde ziekenfondskwesties met name bij verplicht verzeker den ligt de zaak even anders. Gaat het om het afwijzen van ver strekkingen, dan kan men zich bin nen 30 dagen wenden tot de Zieken fondsraad P. C. Hooftstr. 162 te Am sterdam. Tezamen met het advies van deze Raad kan men vervolgens ook weer binnen 30 dagen een klaagschrift indienen bij de Raad van Beroep. Hetzelfde geldt wanneer een zieke» fonds, een ziektekostenverzekeraar of een ander uitvoerend orgaan een verstrekking als bedoeld in de AWBZ weigèrt. Vrijwillig verzekerden en ook zij, die onder de bejaardenver zekering vallen kunnen aan de zie kenfondsraad slechts om bemidde ling vragen. Levert dit niet het ver langde resultaat op, dan moeten zij zich wenden tot de burgelijke rech ter. Behandeling bij de raad van beroep Men verzoekt ons het volgende mee te delen: Eerste Kerstdag verwachten wij de kinderen van de laagste klassen van de zondagschool, 13.30 uur bij de dorpsschool, waarna we gezamenlijk naar de kerstfeestviering in de Her vormde kerk gaan. De kinderen van de hoogste klas sen moeten om 4 uur bij de dorps school zijn, om ook in groepsverband naar de kerstfeestviering te gaan. Het personeel. Overleden: J Tuitert, oud 49 jaar, wonende te Hellendoorn. Ondertrouwd: C P Beukenkamp, oud 27 jaar, Noordenbergstraat 2 en F M Offringa, oud 23 jaar, Hardenberg. Getrouwd: R G van de Straat, oud 23 jaar, Gorssel en G Vosman, oud 22 jaar, Gorssel; J G Veneklaas, oud 25 jaar. Look 62 en H A Lubbersen, oud 22 jaar, Espelo 8; J W ten Ham, oud 25 jaar Ede en I A Veldhuis, oud 23 jaar, Ede. Bevolking: Ingekomen: mevr. W C Bronsvoort - Leistra van Almelo naar Aalpolsweg 26; mevr. Z J Roeterink- Twellaar van Gorssel naar Dijker hoek 24. Vertrokken: D J Grobben van We versstraat 25 naar Deventer. Mevr. G H W Denneboom - Klaassens van Espelo 46 naar Bathmen; mej. K van Rossum van Holterberg 41d naar Coe- vorden; H P Blonk en gez. van Via- nenweg 207 naar Bathmen. Na de ontvangst van het klaag schrift zal de Raad van Beroep na gaan of er nog b.v. een medisch, technisch of loonkundig onderzoek nodig is. In dat geval bent u ver plicht, aan zo'n onderzoek medewer king te verlenen. In bepaalde zeer duidelijke gevallen kan de voorzitter van de Raad van Beroep (al of niet na onderzoek )een „be schikking" geven. Een rechtszitting is dan niet nodig. Van die beschik king ontvangt u een afschrift. Bent u het daarmee niet eens, dan kunt u daartegen binnen 14 dagen in ver zet gaan door een briefje te schrijven naar de Raad van Beroep, dat u het met de beschikking niet eens bent. Daardoor vervalt de beschikking en uw zaak wordt door de Raad van Beroep in behandeling genoemen. Heeft deze Raad alle gegevens over de zaak, zoals brieven, rapporten etc. verzameld, dan ontvangt u een aangetekend schrijven, waarin u wordt medegedeeld, op welk tijd stip de zaak ter rechtzitting wordt behandeld en waar en wanneer u in zage van de stukken kunt nemen. Het is mogelijk, dat u wordt opge roepen om persoonlijk of bij ge machtigde ter zitting te verschij nen. U bent dan verplicht te ver schijnen en de onkosten daarvan worden u dan vergoed. Wilt u zelf een getuige of deskundige meebrengen, dan moet u dit uiterlijk op de 4e dag vóór de zitting aan de voorzitter mededelen. Wordt u niet opgeroepen, dan behoeft u de zitting niet bij te wonen al is het raadzaam, dit wel te doen. Er kunnen altijd nog gegevens naar voren komen, die niet uit het dossier blijken en die toch voor de vaststelling van uw rechten van groot belang zijn. Heeft de Raad van Beroep uitspraak gedaan, dan ontvangt u van die uitspraak een af schrift. Tegen zo'n uitspraak kunt u binnen een maand na de dagtekening in ho- beroep gaan bij de Centrale Raad van Beroep, Trans 19 te Utrecht. Dit geschiedt op dezelfde wijze als u een klaagschrift indient bij de Raad van Beroep. Alleen heet het nu een „beroepschrift"! Inplaats van een afschrift van de beslissing van het uitvoeringsorgaan zendt u nu een afschrift van dé uitspraak van de Raad van Beroep mee. Verder is de gang van zaken ongeveer gelijk aan die bij de Raad van Beroep. De uitspraak van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht is meestal bindend voor alle partijen maar in enkele gevallen kan men van zo'» uitspraak nog „in cassatie gaan" bij de Hoge Raad der Nederlanden. In lichtingen daarover kunt u altijd vra gen bij de griffie van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht. Ten slotte wijzen wij u er op dat, al werd u door de Raad van Beroep in het gelijk gesteld, ook het uitvoeringsor gaan tegen die uitspraak in hoger be roep kan gaan bij de Centrale Raad van Beroep. Natuurlijk wordt u daar van zo spoedig mogelijk in kennis ge steld. Gebeurt dit niet, dan is de uit spraak van de Raad van Beroep na verloop van de beroepstermijn van een maand onaantasbaar geworden. Hebt u vragen op het gebied van het beroepsrecht dan kunt u zich daar mee altijd wenden tot de uitvoerings organen der sociale verzekeringswet geving. Ook de griffie van de Raad van Beroep in uw ressort zal u des gewenst gaarne inlichten. En ver der is er de mogelijkheid bij het Voorlichtingscentrum Sociale Verze kering, RhiinsDoorplein 1. Amster dam, een duidelijke folder over het beroepsrecht aan te vragen. Hij is een paar maanden oud. Ver tederend hulpeloos, ontroerend lief. Een „dankbaar" fotomodel. Later zal hij zeker dankbaar zijn. dat u foto's van hem hebt gemaakt. „Fo to's onthouden, wat mensen verge ten". We vergeten snél. Er gebeurt zoveel, u kunt niet alles onthouden. Met de geautomatiseerde came ra's van deze tijd is fotograferen een eenvoudige zaak geworden. Al leen: u moet goed kijken. Goed kij ken wat er gebeurt, en op het juiste moment afdrukken. Soms een paar foto's achter elkaar, dan heeft u nog kans op „voltreffers". Bij heel jonge kinderen is dat zo moeilijk niet, maar als ze leren kruipen, lopen, eten... dan moeten hun ouders het fototoestel „schietklaar" hebben. Om al die kostelijke momenten voor later te bewaren. Jonge ouders, die nog nooit een foto hebben gemaakt, moeten niet teleurgesteld zijn als hun eerste fo to's niet bepaald een pronkstuk zijn geworden. Maar juist daarvan leert u. Om u op weg te helpen enkele praktische tips: 1. Zorg steeds dat uw oog goed ach ter de zoeker zit; 2. Ga eens door de knieën als u kinderen wilt fotograferen; 3. Binnen flitsen? Natuurlijk!; 4. Spontane foto's kunnen geweldig zijn. Maar zorg voor een niet al te rommelige achtergrond en Laat vader niet altijd ontbreken in het levensjournaal. Moeder kan ook fotograferen. Déze Kerst kunt u voor altijd ..vasthouden". En alle mooie mo menten die verder nog komen. Hij is een paar maanden oud. Om nooit meer te vergeten.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 3